+ Απάντηση στο Θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 12 από σύνολο 12

Θέμα: Τα φώτα σας !!!γνώμη για καλάμια και μηχανισμό για spinning

Φήμη
    vagtnt13's Avatar
    Αναρτ.
    27
    ..Like!!
    84
    Time Online
    1 Day 3 Hours 46 Minutes 41 Seconds
    Avg. Time Online
    5 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0

Τα φώτα σας !!!γνώμη για καλάμια και μηχανισμό για spinning

http://fishingplanet.gr/index.php?ro...roduct_id=6899

Μια γνώμη για το σετακι για γνωριμία με το spinning τώρα ου χειμωνιαζει
    Να σημειώσω ότι ασχολούμαι κυρίως με.casting αλλα μπήκα στην μπριζα δεν θέλω κάτι εξεζητημένο απλά να κάνει δουλειά

Φήμη
    vagtnt13's Avatar
    Αναρτ.
    27
    ..Like!!
    84
    Time Online
    Avg. Time Online
    5 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Επίσης όσες γνώμες για σιλικόνες τεχνητά μπουλντο μπομπαρδες,αρματωσιες και tips και τα σχετικά θα τα εκτιμήσω μιας που δεν έχω επαφή ...έπιασα spinning καλάμι πρώτη φορά το καλοκαίρι και μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον

Φήμη
    Taskano's Avatar
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    69
    ..Like!!
    67
    Όνομα:
    ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΪΛΑΣ
    Time Online
    3 Days 11 Hours 25 Minutes 40 Seconds
    Avg. Time Online
    17 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    12
    Το καλάμι απ ότι είδα είναι από composite carbon(συνθετικο carbon) και με sic οδηγους. Μέτριο δηλαδή blank καλαμιού,αλλά με καλούς οδηγούς. Το c.w. του καλαμιού για medium spinning είναι ότι πρέπει.

Το μηχανάκι για τη τιμή του συνόλου, καλό φαίνεται, τα φρένα 4kg για medium spinning, νομίζω ότι είναι (αν και λίγα), όσα θα χρειαστείς για το συγκεκριμένο καλάμι).

Για να ξεκινήσεις οικονομικά, θα μπορούσες να αγοράσεις το σύνολο. Προσοχή στο πάχος της πετονιάς. Μη βάλεις πολύ χοντρή στο μέλλον. Μόνο όσο το blank του καλαμιού σου αναγράφει ότι αντέχει.(εάν δεν αναγράφει, ρώτα πόσο είναι το line weight να σου πουν,ώστε να βάζεις στο μέλλον επάνω νήμα και πετονιά αντοχής ανάλογης σε κιλά με αυτή που αντέχει το συγκεκριμένο καλάμι).

Μη μπλέξεις καθόλου με μπομπάρδες,ή μπούλντο. Με μέγιστο c.w. στα 45 γραμμάρια, μπορείς να παίξεις με άπειρα τεχνητά μέγιστου βάρους 45 gr. και να έχεις και καλές βολές. Προτίμησε για παράδειγμα ένα sinking minnow τεχνητό που έχει καλές βολές αντί να παίξεις με ελαφρύτερο τεχνητό και μπομπάρδα,ή μπούλντο. Μπομπάρδα και μπούλντο που υποστηρίζονται από τα βαρυά καλάμια casting που έχεις συνηθίσει,εδώ δεν είναι απαραίτητα,αφού επηρρεάζουν αρνητικά τη κίνηση που κάνει το τεχνητό ψαράκι,ή η σιλικόνη σου κατά το ψάρεμα.

Τις 2 πετονιές που σου κάνει δώρο, φαντάζομαι ότι για να έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά, θα ταιριάξουν με τις απαιτήσεις του συγκεκριμένου καλαμιού. Τα 100μέτρα πετονιάς λίγο με προβληματίζουν, είναι σχετικά λίγα. Ξεκίνα με αυτά κ μετά δοκιμάζεις να βάλεις νήμα.

Για ψαράκια μέχρι 2 κιλά και για αρχή στο spinning,νομίζω ότι θα τη κάνεις τη δουλειά σου. Ξεκίνα με μάνα τη πετονιά που σου δίνουν δώρο,ένωσε στο τέλος της 70εκατοστά από τη fluorocarbon πετονιά και στο τέλος παραμάνα για να αλλάζεις τα τεχνητά σου.Όπως κ να έχει,διάβασε από εδώ μέσα στο forum όσα πιο πολλά θέματα μπορείς,θα σε βοηθήσουν πολύ.

Όσον αφορά τα τεχνητά και τις σιλικόνες: 20 ως 40 γραμμάρια τεχνητά είναι καλά για το ψάρεμα που θες να κάνεις. Αν πας για τεχνητά minnow, στα 30 γραμμάρια είσαι καλά. Για τεχνητά τύπου popper, κατέβα λίγο στα γραμμάρια(μέχρι 25 είναι καλά). Αν θες να παίξεις και για πιο μικρά ψαράκια, παίζεις και με ελαφρύτερα τεχνητά με κόστος βέβαια τις μικρότερες βολές. Επίσης, άμα φυσάει πολύ να προτιμάς βαρύτερα τεχνητά (όχι άνω όμως των 45gr.που είναι το όριο του κακαμιού σου) για να μπορεί η βολή σου να ανταπεξέλθει στον αέρα και να πάει μακρυά. Αν θες να παίξεις στο βυθό, με σιλικόνες 20 ως 40 γραμμάρια (αναλόγως και του βάθους), θα είσαι μια χαρά.

Δεν είμαι πολύπειρος spinner,σου απαντώ με γνώσεις και πολλά που έχω μάθει διαβάζοντας εδώ μέσα,αλλά και σε πολλά άλλα site.

Φήμη
    vagtnt13's Avatar
    Αναρτ.
    27
    ..Like!!
    84
    Time Online
    Avg. Time Online
    5 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Αντώνη σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για τις συμβουλές σου τελικά μου γυαλισε αυτό εδωhttp://fishingplanet.gr/index.php?ro...roduct_id=4008
    Διαβάζω το forum και περνώ σημαντικές πληροφορίες για αυτό το είδος ψαρέματος που για μένα είναι πρωτόγνωρο σας ευχαριστώ για τις συμβουλές

Φήμη
    Taskano's Avatar
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    69
    ..Like!!
    67
    Όνομα:
    ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΪΛΑΣ
    Time Online
    Avg. Time Online
    17 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    12
    Πιο γνωστό καλάμι. Καλή επιλογή. Καλοψάρευτοοο να ναι φίλε.

6. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Taskano για αυτό το post.:

Φήμη
    vagtnt13's Avatar
    Αναρτ.
    27
    ..Like!!
    84
    Time Online
    Avg. Time Online
    5 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Taskano Προβολή Ανάρτησης
    Πιο γνωστό καλάμι. Καλή επιλογή. Καλοψάρευτοοο να ναι φίλε.
    Αντώνη το καλάμι το βρήκα μηχανισμό να το σεταρουμε ψάχνω πετονιές κτλ.

Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    jveriopoulos's Avatar
    Περιοχή
    Κυψελη/Αθηνα
    Αναρτ.
    517
    ..Like!!
    499
    Όνομα:
    Γιαννης Βερριοπουλος
    Time Online
    2 Weeks 1 Day 15 Hours 55 Minutes 47 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 17 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    68
    Καλημέρα

Από την μεριά μου θα πρότεινα το παρακάτω συνδυασμό τον οποίο μάλλον και θα αγοράσω

Oceanic Spider IΙ
    http://fishingplanet.gr/index.php?ro...84%CE%AE%CF%82

Okuma Ceymar XT2500
    http://fishingplanet.gr/index.php?ro...roduct_id=4224

Το προτείνουν και παιδιά από το forum που ασχολούνται με το spinning και νομίζω ότι πρέπει για αρχάριους σαν και εμάς

9. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον jveriopoulos για αυτό το post.:

Φήμη
    Taskano's Avatar
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    69
    ..Like!!
    67
    Όνομα:
    ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΪΛΑΣ
    Time Online
    Avg. Time Online
    17 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    12
    Μηχανισμός 2.500 και 3.000 νομίζω ότι πρέπει να κάνει. Και ο παραπάνω μηχανισμός okuma που πρότεινε ο φίλος, ενδεχομένως να ζυγίζει καλά με το καλάμι σου. Εάν θέλεις μεγαλύτερη χωρητικότητα, παίρνεις και μηχανισμό 3.000. Οι μηχανισμοί της okuma είναι καλούτσικοι και σε τιμές προσιτές. Εγώ έχω το μηχανισμό okuma cedros εδώ και ένα χρόνο και δε μου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα.

Αν έχεις εμπειρία με το ψάρεμα λόγω του casting, θα σου έλεγα να ξεκινήσεις κατευθείαν με νήμα για μάνα και fluorocarbon πετονιά 70 εκατοστά στο τελείωμα,δεμένα μεταξύ τους με κόμπο tony pena. Η πετονιά είναι ελαστική και δε βοηθάει στο να έχει άμεση ανταπόκριση το τεχνητό σου,επίσης με το νήμα θα καταλαβαίνεις το τεχνητό στην άλλη άκρη. Τώρα θα μου πεις ότι το νήμα είναι πολύ πιο ακριβό. Εάν υπάρχει η δυνατότητα κ έχεις κάρτα τράπεζας (πιστωτική,ή και cash card),μπορείς να παραγγείλεις από κίνα πάμφθηνο νήμα και πολλά τεχνητά σε τέλειες τιμές. Εγώ ότι έχω πάρει, μόνο απο κίνα είναι. Το site είναι το aliexpress.com. απλά θέλει υπομονή για να φτάσουν τα προιόντα στη πόρτα σου. Καμια φορά έρχονται σε 2 εβδομάδες, άλλες φορές μπορεί να περιμένεις ακόμα κ 2 μήνες.

11. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Taskano για αυτό το post.:

Φήμη
    vagtnt13's Avatar
    Αναρτ.
    27
    ..Like!!
    84
    Time Online
    Avg. Time Online
    5 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Αντώνη thanks για τις κατευθύνσεις αν μπορείς στείλε μου νήμα και τεχνητά που εχεις χρησιμοποιησει και δουλεουν βαλε links μπορώ να παραγγείλω απλά δεν ξέρω ακόμα τι και πως άλλωστε κάποια που κοιτούσα Ελλάδα μου φάνηκαν αρκετά ακριβά ..
    Επίσης μια ερώτηση για ένα καλάμι που μου πρότειναν μιας και δεν την ξέρω καν την εταιρεία http://fishingplanet.gr/index.php?ro...roduct_id=4166

Φήμη
    Taskano's Avatar
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    69
    ..Like!!
    67
    Όνομα:
    ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΪΛΑΣ
    Time Online
    Avg. Time Online
    17 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    12
    Οι οδηγοί μονής στήριξης λίγο με προβλημάτισαν στο καλάμι που έστειλες παραπάνω. Εάν είναι γεροί κ στο πρότεινε και γνωστός σου το καλάμι, για την τιμή που έχει, αν θες να κινηθείς πολύ οικονομικά, ξεκινάς κι άμα κολλήσεις, στο μέλλον παίρνεις και ακριβότερο.

Το ψαράκι/σφάχτης που το καλοκαίρι έπιανα γοφάρια 1.200 με αυτό, είναι το παρακάτω:
    iLure 175mm/30g Long Minnow Sea Fishing Lure 1.8m Depth Short Tongue Plastic Hard Lure Bait With Three 6# VMC Hooks
    http://s.aliexpress.com/nYFbuIVN
    (from AliExpress Android)

Και για νήμα αυτό:
    500M Brand LineThink GOAL Japan Multifilament 100% PE Braided Fishing Line 6LB to 120LB Free Shipping
    http://s.aliexpress.com/Ib6b2IJ7
    (from AliExpress Android)

Επειδή δε γνωρίζω εάν επιτρέπεται να στέλνω από εδώ links με προιόντα,ότι περαιτέρω θες για αγορά από κίνα,στείλε μου προσωπικό μήνυμα στο προφίλ μου. Αν και αν μπεις στο site,θα βρεις πάρα πολλά πράγματα και σε τιμές τέλειες.

14. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Taskano για αυτό το post.:

Φήμη
    vagtnt13's Avatar
    Αναρτ.
    27
    ..Like!!
    84
    Time Online
    Avg. Time Online
    5 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Αντώνη thanks

Φήμη
    Taskano's Avatar
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    69
    ..Like!!
    67
    Όνομα:
    ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΪΛΑΣ
    Time Online
    Avg. Time Online
    17 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    12
    Τίποταααα. Δουλειά δεν έχει στο κατάστημα,οπότε χαρά μου ν ασχολούμαι με το ψάρεμα,ακόμα και να βοηθάω,όπως κι εγώ κάποτε βοηθήθηκα εδώ. 😀

17. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Taskano για αυτό το post.:

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας