+ Απάντηση στο Θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 26 από σύνολο 26

Θέμα: "Heavy Casting" μια τεχνική Frankenstein!!

Administrator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Vasilis.Vasilaropoulos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Αναρτ.
    1.844
    ..Like!!
    2.044
    Thanked 5.062 Times in 968 Posts
    Όνομα:
    Βασίλης Βασιλαρόπουλος
    Time Online
    2 Months 2 Days 15 Hours 37 Minutes 53 Seconds
    Avg. Time Online
    5 Minutes 3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10

"Heavy Casting" μια τεχνική Frankenstein!!

Casting fishing = In angling, casting is the act of throwing bait or a lure using a fishing line out over the water using a flexible fishing rod. The usual technique is for the angler to quickly flick the rod from behind toward the water.( Wikipedia)
    Αγγλικός όρος που σημαίνει, ρίχνω - πετάω το δόλωμα - αρματωσιά στη θάλασσα με την βοήθεια μιας ελαστικής ράβδου κτλ κτλ.

Θα προσπαθήσω, εύχομαι, χωρίς να γίνω "αιρετικός" να πω την γνώμη μου για μια τεχνική του "Heavy Casting".
    Τα τελευταία χρόνια έχει δημιουργηθεί στην Ελλάδα και πουθενά αλλού, η τεχνική του "Heavy Casting" η οποία αποκτά όλο και περισσότερους φίλους αφού τα αποτελέσματα της είναι πολλές φορές θεαματικά.....αλλά.......με λάθος εργαλεία και λάθος ονομασία (ωχ, τι έγραψα τώρα??.... θα πέσουν να με φάνε αλλά εγώ συνεχίζω).
    Πως προσθέτουμε τον ορισμό "Casting" σε μια τεχνική ψαρέματος στην οποία δεν πραγματοποιούμε βολές σχεδόν ποτέ, αφού στη πραγματικότητα γίνετε χρήση τηλ/νου σκάφους, κανό, η ακόμα και κολύμπι για να ρίξουμε το δόλωμα μας?? Ποιος είναι ο λόγος ο οποίος στο "Heavy Casting" γίνετε χρήση ψαρευτικών εργαλείων που είναι κατασκευασμένα για την τεχνική του Surf Casting?? Ποιος είναι ο λόγος να γίνετε χρήση καλαμιών με μήκος 4,2μ και 4,5 τη στιγμή που όπως προαναφέραμε δεν πραγματοποιούμε βολή......και μην μου πείτε ότι ο λόγος είναι το "σήκωμα" του ψαριού από την ρίβα, αποχή κτλ γιατί έχω να πω τούτο΄Σε μια απόσταση από 100 έως και 200 μέτρων που ρίχνουμε το νωπό - ζωντανό δόλωμα, το 4,2μ του καλαμιού είναι ένα ΤΙΠΟΤΑ και αν το καλάμι μας δεν είναι 4,2 αλλά 1,5μ (βάρκας) πάλι δεν έχει διαφορά! Θα μου πείτε πάλι, "ναι αλλά με το 4,2 παλεύουμε με το ψάρι καλύτερα" και απαντώ, Αν ήταν έτσι τα καλάμια του Shore θα ήταν 5 μέτρα!!! Και το άλλο που το πάτε???? Στο "heavy casting" εκτός από τα καλάμια του surf γίνετε χρήση ΚΑΙ μηχανισμών του surf!!
    "Και πιο είναι το πρόβλημα ρε φίλε, αφού τα ψάρια βγαίνουν?" με ρώτησε ένας φίλος και απαντώ....
    Το πρόβλημα είναι ότι βλέπω τους φίλους του "Heavy" να προσπαθούν με τα καλάμια και τα μηχανάκια του surf να βγάλουν έξω το μαγιάτικο των 15 κιλών επειδή κάποιο κατάστημα τους πλάσαρε κάποτε τα καλάμια του surf των 250 και 300 ευρώ για την τεχνική του "Heavy Casting" (η οποία παρεμπιπτόντως, είναι ονομασία Ελληνικής προελεύσεως) δεν του ανέφερε ποτέ (διότι προφανώς δεν τους συμφέρει) ότι θα μπορούσαν να κάνουν πολύ καλύτερα το συγκεκριμένο ψάρεμα με ένα καλάμι συρτής και ένα αντίστοιχο οριζόντιο μηχανισμό πολύ χαμηλότερης τιμής αλλά που μεγαλύτερης αντοχής!!! Εντάξει, μπορεί κάποτε, καποιος καθώς ψάρευε με τα καλάμια του casting αποφάσισε να ρίξει και μια σουπιά ή ένα άλλο ζωντανό εκεί δίπλα του σε μια βαθιά ρίβα με πολύ καλά αποτελέσματα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και το σωστό.....καιρός να κάνετε αυτό που κάνει όλος ο πλανήτης!!!

Και επιτέλους, βγάλτε την λέξη "Casting" διότι ΔΕΝ είναι "Casting"!!!!

(Γνώμη μου.....!!!!!)

http://www.youtube.com/watch?v=jEH1UFL-4t4

http://www.youtube.com/watch?v=2dA-9UK_Z0I

http://www.youtube.com/watch?v=rKFbqfOHXnM
    Ψαρεύω για να ζω.... ζω για να ψαρεύω!!

2. Τα παρακάτω μέλη 15 έκαναν Like!! στον Vasilis.Vasilaropoulos για αυτό το post.:

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη
    mpampists's Avatar
    Αναρτ.
    117
    ..Like!!
    47
    Time Online
    2 Weeks 3 Days 10 Hours 57 Minutes 50 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 24 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    33
    οχι που δεν θα το ανοιγες το θεμα μετα απο τοση συζητηση χτες χαχαχααχα

4. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον mpampists για αυτό το post.:

Νέο μέλος
    Φήμη
    Nick's Avatar
    Αναρτ.
    22
    ..Like!!
    26
    Time Online
    4 Days 9 Hours 17 Minutes 48 Seconds
    Avg. Time Online
    21 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    χαχαχαχααχαχαχχα

kostas-beginner
    Επισκέπτης kostas-beginner's Avatar
    http://www.youtube.com/watch?v=YnEgjL83To0
    Και ενα διαφορετικο βιντεο με tournament βολες και καλαμια απο το μεγαλυτερο ονομα στις αγωνιστικες βολες !
    Ολα γινονται απλα πρεπει να ξερεις το πως και το γιατι !

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    GiannisP's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    236
    ..Like!!
    412
    Όνομα:
    Γιάννης
    Time Online
    1 Week 5 Days 23 Hours 42 Minutes 51 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    43
    Στο εξωτερικό πάντως κάτι τεχνητά 25-30 εκατοστά τα ονομάζουν "Big game", για το ίδιο πράγμα μιλάμε;

Administrator
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Αναρτ.
    1.844
    ..Like!!
    2.044
    Όνομα:
    Βασίλης Βασιλαρόπουλος
    Time Online
    Avg. Time Online
    5 Minutes 3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Φίλε Κώστα μπορείς να μας εξηγήσεις τι θέλεις να μας πείς με το βίντεο που ανάρτησες?
    Ευχαριστώ.

kostas-beginner
    Ειναι απλα ενας διαφορετικος τροπος ψαρεματος στοχευοντας τα ιδια ψαρια με τους φιλους απο την αμερικη !

Administrator
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Αναρτ.
    1.844
    ..Like!!
    2.044
    Όνομα:
    Βασίλης Βασιλαρόπουλος
    Time Online
    Avg. Time Online
    5 Minutes 3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Μάλλον έχεις μπερδευτεί και αναφέρεσε στο Skishing fishing διότι εδώ δεν αναφέρω πουθενά για τους Αμερικάνους φίλους μας! Επίσης, στο Skishing fishing οι φίλοι Αμερικάνοι κάνουν κάτι σαν Shore με τεχνητό και όχι ζωντανό όπως μας δείχνει στο βίντεο που ανάρτησες. Αν πάλι αναφέρεσε στο δικό μου άρθο του "Heavy Casting" έχω να πώ ότι, στο βίντεο οι τύποι κάνουν, πολύ σωστά, χρήση καλαμιών casting διότι ρίχνουν το δόλωμα τους, δεν κάνουν χρήση τηλ/νου σκάφους, βάρκας κτλ! Δεν υπάρχει όμως περίπτωση ούτε μία στο εκατομμύριο, να ρίξεις ζωντανή σουπιά με βολή στα 100+ μέτρα και να εξακολουθεί να λέγεται "ζωντανή"!!

elias37
    Επισκέπτης elias37's Avatar
    Bασιλη καλημερα!
    Δεν επιβαλετε να ψαρεψεις αποκλιστικα με ζωντανη σουπια στα 100 η και παραπανω μετρα.
    Αν ομως θελεις να στειλεις μια σουπια σε αυτα τα μετρα ειναι σχετικα ευκολο,ο τροπος υπαρχει να εισαι σιγουρος.
    Δεν μιλαμε για σκαφακι,μιλαμε με το καλαμι απο την ακτη.
    Συνηθος στελνω σουπιες στα 80 μετρα νοπες ολοφρεσκες που κανουν πολυ καλα την δουλεια τους,το θεμα ειναι οτι αυτες οι σουπιες ειναι οντος ζωντανες,αφου λιγο πριν εχουν ψοφηση.
    Σουπια με σουπια εχει διαφορα,και τι ενοω..Μια σουπια του μαναβη,με μια σουπια [ ψαρεμενη ] δικια σου κανουν την διαφορα τους.
    Το να πιασεις τα 100+μετρα με μια ζωντανη σουπια τα φθανεις αρκει να κατεχεις καποιες τεχνικες βολες,οπως και αρματοσιες,ωστε η ζωντανη σου να φθασει στον τοπο σου με την ελαχιστη καταπονηση.
    Το ποσο θα παραμινει ζωντανη δεν μας αφορα γιατι μεσα για αρκετη ωρα θα ειναι ζωντανη,και θα κανει την δουλεια της,οπως και μετα αφου εχει πεθανη.
    Αν τα ψαρια ειναι εκει θα την τιμησουν να εισαι σιγουρος!
    Οσο αφορα μηχανισμους καλαμια και παρελκομενα,να εισαι σιγουρος αυτο αφορα τον καθενα απο την στιγμη που ξερει τι κρατα στα χερια του,και βαση των αναγκων του στα ψαρεματα του,αρκει ομως να ξερει το τι κραταει στα χερια του,γιατι παρεξηγουμε ορισμενα θεματα και πολες φορες αυτοι που ξεκινουν το casting ξεκινουν λαθος,οπως αλοστε εσυ,εγω και ολοι μας ξοδευωντας χρονο χρημα και στο τελος λαθος εξοπλισμο μεχρι να καταληξουμε καπου σωστα,που και εκει θα πρεπει πρωτα να ενημερωθουν σωστα για το καθετι εργαλειο που εχουν στα χερια τους.

Φήμη
    path's Avatar
    Περιοχή
    Πειραιάς, Χαλκίδα
    Αναρτ.
    80
    ..Like!!
    100
    Time Online
    2 Weeks 3 Days 1 Hour 45 Minutes 43 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 22 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    32
    Πολύ σωστή η παρατήρηση του Ηλία ότι μια σουπιά αγοραστή όπως και οτιδήποτε άλλο που αγοράζουμε δεν έχει σχέση με μια σουπιά που ψαρέψαμε εμείς. Δυστυχώς πέφτει πολύ συντηρητικό και αν και εμείς δεν το αντιλαμβανόμαστε, τα ψάρια το καταλαβαίνουν. Όμως όταν μιλάμε για ζωντανό δόλωμα, μιλάμε για άλλη κατηγορία δολώματος και μια ζωντανή σουπιά δεν έχει επίσης καμία σχέση με μια ψόφια, έστω και και αν άφησε το μάταιο τούτο κόσμο ακόμα και ένα δευτερόλπτο πριν! Κατά τη γνώμη μου για να στείλουμε ένα ζωντανό δόλωμα στην καλύτερη δυνατή κατάσταση σε κάποια απόσταση χρειαζόμαστε μαλακά παραβολικά καλάμια.

elias37
    Επισκέπτης elias37's Avatar
    Φιλε path να εισαι σιγουρος πως ενα κοματι φαραω π.χ το στελνουν ορισμενα ατομα και 150 + μετρα χωρις να παθει το παραμικρο,γιατι οχι και μια σουπια!!!
    Απλα θα παει ποιο κοντα,και θα ειναι ζωντανη μεσα για αρκετη ωρα.
    Τα δολωματα τα καταπονουμε στην βολη,μη εχοντας σωστες αρματοσιες,και ετσι μετα απο λιγο ψοφουν.
    Με μια σωστη αρματοσια τα πραγματα διαφερουν,κερδιζωντας ζωη στο δολωμα μας.
    Σιγουρα το ζωντανο ειναι ζωντανο,αλλα οταν μιλαμε για σουπια η διαφορα δεν ειναι τεραστια,αποψη μου αυτη,γιατι ψαρευω και ζωντανη και νοπη.
    Το αν ειναι φαστ,μεσιαο,η παραβολικο,δεν παιζει και μεγαλο ρολο,αρκει να εισαι γνωστης του εξοπλισμου σου και του σωστου χειρισμου.ετσ η αρματοσια σου θα κανει την δουλεια προστατευωντας το δολωμα σου,το δυνατον περισσοτερο.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη elias37 : 11-11-2013 στις 15:07

Administrator
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Αναρτ.
    1.844
    ..Like!!
    2.044
    Όνομα:
    Βασίλης Βασιλαρόπουλος
    Time Online
    Avg. Time Online
    5 Minutes 3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Παλικαρια, συγνωμη αλλα εχουμε βγει λιγο απο το θεμα, εκτος αν εγω γραφω σε αλλη γλωσσα και το εχω καταλαβει!!! Το ξανα γραφω λοιπον, ονομαζουμε λανθασμενα μια τεχνικη "heavy casting" και χρησιμοποιουν εργαλεια της τεχνικης casting τη στιγμη που δεν ειναι CASTING!!! Διοτι δεν πετανε το δολωμα τους με το καλαμι αλλα με τηλ/νο σκαφακι, κανο, κολυμποντας κτλ!!!!!!!!!!!!!! Ευχομαι, ελπιζω και ευελπιστω να εγινα κατανοητος!!

15. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον Vasilis.Vasilaropoulos για αυτό το post.:

kostas-beginner
    Το ξαναγραφω ποιο αναλυτικα και ευχομαι να ειμαι ποιο κατανοητος !
    Και στο βιντεο που εχεις σαν παραδειγματα ειναι σωστα ολα οσα εφαρμοζουν οι φιλοι ψαραδες και σε αυτα που γραφεις στο αρθρο ειναι μεσα στην λογικη του να κανουμε σωστα το ψαρεμα και να δωσουμε σωστη ονοματολογια στον τροπο αυτο !και στο βιντεο και το σχολιο το δικο μου αφορουσε ακριβως στο γεγονος οτι εαν ειναι να κανουμε κατι να το κανουμε σωστα και οτι για ολα υπαρχει τροπος απλα να ξερουμε το πως και το γιατι και η τεχνικη του http://www.paraktiopsarema.gr/forum2...ishing-fishing εαν την εφαρμοσουμε σωστα θα εχουμε τις αναλογες επιτυχιες !Αλλα και ολοι οι σχολιασμοι εχουν να κανουν μετα να κανουμε σωστα την οποιοδηποτε τεχνικη θελουμε προκειμενου να ΨΑΡΕΨΟΥΜΕ !Ολα τα αλλα τι γινετε τι δεν γινετε σε μια βολη με σουπιες νωπες ζωντανες και τι ποσοστα επιτυχιας θα εχει ενα τετοιο ψαρεμα ειναι μια κουβεντα που θα πρεπει να το αναλυσουμε πιθανον σε αλλο θεμα το οποιο δεν αφορα τον τροπο ψαρεματος που αναφερεις δηλαδη το ψαρεμα που κανουμε οταν η μεταφορα του δολου γινετε με οποιοδηποτε αλλο μεσο πλην του να εκτελεσουμε βολη με το καλαμι μας !Απο εδω και περα τι μενει απλα να δουμε την εφαρμογη τον οσον γραφεις σε αυτον τον τροπο ψαρεματος !Καλουμε καποιον που ασχολητε και μας διδασκει τον τροπο και βλεπουμε τις δυνατοτητες του και προχωραμε στην εφαρμογη εδω στην Ελλαδα !Και δανειζομε την κουβεντα που ειχε πει και ο χαρης θεοφραστου πρωταθλητης για αρκετα χρονια στους αγωνες αναβασης οταν πηγε για σεμιναρια οδηγικης ασφαλειας στην ιταλια !Οταν τελειωσαν μαθηματα απλα ανεφερε "μενω αναυδος και εμεις νομιζαμε οτι οδηγαμε "το ιδιο ακριβως ειχε αναφερει και φιλος που ειχε παρει μερος και στο 1ο σεμιναριο βολων που εγινε στην Ελλαδα με τον neill mackelow και εμεις νομιζαμε οτι πεταμε μακρια !Αυτα τα λιγα για την αποφυγη τον παρερμηνειων του γραπτου λογου !Απλα το ξαναφερω ολα γινονται εαν ξερουμε το πως και το γιατι !

17. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον kostas-beginner για αυτό το post.:

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    SUBARAKIAS's Avatar
    Αναρτ.
    64
    ..Like!!
    25
    Όνομα:
    Dimitrios Velitzelos
    Time Online
    1 Day 16 Hours 37 Minutes 53 Seconds
    Avg. Time Online
    8 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    27
    Βασίλη μιας και ασχολείσαι περισσότερο από τον καθένα με το θέμα σκαφάκι και ζωντανό , διαβάζοντας προσεκτικά τα παραπάνω σχόλια πιστεύεις πως με ένα καλάμι shore jigging (δεν μας απασχολεί η ικανότητα ρήψης είπαμε) μπορείς να κάνεις την δουλειά του ψαρέματος με ζωντανού ???

Σκληρά / ανθεκτικά καλάμια που έχουν την ικανότητα να σηκώνουν μεγάλα ψάρια ... λέω εγώ τώρα μια σκέψη

Καμιά άποψη ????

19. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον SUBARAKIAS για αυτό το post.:

Φήμη
    phanis77's Avatar
    Αναρτ.
    16
    ..Like!!
    4
    Time Online
    1 Day 2 Hours 22 Minutes 56 Seconds
    Avg. Time Online
    5 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    [IMG][/IMG]

21. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον phanis77 για αυτό το post.:

Φήμη
    phanis77's Avatar
    Αναρτ.
    16
    ..Like!!
    4
    Time Online
    Avg. Time Online
    5 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Μια χαρα βγηκε με διμετρο "καλαμακι" 80 libr. της Rhino κ 45αρι νημα. Δεν ειναι η μοναδικη......

23. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον phanis77 για αυτό το post.:

Φήμη
    Sparkie's Avatar
    Αναρτ.
    9
    ..Like!!
    1
    Time Online
    2 Days 12 Hours 44 Minutes 56 Seconds
    Avg. Time Online
    12 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Για να επαληθεύσω και εγώ απο μεριάς μου τα λεγόμενα των φίλων παραπάνω, ας μου πεί κάποιος πιο καλάμι casting έχει τέτοια αντοχή σαν αυτό του παρακάτω βίντεο και ότι αν χρησιμοποιείς το βάρος σου για να ξεκολήσεις το ψάρι απο τον πάτο δεν είναι ατού για να φέρεις το ψάρι πίο εύκολα σε εσένα!!! Έδω και καιρό που διαβάζω για τέτοια ψαρέματα στο εξωτερικό όλοι αυτοί που ασχολούνται με το heavy μου λένε πάντα το εξής, Άλλες θάλασσες αυτές άλλες οι δικές μας.
    https://www.youtube.com/watch?v=aBzW95qi9gs

25. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Sparkie για αυτό το post.:

Super Moderator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Dimitris Kaletsios's Avatar
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΧΑΛΚΙΔΑ
    Αναρτ.
    143
    ..Like!!
    278
    Όνομα:
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Time Online
    5 Days 15 Hours 8 Minutes 40 Seconds
    Avg. Time Online
    27 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    42
    Από τη μεριά μου συμφωνώ με το Βασίλη πως λανθασμένα έχει πάρει την ονομασία heavy casting η συγκεκριμένη τεχνική αλλά όπως και στο εγγέζικο σωστό λάθος έτσι θα μείνει.Τώρα για τα καλάμια του heavy.Θεωρώ πως όντως δεν χρειάζεται να είναι 4-4,5μέτρα.Μια χαρά θα ήταν και ένα στιβαρό 2-3μέτρα.Για να ταράξω και λίγο παραπάνω τα νερά θα πω πως καλύτερα θα ήταν ένα fiberglass.Ναι καλά ακούσατε.Το fiberglass είναι πιο δυνατό και ανθεκτικό καλάμι από το carbon.Υστερεί σε βάρος σε σχέση με τα carbon αλλά στο heavy λίγο σε νοιάζει.Πρόσφατα ξέθαψα ένα καλάμι βάρκας 1,80 fiberglass 50-70 λίμπρες ηλικίας κάπου 30χρονών με fuji οδηγούς παρακαλώ.Το έδωσα να ξηλωθούν και να ξαναδεθούν οι οδηγοί και να μπει κανονικό top γιατί είχε roller για χρήση από βάρκα.Περριτό να σας πω τη δύναμη έχει και τη παραβολικότητα.Όταν θα δοκιμαστεί θα σας πώ εντυπώσεις.

phanis77 "Μια χαρα βγηκε με διμετρο "καλαμακι" 80 libr. της Rhino κ 45αρι νημα. Δεν ειναι η μοναδικη......" Βλέπω πως το καλάμι σου έχει και εσένα στην κορυφή για top,roller βάρκας και αναρωτιέμαι πως μπορείς και το δουλεύεις απο ακτή

Φήμη
    phanis77's Avatar
    Αναρτ.
    16
    ..Like!!
    4
    Time Online
    Avg. Time Online
    5 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Mια χαρα εξυπηρετει το roller μιας κ το καλαμι στοχευει σε "βαρια" ψαρια κ τα φερνει απο 250 -350 μετρα μακρυα. Σε 50 - 70 μετρα το ψαρι εχει "τελειωσει".

28. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον phanis77 για αυτό το post.:

Φήμη
    phanis77's Avatar
    Αναρτ.
    16
    ..Like!!
    4
    Time Online
    Avg. Time Online
    5 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0

30. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον phanis77 για αυτό το post.:

Φήμη
    stefvak's Avatar
    Αναρτ.
    4
    ..Like!!
    1
    Time Online
    2 Days 5 Hours 28 Minutes 8 Seconds
    Avg. Time Online
    10 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Ενδιαφέρον πολύ το post αυτό και ανοίγει και το μυαλό μας κιόλας...Άρα φίλε Φάνη δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και με καλάμι 2μετρο. Το έχεις δοκιμάσει και σε δύσκολο βυθό με βράχια;;
    Εγώ έχω αγοράσει το balzer adrenalin 2,15 30 lbs και το έχω παντρέψει με τον shimano torium 30 . Το έχω κανά 6μηνο τώρα αλλά δυστυχώς δεν μου έχει κάτσει ακόμα κάτι ''καλό'' για να έχω προσωπική άποψη.
    Επίσης οι βυθοί που ψαρεύω είναι επί το πλείστον αμμώδεις γι'αυτό σε ρωτάω για το βυθό.
    Σε μεγαλύτερα ψάρια δεν είχες επίσης κανένα πρόβλημα έτσι δεν είναι ;;;

Φήμη
    phanis77's Avatar
    Αναρτ.
    16
    ..Like!!
    4
    Time Online
    Avg. Time Online
    5 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Κοιτα.... δεν εχω πιασει καποιο τεραστιο περα απο μια 7αρα κ ενα μουγκρι 17 κιλα. Τα αλλα παιζουν μεταξυ δυο κ πεντε κιλων. Μια χαρα συμπεριφορα εχει το καλαμι μου κ παρολο που αργει να φερει το ψαρι η κουραση ειναι πολυ λιγοτερη σε σχεση με με ενα τετραμετρο δισπαστο καλαμι με penn 10.500 που εχω. Απωλειες σε αρματωσιες κ ψαρια υπαρχουν σε ολα τα καλαμια κ μηχανακια που ψαρευουν. Το μονο που δεν μπορω ειναι ο οπλισμος των μηχανισμων με πετονια....μονο νημα 0,50 οκτακλωνο να νιωθεις τα παντα....ακομα κ τις πετρες που ακουμπαει το βαριδι.

Φήμη
    stefvak's Avatar
    Αναρτ.
    4
    ..Like!!
    1
    Time Online
    2 Days 5 Hours 28 Minutes 8 Seconds
    Avg. Time Online
    10 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Ευχαριστώ για τη απάντηση σου Φάνη!!Με κάλυψες πλήρως...Επειδή και εγώ με βαρκάκι ψαρεύω και επί τω πλείστων δεν κάνω casting το δόλωμα μου ήθελα να βεβαιωθώ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτά τα καλάμια...
    Μόλις έχω και εγώ κανένα σεβαστό αποτέλεσμα θα το αναρτήσω στο φόρουμ...

Φήμη Φήμη
    LBG48's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα-Αργυρούπολη
    Αναρτ.
    71
    ..Like!!
    161
    Όνομα:
    Γιάννης
    Time Online
    3 Days 18 Hours 29 Minutes 12 Seconds
    Avg. Time Online
    18 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    25
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Vasilis.Vasilaropoulos Προβολή Ανάρτησης

Και επιτέλους, βγάλτε την λέξη "Casting" διότι ΔΕΝ είναι "Casting"!!!!
    Θα συμφωνήσω με το παραπάνω,πιθανόν ο όρος να επικράτησε διότι χρησιμοποιούνταν καλάμια της τεχνικής του casting.
    Κατά την γνώμη μου η τεχνική έχει αρκετά κοινά σημεία με το land based game fishing και μάλλον έτσι θα έπρεπε να ονομάζεται.

35. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον LBG48 για αυτό το post.:

panagiwths
    Επισκέπτης panagiwths's Avatar
    πεστα μεγαλε γιατι εχουν γινει ολοι expert στο ψαρεμα

Φήμη
    lewis's Avatar
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    7
    ..Like!!
    0
    Όνομα:
    Γιώργος
    Time Online
    1 Day 8 Hours 24 Minutes 37 Seconds
    Avg. Time Online
    6 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Αυτο πως πρεπει να λεγεται;
    Bridge casting?

https://youtu.be/mueQ8-wABmg
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Ένα καλάμι με μηχανισμό, αγνώστου πατρός και μητρός, αγορασμένο από τη Σκιάθο το 2000..
    Ένα καλάμι με μηχανισμό, επίσης αγνώστων λοιπών στοιχείων, αγορασμένο από τα Lidl.
    Διάφορα τζιντζιλιμίντζιλι, αγορασμένα από τους κινέζους..

Ζήτω το προλεταριάτο του ψαρέματος !!!

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας