+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 31 έως 49 από σύνολο 49

Θέμα: Ψάρεμα με τηλεκατευθυνόμενο βαρκάκι

nandia
    Επισκέπτης nandia's Avatar
    θα ηθελα να ρωτησω, επειδη πηρα απο τα τζαμπο ενα τηλεκατευθυνομενο σκαφακι και εγω για ψαρεμα, γνωριζει κανεις καποιο τροπο απελευθερωσης της πετονιας χωρις να ειναι ενσωματομενο στην κονσολα??? σκεφτομαι διαφορους τροπους να γινει χειροκινητα αλλα δεν νομιζω να ειναι ιδιαιτερα αποτελεσματικοι. Εχει κανενας να με βοηθησει???

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    angelos's Avatar
    Περιοχή
    Αθηνα
    Αναρτ.
    154
    ..Like!!
    15
    Όνομα:
    Άγγελος
    Time Online
    1 Week 1 Day 10 Hours 3 Minutes
    Avg. Time Online
    41 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    31
    Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να το αφησεις οπως ειναι
    κι ας μην απελευθερωνεις την πετονια.εφοσον μιλαμε για παραγαδι
    βεβαια.εαν θελεις οπωσδηποτε να το τροποποιησεις θελει γνωση
    δουλεια και περιτα εξοδα.δεν αξιζει να πεταξεις τα λεφτα σου σε κατι
    τοσο φτηνο.βαλε ενα φακο ποδηλατου μονο για να το βλεπεις που
    βρισκεται ενω το ψαρευεις και τελος.μην μπλεκεις με μετατροπες.

Φήμη
    Alexis's Avatar
    Αναρτ.
    23
    ..Like!!
    1
    Time Online
    5 Days 21 Hours 40 Minutes 56 Seconds
    Avg. Time Online
    29 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από nandia Προβολή Ανάρτησης
    θα ηθελα να ρωτησω, επειδη πηρα απο τα τζαμπο ενα τηλεκατευθυνομενο σκαφακι και εγω για ψαρεμα, γνωριζει κανεις καποιο τροπο απελευθερωσης της πετονιας χωρις να ειναι ενσωματομενο στην κονσολα??? σκεφτομαι διαφορους τροπους να γινει χειροκινητα αλλα δεν νομιζω να ειναι ιδιαιτερα αποτελεσματικοι. Εχει κανενας να με βοηθησει???
    nandia το βαρκακι που πήρες πόσα μέτρα βεληνεκες έχει? Εννοώ φυσικά η κεραία του πόσα μέτρα έχει βεληνεκες

nandia
    εχει περιπου 90 με 100 μετρα, μια χαρα για μενα.

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    VelzevulGR's Avatar
    Περιοχή
    Λάρισα
    Αναρτ.
    14
    ..Like!!
    19
    Όνομα:
    Απόστολος Κεχαγιάς
    Time Online
    2 Days 2 Hours 57 Minutes 51 Seconds
    Avg. Time Online
    10 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Απλά ενημερωτικά. Το παραγάδι από ακτή απαγορεύεται βάση νόμου με όποιοδηποτε τρόπο και ανεξάρτητα από τον αριθμό των αγκιστριών. Τα πρόστιμα είναι από 300 έως 3000 ευρώ για την πρώτη παράβαση και κατάσχεση του εξοπλισμού.

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη
    Christos2413's Avatar
    Περιοχή
    Κρανιδι αργολιδος
    Αναρτ.
    182
    ..Like!!
    257
    Όνομα:
    Χρηστος Τζανης
    Time Online
    1 Week 2 Days 1 Hour 31 Minutes 45 Seconds
    Avg. Time Online
    44 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    35
    Δεν υπαρχει τροπος απελευθερωσης, το εχω δοκιμασει με πολλους τροπους. Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να πας το ζωντανο σου μεσα κολυμπωντας και μεχρι το χειμωνα να εχεις βαλει κανα ευρω στην ακρη για το p3 aegean.
    Βρες πρωτα τα ψαρια, αυτα θα σου πουνε τι χρειαζεσαι για να τα πιασεις...

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    angelos's Avatar
    Περιοχή
    Αθηνα
    Αναρτ.
    154
    ..Like!!
    15
    Όνομα:
    Άγγελος
    Time Online
    Avg. Time Online
    41 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    31
    Υπαρχει τροπος απελευθερωσης.αν εχεις ασχοληθει
    με μοντελισμο μπορεις να το κανεις.απλα δεν αξιζει.

nandia
    αν ξερει καποιος για χειροκινητη απελευθερωση και το εχει δοκιμασει ας μου πει, εγω ηδη δοκιμαζω διαφορους τροπους, πιστευω κατι θα πετυχει
    οσο για το μοντελισμο δεν εχω σκοπο να δωσω χρηματα για να προσθεσω καναλι στην κονσολα, τουλαχιστον οχι ακομα

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    angelos's Avatar
    Περιοχή
    Αθηνα
    Αναρτ.
    154
    ..Like!!
    15
    Όνομα:
    Άγγελος
    Time Online
    Avg. Time Online
    41 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    31
    Το απογευμα θα σου εξηγησω αναλυτικα πως να το κανεις.απλα θελω να μου πεις αν εισαι διατεθημενη να το κανεις.σε ρωταω γιατι θελει δουλεια και σχεδον αλλαζει ολο το σκαφακι και θα σου κοστισει πιθανον οσο το σκαφακι,αν δεν παραγγειλεις αυτα που χρειαζονται απο κινα.

10. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον angelos για αυτό το post.:

Administrator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Vasilis.Vasilaropoulos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Αναρτ.
    1.819
    ..Like!!
    2.005
    Thanked 4.892 Times in 947 Posts
    Όνομα:
    Βασίλης Βασιλαρόπουλος
    Time Online
    2 Months 1 Day 3 Hours 33 Minutes 14 Seconds
    Avg. Time Online
    5 Minutes 2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Λοιπόν, σας άφησα να δω τι σόι ψαράδες είστε και αν "κόβει" το μυαλό σας (πλάκα κάνω ) Και φυσικά υπάρχει τρόπος!!!! Λοιπόν, η πατέντα είναι πολύ απλή και το μόνο που χρειάζεται, εκτός από το σκαφάκι, είναι ένα κομμάτι λάστιχο σχετικά χοντρό.
    Τρόπος κατασκευής: Παίρνουμε ένα κομμάτι λάστιχο και δένουμε τις δύο άκρες του μεταξύ τους έτσι ώστε να δημιουργήσουμε ένα κύκλο (loop) . Η διάμετρος του κύκλου θα πρέπει να είναι μικρότερη από την διάμετρο του σκάφους. Περνάμε κάθετα το λάστιχο στο πίσω μέρος του σκάφους, κατά προτίμηση λίγο πιο μπροστά από την προπέλα του, και η "απελευθέρωση είναι έτοιμη!!!!
    Λειτουργία: Περνάμε το μολύβι μας κάτω από το λάστιχο έτσι ώστε να το συγκρατεί και όταν φτάσει το σκαφάκι μας στην απόσταση που θέλουμε, τραβάμε με δύναμη και απότομα την μάνα έτσι ώστε το μολύβι να φύγει από το λάστιχο και να πέσει στο νερό. Τόσο απλό!!

Υ.Γ Μιας και κατασκευάζω σκαφάκια τα τελευταία χρόνια αγαπητή Νάντια έχω να σου πω το εξής, σε καμία περίπτωση μην δώσεις χρήματα για να αγοράσεις ένα σκαφάκι από ένα κατάστημα παιχνιδιών ώστε να το χρησιμοποιήσεις στο ψάρεμα. Διότι πολύ απλά δεν θα κάνεις δουλειά και θα πετάξεις τα χρήματά σου άδικα! Γνώμη μου.
    Ψαρεύω για να ζω.... ζω για να ψαρεύω!!

12. Τα παρακάτω μέλη 5 έκαναν Like!! στον Vasilis.Vasilaropoulos για αυτό το post.:

nandia
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Vasilis.Vasilaropoulos Προβολή Ανάρτησης
    Λοιπόν, σας άφησα να δω τι σόι ψαράδες είστε και αν "κόβει" το μυαλό σας (πλάκα κάνω ) Και φυσικά υπάρχει τρόπος!!!! Λοιπόν, η πατέντα είναι πολύ απλή και το μόνο που χρειάζεται, εκτός από το σκαφάκι, είναι ένα κομμάτι λάστιχο σχετικά χοντρό.
    Τρόπος κατασκευής: Παίρνουμε ένα κομμάτι λάστιχο και δένουμε τις δύο άκρες του μεταξύ τους έτσι ώστε να δημιουργήσουμε ένα κύκλο (loop) . Η διάμετρος του κύκλου θα πρέπει να είναι μικρότερη από την διάμετρο του σκάφους. Περνάμε κάθετα το λάστιχο στο πίσω μέρος του σκάφους, κατά προτίμηση λίγο πιο μπροστά από την προπέλα του, και η "απελευθέρωση είναι έτοιμη!!!!
    Λειτουργία: Περνάμε το μολύβι μας κάτω από το λάστιχο έτσι ώστε να το συγκρατεί και όταν φτάσει το σκαφάκι μας στην απόσταση που θέλουμε, τραβάμε με δύναμη και απότομα την μάνα έτσι ώστε το μολύβι να φύγει από το λάστιχο και να πέσει στο νερό. Τόσο απλό!!

Υ.Γ Μιας και κατασκευάζω σκαφάκια τα τελευταία χρόνια αγαπητή Νάντια έχω να σου πω το εξής, σε καμία περίπτωση μην δώσεις χρήματα για να αγοράσεις ένα σκαφάκι από ένα κατάστημα παιχνιδιών ώστε να το χρησιμοποιήσεις στο ψάρεμα. Διότι πολύ απλά δεν θα κάνεις δουλειά και θα πετάξεις τα χρήματά σου άδικα! Γνώμη μου.
    δεν ειμαι σιγουρη πως το καταλαβα καλα, μπορεις να μου δειξεις καμια φωτο??? ευχαριστω εκ των προτερων για τον κοπο και την γνωση!

nandia
    οσο το διαβαζω τοσο το σκεφτομαι.. εννοεις περναμε το σκαφακι μεσα στο λαστιχο εεε???!!!!!!!!!!!!!!!!! γι αυτο θες να ειναι με πιο μικρη διαμετρο! αρα καθε φορα θελουμε λαστιχακια! νομιζω πως το χω!! το χω!!!!!!!! χαχαχαχα και νομιζω θα δουλεψει δεν το πιστευω!!!!!!!!!!!

Administrator
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Αναρτ.
    1.819
    ..Like!!
    2.005
    Όνομα:
    Βασίλης Βασιλαρόπουλος
    Time Online
    Avg. Time Online
    5 Minutes 2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Όχι δεν χρειάζεσαι κάθε φορά ένα λαστιχάκι!! Ένα λάστιχο για πάντα!!

16. Τα παρακάτω μέλη 4 έκαναν Like!! στον Vasilis.Vasilaropoulos για αυτό το post.:

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    Alexandros's Avatar
    Περιοχή
    ΚΥΘΗΡΑ
    Αναρτ.
    89
    ..Like!!
    48
    Όνομα:
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΑΒΑΛΑΣ
    Time Online
    5 Days 13 Hours 5 Minutes 8 Seconds
    Avg. Time Online
    27 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    23
    βασιλη είσαι πολύ μυαλό αλλα καλυτερο το p3 agean.μόλις έγινα και εγώ κάτοχος ενός p3

18. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Alexandros για αυτό το post.:

Φήμη
    Alexis's Avatar
    Αναρτ.
    23
    ..Like!!
    1
    Time Online
    5 Days 21 Hours 40 Minutes 56 Seconds
    Avg. Time Online
    29 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Τελικά ποια είναι η τιμή του p3? Κάποια προσφορά υπάρχει για τα μέλη?

Administrator
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Αναρτ.
    1.819
    ..Like!!
    2.005
    Όνομα:
    Βασίλης Βασιλαρόπουλος
    Time Online
    Avg. Time Online
    5 Minutes 2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Σχετικά με το P3 Aegean μπορείτε να βρείτε όλες τις πληροφορίες εδώ: http://skafakigiapsarema.gr/

μιχαλης
    Επισκέπτης μιχαλης's Avatar
    γεια σας παιδια!τελικα απαγορευεται η οχι το βαρκακι για μεταφορα δολωματος?ο συνηγορος του πολιτη εχει γνωμοδοτησει για το θεμα αυτο και που μπορουμε να το βρουμε?προσφατα παντως ενας λιμενικος ηρθε την ωρα που ψαρευα με βαρκακι και μου ειπε να το μαζεψω και να τον ακο9λουθησω στο λιμεναρχειο.300 ευρω προστιμο και κατασχεση.μετα απο τις αντιρησεις μου οτι δεν ριχνω παραγαδι και οτι δεν υπαρχει νομος που το απαγορευει,μου ειπε οτι ειναι αλιεια με μηχανοκηνιτο μεσο και απαγορευεται και οτι ο συνηγορος του πολιτη εχει αποφασησει κατα μετα απο προσφυγη αλλου ψαρα που του το κατασχεσαν.

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    angelos's Avatar
    Περιοχή
    Αθηνα
    Αναρτ.
    154
    ..Like!!
    15
    Όνομα:
    Άγγελος
    Time Online
    Avg. Time Online
    41 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    31
    Ειτε ριξεις παραγαδι ειτε στειλεις δολωμα ειτε μαλαγρα απαγορευεται.ειναι βεβαια και σε τι λιμενικο πεσεις.αν σε καταγγειλει καποιος αναγκαστικα πρεπει να σε μαζεψει εστω και για τα ματια του κοσμου.δηστυχως.και γω ειχα αλλα το δωσα για να χω το κεφαλι μου ησυχο.

Φήμη
    Tsexof's Avatar
    Αναρτ.
    1
    ..Like!!
    0
    Time Online
    2 Hours 15 Minutes 53 Seconds
    Avg. Time Online
    N/A
    Ισχύς Φήμης
    0
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Vasilis.Vasilaropoulos Προβολή Ανάρτησης

Είμαι νέος στο φορουμ. Θα ήθελα τις γνώσεις σου πάνω στο θεμα:ψάρεμα με βαρκακι. Με ποιους τρόπους μπορούμε να εκμεταλλευτουμε το εργαλείο αυτό εκτός του παραγάδι ου που απαγορευεται; δηλ τρόποι ψαρέματος με τηλ βαρκακι; ευχαριστω

+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας