+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 151 έως 174 από σύνολο 174

Θέμα: Αρχίζω το Casting, τι καλάμι να πάρω?

Moderator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    2.354
    ..Like!!
    2.916
    Thanked 3.810 Times in 1.424 Posts
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    4 Months 5 Days 7 Hours 47 Minutes 43 Seconds
    Avg. Time Online
    9 Minutes 39 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    268
    Εάν έχεις τεχνική βολών τότε με το τρίσπαστο θα ρίξεις πιο μακρυά. Αν κάνεις απλές βολές πάνω απο το κεφάλι τότε το τηλεσκοπικό θα ρίξει πιο μακρυά λόγω της μεγαλύτερης και ευκολότερης κύρτωσης που έχει. Για μηχανισμούς με 150 ευρώς δες το daiwa windcast ή απο εξωτερικό shimano ultegra. Είναι πολυ μπροστά και τα δυο απο οτιδήποτε άλλο στην αγορά.

Στάλθηκε από το SM-A105FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

2. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Φήμη
    Alexsuzuki's Avatar
    Περιοχή
    Αθηνα-κυψελη
    Αναρτ.
    499
    ..Like!!
    297
    Όνομα:
    Αλεξανδρος
    Time Online
    3 Weeks 1 Day 12 Hours 47 Minutes 28 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 44 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    63
    ρε δημητρη (χρονια πολλα και καλα) δεν ειχα προσεξει τα μποφορ που γραφεις
    5 ειναι πολλα ρε φιλε . δεν στεκεσαι στην παραλια να απολαυσεις ψαρεμα
    ειδικα τους κρυους μηνες που εχει νοημα αυτο το ψαρεμα

τελος παντων με τα ψαρεματα που κανω εγω παλι για το μικρο θα σου ελεγα . 160.

Φήμη
    Dimitris7007's Avatar
    Αναρτ.
    23
    ..Like!!
    48
    Time Online
    2 Days 9 Hours 58 Minutes 31 Seconds
    Avg. Time Online
    11 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Σ’ευχαριστω πολυ Αλεξανδρε. Λογικα το 160 θα παρω

Φήμη
    Dimitris7007's Avatar
    Αναρτ.
    23
    ..Like!!
    48
    Time Online
    Avg. Time Online
    11 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Σπυρο κανω απλες βολες πανω απο το κεφαλι))))

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    2.354
    ..Like!!
    2.916
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    9 Minutes 39 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    268
    Όσο πιο μαλακό τόσο καλύτερα φορτίζει με απλές βολές.

Στάλθηκε από το SM-A105FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Moderator
    filosofos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα.
    Αναρτ.
    336
    ..Like!!
    1.089
    Όνομα:
    Βασίλης
    Time Online
    1 Month 3 Weeks 4 Days 16 Hours 26 Minutes 9 Seconds
    Avg. Time Online
    4 Minutes 17 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    57
    Όσο και περίεργο και αν σου φανεί το 200αρι και πιο πολύ αυτό με solid tip ίσως σε βολέψει περισσότερο άσχετα με βολές που αν το έχει θα τις κάνεις μετέπειτα, αλλά κυρίως στο ψάρεμα που θα ψαρέψεις πιο άνετα ακόμα και με λίγο καιρό bf.
    Ή κορυφή του θα πιάνει τα πάντα και μετά θα στέκεται με αξιοπρέπεια στον αέρα. Τώρα αν θες την έξτρα παραβολή δες και το 4.50μ που λόγο μήκους λυγίζει λίγο πιο πολύ από ένα ίδιο 4.20μ.

8. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον filosofos για αυτό το post.:

Φήμη
    Dimitris7007's Avatar
    Αναρτ.
    23
    ..Like!!
    48
    Time Online
    Avg. Time Online
    11 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σας

Φήμη
    george74's Avatar
    Αναρτ.
    9
    ..Like!!
    10
    Time Online
    6 Hours 43 Minutes 48 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Καλησπέρα παίδες.Μετά την ανάγνωση στο θέμα των τεχνικών ρίψεων θεωρώ σωστό να πάρω ένα καλάμι φθηνό( να μάθω να ρίχνω,πως μένουν τα μολύβια πάνω στην αρματωσία,πως να μην σπάω την κορυφή,τα sl κλπ κλπ).Αλλά έχω πλήρη άγνοια από μάρκες.Μπορεί να μου πει κάποιος πόσο αξιόπιστες είναι η grauvell και η oceanic.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    2.354
    ..Like!!
    2.916
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    9 Minutes 39 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    268
    Πολύ καλες και οι δυο. Για την ακρίβεια στις μέρες μας όλες οι εταιρείες στα χαμηλά μπατζετ βγαζουν τα ίδια αξιόπιστα προιόντα. Τα χρώματα διαφέρουν στην ουσία. Όλοι τα φτιάχνουν Κίνα στο ίδιο εργοστάσιο.
    Η oceanic επειδη ειναι ελληνική εταιρεία εχει πιο πολλά μ8ντέλα προσαρομοσμένα στα νερά μας. Κοιτα προς τα κει καλύτερα. Το ίδιο ισχυει και για τη pregio.

12. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Moderator
    filosofos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα.
    Αναρτ.
    336
    ..Like!!
    1.089
    Όνομα:
    Βασίλης
    Time Online
    Avg. Time Online
    4 Minutes 17 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    57
    Καλησπέρα Γιώργο.Οταν ξεκινας για αρχη το ψαρεμα κοιτας κυριως πως θες να ψαρεψεις, αυτο για σωστη επιλογή εξοπλισμού.Καλο ειναι οπως ειπες που θες να μαθεις πράγματα να κινηθεις σε ενα χαμηλο σχετικα χρηματικο επιπεδο χωρις ομως να πεσεις σε ποιοτητα αλλα να σου δωσει την δυνατότητα εξελιξης.
    Βαλε το οριο σου για ενα σετ.Μεσα σε αυτο θα υπαχουν παρα πολλα που μπορεις να συνδυασεις.Καλο ειναι να δεις καλαμι τηλεσκοπικο για αρχη.
    Οσο μαθαινεις και αν σου αρεσει σιγα σιγα ανεβαινεις.

14. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον filosofos για αυτό το post.:

Φήμη
    george74's Avatar
    Αναρτ.
    9
    ..Like!!
    10
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Αυτά σκεφτόμουν και εγώ φίλοι οπότε αφού σας φαίνετε οκ έτσι θα ξεκινήσω.Έτσι και αλλιώς και μόνο να βρεθέις δίπλα στη θαλασσα μαγεία είναι,ας το δουλεψω και λιγο και μαθαίνοντας....εδώ θα είσαστε για βοήθεια.

16. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον george74 για αυτό το post.:

Moderator
    filosofos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα.
    Αναρτ.
    336
    ..Like!!
    1.089
    Όνομα:
    Βασίλης
    Time Online
    Avg. Time Online
    4 Minutes 17 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    57
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από george74 Προβολή Ανάρτησης
    Αυτά σκεφτόμουν και εγώ φίλοι οπότε αφού σας φαίνετε οκ έτσι θα ξεκινήσω.Έτσι και αλλιώς και μόνο να βρεθέις δίπλα στη θαλασσα μαγεία είναι,ας το δουλεψω και λιγο και μαθαίνοντας....εδώ θα είσαστε για βοήθεια.
    Ότι χρειαστείς και ότι απορία έχεις μην διστάσεις να ρωτήσεις εδώ θα είμαστε όπως και μέσα από τα άρθρα που υπάρχουν θα βρεις λύσεις στις απορίες σου.
    Σίγουρα κανείς μας δεν άρχισε γνωρίζοντας τα πάντα.
    Μόνο αν θες δώσε μας κάποιες πληροφορίες περίπου πως και που θες να ψαρέψεις, κάποια πρόταση θα έχουμε για εξοπλισμό.Αλλα όπως και είπαμε άρχισε με ένα τηλεσκόπικο όπως και ένα αξιόπιστο μηχανισμό. Σίγουρα θα σε βοηθήσουν στα πρώτα σου βήματα.

18. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον filosofos για αυτό το post.:

Φήμη
    george74's Avatar
    Αναρτ.
    9
    ..Like!!
    10
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Ηράκλειο Κρήτης είμαι φίλοι και μόνο ιστορίες ακούω για ψαριές απο πάλιουρες που ψαρέυουν .......ΓΟΠΑΡΙΝΕΣ.Πάντως όλοι συμφωνούν ότι για να δεις ψάρι αξιοπρεπές και όχι τυχαία θα πρέπει να τραβηχτείς η νότια η απο άγιο νικόλα και πέρα( η στ λιμάνι του ηρακλείου .ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΨΑΡΕΥΕΙΣ ΕΚΕΙ ΘΑ ΨΑΡΕΥΑΤΕ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ?) και ένας τύπος που πάει μπαλί και......πάντα παίρνει ψάρια.
    Αυτοσκοπός δεν είναι το αποτέλεσμα για μενα,αφού γουστάρω πολύ θάλασσα ,ησυχία,ανατολές και ηλιοβασιλέματα στον παράδεισο της Κρήτης,αλλά όταν ψάρευα γόπες με απίκο σε αλιευτικό καταφύγιο εγώ έπιανα 10 γόπες και ένας συνταξιούχος δίπλα 1 κιλό την ίδια ώρα.Και με λυπήθηκε ο γέροντας και μου έδειξε μια αρματωσία και έγινα .......ψαράς.Τόσο ασχετος είμαι.
    Τέλος πάντων.Κάστινγκ θα ήθελα να κάνω για μουρμούρες και ότι ψαρέυεται μαζί με αυτές.Οπότε τα εργαλεία λεπτά(απ ότι διάβαζα) αν μπορούσα να το κάνω αυτό με ένα καλάμι που θα μπορούσα να κάνω και άλλα λάιτ ψαρέματα θα ήταν το ιδανικο.Δεν είμαι φανατικός με κάποιο είδους ψαρέματος.Έχω φτιάξει πεταχτάρια, παραγάδια και το πήγαινα στο .....παραδοσιακό στη δόλωση και στην εφαρμογη ΑΛΛΑ άμα μπλέκεις με τεχνολογία(γιατί έτσι είναι τα καλάμια ,οι μηχανισμοί και οι αρματωσιές αυτών) τότε θέλεις βοήθεια.
    Οπότε ,κάστινγκ η γενικό ψάρεμα?Αν μπορώ να κάνω .....λάιτ κάστινγκ και σε άλλους βυθούς απ ότι αμμούδες μόνο θα το προτιμούσα.
    Καλάμι 3 η 3,6 η 4,2(αυτά εχω βρει σε σάιτ,αν κάποιος εχει λινκ να μου στείλει για καλάμι σετ τον ευχαριστώ πολύ απο τώρα).Οι μπομπίνες παίρνουν όλεςτις πετονιές η συγκεκριμένες διαστάσεις.Ψάχνω να βρω ανταλλακτικές μπομπίνες αλλά δεν βλέπω στο ιντερνετ να πωλούνται
    Το 3μ καλάμι που γράφω παραπάνω το βρήκα σετ κάστινγκ απο σάιτ αλλά εδώ διαβάζω ότι καλό θα είναι το καλάμι να είναι από 3,9 εώς 4.2(γίά τό 3,9 δέν είμαι σίγουρος).
    Για τον μηχανισμο?2 ,3 4,5 χιλ ????

Φήμη
    VAGGELHS77's Avatar
    Αναρτ.
    5
    ..Like!!
    9
    Time Online
    16 Hours 32 Minutes 49 Seconds
    Avg. Time Online
    3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Γεια σας. Ασχολουμαι με το casting,-surf casting εδω και 3 χρονια και ειμαι σε φαση αναζητησης νεου καλαμιου μηχανισμου. Ψαρευα εδω και καιρο με ενα φτηνο τηλεσκοπικο και ενα colmic mezcal τρισπαστο. Το colmic δε το ευχαριστηθηκα γτ το ψαρευα λαθος. Ηθελε νημα αντι πετονιας και ελαφρυτερο μηχανισμο απο ryobi proskyer yellow που του ταιριαξα. Βαρυ σετ γενικα αλλα αξιοπιστο. Για λογους πρακτικοτητας θα παω καθαρα σε νεο τηλεσκοπικο και οι επιλογες μου ειναι οι εξης. : SHIMANO VENGEANCE DX TE 170, SHIMANO VENGEANCE DX TE 200 και OCEANIC COMODOR 180. Μεχρι στιγμης δινω προβαδισμα στο vengeance 170. 1) Θελω να ρωτησω οσους ξερουν τι ψαρευτικες διαφορες εχει με το 200 σε μια βολη με την ιδια τεχνικη και αν το 200 ειναι εξισου ψαρευτικο με μυτη που αντιλαμβανεται τσιμπιες. 2) Δευτερη ερωτηση αν αξιζει να αγορασει καποιος το comodor 180 λογω πολυ χαμηλοτερου κοστους ή επειδη ειναι πιο παλιο ειναι κατωτερο σα καλαμι; ΒΑΣΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ Η ΜΑΚΡΙΝΗ ΒΟΛΗ ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΤΗΣ ΤΣΙΜΠΙΑΣ ΣΤΗ ΜΥΤΗ. Και ο τροπος που ψαρευω ειναι απο λαδια εως 3-4 μποφωρ ελαφρυ surf casting απο λιμενοβραχιονες με σκαλωματα, απο ομαλες αμμουδιες πιο συχνα. Στο ταιριασμα του μηανισμου (beastmaster 10000xb ή okuma distance surf ) θα μπει νημα 0.2 χωρις σοκ λιντερ. Τελος θελω να ευχαριστησω τους φιλους lethrinis kai filosofos επειδη τους εχω πρηξει χαχχαχα και με βοηθανε πολυ να με κατατοπισουν με την ερευνα μου

21. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον VAGGELHS77 για αυτό το post.:

Φήμη
    eagle's Avatar
    Αναρτ.
    17
    ..Like!!
    20
    Όνομα:
    Σταύρος
    Time Online
    21 Hours 54 Minutes 2 Seconds
    Avg. Time Online
    4 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από george74 Προβολή Ανάρτησης
    Ηράκλειο Κρήτης είμαι φίλοι και μόνο ιστορίες ακούω για ψαριές απο πάλιουρες που ψαρέυουν .......ΓΟΠΑΡΙΝΕΣ.Πάντως όλοι συμφωνούν ότι για να δεις ψάρι αξιοπρεπές και όχι τυχαία θα πρέπει να τραβηχτείς η νότια η απο άγιο νικόλα και πέρα( η στ λιμάνι του ηρακλείου .ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΨΑΡΕΥΕΙΣ ΕΚΕΙ ΘΑ ΨΑΡΕΥΑΤΕ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ?) και ένας τύπος που πάει μπαλί και......πάντα παίρνει ψάρια.
    Αυτοσκοπός δεν είναι το αποτέλεσμα για μενα,αφού γουστάρω πολύ θάλασσα ,ησυχία,ανατολές και ηλιοβασιλέματα στον παράδεισο της Κρήτης,αλλά όταν ψάρευα γόπες με απίκο σε αλιευτικό καταφύγιο εγώ έπιανα 10 γόπες και ένας συνταξιούχος δίπλα 1 κιλό την ίδια ώρα.Και με λυπήθηκε ο γέροντας και μου έδειξε μια αρματωσία και έγινα .......ψαράς.Τόσο ασχετος είμαι.
    Τέλος πάντων.Κάστινγκ θα ήθελα να κάνω για μουρμούρες και ότι ψαρέυεται μαζί με αυτές.Οπότε τα εργαλεία λεπτά(απ ότι διάβαζα) αν μπορούσα να το κάνω αυτό με ένα καλάμι που θα μπορούσα να κάνω και άλλα λάιτ ψαρέματα θα ήταν το ιδανικο.Δεν είμαι φανατικός με κάποιο είδους ψαρέματος.Έχω φτιάξει πεταχτάρια, παραγάδια και το πήγαινα στο .....παραδοσιακό στη δόλωση και στην εφαρμογη ΑΛΛΑ άμα μπλέκεις με τεχνολογία(γιατί έτσι είναι τα καλάμια ,οι μηχανισμοί και οι αρματωσιές αυτών) τότε θέλεις βοήθεια.
    Οπότε ,κάστινγκ η γενικό ψάρεμα?Αν μπορώ να κάνω .....λάιτ κάστινγκ και σε άλλους βυθούς απ ότι αμμούδες μόνο θα το προτιμούσα.
    Καλάμι 3 η 3,6 η 4,2(αυτά εχω βρει σε σάιτ,αν κάποιος εχει λινκ να μου στείλει για καλάμι σετ τον ευχαριστώ πολύ απο τώρα).Οι μπομπίνες παίρνουν όλεςτις πετονιές η συγκεκριμένες διαστάσεις.Ψάχνω να βρω ανταλλακτικές μπομπίνες αλλά δεν βλέπω στο ιντερνετ να πωλούνται
    Το 3μ καλάμι που γράφω παραπάνω το βρήκα σετ κάστινγκ απο σάιτ αλλά εδώ διαβάζω ότι καλό θα είναι το καλάμι να είναι από 3,9 εώς 4.2(γίά τό 3,9 δέν είμαι σίγουρος).
    Για τον μηχανισμο?2 ,3 4,5 χιλ ????
    Φίλε george74,εγώ ψαρεύω στην άλλη άκρη της Κρήτης,στα Χανιά.Το ψάρεμα που αναφέρεσαι ονομάζεται beach ledgering,οπότε όπως ήδη γνωρίζεις,χρειάζεσαι ελαφριά εργαλεία.Καθώς το ψάρεμα αυτό γίνεται με ήπιες καιρικές συνθήκες,καλάμια με έως cw 120gr είναι ιδανικά,αφού με βαρίδια 60-80gr θα έχεις καλές βολές.Συνήθως θα τα βρεις με μήκος 4,2μ μα και τα 4μ είναι ικανοποιητικά.Στον μηχανισμό μπορείς να βάλεις πετονιά 0,28-0,30,δεν χρειάζεσαι μεγαλύτερη διάσταση για μουρμούρες.Ένας μηχανισμός 4000,παίρνει περίπου 180 μέτρα πετονιά 0,30 που είναι αρκετά.Εγώ έχω πάρει το Daiwa saltist II,4.20-120gr, και μηχανισμό Shimano Ultegra 5000 FB,ο οποίος παίρνει 240 μέτρα πετονιά 0,30.Έχω και έναν Shimano Exage 4000,μα ο λόγος που προτίμησα τα προηγούμενα είναι γιατί ήθελα να χαμηλώσω όσο το δυνατόν το συνολικό βάρος του σετ που θα αγόραζα.Έβρισκα και ελαφρύτερα εργαλεία μα πολύ ακριβότερα(κυρίως το καλάμι).Βεβαίως και δεν σου προτείνω να πάρεις τα ίδια για 2 λόγους.Πρώτον δεν ξέρω το ποσό που θέλεις να διαθέσεις και δεύτερον,δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμη καθώς τα παρέλαβα μετά το lockdown.Οπότε γενικότερα με ένα καλάμι 4 ως 4,2 μέτρα,που να έχει έως cw 120gr και με ένα μηχανισμό 4000-5000 είσαι έτοιμος.Άποψή μου είναι να τα πάρεις ξεχωριστά και όχι ότι θέλει να ξεφορτωθεί το κάθε κατάστημα και το βαφτίζει σετ.Το τι θα επιλέξεις εξαρτάται από το ποσό που σκέφτεσαι να δώσεις.Υπάρχουν μηχανισμοί 4000 με δυο πομπίνες μέσα στην συσκευασία,όπως ο shimano exage που ανέφερα,οπότε ρώτησε στο κατάστημα που θα διαλέξεις,αν έχει ο μηχανισμός 2 πομπίνες.Και από προσωπική εμπειρία,διάλεξε έναν συνδυασμό ελαφρύ,που να μη σε κουράζει.Καλά ψαρέματα σου εύχομαι και το 2021 να μας φέρει υγεία,ευτυχία και ότι καλύτερο στον καθένα μας.

23. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον eagle για αυτό το post.:

Φήμη
    eagle's Avatar
    Αναρτ.
    17
    ..Like!!
    20
    Όνομα:
    Σταύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    4 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από VAGGELHS77 Προβολή Ανάρτησης
    Γεια σας. Ασχολουμαι με το casting,-surf casting εδω και 3 χρονια και ειμαι σε φαση αναζητησης νεου καλαμιου μηχανισμου. Ψαρευα εδω και καιρο με ενα φτηνο τηλεσκοπικο και ενα colmic mezcal τρισπαστο. Το colmic δε το ευχαριστηθηκα γτ το ψαρευα λαθος. Ηθελε νημα αντι πετονιας και ελαφρυτερο μηχανισμο απο ryobi proskyer yellow που του ταιριαξα. Βαρυ σετ γενικα αλλα αξιοπιστο. Για λογους πρακτικοτητας θα παω καθαρα σε νεο τηλεσκοπικο και οι επιλογες μου ειναι οι εξης. : SHIMANO VENGEANCE DX TE 170, SHIMANO VENGEANCE DX TE 200 και OCEANIC COMODOR 180. Μεχρι στιγμης δινω προβαδισμα στο vengeance 170. 1) Θελω να ρωτησω οσους ξερουν τι ψαρευτικες διαφορες εχει με το 200 σε μια βολη με την ιδια τεχνικη και αν το 200 ειναι εξισου ψαρευτικο με μυτη που αντιλαμβανεται τσιμπιες. 2) Δευτερη ερωτηση αν αξιζει να αγορασει καποιος το comodor 180 λογω πολυ χαμηλοτερου κοστους ή επειδη ειναι πιο παλιο ειναι κατωτερο σα καλαμι; ΒΑΣΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ Η ΜΑΚΡΙΝΗ ΒΟΛΗ ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΤΗΣ ΤΣΙΜΠΙΑΣ ΣΤΗ ΜΥΤΗ. Και ο τροπος που ψαρευω ειναι απο λαδια εως 3-4 μποφωρ ελαφρυ surf casting απο λιμενοβραχιονες με σκαλωματα, απο ομαλες αμμουδιες πιο συχνα. Στο ταιριασμα του μηανισμου (beastmaster 10000xb ή okuma distance surf ) θα μπει νημα 0.2 χωρις σοκ λιντερ. Τελος θελω να ευχαριστησω τους φιλους lethrinis kai filosofos επειδη τους εχω πρηξει χαχχαχα και με βοηθανε πολυ να με κατατοπισουν με την ερευνα μου
    Φίλε Βαγγέλη καταρχάς χρόνια πολλά και ευτυχισμένο το νέο έτος.Δεν έχω κάποιο από τα καλάμια και τους μηχανισμούς που ανέφερες,όμως έψαξα αρκετά για να δω τα χαρακτηριστικά και να σου πω τις σκέψεις μου.Μεταξύ των 2 shimano και αφού τα υλικά τους είναι τα ίδια,θα διάλεγα αναλόγως το βαρίδι που θα χρησιμοποιήσω.Αν δηλαδή χρησιμοποιείς βαρίδι 100-120γρ θα πάρεις το 170,ενώ αν ψαρεύεις με μεγαλύτερο βαρίδι,θα χρειαστείς το 200.Τα 2 αυτά καλάμια έχουν παρόμοιο βάρος,οπότε για να πετάει μεγαλύτερο βαρίδι το 200,σίγουρα θα είναι λιγάκι πιο σκληρό και θα έχει ελαφρώς λιγότερη ευαισθησία στο τσίμπημα.Όσο για τις βολές που λες,αν κάνεις βολή και με τα δυο,με το ίδιο βαρίδι πχ με 120γρ,το 170 θα φορτίσει καλύτερα και θα έχεις μεγαλύτερη βολή.Επίσης και τα 3 καλάμια λένε πως αντιλαμβάνεσαι και το παραμικρό τσίμπημα,όμως απορρίπτω το oceanic.Προσοχή,δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει,ίσως είναι και καλύτερο,όμως όπως λες είναι παλιό μοντέλο.Θα σου πω πως σε ακριβό τρίσπαστο μου έσπασε το πάνω στέλεχος και είναι άχρηστο γιατί είναι παλιό μοντέλο και δεν βρέθηκε ανταλλακτικό.Οπότε με το νεώτερο μοντέλο έχεις για κάποια χρόνια την ασφάλεια πως αν συμβεί οτιδήποτε,δεν θα το πετάξεις.Το σετ που έχεις ήδη με το colmic mezcal είναι όντως βαρύ,οπότε στην καινούρια σου αγορά φρόντισε να πάρεις κάτι ελαφρύτερο και πιο ξεκούραστο.Νήμα για μάνα χωρίς shock leader,δεν θα έβαζα ποτέ.Κερδίζεις σε μέτρα βολής,όμως είναι πολύ επικίνδυνο για τα δάχτυλα.Αν όμως αυτή είναι η επιλογή σου,γιατί να πάρεις μηχανισμούς που χωράνε 400 μέτρα πετονιά 0,35;Με το νήμα έχεις υπολογίσει πόσα μέτρα χρειάζεται για να γεμίσει ένας τέτοιος μηχανισμός;Μήπως τελικά με την επιλογή σου να βάλεις νήμα,σου αρκεί ένας μικρότερος και συνεπώς ελαφρύτερος μηχανισμός και όχι αυτοί που ζυγίζουν κοντά στα 600-700γρ;Αυτές είναι οι σκέψεις μου,ελπίζω να σε βοήθησαν και να πάρεις την καλύτερη απόφαση,ώστε να ευχαριστηθείς το αγαπημένο μας χόμπυ.

25. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον eagle για αυτό το post.:

Φήμη
    VAGGELHS77's Avatar
    Αναρτ.
    5
    ..Like!!
    9
    Time Online
    Avg. Time Online
    3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Χρονια πολλα κι απο μενα. Μακαρι το νεο ετος να μην ειναι σα ταινια επιστημονικης φαντασιας οπως περυσι! EAGLE ευαριστω για την απαντηση. Λοιπον η αγορα εγινε ηδη. Πηρα το 200 μιας και σε ψαρεμα με αερα τελευταια καταλαβα οτι ηθελα κατι ντουρο. Επισης το βρηκα απο Γερμανια μολις στα 90 ευρω. Τεραστια διαφορα με τα δικα μας μαγαζια και να σκεφτει κανεις οτι πεσανε και οι τιμες φετος εδω στα shimano...Oσον αφορα το μηχανισμο η λογικη του 10000 ενος beastmaster ή ενος aerlex εχει να κανει καθαρα με το θεμα της βολης μου μιας και απ οτι εχω καταλαβει συνεπικουρει στα μετρα. Και ειναι αξιοπιστοι. Εναν αλλο που εξεταζα τον okuma distance surf μου ειπαν και θετικα και αρνητικα αρα την απεριψα αυτη την επιλογη. Ειλικρινα δεν ειμαι σιγουρος για τιποτα. Αν καποιος ξερει καποιο αλλο μοντελο πιο μικρο να ταιριαζει με το καλαμι και να βοηθαει στα μετρα της βολης ας μου το πει. Δεν εχω παραγγειλει ακομα μηχανισμο. Πιο πολυ στον αερλεξ τεινω μεχρι στιγμης.Για τα μετρα του μηχανισμου δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Θα μπαζωσω κατω με ενα τσιλε ή μια χοντρη πετονια και θα στρωσω το νημα απο πανω. Γαντακι παντα στη βολη εννοειται. Με γαντι λετε να εχω προβλημα να κοψω κανα δαχτυλο; Αν υπαρχει τετοιο θεμα παρακαλω την αποψη σας. Για ελαστικοτητα στη μοναγκιστρη συρωμενη με σισυ αρματωσια μου μονο πετονια. Δε ξερω αν χρειαζεται παραπανω ελαστικοτητα. Με το mezcal ειχα 110 gr με μια πετονια της tronixpro (fluorocarbon coated) 0.30 ανετα και κοβοταν 1 φορα στις 20 ριξιες. Ειδικα αν την ειχα τεντωσει σε σκαλωμα κοβοταν την επομενη φορα στο κομπο της αρματωσιας. Shock leader εβαλα μια φορα και μου εσπασε το κεραμικο του πανω δαχτυλιδιου...! Και ο κομπος πολυ προσεγμενος.. Ποτε ξανα!

27. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον VAGGELHS77 για αυτό το post.:

Moderator
    filosofos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα.
    Αναρτ.
    336
    ..Like!!
    1.089
    Όνομα:
    Βασίλης
    Time Online
    Avg. Time Online
    4 Minutes 17 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    57
    Χρονια πολλα κι απο μενα. Μακαρι το νεο ετος να μην ειναι σα ταινια επιστημονικης φαντασιας οπως περυσι! EAGLE ευαριστω για την απαντηση. Λοιπον η αγορα εγινε ηδη. Πηρα το 200 μιας και σε ψαρεμα με αερα τελευταια καταλαβα οτι ηθελα κατι ντουρο. Επισης το βρηκα απο Γερμανια μολις στα 90 ευρω. Τεραστια διαφορα με τα δικα μας μαγαζια και να σκεφτει κανεις οτι πεσανε και οι τιμες φετος εδω στα shimano...Oσον αφορα το μηχανισμο η λογικη του 10000 ενος beastmaster ή ενος aerlex εχει να κανει καθαρα με το θεμα της βολης μου μιας και απ οτι εχω καταλαβει συνεπικουρει στα μετρα. Και ειναι αξιοπιστοι. Εναν αλλο που εξεταζα τον okuma distance surf μου ειπαν και θετικα και αρνητικα αρα την απεριψα αυτη την επιλογη. Ειλικρινα δεν ειμαι σιγουρος για τιποτα. Αν καποιος ξερει καποιο αλλο μοντελο πιο μικρο να ταιριαζει με το καλαμι και να βοηθαει στα μετρα της βολης ας μου το πει. Δεν εχω παραγγειλει ακομα μηχανισμο. Πιο πολυ στον αερλεξ τεινω μεχρι στιγμης.Για τα μετρα του μηχανισμου δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Θα μπαζωσω κατω με ενα τσιλε ή μια χοντρη πετονια και θα στρωσω το νημα απο πανω. Γαντακι παντα στη βολη εννοειται. Με γαντι λετε να εχω προβλημα να κοψω κανα δαχτυλο; Αν υπαρχει τετοιο θεμα παρακαλω την αποψη σας. Για ελαστικοτητα στη μοναγκιστρη συρωμενη με σισυ αρματωσια μου μονο πετονια. Δε ξερω αν χρειαζεται παραπανω ελαστικοτητα. Με το mezcal ειχα 110 gr με μια πετονια της tronixpro (fluorocarbon coated) 0.30 ανετα και κοβοταν 1 φορα στις 20 ριξιες. Ειδικα αν την ειχα τεντωσει σε σκαλωμα κοβοταν την επομενη φορα στο κομπο της αρματωσιας. Shock leader εβαλα μια φορα και μου εσπασε το κεραμικο του πανω δαχτυλιδιου...! Και ο κομπος πολυ προσεγμενος.. Ποτε ξανα!

Βαγγέλη καλημέρα και χρόνια πολλά.
    Ας τα πάρουμε από αρχή, στο θέμα του μοτέρ και τα δύο Shimano που λες είναι το ίδιο αξιόπιστα με πολύ μικρές διαφορές μεταξύ τους, φυσικά το aerlex είναι λίγο πιο προσεγμένο και φυσικά λίγο πιο ακριβό. Από κει και μετά άποψη μου στο θέμα βολής είναι κυρίως στον χρήστη και μετά στο μοτέρ, άρα αν μπορείς από θέμα λιιιιγο ποιότητας πάρε το aerlex.
    Τώρα οσο αφορά στο θέμα που είπες σχετικά με το shockleader, εγώ και πολλοί φίλοι μου το χρησιμοποιουν πάντοτε, είτε σε μάνα πετονιά είτε σε νήμα χωρίς ποτέ να υπάρχει θέμα πόσο μαλλον αυτό που ανέφερες, να σπάσει το κεραμικό από τον κόμπο 😮!Βέβαια πάντα υπάρχει η πρώτη φορά αλλά ίσως να έγινε από άλλο λόγο.
    Τουλάχιστον σε εμένα αυτό δεν έχει συμβεί ποτέ.
    Απλά το θέμα shockleader δεν είναι μόνο για ασφάλεια αλλά και για οικονομία πόσο μάλλον όταν για μάνα θα έχεις νήμα που είναι πιο ακριβό..
    Τώρα ακόμα και αν εάν σε βολή έχεις σκέτο νήμα το γάντι επιβάλλεται μην φας κάνα δάχτυλο χωρίς καν να το καταλάβεις.

Όπως και να έχει ο συνδυασμός που σκέφτεσαι να κάνεις είναι πολύ καλός όπως και δυνατός που θα σου καλύψει αρκετές συνθήκες σε ψάρεμα, βυθούς ή καιρούς.

29. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον filosofos για αυτό το post.:

Φήμη
    eagle's Avatar
    Αναρτ.
    17
    ..Like!!
    20
    Όνομα:
    Σταύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    4 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Καλημέρα Βαγγέλη και καλορίζικο το νέο καλάμι.Όπως είπε και ο Βασίλης,ο aerlex είναι με μικρή διαφορά καλύτερος μηχανισμός,μα η τεχνική σου είναι κυρίως αυτή που μετράει περισσότεροΈχω το προηγούμενο μοντέλο beastmaster,το οποίο είναι αρκετά δυνατό και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα,εκτός από το ότι δεν συνήθισα ποτέ τόσο βαριά εργαλεία και γι'αυτόν τον λόγω τώρα πήρα τον shimano ultegra.Με 0,30 πετονιά είσαι τυχερός που έριχνες και 20 βολές με 110γρ βαρίδι χωρίς shock leader,το οποίο θα έπρεπε να είναι 0,45-0,50 για να μην έχεις πρόβλημα.Με 0,30 ρίχνω 60γρ βαρίδι και δεν κόβει,για μεγαλύτερο το φοβάμαι.Λογικό επίσης είναι να σου κόβει σε σκάλωμα,αν το παράμαλό σου δεν είναι μικρότερης αντοχής.Και σ'εμένα στο παρελθόν έτυχε να σπάσει δαχτυλίδι οδηγού σε 2 καλάμια μάλιστα,μα έφταιγαν πτώσεις των καλαμιών στην προβλήτα,αφού από τον ενθουσιασμό όταν ανέβαζα 'ενα καλό ψάρι,δεν έβαζα το καλάμι σωστά στην βάση και με τους χτύπους του ψαριού αυτό έπεφτε και χτυπούσε στα τσιμέντα.Με το shock leader δεν έσπασα ποτέ κεραμικό.Το γάντι επιβάλλεται στην περίπτωσή σου.Και η πετονιά είναι επικίνδυνη να σε κόψει σε βολές με μεγάλα βαρίδια,μα το νήμα είναι ξυράφι,οπότε τεράστια προσοχή!!!Εύχομαι να ευχαριστηθείς το νέο σου σετ και να σε αποζημιώσει με πολλές επιτυχίες.

31. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον eagle για αυτό το post.:

Φήμη
    VAGGELHS77's Avatar
    Αναρτ.
    5
    ..Like!!
    9
    Time Online
    Avg. Time Online
    3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Ευχαριστω παιδια για τις αποψεις. Οσο ανταλλουζουμε γνωμες κι εμπειριες μαθαινουμε. Λοιπον οσον αφορα τα 110 γραμμαρια που εριχνα με τη 30αρα πετονια , μαλλον τα καταφερνα λογω ευαισθητης μυτης καλαμιου. Αbove βολη και πολυ σπανια αυτη που εχει φορα σα δρεπανι αλλα σ αυτη ζοριζοταν πολυ η πετονια.. το ενιωθα οτι τεντωνε πολυ στο δαχτυλο μου. Το mezcal φημιζεται για την ευαισθητη και μαλακη του μυτη αν και 250... Η αλλη εξηγηση ειναι οτι η πετονια της tronixpro (aphex) πρεπει να ναι πολυ τιμια. Κι αυτος που μου τη πουλησε (γνωστος ψαρας) μου επεσημανε ποσο τιμια ειναι. Δεν εχει καμμια τρελη αντοχη σε νουμερα αλλα οτι γραφει ισχυει. Filosofe η λογικη μου ως προς το σετ ειναι ενα καλαμι ντουρο για allaround casting (τελευταια βγαζω και σμερνες παναθεμα με) με νημα 0.2 για οσο το δυνατον μεγαλυτερες βολες, ισως βεβαια ν ανεβω σε διατομη αν δω επιπλοκες.. με μια συρωμενη αρματωσια με σισυ (τσιπουρισια) με πετονια 0.3-0.35 για να αποσβαινει το σοκ της βολης με παραμαλο 0.25-0.30 παντα ενα τακ λιγοτερης διατομης για να κοπει στα σκαλωματα. Αν και 95% σκαλωνει το βαριδι εφοσον βαζω φλοτερ. Eagle στο θεμα του κεραμικου ισως εφταιγα κι εγω γτ μου τσιμπησε μια φορα κι εριξε το καλαμι απ τη βαση...! εντυπωσιακο να βλεπεις κατι τετοιο αλλα ισως ξεχαρβαλωσε το δαχτυλιδι δε το προσεξα και στα επομενα ψαρεματα το σοκ λιντερ μ αποτελειωσε. Οσοι ψαρευετε με σοκ λιντερ καλα κανετε! Εγω δε ξερω να σας πω αν ειναι καλο η κακο. Ισως μια μερα να ξαναβαλω. οτι γουσταρει ο καθενας. Παντως επειδη δεν εχουν ερθει ολα τα πραγματα ακομα και δε τα εχω δοκιμασει θα επανελθω μ εμπειριες. Φοβαμαι το νημα απομιμηση τς daiwa που πηρα απο το κινεζο να πω την αμαρτια μου..

Moderator
    filosofos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα.
    Αναρτ.
    336
    ..Like!!
    1.089
    Όνομα:
    Βασίλης
    Time Online
    Avg. Time Online
    4 Minutes 17 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    57
    Ευχαριστω παιδια για τις αποψεις. Οσο ανταλλουζουμε γνωμες κι εμπειριες μαθαινουμε. Λοιπον οσον αφορα τα 110 γραμμαρια που εριχνα με τη 30αρα πετονια , μαλλον τα καταφερνα λογω ευαισθητης μυτης καλαμιου. Αbove βολη και πολυ σπανια αυτη που εχει φορα σα δρεπανι αλλα σ αυτη ζοριζοταν πολυ η πετονια.. το ενιωθα οτι τεντωνε πολυ στο δαχτυλο μου. Το mezcal φημιζεται για την ευαισθητη και μαλακη του μυτη αν και 250... Η αλλη εξηγηση ειναι οτι η πετονια της tronixpro (aphex) πρεπει να ναι πολυ τιμια. Κι αυτος που μου τη πουλησε (γνωστος ψαρας) μου επεσημανε ποσο τιμια ειναι. Δεν εχει καμμια τρελη αντοχη σε νουμερα αλλα οτι γραφει ισχυει. Filosofe η λογικη μου ως προς το σετ ειναι ενα καλαμι ντουρο για allaround casting (τελευταια βγαζω και σμερνες παναθεμα με) με νημα 0.2 για οσο το δυνατον μεγαλυτερες βολες, ισως βεβαια ν ανεβω σε διατομη αν δω επιπλοκες.. με μια συρωμενη αρματωσια με σισυ (τσιπουρισια) με πετονια 0.3-0.35 για να αποσβαινει το σοκ της βολης με παραμαλο 0.25-0.30 παντα ενα τακ λιγοτερης διατομης για να κοπει στα σκαλωματα. Αν και 95% σκαλωνει το βαριδι εφοσον βαζω φλοτερ. Eagle στο θεμα του κεραμικου ισως εφταιγα κι εγω γτ μου τσιμπησε μια φορα κι εριξε το καλαμι απ τη βαση...! εντυπωσιακο να βλεπεις κατι τετοιο αλλα ισως ξεχαρβαλωσε το δαχτυλιδι δε το προσεξα και στα επομενα ψαρεματα το σοκ λιντερ μ αποτελειωσε. Οσοι ψαρευετε με σοκ λιντερ καλα κανετε! Εγω δε ξερω να σας πω αν ειναι καλο η κακο. Ισως μια μερα να ξαναβαλω. οτι γουσταρει ο καθενας. Παντως επειδη δεν εχουν ερθει ολα τα πραγματα ακομα και δε τα εχω δοκιμασει θα επανελθω μ εμπειριες. Φοβαμαι το νημα απομιμηση τς daiwa που πηρα απο το κινεζο να πω την αμαρτια μου..
    Βαγγέλη καλησπερα, ελπίζω να λάβεις σύντομα το σετακι και ψαρευοντας το να βγάλεις τα καλύτερα συμπεράσματα για αυτό και να έχει απόδοση σε αυτό που θες να κάνεις, έτσι τα χρήματα να πιάσουν και τόπο.
    Κοινός πάντα κοιτάμε ένα σύνολο να ανταποκρίνεται για αυτό που θέλουμε να κάνουμε, τύπος - τρόπος ψαρεματος. Για εμένα είναι τα βασικά κριτιριο για μια επιλογή εξοπλισμού, εκτός αν θέλω κάτι διαφορετικό στο τρόπο ψαρεματος που εκεί μπλέκουν λίγο τα πράγματα μια και κάποιες φορές είναι σαν να είναι άγνωστο από ότι κάνω, έτσι είμαι επιφυλακτικός.

Τώρα στο θέμα Leader θα σου πρότεινα να ξανά ασχολειθεις πάλι με αυτό σαν δοκιμή να δεις αν βοηθάει, σίγουρα θα έχεις καλύτερη αίσθηση στις βολές μια και θα υπάρχει ασφάλεια μην φύγει κάνα βαρίδι προς άγνωστη κατεύθυνση. Αν είσαι σε βυθό με μικρό σχετικά βάθος βάλτο, αν όμως πας σε μέρη με μεγάλο βάθος δύσκολο βυθό που θες να σηκώνεις γρήγορα από κάτω τα εργαλεία τότε ή θα έχεις σκληρό Leader ή σκέτο νήμα.

Το παραμαλο να το έχεις σαν κανονα με την αντοχή και λιγότερο με την διατομή.
    Αυτό γιατί μια μάνα μπορεί να είναι 0.30 και με αντοχή 12κιλα που μια fluorocarbon σε ίδια κιλά ίσως φτάνει και 0.40.
    Τα παραπάνω είναι προσωπική άποψη 😉.

Στο θέμα αμαρτωμα για τσιπούρες μιλάμε αποκλειστικά για μοναγκιστρο, είτε σταθερό είτε τύπου σισι.
    Στο δεύτερο είναι ο κύριος τρόπος που ψαρεύω ανάλογα ψάρια, πάντα όμως να ξέρεις από την αρχή μέχρι το τέλος τι πρέπει να κανείς, είναι και λίγο θέμα εμπειρίας κυρίως από αυτά τα ψάρια που χάνουμε και όχι βγάζουμε γιατί έτσι μόνο διορθώνουμε τα λάθη μας.
    Σε σισι εγώ προσωπικά σχεδόν πάντα δουλεύω λίγο πιο χοντρό παραμαλο σε σχέση με σταθερό. Λόγο ότι εκεί επιτρέπουμε να πάρει το δόλωμα μέσα στο στόμα ενώ στο σταθερό τις πιο πολλές φορές καρφωνετε στα άκρα,χωρις όμως και αυτά να αποτελούν κανόνα.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη filosofos : 22-01-2021 στις 07:16

34. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον filosofos για αυτό το post.:

Φήμη
    Alexsuzuki's Avatar
    Περιοχή
    Αθηνα-κυψελη
    Αναρτ.
    499
    ..Like!!
    297
    Όνομα:
    Αλεξανδρος
    Time Online
    3 Weeks 1 Day 12 Hours 47 Minutes 28 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 44 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    63
    νημα χωρις σλ ? δεν μπορω να καταλαβω γιατι να το κανεις απο την στιγμη που ολοι λενε οτι ειναι επικινδυνο .
    οπως δνε μπορω να καταλαβω πως εκανες βολη 110 γρ με 0.30 πετονια. εκτος και εαν δεν εκανες δυνατη βολη αλλα τοτε πιο το νοημα να βαλεις τοσο μεγαλο βαριδι?

οπως και να εχει με το καλο να ερθουν τα πραγματα σου και να τα ευχαριστηθεις

36. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Alexsuzuki για αυτό το post.:

Φήμη
    VAGGELHS77's Avatar
    Αναρτ.
    5
    ..Like!!
    9
    Time Online
    Avg. Time Online
    3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Καλησπερα παιδια. fiosofe ισως ξαναβαλω. Μπορει να δω γδαρσιματα στο νημα η κοψιματα και ν αναγκαστω. Εχω μεγαλη αμφιβολια αν θα αντεξει μια απομιμηση daiwa νημα κινεζικη 0.2... Θα δουμε. Τωρα θα ενταξω νεο οπλο στη φαρετρα μου. Απελευθερωτη μολυβιου για να μη χρειαζεται να φτιαχνω αρματωσιες καθε λιγο. Θα βοηθουσε και με το λιντερ να μην αγχωνομαι οτι θα χανω κι αυτο. Για την αντοχη των πετονιων που ειπες εχεις δικιο. Παρεπιπτοντως υπαρχει καποιος κανονας για την αναλογια δυναμης στη μανα και στο παραμαλο; πρεπει να βαζουμε παραμαλο 10%, 20% ΄30% λιγοτερης δυναμης; Και ο κανονας ισχυει και για (νημα ως μανα) σε σχεση με παραμαλακι. Προσωπικα ολες οι αρματωσιες μου ειναι μοναγκιστρες συρωμενες με σισυ αλλες πιο κοντες αλλες πιο μακρουλες αναλογα τους βυθους και τα κυματα. Μανα tronixpro aphex 0.3 αντοχης 7.36kg μετα στριφταροπαραμανα ενα κομματι 1 μετρου ιδια πετονια για το σισυ, χαντρα, στριφταρι κι ενα παραμαλο platil αντοχης 4.3kg. Καποιες φορες απλα βαζω δευτερο αγκιστρακι κολητα στο παραμαλο αν ψαρευω με σαρδελα και παντα φλοτερ. Αlexsuzuki εχω το colmic mezcal. Ειναι μαλακο αν και 250. Και δε φορτιζει με μικροτερο βαρος. Αν βαλω 120γρ το ριχνω πιο κοντα.. Δε ξερω αν εβαζα μικροτερη διατομη πετονια στη μια μπομπινα του proskyer ισως 0.28 και σοκ λιντερ με απελευθερωτη μολυβιου. Παντως κατω απο 0.28 δε νομιζω ν αξιζει να πεσω... θα κερδιζα μετρα σιγουρα παντως. Μεχρι τωρα δεν εχω ριξει παραπανω απο 60 μετρα. Το σιγουρο παντως ειναι οτι αναλογα το βυθο αναλογα και ο εξοπλισμος. Αρα θες πολλα εργαλεια και κατα το δυνατον πολλες μπομπινες. Αν υπαρχει καποια fluorocarbon coated 0.28 αντοχη γυρω στα 8-10 κιλα να προτεινετε πειτε μου σας παρακαλω

Φήμη
    eagle's Avatar
    Αναρτ.
    17
    ..Like!!
    20
    Όνομα:
    Σταύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    4 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Βαγγέλη καλησπέρα.Είδα κι εγώ αυτά τα daiwa μα δεν γράφουν αντοχή σε κιλά και δεν τα πήρα.Δεν υπάρχει ιδιαίτερος κανόνας για αναλογία δύναμης.Αρκεί το παράμαλο να έχει μικρότερη αντοχή.Απελευθερωτή δεν χρησιμοποιώ,μα το σκέφτομαι σοβαρά να ξεκινήσω γιατί σε κακούς βυθούς χάνω πολλά βαρίδια και είναι σημαντικό κόστος.Το σίσυ μπαίνει στην μάνα ή αν χρησιμοποιείς shock leader,το βάζεις εκεί.Δεν υπάρχει λόγος να βάζεις στριφταροπαραμάνα και επιπλέον κομμάτι πετονιάς για το σίσυ.Μετά το σίσυ βάζεις χάντρα και στριφτάρι ή στριφταροπαραμάνα και το παράμαλο.Fluorocarbon coated φθηνή και δυνατή είναι η Sakana Special Fluorocarbon Coated.Ενδεικτικά να σου αναφέρω,0,245 αντοχή 10,34kg και 0,261 με αντοχή 11,22.Βγαίνει και άλλα μεγέθη εννοείται.

+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας