+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 31 έως 44 από σύνολο 44

Θέμα: Τετρασπαστο καλαμι spinning.... γνώμες.

Φήμη
    Taskano's Avatar
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    80
    ..Like!!
    85
    Όνομα:
    ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΪΛΑΣ
    Time Online
    3 Days 21 Hours 29 Minutes 21 Seconds
    Avg. Time Online
    18 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    16
    Νομίζω ότι θα τη κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά. Τεχνητά 20 κ 30 γραμμαρίων τα πετάει μια χαρά. Δεν έχω εικόνα για τεχνητά 5 γραμμαρίων πως τα πετάει γιατί δεν έχω αγοράσει τόσο μικρά τεχνητά προς το παρών.

Φήμη
    Taskano's Avatar
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    80
    ..Like!!
    85
    Όνομα:
    ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΪΛΑΣ
    Time Online
    Avg. Time Online
    18 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    16
    Μια χαρά νομίζω ότι θα σε βολέψει αν το θες κ για ταξίδια. Να κρατήσεις τη συσκευασία που θα έχει ερχόμενο από Κίνα και να το προστατεύεις εκεί κατά τα ταξίδια. Θέλει μακρουλή βαλίτσα για να χωρέσει. Popper 20 γραμμαρίων και minnow 30 γραμμαρίων μου τα πέταξε μια χαρά.

3. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Taskano για αυτό το post.:

Pri

Φήμη
    Taskano's Avatar
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    80
    ..Like!!
    85
    Όνομα:
    ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΪΛΑΣ
    Time Online
    Avg. Time Online
    18 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    16
    Λοιπόν... μετά από αρκετά ψαρέματα... το καλάμι είναι τέλειο. Πανάλαφρο, οι ενώσεις δένουν αρμονικά και δε καταλαβαίνεις ότι είναι 4σπαστο. Δεν υστερεί πουθενά. Λούτσο 1.300 τον έβγαλε πολύ εύκολα. Το βασικότερο είναι ότι ταξιδεύει πιάνοντας πολύ λίγο χώρο σε σχέση με ένα δίσπαστο και η τιμή του στα 21 ευρώ με 100%carbon και eva handle, μια χαρά όλα. Νήμα του έχω πάνω εδώ και 2 μήνες...το κατάπιε και το νήμα μια χαρά. Ο κινέζος το έκανε το θαύμα του. Το συστήνω σε όποιον θέλει καλάμι που να μη πιάνει χώρο κατά τη μεταφορά (χωράει ακόμα και σε ορθογώνια βαλίτσα το δικό μου που έχει μήκος 2.40) και επιπλέον το συστήνω σε όποιον θέλει κάτι οικονομικό και αξιόλογο από Κίνα σε αντίθεση με ένα δίσπαστο που από Κίνα έρχεται με αρκετά έξοδα αποστολής λόγω του μεγέθους που καταλαμβάνει κατά τη μεταφορά. Το συγκεκριμένο όντας 4σπαστο,ήρθε από Κίνα χωρίς έξοδα αποστολής και με τιμή στα 21 ευρώ χωρίς επιπλέον έξοδα τελωνείου. (Πάνω από 23 ευρώ απ ότι διάβασα ότι έρχεται από Κίνα, χρεώνεται με επιπλέον έξοδα τελωνείου). Αυτά τα λίγα για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται. Μεγάλη προσοχή όποιος το αγοράσει, έχει επιλογή spinning και casting καλάμι. Επιλέγουμε το spinning καλάμι στο μήκος που θέλουμε. 😊

5. Τα παρακάτω μέλη 4 έκαναν Like!! στον Taskano για αυτό το post.:

Moderator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.865
    ..Like!!
    2.164
    Thanked 2.710 Times in 1.065 Posts
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    2 Months 3 Weeks 20 Hours 21 Minutes 7 Seconds
    Avg. Time Online
    6 Minutes 38 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    208
    Σ ευχαριστούμε φίλε, πολύ ωραία αναφορά.

7. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Pri's Avatar
    Αναρτ.
    343
    ..Like!!
    331
    Time Online
    1 Week 6 Days 9 Hours 48 Minutes 7 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 5 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    49
    Τι οδηγούς φοράει;

9. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Pri για αυτό το post.:

Φήμη
    Μιχάλης's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα Ζωγράφου
    Αναρτ.
    120
    ..Like!!
    110
    Time Online
    3 Days 21 Hours 45 Minutes 41 Seconds
    Avg. Time Online
    19 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    17
    Τώρα είδα αυτό το θέμα. Χωρίς να είμαι ειδικός στα καλάμια αλλά με την λογική των φυσικών νόμων κάνω κάποιες σκέψεις. Τα καλάμια (και ειδικά του spinning που είναι και τα πιο λεπτά) είναι σχεδιασμένα με τέτοιο τρόπο ώστε όταν δέχονται πίεση και καμπυλώνουν, οι δυνάμεις να διαχέονται ομαλά σε όλο το μήκος της καμπύλης του καλαμιού κι αυτό είναι που τα κάνει ανθεκτικά. Αν τώρα έχουμε ένα καλάμι όπως αυτό με τέσσερα σημεία ένωσης, που σημαίνει ότι στα σημεία αυτά η ενίσχυση-αντοχή αναγκαστικά είναι μεγαλύτερη, τότε οι δυνάμεις θα ασκούνται κάθετα σε συγκεκριμένα σημεία του καλαμιού (στα ενδιάμεσα των ενώσεων που είναι τα πιο αδύνατα) με κίνδυνο να σπάσει. Ο μεγαλύτερος κίνδυνος θα είναι σε απότομα καρφώματα ή όταν πιάσουμε ψάρια που κάνουν απότομα κεφάλια τότε δηλαδή η δύναμη δεν προλαβαίνει να διανεμηθεί σε όλο το μήκος του καλαμιού και θα επικεντρωθεί σε συγκεκριμένα σημεία. Φαντασθείτε τι έχει να γίνει όταν το ψάρι αποφασίσει να δώσει μάχη και αρχίσει να μας ταλαιπωρεί (δεν λέω για κανένα τέρας αλλά για παράδειγμα μια παλαμίδα ενάμισι - δύο κιλά την κάνει την ζημιά).
    Αν ήταν τόσο απλά τα πράγματα και οι άλλες εταιρείες θα το είχαν κάνει αυτό να βγάλουν τέτοια μοντέλα, δεν είναι δύσκολο να το σκεφτεί κανείς. Αλλά επειδή είναι σοβαρές εταιρείες δεν το έχουν κάνει γιατί απλά τα ερευνητικά τους τμήματα που τα στελεχώνουν μηχανικοί και είναι αυτοί που κάνουν τα σχέδια των προιόντων και τα δοκιμάζουν στις αντοχές τους, δεν το συνιστούν για τους λόγους που προανέφερα.
    Τώρα η διαφορά με τους Κινέζους είναι ότι δεν διαθέτουν ερευνητικά τμήματα στις εταιρείες τους και τεστ αντοχής, ούτε εξειδικευμένο προσωπικό κ.λπ. πράγμα που κατεβάζει και το κόστος πάρα πολύ γι αυτό είναι και φτηνοί. Το μόνο που κάνουν είναι να αντιγράφουν και τα τελευταία χρόνια αντιγράφουν πολύ καλά. Όμως ο συγκεκριμένος Κινέζος δεν ενδιαφέρεται για την αντοχή του καλαμιού αλλά το πως θα λύσει το πρόβλημα μεταφοράς για να πουλήσει, το πιο πιθανό είναι η ιδέα να είναι του ίδιου του επιχειρηματία χωρίς να έχει κάποιον εξειδικευμένο άνθρωπο να τον συμβουλέψει.

11. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον Μιχάλης για αυτό το post.:

Pri's Avatar
    Αναρτ.
    343
    ..Like!!
    331
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 5 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    49
    Κοίτα ένα 4σπαστό καλάμι σαφώς και δεν έχει τις αντοχές ενός δισπαστου. Εννοείται ότι είναι καλάμι περιορισμένων δυνατοτήτων και θα το χρησιμοποιείς μόνο όταν δεν μπορείς να πάρεις το δισπαστο.

Σε πληροφορώ ότι πολλές σοβαρές εταιρίες ιαπωνικές με εξειδίκευση στο spinning και το shore jigging έχουν βγάλει πολυσπαστά καλαμια τα οποία είναι και αρκετά ακριβά.

π.χ. http://www.plat.co.jp/shop/catalog/d...-4-pieces.html

13. Τα παρακάτω μέλη 4 έκαναν Like!! στον Pri για αυτό το post.:

Φήμη
    Μιχάλης's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα Ζωγράφου
    Αναρτ.
    120
    ..Like!!
    110
    Time Online
    Avg. Time Online
    19 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    17
    Τουλάχιστον έχουν κάποιες προδιαγραφές και υπάρχει κάποιος σχεδιασμός, βλέπουμε μάλιστα ότι είναι και μαλακά, το καλάμι για το οποίο μιλάμε όμως δεν γράφει τίποτα (regular, regular fast) απλά κόπηκε στα 4;

15. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Μιχάλης για αυτό το post.:

Pri's Avatar
    Αναρτ.
    343
    ..Like!!
    331
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 5 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    49
    Ναι μάλλον κάτι τέτοιο πρέπει να έγινε... Γι αυτό κάνει και 20€.

Είπα εξαρχής ότι με καλάμι 20€ και τετρασπαστο δεν περιμένεις τρελή ποιότητα και αντοχή. Περιμένεις εύκολη μεταφορά και κάνεις το σταυρό σου μην χτυπήσει τίποτα καλό.

Αλλιώς τα ακουμπάς και παίρνεις κάτι πολύ καλύτερο και πολύ ακριβότερο.

17. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Pri για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.865
    ..Like!!
    2.164
    Thanked 2.710 Times in 1.065 Posts
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    2 Months 3 Weeks 20 Hours 21 Minutes 7 Seconds
    Avg. Time Online
    6 Minutes 38 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    208
    Δε νομίζω οτι ο σκοπός του αγοραστή είναι να πάρει ένα τέτοιου είδους καλάμι για να βγάζει τέρατα, αλλα για να εχει εύκολη μεταφορά σε εκδρομές και να κάνει το χαβαλέ του. Εννοείται πως δεν μπορεί να συγκριθεί με τίποτα σε αντοχή ένα δύσπαστο με ενα τετράσπαστο καλάμι.

19. Τα παρακάτω μέλη 5 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Φήμη
    Taskano's Avatar
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    80
    ..Like!!
    85
    Όνομα:
    ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΪΛΑΣ
    Time Online
    Avg. Time Online
    18 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    16
    Για το φίλο που με ρώτησε για τους οδηγούς... δεν αναγράφει τι οδηγούς φόράει, έχω την εντύπωση ότι δεν είναι sic, χωρίς να είμαι και σίγουρος όμως. 2 μήνες του έχω νήμα επάνω και δεν κάνει ούτε περίεργους θορύβους, ούτε και έχει κόψει το νήμα που φορά. Παιδιά, οπωσδήποτε δε σας προτρέπω να αγοράσετε τετράσπαστο αντί δίσπαστου. Απλά αναφέρω ότι το συγκεκριμένο στα 21 μόνο ευρώ είναι τιμιότατο, οι ενώσεις δένουν τέλεια και η καμπυλότητά του δε παρουσιάζει κανένα πρόβλημα. Αρκετούς λούτσους του κιλόυ πάνω κάτω τους έβγαλε πολύ άνετα. Το αγοράζει κάποιος που θέλει άνεση και ευκολία κατά τη μεταφορά, γι αυτό το ανέλυσα το θέμα. Το έβαλα στη βαλίτσα στο αεροπλάνο και το ταξίδεψα Ρόδο χωρίς επιπλέον έξοδα μεταφοράς που θέλουν οι αεροπορικές για τα καλάμια. Τέλος, έχει κριτικές 4.9/5 από πάνω από χίλια άτομα,οπότε με αυτή τη τιμή το θεωρώ μία πετυχημένη αγορά που μου έφερε και ψαράκια.

21. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον Taskano για αυτό το post.:

Φήμη
    Taskano's Avatar
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    80
    ..Like!!
    85
    Όνομα:
    ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΪΛΑΣ
    Time Online
    Avg. Time Online
    18 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    16
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Μιχάλης Προβολή Ανάρτησης
    Τώρα είδα αυτό το θέμα. Χωρίς να είμαι ειδικός στα καλάμια αλλά με την λογική των φυσικών νόμων κάνω κάποιες σκέψεις. Τα καλάμια (και ειδικά του spinning που είναι και τα πιο λεπτά) είναι σχεδιασμένα με τέτοιο τρόπο ώστε όταν δέχονται πίεση και καμπυλώνουν, οι δυνάμεις να διαχέονται ομαλά σε όλο το μήκος της καμπύλης του καλαμιού κι αυτό είναι που τα κάνει ανθεκτικά. Αν τώρα έχουμε ένα καλάμι όπως αυτό με τέσσερα σημεία ένωσης, που σημαίνει ότι στα σημεία αυτά η ενίσχυση-αντοχή αναγκαστικά είναι μεγαλύτερη, τότε οι δυνάμεις θα ασκούνται κάθετα σε συγκεκριμένα σημεία του καλαμιού (στα ενδιάμεσα των ενώσεων που είναι τα πιο αδύνατα) με κίνδυνο να σπάσει. Ο μεγαλύτερος κίνδυνος θα είναι σε απότομα καρφώματα ή όταν πιάσουμε ψάρια που κάνουν απότομα κεφάλια τότε δηλαδή η δύναμη δεν προλαβαίνει να διανεμηθεί σε όλο το μήκος του καλαμιού και θα επικεντρωθεί σε συγκεκριμένα σημεία. Φαντασθείτε τι έχει να γίνει όταν το ψάρι αποφασίσει να δώσει μάχη και αρχίσει να μας ταλαιπωρεί (δεν λέω για κανένα τέρας αλλά για παράδειγμα μια παλαμίδα ενάμισι - δύο κιλά την κάνει την ζημιά).
    Αν ήταν τόσο απλά τα πράγματα και οι άλλες εταιρείες θα το είχαν κάνει αυτό να βγάλουν τέτοια μοντέλα, δεν είναι δύσκολο να το σκεφτεί κανείς. Αλλά επειδή είναι σοβαρές εταιρείες δεν το έχουν κάνει γιατί απλά τα ερευνητικά τους τμήματα που τα στελεχώνουν μηχανικοί και είναι αυτοί που κάνουν τα σχέδια των προιόντων και τα δοκιμάζουν στις αντοχές τους, δεν το συνιστούν για τους λόγους που προανέφερα.
    Τώρα η διαφορά με τους Κινέζους είναι ότι δεν διαθέτουν ερευνητικά τμήματα στις εταιρείες τους και τεστ αντοχής, ούτε εξειδικευμένο προσωπικό κ.λπ. πράγμα που κατεβάζει και το κόστος πάρα πολύ γι αυτό είναι και φτηνοί. Το μόνο που κάνουν είναι να αντιγράφουν και τα τελευταία χρόνια αντιγράφουν πολύ καλά. Όμως ο συγκεκριμένος Κινέζος δεν ενδιαφέρεται για την αντοχή του καλαμιού αλλά το πως θα λύσει το πρόβλημα μεταφοράς για να πουλήσει, το πιο πιθανό είναι η ιδέα να είναι του ίδιου του επιχειρηματία χωρίς να έχει κάποιον εξειδικευμένο άνθρωπο να τον συμβουλέψει.
    Μιχάληηη σ ευχαριστώ για την εκτενή απάντηση επί του θέματος. Είναι καλοδεχούμενη κάθε άποψη εννοείται και χαίρομαι που αναλύεις και το θέμα από την αρνητική του εκδοχή. Κι εγώ αυτά που λες εσύ σκεφτόμουν πριν το αγοράσω. Στο τέλος με έπεισαν τα 21 μόνο ευρώ. Το ρίσκαρα και μέχρι τώρα είμαι ικανοποιημένος. Θα σιγουρευρούμε όλοι μόνο αν πιάσω καμια λίτσα τέρας ή και ένα μαγιάτικο θα κάνει τη δουλειά 😂😂. Εδώ να μαστε όλοι καλά να το πιάσω και να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου και τη συμπεριφορά του εν λόγω καλαμιού. 😊

23. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Taskano για αυτό το post.:

Φήμη
    Alexsuzuki's Avatar
    Περιοχή
    Αθηνα-κυψελη
    Αναρτ.
    155
    ..Like!!
    58
    Όνομα:
    Αλεξανδρος
    Time Online
    1 Week 6 Days 18 Hours 15 Minutes 40 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 6 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    20
    ρε παιδια τι να λεμε τωρα και τι να ζηταμε απο ενα καλαμακι των 21 €
    ειναι ξεκαθαρος για εμενα ο λογος που θα το αγοραζα.
    πχ κανω συχνα ταξιδια για την δουλεια μου σε νησια και θελω ενα μικρο -φθηνο καλαμι να εχω να περναω την ωρα μου οταν τελειωσω την δουλεια
    σαφεστατα δεν θα το συγκρινω με ενα 2σπαστο καλαμι των 80-100€

την δουλεια του να κανει ( να περναμε καλα δλδ) και ολα καλα.

υγ δεν πιστευω οτι παλαμιδα 1.5 κιλο (που εχω πιασει με σπινοκαλαμο) θα φερει σε τοσο δυσκολη θεση το καλαμι των 21€. σε πιο δυσκολη θεση θα ερθει ενας φθηνιαρικος μηχανισμος παρα το καλαμι

25. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Alexsuzuki για αυτό το post.:

Φήμη
    Μιχάλης's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα Ζωγράφου
    Αναρτ.
    120
    ..Like!!
    110
    Time Online
    Avg. Time Online
    19 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    17
    Ναι βρε παιδιά εγώ δεν έχω μεγάλη εμπειρία σας είπα από καλάμια spinning, αλλά έχω εμπειρία από πεταμένα λεφτά γι αυτό τα λέω αυτά. Έχω γεμίσει κατά καιρούς με την ίδια λογική με διάφορα πράγματα που δεν χρησιμοποιώ πια.
    Παράδειγμα. Παίρνεις ένα φτηνό καλάμι των 20 ευρώ που όμως θέλει και ένα μηχανάκι. Τι θα πάρεις για αυτό το καλάμι; ακριβό μηχανάκι; όχι βέβαια, θα πάρεις κάτι αντίστοιχο σε τιμή με 25- 30 ευρώ και θέλεις και νήμα όμως ε; θα πάρεις πάλι κάτι φτηνό βάλε και ένα καρούλι φτηνό παράμαλλο, μαζεύονται κάμποσα λεφτά που τα επένδυσες σε κάτι φτηνό το οποίο αν δεν σε ικανοποιήσει θα τα θέλεις πάλι όλα από την αρχή.

Η τελευταία μου εμπειρία ήταν με ένα καλάμι που ήθελα για lrf. Είχα λυσσάξει να πάρω οπωσδήποτε και πήρα ένα φτηνό το οποίο το καημένο καλό είναι αλλα αυτό που ήθελα δεν το έκανε και τελικά κατέληξα να ξαναδώσω λεφτά για να πάρω κάτι καλύτερο. Και τα δυό μαζί μου στοίχισαν όσο ένα ακριβό τελικά. (τουλάχιστον δεν πήρα ξεφτίλα μηχανάκι οπότε το κράτησα).
    Χρειαζόμουν τσάντα για το σπίνινγκ πήρα μια φτηνή της Rapala με 20 ευρώ φυσικά δεν έκανε (όποιος την δει από κοντα θα καταλάβει) αναγκάστηκα να πάρω άλλη.
    Και δεν είναι μόνο αυτά...

Βέβαια ή όλη η συζήτηση που κάνουμε έχει ουσία αν κάποιος είναι κολλημένος με το ψάρεμα και θέλει να ψαρεύει συχνά, γιατί αν δεν είναι και θέλει κάτι για δυό τρεις φορές τον χρόνο πάω πάσο.

27. Τα παρακάτω μέλη 4 έκαναν Like!! στον Μιχάλης για αυτό το post.:

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας