+ Απάντηση στο Θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 4 από σύνολο 4

Θέμα: Επιλογή μηχανισμού για τεχνητά γύρω στα 30γρ

Φήμη
    ermis2014's Avatar
    Αναρτ.
    5
    ..Like!!
    2
    Time Online
    1 Day 20 Hours 2 Minutes 24 Seconds
    Avg. Time Online
    8 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0

Επιλογή μηχανισμού για τεχνητά γύρω στα 30γρ

Στο πρώτο καλάμι που είχα για spinning είχα το exage 4000
    Το καλάμι ήταν 10-40 και γύρω στα 225γρ
    Ενα κουραστικό σύνολο.
    Μετά έπαθε πρόβλημα το καλάμι και το αντικατέστησα με το Rovex lure pro 2.70 25-50γρ και έχει βάρος 157γρ επειδή το έχουν κάνα δυο παιδιά εδώ και είδα και είχαν πολλές επιτυχίες με αυτό.
    Το exage 4000fd είχε εξαρχής κάποιο πρόβλημα και το έβγαλα εκτός και ήρθε η ώρα να πάρω ένα νέο καλύτερο και ελαφρύτερο μηχανάκι.
    Αρκετά από τα τεχνητά που έχω είναι γύρω στα 30γρ 175 flyer κάποια shimano και κάποια άλλα.
    Εχω επικεντρώσει την προσοχή μου στους μηχανισμούς stradic ci4+ και τους stradic fk
    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής επειδή έχω ρωτήσει αρκετούς και οι απόψεις είναι μοιρασμένες και διαφορετικές.
    O stradic ci4+ xg το γρήγορο μοντέλο θα δουλεύει κανονικά τα 30άρια τεχνητά ή θα φαίνονται αρκετά πιο βαριά γιατί αυτό μου λένε οι μισοί.
    Οι άλλοι μισοί λένε όχι δεν θα έχει πρόβλημα τέτοιο ότι αυτοί που το λένε δεν ξέρουν.
    To 4000 στα FK χλωμό το βλέπω να το πάρο λόγω βάρους οπότε οι επιλογές είναι...
    Stradic FK 3000HG στα 240γρ ανάκτηση 88εκ
    Stradic CI4+ 4000FB στα 230γρ ανάκτηση 77εκ
    Stradic CI4+ 4000XG στα 230γρ ανάκτηση 99εκ
    Περιμένω την γνώμη σας αν έχετε ειδικά το stradic CI4+ 4000XG και το έχετε δουλέψει με flyer 175 και 200
    Ευχαριστώ.

Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Pri's Avatar
    Αναρτ.
    408
    ..Like!!
    393
    Όνομα:
    Zacharis Basilis
    Time Online
    2 Weeks 1 Day 16 Hours 35 Minutes
    Avg. Time Online
    1 Minute 16 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    56
    Προσωπικά το Stradic CI4+ 4000XG θα έπαιρνα. Λόγω πολύ μεγάλης ανάκτησης κυρίως κι επειδή βλέπω οτι κάνεις heavy spining.
    Δεν το έχω δουλέψει όμως, φίλος έχει το παλαιοτερο μοντέλο και είναι εξαιρετικό. Σε καμία περίπτωση δεν θα έχεις πρόβλημα με τα 30ρια τεχνητά ακόμα και το 3000 να έπαιρνες. Σε τι χρήματα το βρήκες;

Τώρα για το βάρος του συνόλου σου, heavy spining κάνεις, πόσο πιο ελαφρύ περιμένεις να γίνει;

3. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Pri για αυτό το post.:

Φήμη
    ermis2014's Avatar
    Αναρτ.
    5
    ..Like!!
    2
    Time Online
    1 Day 20 Hours 2 Minutes 24 Seconds
    Avg. Time Online
    8 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Pri καλημέρα.
    Εντάξει το καλάμι 25-50 το πήρα επειδή ήταν φθηνό και ελαφρύ και δοκιμασμένο αφού το έχουν κάποια άτομα εδώ και έχουν βγάλει αρκετά ψάρια. Και μικρότερα τεχνητά τα δουλεύει εδώ έριχνα και καλαμαριέρες όταν δεν κτυπούσαν λούτσοι.
    Τα τεχνητά είναι βαριά γιατί έχω μια προτίμηση στα duo flyer 175 και 200 και κάποια της shimano.
    Αλλά το προηγούμενο σύνολο 225γρ+320γρ ήταν όντως βαρύ και αν δεν κτυπάνε οι λούτσοι μετά από μερικές ριξιές το γυρνούσα στο eging που είναι ξεκούραστο.
    Οπότε τώρα θα έχω ένα σύνολο 157γρ το καλάμι και 240 περίπου το μηχανάκι δηλαδή κάπου 160γρ πιο ελαφρύ σύνολο είναι μεγάλη διαφορά.
    Όσον αφορά τις τιμές μαζί με τα ταχυδρομικά.
    Το stradic FK 3000 κάπου στα 135€
    Τα CI4+ 4000 στα 155€
    Από Γερμανία.
    Μπορείς να κάνεις αναζήτηση στο google πχ stradic fk+de και σου βγάζει τα καταστήματα.

5. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον ermis2014 για αυτό το post.:

Pri

Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Pri's Avatar
    Αναρτ.
    408
    ..Like!!
    393
    Όνομα:
    Zacharis Basilis
    Time Online
    2 Weeks 1 Day 16 Hours 35 Minutes
    Avg. Time Online
    1 Minute 16 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    56
    OK μπορεί να δουλέψει και μικρότερα τεχνητά, αλλά το σύνολο έτσι όπως το βλέπω στημένο είναι για medium (βαριά) και heavy spinning. Εγώ ας πούμε για medium spinning χρησιμοποιώ ένα Daiwa Legalis seabass 14-42 καλάμι με ένα shimano sahara 3000HG και είμαι πολύ ευχαριστημένος και από το βάρος και από την συμπεριφορά του συνόλου. Μέχρι στιγμής δεν με έχει δυσκολέψει ψάρι για να βγει ή τεχνητό για να δουλέψει και έχω δουλέψει (με επιτυχία και ψάρια) και αρκετά ελαφρύτερα τεχνητά (8-7γρ).

Καλές αγορές και καβούρια στ' αγγίστρια σου!

7. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Pri για αυτό το post.:

+ Απάντηση στο Θέμα

Ετικέτες Θέματος

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας