+ Απάντηση στο Θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 4 από σύνολο 4

Θέμα: A Little Jack Pike

Φήμη
    VaSeaLis's Avatar
    Περιοχή
    Αγγλια
    Αναρτ.
    19
    ..Like!!
    18
    Όνομα:
    Βασιλης
    Time Online
    1 Day 20 Hours 12 Minutes 5 Seconds
    Avg. Time Online
    9 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0

A Little Jack Pike

Χαιρεται,

Χθες ηταν ξανα μερα ψαρευτικης εξορμησης. Απο το προηγουμενο σουκου ειχα βαλει στοχο να ξανα παω στο ιδιο καναλι και να το εξερευνησω περισσοτερο. Γενικα τα καναλια εκτινονται σε πολλα χιλιομετρα και ετσι ορεξη να εχεις να περπατας.

Πηγα στο ιδιο αρχικο σημειο με την προηγουμενη φορα και για αρχη τραβηξα αριστερα γιατι δεν ειχα ξανα παει (αν και δεν μου γεμιζε το ματι). Απο τα πρωτα λεπτα χανω σε σκαλωμα το αγαπημενο rapala των 7cm και μετα απο λιγο προσπαθουσα να διασωσω μια σιλικονη απο ενα δεντρο χαχαχα. Τυχαινει μερικες φορες να στελνω κατα λαθος το τεχνιτο σε διαφορα κλαδια...μερικες φορες ξεσκαλωνουν ευκολα, αλλες φορες με προσπαθεια-σκαρφαλωμα τα σωζω και αλλες τα κλαιω.

Καλα ξεκινησαμε λεω.... Αλλαγη πλανου και ειναι η ωρα του να δοκιμασω ενα νεο τεχνιτο savage gear 3d roach lipster. Περπατησα μεχρι καποια ωρα και μετα γυρισα πισω στο αρχικο σημειο χωρις καποιο χτυπημα.

Αλλαγη πλανου ξανα και βαζω τωρα το μικρο αδερφακι του rapala, ενα ιδιο στα 3 εκατοστα, με το φοβο μην το αρπαξει καποιο μεγαλο ψαρι και το χασω. Συνηθως αυτο το εχω για μικρες λιμνες που κρατανε μικροτερα ψαρια.

Αρματωμα του μικρου φονια και πορεια τωρα προς τη μερια που επιασα τη μεγαλη περκα μεχρι οπου με βγαλει. Σε μικρη αποσταση απο εκει που εβγαλα τη περκα, τακ και να σου ενα ‘little jack pike’. Ετσι ονομαζονται οι μικρες τουρνες. Και αν και μικρουλα δεν παυει να ειναι μια τουρνα. Mετα τις φωτο επεστρεψε πισω ξανα.

Με αυτοπεποιθηση τωρα συνεχιζω να προχωραω. Φτανω στην πυλη που ειχα φτασει και τη προηγουμενη φορα και σημερα την περναω για να εξερυνησω νεα μερη.

Οι πυλες μου αρεσουν γιατι πρωτον κρατανε ψαρια και δευτερον οταν ανεβαινεις τα σκαλια για να πας στο αλλο τμημα, αν ειναι η πρωτη σου φορα, δεν ξερεις τι θα δεις. Τι περισσοτερες φορες βλεπεις να ξεδιπλωνεται μπροστα σου ενα ωραιο καναλι ολο υποσχεσεις.

Το καινουργιο τμημα με μαγεψε! Σκεφτηκα εδω θα κανει μεγαλες τουρνες. Εβγαλα savage gear και αρχισα να το σερνω. Μετα απο ωρα ειδα μια μεγαλη τουρνα να ανακατευει την επιφανεια. Ριχνω προς τα εκει μερικες φορες αλλα τιποτα. Συνεχισα σε αλλο τμημα, το ιδιο ομορφο. Αλλα δεν ειχα καποια επιθεση.

Στην γυρισμο μου σκαλωνει το τεχνητο. Τραβαω, τραβαω τιποτα. Πανε 12 λιρες λεω... Τραβαω μια δυνατα και κοβεται το παραμαλο. Εκει που εδενα ενα καινουργιο, κατι πορτοκαλι επεπλεε. Ειναι το τεχνητο μου! Μαλλον καπου σκαλωσε το νημα και γιάυτο δεν ερχοτανε. Με το που το εκοψα με την ανωση το δολωμα βγηκε πανω! Ολο χαρα το μαζεψα, το εβαλα στη θηκη και συνεχισα τωρα με το μικρο φονια (rapala) ξανα. Καταφερα μια μικρη περκα ακομα και αυτο ηταν το ψαρεμα για σημερα.

Οπως ειπα το σημαντικοτερο στο ψαρεμα στα καναλια ειναι να καλυπτεις αποσταση για να πετυχεις τα ψαρια. Σε αυτο το ψαρεμα περπατησα περιπου 8+ χιλιομετρα συνολικα.

Τωρα εχω παραγγειλει μερικα rapala και την επομενη φορα θα επισκεφτω το καινουργιο μερος ξανα και θα συνεχισω την εξευρενηση ακομα παραπερα. Επισης, ειμαι στην αναζητηση ενος μηχανισμου γιατι τον 1500αρι τον εχω φτασει ηδη κοντα στα ορια του. Με βλεπω μαλλον για shimano stradic 5000 FK για να τον εχω και για light shore jigging και για τουρνες. ‘Η για κατι πιο βολικο σε καναλια, ενα τυπου baitcaster μαζι με ενα αναλογο καλαμι για δολωματα μεχρι και 100γρ, στημενο ολο για τουρνες. Οι baitcaster προσφερουν ακιβρεια στη βολη (πολυ σημαντικο!) και μπορουν να διαχειριστουν πιο ευκολα βαρεια τεχνητα (100gr για παραδειγμα). Μετα το επομενο ψαρεμα θα εχω καταληξει.

Tight lines!

2. Τα παρακάτω μέλη 10 έκαναν Like!! στον VaSeaLis για αυτό το post.:

Moderator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.587
    ..Like!!
    1.699
    Thanked 1.986 Times in 832 Posts
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    2 Months 4 Days 16 Hours 21 Minutes
    Avg. Time Online
    5 Minutes 19 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    177
    Φίλε μας φτιάχνεις. Συνέχισε!

4. Τα παρακάτω μέλη 5 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Φήμη Φήμη Φήμη
    maistrosanemos's Avatar
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Αναρτ.
    86
    ..Like!!
    227
    Όνομα:
    Δημήτρης Λάππας
    Time Online
    2 Days 9 Hours 11 Minutes 34 Seconds
    Avg. Time Online
    11 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    31
    Πολλά συγχαρητήρια και πάλι! Πάρα πολύ καλή παρουσίαση του θέματος, πολύ καλή εξιστόρηση και φυσικά εξαιρετικές φωτογραφίες! Μας ταξίδεψες για μια ακόμη φορά και μας έδειξες πως όταν αγαπάει κάποιος το ψάρεμα, μπορεί να ψαρέψει στα πιο απίθανα μέρη. Συνέχισε, περιμένουμε νέα σου.

Φιλικά,

Δημήτρης

6. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον maistrosanemos για αυτό το post.:

Φήμη
    VaSeaLis's Avatar
    Περιοχή
    Αγγλια
    Αναρτ.
    19
    ..Like!!
    18
    Όνομα: