+ Απάντηση στο Θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 4 από σύνολο 4

Θέμα: Μουγκρί στο φούρνο, στα κάρβουνα και τηγανητό.!!

mike20
    Επισκέπτης mike20's Avatar

Μουγκρί στο φούρνο, στα κάρβουνα και τηγανητό.!!

Μουγκρι ένα ψάρι βασικά περίπου ψάρι σαν φίδι μοιάζει που οι περισσότεροι ψαράδες δεν θέλουν ούτε να το βλέπουν. Τι γίνετε όμως όταν βγάλουμε ένα μουγκρι τον 5 κιλών και πάνω εκεί έχουμε ένα πεντανοστημο μεζέ.

1ο Καθάρισμα : το σχίζουμε με ένα καλό κοφτερό μαχαίρι στην κοιλιά μέχρι εκεί που ξεκινάει η ουρά να λεπταίνει του βγάζουμε όλα τα εντόσθια που έχει και το ξεπλένουμε.(Αν δεν μπορείτε εσείς να το κάνετε γιατί είναι λίγο εως πολύ σιχαμερό, δώστε το σε ένα φίλο σας όπως έκανα εγώ..)

2ο Κόβουμε το κεφάλι και την ουρά γιατί κανουνε πολύ καλή σούπα την ουρά την πετάμε μετά γιατί είναι γεμάτη μικρά κοκαλάκια το κεφάλι έχει μέσα λίγο κρέας.

3ο Το υπόλοιπο που έχει μείνει το κόβουμε σε φιλέτα και μπορούμε να το κάνουμε τηγανητό, στα κάρβουνα , στο φούρνο με λεμόνι αρκετό. Ένα πεντανοστημο ψάρι με κάτασπρο κρέας..

Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη mike20 : 14-01-2014 στις 13:08

2. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον mike20 για αυτό το post.:

Φήμη Φήμη Φήμη
    maistrosanemos's Avatar
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Αναρτ.
    86
    ..Like!!
    233
    Όνομα:
    Δημήτρης Λάππας
    Time Online
    3 Days 6 Hours 29 Minutes 50 Seconds
    Avg. Time Online
    15 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    38
    Πάντως επειδή είμαι κι εγώ στην κατηγορία αυτών που δεν θέλουν να το βλέπουν, μια φορά που κράτησα ένα γύρω στα 2 κιλά και το έφερα σπίτι για τις γάτες, αυτές ούτε που το πλησιάζαν.... Έχω ακούσει κι εγώ πως είναι πολύ καλό για σούπα, αλλα και ψητό, αν και θέλει αυτο που λένε " άρμεγμα".

mike20
    Επισκέπτης mike20's Avatar
    Καλησπερα οχι δεν θελει τιποτα ουτε αρμεγμα ουτε να κατεβασεις τα κοκκαλα στην ουρα με ξυλα ειναι μυθος..

Φήμη
    Platon's Avatar
    Αναρτ.
    22
    ..Like!!
    30
    Time Online
    23 Hours 23 Minutes 33 Seconds
    Avg. Time Online
    4 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Έπιασα ένα στη Νορβηγία κοντά 2 μέτρα και όταν το έφερα στη βάρκα μας τα έκανε όλα γης Μαδιάμ μέχρι να το σκοτώσουμε...Μόνο που δεν πηδήξαμε από την βάρκα...! Λοιπόν, το έβγαλα φιλέτα και στο σπίτι μαγειρέψαμε μιά παρτίδα. Το κάναμε στον φούρνο γιατί ήταν χοντρά τα κομμάτια και οι εντυπώσεις μου δεν ήταν και πολύ ενθουσιαστικές. Μου έπεσε κάπως λιπαρό και βαρύ. Αν και όντως κάτασπρο καθαρό κρέας, κάπως βαρύ όμως και έτσι το υπόλοιπο το χάρισα σε γνωστούς. Εξ' άλλου είχαμε φέρει τόσα πολλά φιλέτα μπακαλιάρου μαζί μας, που δεν μας πείραξε η απώλεια...!

6. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Platon για αυτό το post.:

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας