+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 31 έως 60 από σύνολο 60

Θέμα: Γνώμες,απόψεις και συμπεράσματα για καλάμια που έχουμε στην κατοχή μας

akis
    Επισκέπτης akis's Avatar
    Αντε να τα ακουσουμε να σφυριζουν.............Μπραβο ρε George........,σκατα να πιανουν παντα!!!!!!!

2. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον akis για αυτό το post.:

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη
    Christos2413's Avatar
    Περιοχή
    Κρανιδι αργολιδος
    Αναρτ.
    182
    ..Like!!
    257
    Όνομα:
    Χρηστος Τζανης
    Time Online
    1 Week 2 Days 1 Hour 31 Minutes 45 Seconds
    Avg. Time Online
    42 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    45
    Τα καλαμια surf που εχω και ειχα στην κατοχη μου ειναι τα εξης:

Dam devilstick carp 3.90 action 3 lbs
    Dam devilstick surf 4.20 action 100-250gr
    Oceanic pegasus me action 100-200gr
    Oceanic benito 3.90m action 200gr

καλαμια Shore jigging:

Shimano speedmaster powergame 2.70m 60-120gr
    Daiwa procaster 2.72 action 30-120gr

καλαμι Spinning:

Dam devistick( black panther) 2.70m 7-21gr.

Οι Μηχανισμοι:

Dam Quick calyber 745fs
    Ryobi Naxo surf
    Ryobi proskyer nose extra
    Okuma cedros cj40s kai cj55s

Ολα τα παραπανω μεχρι στιγμης μου δουλεψανε αψογα. Ολα εκτος απο ενα. Το καλαμι dam που εχω για spinning και ειναι το μονο που αγορασα 30 ευρω με εκπτωτικο κουπονι. Εχτες το πρωι ειχα παει για casting με φαραω και αμερικανο. Αφου εβγαλα μεχρι τις 10 περιπου, δυο τσιπουριτσες και ενα λι8ρινι τα πραγματα σωπασανε. Και σωπασανε για καμμια ωρα. Λεω αφου ειμαι εδω που ειμαι δεν ριχνω και κανα τεχνητο μπας και δω λιγο φως ακομα. Πιανω στα χερια μου αυτο το φανταστικο εργαλειο και μολις παω να κανω μια βολη μου σπαει ολακερο. Μια στη μεση και μετα την βαση το κομματι ολο εγινε 8ρυψαλα. Ειχα και ενα bassday logsurf ετοιμο πανω, αν επεφτε μεσα θα επεφτα να το πιασω και εγω χειμωνιατικα. Μπορει να ετυχε, δεν λεω, αλλα την επομενη φορα δεν θα ξανατυχει γιατι πολυ απλα δεν το ξαναπαιρνω. Περιμενω την εκθεση τελος του μηνα και εχω βαλει 5 φραγκα στην ακρη για κατι πιο αξιολογο.
    Βρες πρωτα τα ψαρια, αυτα θα σου πουνε τι χρειαζεσαι για να τα πιασεις...

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    Xenos's Avatar
    Περιοχή
    Δάσος Χαιδαρίου
    Αναρτ.
    122
    ..Like!!
    306
    Όνομα:
    Ξενοφώντας Παπακωστόπουλος
    Time Online
    1 Week 5 Days 12 Hours 37 Minutes 19 Seconds
    Avg. Time Online
    58 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    39
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Christos2413 Προβολή Ανάρτησης

καλαμι Spinning:

Dam devistick( black panther) 2.70m 7-21gr.

Οι Μηχανισμοι:

Ολα τα παραπανω μεχρι στιγμης μου δουλεψανε αψογα. Ολα εκτος απο ενα. Το καλαμι dam που εχω για spinning και ειναι το μονο που αγορασα 30 ευρω με εκπτωτικο κουπονι. Εχτες το πρωι ειχα παει για casting με φαραω και αμερικανο. Αφου εβγαλα μεχρι τις 10 περιπου, δυο τσιπουριτσες και ενα λι8ρινι τα πραγματα σωπασανε. Και σωπασανε για καμμια ωρα. Λεω αφου ειμαι εδω που ειμαι δεν ριχνω και κανα τεχνητο μπας και δω λιγο φως ακομα. Πιανω στα χερια μου αυτο το φανταστικο εργαλειο και μολις παω να κανω μια βολη μου σπαει ολακερο. Μια στη μεση και μετα την βαση το κομματι ολο εγινε 8ρυψαλα. Ειχα και ενα bassday logsurf ετοιμο πανω, αν επεφτε μεσα θα επεφτα να το πιασω και εγω χειμωνιατικα. Μπορει να ετυχε, δεν λεω, αλλα την επομενη φορα δεν θα ξανατυχει γιατι πολυ απλα δεν το ξαναπαιρνω. Περιμενω την εκθεση τελος του μηνα και εχω βαλει 5 φραγκα στην ακρη για κατι πιο αξιολογο.

Και μένα μου έσπασε το Dam αλλά επειδή.... το πάτησα .Παρ όλα αυτά επειδή περιμένω 3 βδομάδες (και βαριέμαι πολύ την αναμονή) το ανταλλακτικό, αποφάσισα να αναβαθμιστώ αγοράζοντας ενα Majorcraft crostage.Aποτέλεσμα? Πάνω απο δέκα μέτρα καλύτερες βολές.

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη
    Christos2413's Avatar
    Περιοχή
    Κρανιδι αργολιδος
    Αναρτ.
    182
    ..Like!!
    257
    Όνομα:
    Χρηστος Τζανης
    Time Online
    Avg. Time Online
    42 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    45
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Xenos Προβολή Ανάρτησης
    Και μένα μου έσπασε το Dam αλλά επειδή.... το πάτησα .Παρ όλα αυτά επειδή περιμένω 3 βδομάδες (και βαριέμαι πολύ την αναμονή) το ανταλλακτικό, αποφάσισα να αναβαθμιστώ αγοράζοντας ενα Majorcraft crostage.Aποτέλεσμα? Πάνω απο δέκα μέτρα καλύτερες βολές.
    Ξενοφων να σου πω την αληθεια δεν ειχα προβλημα με το καλαμι οσον αφορα την συμπεριφορα του στο ψαρεμα, ισα ισα που ειχε αρχισει και μου αρεσε αρκετα μπορω να πω,. Ολα αυτα μεχρι εχτες το πρωι. Εβαλα κατι γελια η αληθεια ειναι γιατι ο τροπος που συνεβει ηταν πραγματικα ξεκαρδιστικος!!!! Πες μου την γνωμη σου ομως, σου αρεσε γενικως σαν καλαμι??

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    Xenos's Avatar
    Περιοχή
    Δάσος Χαιδαρίου
    Αναρτ.
    122
    ..Like!!
    306
    Όνομα:
    Ξενοφώντας Παπακωστόπουλος
    Time Online
    1 Week 5 Days 12 Hours 37 Minutes 19 Seconds
    Avg. Time Online
    58 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    39
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Christos2413 Προβολή Ανάρτησης
    Ξενοφων να σου πω την αληθεια δεν ειχα προβλημα με το καλαμι οσον αφορα την συμπεριφορα του στο ψαρεμα, ισα ισα που ειχε αρχισει και μου αρεσε αρκετα μπορω να πω,. Ολα αυτα μεχρι εχτες το πρωι. Εβαλα κατι γελια η αληθεια ειναι γιατι ο τροπος που συνεβει ηταν πραγματικα ξεκαρδιστικος!!!! Πες μου την γνωμη σου ομως, σου αρεσε γενικως σαν καλαμι??

Βασικά είμαι πολύ νέος στο ψάρεμα και ειδικότερα στο σπίνινγκ για να κρίνω αν είναι καλό ή όχι.Εχω κάνει ελάχιστα σπίνινγκ και το μοναδικό καλό ψάρι που έχω βγάλει είναι ένα λαυράκι 1.210kgr με αυτό το καλάμι.Το μόνο που μπορώ να πώ πως σε σχέση με το majorcraft ήταν ποιό βαρύ και έκανα χειρότερες βολές με τα ίδια τεχνητά.Βέβαια το crostage εχει και διπλάσια τιμή.Μόλις έρθει το πάνω στέλεχος θα πάει στον μικρό,οπότε εκείνος θα μας πει σε λίγο καιρό αν είναι καλό ή όχι.Πάντως γενικά δεν είχα κανένα πρόβλημα και μάλιστα έχω ρίξει και με βαρύτερα τεχνητά απο 20γρ χωρίς κανένα θέμα.
    Αρχική τιμή πόσο είχε το Dam??Θυμάσαι?

7. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Xenos για αυτό το post.:

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη
    Christos2413's Avatar
    Περιοχή
    Κρανιδι αργολιδος
    Αναρτ.
    182
    ..Like!!
    257
    Όνομα:
    Χρηστος Τζανης
    Time Online
    Avg. Time Online
    42 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    45
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Xenos Προβολή Ανάρτησης
    Βασικά είμαι πολύ νέος στο ψάρεμα και ειδικότερα στο σπίνινγκ για να κρίνω αν είναι καλό ή όχι.Εχω κάνει ελάχιστα σπίνινγκ και το μοναδικό καλό ψάρι που έχω βγάλει είναι ένα λαυράκι 1.210kgr με αυτό το καλάμι.Το μόνο που μπορώ να πώ πως σε σχέση με το majorcraft ήταν ποιό βαρύ και έκανα χειρότερες βολές με τα ίδια τεχνητά.Βέβαια το crostage εχει και διπλάσια τιμή.Μόλις έρθει το πάνω στέλεχος θα πάει στον μικρό,οπότε εκείνος θα μας πει σε λίγο καιρό αν είναι καλό ή όχι.Πάντως γενικά δεν είχα κανένα πρόβλημα και μάλιστα έχω ρίξει και με βαρύτερα τεχνητά απο 20γρ χωρίς κανένα θέμα.
    Αρχική τιμή πόσο είχε το Dam??Θυμάσαι?
    Το πηρα 31 ευρω απο 36 εδω http://www.jumpout.gr/gr/el/products...lstick-spin-20 λογω εκπτωτικου κουπονιου. Και εγω εριξα τεχνητο 25 γραμμαριων και δεν το ειδα να κολωνει.

9. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Christos2413 για αυτό το post.:

Leonidas
    Επισκέπτης Leonidas's Avatar
    Εχει καποιος φιλος καλαμι spinning της εταιρειας crony??ειναι κινεζικη εταιρεια αλλα απο χαρακτηριστικα σκιζουν τα καλαμακια,και μονο προχειρα που δν ειναι..Απλα ενδιαφερομαι να μαθω γνωμες που ισως με κανουν να καταληξω..

Super Moderator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Nick13's Avatar
    Περιοχή
    Παλληνη/Αθηνα
    Αναρτ.
    219
    ..Like!!
    403
    Όνομα:
    Νίκος Κοκκίνης
    Time Online
    1 Week 1 Day 19 Hours 40 Minutes 57 Seconds
    Avg. Time Online
    41 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    57
    Μολις πηρα χθες ενα καλαμι και εναν μηχανισμο μετα απο αρκετα χρονια,κανονικα θα επρεπε πρωτα να παρω τις γνωμες σας και μετα να προχωρησω σε αγορα αλλα με εφαγε η βιασυνη..
    Η αληθεια ειναι οτι δεν μπορουσα να διαθεσω περισσοτερα χρηματα για κατι ανωτερο και σε αυτα τα λεφτα που εδωσα δεν βρηκα κατι καλυτερο.
    Το καλαμι ειναι της shimano alivio ex te surf 4.20m 150gr και ο μηχανισμος ειναι της okuma distance dts 60 με 3 ρουλεμαν,
    αυτο το πακετο μου στοιχισε 110 ευρω.Το δοκιμασα χθες το βραδυ,το καλαμι μου φανηκε καλο αλλα ο μηχανισμος αρκετα βαρυς και με δυσκολεψε μπορω να πω,ισως να φταιει οτι ειχα συνηθησει να δουλευω με πιο μικρα εργαλεια και αυτο μου φανηκε καπως,δεν ξερω.περιμενω τις γνωμες σας

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη
    tasos pot's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    115
    ..Like!!
    339
    Όνομα:
    Τάσος Ποτούδης
    Time Online
    2 Weeks 2 Hours 13 Minutes 1 Second
    Avg. Time Online
    1 Minute 5 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    39
    Γεια σου Νικο.
    Τα εχω κ τα 2 κ μαλιστα στο ιδιο σετ!
    Το καλαμι ειναι πολυ καλη επιλογη για τα χρηματα του.
    Καλη ποιοτητα , ελαφρυ ,ευαισθητη κορυφη, κ στεκετε καλα κ στον αερα.
    Στην αρχη μου φαινοταν κουτσουρο, αλλα δεν ηξερα να ριξω γενικοτερα...
    Τωρα που μπορω να το φορτισω το βρισκω ¨τελειο¨.Κανει για μουρμουρες μεχρι κ για 5αρι.
    Το ζυγισμα του καλαμιου γερνει πολυ μπροστα γιαυτο το νοιωθεις βαρυ οταν το κρατας απο το μηχανισμο.
    Το μηχανακι τωρα δεν ειναι βαρυ , δεν θα βρεις σε αυτα τα χρηματα πιο ελαφρυ με μεγαλη μπομπινα.
    Το μονο που βρηκα κ επισεις εχω αγορασει ειναι το Quantum smart motion surf 660.
    O Okuma εχει καλη ποιοτητα αλλα δεν εχει δυναμη ελξης... σε απογοητευτικο για μενα επιπεδο.Πανω απο τα 100 γραμμαρια ζοριζεται ΠΟΛΥ στην ανακτηση , αμα φερνεις κ τιποτα φυκια... για να φερεις κ ενα καλο ψαρι .../?
    Εχει καλα φρενα αλλα δεν μπορεις να τα χρησιμοποιησεις.Ειναι σαν φτηνος μηχανισμος των 20 ευρω σχετικα με την ελξη του.
    Ο quantum δεν εχει ποιοτητα κ καλο στρωσιμο στη μπομπινα αλλα η ελξη του ειναι σουπερ.
    Ο proskyer ειναι μακραν σεβαστο μηχανακι σε αυτα τα χρηματα αλλα πλησιαζει τα 800 γραμμαρια.(για το βαρος που λεγαμε)
    Πες μου κ εσυ σε παρακαλω τη γνωμη σου για τον okuma ή οποιος αλλος εχει αποψη γιατι ειναι τοσο χαλια που σκεφτομαι μηπως ο δικος μου εχει καποιο προβλημα.!

13. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον tasos pot για αυτό το post.:

Super Moderator
    Nick13's Avatar
    Περιοχή
    Παλληνη/Αθηνα
    Αναρτ.
    219
    ..Like!!
    403
    Όνομα:
    Νίκος Κοκκίνης
    Time Online
    Avg. Time Online
    41 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    57
    Καλημερα Τασο,
    Ακριβως οπως τα λες ειναι και οσο αφορα τον μηχανισμο το ιδιο παρατηρησα και εγω και ημουν ετοιμος να παω απο εκει που το πηρα να του πω οτι εχει καποιο προβλημα στην ανακτηση.
    Συγκεκριμενα το δοκιμασα πριν λιγες ημερες για πρωτη φορα και μου εδωσε μια μουρμουρα περιπου 180-200 γρ και βαριδι ειχα των 100γρ.Ηταν πληρη απελπισια η ανακτηση και με κουρασε αφανταστα,δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος.Υποτιθεται ειναι surf μηχανισμος στο να στοχευεις και μεγαλυτερα θυραματα,αν χτυπησει δηλάδη μια τσιπουρα του κιλου η κατι αλλο θα πρεπει να την δεσεις στο αμαξι για να την τραβηξεις?? χεχεχε.
    Οσο αφορα τωρα το καλαμι και το κοστος του ειναι πραγματικα πολυ καλο και εμεινα ικανοποιημενος !!

15. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Nick13 για αυτό το post.:

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη
    tasos pot's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    115
    ..Like!!
    339
    Όνομα:
    Τάσος Ποτούδης
    Time Online
    2 Weeks 2 Hours 13 Minutes 1 Second
    Avg. Time Online
    1 Minute 5 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    39
    Γεια σε όλους κ να είστε καλά.
    Εχει κάποιος στην κατοχή του η μήπως έχει ακούσει κατι σχετικά με αυτά τα 2 καλάμια?
    Trabucco Nightwish Xtreme
    Oceanic Amberjack
    http://fishingplanet.gr/index.php?ro...roduct_id=2877
    http://fishingplanet.gr/index.php?ro...roduct_id=3072

Moderator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    2.260
    ..Like!!
    2.810
    Thanked 3.592 Times in 1.362 Posts
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    3 Months 2 Weeks 23 Hours 57 Minutes 33 Seconds
    Avg. Time Online
    8 Minutes 11 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    257
    Φίλε Τάσο το συγκεκριμένο δεν το χω δουλέψει, αλλα δείχνει πολυ εργαλείο. Την oceanic προσωπικά την έχω ψηλά στην υπόληψη μου και τα καλάμια της σκυλιά πραγματικά. Δύο που χω δουλέψει στο παρελθόν υπερευχαριστημένος.

18. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Φήμη
    Nick1980's Avatar
    Περιοχή
    Νεα ιωνια - Αττικης
    Αναρτ.
    13
    ..Like!!
    29
    Όνομα:
    Νικος
    Time Online
    12 Hours 59 Minutes 22 Seconds
    Avg. Time Online
    2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Σημερα πηγα για ψαρεμα και μου εσπασε το καλαμι στην βαση του και πηγε και το ψαρεμα στραφι, τσαμπα τα χιλιομετρα.... ηταν ενα τριμετρο με action 50-100gr μαρκα με'εκαψες αλλα το ειχα βολευτει σε πολυαγκιστρα με buldo, λογο προσφατης αγορας καλαμιου και μηχανισμου για εγγλεζικο (το οποιο δεν το εχω βρεξει ακομα μιας και παρεα δεν εχω για να ασχοληθω με αυτο το ψαρεμα και ολο το καλοκαιρι το ανεβαλα) δεν εχω πολλα περιθωρια για υψηλου κοστους αγορα... βασικα διαθετω μεχρι 50 ευρω τι εχετε να προτεινετε σε μηκος (να παρω ποιο μακρυ λετε?) και γενικα ποιο μοντελο για να μην κλαιω τα λεφτα μου?

Moderator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    2.260
    ..Like!!
    2.810
    Thanked 3.592 Times in 1.362 Posts
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    3 Months 2 Weeks 23 Hours 57 Minutes 33 Seconds
    Avg. Time Online
    8 Minutes 11 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    257
    Καταρχήν φίλε μου μην απογοητεύεσαι, όλοι μας έχουμε τέτοιες ατυχίες. Εγω έχω σπάσει καλάμια σε βολές, εχω πατήσει με το αμάξι και τα χω συντρίψει, το χει πιάσει ο ανηψιός μου απο τη μύτη να το σηκώσει με αποτέλεσμα να σπάσει κατευθείαν και πολλές άλλες περιπτώσεις. Ωστόσο αν θέλεις ακουσε με για να μην πηγαίνουν στράφι τα χιλιόμετρα που κάνεις και ξενερώνεις. Οτι καλάμι και να πάρεις, οτι μα οτι και να ναι αυτό, ακόμα και με 50 ευρώ στην αγόρα πλήθος προτάσεων αξιόλογων υπάρχουν, εσύ θα έχεις πάντα μαζί σου σε κάθε εξόρμηση μια ή δυο καρούλες γεμισμένες με 0,40 μάνα γύρω στα 100 μέτρα τη καθε μια, δεν θες παραπάνω στο πεταχτάρι. Άσε που μπορεί να κολήσεις και να ψαρεύεις μόνο με αυτές, αλλα το κυριότερο σε τέτοιες περιπτώσεις σαν αυτη που έζησες δεν θα μείνεις σε καμία περίπτωση αψάρευτος, ποτέ και για κανένα λόγο. Με κόστος 10 ευρώ φτιάχνεις και τις δύο και δεν θα έχεις ποτε αυτό το άγχος. Αυτά απο μένα, τωρα μπορούν τα υπόλοιπα μέλη να σου προτείνουν άπειρα καλάμια της αγοράς.

21. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Φήμη
    Nick1980's Avatar
    Περιοχή
    Νεα ιωνια - Αττικης
    Αναρτ.
    13
    ..Like!!
    29
    Όνομα:
    Νικος
    Time Online
    Avg. Time Online
    2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Lethrinis Προβολή Ανάρτησης
    Καταρχήν φίλε μου μην απογοητεύεσαι, όλοι μας έχουμε τέτοιες ατυχίες. Εγω έχω σπάσει καλάμια σε βολές, εχω πατήσει με το αμάξι και τα χω συντρίψει, το χει πιάσει ο ανηψιός μου απο τη μύτη να το σηκώσει με αποτέλεσμα να σπάσει κατευθείαν και πολλές άλλες περιπτώσεις. Ωστόσο αν θέλεις ακουσε με για να μην πηγαίνουν στράφι τα χιλιόμετρα που κάνεις και ξενερώνεις. Οτι καλάμι και να πάρεις, οτι μα οτι και να ναι αυτό, ακόμα και με 50 ευρώ στην αγόρα πλήθος προτάσεων αξιόλογων υπάρχουν, εσύ θα έχεις πάντα μαζί σου σε κάθε εξόρμηση μια ή δυο καρούλες γεμισμένες με 0,40 μάνα γύρω στα 100 μέτρα τη καθε μια, δεν θες παραπάνω στο πεταχτάρι. Άσε που μπορεί να κολήσεις και να ψαρεύεις μόνο με αυτές, αλλα το κυριότερο σε τέτοιες περιπτώσεις σαν αυτη που έζησες δεν θα μείνεις σε καμία περίπτωση αψάρευτος, ποτέ και για κανένα λόγο. Με κόστος 10 ευρώ φτιάχνεις και τις δύο και δεν θα έχεις ποτε αυτό το άγχος. Αυτά απο μένα, τωρα μπορούν τα υπόλοιπα μέλη να σου προτείνουν άπειρα καλάμια της αγοράς.
    Με καρουλες ξεκινησα και εχω πολλες και ωραιες αναμνησεις απο αυτες, αλλη αισθηση το τσιμπημα στο χερι!!! αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση ξενερωσα λογο οτι τις ξεχασα στην αποθηκη μου απο υπερβολικη σιγουρια οτι ολα θα πανε καλα και την πατησα...

Φήμη
    Nick1980's Avatar
    Περιοχή
    Νεα ιωνια - Αττικης
    Αναρτ.
    13
    ..Like!!
    29
    Όνομα:
    Νικος
    Time Online
    Avg. Time Online
    2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    καμια προταση ρε παιδια? σε 3 μερες φευγω για 9ημερη εξορμηση.

Φήμη
    tsoutsis's Avatar
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Αναρτ.
    152
    ..Like!!
    217
    Όνομα:
    ναπολεων(ακης)
    Time Online
    1 Week 22 Hours 17 Minutes 41 Seconds
    Avg. Time Online
    37 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    42
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Nick1980 Προβολή Ανάρτησης
    καμια προταση ρε παιδια? σε 3 μερες φευγω για 9ημερη εξορμηση.
    9ημερη εξορμηση???? Σε ζηλευωωωω!!!!!!

25. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον tsoutsis για αυτό το post.:

Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    jimmys70's Avatar
    Περιοχή
    Τρίκαλα Θεσσαλιας
    Αναρτ.
    229
    ..Like!!
    525
    Όνομα:
    Δημήτρης Τριανταφύλλου
    Time Online
    1 Week 5 Days 11 Hours 12 Minutes 23 Seconds
    Avg. Time Online
    58 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    44
    Νικο κ Τασο καλησπερα,
    επειδη το καλαμι της shimano το εχω βαλει στο ματι κ εγω
    κ νομιζω οτι ειναι κ η τιμη του καλη
    http://www.lucky-fishing.gr/kalamia-...ivio-ex-detail
    με ποιο απο τα δυο μηχανακια λετε να το ταιριαξω;
    με το proskyer eco
    http://www.lucky-fishing.gr/reels/su...yer-eco-detail
    ή με το ryobi oasis 8000
    http://www.lucky-fishing.gr/reels/su...00-8000-detail
    με πρωτη προτιμηση τον eco.

πως το βλεπετε αυτο το "παντρεμα" ;;;

27. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον jimmys70 για αυτό το post.:

Φήμη
    Nick1980's Avatar
    Περιοχή
    Νεα ιωνια - Αττικης
    Αναρτ.
    13
    ..Like!!
    29
    Όνομα:
    Νικος
    Time Online
    Avg. Time Online
    2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από jimmys70 Προβολή Ανάρτησης
    Νικο κ Τασο καλησπερα,
    με το proskyer eco
    ή με το ryobi oasis 8000

Τα ryobi σαν μηχανακια γενικα εχω ακουσει τα καλυτερα οσο για το καλαμι που αναφερεις δεν το ξερω και οπως βλεπεις ειμαι στο ψαξιμο ακομα...
    Στα τρικαλα που ψαρευεις ηθελα να'ξερα???? ερχομαι 1-2 φορες το χρονο μιας και μενει μονιμα ενας συγγενης μου και θαλασσα κοντα δεν παιζει απ'οτι ξερω.

Φήμη
    Nick1980's Avatar
    Περιοχή
    Νεα ιωνια - Αττικης
    Αναρτ.
    13
    ..Like!!
    29
    Όνομα:
    Νικος
    Time Online
    Avg. Time Online
    2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Δημητρη βασικα εγω αυτο κοιταω αλλα με προβληματιζει το action του και σε τι μηκος να το παρω αν αξιζει σαν μοντελο 3μ η' 3.30 ??????????

http://www.lucky-fishing.gr/kalamia-...ance-xh-detail

Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    jimmys70's Avatar
    Περιοχή
    Τρίκαλα Θεσσαλιας
    Αναρτ.
    229
    ..Like!!
    525
    Όνομα:
    Δημήτρης Τριανταφύλλου
    Time Online
    Avg. Time Online
    58 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    44
    Τα ryobi σαν μηχανακια γενικα εχω ακουσει τα καλυτερα οσο για το καλαμι που αναφερεις δεν το ξερω και οπως βλεπεις ειμαι στο ψαξιμο ακομα...
    Στα τρικαλα που ψαρευεις ηθελα να'ξερα???? ερχομαι 1-2 φορες το χρονο μιας και μενει μονιμα ενας συγγενης μου και θαλασσα κοντα δεν παιζει απ'οτι ξερω.
    Για το καλαμι ρωτουσα τον εταιρο Νικο aka Nick13 που το εχει οπως κ ο Τασος.
    Για ψαρεμα σκοπευω να παω κατα τις 10 Οκτωβρη στο Στομιο,στις εκβολες του Πηνειου
    οπου κραταει λαυρακια,γοφαρια αλλα κ μεγαλους κεφαλους.
    Ο βυθος ειναι αμμος,σαχαρα οπως μου ειπε κ ενας φιλος ψαροντουφεκας το λενε.
    Τουλαχιστον δεν θα χανω αρματωσιες οπως εγινε στη Μηλινα που ημουν διακοπες.

31. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον jimmys70 για αυτό το post.:

Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    jimmys70's Avatar
    Περιοχή
    Τρίκαλα Θεσσαλιας
    Αναρτ.
    229
    ..Like!!
    525
    Όνομα:
    Δημήτρης Τριανταφύλλου
    Time Online
    Avg. Time Online
    58 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    44
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από jimmys70 Προβολή Ανάρτησης
    Νικο κ Τασο καλησπερα,
    με το proskyer eco
    ή με το ryobi oasis 8000

κανεις?

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη
    rqd's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    293
    ..Like!!
    85
    Όνομα:
    Ηλίας
    Time Online
    2 Weeks 6 Days 9 Hours 6 Minutes 36 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 35 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    57
    Εγώ στη θέση σου θα το ταίριαζα το καλάμι των 150γρ με ένα 6000 alivio μηχανάκι.

Φήμη
    Nick1980's Avatar
    Περιοχή
    Νεα ιωνια - Αττικης
    Αναρτ.
    13
    ..Like!!
    29
    Όνομα:
    Νικος
    Time Online
    Avg. Time Online
    2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Παιδια ακομα στο ψαξιμο ειμαι και βλεπω 2 βοηθηστε με την γνωμη σας να τελειωνω.

http://www.dilaveris.gr/eshop/carbon...opika/748.html

http://tsoumakis.gr/index.php?id_pro...roller=product

η' αν προτεινετε καποιο αλλο μοντελο που μου διαφευγει
    και σε τι μηκος 3μ - 3.30 - 3.60?

το θελω για ψαρεμα με buldo και πολυαγκιστρα και οσο πιο μακρυνες βολες γινετε το συγκεκριμενo γι'αυτο και το μικρο action μεχρι 100gr που ψαχνω.
    ευχαριστω και συγνωμη αν κουρασα αλλα εχω πελαγωσει.

Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    jimmys70's Avatar
    Περιοχή
    Τρίκαλα Θεσσαλιας
    Αναρτ.
    229
    ..Like!!
    525
    Όνομα:
    Δημήτρης Τριανταφύλλου
    Time Online
    Avg. Time Online
    58 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    44
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από rqd Προβολή Ανάρτησης
    Εγώ στη θέση σου θα το ταίριαζα το καλάμι των 150γρ με ένα 6000 alivio μηχανάκι.
    Ευχαριστω για την απαντηση Ηλια αλλα το μηχανακι που λες ειναι ελαφρως ακριβοτερο
    κ γω ηδη εχω ξεπερασει το μπατζετ που αρχικως ειχα βαλει.
    Οποτε με το proskyer eco με βλεπω κ ο Θεος βοηθος.

Super Moderator
    Nick13's Avatar
    Περιοχή
    Παλληνη/Αθηνα
    Αναρτ.
    219
    ..Like!!
    403
    Όνομα:
    Νίκος Κοκκίνης
    Time Online
    Avg. Time Online
    41 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    57
    Παιδια ακομα στο ψαξιμο ειμαι και βλεπω 2 βοηθηστε με την γνωμη σας να τελειωνω.

http://tsoumakis.gr/index.php?id_pro...roller=product

η' αν προτεινετε καποιο αλλο μοντελο που μου διαφευγει
    και σε τι μηκος 3μ - 3.30 - 3.60?

το θελω για ψαρεμα με buldo και πολυαγκιστρα και οσο πιο μακρυνες βολες γινετε το συγκεκριμενo γι'αυτο και το μικρο action μεχρι 100gr που ψαχνω.
    ευχαριστω και συγνωμη αν κουρασα αλλα εχω πελαγωσει.
    Φιλε Νικο αν θες μακρυτερες βολες κοιτα καλυτερα σε καλαμι 4 με 4.20 μετρα,τωρα για τα καλαμια που λες δεν εχω καποιο στη κατοχη μου για να εχω αποψη.
    Απο μια ματια που εριξα το alivio εχει καπως καλυτερα χαρακτηριστηκα σε σχεση με το vengeance,εχει επισης δετους οδηγους απο οτι βλεπω ενω το αλλο εχει κολλητους

37. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Nick13 για αυτό το post.:

Φήμη
    Nick1980's Avatar
    Περιοχή
    Νεα ιωνια - Αττικης
    Αναρτ.
    13
    ..Like!!
    29
    Όνομα:
    Νικος
    Time Online
    Avg. Time Online
    2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Να'σαι καλα φιλε Νικο ευχαριστω για την απαντηση.
    τελικα κατεληξα σε
    και μηχανισμο
    https://www.hobbi.gr/mixanaki-shiman...rc-p-1175.html
    τα καλαμια τα επιασα και τα 2 στο χερι μου και προτιμισα το συγκεκριμενο λογο οτι μου φαινονοταν πιο ελαφρυ και πιο παραβολικο σε ολο το μηκος του κατι που το θελω,το πηρα σε 3.30 μηκος για περισσοτερη ευελιξια σε βραχους μια και με το 3μετρο που ειχα πριν μια χαρα ημουν.
    τα δακτυλιδια του ειναι μειονεκτημα αλλα με καλυπτει στα υπολοιπα απ'οτι φαινεται

σε 10 μερες φευγω 9ημερο για ψαρεμα σε λιμνες,εκει θα δοκιμαστουν και το σετ εγγλεζικου + μηχανακι που πηρα φετος και αυτα τα 2 που πηρα σημερα και βλεπουμε... κατι μεγαλο θα πεσει και θα δοκιμαστουν και τα 2 σκληρα.

Δεν περναν η μερες....

Φήμη
    Nick1980's Avatar
    Περιοχή
    Νεα ιωνια - Αττικης
    Αναρτ.
    13
    ..Like!!
    29
    Όνομα:
    Νικος
    Time Online
    Avg. Time Online
    2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Leonidas Προβολή Ανάρτησης
    Εχει καποιος φιλος καλαμι spinning της εταιρειας crony??ειναι κινεζικη εταιρεια αλλα απο χαρακτηριστικα σκιζουν τα καλαμακια,και μονο προχειρα που δν ειναι..Απλα ενδιαφερομαι να μαθω γνωμες που ισως με κανουν να καταληξω..
    https://www.youtube.com/watch?t=224&v=i7iWQ-XPI8s
    θα μας τρελανουν οι σχιστοματιδες...

Super Moderator
    Nick13's Avatar
    Περιοχή
    Παλληνη/Αθηνα
    Αναρτ.
    219
    ..Like!!
    403
    Όνομα:
    Νίκος Κοκκίνης
    Time Online
    Avg. Time Online
    41 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    57
    χεχεχεχεχε αντε καλες δοκιμες και καλη διακσεδαση πανω απο ολα !!
    περιμενουμε φωτογραφιες απο την εξορμηση σου

41. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Nick13 για αυτό το post.:

Φήμη
    sotirisstef's Avatar
    Αναρτ.
    31
    ..Like!!
    198
    Time Online
    6 Days 23 Hours 2 Minutes 45 Seconds
    Avg. Time Online
    32 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Καμία γνώμη για το Xzoga mastery 100H2 και με τη μηχανισμό ταιριάζει-ζυγίζει σωστά ;

+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας