+ Απάντηση στο Θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 20 από σύνολο 20

Θέμα: Μηχανισμος για LRF και Spinning

Φήμη
    athansios's Avatar
    Αναρτ.
    22
    ..Like!!
    0
    Time Online
    1 Day 21 Hours 48 Minutes 48 Seconds
    Avg. Time Online
    9 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0

Μηχανισμος για LRF και Spinning

Καλημέρα κύριοι,
    έχω ένα καλάμι για spinning (Oceanic Spider II) και ένα καλάμι για LRF (Shimatsu Rock Shot).
    Θα ήθελα λόγω εμπειρίας και γνώσεων, να μου πείτε εάν μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιον μηχανισμό και για τα 2 καλάμια (πιθανόν αλλάζοντας πομπινα) για οικονομία.
    Μπορεί να γίνει αυτό?
    Προτάσεις και τιμές?
    Στο μυαλό μου υπάρχει μια τάξη χρημάτων έως 70-80€ που δεν είναι υποχρεωτικό να εξαντληθεί.
    Ευχαριστώ.
    ΥΓ Επίσης εάν γνωρίζετε κανένα μέρος για εξάσκηση πλησίον Θεσσαλονίκης ευπρόσδεκτο (με συντεταγμένες έτσι.....!!!!!!!!!!!!!!!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ).
    Ευπρόσδεκτη και οποιαδήποτε βοήθεια για εκμάθηση τεχνικής.

Φήμη
    athansios's Avatar
    Αναρτ.
    22
    ..Like!!
    0
    Time Online
    Avg. Time Online
    9 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Μαλλον δεν υπαρχει καποιος μηχανισμος που να παιζει και με τα δυο. Σας ευχαριστω παρολα αυτα για τον χρονο που διαθεσατε εστω και για διαβασμα.
    Οποτε μιλαμε για αλλαγη σχεδιων.

Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Pri's Avatar
    Αναρτ.
    154
    ..Like!!
    115
    Time Online
    6 Days 35 Minutes 53 Seconds
    Avg. Time Online
    29 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    24
    Φίλε μου μ΄ενδιαφέρει κι εμένα η απάντηση, καθώς κι εγώ θέλω να πάρω ένα σετάκι LRF το οποίο όμως να μπορώ να το κάνω και light spinning. Απλά οι 1000ριδες μηχανισμοί του LRF δεν νομίζω ότι θα μπορέσουν να αντέξουν να καταπονήσουν ένα καλό ψάρι. Γι αυτό σκεφτόμουν κάτι σε 2000 ή 2500 που θα είναι μεν υπερβολή για το LRF αλλά θα μπορεί να αντέξει λίγο παραπάνω στο light spinning. Και κατα νου είχα κάτι σαν τον Shimano Sedona 2500HG που τον βρίσκω κοντά στα 50 ευρώ στο ebay από Ευρώπη.

Αλλά επειδή δεν γνωρίζω κι αυτά είναι μόνο υποθέσεις μπορεί και να μην δουλεύει σωστά (και να μην δουλεύει σωστά ούτε στο ένα ούτε στο άλλο), για αυτό δεν σου έγραψα κάτι κι εγώ ακόμα στο ψάξιμο είμαι.
    Υ.Γ.
    Εγώ κατα νου είχα ένα καλάμι. Όχι να εναλλάσσω καλάμια. Αλλά αυτό που έχω τώρα κατα νου με αυτό που θα γίνει τελικά στην πράξη...

Φήμη Φήμη Φήμη
    gziakkas's Avatar
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Αναρτ.
    211
    ..Like!!
    423
    Όνομα:
    Γεώργιος Ζιάκκας
    Time Online
    3 Weeks 2 Days 18 Hours 40 Minutes 57 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 57 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    39
    Λοιπόν παιδιά αυτό που θέλετε είναι λίγο δύσκολο και εξηγούμαι...
    Ας πούμε θεωρητικά ότι θα αγοράζατε ένα μηχανισμό χωρητικότητας 2500... Τι νήμα θα του βάλετε? Για Spinning τουλάχιστο διατομή PE1.0 Με PE 1.0 όμως δεν μπορείτε να ψαρέψετε την τεχνική του LRF, γιατί στο LRF χρησιμοποιούμε μίνιμουμ νήμα PE0.6. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει ο μηχανισμός που θα αγοράσετε να έρχεται με 2 πομπίνες ή να βρείτε Extra πομπίνα για μια από τις 2 τεχνικές. Μια επιλογή είναι ο Daiwa Ninja 2500a που έρχεται με 2 πομπίνες ή από Shimano o NASCI 2500FB αλλά έρχεται με μια. Προσωπικά για Spinning χρησιμοποιώ μηχανισμό 4000 και νήμα PE1.5 γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι ψάρι θα σου κάτσει και είναι κρίμα να χάσεις ένα καλό ψάρι.
    Δεν πιστεύω όμως ότι αξίζει τον κόπο να μπείτε σε τέτοια λογική. Επιλογές για LRF σε μηχανισμούς είναι πολλές και βρίσκουμε και φθηνά μηχανάκια, ενώ στο Spinning χρειαζόμαστε ένα αξιόπιστο και δυνατό μηχανισμό με χωρητικότητα τουλάχιστο 200μ για να είμαστε σίγουροι.

Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Pri's Avatar
    Αναρτ.
    154
    ..Like!!
    115
    Time Online
    Avg. Time Online
    29 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    24
    Έχω ήδη 2 μηχανισμούς (spheros 6000 HG και soccoro 5000) για το shore αλλά είναι νομίζω υπερβολή αυτά τα μεγέθη για το spinning, άσε που θα βαραίνουν και το όλο σύνολο.

Γι αυτό σκεφτόμουν κάτι που να καλύπτει και τα δύο, με την λογική της διπλής μπομπίνας για την διαφορετική διατομή νήματος. Τώρα τα LRF καλάμια κάνουν νομίζω και για ελαφρύ spinning. Απλά αν χτυπήσει κάτι μεγάλο στο spinning πιθανότατα θα το χάσω ή θα κουραστώ ιδιαίτερα να το βγάλω με αλχημίες του στιλ χέρι στην μπομπίνα κτλ. Αποδεκτό ρίσκο.

Αυτό που δεν ξέρω όμως και είναι σημαντικό είναι το κατα πόσον θα ζυγίζει σωστά ένας μηχανισμός 2000-2500 σε καλάμι LRF. Αυτό όντως πρέπει να το δοκιμάσω κάπου για να δω τι γίνεται στην πράξη.

Φήμη Φήμη Φήμη
    gziakkas's Avatar
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Αναρτ.
    211
    ..Like!!
    423
    Όνομα:
    Γεώργιος Ζιάκκας
    Time Online
    3 Weeks 2 Days 18 Hours 40 Minutes 57 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 57 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    39
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Pri Προβολή Ανάρτησης
    Αυτό που δεν ξέρω όμως και είναι σημαντικό είναι το κατα πόσον θα ζυγίζει σωστά ένας μηχανισμός 2000-2500 σε καλάμι LRF. Αυτό όντως πρέπει να το δοκιμάσω κάπου για να δω τι γίνεται στην πράξη.
    Αδερφέ εγώ στο LRF ψαρεύω με μηχανισμούς 2000 και 2500. Τα 1000ρακια μηχανάκια τα χρησιμοποιώ μόνο στο εγγλέζικο και στις πέστροφες. Μου έχει κάτσει ντάσκα και κυνηγός στο LRF και μπόρεσα και τα έβγαλα. Στα 1000αρια το νήμα δεν φτάνει. Την τεχνική LRF την ασκώ σε κοφτά βράχια για μελανούρια και κοκκάλια κυρίως αλλά και σε παραλίες για λαβράκια.

7. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον gziakkas για αυτό το post.:

Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Pri's Avatar
    Αναρτ.
    154
    ..Like!!
    115
    Time Online
    Avg. Time Online
    29 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    24
    Ευχαριστώ δεν το είχα υπ' όψιν μου. Φίλοι που κάνουν LRF με αποθάρρυναν για μηχανάκια μεγαλύτερα των 1000-1500. Κι εγώ το LRF το θέλω αφ' ενός για τους ίδιους τόπους που πάω για shore και αφ' εταίρου για να δοκιμάσω λίγο και πιο ρηχά σημεία για λαβράκια που κρατάει η περιοχή μου.

Φήμη
    athansios's Avatar
    Αναρτ.
    22
    ..Like!!
    0
    Time Online
    Avg. Time Online
    9 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Με βαση τα παραπανω σχολια σας, θα μπορουσα να χρησιμοποιησω εναν μηχανισμο 2500 για spinning με τον οποιο θα μπορουσα να κανω και LRF.
    Καλαμι spinning εχω το Oceanic Spider II και για LRF το Shimatsu Rock Shot.
    Επομενως πρωτιστως, ποιον απο τους παρακατω μηχανισμους θα μου προτεινατε για Spinning (με το Spider)?
    a)Okuma Ceymar XT2500 (65€)Βαρος 215gr
    b)Ryobi Slam Slar 3000 (100€)Βαρος 247gr
    c)Ryobi Zauber 4000 (75€) Βαρος 315gr
    d)Shimano catana 2500(45€) (τον FC ή τον RB).Βαρος 260gr, Βαρος 260gr
    e)Daiwa Ninja 2500 (62€) Βαρος 270gr
    f)Daiwa Revros 2500 (69€) Βαρος 235gr
    Εαν θα προτεινατε κατι αντιστοιχο ή ποιοτικοτερο που δεν το βρηκα ψαχνωντας στο forum μπορειτε να μου το προτεινετε, αλλα παρακαλω το ταβανι να θεωρηθουν τα 75-80€ (100€ θα ειναι υπερβαση).
    Ευχαριστω!
    PS
    Καλη η δυνατοτητα επιλογης μηχανισμου με 2 πομπινες, οχι ομως απαραιτητη!

Επισης, τι ειναι σημαντικοτερο για το spinning, ο λογος περιεληξης/ μανιβελια ή το μηκος ανακτησης?
    Ευχαριστω παιδια!

Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Pri's Avatar
    Αναρτ.
    154
    ..Like!!
    115
    Time Online
    Avg. Time Online
    29 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    24
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από athansios Προβολή Ανάρτησης
    Με βαση τα παραπανω σχολια σας, θα μπορουσα να χρησιμοποιησω εναν μηχανισμο 2500 για spinning με τον οποιο θα μπορουσα να κανω και LRF.
    Θεωρητικά ναι. Κι εμένα μ' ενδιαφέρει να το κάνω κάπως έτσι.

Για τους μηχανισμούς δεν τους ξέρω/δεν απαντώ, ας μιλήσουν οι πιο έμπειροι, αλλά έχω δυο πράγματα παρακάτω να σου πω.

Καλη η δυνατοτητα επιλογης μηχανισμου με 2 πομπινες, οχι ομως απαραιτητη!
    Τι εννοείς; Ότι δεν σου χρειάζεται ή ότι θα πάρεις αργότερα δεύτερη;
    Νομίζω ότι είναι προϋπόθεση η δεύτερη μπομπίνα για να τα κάνεις και τα δύο με έναν μηχανισμό.
    Αν κατάλαβες από τα προηγούμενα άλλης διατομής νήμα θα χρειαστείς για spinning και άλλης για lrf.
    Τι θα κάνεις με μία μπομπίνα; Άδειαζε-γέμιζε; 1000 φορές δεύτερη μπομπίνα.

Επισης, τι ειναι σημαντικοτερο για το spinning, ο λογος περιεληξης/ μανιβελια ή το μηκος ανακτησης?
    Το μήκος ανάκτησης ανα μανιβελιά. Στο spinning (όπως και σε άλλα...σπορ τα οποία δεν έχουν να κάνουν απαραίτητα με το ψάρεμα) όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο...

Φήμη
    athansios's Avatar
    Αναρτ.
    22
    ..Like!!
    0
    Time Online
    Avg. Time Online
    9 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Ευχαριστω για την αμεση απαντηση Pri. Αυτο που εννοω αναφορικα με τον μηχανισμο και την 2η πομπινα ειναι οτι δεν ειναι κριτιριο επιλογης η υπαρξη δευτερης πομπινας. Αλλιως δεν θα εβαζα στη λιστα καποιους μηχανισμους χωρις δευτερη.
    Ναι οντως αυτο σημαινει οτι πας για αγορα δευτερης πομπινας αν επιλεξεις εναν μηχανισμο με μια πομπινα. Καλιο 12-20€ δευτερη πομπινα παρα αλλο ενα 60αρι€ για εναν ακομα μηχανισμο.
    Εχεις δικιο οταν λες οτι δεν μπορεις να βαζεις και να βγαζεις νημα αναλογα το ψαρεμα σου, ειναι παιδεμα, ταλαιπωρια, φθορα του νηματος κλπ.
    Συμφωνω!
    Αλλα θα προτιμουσα εναν μηχανισμο καλυτερο και με μια πομπινα απο εναν αλλο υποδεεστερο με 2 πομπινες.

Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Pri's Avatar
    Αναρτ.
    154
    ..Like!!
    115
    Time Online
    Avg. Time Online
    29 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    24
    ...και έχεις απόλυτο δίκιο πρέπει να πω. Καλός μηχανισμός πρώτα και μετά η εξτρά μπομπίνα.

Φήμη
    athansios's Avatar
    Αναρτ.
    22
    ..Like!!
    0
    Time Online
    Avg. Time Online
    9 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Αναφορικα με το τελευταιο ερωτημα του μηκους της ανακτησης, καπου διαβασα οτι στο spinning δεν θελεις την μεγιστη ανακτηση, απλα θελεις τετοια ωστε να δουλεψεις σωστα την καθε τεχνικη.
    Δηλαδη αλλο μηκος ανακτησης απαιτειται για wtd (walk the dog), αλλο μηκος για Twiching για jerking (για τις υπολοιπες τεχνικες?).
    Και εν τελει ποιο ειναι αυτο? 65 εκ , 85 εκ 95 εκ?
    Φωτα please για ολα τα πιο πανω συμπεριλαμβανομενων των μηχανισμων, να δουμε καμια ασπρη μερα!!!!!!!!!

Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Pri's Avatar
    Αναρτ.
    154
    ..Like!!
    115
    Time Online
    Avg. Time Online
    29 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    24
    Αναφορικα με το τελευταιο ερωτημα του μηκους της ανακτησης, καπου διαβασα οτι στο spinning δεν θελεις την μεγιστη ανακτηση, απλα θελεις τετοια ωστε να δουλεψεις σωστα την καθε τεχνικη.
    Δηλαδη αλλο μηκος ανακτησης απαιτειται για wtd (walk the dog), αλλο μηκος για Twiching για jerking (για τις υπολοιπες τεχνικες?).
    Και εν τελει ποιο ειναι αυτο? 65 εκ , 85 εκ 95 εκ?
    Λογικό ακούγεται, αν και δεν το γνωρίζω. Που το διάβασες; Στείλε κανα link.

Φωτα please για ολα τα πιο πανω συμπεριλαμβανομενων των μηχανισμων, να δουμε καμια ασπρη μερα!!!!!!!!!
    Αν και κανονικά αυτό είναι δική σου δουλειά, με πέτυχες σε ώρα που μπορούσα να το ψάξω κι επειδή μ' ενδιαφέρει κι εμένα σου έκανα μια λίστα.

a)Okuma Ceymar XT2500 (65€)Βαρος 215gr
    63.5cm ανα μανιβελιά
    b)Ryobi Slam Slar 3000 (100€)Βαρος 247gr
    Δεν το βρήκα.
    c)Ryobi Zauber 4000 (75€) Βαρος 315gr
    Δεν το βρήκα.
    d)Shimano catana 2500(45€) (τον FC ή τον RB).Βαρος 260gr, Βαρος 260gr
    74cm ανα μανιβελιά ο FC
    e)Daiwa Ninja 2500 (62€) Βαρος 270gr
    72cm ανα μανιβελιά
    f)Daiwa Revros 2500 (69€) Βαρος 235gr
    Δεν μπόρεσα να βρω για αυτόν βρήκα όμως για τον Revros 2500Η και είναι 33,2in=84,33cm

Φήμη
    athansios's Avatar
    Αναρτ.
    22
    ..Like!!
    0
    Time Online
    Avg. Time Online
    9 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Ευχαριστω Pri.
    Η εκφραση "Τα φωτα για να δουμε ασπρη μερα" πηγαινε στον σχολιασμο για το ποιοι μηχανισμοι ειναι καλοι ή ποιους να αποφυγουμε, γενικα σχολια απο προσωπικη πειρα εμπειρων συμφουριτων που τα εχουν δουλεψει ή τα ειχε φιλος τους κλπ, και οχι στο μηκος ανακτησης του καθε μηχανισμου.
    Δυστυχως αυτο που διαβαζα για το μηκος ανακτησης και την καθε τεχνικη δεν το εχω αποθηκευσει καπου (αν και ηταν απλα αναφορα). Εαν το ξαναπετυχω θα ποσταρω λινκ.
    Οπως πολυ καλα εψαξες βρηκες και εγραψες τα μηκη της μανιβελιας καποιων μηχανισμων παραπανω, μπορουμε να δουμε οτι οι spinning μηχανισμοι που εχουμε στην λιστα (πιο πανω) ξεκινανε απο 63 εκ ανακτηση /μανιβελια και πανε μεχρι 85 εκ και ισως καποιοι και παραπανω.
    Υπαρχει επομενως διαφοροποιηση αναφορικα με αλλους μηχανισμους που εχουν ανακτηση κοντα στο μετρο/μανιβελια ή και πανω απο μετρο (αλλοι μηχανισμοι πχ για shore jigging (azores 4000, shimano saragosa 14000 κλπ). Γιαυτο και υπαρχει αναγκη για αγορα εξειδικευμένων μηχανισμών για spinning (casting, jigging) προκειμενου να μην μαζευεις τοσο γρηγορα το τεχνητο (το οποιο ισως με μεγαλυτερη ταχυτητα (μεγαλυτερο μηκος ανακτησης = μεγαλυτερη ταχυτητα κινησης του τεχνιτου για τον ιδιο αριθμο μανιβελιων στη μοναδα του χρονου) να μην δουλευεται ουσιαστικα σωστα).

Δεν ξερω αν μπερδεψα πολλα θεματα μαζι, αλλα ας βρουμε πρωτα μηχανισμο και εαν καποιος ξερει ας μας πει για για το εαν και κατα ποσο το μηκος ανακτησης παιζει ρολο σε καποιον που ξεκιναει τωρα!

Φήμη
    athansios's Avatar
    Αναρτ.
    22
    ..Like!!
    0
    Time Online
    Avg. Time Online
    9 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Pri δεν ειναι αυτο που ειχα διαβασει αλλα σε αυτο λεει πιο πολλα για το ιδιο πραγμα.

https://sea-maniacs.com/2014/11/25/gear-retrieve-ratio/

Ελα βοηθηστε οι εμπειροι!!!!!!!!!! Αρχιζουμε να χανουμε και τα λιγοστα μαλλια που εχουμε!!!!!!!!!

Φήμη
    athansios's Avatar
    Αναρτ.
    22
    ..Like!!
    0
    Time Online
    Avg. Time Online
    9 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    3 τα ενδεχομενα:
    Ή ειστε πνιγμενοι στη δουλεια και δεν προλαβαινετε να απαντηστε
    Ή δεν προλαβαινετε να ασχοληθειτε απο το συνεχομενο ψαρεμα
    Ή φοβαστε μη σας παρουμε τα ψαρια εγω με τον Pri και επιτηδες δεν μας λετε τι μηχανισμο να παρουμε!!!!!

Επεσα μεσα ετσι!?!?!?!
    Χρονια πολλα στους Μιχαληδες, Αγγελους, Γαβρηλους, Αγγελικες και οσους ξεχασα εχθες!

18. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον athansios για αυτό το post.:

Φήμη
    athansios's Avatar
    Αναρτ.
    22
    ..Like!!
    0
    Time Online
    Avg. Time Online
    9 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Ή φοβαστε μη σας παρουμε τα ψαρια εγω με τον Pri και επιτηδες δεν μας λετε τι μηχανισμο να παρουμε!!!!!

Επεσα μεσα ετσι!?!?!?!
    Απ' οτι φαινεται Pri "Ειναι πολλα τα Ψαρια" και εχουμε μπει σε δευτερη μοιρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Pri's Avatar
    Αναρτ.
    154
    ..Like!!
    115
    Time Online
    Avg. Time Online
    29 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    24
    Αδερφέ δεν μπορείς να "εκβιάζεις" μια απάντηση.
    Ούτε όλοι έχουν χρόνο, ούτε όλοι γνωρίζουν.
    Αν θέλει κάποιος και γνωρίζει θα απαντήσει. Αλλιώς και πάλι όλα καλά.
    Το ψάχνουμε και μόνοι μας.

21. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Pri για αυτό το post.:

Φήμη
    athansios's Avatar
    Αναρτ.
    22
    ..Like!!
    0
    Time Online
    Avg. Time Online
    9 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Εννοειται φιλε οτι δεν μπορουμε να κανουμε καποιον να μας απαντησει με το ζορι, ειτε ξερει και δεν θελει να απαντησει , ειτε δεν ξερει. Παντως αυτο το φορουμ μεχρι τωρα μου εχει δειξει οτι οταν καποιος γνωριζει απανταει (βοηθαει).
    Απλα καμια φορα ειναι πιο ευχαριστω να απαντησεις εστω και οταν δεν εχεις χρονο οταν βλεπεις απο την αλλη πλευρα αισθηση του χιουμορ!
    Αυτο κανω μονο και τιποτα παραπανω.
    Λιγο πιο ευχαριστη την επικοινωνια μας!
    Ειδες το αρθρο για το μηκος ανακτησης?
    Τι πιστευεις Pri? Μας ενδιαφερει λες για το επιπεδο μας ( θεωρω οτι ειμαστε σε αρχικο επιπεδο. Εαν εσυ εισαι σε πιο προχωρημενο, εγω σιγουρα ειμαι σε αρχικο)!

Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Pri's Avatar
    Αναρτ.
    154
    ..Like!!
    115
    Time Online
    Avg. Time Online
    29 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    24
    Όλοι σε αρχάριο επίπεδο είμαστε μην νομίζεις.

Για το spinning δεν το γνωρίζω, θεωρώ ότι αναλόγως του τι χτύπημα δίνεις στο ψαράκι, θεωρητικά τουλάχιστον λογικό είναι να χρειάζεσαι και διαφορετικό μήκος ανάκτησης. Στο shore πάλι που κάνω εγώ, χρειάζονται κυρίως μεγάλα και πολύ μεγάλα μήκη ανακτήσεως (με εξαιρέσεις σε ψάρια όπως τα μαύρα και οι λούτσοι που χτυπάνε σε πιο αργές ανακτήσεις) για να δουλέψεις σωστά τους πλάνους. Δες κι αυτό σχετικά.

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας