+ Απάντηση στο Θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 12 από σύνολο 12

Θέμα: Εγγλέζικο και βάθος

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    koxcygr's Avatar
    Περιοχή
    Κυπρος
    Αναρτ.
    190
    ..Like!!
    148
    Όνομα:
    Γιωργος Πολυκαρπου
    Time Online
    2 Weeks 4 Days 11 Hours 18 Minutes 22 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 31 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    37

Εγγλέζικο και βάθος

Καλησπέρα.

Ειπα να δοκιμάσω και γω με την σειρά μου το Εγγλέζικο. Αυτο ομως που με προβληματίζει είναι πως οι παραλίες σε απόσταση μέχρι και μιας ωρας απο εδω που μένω δεν ξεπερνούν το 1 μετρο βάθος. Θα μπορέσω λοιπόν να εξασκησω αυτη την τεχνική σε τοσο ξεβαθες παραλίες;;;

Super Moderator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Nick13's Avatar
    Περιοχή
    Παλληνη/Αθηνα
    Αναρτ.
    219
    ..Like!!
    403
    Όνομα:
    Νίκος Κοκκίνης
    Time Online
    1 Week 1 Day 19 Hours 35 Minutes 32 Seconds
    Avg. Time Online
    43 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    47
    Ψαξε να βρεις καποιο λιμανι ή βραχια,γενικα το εγγλεζικο ειναι ψαρεμα το οποιο το κανουμε σε τετοια μερη και οχι απο παραλια

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    koxcygr's Avatar
    Περιοχή
    Κυπρος
    Αναρτ.
    190
    ..Like!!
    148
    Όνομα:
    Γιωργος Πολυκαρπου
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 31 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    37
    Δυστυχώς και απο βράχια ο βυθός δεν ξεπερνάει το 1.5 μέτρο. Είναι λοιπόν απαγορευτικό αυτο το βάθος για την τεχνική του Εγγλεζικου;;

Φήμη
    Dimitris 1978's Avatar
    Περιοχή
    Κερατσίνι - Πειραιάς
    Αναρτ.
    91
    ..Like!!
    256
    Όνομα:
    Δημήτρης Ψαρρός
    Time Online
    1 Week 1 Day 1 Hour 33 Seconds
    Avg. Time Online
    39 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    18
    Απαγορευτικό δεν είναι ! Μπορείς να κάνεις εγγλέζικο και από παραλίες και σε μικρά βάθη με σταθερές αρματωσιές, στοχεύοντας σε συγκεκριμένα θηράματα, όπως μουρμούρες για παράδειγμα. Αλλά καλύτερα είναι μιας και τώρα μπαίνεις στον κόσμο του εγγλέζικου, να αναζητήσεις ένα ωραίο λιμάνι με βάθος από 3 έως 5 ή και 6 m βάθος, για να δεις και την τεχνική καλύτερα, να πειραματιστείς σε όλες τις συνθήκες και με όλες τις αρματωσιές, συρόμενες και σταθερές. Καλή αρχή φίλε.

5. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Dimitris 1978 για αυτό το post.:

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    koxcygr's Avatar
    Περιοχή
    Κυπρος
    Αναρτ.
    190
    ..Like!!
    148
    Όνομα:
    Γιωργος Πολυκαρπου
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 31 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    37
    Υπαρχει ενα Λιμάνι αλλα κατοικείται απο Νεάντερταλ ψαράδες που σκοπο εχουν να εξαλείψουν και το τελευταίο κύτταρο του βυθού, γι'αυτό λοιπόν δεν θέλω να περασω απο εκει. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας μαλλον θα παω καπου πιο μακριά για να βρω και τα επιθυμητα μέρη

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    ThDam's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα, Αργυρούπολη
    Αναρτ.
    83
    ..Like!!
    11
    Όνομα:
    Θοδωρής Νταμάτης
    Time Online
    6 Days 24 Minutes 56 Seconds
    Avg. Time Online
    29 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    29
    Σε γενικές γραμμές τα ψάρια δεν γυαλώνουν στις παραλίες, στην απόσταση που ψαρεύουμε στο εγγλέζικο. Δεν είναι κανόνας όμως και σε κάποιες περιπτώσεις φτάνουν τόσο κοντά στην ακτή. Το κάνουν είτε γιατί στην συγκεκριμένη παραλία βρίσκουν τροφή, ή αισθάνονται ασφάλεια (π.χ. για να γεννήσουν). Θέλει ψάξιμο για να βρεις τέτοιες παραλίες. Υπάρχουν όμως, π.χ. ψαρεύω σε παραλία 90εκ. βάθος στα 20 μέτρα μπροστά μου,τσιπούρες και λαβράκια ευμεγέθη. Έρχονται τόσο ρηχά για να βρουν γαριδάκι και καραβιδάκι πράσινο που αφθονεί εκεί. Παραδόξως, αλλά τσιμπάνε στο μπικατίνι σαν τρελά. Ψαρεύω αρκετά συχνά σε παραλίες, πολλές φορές υπάρχουν ευχάριστες εκπλήξεις.
    Με αρκετό ψάξιμο πιθανότατα θα βρεις κάποια παραλία που να ικανοποιεί τις παραπάνω συνθήκες. Θέλει προσοχή στο βάθος που θα ψαρέψεις, διότι συνήθως το ρεύμα είναι προς την ακτή και σου φέρνει τον φελλό έξω. Δεν είναι κακό, αφήνεις την αρματωσιά να σέρνεται στον βυθό. Κοντό φελλό, συνήθως όλη η αρματωσιά μου είναι παράμαλλο και όλα τα βαριδάκια κάτω από τον φελλό.

Θοδωρής

8. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον ThDam για αυτό το post.:

Φήμη
    κωστας 1981's Avatar
    Αναρτ.
    24
    ..Like!!
    0
    Time Online
    1 Day 18 Hours 13 Minutes 43 Seconds
    Avg. Time Online
    8 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    κατι ασχετο με το θεμα αλλα να μην ανηξω καινουργιο θεμα για μια αποροια που εχω..
    διαβαζω οτι με σταθερες αρματοσιες στο εγγλεζικο μπορεις να ψαρεψεις ως 6-7 μετρα πως γινεται αυτο ρε παιδια οταν το καλαμι ειναι στην καλητερη περιπτοση ι 4.50μ???
    αυτο ειναι ενα απο τα αθρα που το λεει
    Σταθερή αρματωσιά: Χαρακτηριστικά:
    Το μέγιστο μήκος, που μπορεί να φθάσει, ισούται με το μήκος του καλαμιού.
    Ψαρεύει κατά κανόνα σε βυθούς ισοδύναμους μέχρι και λίγο βαθύτερους από το μήκος του καλαμιού μας (6-7 μ.).

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    angelos's Avatar
    Περιοχή
    Αθηνα
    Αναρτ.
    154
    ..Like!!
    15
    Όνομα:
    Άγγελος
    Time Online
    1 Week 1 Day 11 Hours 40 Minutes 23 Seconds
    Avg. Time Online
    41 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    31
    Φιλε μου εχεις μπερδευτει με το απικο.στο απικο ισχυουν αυτα που λες.με το εγγλεζικο μπορεις να ψαρεψεις ανετα σε αυτο το βαθος και σε ακομα περισσοτερο βαθος εαν θες,ασχετα με το μηκος του καλαμιου.

Φήμη Φήμη Φήμη
    gziakkas's Avatar
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Αναρτ.
    209
    ..Like!!
    421
    Όνομα:
    Γεώργιος Ζιάκκας
    Time Online
    3 Weeks 2 Days 15 Hours 56 Minutes 20 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 56 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    38
    Το μήκος του καλαμιού δεν παίζει ρόλο..!

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    ThDam's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα, Αργυρούπολη
    Αναρτ.
    83
    ..Like!!
    11
    Όνομα:
    Θοδωρής Νταμάτης
    Time Online
    6 Days 24 Minutes 56 Seconds
    Avg. Time Online
    29 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    29
    Το μήκος του καλαμιού στην σταθερή αρματωσιά στο εγγλέζικο, σε περιορίζει μέχρι 20 πόντους κάτω από το μήκος του καλαμιού σου, αν θέλεις να ψαρέψεις άνετα και αν ψαρεύεις μόνος σου. Μπορείς να ψαρέψεις με σταθερή αρματωσιά αρκετά μεγαλύτερη σε μήκος από το μήκος του καλαμιού σου, αλλά κάτω από ορισμένες προϋποθέσεις. Πρώτα ο τρόπος της βολής. Αν έχεις καλάμι 4,5 μέτρα και θέλεις να ψαρέψεις σε βάθος ακόμα και 7 μέτρων. Κρατάς το αγκίστρι και το ρίχνεις μπροστά σου στη θάλασσα, ταυτόχρονα σηκώνεις το καλάμι πίσω από το κεφάλι σου και κάνεις overhead βολή. Με περισσότερη λεπτομέρεια μπορείς να την δεις εδώ από τον Γιάννη Γιατράκο: https://www.youtube.com/watch?v=Yp3sR0fm-2Q Θέλει εξάσκηση για μεγάλα μήκη αρματωσιάς. Δεύτερον, αν ψαρεύεις μόνος σου, στην ίδια περίπτωση, δεν αποχιάζεις με τίποτα, πρέπει να αποχιάσει κάποιος άλλος. Τρίτον, πρέπει να έχεις αρκετό ελεύθερο χώρο πίσω σου και από πάνω σου γιατί καλάμι και αρματωσιά κάνουν έναν κύκλο προς τα πάνω και πίσω σου. αν υπολογίσεις το ύψος σου, το μήκος του καλαμιού σου και το μήκος της αρματωσιάς, θέλεις 13 με 17 μέτρα ελεύθερα.
    Προσωπικά θα μπω σε τέτοιο κόπο μόνο αν το βάθος είναι μπροστά μου με τη θάλασσα λάδι και υπάρχουν ψάρια πονηρά, οπότε θέλω την μέγιστη ευαισθησία στον φελλό και στο κάρφωμα. Διαφορετικά θα προτιμήσω μια συρόμενη αρματωσιά να ψαρέψω με την άνεσή μου.

Με εκτίμηση
    Θοδωρής

13. Τα παρακάτω μέλη 4 έκαναν Like!! στον ThDam για αυτό το post.:

Φήμη
    κωστας 1981's Avatar
    Αναρτ.
    24
    ..Like!!
    0
    Time Online
    Avg. Time Online
    8 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από angelos Προβολή Ανάρτησης
    Φιλε μου εχεις μπερδευτει με το απικο.στο απικο ισχυουν αυτα που λες.με το εγγλεζικο μπορεις να ψαρεψεις ανετα σε αυτο το βαθος και σε ακομα περισσοτερο βαθος εαν θες,ασχετα με το μηκος του καλαμιου.
    φιλε angelos μηλεισα για σταθερη αρματοσια και οχι για συρομενη...νωμιζω ο θωδορης εξηγησε κατανοητα της δυσκολιες για ενα εγγλεζικο να ψαρευη σταθερα σε βαθος 7μ.

Φήμη
    κωστας 1981's Avatar
    Αναρτ.
    24
    ..Like!!
    0
    Time Online
    Avg. Time Online
    8 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από ThDam Προβολή Ανάρτησης
    Το μήκος του καλαμιού στην σταθερή αρματωσιά στο εγγλέζικο, σε περιορίζει μέχρι 20 πόντους κάτω από το μήκος του καλαμιού σου, αν θέλεις να ψαρέψεις άνετα και αν ψαρεύεις μόνος σου. Μπορείς να ψαρέψεις με σταθερή αρματωσιά αρκετά μεγαλύτερη σε μήκος από το μήκος του καλαμιού σου, αλλά κάτω από ορισμένες προϋποθέσεις. Πρώτα ο τρόπος της βολής. Αν έχεις καλάμι 4,5 μέτρα και θέλεις να ψαρέψεις σε βάθος ακόμα και 7 μέτρων. Κρατάς το αγκίστρι και το ρίχνεις μπροστά σου στη θάλασσα, ταυτόχρονα σηκώνεις το καλάμι πίσω από το κεφάλι σου και κάνεις overhead βολή. Με περισσότερη λεπτομέρεια μπορείς να την δεις εδώ από τον Γιάννη Γιατράκο: https://www.youtube.com/watch?v=Yp3sR0fm-2Q Θέλει εξάσκηση για μεγάλα μήκη αρματωσιάς. Δεύτερον, αν ψαρεύεις μόνος σου, στην ίδια περίπτωση, δεν αποχιάζεις με τίποτα, πρέπει να αποχιάσει κάποιος άλλος. Τρίτον, πρέπει να έχεις αρκετό ελεύθερο χώρο πίσω σου και από πάνω σου γιατί καλάμι και αρματωσιά κάνουν έναν κύκλο προς τα πάνω και πίσω σου. αν υπολογίσεις το ύψος σου, το μήκος του καλαμιού σου και το μήκος της αρματωσιάς, θέλεις 13 με 17 μέτρα ελεύθερα.
    Προσωπικά θα μπω σε τέτοιο κόπο μόνο αν το βάθος είναι μπροστά μου με τη θάλασσα λάδι και υπάρχουν ψάρια πονηρά, οπότε θέλω την μέγιστη ευαισθησία στον φελλό και στο κάρφωμα. Διαφορετικά θα προτιμήσω μια συρόμενη αρματωσιά να ψαρέψω με την άνεσή μου.

Με εκτίμηση
    Θοδωρής
    θωδορη με απλα λογια μου ελεισες την απορια μου και σε ευχαριστω,θα προτιμησω ενα μπολονεζ εφταμετρο η 6μ ωστε να εχω καλητερο καρφομα και πιο ευκολια στην βολη παρα ενα εγγλεζικο 4.20μ για να ψαρεψω με σταθερη αρματοσια σε αυτα τα βαθη..
    και παλι σε ευχαριστω κωστας.

16. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον κωστας 1981 για αυτό το post.:

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας