Υποβάλετε εδώ την προσφορά σας. Στόχος προσφορών: 30 EUR, Προσφέρθηκαν: 0 EUR (0%)
Υποστηρίξτε την λειτουργία της ιστοσελίδας μας. Σας ευχαριστούμε!

+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 30 από σύνολο 34

Θέμα: Νήμα SPIDERWIRE STEALTH CODE RED BRAID

  1. #1
    Administrator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Vasilis.Vasilaropoulos's Avatar
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Αναρτ.
    1.856
    ..Like!!
    2.057
    Thanked 5.180 Times in 981 Posts
    Όνομα:
    Βασίλης Βασιλαρόπουλος
    Time Online
    2 Months 3 Days 23 Hours 20 Minutes 17 Seconds
    Avg. Time Online
    4 Minutes 39 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10

    Νήμα SPIDERWIRE STEALTH CODE RED BRAID



    Δοκιμάσαμε και σας παρουσιάζουμε ένα από τα καλύτερα νήματα της αγοράς!
    Το νήμα STEALTH CODE RED της SpideWire είναι εξαιρετικής ποιότητας και κατασκευασμένο από Ultra High Strength PE, ειδικής βαφής με τεχνολογία "Color Technology Lock" εξασφαλίζοντας μεγάλη διάρκεια ζωής!
    Επίσης οι ίνες του STEALTH CODE RED έχουν επικάλυψη Teflon ® κάνοντας το νήμα πολύ εύκαμπτο και ανθεκτικό στην τριβή.
    Πολλοί φίλοι θα πιστεύετε ότι το έντονο κόκκινο χρώμα του θα είναι πολύ εμφανές στο νερό. Αυτό όμως δεν ισχύει διότι η ειδική βαφή του τεχνολογίας HI-Vis δημιουργεί της κατάλληλες συνθήκες κάνοντας το STEALTH CODE RED σχεδόν αόρατο μέσα στο νερό, εξού και το όνομα του "Stealth".
    To STEALTH CODE RED διατίθεται σε μεγάλη γκάμα διατομών ξεκινώντας από 0.10mm έως και 0.40mm και με την αντοχή του να αρχίζει από τα 6,2kg έως και τα 59,4kg (!!!) αντίστοιχα.

    Μια ενδεικτική τιμή για νήμα 0.25mm / 270m είναι από 45 έως και 80 ευρώ στην Ελλάδα και για το ίδιο νήμα οι τιμές στο εξωτερικό κυμαίνονται από 25 έως και 40 ευρώ!!
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη GiorgosIkaria : 25-03-2014 στις 20:27
    Ψαρεύω για να ζω.... ζω για να ψαρεύω!!

  2. Τα παρακάτω μέλη 6 έκαναν Like!! στον Vasilis.Vasilaropoulos για αυτό το post.:


  3. #2
    Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη
    Christos2413's Avatar
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    Κρανιδι αργολιδος
    Αναρτ.
    182
    ..Like!!
    257
    Thanked 163 Times in 60 Posts
    Όνομα:
    Χρηστος Τζανης
    Time Online
    1 Week 2 Days 1 Hour 31 Minutes 45 Seconds
    Avg. Time Online
    39 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    59
    Μου το συστησε ενας φιλος ψαρας και ηταν η καλυτερη επιλογη μου στα νηματα. Πραγματικα αξιζει το καθε ευρο.
    Το βρηκα εδω http://www.parisfishing.gr/el/produc..._red_270m.html σε καλυτερη τιμη στην Ελλαδα. Μικρη διαφορα με ebay.
    Μπραβο Βασιλη, αξιζε αναφορας το συγκεκριμενο!!!
    Βρες πρωτα τα ψαρια, αυτα θα σου πουνε τι χρειαζεσαι για να τα πιασεις...

  4. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Christos2413 για αυτό το post.:


  5. #3
    Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    johnamd's Avatar
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    ΧΙΟ
    Αναρτ.
    162
    ..Like!!
    255
    Thanked 359 Times in 82 Posts
    Όνομα:
    Γιαννης. Γιαννουλακης
    Time Online
    1 Week 6 Days 49 Minutes 54 Seconds
    Avg. Time Online
    56 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    59
    Το 0.15 για spinning είναι χοντρό ? Υπάρχει μεγάλη διαφορά στα μέτρα της βολής με ένα 0.08?

  6. #4

    Φήμη
    Alexis's Avatar
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Αναρτ.
    23
    ..Like!!
    1
    Thanked 7 Times in 5 Posts
    Time Online
    5 Days 21 Hours 40 Minutes 56 Seconds
    Avg. Time Online
    25 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Καλησπέρα σε όλους.

    Ορμώμενος από το αρχικό ποστ αρχικώς και επειδή το βρήκα σε πάρα πολύ καλή τιμή κατά δεύτερον αγόρασα αρχικά μία συσκευασία των 270 μέτρων.
    Πρωτάρης στο νήμα οφείλω να ομολογήσω ότι έχω ενθουσιαστεί με την όλη συμπεριφορά του. Δεν είμαι σε θέση φυσικά να το συγκρίνω με άλλα νήματα αλλά σε σχέση με την πετονιά το προτιμώ ασυζητητί. Μάλιστα κατά την διάρκεια του Πάσχα είχα την ευκαιρία να το δοκιμάσω επί αρκετές μέρες συνεχόμενα και πραγματικά είναι στην ίδια ακριβώς κατάσταση όπως το πρώτο αγόρασα.

    Με αφορμή λοιπόν τα παραπάνω πήρα ακόμα μια συσκευασία με σκοπό να ενώσω τα δύο νήματα και να τα μεταφέρω σε ένα ryobi proskyner που έχω.

    Θα ήθελα λοιπόν την συμβουλή σας ποιο κόμπο να χρησιμοποιήσω για την ένωση των 2 νημάτων?

    Εδώ να σημειώσω α) ότι η διάμετρος τους είναι ακριβώς η ίδια και β) για την ένωση του shock leader με το νήμα έχω χρησιμοποιήσει τον fg και είμαι ευχαριστημενος αρκετά.

  7. #5
    Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    Alexandros's Avatar
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    ΚΥΘΗΡΑ
    Αναρτ.
    89
    ..Like!!
    48
    Thanked 80 Times in 33 Posts
    Όνομα:
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΑΒΑΛΑΣ
    Time Online
    5 Days 13 Hours 5 Minutes 8 Seconds
    Avg. Time Online
    24 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    46
    έχω ακούσει και εγώ πάρα πολύ καλά λογία για το συγκεκριμένο νήμα. μπορώ να το χρεισοιμοποιησω για ψάρεμα με ζωντανό σαν παράμαλλο?

  8. #6

    Φήμη
    Alexis's Avatar
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Αναρτ.
    23
    ..Like!!
    1
    Thanked 7 Times in 5 Posts
    Time Online
    5 Days 21 Hours 40 Minutes 56 Seconds
    Avg. Time Online
    25 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Alexandros Προβολή Ανάρτησης
    έχω ακούσει και εγώ πάρα πολύ καλά λογία για το συγκεκριμένο νήμα. μπορώ να το χρεισοιμοποιησω για ψάρεμα με ζωντανό σαν παράμαλλο?
    Δεν ξέρω να σου απαντήσω με σιγουριά αλλά για παράμαλλο δεν νομίζω. Είναι για γέμισμα της μπομπινας και μετά συνδέεις το παράμαλλο σου. Νομίζω ότι η ίδια εταιρεία έχει βγάλει ένα νήμα για παράμαλλο αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς το όνομα του

  9. #7
    Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη
    rqd's Avatar
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    293
    ..Like!!
    85
    Thanked 250 Times in 98 Posts
    Όνομα:
    Ηλίας
    Time Online
    2 Weeks 6 Days 13 Hours 49 Minutes 54 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 29 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    70
    Τα 270m δεν είναι αρκετά για το Proskyer;

  10. #8

    Φήμη
    Alexis's Avatar
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Αναρτ.
    23
    ..Like!!
    1
    Thanked 7 Times in 5 Posts
    Time Online
    5 Days 21 Hours 40 Minutes 56 Seconds
    Avg. Time Online
    25 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από rqd Προβολή Ανάρτησης
    Τα 270m δεν είναι αρκετά για το Proskyer;
    Δυστυχώς έχω επιλέξει την διάμετρο 20 και δεν γεμίζει ικανοποιητικά την μπομπίνα.

  11. #9

    Φήμη
    argyris's Avatar
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Αναρτ.
    32
    ..Like!!
    12
    Thanked 8 Times in 6 Posts
    Time Online
    5 Days 8 Hours 47 Minutes 41 Seconds
    Avg. Time Online
    23 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Παιδιά καθοτι νεος στο χομπι γιατι πρωτιστως ετσι ειναι για μενα, ξερει κανένας να μου πει αν το συγκεκριμένο νημα στα 20 mm με αναφερόμενη αντοχή 18 κιλα θα τα βγαλει πέρα με ενα λαβρακι ή λουτσο 3 με 4 κιλά ή δεν θα αντέξει; Γιατι θέλουμε και να γεμίσει και η πομπινα αλλα και με ενα μαχητικό ψάρι να μη μας προδώσει εύκολα. Τουλάχιστον να γινει λιγο παιχνίδι. Γιατι σιγουρα οι τιμες αντοχης που λενε δεν ειναι το ιδιο με τα τεστ αντοχης. Αν το χει χρησιμοποιησει κανενας το συγκεκριμενο να μου πει.

  12. #10

    Φήμη
    argyris's Avatar
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Αναρτ.
    32
    ..Like!!
    12
    Thanked 8 Times in 6 Posts
    Time Online
    5 Days 8 Hours 47 Minutes 41 Seconds
    Avg. Time Online
    23 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    ή αν καποιος αλλος φιλος με αλλες διαμετρους να μας πει μεχρι τι κιλα ψαρια εχει βγαλει ωστε να παρουμε μια ιδεα και να συγκρινουμε! Επισης αν ειναι αθορυβο οπως λενε γιατι εχω ενα αλλο της oceanic το οποιο μετα απο ενα μηνα μου φαινεται οτι κανει θορυβο στο τραβηγμα οταν περναει μεσα απο τους οδηγους.ενω ςτην αρχη τα ψαρια χτυπαγανε σχετικα ικανοποιητικα τωρα ειναι ελαχιστα τα χτυπηματα. Εκτος αν φταιει τιποτα αλλο. λετε να ισχυει αυτο που ακουσα οτι ο νοεμβρης ειναι ο καλυτερος μηνας για ψαρεμα; Και οτι μετα το χειμωνα λιγοστευουν; Τελοσπαντων ειδομεν!

  13. #11

    Φήμη Φήμη Φήμη
    gziakkas's Avatar
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Αναρτ.
    226
    ..Like!!
    447
    Thanked 583 Times in 153 Posts
    Όνομα:
    Γεώργιος Ζιάκκας
    Time Online
    3 Weeks 3 Days 18 Hours 54 Minutes 16 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 48 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    63
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από argyris Προβολή Ανάρτησης
    Παιδιά καθοτι νεος στο χομπι γιατι πρωτιστως ετσι ειναι για μενα, ξερει κανένας να μου πει αν το συγκεκριμένο νημα στα 20 mm με αναφερόμενη αντοχή 18 κιλα θα τα βγαλει πέρα με ενα λαβρακι ή λουτσο 3 με 4 κιλά ή δεν θα αντέξει; Γιατι θέλουμε και να γεμίσει και η πομπινα αλλα και με ενα μαχητικό ψάρι να μη μας προδώσει εύκολα. Τουλάχιστον να γινει λιγο παιχνίδι. Γιατι σιγουρα οι τιμες αντοχης που λενε δεν ειναι το ιδιο με τα τεστ αντοχης. Αν το χει χρησιμοποιησει κανενας το συγκεκριμενο να μου πει.
    Φιλαράκι, το Spiderwire στα 20mm το χρησιμοποιώ στο shore jiggging και έχω βγάλει συναγρίδα 6.200 Kgr το νήμα είναι φοβερό! Για όλα τα παραπάνω θηράματα που αναφέρεις εγώ θα χρησιμοποιούσα νήμα στα 14mm και πάλι θα ήμουν πολύ άνετος.

  14. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον gziakkas για αυτό το post.:


  15. #12

    Φήμη
    argyris's Avatar
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Αναρτ.
    32
    ..Like!!
    12
    Thanked 8 Times in 6 Posts
    Time Online
    5 Days 8 Hours 47 Minutes 41 Seconds
    Avg. Time Online
    23 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Φίλε Γιώργο ευχαριστώ για τη πληροφορία, κατατοπιστικοτατος σχετικα με τις διαμετρους και τις αντοχες. Μαλλον θα το τιμήσω το χω βρει από το eBay στα 35 ευρώ τα 270 μέτρα. Ελπίζω να μείνω ευχαριστημένος. Καλές ψαριες!

  16. #13
    Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    Alexandros's Avatar
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    ΚΥΘΗΡΑ
    Αναρτ.
    89
    ..Like!!
    48
    Thanked 80 Times in 33 Posts
    Όνομα:
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΑΒΑΛΑΣ
    Time Online
    5 Days 13 Hours 5 Minutes 8 Seconds
    Avg. Time Online
    24 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    46
    σκέφτομαι να βάλω το συγκεκριμένο νήμα σε 0,40 για μάνα στην τεχνική του havy casting έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο? ευχαριστώ πολύ

  17. #14

    Φήμη
    Nikosa2009's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Αναρτ.
    67
    ..Like!!
    6
    Thanked 12 Times in 8 Posts
    Time Online
    5 Days 10 Hours 14 Minutes 29 Seconds
    Avg. Time Online
    23 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    45
    Καλημέρα και καλή χρονια σε όλους!
    Σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο νήμα για να γεμίσω ένα μηχανάκι catana 4000 με το αντίστοιχο καλάμι 10-30. Λεω να το παρω στα 0,10mm 6,2kg. Έχει μεγάλη αποκληση η διαμετρος του απο αυτά που γραφουνε; Δηλαδή το 10αρι μπορεί να είναι και περιπου 20; Το stealth code red με το stealth glow vis, η διαφορα τους είναι μόνο στο χρωμα;

  18. #15
    Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη
    Christos2413's Avatar
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    Κρανιδι αργολιδος
    Αναρτ.
    182
    ..Like!!
    257
    Thanked 163 Times in 60 Posts
    Όνομα:
    Χρηστος Τζανης
    Time Online
    1 Week 2 Days 1 Hour 31 Minutes 45 Seconds
    Avg. Time Online
    39 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    59
    Καλησπερα φιλε μου και καλη χρονια. Το νημα αυτο και συγκεκριμενα το 0.10 το χρησιμοιποιω για LRF. Ειναι ακριβως η διαμετρος του οσο γραφει η συσκευασια, οι αντοχες του ειναι απιστευτες αλλα θα σου ελεγα να πας μια διαμετρο παραπανω. Το θεωρω καπως λεπτο για spinning, θα σου ελεγα να πηγαινες σε 0.12 η και 0.14, θα εισαι καλυμενος και με ενα παραμαλλο της ταξης του 0.26μμ. Τωρα για το αλλο που αναφερεις δεν το εχω δουλεψει και δεν το ξερω απλα βλεπω οτι ειναι λιγακι πιο δυνατο το code red. Ελπιζω να βοηθησα.
    Βρες πρωτα τα ψαρια, αυτα θα σου πουνε τι χρειαζεσαι για να τα πιασεις...

  19. #16

    Φήμη
    Nikosa2009's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Αναρτ.
    67
    ..Like!!
    6
    Thanked 12 Times in 8 Posts
    Time Online
    5 Days 10 Hours 14 Minutes 29 Seconds
    Avg. Time Online
    23 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    45
    Με προβληματίζει αν θα ταιριάζει με το 4000 ή θα θέλει ποιο μικρό μηχανάκι π.χ 2500. Έχω το power pro σε 0,23 αλλα είναι χοντρό για spinning. Θέλω να παω σε μικρή διάμετρο νηματος αλλα να έχει και καλή αντοχή γιατί παραμαλο σε νήμα δεν ξαναβάζω. Έχω χάσει 5-6 καλά τεχνητα ψαράκια γιατί κόπηκε το παραμαλο στην ένωση με το νήμα. Έχω δοκιμάσει διαφορους κόμπους αλλα όλοι βρισκουνε στους οδηγούς και σιγά σιγά φθείρεται.

  20. #17

    Φήμη
    7bpm's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αττική, Αχαΐα, Αιτωλοακαρνανία, Πρέβεζα
    Αναρτ.
    26
    ..Like!!
    11
    Thanked 62 Times in 12 Posts
    Όνομα:
    Σταύρος
    Time Online
    2 Days 12 Hours 46 Minutes 11 Seconds
    Avg. Time Online
    11 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Καλησπέρα στη παρέα,

    Ψάχνω να βρω αυτό το νήμα σε διάμετρο 0.40mm (ή έστω το 0,35mm) στα 1,800 μέτρα...

    Η κατασκευάστρια εταιρία λέει ότι το βγάζει.

    'Εχει κανένας υπόψιν του εάν το έχει σε stock κάποιο μαγαζί στην Ελλάδα? Αλλά μάλλον για παραγγελιά από εξωτερικό με βλέπω....

    (το θέλω για να γεμίσω 2 μπομπίνες που περνούν από 540m η κάθε μια)

  21. #18
    Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    spiros(125gr)'s Avatar
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Αναρτ.
    276
    ..Like!!
    34
    Thanked 262 Times in 109 Posts
    Time Online
    3 Days 3 Hours 42 Minutes 17 Seconds
    Avg. Time Online
    13 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    76
    Αλεξαντρε στην συγκεκριμενη τεχνηκη εγω χρησημοπιω ,μανες από παραγάδια,50-55, είναι πολύ φθινες κ ανα 10 ψαρέματα μπορης να της πετας,μιας που το κοστος είναι μικρο,εγω δεν θα δουλευα σε καμια περιπτοση στο στο heavy casting νημα,για τον πολλη απλο λογο ,ότι σε κάθε μαγκομα ,θα τραβαγα τα μαλια μου,απο την απολια του νηματος,στο αν μπορης να το χρησημοπιησης για παραμαλο ,ενοηται πος ναι, εγω προσωπηκα στο heavy casting δουλευω 0,50 παραμαλα,δυπλαρωμενα,τωρα η επιλογή είναι δικη σου.....!!!!!! https://www.youtube.com/watch?v=vRGsOX6QnJY

  22. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον spiros(125gr) για αυτό το post.:


  23. #19

    Φήμη
    mitsos1's Avatar
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    43
    ..Like!!
    0
    Thanked 31 Times in 17 Posts
    Όνομα:
    Μήτσος
    Time Online
    17 Hours 4 Minutes 48 Seconds
    Avg. Time Online
    3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από 7bpm Προβολή Ανάρτησης
    Καλησπέρα στη παρέα,

    Ψάχνω να βρω αυτό το νήμα σε διάμετρο 0.40mm (ή έστω το 0,35mm) στα 1,800 μέτρα...

    Η κατασκευάστρια εταιρία λέει ότι το βγάζει.

    'Εχει κανένας υπόψιν του εάν το έχει σε stock κάποιο μαγαζί στην Ελλάδα? Αλλά μάλλον για παραγγελιά από εξωτερικό με βλέπω....

    (το θέλω για να γεμίσω 2 μπομπίνες που περνούν από 540m η κάθε μια)
    Εδώ http://purefishing.gr/index.php?targ...oduct_id=29989 το έχει σε 600 μέτρα αν σου κάνει. Ρώτα αν στο φέρνει και σε 1800, είναι ο αντιπρόσωπος στην Ελλάδα.

  24. #20

    Φήμη
    alaniara's Avatar
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Αναρτ.
    79
    ..Like!!
    0
    Thanked 26 Times in 16 Posts
    Time Online
    1 Week 1 Day 18 Hours 41 Minutes 9 Seconds
    Avg. Time Online
    38 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    41
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από gziakkas Προβολή Ανάρτησης
    Φιλαράκι, το Spiderwire στα 20mm το χρησιμοποιώ στο shore jiggging και έχω βγάλει συναγρίδα 6.200 Kgr το νήμα είναι φοβερό! Για όλα τα παραπάνω θηράματα που αναφέρεις εγώ θα χρησιμοποιούσα νήμα στα 14mm και πάλι θα ήμουν πολύ άνετος.
    ΤΙ παραμαλο βαζεις εκει.......μπορει κανεις να βαλει αυτο το νημα για παραμαλο

  25. #21
    Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    johnamd's Avatar
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    ΧΙΟ
    Αναρτ.
    162
    ..Like!!
    255
    Thanked 359 Times in 82 Posts
    Όνομα:
    Γιαννης. Γιαννουλακης
    Time Online
    1 Week 6 Days 49 Minutes 54 Seconds
    Avg. Time Online
    56 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    59
    παραμαλο δεν βαζεις νημα ,θα βαλεις flourocarbon μπετονια ,με διαμετρο αναλογα τα ψαρια που θα ζητισεις,για να αποφυγεις τα κοψηματα απο τα δοντια τον ψαριων και τα βραχια ,και να εισαι και πιο διακριτικος στο θηραμα

  26. #22

    Φήμη
    alaniara's Avatar
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Αναρτ.
    79
    ..Like!!
    0
    Thanked 26 Times in 16 Posts
    Time Online
    1 Week 1 Day 18 Hours 41 Minutes 9 Seconds
    Avg. Time Online
    38 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    41
    OK kaταλαβα....ποσο μηκος το παραμαλο....για παραδειγμα για συναγριδες τι παραμαλο μεγεθος θα βαλω...ευχαριστω για την αμεσα απαντηση

  27. #23
    Administrator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Vasilis.Vasilaropoulos's Avatar
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Αναρτ.
    1.856
    ..Like!!
    2.057
    Thanked 5.180 Times in 981 Posts
    Όνομα:
    Βασίλης Βασιλαρόπουλος
    Time Online
    2 Months 3 Days 23 Hours 20 Minutes 17 Seconds
    Avg. Time Online
    4 Minutes 39 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Καταρχήν για να στοχεύσουμε μεγάλα ψάρια όπως η συναγρίδα, θα πρέπει να είμαστε κατάλληλα εξοπλισμένοι όσο αφορά καλάμι, μηχανισμό, μάνα μηχανισμού, τηλ σκαφάκι για μεταφορά δολώματος και το τελευταίο είναι το παράμαλλο. Το παράμαλλο σε αυτή την τεχνική (heavy casting) επιλέγεται ανάλογα με την μορφολογία του βυθού. Σε καμία περίπτωση δεν βάζουμε νήμα για παράμαλλο στο casting διότι, 1ο τα ψάρια που στοχεύουμε είναι μικρότερα σε μέγεθος από αυτά του heavy casting, 2ο το νήμα θα μπερδευτεί πολύ πιο εύκολα από την πετονιά, 3ο το νήμα είναι 10 φορές πιο ακριβό, 4ο η πετονιά είναι πιο διακριτική οπότε είναι πολλοί οι λόγοι που δεν βάζουμε νήμα για παράμαλλο. Στη θέση σου θα χρησιμοποιούσα για παράμαλλο μία καλή fluorocarbon.
    Ψαρεύω για να ζω.... ζω για να ψαρεύω!!

  28. #24

    Φήμη
    7bpm's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αττική, Αχαΐα, Αιτωλοακαρνανία, Πρέβεζα
    Αναρτ.
    26
    ..Like!!
    11
    Thanked 62 Times in 12 Posts
    Όνομα:
    Σταύρος
    Time Online
    2 Days 12 Hours 46 Minutes 11 Seconds
    Avg. Time Online
    11 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Προσωπικα χρησιμοποιω και fluorocarbon αλλα και νημα για παράμαλλο.

    Για νήμα βάζω πάντα 8κλωνο και παντα μικρότερης αντοχής από αυτήν της μάνας. Τελευταία χρησιμοποιώ το Ultracast InvisiBraid της Spiderwire και είμαι αρκετά ευχάριστημενος. Είναι "σχεδον" αόρατο και μέχρι στιγμής δεν με έχει απογοητεύσει.

    Σε fluorocarbon βάζω το XPS Saltwater Super Soft της Trabucco σε 0.50, 0.60 ή 0.70 mm ανάλογα με την περίσταση.



    Sent from my SM-P605 using Tapatalk 2

  29. #25

    Φήμη
    alaniara's Avatar
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Αναρτ.
    79
    ..Like!!
    0
    Thanked 26 Times in 16 Posts
    Time Online
    1 Week 1 Day 18 Hours 41 Minutes 9 Seconds
    Avg. Time Online
    38 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    41
    νασται καλα διαφωτιστικες απαντησεις..........καλη μεγαλοβδομαδα

    Και μια ερωτηση τεχνικη ......εχω το εξης προλημα.....εχω βρει 2 καλαμιδια που θελω απο καταστημα της Θεσα-νικης......το κακο ειναι οτι τους μηχανισμους τους βρησκω Αθηνα και Θεσ-νικη δεν παω να δω τα καλαμια....θα μου τα στειλουν...το θεμα ειναι ποσο σημαντικο ειναι να εχω και τα δυο μαζι καλαμι και μηχανη στην αγορα να δω το ζυγισμα.....το ενα ειναι καλαμι για λαυρακια το MAJORCRAFT KGS-902L 7-23gr 2,74 και το αλλο ειναι για σορ τζιγκινγκ το Major craft CRK1002MH 3,05 20-60 gr ...το θεμα ειναι οτι ειναι και πιο φτηνα απο Θεσ αποτι Αθηνα.....για μηχανισμους σκεφτομαι DAIWA ΚΑΙ SHIMANO αλλα δεν ξερω ακομα ποιους....ποια η γνωμη σας.....επισης εχετε κατα νου καποιο καταληλο μηχανακι για το καθενα....μπορω να δωσω μεχρι και 250 για καθε μηχανακι....εκτος αμα βρω για το σπινινγκ κατι στα 200 και δωσω την διαφορα στο σορ τζιγκινγκ μηχανακι........γνωμες καλοδεχουμενες

  30. #26

    Φήμη
    ergotelis's Avatar
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Crete
    Αναρτ.
    63
    ..Like!!
    3
    Thanked 40 Times in 27 Posts
    Όνομα:
    Stergiopoulos George
    Time Online
    6 Days 13 Hours 4 Minutes 56 Seconds
    Avg. Time Online
    28 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    45
    Πάνω στα μηχανάκια, καλύτερα να πας εσύ ο ίδιος και να δεις, ωστόσο, για το spinning να δεις τα caldia 2500 της Daiwa και για το Jigging να δεις το Saragosa 5000 της Shimano.

  31. #27

    Φήμη
    alaniara's Avatar
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Αναρτ.
    79
    ..Like!!
    0
    Thanked 26 Times in 16 Posts
    Time Online
    1 Week 1 Day 18 Hours 41 Minutes 9 Seconds
    Avg. Time Online
    38 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    41
    To θεμα ειναι τι κανω που τα καλαμια ειναι απο αλλο μαγαζι και δεν θα τα δω μαζι να ζυγιστουν...παιζει παρα πολυ μεγαλο ρολο.......

  32. #28

    Φήμη
    AlexVag's Avatar
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Αναρτ.
    154
    ..Like!!
    20
    Thanked 48 Times in 24 Posts
    Time Online
    1 Week 11 Hours 42 Minutes 47 Seconds
    Avg. Time Online
    32 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    48
    Εχει κανενας αποψη για το spiderwire invisi-braid σε σχεση με το stealth? Θα αγορασω ενα απο τα 2. Επισης το κικκινο χρωμα με χαλαει γιατι ξεχωριζει μεσα στο νερο. Το οτι χανεται δεν ισχυει.

  33. #29

    Φήμη
    mitsos1's Avatar
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    43
    ..Like!!
    0
    Thanked 31 Times in 17 Posts
    Όνομα:
    Μήτσος
    Time Online
    17 Hours 4 Minutes 48 Seconds
    Avg. Time Online
    3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Δεν ξέρω ρε φίλε, η spider wire, με έχει μπερδέψει. Δίνει για τα νέα νήματα περίεργες αντοχές. Δες εδώ http://www.spiderwire.com/spiderwire...d/1360887.html

    0.25 διάμετρο, αντοχή μόνο 9 κιλά !!

  34. #30

    Φήμη
    AlexVag's Avatar
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Αναρτ.
    154
    ..Like!!
    20
    Thanked 48 Times in 24 Posts
    Time Online
    1 Week 11 Hours 42 Minutes 47 Seconds
    Avg. Time Online
    32 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    48
    Πλεον δινει δυναμη στον κομπο...τελικα πηρα το κοκκινο. Μεχρι στιγμης πολυ καλο. Δεν μου εκανε την παραμικρη τουφα. Και καποια στιγμη που μπερδευτηκε απο δικο μου λαθος ξεμπερδευτηκε ευκολα. Και μιλαω για spinning που οι βολες ειναι συνεχεις.

+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίοΤελευταίο

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας