+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 61 έως 86 από σύνολο 86

Θέμα: Light Rock Fishing

Administrator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Dimos Kapogiannis's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    1.519
    ..Like!!
    1.773
    Thanked 2.924 Times in 699 Posts
    Όνομα:
    Δήμος Καπόγιαννης
    Time Online
    1 Year 2 Months 2 Weeks 6 Days 23 Hours 32 Minutes 51 Seconds
    Avg. Time Online
    36 Minutes 42 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Stray Dog Προβολή Ανάρτησης
    Για εμενα το LRF ειναι κινδυνος θανατος. Το ξερετε οτι ενα μεγαλο ποσοστο απο τα ψαρια που απελευθερωνουμε πεθαινουν ετσι κι αλλιως? Για ποιο λογο να τα βαλουμε σε κινδυνο? Για να χαρουμε την συλληψη περκοχανων? Επιπλεον επειδη το 99% των ελληνων ψαραδων ειναι καφροι αμφιβαλλω εαν απελευθερωνανε εναν ροφο ακομα και 200γρ. Δυστυχως ομως οι αρθρογραφοι κατι επρεπε να γραψουν και οι εταιριες κατι να βρουν να πουλησουν...
    Πασχάλη θα διαφωνήσω.
    Νομίζω πως για να φτάσεις στην διαδικασία να επενδύσεις σε ένα τέτοιο είδος ψαρέματος όπως το LRF, που το 99% των αλιευμάτων είναι για release, πρέπει να έχεις περάσει από αρκετά στάδια ψαρευτικής συνείδησης.
    Δεν πάει ο οποιοσδήποτε να δώσει 150-200€ σε εξοπλισμό μόνο και μόνο για να περνάει την ώρα του.

Όσον αφορά την θνησιμότητα, στο lrf τα ψάρια καρφώνονται σε πρώτο χρόνο γιατί έχεις άμεση επαφή με το δόλωμα. Όσα και αν έχω πιάσει είναι πιασμένα από τα χείλια και κανένα δεν κινδύνεψε.
    Σε άλλες τεχνικές όπως π.χ. στο εγγλέζικο πολλές φορές θα χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια με τον απαγκιστρωτή και μπορεί να είναι ήδη αργά ή και μάταιο.

Με την λογική που βάζεις πρέπει να καταργήσουμε και το εγγλέζικο αφού ο κάθε ελληναράς, πάει παίρνει ένα καλάμι, 3€ προνύμφη, ένα 16ρι αγκιστράκι και αρχίζει και μαζεύει ότι είναι σε ..ακι και μπορεί να το καταπιεί.
    Δικαιολογίες χιλιάδες "για το τηγάνι οτι πρέπει", προχθές άκουσα μια καλή όταν τον ρώτησα γιατί κρατάει το Μελανουράκι "για το παιδάκι μου να συμπληρώσω την ψαριά και να φάει". Ε μα έλεος!

Το πρόβλημα ξεκινάει από αλλού.
    Από το ότι είμαστε η ομορφότερη χώρα του τρίτου κόσμου.
    Σε άλλες χώρες ,βλέπε Ιαπωνία ή Αυστραλία, ο αρκουδιάρης που αμόλησε την οικογένεια να κάνει βουτιές και είπε να πεταχτεί μέχρι το κοντινό μώλο να πιάσει Σαργουδάκια θα έτρωγε πρόστιμο που τσούζει και το πιθανότερο θα ήταν με τα ίδια λεφτά να πάρει σουβλάκια στο παιδάκι του που "και καλά" πεινάει.

Νόμοι υπάρχουν και είναι σαφείς για τα αλιεύματα και σε ποσότητα και σε μεγέθη.
    Όσο λοιπόν ο επαγγελματίας αλλά και ο ερασιτέχνης που δεν τους εφαρμόζουν μένουν ατιμώρητοι οι θάλασσες θα αδειάζουν και θα μαυρίζει η ψυχή μας..

"A bad day of fishing is better than a good day of work.."

2. Τα παρακάτω μέλη 8 έκαναν Like!! στον Dimos Kapogiannis για αυτό το post.:

Stray Dog
    Επισκέπτης Stray Dog's Avatar
    Δημο σε γενικες γραμμες συμφωνω μαζι σου εκτος απο 2 πραγματα. 1 οτι ο ελληναρας ψαρας θα δωσει και χιλιαρικο για εξοπλισμο επειδη και μονο εχει τα δανεικα γκαφρα να το κανει και επειδη του το ειπε καποιος αρθρογραφος. Βλεπω παρα πολλα ατομα που ξοδευουν χιλιαδες ευρω περνωντας απο τεχνικη σε τεχνικη μην εχοντας προλαβει να εμπεδωσουν καποια πραφματα. Οι συνεχεις αψαριες λογω της αμαθειας αντι να τους ψιλιασει απλα τους κανει να ψαχνονται σε τεχνικες και οτι τους κατσει. 2 σωστο αυτο για το καρφωμα αλλα ακομα και το πιασιμο ενος ψαριου με στεγνα χερια ενδεχομενως να αρκει για να γινει η ζημια.

4. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Stray Dog για αυτό το post.:

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη
    Christos2413's Avatar
    Περιοχή
    Κρανιδι αργολιδος
    Αναρτ.
    182
    ..Like!!
    257
    Όνομα:
    Χρηστος Τζανης
    Time Online
    1 Week 2 Days 1 Hour 31 Minutes 45 Seconds
    Avg. Time Online
    44 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    36
    Stray dog δεν συμφωνω μαζι σου. Για τον λογο οτι αν καποιος εχει την καφριλα μεσα του οποια τεχνικη και να αποφασισει να ακολουθησει, το ψαρακι θα το κρατησει και στην χειροτερη θα το πεταξει μεσα νεκρο. Σε πληροφορω οτι οσα ψαρια αφησα μεχρι τωρα τα ειδα να πηγαινουν με χαρα στον βυθο. Ο λογος που ξεκινησα το lrf ηταν η διασκεδαση που θα μου χαριζε οπως και εγινε. Ο καφρος παντα καφρος θα ειναι και δεν αλλαζει, μπορουμε ομως μεσα απο τετοια μεσα δικτυωσης να δωσουμε το καλο παραδειγμα σε παιδια που ξεκινανε τωρα.
    Βρες πρωτα τα ψαρια, αυτα θα σου πουνε τι χρειαζεσαι για να τα πιασεις...

6. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Christos2413 για αυτό το post.:

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    GiannisP's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    236
    ..Like!!
    412
    Όνομα:
    Γιάννης
    Time Online
    1 Week 5 Days 23 Hours 42 Minutes 51 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 4 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    40
    Θα δώσω έμφαση στην ταχύτητα απελευθέρωσης και το πιάσιμο με πετσέτα, αυτά κάνω πάντα και βλέπω τα ψαράκια να φεύγουν σαν τρέλα μετά την απελευθέρωση.

Τα υπόλοιπα είναι θέμα νοοτροπίας, έχω δει καστερά στο Λαύριο με στυρούλα 150γρ στη σακούλα, αυτό δεν αλλάζει ότι τεχνική και να κάνεις.

Stray Dog
    Σιγουρα ειναι θεμα νοτροπιας αλλα υπαρχουν τεχνικες που διευκολυνουν πολυ τη συλληψη γονου οπως π.χ. και το εγγλεζικο. Επισης ενα ψαρι μπορει να πεθανει και καποιες μερες μετα την απελευθερωση. Ριξτε μια ματια στο αρθρο μου για το release. Δεν ειναι μπουρδες μου αλλα βασιζεται σε πολυ σοβαρες ερευνες. Το να παρουσιαζεις το lrf στους ελληνες ειναι σαν να δινεις γεματο και απασφαλιστο πιστολι σε 6χρονο κατα τη γνωμη μου. Θα ηθελα να επεκταθω αλλα απο το κινητο ειναι κομματι δυσκολο.

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    GiannisP's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    236
    ..Like!!
    412
    Όνομα:
    Γιάννης
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 4 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    40
    Το έχω διαβάσει το άρθρο σου για τα releases και το βρήκα πολύ ενδιαφέρον.

Σχετικά το αν θα πεθάνει ένα ψάρι μετά την απελευθέρωση δεν το ξέρω, ούτε μπορώ να το αποδείξω.Σίγουρα δεν θα πάει χαμένο πάντως, θέλω να πιστεύω ότι θα γίνει τροφή για κάποιο άλλο.

Αλλά όπως είπα και πριν αυτό μπορεί να συμβεί με όλες τις τεχνικές, ακόμα κι αν μιλάμε για λουτσάκι, τονάκι, γοφαράκι, μαναλάκι σε spinning. Δεν μπορώ να είμαι απόλυτος όμως, γιατί αλλιώς θα παρατήσω το ψάρεμα εντελώς :P

Άσε που οι "μελέτες" σαν ταμπέλα δεν μου έλεγαν ποτέ τίποτα αν δεν δω στατιστικά, μεθόδους κλπ, γιατί αν θέλω να κάνω μελέτη για να αποδείξω ότι το release το ίδιο σκοτώνει τα ψάρια, κάποιο τρόπο θα βρω να το κάνω

Μακάρι τουλάχιστον να τα σκέφτονταν όλοι τόσο πολύ όσο εμείς αυτά τα θέματα

Όσον αφορά το lrf ευτυχώς είναι τεχνική πρώτον δύσκολη, δεύτερον ακριβή, τρίτον τα αποτελέσματα της είναι κυρίως μικρόψαρα.

Ευτυχώς ο "ψαράς" της τηγανιάς δεν τα πάει καλά με το κόστος και τη μελέτη μιας τεχνικής.

10. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον GiannisP για αυτό το post.:

Stray Dog
    Σε καταλαβαίνω τι λες αλλά το να ταΐζουμε κεφαλόπουλα και σπάρια με ροφουδάκια και στειράκια δεν είναι πολυτέλεια?

Όσον αφορά τις μελέτες δεν ξέρω τι να σου πω παρά να τις ψάξεις από τα link της βιβλιογραφίας που παραθέτω. Δεν είναι όλα θεωρίες αλλά βασίζονται σε πειραματισμούς και φυσικά στην στατιστική. Όπως θα παρατήρησες στο άρθρο το 30% των ψαριών που απελευθερώνονται δεν επιβιώνουν. Δεν είναι αυθαίρετο ποσοστό αυτό. Επιπλέον εάν αρχίσουμε εξ αρχής να αμφισβητούμε τα πάντα τότε μπαίνουμε κατά τη γνώμη μου στην ίδια φιλοσοφία με τον ελληναρά που λέει «οι τράτες φταίνε».

Όσον αφορά τη σύλληψη μικρόψαρων, όπως το είπες είναι. Τα αποτελέσματα του LRF είναι κατά βάση μικρόψαρα. Η σύλληψη κάποιου μικρόψαρου π.χ. με το κλασσικό spinning είναι σπάνια ή τουλάχιστον όχι συχνή.

Και τέλος…1. Όλες οι τεχνικές είναι δύσκολες 2.Επιμένω ότι ο έλληνας ψαράς ξοδεύει τεράστια ποσά χωρίς να ξέρει γιατί και χωρίς να μπορεί να αξιοποιήσει τον εξοπλισμό που αγόρασε. Δεν θα κολλήσει στο γεγονός ότι θα βγάλει μικρόψαρα. Από τη στιγμή που είναι της μοδούς και του το λέει και ο Χ φτασμένος αρθρογράφος θα πάει να τα χώσει χωρίς δεύτερη κουβέντα. Μετά από λίγο καιρό θα δεις το σετάκι του να πωλείται στο facebook «ελάχιστα ψαρεμένο»…

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    GiannisP's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    236
    ..Like!!
    412
    Όνομα:
    Γιάννης
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 4 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    40
    Δεν μου έχει τύχει ποτέ ροφουδάκι ή στυράκι σε LRF, μου έχει κάτσει στυράκι μόνο σε casting. Όπως επίσης έχω στείλει πίσω 7 πιτσιρίκια κάτω των 10 εκατοστών σε μία ημέρα πάλι σε casting.

Κι όταν λέω casting δικό μου, μιλάω για εξοπλισμό λαϊκής σχεδόν, δεν είχα τότε να ξοδέψω κανά χρήμα σοβαρό. 7 ψαράκια σε μία μέρα δεν τα έχω δει με άλλη τεχνική.

Θα σου πρότεινα πάντως να μην "δαιμονοποιείς" το LRF, περισσότερη αξία του δίνεις έτσι, σαν μαγική τεχνική που κάνει κηδείες

Stray Dog
    Δεν δαιμονοποιώ την τεχνική αλλά τον Έλληνα κάφρο ψαρά που δυστυχώς έχει ένα ακόμα όπλο για να πυροβολήσει και αυτή τη φορά στη ρίζα...κατευθείαν τα μικρά. Τες πα...απόψεις ανταλλάσσουμε, εγώ είπα την δικιά μου, διάβασα και τις δικές σας. Ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.

14. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Stray Dog για αυτό το post.:

Φήμη
    DINOSGR's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    81
    ..Like!!
    163
    Όνομα:
    Ντίνος
    Time Online
    1 Week 19 Hours 34 Minutes 4 Seconds
    Avg. Time Online
    38 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    28
    Χαιρετώ την παρέα, θέλω να ξαναποστάρω στο θέμα αυτό και σχετικά με την θαυμάσια και άκρως διασκεδαστική τεχνική του LRF. Όπως είχα πει πριν ένα χρόνο(24-10-2013) χαρακτηριστικά : ''Να περιμένετε και μεγάλο ψάρι όταν κάνετε LRF είναι δεδομένο ότι θα κάτσει! Μην ξαφνιαστείτε.'' φαίνεται τελικά να επιβεβαιώνομαι μετά και από Συχνές Δοκιμές τόσο καιρό. Μέσα σε ένα χρόνο έχω πιάσει αρκετά ψάρια αξιόλογου μεγέθους(1κιλό +) με 2 τεχνητά της TetraWorks που διαθέτω και 2-3 μικρά σιλικονάκια που διαθέτει η λιτή πλην όμως αξιόμαχη κασετίνα μου. Λιτσομελάνουρο και Λαυράκι δείχνουν τα δόντια τους στους μικροσκοπικούς γόνους σε δύσκολες συνθήκες. Γοφάρια παίζουν με τα όρια του εξοπλισμού όταν χτυπούν στο μισό μέτρο θάλασσα εντελώς ξαφνικά και ρισκάρουμε το τεχνητό μας εξαιτίας των κοφτερών δοντιών. Γνωρίζω πλέον πως όλα τα γνωστά ψάρια μεγάλου μεγέθους χτυπούν σε γόνο που είναι η τροφή τους στην τελική, το μενού τους. Με έχει ενθουσιάσει το γεγονός αυτό και πιστεύω πως αξίζει πολλά πολλά πολλά η τεχνική αυτή και πως έχει πολύ μέλλον στην Ελλάδα!
    Υπάρχει όμως και μια αναβάθμιση στον εξοπλισμό που κάποιος μπορεί να κάνει περνώντας ουσιαστικά στο καθαρά Light κομμάτι του spinning ίσως και στο ML. Το λέω αυτό λόγω του μεγέθους των αλλιευμάτων και της μαχητικότητας των ψαριών αυτών που μας αναγκάζουν στις περιπτώσεις που στοχεύουμε αποκλειστικά σε αυτά τα ψάρια, να ανεβάσουμε διαμέτρους εξοπλισμών.Παραθέτω παρακάτω και το 2ο μέρος της αρχικής παρουσίασης των ειδικών, όπου τα λόγια περισσεύουν.Enjoy.

16. Τα παρακάτω μέλη 4 έκαναν Like!! στον DINOSGR για αυτό το post.:

Φήμη
    giodas's Avatar
    Περιοχή
    Καρδάμαινα-Κώς
    Αναρτ.
    34
    ..Like!!
    37
    Όνομα:
    Γιώργος Παπαϊωάννου
    Time Online
    5 Days 12 Hours 53 Minutes 58 Seconds
    Avg. Time Online
    27 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    μόλις σήμερα έγινα και εγώ κάτοχος ενός lrf εξοπλισμού σαν μάνα έβαλα ένα νήμα 0,06 τι διάμετρο παράμαλο είναι ιδανικό να βάλω πάνω???

18. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον giodas για αυτό το post.:

Φήμη Φήμη Φήμη
    gziakkas's Avatar
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Αναρτ.
    209
    ..Like!!
    421
    Όνομα:
    Γεώργιος Ζιάκκας
    Time Online
    3 Weeks 2 Days 15 Hours 56 Minutes 9 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 56 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    38
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από giodas Προβολή Ανάρτησης
    μόλις σήμερα έγινα και εγώ κάτοχος ενός lrf εξοπλισμού σαν μάνα έβαλα ένα νήμα 0,06 τι διάμετρο παράμαλο είναι ιδανικό να βάλω πάνω???
    Καλορίζικος Γιώργο ο εξοπλισμός!
    Πριν κανένα μήνα ήρθε και ο δικός μου εξοπλισμός. Χρησιμοποιώ νήμα 0,6 και για παράμαλλο εξαρτάται για τι ψάρι πάω. Σε νορμάλ LRF κατάσταση χρησιμοποιώ παράμαλλο fluorocarbon 0.18. Μου αρέσει και μια υβριδική κατάσταση στο lrf, να κυνηγώ λαβράκια πετώντας τις ανάλογες σιλικονίτσες, τότε το παράμαλό μου ανεβαίνει στο 0.25 με 0.28. Πάλι καλορίζικος φιλαράκι!

Φήμη
    giodas's Avatar
    Περιοχή
    Καρδάμαινα-Κώς
    Αναρτ.
    34
    ..Like!!
    37
    Όνομα:
    Γιώργος Παπαϊωάννου
    Time Online
    Avg. Time Online
    27 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Σε ευχαριστώ φίλε Γιώργο έχω διάφορα παράμαλα οπότε θα δοκιμάσω από 0,16 εως 0,21 ανάλογα το μέρος που θα είμαι

Administrator
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    1.519
    ..Like!!
    1.773
    Όνομα:
    Δήμος Καπόγιαννης
    Time Online
    Avg. Time Online
    36 Minutes 42 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Γιώργο καλοψάρευτο!
    Και εγώ εκεί γύρω παίζω στα νούμερα από 18 μέχρι το πολύ 22.

Φήμη
    giodas's Avatar
    Περιοχή
    Καρδάμαινα-Κώς
    Αναρτ.
    34
    ..Like!!
    37
    Όνομα:
    Γιώργος Παπαϊωάννου
    Time Online
    Avg. Time Online
    27 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Σε ευχαριστώ Δήμο!!

Φήμη
    xalkant's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Αναρτ.
    22
    ..Like!!
    0
    Time Online
    2 Days 3 Hours 26 Minutes 23 Seconds
    Avg. Time Online
    10 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    καλησπέρα...

σε τι απόσταση μπορείς να πετάξεις ένα "ψεύτικο" των 5γρ ;;
    είναι καλές οι βολές με τα καλάμια LRF ;

ευχαριστώ

Administrator
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    1.519
    ..Like!!
    1.773
    Όνομα:
    Δήμος Καπόγιαννης
    Time Online
    Avg. Time Online
    36 Minutes 42 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Καλημέρα.
    Εξαρτάται το τεχνητό φίλε μου αλλά και τον αέρα.
    Τα πλανάκια πχ λόγω μεγέθους και αεροδυναμικότητας βγάζουν εξαιρετικές βολές.
    Τεχνητά ακριβά όπως της DUO για την συγκεκριμένη τεχνική βγάζουν πάλι καλές βολές.
    Συνήθως είναι μια τεχνική που δεν θα την ψαρέψεις με ακραίο καιρό, οπότε δεν έχεις πρόβλημα να φτάσεις τα ψάρια.

Φήμη
    xalkant's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Αναρτ.
    22
    ..Like!!
    0
    Time Online
    2 Days 3 Hours 26 Minutes 23 Seconds
    Avg. Time Online
    10 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    ...με ενδιαφέρει να έχω καλή βολή εκεί που ψαρεύω

...με κανονικές συνθήκες αέρα έχεις βολή 60 μέτρων ή έχεις τα μισά μέτρα ;

έχω το DAIWA INFINITY Q SEA TROUT (click εδώ) (αξίας 180e) και μου δίνει γύρω στα 70-80 μέτρα βολή με 35γρ μπομπάρδα και σιλικονούχα

και σκεφτόμουν το DAIWA INFINITY Q ULTRA LIGHT SPIN (click εδώ) (αξίας 130e)

...αλλά "κολλάω" στο θέμα της βολής

ευχαριστώ

Φήμη
    ergotelis's Avatar
    Περιοχή
    Crete
    Αναρτ.
    59
    ..Like!!
    2
    Όνομα:
    Stergiopoulos George
    Time Online
    6 Days 11 Hours 58 Minutes 24 Seconds
    Avg. Time Online
    32 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    21
    60 μέτρα;;; Μόνο με δυνατό βοηθητικό αέρα!

27. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον ergotelis για αυτό το post.:

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    GiannisP's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    236
    ..Like!!
    412
    Όνομα:
    Γιάννης
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 4 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    40
    Φίλε μου 60 μέτρα δεν θα τα δεις ούτε με άνεμο καλά καλά, 30-40 μέτρα για κανένα πλανάκι, με προϋπόθεση ότι το καλάμι σου φορτίζει καλά και το νήμα σου είναι πολύ ψιλό!

Παράθεση Αρχική ανάρτηση από GiannisP Προβολή Ανάρτησης
    Δεν μου έχει τύχει ποτέ ροφουδάκι ή στυράκι σε LRF, μου έχει κάτσει στυράκι μόνο σε casting. Όπως επίσης έχω στείλει πίσω 7 πιτσιρίκια κάτω των 10 εκατοστών σε μία ημέρα πάλι σε casting.

Κι όταν λέω casting δικό μου, μιλάω για εξοπλισμό λαϊκής σχεδόν, δεν είχα τότε να ξοδέψω κανά χρήμα σοβαρό. 7 ψαράκια σε μία μέρα δεν τα έχω δει με άλλη τεχνική.

Θα σου πρότεινα πάντως να μην "δαιμονοποιείς" το LRF, περισσότερη αξία του δίνεις έτσι, σαν μαγική τεχνική που κάνει κηδείες
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Stray Dog Προβολή Ανάρτησης
    Δεν δαιμονοποιώ την τεχνική αλλά τον Έλληνα κάφρο ψαρά που δυστυχώς έχει ένα ακόμα όπλο για να πυροβολήσει και αυτή τη φορά στη ρίζα...κατευθείαν τα μικρά. Τες πα...απόψεις ανταλλάσσουμε, εγώ είπα την δικιά μου, διάβασα και τις δικές σας. Ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.
    Σχεδόν ένα χρόνο μετά εμπειρίας ψαρεύοντας αποκλειστικά με LRF, απορώ για την δήλωση που είχα κάνει στις αρχές μου για τα στειράκια! Έχω πιάσει τόσα που έχω χάσει το μέτρημα! Σε μία μέρα μόνο, ένα πρωινό έκατσαν 7 ή 8, όλα σε μέγεθος παλάμης

Γεγονός αυτό που έλεγε τότε ο Πασχάλης, αν ο ψαράς δεν έχει συνείδηση, τα σκίζει όλα άνετα..

29. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον GiannisP για αυτό το post.:

Φήμη
    Dionysis's Avatar
    Περιοχή
    Καρδάμαινα - Κως
    Αναρτ.
    4
    ..Like!!
    8
    Time Online
    1 Day 5 Hours 44 Minutes 43 Seconds
    Avg. Time Online
    6 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Καλημέρα στην παρέα σας,
    Δυστυχώς πολυ φοβάμαι οτι και οι δυο έχεται δίκιο, βλέπω τα απογέυματα μερίκους στο λιμανάκι μας εδω στην καρδάμαινα της Κω, που μαζέυουν λογης λογής μικρά προς μέτριου μεγέθους κεφαλόπουλα, σπαράκια, τσιπουρακια, και σάλπες εαν αυτοι αρχισουν και lrf στην μπούκα του λιμανιού τοτε θα βλεπω και στρυράκια, ροφουδακια και σκορπιους, οπως καποιος ανέφερε και παραπάνω '' δυο σκορπιοι στην κατσαρόλα''. Ειναι πολυ μικρό το ποσοστό αυτων που ψαρέυουν για την ικανοποιήση ας μην γελιόμαστε.
    Προσωπικά ασχολούμαι με υπ. ψαρεμα οποτε μπορω για χαλάρωση και για ''ψυχανάλυση'' , spinning, λιγο lrf και σε λίγο θα αρχίσω να σας πρήζω με ερωτησεις σχετικα με shore jigging εξοπλίσμο.

Φήμη
    Aris's Avatar
    Αναρτ.
    3
    ..Like!!
    0
    Time Online
    1 Day 58 Minutes 9 Seconds
    Avg. Time Online
    5 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Γεια σας και καλη χρονιά !

Είμαι νέος στο (LRF) spinning και ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ με αυτό ψάρεμα . Έχω διαβασει αρκετα πράγματα εδώ και σε άλλα forum και πργματικά πηρα πολλές και χρήσιμες πληροφορίες. Θέλω να αγοράσω το πρώτο μου καλάμι (LRF ) , συγκεκριμενα της major Craft Crostage Mebaru στα 2,41. Υπάρχου δύο επιλογές α)CRK-T792M και β) CRK -S792M. To πρώτο έχει Fast action και το δευτερο Εxtra Fast action. Βέβαια υπάρχουν κι αλλα μοντέλα της Majocraft. Ποιο να διαλέξω ; Υπάρχει τόση μεγάλη διαφορά στο action ανάμεσα στα δυο καλάμια ; Μήπως θα ήταν καλύτερα ένα καλάμι Regular - Fast ; Κάποποι λένε δεν υπάρχει διαφορά και πρέπει να δίνουμε μεγαλύτερο βάρος στο blanc του καλαμιού.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Administrator
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    1.519
    ..Like!!
    1.773
    Όνομα:
    Δήμος Καπόγιαννης
    Time Online
    Avg. Time Online
    36 Minutes 42 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Φίλε μου καλησπέρα.
    Όποιο και να πάρεις θα μπορέσεις να ψαρέψεις με επιτυχία.

Τώρα αν ψάχνεις την απόλυτη εξειδίκευση.
    Τι σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις κυρίως?
    Το fast action είναι το πιο all-around.
    Το Χ Fast θα το έπαιρνα για πλανάκια-τεχνητά.
    Αν παίξεις κυρίως με σιλικόνες (που είναι και το αγαπημένο μου) να πας σε R-F

Φήμη
    Aris's Avatar
    Αναρτ.
    3
    ..Like!!
    0
    Time Online
    Avg. Time Online
    5 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Καλημερα,

με ενδιαφέρει, Δήμο, να χρησιμοποιήσω σιλικόνες και μικρά τεχνητά, όπως η σειρα Τetra Works της DUO ή κάποιας άλλης εταιρείας. Επίσης με ενδιαφέρει να έχω καλυτερες βολές ( ακρίβεια και απόσταση ). Γνωρίζω ότι είναι δύσκολο να συνδυαστούν αυτές οι δύο παράμετροι. Στο Light spinning, χρσιμοποιώντας τα 2,40 Balzer, σειρά Carthago edition ( R - F ) με action 3-20 gr έχω ακρίβεια στις βολές, με το καλάμι 2,70 της Cormοran ( 20-40gr), regular, έχω μεγάλες βολές αλλά όχι ακρίβεια.

Administrator
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    1.519
    ..Like!!
    1.773
    Όνομα:
    Δήμος Καπόγιαννης
    Time Online
    Avg. Time Online
    36 Minutes 42 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Πάρε το CRK-T792M τότε είναι πιο κοντά.
    Θα σου δίνει και καλύτερη βολή και θα είναι πιο allaround.

Όταν λες σε ενδιαφέρει η ακρίβεια στις βολές μπορείς να μου εξηγήσεις το λόγο?
    Ψαρεύεις σε μέρη που έχει φυσικά εμπόδια ή σκαλώματα πχ Λιμάνια με ρεμέντζα?

35. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Dimos Kapogiannis για αυτό το post.:

Φήμη
    Aris's Avatar
    Αναρτ.
    3
    ..Like!!
    0
    Time Online
    Avg. Time Online
    5 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Ήδη το αποφάσισα για το CRK-T792M. Θέλω ακρίβεια στις βολές κυρίως λογω φυσκών εμποδίων , ανάμεσα σε βράχια κυρίως. Επίσης θα ψαρεύω 300μ. πριν το δέλτα του ποταμού Στρυμόνα, προς το εσωτερικό του ποταμού όπου υπάρχουν πολλά εμπόδια, κορμοι, κλαδια μεγάλοι βράχοι. ¨Οταν έχει καιρό τα λαβράκια φτάνουν μεχρι εκει πάνω.
    Μια και μιλάμε για LRF , προσανατολιζομαι για τα soft Lures της εταρείας Sakura. Exω ακουσει καλές κριτικές. Για να δούμε!!!
    Σ ε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου.

37. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Aris για αυτό το post.:

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας