+ Απάντηση στο Θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 14 από σύνολο 14

Θέμα: Τεχνητά σκουλήκια

Panagiwtis15
    Επισκέπτης Panagiwtis15's Avatar

Τεχνητά σκουλήκια

Καλησπέρα σε όλους!
    Θυμάμαι παλιά που ψάρευα με ακροβάτη και έπιανα πολλά ψάρια (σαργούς, τσιπούρες, γύλους, χάνους, πέρκες, μουρμούρες κ.α.) και η ερώτηση μου είναι η εξής... Υπάρχει τεχνητή απομίμηση σκουληκιού (προτιμώ τον ακροβάτη αλλά και οποιοδήποτε άλλο, θα το αγοράσω αν υπάρχει) δηλαδή τεχνητό σκουλήκι?
    Αν υπάρχει σκληρό ή σιλικονούχο, πείτε μου όσοι ξέρετε και το χειρισμό που το δουλεύω. Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!!!

Φήμη Φήμη
    LBG48's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα-Αργυρούπολη
    Αναρτ.
    72
    ..Like!!
    166
    Όνομα:
    Γιάννης
    Time Online
    3 Days 21 Hours 41 Minutes 34 Seconds
    Avg. Time Online
    18 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    31
    Αγόρασα πρόσφατα αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμη για ψάρεμα ζαργάνας αυτά:
    http://www.dx.com/p/lifelike-soft-si...7#.U-NXiKMTGed
    Αν τα ρίχνεις μέσα και τα αφήνεις δεν νομίζω ότι θα έχουν καμιά επιτυχία σε σαργούς,μουρμούρες κτλ

Panagiwtis15
    Για σαργούς, μουρμούρες κ.λ.π. υπάρχει κάποιος χειρισμός?

VIP Member
    Φήμη
    theosdor's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    101
    ..Like!!
    258
    Όνομα:
    Θοδωρής Θέος
    Time Online
    1 Week 2 Days 9 Hours 35 Minutes 54 Seconds
    Avg. Time Online
    44 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    43
    Φίλε Παναγιώτη δες και αυτό που βγήκε τώρα στην αγορά αλλά απ' ό,τι βλέπω ήδη έχουν σημειωθεί αρκετές επιτυχίες. Θα το βρεις στο κατάστημα fishingmania του Φαντάρου.

http://www.fishingmania.gr/opencart/...product_id=821

"Marukyu Isome Power.....η τεχνολογια εξελισσετε παντου,και ιδιαιτερα στο ψαρεμα και ναι "ο Ακροβατης εγινε τεχνητο" ...και με την διαφορα οτι εχει 10 φορες περισσοτερα αμινοξεα απο οτι ο πραγματικος ακροβατης....τελεια πλευση και αριστο φινιρισμα και 100% πιο αποδοτικο απο τον πραγματικο ακροβατη.

Χρησιμοποιηστε το με Jig head,offset hook,carolina rig, k.a sto spinning,επισης ....απο βαρκα για καθετη για φαγκρια,συναγριδες,μπαλαδες κ.α και ακομα θεωρητε το απολυτο εργαλειο για τους φανατικους του Surfcasting..Για σαργους,μελανουρια,κακαρελλους, και γενικα για ολα τα ψαρια.."

5. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον theosdor για αυτό το post.:

Panagiwtis15
    Ευχαριστώ πολύ!!!
    Πολύ καιρό το ψάχνω αυτό στο Google και δεν το βρίσκω...
    Τι χειρισμό μου προτείνεις? Να το δουλέψω όπως δουλεύουμε τις υπόλοιπες σιλικόνες για spinning?

VIP Member
    Φήμη
    theosdor's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    101
    ..Like!!
    258
    Όνομα:
    Θοδωρής Θέος
    Time Online
    1 Week 2 Days 9 Hours 35 Minutes 54 Seconds
    Avg. Time Online
    44 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    43
    Δεν είμαι ο κατάλληλος για να σου πω πως το δουλεύουν. Θεωρώ πως ναι πάντως.

8. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον theosdor για αυτό το post.:

juancho
    Επισκέπτης juancho's Avatar
    Καλημέρα παιδιά, σήμερα πήρα το ισομε και ελπίζω μέσα στην εβδομάδα να το δοκιμάσω.ο καταστηματάρχης που το έχει ψαρέψει τέσσερις πέντε φορές ήταν ενθουσιασμένος. Εγώ θα το χρησιμοποιήσω σαν τεχνική καστινγκ.Ένα παραμαλλο και ένα αγκίστρι.Από ότι μου είπε καλό θα είναι να του κάνεις κανένα τιναγμα για να αποκτά κίνηση και να μην το πιπιλανε πολύ ώρα τα Μίκρο ψαρά και το τρώνε!

Στάλθηκε από το W100 μου

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη
    rqd's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    293
    ..Like!!
    85
    Όνομα:
    Ηλίας
    Time Online
    2 Weeks 6 Days 9 Hours 6 Minutes 36 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 35 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    57
    Δεν έχω καταλάβει ακριβώς. Αυτό είναι σκέτο λάστιχο ή έχει και ουσία μέσα που παράγει οσμή; Στο κάστινγκ δηλαδή το δολώνεις στο αγκίστρι όπως θα κάνες με ένα κανονικό σκουλήκι και περιμένεις τσίμπημα; Κάνε και συ τις δοκιμές σου και ενημέρωσε και μας. Πάντως αν σου έλεγε ο μαγαζάτορας ότι δεν δουλεύουν θα το χε κλείσει το μαγαζί.

11. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον rqd για αυτό το post.:

juancho
    Καλά σίγουρα δεν θα έλεγε ότι δεν ψαρεύει, αλλά άκουσα και από άλλους Καλά λόγια.ελπίζω μέσα στην εβδομάδα να το δοκιμάσω! Από ότι μου είπε κανονικά δηλώνεις αλλά έχει και άλλους τρόπους, δες γιουτιουμπ

Στάλθηκε από το W100 μου

Stray Dog
    Επισκέπτης Stray Dog's Avatar
    Με ανάλογα σκουλήκια (εάν θυμάμαι της Berkley) είχε ανακατευτεί πολύς κόσμος πίσω στο 2005-2006 αλλά ανεπιτυχώς. Τα Gulp alive είναι ένα κλασσικό τέτοιο παράδειγμα τεχνητού με - υποτίθεται - έντονη οσμή:

http://www.berkley-fishing.com/Gulp!...efault,pd.html

Προσωπική άποψη είναι ότι για κλασσικό casting δεν θα σου δουλέψουν αν και δεν έχεις να χάσεις τίποτα εάν τα δοκιμάσεις. Ειδικά για τις μουρμούρες μπορείς να κάνεις συρτή με τιναγματάκια κατά διαστήματα. Στην ουσία μιλάμε για μια μορφή carolina rig με την κλασσική ελιά και το παράμαλλο με το αγκίστρι. Εγώ δεν θα τα δόλωνα μέχρι την ουρά όπως κάνουμε στα ζωντανά σκουλήκια. Θα δόλωνα έτσι ώστε το αγκίστρι να βγει κάπου στη μέση του ώστε να μείνει η ουρά και να προκαλεί τα ψάρια μέσω της κίνησης. Εάν αγοράσεις κάποια και σου φανούν μεγάλα μην διστάσεις να τα κόψεις στο επιθυμητό μήκος...

Καλή επιτυχία και να μας αναφέρεις αποτελέσματα...

juancho
    Αυτά που αναφέρεις τα έχω χρησιμοποιήσει και εγώ χωρίς επιτυχία.ελπίζω με Αυτά να κάνουμε δουλειά γιατί κάθε φορά που βλέπει η γυναίκα τα κανονικά σκουλήκια παθαίνει.....
    Άσχετο είχα βρει σε ένα ποστ ένα σάιτ από Ιαπωνία με τεχνητά και δεν μπορώ να το ξαναβρώ, μήπως ξέρει κανείς πως λέγεται;;

παναγιωτης
    Επισκέπτης παναγιωτης's Avatar
    φιλε δεν μας ειπες δουλεψαν τα τεχνητα σκουλικια?

juancho
    τα χρησιμοποιησα 4 φορεσ .... σε λιμανι σε βραχια και παραλια. τα χρησιμοποιησα σαν καστινγκ αλλα και σε "" στυλ "" τεχασ ριγκ για να φαινεται σαν να κουνιουνται........ οσα απεμειναν τα πεταξα............. οχι μονο δεν επιασα τιποτα αλλα ουτε τσιμπια δεν πηρα... την μια φορα το δολωμα ηταν πατωτα καμια ωρα παρατημενο και ουτε που το εφαγαν τα μικροψαρα!! αθικτο βγηκε εξω

παναγιωτης
    Επισκέπτης παναγιωτης's Avatar
    ευχαριστω για την απαντηση.ειμουν ετοιμος να αγορασω για δοκιμη μολις μετανειωσα.

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας