+ Απάντηση στο Θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 19 από σύνολο 19

Θέμα: Little jack sayoris

Administrator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Vasilis.Vasilaropoulos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Αναρτ.
    1.851
    ..Like!!
    2.052
    Thanked 5.135 Times in 976 Posts
    Όνομα:
    Βασίλης Βασιλαρόπουλος
    Time Online
    2 Months 3 Days 16 Hours 41 Minutes 41 Seconds
    Avg. Time Online
    4 Minutes 58 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10

Little jack sayoris

Μια παρουσίαση από τον φίλο Gabberdim (Δήμος)

Ψαρεύω για να ζω.... ζω για να ψαρεύω!!

gatenikos13
    Επισκέπτης gatenikos13's Avatar

Tips on the Rapala X-RAP

Georgechalkida
    Επισκέπτης Georgechalkida's Avatar
    Παιδιά στην ζαργανίτσα προτιμάτε την 12άρα η την 15αρα???

Administrator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Dimos Kapogiannis's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    1.556
    ..Like!!
    1.823
    Thanked 3.097 Times in 731 Posts
    Όνομα:
    Δήμος Καπόγιαννης
    Time Online
    1 Year 3 Months 2 Weeks 6 Days 17 Hours 36 Minutes 12 Seconds
    Avg. Time Online
    37 Minutes 7 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Georgechalkida Προβολή Ανάρτησης
    Παιδιά στην ζαργανίτσα προτιμάτε την 12άρα η την 15αρα???
    Την 15άρα (155mm για την ακρίβεια)

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    spiros(125gr)'s Avatar
    Αναρτ.
    276
    ..Like!!
    34
    Time Online
    3 Days 3 Hours 42 Minutes 17 Seconds
    Avg. Time Online
    14 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    62
    την 15,5 σε βαθια λιμανια,μπλοκια κ κακοτραχαλους γκρεμους

Georgechalkida
    Επισκέπτης Georgechalkida's Avatar
    Thanx για τις απαντήσεις παιδιά. Πολύ καλός μου φίλος, πέρυση,με τις 12αρες έκανε σφαγές σε λαυράκια, και με τις 15αρες πανικό σε Λούτσους κυρίως κι κατα δεύτερο λόγο σε Γοφάρια.

KOSPET1982
    Επισκέπτης KOSPET1982's Avatar
    τι τροπο ανακτησης χρησιμοπιειται για την sayoris?

mike20
    Επισκέπτης mike20's Avatar
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από KOSPET1982 Προβολή Ανάρτησης
    τι τροπο ανακτησης χρησιμοπιειται για την sayoris?
    Καλημερα
    stop and go ή κανεις βολη αφινεις να βυθιστη λιγο το τεχνιτο καλαμι σε οριζοντια θεση και κανεις τραβιγματα μαιζεβεις μποσικα και ξανα το ιδιο... οταν θα δεις την ζαργανα να αντανακλα μεσα στο νερο και στα τραβιγματα τοτε δουλεβει σωστα...

KOSPET1982
    Επισκέπτης KOSPET1982's Avatar
    καλημερα mike!σε ευχαριστω πολυ!η τεχνικη που χρησιμοποιω ειναι παρομοια με αυτο που λες δηλαδη μαζευω αργα και κανω μικρα απαλα jerks,αλλα ακομα δεν μου εχουν δωσει ψαρι...μαλλον θελει περισσοτερη υπομονη!!!

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    koxcygr's Avatar
    Περιοχή
    Κυπρος
    Αναρτ.
    190
    ..Like!!
    148
    Όνομα:
    Γιωργος Πολυκαρπου
    Time Online
    2 Weeks 4 Days 11 Hours 18 Minutes 22 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 26 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    46
    εχει βγει και νεο μοντελο στο συγκεκριμενο τεχνητο στο οπιο λεει οτι δουλευει και με αργη ανκτηση . Το εχει δοκιμασει κανεις ?

http://www.lucky-fishing.gr/texnita-...ris-new-detail

Φήμη
    Nikosa2009's Avatar
    Αναρτ.
    67
    ..Like!!
    6
    Time Online
    5 Days 10 Hours 14 Minutes 29 Seconds
    Avg. Time Online
    25 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    32
    Παιδιά η ζαργανιτσα απο βολές τι λεει; ποιο μακρυα πάει η 12αρα ή η 15αρα;
    Σε ισχυρά ρεύματα φαντάζομαι δεν θα κολυμπαει σωστά γιατι δεν εχει γλώσσα.

Administrator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Dimos Kapogiannis's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    1.556
    ..Like!!
    1.823
    Thanked 3.097 Times in 731 Posts
    Όνομα:
    Δήμος Καπόγιαννης
    Time Online
    1 Year 3 Months 2 Weeks 6 Days 17 Hours 36 Minutes 12 Seconds
    Avg. Time Online
    37 Minutes 7 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Δεν κάνει πολύ καλές βολές έχει μικρή αεροδυναμικότητα.
    Δεν κολυμπάει καλά σε ρεύματα αλλά μπορείς να την δουλέψεις με twitching εκεί.

"A bad day of fishing is better than a good day of work.."

13. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Dimos Kapogiannis για αυτό το post.:

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    johnamd's Avatar
    Περιοχή
    ΧΙΟ
    Αναρτ.
    162
    ..Like!!
    255
    Όνομα:
    Γιαννης. Γιαννουλακης
    Time Online
    1 Week 6 Days 49 Minutes 50 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 1 Second
    Ισχύς Φήμης
    45
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Nikosa2009 Προβολή Ανάρτησης
    Παιδιά η ζαργανιτσα απο βολές τι λεει; ποιο μακρυα πάει η 12αρα ή η 15αρα;
    Σε ισχυρά ρεύματα φαντάζομαι δεν θα κολυμπαει σωστά γιατι δεν εχει γλώσσα.
    η καινουργια 12αρα εχει πολυ καλυτερες βολες , νομιζω θελει πιο γρηγορο μαζεμα ,

15. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον johnamd για αυτό το post.:

Φήμη
    Vasilis B.'s Avatar
    Αναρτ.
    82
    ..Like!!
    149
    Όνομα:
    Vasilis Bourikas
    Time Online
    2 Weeks 4 Days 16 Hours 58 Minutes 12 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 27 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    33
    Να σας πω και εγω μια πονεμένη ιστορία. Σαν πειρατική ταινία: Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΟΥ ΤΖΑΚ.
    Με Πρωταγωνιστή τον Μικρό Ιάκωβο (little jack Sayoris) γιατί βλεπω τα ποστ και δεν άντεξα. Όσο και να ντρέπομαι...

Επεισόδιο 1ο:
    Ο Ιακωβάκος ήταν από τα πρώτα τεχνητά που πήρα και παρότι όταν ξεκίνησα ήταν αρχή καλοκαιριού ήταν και από τα πρώτα τεχνητά μου έδωσαν ψάρι (ένα λούτσο συγκεκριμένα).
    Οι μήνες πέρασαν, οι εμπειρίες μου και τα ψάρια σιγά σιγά ήρθαν αν και τα επαγγελματικά ταξίδια δεν μου επέτρεπαν να εκμεταλλευτώ σχεδόν καθόλου το περσινό φθινόπωρο και σε κάποια εξόρμηση, σε βολή επάνω, έχασα τον μικρό Ιάκωβο και τον έκλαψαμε δεόντως.
    Επεισόδιο 2ο:
    Νέος μικρός Ιάκωβος αγοράστηκε σχετικά σύντομα και σε ταξίδι στην Αίγινα έκανε την παρθενική του βολή. Με την πρώτη του επαφή στο νερό τσάκωσε ένα μεγάλο λούτσο ο οποίος μισό μέτρο από την προκυμαία έσπασε τον κόμπο του quick snap και έφυγε με τον παρθένο Ιακωβάκη. Φαντάζεστε σύφιλη, ολοκαίνουργιο τεχνητακι, σημειωτέον ήταν 10 η΄ωρα το πρωί και ήταν το μόνο ψάρι που χτύπησε σε τεχνητό μου ένα ολόκληρο διήμερο (έπιασα ένα καλαμάρι κτήνος με σπίνιγγκ εκείνο το βράδυ σε μίνοου αλλά δεν μετραμε τις ανωμαλίες).
    Επεισόδιο 3ο:
    Χριστούγεννα. Ξαναγοράζω το Σαγιόριον ΕΠΙ ΔΥΟ (μάλιστα το ένα από τα δύο ήταν δώρο από κατάστημα οπου αγόρασα ένα ακριβό καλάμι) και πολύ καιρό μετά βρίσκομαι σε σημείο όπου μάλλον οι παλαμίδες κάνουν σύνοδο κορυφής. Έχω φτάσει αργά και έχω πιάσει δύο κομματάρες για τα κυβικά μου (3κιλες) αλλά σταδιακά συνειδητοποιώ ότι μάλλον έχουν κάνει μεσημεριανό διάλλειμα μέχρι που δολώνω τον ολοκαίνουργιο Mικρό Τζακ. Με την πρώτη βολή ΞΑΝΑ ΠΑΡΘΕΝΙΚΗ ΤΟΥ απο το κουτί και κάνω επαφή με ψάρι και μάλιστα πολύ κοντά στον βράχο που ήμουνα, είχα ήδη μαζέψει την μισή βολή. Και αρχίζω να μονολογώ λεβάροντας και βλέποντας πόσο εύκολα και αδιαμαρτύρητα έρχεται το ψάρι ότι κανένας λουτσάκος θα είναι γιατί καμμιά σύγκριση δεν υπήρχε με τις προτύτερες παλαμίδες. Μέχρι που βέπω το μεγαλύτερο ψάρι που έχω δει ποτέ σε τεχνητό μου, δεν μπορώ να πω πόσα κιλά αλλά ήταν μια παλαμίδα διπλάσια από ότι έχω ξαναδεί να έρχεται ήσυχα λες και ήταν ο σκύλος μου στο λουρί και κρατάω σουβλακι. Έχω ήδη χάσει την απόχη και στην προσπάθεια να κατέβω χαμηλά σφίγγω τα φρένα και πάω να πηδήξω σε άλλο βράχο για να την βγάλω με ένα μικρό γάτζο. Η παλαμίδα ήταν στο μισό μέτρο απο το βράχο, επλεε κανονικά, κάθετη στο νερό σαν χρυσόψαρο σε γυάλα και εκείνη την στιγμη κάνει κεφάλι και ήταν σαν να με τράβηξε άνθρωπος μέσα. Βρέθηκα μέσα στο νερό με σπασμένο το τιπ του καλαμιού, χαμένη την παλαμίδα, αίματα και στα δυο καλάμια μου και αργότερα ράμματα στο ένα εκ των δύο. Η δεύτερη παρθενική βολή του τρίτου Μικρού Ιάκωβου μου κόστισε πρωτοχρονιά με αντιβίωση και χωρίς αλκοόλ στην γιορτή μου.
    Επεισόδιο 4ο:
    Ψύχωση. 10 μέρες μετά με σπασμένο καλάμι και προσωρινή επισκευή ένα τιπάκι της πλάκας που είχε κάνει το καλάμι πολύ άκαμπτο ξαναπάω για ψάρεμα, βγάζω 2 παλαμίδες που έχουν αναρτηθεί, η μία ήταν το βαρύτερο ψάρι μου ως τώρα στα 4,5 κιλά αλλά χάνω ήδη μια μαζί με κάποιο τεχνητό που δεν θυμάμαι. Δεν είχα ακόμη συνειδητοποιήσει ότι το σπασμένο καλάμι μου δεν ψάρευε (δεν δούλευε για μένα, έπρεπε να είχα χειριστεί αλλιώς τα ψάρια) αλλά μιας και ήδη είχα βγάλει 2 συνεχίζω αλλά δεν χτυπάνε. Με τρόμο -πλέον- λέω να δοκιμάσω και τον δεύτερο Little Jack ΠΑΛΙ σε παρθενική βολή. Με την μια χτυπάει ψάρι, είναι παλαμίδα, την χάνω και για πρώτη φορά βλέπω να έρχεται έξω το quick snap ανοιγμενο σαν να ήταν συνδετήρας... δεν έσπασε κανένας κόμπος. Ο ΤΡΙΤΟΣ ΣΤΗΝ ΣΕΙΡΑ LITTE JACK χάθηκε σε παρθενική βολή χτυπώντας ψάρι!!!!! Γ#*@ το κ#$%τό μου.
    Επεισόδιο 5ο:
    Πήγα σε ομάδα απεξάρτησης, αλλά δεν άντεξα πολύ. Ξανααγόρασα Μικρό Ιάκωβο. Και τόλμησα να τον βάλω πάνω στο παράμαλο μου. Και αυτήν την φορά δεν επιασα τίποτα και ξαναμπήκε στην κασετίνα. Πρώτη φορά που χάρηκα που δεν χτύπησε ψάρι σε τεχνητό μου. Εκείνη την μερα με ένα φίλο από το παράκτιο σπινάραμε 20 ώρες κοντά και δεν πήραμε τσιμπιά. Συμπέρασμα? έστω και αν είναι προσωπική και εξωπραγματική εμπειρία? Αν δεν πιάνει ΚΑΙ ο Ιάκωβος μάλλον μάζεψε τα και πήγαινε σπιτάκι.
    Επίλογος:
    Δεν γίνεται να μην τον έχεις.... Και μιλάω για τον πράσινο 155μμ. Και να τον δουλευεις σωστά. Το πιο σίγουρο -και για μένα το πιο καταραμένο- τεχνητό.
    Σκοπευω να του γράψω με μαρκαδόρο "η Παναγιά μαζί σου" και να του φοράω μια ματόχαντρα στον κρίκο, δεν πάει να χαλάει την πλεύση...

17. Τα παρακάτω μέλη 13 έκαναν Like!! στον Vasilis B. για αυτό το post.:

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη
    rqd's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    293
    ..Like!!
    85
    Όνομα:
    Ηλίας
    Time Online
    2 Weeks 6 Days 9 Hours 6 Minutes 36 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 35 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    57
    Βλέπω ότι έχει ήδη αναπτυχθεί μια σχέση. Πάρε και καμιά καραμπίνα μαζί και την επόμενη φορά που θα χτυπήσει ψάρι ρίξε και καμιά για σιγουριά. Αν επιβιώσει ο Ιάκωβος νο.6 να το κάνεις αρχηγό της κασσετινας και διοικητή της στρατιας των τεχνιτων σου. Long live capten jack sayoris !

Φήμη
    Vasilis B.'s Avatar
    Αναρτ.
    82
    ..Like!!
    149
    Όνομα:
    Vasilis Bourikas
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 27 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    33
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από rqd Προβολή Ανάρτησης
    Βλέπω ότι έχει ήδη αναπτυχθεί μια σχέση. Πάρε και καμιά καραμπίνα μαζί και την επόμενη φορά που θα χτυπήσει ψάρι ρίξε και καμιά για σιγουριά. Αν επιβιώσει ο Ιάκωβος νο.6 να το κάνεις αρχηγό της κασσετινας και διοικητή της στρατιας των τεχνιτων σου. Long live capten jack sayoris !
    Μπα φίλε Ηλία λάθος κατάλαβες το ποστ οπότε άστοχη η ειρωνία σου. Ούτε στρατιά από τεχνητά έχω ούτε ντρέπομαι που έχασα 3 ψάρια. Πηγαίνω για σπίνινγκ σχεδόν πάντα σε δυσπρόσιτα μέρη και αποχιάζω/γαντζώνω τα ψάρια μόνος μου, αν το έχεις κάνει ποτέ σου από βράχια 2 μέτρα θα ξέρεις τι σημαίνει. Ασχολούμαι με το spinning λιγότερο σπό ένα χρόνο και έχω έχω προσγειώσει πολλά ψάρια, στοχεύω μόνο σε μεγάλα. Δεν χρειάζομαι Καραμπίνα ούτε μια στρατιά από φίλους να μου αποχιάζουν τα ψάρια και να με βγάζουν φωτογραφίες. Δεν κατάλαβες ότι δεν ντρέπομαι που έχασα ένα τεχνητό τόσες φορές ούτε πως δεν γείωσα τρία ψάρια. Μαθαίνω και βελτιώνομαι και ελπίζω ότι και με το ποστ επισημαίνω κάποια μικρά πράγματα σε φίλους που επίσης μαθαίνουν. Η μόνη ντροπή είναι ότι κάποιο ον υπέφερε και πολύ πιθανόν πέθανε με ένα κομμάτι μέταλλο στο στόμα του επειδή δεν κατάφερα να το βγάλω έξω και να μην πάει άδικα. Προφανώς εσύ δεν έχεις χάσει ποτέ ψάρι έτσι και για αυτό έχεις αυτόν τον τόνο που μάλλον δεν ταιριάζει εδώ.

20. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Vasilis B. για αυτό το post.:

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη
    rqd's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    293
    ..Like!!
    85
    Όνομα:
    Ηλίας
    Time Online
    2 Weeks 6 Days 9 Hours 6 Minutes 36 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 35 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    57
    Φίλε μου Βασίλη τα ακριβώς αντίθετα με αυτά που κατάλαβες ήθελα να πω. Ο γραπτός λόγος έχει αυτό το μειονέκτημα ή μπορεί να φταίει και ο τρόπος που εκφράστηκα. Αυτό που προσπάθησα προφανώς ανεπιτυχώς ήταν να συνεχίσω με χιούμορ σε ένα δικό σου άρθρο με αρκετή δόση χιούμορ που μου άρεσε πολύ. Δεν το συνεχίζω άλλο από τη στιγμή που δεν υπάρχει αντιπαράθεση σε κάτι. Πάντα φιλικά και με καλή διάθεση.

22. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον rqd για αυτό το post.:

Φήμη
    Vasilis B.'s Avatar
    Αναρτ.
    82
    ..Like!!
    149
    Όνομα:
    Vasilis Bourikas
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 27 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    33
    Ειλκρινή συγγνώμη Ηλία που παρεξήγησα. Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες περί γραπτού λόγου.

24. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον Vasilis B. για αυτό το post.:

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    johnamd's Avatar
    Περιοχή
    ΧΙΟ
    Αναρτ.
    162
    ..Like!!
    255
    Όνομα:
    Γιαννης. Γιαννουλακης
    Time Online
    1 Week 6 Days 49 Minutes 50 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 1 Second
    Ισχύς Φήμης
    45
    Η ζαργανα κανει και φετος θραυση εδω εχουν φανει οι πρωτοι λουτσοι ,μικροι βεβαια κοντα στο κιλο,και δεν χτηπανε σε κανενα τεχνιτο ,εχω παρει απο το Σαββατο 7 στους 9, ο ενας ξεψαρισε και ο αλλος δυστηχος εφυγε μαζι με το τεχνιτο ,μιλαω για την sayoris 155, δουλευουν και τα 3 χρωματα που δοκιμασα ,μπλε ,πρασινο, και glow

26. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον johnamd για αυτό το post.:

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας