PDA

Επιστροφή στο Φόρουμ : Πως δολώνετε τό Μονοδόλι.

kwstas
24-03-2013, 10:53
Εδώ μάς δείχνει πώς δολώνετε τό Μονοδόλι.
Κρατώ κάποια αρχεία από περιοδικά ψαρέματος,καί όλες ή Φωτό είναι από εκεί μήν παρεξηγειθώ κι'όλας Απλώς θά βάζω πού καί πού καμία Φωτό γειά νά μαθαίνουν ή Νέοι καί νά φρεσκάρουμε τήν μνήμη μας εμείς

kwstas
24-03-2013, 11:21
αυτό είναι τό πιό Σωστό!

mpampists
02-07-2013, 00:38
Να μην ανοιγω αλλο θεμα...μια ρωτηση....

Οταν δολωνω το μονοδολι και το περναω απο το αγκιστρι φτανοντας στο κομπο του, πληγωνω το δολωμα με αποτελεσμα να μην μενει πολυ ωρα ζωντανο στο νερο για να ψαρεψει σωστα...χανει πολυ γρηγορα τα υγρα του....κανω κατι λαθος;;;.

Προσπαθω να ξεπερασω τον κομπο οσο πιο ευγενικα γινετε αλλα τιποτα...

Δολωνω με βελονα σε Νο 1 αγκιστρι....

thanos70
02-07-2013, 02:21
Να μην ξαναχρησιμοποιησεις βελονα στα μονοδολια,μανακια!Η σωστη δολωση γινεται χωρις αυτην...

kostas-beginner
02-07-2013, 09:08
1 βαλε ποιο μικρο αγκιστρι πχ 3αρι η 4αρι καλυτερα με κρικο για να ειναι ο κομπος σου πανω απο τον κρικο απο το αγκιστρι και να γλυστραει το μονοδολι σου ποιο ευκολα !
2 αν παλι δεν θες να δουλεψεις αγκιστρι με κρικο αλλα με παλετα παλι να βαλεις ποιο μικρο αγκιστρι και θα προσεξεις στον κομπο σου το τελειωμα τις πετονιας να το κοβεις
με εναν νυχτοκοπτη για να να μην προεξεχη και βασικα αυτο να ειναι που σε ζορισει και πληγωνεις το μονοδολι σου !
3 το θεμα βελονα να εχεις μαζι σου ψηλες βελονες προκειμενου να τραυματιζεις το μονοδολι σου λιγοτερο αλλα και να σε βοηθαει συνχρονως να εισαι ποιο ακριβης στον
τροπο που θα το δολωσεις!οτιδηποτε αλλο παρατηρησεις τα λεμε !

thanos70
02-07-2013, 14:44
η βελονα κατ'εμε στα συγκεκριμενα δολωματα,ειναι περιττη,για να μην πω απαγορευτικη!Οσο λεπτη και να ειναι, το μονοδολι πληγωνεται,με αποτελεσμα να χανει τα υγρα του!Το μεγεθος των αγκιστριων,ειναι σε συναρτηση με το μεγεθος των μονοδολιων!Τα αγγιστρια με κρικο,κανουν τη δολωση ευκολοτερη!

akis
02-07-2013, 22:31
Προσωπικα δεν εχω δολωση ποτε τα μανακια με βελονα.Αγκιστρι παντα με κρικο, που δεν βγαινη καθολου εξω απο το σωμα του.Απλα το δενω λιγο με ελαστικο νημα ψηλα, εκει που πρωτομπαινη το αγκιστρι.Και πολυ ωρα ζωντανο μενει, και η βασιλισες δεν καταλαβαινουν μεταλο στα δοντια τους........

hvogia
02-07-2013, 23:19
εγω παιδια βαζω αγκιστρια χωρις κρικο κ δν εχω κανενα προβλημα.η βελονα θα συμφωνησω ειναι απαγορευτικη κ κυριως οι λεπτες γιατι καθως επειδη το μονοδολι ειναι σκληρο σκουλικι εκεινες λυγιζουν υπερβολικα κ κανουν αντιθετα αποτελεσματα αντι για καλυτερα...βεβαια το θεμα ειναι κ το σκουλικι να ειναι ντουρο...ολοι θα εχουμε δει οτι σε καποια σκουλικια ενα λαθακι μας το σκαει για πλακα κ σε αλλα μπορει να το τρυπησουμε ακομα κ 2 φορες κ να μην σκαει με τιποτα...τα δευτερα ειναι τα ντοπια μεγαλα μονοδολια που ειναι κ καλυτερα σαν δολωμα....

st4s
03-07-2013, 12:07
καλημέρα επειδή χρησιμοποιώ μάνες μεγάλες και χωρίς βελόνα δεν περνάνε χρησιμοποιώ τις βελόνες με την μικρή τρυπα πίσω σαν αυτές από το ράψιμο και περνάει πρώτα η πετονιά μέσα και τελευταίο το αγκίστρι όσο αφορά τα "μονοδολια" έχω μαζί μου βελόνες από ράψιμο και κάνω ακριβώς το ίδιο και δεν έχω ποτε πρόβλημα και με panel και με κρίκο το αγκίστρι

Constantine Palivakis
03-07-2013, 12:23
Ενα πολυ καλο κολπο οταν δολωνεις μονοδολι ειναι οταν δενεις το αγκιστρι και μετα κοβεις την πετονια να αφηνεις ενα αρκετα μεγαλο κομματι στον κομπο ωστε να γλυστραει πιο ευκολα το δολωμα και ταυτοχρονα το κρατα πιο σταθερο,δηλαδη δεν το αφηνει να κατεβει και κραταει αντισταση μεσα απο το δολωμα.
Βασικη προυποθεση να ειναι τελειος ο κομπος σας και ομοιομορφος.
Αν βρειτε μια βελονα σκληρη κοντη και χωρις κεφαλι δηλαδη κατι σαν σωληνας θα ειναι παρα πολυ ευκολο,ελπιζω να βοηθησα..
http://www.kalaitzis.gr/photos/files/CANNELLE_BronzeNeedles.jpg

mpampists
03-07-2013, 12:25
καλημέρα επειδή χρησιμοποιώ μάνες μεγάλες και χωρίς βελόνα δεν περνάνε χρησιμοποιώ τις βελόνες με την μικρή τρυπα πίσω σαν αυτές από το ράψιμο και περνάει πρώτα η πετονιά μέσα και τελευταίο το αγκίστρι όσο αφορά τα "μονοδολια" έχω μαζί μου βελόνες από ράψιμο και κάνω ακριβώς το ίδιο και δεν έχω ποτε πρόβλημα και με panel και με κρίκο το αγκίστρι

ωραιο κολπο φαινεται αυτο ...εχεις το παραμαλο ελευθερο δηλαδη και το συνδεεις στην μανα μετα το δολωμα....η καταλαβα λαθος;

mpampists
03-07-2013, 12:30
Ενα πολυ καλο κολπο οταν δολωνεις μονοδολι ειναι οταν δενεις το αγκιστρι και μετα κοβεις την πετονια να αφηνεις ενα αρκετα μεγαλο κομματι στον κομπο ωστε να γλυστραει πιο ευκολα το δολωμα και ταυτοχρονα το κρατα πιο σταθερο,δηλαδη δεν το αφηνει να κατεβει και κραταει αντισταση μεσα απο το δολωμα.
Βασικη προυποθεση να ειναι τελειος ο κομπος σας και ομοιομορφος.
Αν βρειτε μια βελονα σκληρη κοντη και χωρις κεφαλι δηλαδη κατι σαν σωληνας θα ειναι παρα πολυ ευκολο,ελπιζω να βοηθησα..
http://www.kalaitzis.gr/photos/files/CANNELLE_BronzeNeedles.jpg

Ντινο θελω ιδιαιτερα με το μονοδολι χαχαχα....
Παρεπιμπτοντος χτες 8 στα 10 εσκαζαν ....με το που περναγα το αγκιστρι η την βελονα πανω τους...δεν βρηκα στο μπαρακουντα και πηρα απο τον ευβοικο στο βουρκο....δεν ειχαν καμια σχεση με οτι ειχα δει μεχρι τωρα ...πολυ κακη ποιοτητα...

Constantine Palivakis
03-07-2013, 12:42
Ντινο θελω ιδιαιτερα με το μονοδολι χαχαχα....
Παρεπιμπτοντος χτες 8 στα 10 εσκαζαν ....με το που περναγα το αγκιστρι η την βελονα πανω τους...δεν βρηκα στο μπαρακουντα και πηρα απο τον ευβοικο στο βουρκο....δεν ειχαν καμια σχεση με οτι ειχα δει μεχρι τωρα ...πολυ κακη ποιοτητα...

Μπαμπη απο εκει που παιρνεις ειναι εισαγωγης..Δεν ξερω αν εχει και ο αλλος εισαγωγης η πηρες ντοπια που εννοειτε οτι ειναι πολυ καλυτερα με διαφορα.

ωραιο κολπο φαινεται αυτο ...εχεις το παραμαλο ελευθερο δηλαδη και το συνδεεις στην μανα μετα το δολωμα....η καταλαβα λαθος;

Νοιζω οτι θα σε δυσκολεψει πολυ η αγκιδα..Εκτος και αν δεν σε ενδιαφερει να ειναι η αγκιδα μεσα στο δολωμα που σημαινει οτι πολυ δυσκολα θα ψαρεψει το μονοδολι σου

mpampists
03-07-2013, 13:39
δεν ξερω να ξεχωρισω τα εισαγωγης απο τα ντοπια αλλα αυτα που επαιρνα μεχρι τωρα ηταν γκριζα και σφιχτα ενω τα χτεσινα ηταν μπεζ και πιο μαλακα...

kapo
03-07-2013, 19:19
Tα ντοπια μονοδολια ειναι σε αποχρωση καφε-γκρι ενω τα εισαγωγης σε ροζ. αν τα βαλεις διπλα διπλα φαινεται η διαφορα. οσον αφορα την δολωση τους εχω παρατηρησει οτι σε μεγαλα αγκιστρια πχ νο 1 και με μεγαλη κουρμπα παιρνιουνται ευκολα με το χερι και χωρις να σκανε ενω σε μικροτερα μου σκανε αρκετα συχνα, επειδη λογο του μεγεθους του αγκιστριου τσακιζουν περισσοτερο.

Nick13
17-12-2014, 11:00
Να κανω μια ερωτηση οσο αφορα την δολωση τους,για πιο λογο δεν κανει να χρησιμοποιουμε βελονα αφου ουτως η αλλως το μονοδολι περναει μεσα απο το αγκιστρι το οποιο παντα ειναι πιο χοντρο απο την βελονα,στην ουσια δηλαδη το αγκιστρι ειναι η προεκταση της βελονας,δηλαδη δεν τραυματιζεται το μονοδολι απο το αγκιστρι και τραυματιζεται απο την βελονα??Ισως να μην καταλαβα εγω καλα την εξηγηση που δινετε..
Σε εμενα συνηθως τυχαινει να σκασει την ωρα που περναει απο τον κομπο επειδη ειναι το πιο χοντρο σημειο

chief7
17-12-2014, 14:18
http://www.thalassashop.com/products/5509--cannelle-585.aspxΑν βρείς τέτοιου τύπου βελόνα μπορείς να κάνεις το εξής.Να περνάς πρώτα το παράμαλλο μέσα απο το μονοδόλι και μετά να δένεις το αγκίστρι και φυσικά να το βάζεις με την όπισθεν στο μονοδόλι.
Αλλά επειδή αυτό δε γίνεται συνέχεια,αν δοκιμάσεις,κανονικά με βελόνα κι αγκίστρι μέσα σε νερό,το μονοδόλι ή η μάνα δε χάνουν τα υγρά τους.Νάσαι καλά!!!

Nick13
17-12-2014, 17:41
Σε ευχαριστω πολυ Μπαμπη η αληθεια ειναι οτι δεν μου ειχε περασει απο το μυαλο κατι τετοιο,απλο και ευκολο !! :)