+ Απάντηση στο Θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 7 από σύνολο 7

Θέμα: Πετονιά για «απίκο»

gatenikos13
    Επισκέπτης gatenikos13's Avatar

Πετονιά για «απίκο»

Θα ηθελα να μαθω πως περνανε την πετονια στο καλαμι απικο.Επειδη ακουσα οτι δεν την δενουν κατευθειαν στο καλαμι

Administrator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Vasilis.Vasilaropoulos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Αναρτ.
    1.851
    ..Like!!
    2.051
    Thanked 5.124 Times in 975 Posts
    Όνομα:
    Βασίλης Βασιλαρόπουλος
    Time Online
    2 Months 3 Days 12 Hours 33 Minutes 17 Seconds
    Avg. Time Online
    5 Minutes
    Ισχύς Φήμης
    10
    Φίλε μου, η πετονιά στο καλάμι του απίκο δένεται με δύο τρόπους, ό πρώτος τρόπος είναι να την δέσεις κατευθείαν στο κρίκο στη κορυφή του καλαμιού που έχουν τα περισσότερα καλάμια αλλά δεν είναι και ότι πιο ασφαλές υπάρχει διότι έχω δει πολλούς κρίκους να λύνουν!!! Ο δευτερος και πιο ασφαλες είναι να δέσεις ένα κομμάτι νήμα μήκους 10 - 15 εκατοστών και διαμέτρου 0,25 - 0,30 γύρω από την κορυφή του καλαμιού για 5 εκατοστά περίπου και μετά θα συνδέσεις την πετονιά σου πάνω στο νήμα. Με αυτόν το τρόπο δυναμώνεις την κορυφή του καλαμιού και καρφώνει πιο αποτελεσματικά!
    Ψαρεύω για να ζω.... ζω για να ψαρεύω!!

3. Τα παρακάτω μέλη 7 έκαναν Like!! στον Vasilis.Vasilaropoulos για αυτό το post.:

VIP Member
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    thehawk7's Avatar
    Αναρτ.
    134
    ..Like!!
    166
    Όνομα:
    Αντώνης Στέλλας
    Time Online
    2 Weeks 1 Day 12 Hours 55 Minutes 39 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 13 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    50
    Φίλε Νίκο,

Υπάρχει και άλλη μία τεχνική που είναι βέβαια δύσκολο να την εφαρμόσεις αλλά την δουλεύουν πολύ στην Αγγλία. Περνανε μέσα από το καλάμι απίκο ένα ειδικό λάστιχο που βγαίνει από τη μύτη. Αυτό βοηθάει το καλάμι να αποκτήσει απίστευτη ελαστηκότητα αντίστοιχη του εγγλεζικου με μόνο μείον οτι δεν σηκώνεις το ψάρι. μόνο με απόχη.

http://www.youtube.com/watch?v=j2yFRyuF4qQ

Αν έχεις χρόνο να τον δεις τον άνθρωπο είναι για σεμινάριο...

Φιλικά

Αντώνης

5. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον thehawk7 για αυτό το post.:

TASOS
    Επισκέπτης TASOS's Avatar
    Αυτη η τεχνικη λεγετε ΡΟΥΜΠΑΖΙΕΝ.Ειναι ειδικα καλαμια τα οποια ειναι ακριβα.Εχω ενα φιλο μου που ψαρευει με Ρουμπαζιεν.

7. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον TASOS για αυτό το post.:

SARGOFONIAS
    Επισκέπτης SARGOFONIAS's Avatar
    Σας δινω και μια αλλη πατεντα για πιο ψαγμενους στο απικο. Την κανω παααααρααααα ποολλαα χροοονιααα.Δεν εχει φυγει ποτε απο την μυτη του καλαμιου.Παιρνουμε απο καταστημα οδοντιατρικων εργαλιων συρματακι απο αυτο που φτιαχνουν τα σιδερακια για τα δοντια σε οσα χιλιοστα κρινουμε οτι ειναι καταλληλα για το καλαμι μας οχι μαλακο συρμα αλλα σκληρο.Το λυγιζουμε με μια πενσα σε σχημα οβαλ και αναμεσα του θα μπει η ακρη του καλαμιου.Προσοχη ισα που να ακουμπανε οι ακρες απο το συρμα στη μυτη του καλαμιου.Να ειναι αρκετα μεσα περιπου 2 ποντους.Το δενουμε με ψιλη πετονια πολλες φορες τυλιγμα και κατοπιν βαζουμε κολλα στιγμης η ρυτινη καλαμιων και γυριζουμε γυρω γυρω μεχρι να στεγνωσει.Δεν βγαινει με το τραβηγμα του καλαμιου σε σκαλωμα αν τραβηξουμε το καλαμι προς τα πισω .δεν σκουριαζει ποτε και αν θελησουμε για καποιο λογο να το αλλαξουμε ξεκολαει μονο με ζεσταμα με αναπτηρα η με ενα ρεσσω κερακι με πολυ προσοχη μην καψουμε το καλαμι.Αν μπορεσω θα σας βαλω και φωτο απο τα σταδια της κατασκευης.Επισης δεν επηρεαζει την παραβολικοτητα του καλαμιου ουτε την ευαισθησια του στο ψαρεμα μας.

9. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον SARGOFONIAS για αυτό το post.:

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    mitsos.'s Avatar
    Περιοχή
    κως
    Αναρτ.
    212
    ..Like!!
    232
    Όνομα:
    Δημητρης
    Time Online
    1 Week 4 Days 19 Hours 4 Minutes 11 Seconds
    Avg. Time Online
    55 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    47
    Στο απικο επειδη εχω δει με τα ματια μου να σπαει καλαμι σε δυο σημεια απο μια σχεδον δικιλη συναγριδα,να πω κι εγω ενα αλλο (κολπακι)για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο,γιατι ποτε δεν ξερεις τι βαρος θα εχει το επομενο ψαρι.Το μονο που χρειαζεστε ειναι ενα κομματι νημα απο αυτο που ειναι φτιαγμενα τα διχτυα,και δενουμε στην ακρη του ενα γερο στριφταρι.Μπροστα μπροστα στην μυτη του καλαμιου,που ειναι και το ποιο ευαισθητο σημειο του,τυλιγουμε το νημα αφηνοντας το στριφταρι να κρεμεται και πλεκουμε πανω στην ακρη της μυτης το νημα αμεσως μετα το στριφταρι οπως οταν δενουμε αγκιστρι αρκετες φορες,30 βολτες ας πουμε,και το σημειο αυτο το μουσκευουμε με μια κολλα στιγμης.Αργοτερα οταν στεγνωσει περναμε την συνεχεια του νηματος πλεχτα γυρω γυρω και πρως τα κατω,και φτανουμε στο τριτο σκελος του καλαμιου οπου κανουμε το ιδιο ακριβως με την κορυφη,δηλαδη τυλιγουμε το τελος του νηματος κατα τον ιδιο τροπο και κολλαμε με κολλα ξανα.Ετσι αν τυχει και πιαστει κατι μεγαλο και σπασουν το πρωτο η και το δευτερο σκελος του καλαμιου αυτοματα το συγρατει το τριτο σκελος που ειναι τυλιγμενο το νημα και λειτουργει ουσιαστικα σαν προεκταση της πετονιας,με αποτελεσμα να μην χαθει το ψαρι.

11. Τα παρακάτω μέλη 4 έκαναν Like!! στον mitsos. για αυτό το post.:

Φήμη
    SpinningGR's Avatar
    Περιοχή
    ioannina
    Αναρτ.
    58
    ..Like!!
    84
    Όνομα:
    dimitris tolis
    Time Online
    2 Days 18 Hours 46 Minutes 2 Seconds
    Avg. Time Online
    13 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    21
    ο πατέρας μου που ψάρευε χρόνια απίκο και εγώ που ψαρεύω απίκο περίπου 15 χρόνια μια ζωή παραμάνα δουλεύαμε.τώρα φαντάζομαι ο καθένας ότι τον βολεύει και τι στήσιμο έχει.

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας