+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 30 από σύνολο 209

Θέμα: Ερώτηση για το ψάρεμα της τσιπούρας

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη
    rqd's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    275
    ..Like!!
    85
    Όνομα:
    Ηλίας
    Time Online
    2 Weeks 4 Days 20 Hours 26 Minutes 17 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 32 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    45

Ερώτηση για το ψάρεμα της τσιπούρας

Γεια σας παιδιά. Νέος στην παρέα σας αλλά και στο ψάρεμα.
    Έχω λίγους μήνες που άρχισα το σπορ με ένα φίλο μου και μας έχει συνεπάρει το ψάρεμα τσιπούρας. Μέχρι στιγμής μόνο κομμάτια μέχρι 200γρ έχουμε βγάλει. Πρόσφατα πήραμε ένα shimano catano με μηχανισμό alivio 6000. Παίζει με μάνα 40 και παράμαλλο 30 με επικάλυψη fluorocarbon. Μονάγκιστρο με συρόμενο βαρίδι με sissy και mustad ή morigen αγκίστρι 2 με3 παίζουμε. Χωρίς φρένα και το καλάμι σε μια μεταλλική βάση καρφωμένη στα βράχια σε γωνία περίπου 45 με 80 μοίρες από την θάλασσα. Αφήνουμε κάνα 2 μέτρο μπόσικα και βάζουμε και μαιμουδάκι. Δεν ξέρω τι κάνουμε λάθος και δεν βγάζουμε καλά κομμάτια. Το μέρος που ψαρεύουμε κρατάει καλά ψάρια αποδεδειγμένα. Σε ένα άλλο πολύ φτηνό μικρό καλάμι που έχουμε μας έχουν κόψει αρκετές φορές την πετονιά. Στις ρίψεις δεν τα πάω καλά και θέλω αρκετή δουλειά, δεν ξεπερνάω τα 60 με 70 μέτρα στην καλύτερη. Μερικές φορές ρίχνω και αλλού από κει που θέλω. Αυτά τα λίγα.
    Θέλω τα φώτα σας.

Administrator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Vasilis.Vasilaropoulos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Αναρτ.
    1.822
    ..Like!!
    2.009
    Thanked 4.907 Times in 949 Posts
    Όνομα:
    Βασίλης Βασιλαρόπουλος
    Time Online
    2 Months 1 Day 11 Hours 9 Minutes 39 Seconds
    Avg. Time Online
    5 Minutes 3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Φίλε μου, αν σου είναι εύκολο θα θέλαμε να αναφέρεις, τι δόλωμα χρησιμοποιείς (το πιο βασικό στο ψάρεμα της τσιπούρας) και να μας περιγράψεις την μορφολογία του βυθού, (άμμος, μικτός κτλ)
    Ψαρεύω για να ζω.... ζω για να ψαρεύω!!

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη
    rqd's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    275
    ..Like!!
    85
    Όνομα:
    Ηλίας
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 32 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    45
    Κυρίως μονοδόλη και αμερικάνο και ακροβάτη για υποστήριξη και εναλλαγή. Ο βυθός είναι μεικτός αλλά στο μεγαλύτερο μέρος άμμο.

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    koxcygr's Avatar
    Περιοχή
    Κυπρος
    Αναρτ.
    190
    ..Like!!
    148
    Όνομα:
    Γιωργος Πολυκαρπου
    Time Online
    2 Weeks 4 Days 11 Hours 18 Minutes 22 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 31 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    37
    Και εγω νεος στο καστινκ. Και μετα απο 15 ψαρεματα που εχω κανει δεν πηρα ουτε λεπι. Την 16 και 17 φορα που πηγα δοκιμασα για πρωτη φορα φαραω . Εμεινα με το στομα ανοιχτο !! 7 Τσιπουρες σε δυο μερες. Για μενα ηταν εκπληκτικο αισθημα !!
    Τωρα δεν ξερω αν ειναι ο φαραω ο λογος η η τυχη η η ωρα η ο τοπος αλλα ηταν η πρωτη φορα που επιασα ψαρια !

5. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον koxcygr για αυτό το post.:

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη
    rqd's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    275
    ..Like!!
    85
    Όνομα:
    Ηλίας
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 32 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    45
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από rqd Προβολή Ανάρτησης
    Γεια σας παιδιά. Νέος στην παρέα σας αλλά και στο ψάρεμα.
    Έχω λίγους μήνες που άρχισα το σπορ με ένα φίλο μου και μας έχει συνεπάρει το ψάρεμα τσιπούρας. Μέχρι στιγμής μόνο κομμάτια μέχρι 200γρ έχουμε βγάλει. Πρόσφατα πήραμε ένα shimano catano με μηχανισμό alivio 6000. Παίζει με μάνα 40 και παράμαλλο 30 με επικάλυψη fluorocarbon. Μονάγκιστρο με συρόμενο βαρίδι με sissy και mustad ή morigen αγκίστρι 2 με3 παίζουμε. Χωρίς φρένα και το καλάμι σε μια μεταλλική βάση καρφωμένη στα βράχια σε γωνία περίπου 45 με 80 μοίρες από την θάλασσα. Αφήνουμε κάνα 2 μέτρο μπόσικα και βάζουμε και μαιμουδάκι. Δεν ξέρω τι κάνουμε λάθος και δεν βγάζουμε καλά κομμάτια. Το μέρος που ψαρεύουμε κρατάει καλά ψάρια αποδεδειγμένα. Σε ένα άλλο πολύ φτηνό μικρό καλάμι που έχουμε μας έχουν κόψει αρκετές φορές την πετονιά. Στις ρίψεις δεν τα πάω καλά και θέλω αρκετή δουλειά, δεν ξεπερνάω τα 60 με 70 μέτρα στην καλύτερη. Μερικές φορές ρίχνω και αλλού από κει που θέλω. Αυτά τα λίγα.
    Θέλω τα φώτα σας.
    Έχει κανείς καμιά πρόταση για να βελτιώσω τα αποτελέσματα μου; Κάνω κάτι λάθος;

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    koxcygr's Avatar
    Περιοχή
    Κυπρος
    Αναρτ.
    190
    ..Like!!
    148
    Όνομα:
    Γιωργος Πολυκαρπου
    Time Online
    2 Weeks 4 Days 11 Hours 18 Minutes 22 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 31 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    37
    δοκιμασε σε καποια αλλη περιοχη και δοκιμασε και φαραω. Επισης δοκιμασε να ριχνεις και σε διαφορετικο βαθος αμα δεν τσιμπαει αρχιζοντας απο εξω προς τα μεσα.
    Ενα αλλο που για μενα παιζει σημαντικο ρολο ειναι να μπορεις να ριχνεις στο ιδιο σημειο ετσι οταν σου τσιμπηση καπου να μπορεις να το ξαναριξεις στο ιδιο σημειο με πριν

Φυσικα το να μην πιανεις ψαρια δεν σημαινει οτι κανεις κατι λαθος.... Εγω τουλαχιστον τις περισοτερες φορες δεν πιανω τιποτα

8. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον koxcygr για αυτό το post.:

Administrator
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Αναρτ.
    1.822
    ..Like!!
    2.009
    Όνομα:
    Βασίλης Βασιλαρόπουλος
    Time Online
    Avg. Time Online
    5 Minutes 3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Φίλε rqd, έχουν γραφτεί χιλιάδες άρθρα παγκοσμίως, και έχουν γίνει εκατομμύρια συζητήσεις για το ψάρεμα τις "κυρίας" αλλά κανείς ποτέ δεν ξέρει την απάντηση στο ερώτημα "πως σκέφτεται αυτό το ψάρι?" Επί την ευκαιρία να σου πω ότι στο χθεσινοβραδινό ψάρεμα μας στο γνωστό μέρος, στο οποίο έχουν βγει πολλά και καλά ψάρια, είχαμε δολώσει μεγάλα κομμάτια φαραώ και ντόπιο μονοδόλι (το εισαγωγής, κατά την γνώμη μου δεν κάνει για το ψάρεμα της τσιπούρας!!) και ο φίλος ο οποίος ψάρευε δίπλα μας, είχε δολώσει μεγάλη πορφύρα. Το αποτέλεσμα? Μετά από 15 λεπτά περίπου, μία κυρία 3,5 κιλών τίμησε το δόλωμα του φίλου μας. Συμπέρασμα, ποτέ δεν ξέρεις που θα χτυπήσει αυτό το ψάρι!! Εκτός από τα βασικά, δηλαδή ότι το καλοκαίρι την ψαρεύεις ως επί το πλείστον από χάραμα έως και τις μεσημεριανές ώρες και το χειμώνα στο χάραμα και στο σούρουπο και επίσης, τους καλοκαιρινούς μήνες προτιμάει τα ενδημικά δολώματα λόγο των πολλών διατροφικών επιλογών που έχει, όπως μονοδόλι ντόπιο, πορφύρα, φαραώ, κόκκινο άγριο, ιωδίου κτλ. Βέβαια οι καλύτεροι μήνες για το ψάρεμα της είναι οι φθινοπωρινοί, από τον Οκτώβριο έως και αρχές Γενάρη.
    Σχετικά με τα εργαλεία σου, δεν μπορώ να κάνω καμία παρατήρηση, ίσως να φταίει το δόλωμα, ίσως η βολές σου, μπορεί ακόμα να φταίει και η ώρα που ψαρεύεις! Αυτό που έχω να σε συμβουλέψω είναι το εξής, "παίξε" με τον εξοπλισμό σου, δηλαδή, άλλαξε αρματωσιές, παράμαλλα, κάνε τις βολές σου πιο ρηχά, προσπάθησε να ρίξεις ακόμα πιο βαθιά και σίγουρα να επιλέγεις ντόπια δολώματα, διότι σύμφωνα με αυτά που μας γράφεις, όλα τα δολώματα που χρησιμοποιείς είναι εισαγωγής!
    Καλή επιτυχία!

10. Τα παρακάτω μέλη 5 έκαναν Like!! στον Vasilis.Vasilaropoulos για αυτό το post.:

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη
    rqd's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    275
    ..Like!!
    85
    Όνομα:
    Ηλίας
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 32 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    45
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Σχετικά με τις ώρες, αυτό το καλοκαίρι ψαρεύαμε κυρίως νύχτα μέχρι το πρωί και μερικές φορές και μέχρι το μεσημέρι. Έχω καταλάβει ότι στο σημείο που ψαρεύουμε έχει μέχρι 2 μέτρα το πολύ βάθος (σε πολλά σημεία ούτε μέτρο) παρόλα αυτά έχουμε βγάλει τσιπούρες μικρές κατά καιρούς. Θα δοκιμάσω τις προτάσεις σας και θα σας πω νέα.

9696960
    Επισκέπτης 9696960's Avatar
    πειραματισου με τα δολοματα στον ψαροτοπο που εχεις διαλεξει η σου ειπαν για τσιπουρες.εμενα η αποψη μου ειναι οτι θα τις βρεις λιγοτερο διστακτικες στο δωλομα που σινηθιζει να τρωει στον τοπο.σε οποιο δεις οτι παιρνεις περισσοτερα τσιμπιματα κατα σινεπεια δουλευει κ καλυτερα απο τα αλλα(χωρις να ειναι απολυτο)εμενα μου εχει τυχει να εχω δωλομενα τρια καλαμια με σκουλικι φαραω τα 2 ενα με αμερικανο και ενα τεταρτο με γαριδα στο αλατι κιολας!!!και να πιανει ψαρια η γαριδα.μια αλλη φορα διπλα σε λιμανι επιασα τσιπουρα σε πολιαγγιστρο με δωλομενο ωμο κρουασαν (ζυμαρι) πιο διπλα ψαρευανε με ζωντανα κ παθαν πλακα!!!δωστουσ λοιπον οτι κραταει ο τοπος.προτιμισε μοναγκιστρη αρματωσια χωρις πολλα πολλα.ενα συρομενο βαριδι με sissy η ελια περαστο κ μακρυ παραμαλλο.αν δουλευεις σκουλικι δοκιμασε και αγκιστρια με κοντρα αρπαδι.τα φρενα σου τελειως λυτα.κ υπομονη μπορει να χρειαστει ωρες ατελειωτες μεχρι να παρεις καλη τσιμπια.μπορει επισης να πιασεις μεγαλη τσιπουρα χωρις να παρεος καν τσιμπια.συνηθιζετε πολλες φορες να εχοθν το δωλομα στο στομα κ να μν ειδοποιουν καθολου ουτε τραβιγμα.απλως να τραβας το καλαμι εξω κ να νιωθεις βαρος.ουτε κεφαλια ουτε τιποτα.περιεργα πλασματα φιλε μου.....

13. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον 9696960 για αυτό το post.:

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    Giannis Dentex's Avatar
    Αναρτ.
    54
    ..Like!!
    126
    Time Online
    1 Day 14 Hours 42 Minutes 39 Seconds
    Avg. Time Online
    7 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    26
    Οποιος ασχοληθει ''ζεστα'' με το κυνηγι της χρυσοφρυδας,βαζει ολα τα αλλα στην ακρη..................υπαρχουν πολλα μετρα κ πολλα σταθμα στο ψαρεμα της.................ποικιλια δολωματων,αρματωσιων αλλα παιζει πιστευω μεγαλο ρολο ο χωρος τον οποιο κινειται..................πρεπει να μηνμας διαφευγει καμια λεπτομερια αν θελουμε να μας τιμησει δεοντως.Εγω πρωσοπικα στα σημεια που την ψαρευω βλεπω αποτελεσματα μονο σε μονο δολι εισαγωγης,σε σκαρτσινια μεγαλα κ σε αμερικανο....................αλλα παντα θα γινεται η διαφορα...........υπαρχει σημειο που ενω ριχνεις τα δολωματα σου(πολυ κοντα απο ακτογραμμη,σε νησακι επανω) περναει αδιαφορη,αν ριξεις δολωμα σκετο χωρις να ειναι δολωμενο τοτε το παιρνει................μιλαμε για κομματια απο 4 κιλα κ πανω.Και ερχομαι εγω κ ρωτω τον εαυτο μου για να εχει φτασει σε αυτο το μεγεθος το ψαρι εχει δει κ βιωσει πολλα απο εμας.........................οποτε θελει πολυ ''διαβασμα''η συμπεριφορα της για να ξεγελαστει.........1 εγω καταφερει να πιασω κ ειταν στα 4,630!!!!,στο τσακ θα μου εφευγαν απο την χαρα μου,χαχαχαχχαχαχαχαχα!!!!!!

15. Τα παρακάτω μέλη 4 έκαναν Like!! στον Giannis Dentex για αυτό το post.:

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη
    rqd's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    275
    ..Like!!
    85
    Όνομα:
    Ηλίας
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 32 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    45
    Έχω την εντύπωση πως έχω διαβάσει αρκετά για την τσιπούρα και αυτό που κατάλαβα είναι ότι δεν την καταλαβαίνεις ποτέ και δεν έχει στάνταρ συμπεριφορά. Από τότε που άρχισα το θέμα έχω δοκιμάσει πολλά δολώματα, έχω αλλάξει και εμπλουτίσει τον εξοπλισμό μου, έχω αλλάξει παράμαλλα, αγκίστρια, μάρκες και διάφορα άλλα και πάλι νιώθω ότι το ψάρι αυτό είναι ένα βήμα μπροστά. Έχουμε βγάλει και με τράβηγμα φρένων και χωρίς να χουμε πάρει χαμπάρι ότι είναι πάνω. Έχουμε αλλάξει μέρη και έχουμε πειραματιστεί. Το μέρος που τις ψαρεύουμε συνήθως το ξέρουμε καλά και ως προς το βυθό και σχετικά με το τι κρατάει και παρόλα αυτά έχει ανταποκριθεί σε όλα τα δολώματα και σε κανένα, ότι γουστάρει.
    Το καλοκαίρι περιμέναμε το χειμώνα να βγάλουμε κάνα καλό κομμάτι και τώρα περιμένουμε το καλοκαίρι να βγάλουμε κάτι γιατί μας έχει πάει χάλια. Το μεγαλύτερο κομμάτι ήταν κάτι λιγότερο από μισό κιλό. Επίσης το μέρος (και όλα τα μέρη πιστεύω) πάει από το κακό στο χειρότερο από δίχτυα και τράτες.
    Με όλα αυτά όμως συνεχίζουμε και προσμένουμε!

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη
    Christos2413's Avatar
    Περιοχή
    Κρανιδι αργολιδος
    Αναρτ.
    182
    ..Like!!
    257
    Όνομα:
    Χρηστος Τζανης
    Time Online
    1 Week 2 Days 1 Hour 31 Minutes 45 Seconds
    Avg. Time Online
    44 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    36
    Ηλια μην απελπιζεσαι δεν εισαι μονος σου και εδω μια απο τα ιδια. Οσον αφορα τις τρατες με χαρα βλεπω οτι ολο και λιγοστευουν ελαιω κρισης και αυτο με χαροποιει ιδιαιτερα.
    Παντως και εγω μια απο τα ιδια, πολυ ασχημα αποτελεσματα, σε διαφορους βυθους με διαφορα δολωματα...
    Απλα συνεχιζουμε δεν μπορουμε να κανουμε κατι αλλο, γιατι πολυ απλα αγαπαμε πολυ αυτο που κανουμε!!!!
    Βρες πρωτα τα ψαρια, αυτα θα σου πουνε τι χρειαζεσαι για να τα πιασεις...

Φήμη
    apos's Avatar
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Αναρτ.
    12
    ..Like!!
    23
    Όνομα:
    Αποστολος
    Time Online
    2 Days 23 Hours 5 Minutes 9 Seconds
    Avg. Time Online
    14 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    γεια σας κ απο μενα,εχω κανει πολλες εξορμησεις με σκοπο να πιασω στα αγκιστρια μου μια καλη κυρια αλλα μηδεν αποτελεσμα,βρε με μανες βρε με φαραω μονοδολια τιποτα ουτε λιγδα δεν καθετε,να σημιωσω οτι ριχνω αποκλειστικα συρωμενο μοναγκιστρο,τι να πω ισως κατι κανω λαθος,με τον καιρο και την εμπειρια που αποκτουμε ολοι καθε επομενη φορα που παμε για ψαρεμα θα βρουμε τα μυστικα τις.....ελπιζω!!!!

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    mitsos.'s Avatar
    Περιοχή
    κως
    Αναρτ.
    211
    ..Like!!
    231
    Όνομα:
    Δημητρης
    Time Online
    1 Week 4 Days 13 Hours 4 Minutes 37 Seconds
    Avg. Time Online
    56 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    40
    Πειραματισου λιγο με τις αρματωσιες σου.τον τροπο που δωλονεις τα αγκιστρια σου,τις ωρες,τον τοπο,τις βολες σου.....Καπου θα την βρεις στο τελος την χρυση τομη και θα ανταμιφθεις αναλογα.Υπομονη,και στο τελος θα δεις οτι αξιζε τον κοπο τελικα

125gr
    Επισκέπτης 125gr's Avatar
    Αρχηγε γεια σου κ από μενα.Καταρχην το συγκεκριμενο ψαρη είναι πολη πονηρο και ταυτόχρονα ιδιοτροπο,απο την στιγμη που θα βαλη το δολομα στο στομα του,μεχρι να το αποχασης εχει της ιδιετεροτιτες του.....!!Εγω σε προτη φαση θα εβλεπα τις αρματοσιες μου,ειναι ψαρη που ψαρευεται με μοναγκηστρα,του μετρου στα βραχια,εως και 3 μετρα, σε παραλιες σαν και αυτες που προαναφερες, http://fishingrigz.com/wp-content/fi...mbinedcopy.jpg μετα θα δοκιμαζα με τις αποστασις,μπορι να τροη στο μισο μετρο ,μπορη κ μετα τα 100 μετρα από την ακτη,κατη άλλο βασικο που πρεπη να γνοριζις είναι η ζονη απου εχει αυτά που θελη η τσιπουρα.........το φικακι τις,πετρες ,αχινους,μιδια.........το κλασικο περιβαλον τις τσιποπυρας....εκαι διλαδη που πρεπει να πεφτουν τα αγκιστρια σου........κατη άλλο παλη ,είναι τα δολοματα.............την συγκεκριμενη περιοδο θελει δολοματα με πολλες πρότεινες,δηλαδη σκουλικια......!!φαραο κ αμερικανος ,για σιγουρα αποτέλεσμα.......μπορις να δολοσης και συνδιασμους δολοματον.............κατη άλλο που κανη ο Stefano Passarelli είναι να μαλαγρονης τιν περιοχη με μαλάγρες για τπιπουρες ,ηται με μαλαγροτη https://www.youtube.com/watch?v=SJBWifVdcEk ηται με κανονακι https://www.youtube.com/watch?v=Xni6729G6gU όλα αυτά σε συδιασμο με καλη τυχη ,μπορη να σ δοσουν οτη ποθης https://www.youtube.com/watch?v=b3NkQRFUKWQ

krivag
    Επισκέπτης krivag's Avatar
    φιλε καλησπερα καλα οσα σου ειπαν ,πολυ πονηρο ψαρι ,τρωει χωρις να δινει σημα η σε αλλες περιπτωσεις το μαιμουδακι στον αερα δοκιμασε με κυκλικα αγκιστρια 3-5 ακροβατης παλιος περιοχη ριψης ασπρα μαυρα προς ασπρα και πιστευω οτι θα πετυχεις .μαιμουδακι παντα να ακουμπαει κατω (για να εχει χωρο να παιξει τα αλλα αστα στο αγκιστρι ΠΟΤΕ ΚΑΡΦΩΜΑ το ψαρι θα ερχεται εξω απο το χειλος )αυτα τα ολιγα για το ψαρεμα τις Κυριας

Φήμη
    apos's Avatar
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Αναρτ.
    12
    ..Like!!
    23
    Όνομα:
    Αποστολος
    Time Online
    2 Days 23 Hours 5 Minutes 9 Seconds
    Avg. Time Online
    14 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    ευχαριστω για τις συμβουλες ολους σας,δοκιμασα πολλα κ διαφορα,τελικα μου εκανε την τιμη μια 800 κυρια.τις σερβιρα μια μανα ολοκληρη σε αγκιστρι 1/0 αλλα δεν την πηρα χαμπαρι,ουτε μαιμουδακι σηκωσε,μετα απο καμια ωρα που σηκωσα το καλαμι κ μαζεψα γρηγορα να δω τι γινεται...μου ηρθε στα μουτρα...χαχα αμα με βλεπατε θα πεθαινατε απο τα γελια

23. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον apos για αυτό το post.:

rqd

Φήμη
    LoR's Avatar
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Αναρτ.
    22
    ..Like!!
    7
    Όνομα:
    Αλεξανδρος
    Time Online
    1 Day 14 Hours 40 Minutes 44 Seconds
    Avg. Time Online
    7 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Γεια σας ειμαι καινουργιος στο σα'ι'τ και γραφω πρωτη φορα.εχω και γω μια ερωτηση για το ψαρεμα της τσιπουρας.στην συρομενη μοναγκιστρη αρματωσια οταν παρει φρενα η τσιπουρα δεν θα βρει αντισταση οταν φτασει το σισσυ στον κομπο του σοκ λιντερ με την μανα?

Stray Dog
    Επισκέπτης Stray Dog's Avatar
    Σίγουρα θα βρει κόντρα αλλά εάν το shock leader είναι 10-15 μέτρα γιατί να αφήσεις το ψάρι να σου πάρει τόσα πολλά. Κάποια στιγμή πρέπει να καρφωθεί πριν φτύσει το δόλωμα. Εγώ π.χ. στην άκρη του leader δένω ένα στριφτάρι και εκεί περνάω την αρματωσιά η οποία έχει μήκος στην καλύτερη περίπτωση 1.5 μέτρο. Τόσο είναι και η λάσκα που της αφήνω πάνω κάτω.

Πάντως για την ιστορία, ανάλογα με το μέρος, για τις ΠΟΛΥ μεγάλες κυρίες δεν νομίζω να έχει ξεπεραστεί ακόμα η καρούλα με την ελιά...Και όσο πιο μικρή ελιά τόσο το καλύτερο...

26. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Stray Dog για αυτό το post.:

Administrator
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Αναρτ.
    1.822
    ..Like!!
    2.009
    Όνομα:
    Βασίλης Βασιλαρόπουλος
    Time Online
    Avg. Time Online
    5 Minutes 3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Όπως πολύ σωστά απάντησε ο φίλος Πασχάλης, όταν η τσιπούρα έχει πάρει πέντε το πολύ, δέκα μέτρα πετονιά δύσκολα θα "φτύσει" το δόλωμα! Στην περίπτωση που αυτά τα μέτρα τα πάρει πολύ γρήγορα, ο ειδοποιητής μας θα έχει καρφωθεί και το ψάρι θα έχει αρχίσει να παίρνει μέτρα με αποτέλεσμα να καρφωθεί στο αγκίστρι από μόνο του λόγο της αντίστασης που θα έχει η πετονιά μας και στο νερό λόγο απόστασης αλλά και της αντίστασης των λιμένων φρένων του μηχανισμού μας! Στην περίπτωση που το ψάρι είναι επιφυλακτικό με αποτέλεσμα να έχει πάρει το δόλωμα στο στόμα και να απομακρύνεται σιγά σιγά, θα παρατηρήσουμε τον ειδοποιητή μας να ανεβαίνει αργά, εκεί θα πρέπει να πάρουμε το καλάμι στα χέρια μας με ήρεμες κινήσεις και αφού το χαμηλώσουμε αργά προς τη θάλασσα, να σφίξουμε το φρένα και να καρφώσουμε. ΠΡΟΣΟΧΗ, όταν λέω να καρφώσουμε δεν εννοώ να ξηλώσουμε τα σαγόνια του ψαριού!! Έχω παρατηρήσει πολλούς φίλους ψαράδες να "καρφώνουν" με τόσο δύναμη και ταχύτητα με αποτέλεσμα, ή να σπάνε την κορυφή του καλαμιού τους, ή να κόβεται το παράμαλλο, ή να χάνουν το ψάρι επειδή το αγκίστρι έσκισε το ψάρι στο σημείο που είχε πιαστεί!

28. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Vasilis.Vasilaropoulos για αυτό το post.:

Φήμη
    pitola's Avatar
    Αναρτ.
    18
    ..Like!!
    3
    Time Online
    5 Hours 42 Minutes 32 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    υπαρχουν και καποιοι που στο ψαρεμα της τσιπουρας οταν αισθανθουν κινηση στο μαιμουδακι ανεβαζουν το πικ απ του μηχανισμου και περιμενουν να δωσει πετονια τοτε κατεβαζουν και καρφωνουν.ο λογος που γινεται αυτο ειναι οτι η τσιπουρα συνηθιζει να τρωει το δολωμα αφου το παρει και φυγει λιγα μετρα.

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    mitsos.'s Avatar
    Περιοχή
    κως
    Αναρτ.
    211
    ..Like!!
    231
    Όνομα:
    Δημητρης
    Time Online
    1 Week 4 Days 13 Hours 4 Minutes 37 Seconds
    Avg. Time Online
    56 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    40
    Αν αποφασισουμε να ψαρεψουμε με το πικ απ κατεβασμενο ψαρευουμε με το πικ απ κατεβασμενο.Δεν νομιζω να εχει νοημα να το κατεβαζεις οταν δεις το μαιμουδακι να παιζει.Εξ'αλλου αν ο λογος που το πικ απ κατεβαινει ειναι για να ελαχιστοποιησει τη αντισταση,την εχει βρει ηδη το ψαρι με την τσιμπια που προηγειται.

Φήμη
    pitola's Avatar
    Αναρτ.
    18
    ..Like!!
    3
    Time Online
    5 Hours 42 Minutes 32 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    αυτο λεω και εγω ελαχιστοποιεις την αντισταση και ετσι το ψαρι καταπινει το δολωμα και πολυ δυκολα θα το φτησει.απο την στιγμη που ο φιλος παραπανω εχει προβλημα στο οτι του το φτηνει γιατι να μην δοκιμασει και κατι αλλο.εγω προφανως δεν μπορω να σε πεισω αν θες βρες το βιντεακι του περιοδικου ψαρεματος τευχος 85 να δεις οτι ο μαρκος μολις δει κινηση στο μαιμουδακι σηκωνει το πικ απ.το εξηγει κιολας οτι ετσι δεν θα στο φτησει ποτε.προφανως και δεν μιλαω για ενδειξεις που το μαιμουδακι θα φτασει στον οδηγο αλλα για πεξιματα του

Φήμη
    Dionioann's Avatar
    Αναρτ.
    19
    ..Like!!
    12
    Time Online
    1 Day 17 Hours 58 Minutes 42 Seconds
    Avg. Time Online
    8 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Stray Dog Προβολή Ανάρτησης
    Σίγουρα θα βρει κόντρα αλλά εάν το shock leader είναι 10-15 μέτρα γιατί να αφήσεις το ψάρι να σου πάρει τόσα πολλά. Κάποια στιγμή πρέπει να καρφωθεί πριν φτύσει το δόλωμα. Εγώ π.χ. στην άκρη του leader δένω ένα στριφτάρι και εκεί περνάω την αρματωσιά η οποία έχει μήκος στην καλύτερη περίπτωση 1.5 μέτρο. Τόσο είναι και η λάσκα που της αφήνω πάνω κάτω.

Πάντως για την ιστορία, ανάλογα με το μέρος, για τις ΠΟΛΥ μεγάλες κυρίες δεν νομίζω να έχει ξεπεραστεί ακόμα η καρούλα με την ελιά...Και όσο πιο μικρή ελιά τόσο το καλύτερο...
    Ερωτηση: Δεν σου κολλαει το στριφταρι στα δαχτυλιδια του καλαμιου οταν μαζευεις;;; ή στο πεταμα(ακομα χειροτερο)

Φήμη
    Dionioann's Avatar
    Αναρτ.
    19
    ..Like!!
    12
    Time Online
    1 Day 17 Hours 58 Minutes 42 Seconds
    Avg. Time Online
    8 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Το παν ειναι το δολωμα και η εποχη κατα την γνωμη μου...
    αλλα
    Αυτο που κανω εγω παντως ειναι : αφου στησω το καλαμι στο τριποδα....
    1 ανοιγω τα φρενα
    2 περναω μαιμουδακι...1ο -2ο δαχτυλιδι και το φτανω σχεδον πατωμα....
    καθε 30 λεπτα τραβαω και ελενχω...
    αφου δω κινηση κτλ....
    περνω μαιμουδακι...
    περνω το καλαμι στα χερια κ το στρεφω προς την θαλασσα ωστε η πετονια(νημα) να μην εχει σχεδον σχεση με τα δαχτυλιδια
    απο εκει και περα...καταλαβαινεις απο τα φρενα οτι τραβαει το ψαρι..
    καρφωνεις αρκετα μαλακα...σχετικα αποτομα αλλα μαλακα....
    σφιγγω φρενα στα μισα...και μαζευω αργα...
    αρκετα καλη επιτυχια με αυτην την τεχνικη.

αν τραβηξεις δυνατα και αποτομα θα παρεις κανα σαγονι στο αγγιστρι

Υ.Γ ειμαι σχετικα ΝΕΟΣ...αμα κανω κατι λαθος παρακαλω καποιος να μου δωσει τα φωτα του και να με διορθωσει..
    Ειμαι Open mind....ολα δεκτα.!

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη
    tasos pot's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    115
    ..Like!!
    339
    Όνομα:
    Τάσος Ποτούδης
    Time Online
    2 Weeks 2 Hours 5 Minutes 21 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 9 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    29
    To στιφτάρι είναι πάντα εκτός καλαμιού.
    Σε ένα καλάμι 4 μέτρων η πετονιά που κρέμεται είναι 2-3 μέτρα.
    Εναλλακτικά βαζεις περαστό μολύβι ή sissy στο shock leader στριφτάρι κ το παράμαλλο.

35. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον tasos pot για αυτό το post.:

Φήμη
    niireas's Avatar
    Περιοχή
    ΑΡΤΑ
    Αναρτ.
    11
    ..Like!!
    68
    Όνομα:
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Time Online
    10 Hours 41 Minutes 44 Seconds
    Avg. Time Online
    2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Να συμπληρώσω και εγώ σχετικά με το δόλωμα,όποιο κι αν αυτό είναι, ότι πρώτα βρέχουμε τα χέρια μας στο θαλασσινό νερό και μετά δολώνουμε. Προσοχή στο τι έχουμε πιάσει πριν γιατί η μυρουδιά περνάει στο δόλωμα και αλλάζει η μυρουδιά του...Είναι που είναι καχύποπτη, αν τις μυρίσει και κάτι άλλο παράξενα, θα αναρωτιώμαστε τι να συμβαίνει...κάποιοι δολώνουν και ξεπλένονται με ava, μαντιλάκια υγρά και αλλα...Η επόμενη δολωσιά μας είναι καμμένη !!

37. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον niireas για αυτό το post.:

Stray Dog
    Επισκέπτης Stray Dog's Avatar
    Θα συμφωνήσω με τον Τάσο. Το leader είναι δεμένο με την μάνα με κόμπο (allbright). Από την άλλη μεριά του (προς την αρματωσιά) έχω το στριφτάρι. Επάνω στο στριφτάρι περνάω την αρματωσιά η οποία έχει μήκος συνήθως μια οργιά. Τόσο είναι και η λάσκα που δίνω στο ψάρι. Λάθος? Σωστό? Αυτό κάνω.

Το να περάσεις το sissy στο leader είναι μια λύση ΑΛΛΑ πρέπει να υπολογίσεις ένα πράγμα. Το μοναδικό στριφτάρι που θα έχεις είναι το μικρό που δένεις το παράμαλλο και το οποίο δεν είναι ικανό να πάρει το στρίψιμο της μάνας το οποίο είναι έντονο λόγω του λεβαρίσματος (η περιστροφή του μηχανισμού στρίβει την μάνα). Και όσο τα μέτρα ρίψης μεγαλώνουν τόσο το πρόβλημα γίνεται πιο έντονο. Το έκανα κι εγώ κάποια στιγμή αλλά μετά από 2-3 βολές η μάνα είχε στρίψει τόσο πολύ που μου κοβότανε στο ρίψη (έκανε τούφες).

Dionioan αμφιβάλλω για το εάν μπορέσει κάποιος να πάρει σαγόνι τσιπούρας στο χέρι όσο μικρή και να είναι, ακόμα και εάν καρφώσει με πύραυλο.

Κατά τα άλλα μια χαρά την βλέπω την τεχνική σου με μόνο θέμα προς συζήτηση τα χαλαρά φρένα στην αρχή και το πότε τα σφίγγεις. Επειδή η τσιπούρα πολλές φορές καρφώνεται επιπόλαια (στα δόντια της) εάν της δώσεις οποιονδήποτε αέρα θα το φτύσει το αγκίστρι.

Και μια που λέμε για φτυσίματα κάτι το οποίο εγώ πια κάνω είναι στο λεβάρισμα να έχω το καλάμι παράλληλα με την ακτή (για να δουλεύει) και τη μύτη του χαμηλά. Όσες φορές έφερα τσιπούρα γρήγορα και έβγαλε το κεφάλι από τη θάλασσα μου έφτυσε το αγκίστρι στα μούτρα και το ίδιο μου έτυχε και στην καθετή. Έχω χάσει έτσι ίσως και την καλύτερη τσιπούρα της ζωής μου.

michael
    Επισκέπτης michael's Avatar
    εγω παιδια θα σας πω τη δικια μου εκδοχη....στο ψαρεμα της τσιπουρας εχω παψει να χρησιμοποιω sissy,μαιμουδακια κ τελειως λυμμενα φρενα....σταθερη αρματωσια με αυτοσχεδιο travetto κ τα φρενα σφιγμενα τοσο οσο χρειαζονται για να καρφωσει το καλαμι....ολοι ξερουμε οτι η τσιπουρα φτυνει το δολωμα αν καταλαβει την παγιδα....πιαστε ενα αγκιστρι μεσα στο νερο με τα δαχτυλα κ τραβηξτε ολη την αρματωσια....δε θα αισθανθειτε την πετονια,το μαιμουδακι,το μολυβι που κ να κουνηθει μπορει κ να ειναι σφηνομενο καπου;;;;την πετονια που θα εχει κατσει πανω σε πετρες κ μπορει να εχει ψιλοπιαστει σε μυδακια,αχινους κ φυκακια;;;;δε θα νιωσετε καποια εστω κ μικρη αντισταση;;;το ψαρι που βρισκεται μεσα στο φυσικο του περιβαλλον δε θα τα αισθανθει ολα αυτα καλυτερα απο μας;;;;;αντε κ δε γινονται ολα αυτα,οταν τρεξουμε να πιασουμε το καλαμι που μπορει να κανουμε μια ατσαλη κινηση κ να δωσουμε καταλαθος το συνθημα στο ψαρι να φτυσει το δολωμα;;;με τη σταθερη αρματωσια το ψαρι οταν βαλει το δολωμα στο στομα κ παει να φυγει θα βρει την αντισταση του μολυβιου,του travetto καθως κ την αντισταση της μυτης του καλαμιου αφου τα φρενα θα ειναι οσο πρεπει σφιγμενα κ το καρφωμα θα ειναι ακαριαιο....δεν αφηνεις ενα ψαρι της ταξης των 1,5-2-3 κιλων να παει βολτα το δολωμα γιατι ειναι σιγουρα πιο εξυπνο απο σενα......ετσι τουλαχιστον τις ψαρευω εγω κ ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.......

40. Τα παρακάτω μέλη 5 έκαναν Like!! στον michael για αυτό το post.:

Nikos Xaralampous
    Επισκέπτης Nikos Xaralampous's Avatar
    Για Σας Παιδιά Θα ήθελα να ρωτήσω πότε είναι η καλύτερη εποχή για τσιπούρες και πόσο του μήνα.? Ποια είναι η καλύτερη ώρα να ξεκινήσεις το ψάρεμα τσιπούρας και μέχρι τι ώρα σταματήσει, και το βασικό ποιο είναι το καλύτερο ΔΟΛΩΜΑ για τσιπούρα?

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας