+ Απάντηση στο Θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 3 από σύνολο 3

Θέμα: Ξεκινώντας ανάποδα.

Φήμη
    yan's Avatar
    Αναρτ.
    5
    ..Like!!
    2
    Time Online
    11 Hours 42 Minutes 49 Seconds
    Avg. Time Online
    2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0

Ξεκινώντας ανάποδα.

Φίλοι ψαράδες , πριν λίγο καιρό (1 μήνα) ξεκίνησα να μαθαίνω και να δοκιμάζω την τεχνική του spinning, με πολλές απώλειες από την αρχή ως σήμερα και με αμφίβολο εξοπλισμό καθώς είχα πρωταρχικό στόχο το Ελαφρύ Shore Jigging χωρίς να ξέρω περι Jigging ῾ Ὁ άμυαλος῾῾.

Άρχισα λοιπόν να πειραματίζομαι με τεχνητά Minnow (hard bait), αφρού-βυθού σέ μικρά και μεσαία μεγέθη δοκιμάζοντας τίς διαφορετικές τεχνικές ανάκτησης και κίνησης , καμιά φορά και με πολύ δική μου φαντασία ώστε να καταφέρω να δώσω ζωή στα τεχνητά μου.
    Δεν έχω κάνει κάποια σύλληψη ακόμη και από πραγματική δράση 2 περιστατικά που ξεψαρίστηκαν στην ανάκτηση.

θα παρακαλούσα την συμβουλή σας.

-To καλάμι που έλαχε στα χέρια μου είναι :
    Balzer spin 75 diabolo 2,70m c.w 20-75g με Action: Fast

https://www.lurehouse.gr/el/balzer-1...o-spin-75.html

-----------------------------------------------------------------------------

-Mε μηχανισμό
    Shimano Sahara C3000 6.2:1

http://fish.shimano.com/content/sac-...sahara-17.html

----------------------------------------------------------------------------

Κατά τη γνώμη σας τι είδη τεχνητών θα δουλεύατε-προτιμούσατε με αυτό το σύνολο ?
    Που θα το εντάσσατε το 20-75g μεσαίο , βαρύ , πολύ βαρή ?

Διαβάζω σε άρθρα προτεινόμενα καλάμια για αρχή να έχουν cw. 5-20 , 10-30, Έκανα λάθος επιλέγοντας ένα τέτοιο σύνολο ?

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Φήμη
    Artemis's Avatar
    Αναρτ.
    65
    ..Like!!
    179
    Time Online
    1 Week 5 Hours 13 Minutes 5 Seconds
    Avg. Time Online
    35 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    19
    Καλημέρα yan , όλοι όταν ξεκινήσαμε καναμε τα λάθη μας έτσι μαθαίνεις, λοιπόν το καλάμι αυτό δεν το ξέρω αλλά από τα γραμμάρια που ρίχνει 20-75 θα πρέπει να είναι για Heavy Spinning τα καλάμια με casting weight 20 έως 60 γραμ. περίπου είναι για μεγάλες αποστάσεις και βαθιά νερά και όταν ο καιρός είναι απαγορευτικός για μικρότερα τεχνητά και απευθύνεται σε ψάρια δυνατά αναλόγου μεγέθους .
    Δεν ξέρω εάν το συγκεκριμένο καλάμι μπορεί να ρίξει από κατασκευής του πλανάκια από 40γραμ. και κάτω.
    Το μηχανάκι είναι πολύ καλό αλλά δεν κάνει για αυτό το καλάμι θα ήταν προτιμότερο ένας 3500- 4500 θα έδενε σίγουρα, μπορείς να πάρεις ένα καλάμι ενδεικτικά: 10-30γραμ ή 15-45γραμ θα έδενε τελεία με τον μηχανισμό σου 3000 και απευθύνονται στα περισσότερα είδη ψαριών που ψαρεύονται με το spinning Medium Spinning
    -Καλάμια Hard Rock fishing H.R.F. ή Light spinning 5 έως 21gr ή 7-25 γραμ με μηχανάκια 2000 έως 2500.

Καλάμια Light Rock fishing L.R.F. 0,1 έως 10gr. σε συνδυασμό με μηχανάκια 1000 έως 2000.

Αυτά είναι ενδεικτικά τα σεταρίσματα που μπορείς να κάνεις για spinning και όποιος ασχολείται μ΄αυτήν την τεχνική έχει πάρει σίγουρα, τουλάχιστον ένα από κάθε κατηγορία cw

Τέλος για shore jigging υπάρχουν καλάμια εξειδικευμένα για αυτή την τεχνική και μηχανάκια.

Τα χρόνια που ψαρεύω έχω καταλάβει ότι τα εργαλεία που ψαρεύεις πρέπει να είναι πάντα εξειδικευμένα για την τεχνική που χρησιμοποιείς δεν κάνουν όλα για όλα!

Φήμη
    yan's Avatar
    Αναρτ.
    5
    ..Like!!
    2
    Time Online
    11 Hours 42 Minutes 49 Seconds
    Avg. Time Online
    2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Ευχαριστώ πολύ Artemis για την ανταπόκριση και την ανάλυση σου γύρω απο το θέμα που με προβληματίζει.
    Μου απάντησες πολλά ερωτηματικά.

Ψαρεύω κυρίως σε βράχια που το μέγιστο βάθος είναι τα 20 μέτρα, κι αυτό γιατί φοβάμαι τα σκαλώματα (αν και ποτέ δέν τα αποφεύγεις) , τώρα που άφησα τους πλάνους και έμαθα να δουλέυω λίγο τεχνητά αφρού και μεσόνερων θέλω να δοκιμάσω και σε παραλίες ρηχές 2-3 μέτρα με βράχια & άμμο για λαβράκια.
    Όταν λέω οτι έμαθα να δουλέυω ,,, τουλάχιστον έτσι νομίζω γιατι κάποιες φορές με αυτό το καλάμι και με τεχνητά Hardbaits των 15, 20, 25 γραμ. δέν έχω την αίσθηση που θα ήθελα κατα την ανάκτηση, ειδικότερα όσο πλησιάζει το τεχνητό μου τόσο χειρότερα.

Όπως καταλαβαίνω θα πρέπει να βάλω στην άκρη αυτό το καλάμι που έχω και να μάθω σωστά την Α,Β του Spinning.
    Μου φαίνεται πιο λογικό & οικονομικό στην περίπτωση μου να πάρω ένα καλάμι 10-30g ώστε να μήν χρειαστώ καινούργιο μηχανισμό.
    Σε action θα πρέπει να κοιτάξω Fast ? ποιά είναι η γνώμη σου ? και κάτι τελευταίο, Πιστεύεις οτι μπορώ να δουλέψω Softbaits με ένα καλάμι 10-30g ή να επέλεγα ένα καλάμι 7-25g ? σε αυτή την περίπτωση θα χρειαζόμουν & μικρότερο μηχανισμό ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας