+ Απάντηση στο Θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 10 από σύνολο 10

Θέμα: Στο κυνήγι της.... αυτοπροβολής .

Administrator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Vasilis.Vasilaropoulos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Αναρτ.
    1.850
    ..Like!!
    2.048
    Thanked 5.114 Times in 974 Posts
    Όνομα:
    Βασίλης Βασιλαρόπουλος
    Time Online
    2 Months 3 Days 4 Hours 47 Minutes 42 Seconds
    Avg. Time Online
    5 Minutes
    Ισχύς Φήμης
    10

Στο κυνήγι της.... αυτοπροβολής .

Με τον όρο αυτοπροβολή εννοείται η πράξη της μεταβίβασης θετικών πληροφοριών για τον εαυτό με την κατάλληλη συμπεριφορά από το ίδιο το άτομο ή τον κατάλληλο φορέα, όπως επίσης και ενίσχυση των θετικών όψεων ή επιτεύξεων σε έναν ευρύτερο κύκλο ανθρώπων. Σε ό,τι αφορά στο εννοιολογικό πλαίσιο της ψυχολογίας η αυτοπροβολή είναι μια πράξη επικοινωνίας, μέσω της οποίας επιχειρείται η επιθυμητή εντύπωση του εαυτού με επιλεγμένες συμπεριφορές

Ξεκίνησα με τον ορισμό της λέξης η οποία τον τελευταίο καιρό, ειδικά στο χώρο μας, έχει την τιμητική της. Κάθε λογής "ψαράς" έχει καταντήσει ειδικά το fb αλλά και άλλες ψαρευτικές ιστοσελίδες , βιτρίνα των ηλίθιων ψαρευτικών πράξεων του! Και λέω ηλίθιων διότι περί ηλιθίων πρόκειται, για να μην τους χαρακτηρίσω αλλιώς....

Πρώτα από όλα έχουμε αυτά τα γαμ$#^*@ "LIKE" .... που στις περισσότερες φορές αντί να μετράνε την αξία της καλής εικόνας, συμπεριφοράς κτλ του εκάστοτε ψαρά, μετράνε το πόσο μακάκας είναι ο εικονιζόμενος με την λιγδίτσα των τριακοσίων γραμμαρίων που καμαρώνει λες και έβγαλε τον μεγάλο λευκό στο Ακρωτήριο της Καλής Ελπίδας, μαζί με την φώκια.
    Ο άλλος....αυτό το"νούμερο", που νομίζει ότι με το να βγάζεi τα πεντάκιλα και εξάκιλα ψάρια καθημερινά και να το διατυμπανίζει με εικόνες γεμάτο στόμφο και ύφος καρδινάλιου μόνο και μόνο για την ανταμοιβή των γαμ@@&*# "LIKE", θα πάρει βαρέα με ανθυγιεινά μαζί!
    Και μην ξεχνάμε τον Αρχιμαλ$$#!@! που μετά το υποτιθέμενο ψάρεμα του, στρώνει στην αυλή του ένα μουσαμά δύο επί δύο και απλώνει επάνω του από καμιά εικοσαριά λιγδίτσες των εκατό γραμμαρίων, όλους τους κακαρέλους της περιοχής που ψάρευε μαζί με τα παιδιά τους και καμιά πενηνταριά σπάρους που οι καημένοι είναι τόσο μικροί που μόλις μπουν στο τηγάνι (που πολύ αμφιβάλω) θα εξαφανιστούν δια μαγείας!!

Κι αφού έκανε την μακακία και ανέβασε το "πορτρέτο" του.....τρέχουν και οι υπόλοιποι, δέκα, είκοσι, διακόσιοι "μακακοφίλοι" του, να επιβραβεύσουν την πράξη του δίνοντας του το έναυσμα να συνεχίσει να κάνει την ίδια μακακία ΚΑΘΕ φορά που έτυχε να βγει στη θάλασσα!

ΕΛΕΟΣ ρε παίδες!!!
    Έτσι δείχνετε εσείς τον σεβασμό στη γαλανή και στο περιβάλλον?
    Έτσι δείχνετε εσείς το καλό παράδειγμα στους νέους ψαράδες?
    Έτσι μετράτε εσείς την ψαρευτική σας ικανότητα.....με τα "LIKE"??
    Έτσι εσείς οι "ομαδάρχες" του fb νομίζετε ότι κάνετε καλό επιτρέποντας την δημοσίευση τέτοιων εικόνων από τα μέλη σας?? Να σας θυμίσω ότι, όσα μέλη και να μαζέψετε, δεν αλλάζει κάτι στην ζωή σας αλλά ούτε και στην τσέπη σας! Και πόσο άλλο όταν έχετε "τέτοια" μέλη....ξέρετε, αυτούς με τα τσαάκια στις εικόνες........!!!! Το μόνο που καταφέρνετε με την συναίνεση σας να γίνεστε και εσείς συνένοχοι στην μαλ@%^$@ τους!!

Το "catch & release" σας λέει κάτι .......εδώ να μου πεις δεν το ξέρουν στα Ελληνικά, πως έχω την απαίτηση να γνωρίζουν τον όρο "πιάνω και απελευθερώνω" και στην Αγγλική????

"catch & release": Αφού πιάσω ένα ψάρι το οποίο δεν ανήκει στο ελάχιστο επιτρεπόμενο όριο που λέει ο νόμος, βγάζουμε το αγκίστρι με προσοχή έτσι ώστε να μην σκοτώσουμε το ψάρι και το απελευθερώνουμε στη θάλασσα. Πολλοί φίλοι ΨΑΡΑΔΕΣ απελευθέρωνουν και ψάρια που είναι πολύ μεγαλύτερα από τα επιτρεπόμενα όρια!!

Και επειδή είστε μακάκες και είμαι σίγουρος ότι θα γυρίσετε και θα πείτε "ποιος είσαι εσύ?"..."ρε άντε γαμ#$%$@" ......"αν μπορείς βγάλε και εσύ τέτοια ψάρια"...."όσα δεν φτάνει η αλεπού" ή το πιο ηλίθιο από όλα που έχω ακούσει "δεν κοιτάς τις τράτες" και άλλες τέτοιες μαλ#$@, σας λέω και εγώ ότι άτομα σαν εσάς σας γράφω κανονικά και όσο είμαι υπεύθυνος του paraktiopsarema.gr δεν θα το κάνω βιτρίνα αυτοπροβολής κανενός και θα σας τα χώνω όσο βλέπω εσάς τα νούμερα να κάνετε αυτές τις πράξεις! Τώρα αν πιάνω ψάρια η όχι αφήστε να το κρίνουν αυτοί που με γνωρίζουν.

Όλοι ζήσαμε το αίσθημα του "υπέρτατου κυνηγού" βγάζοντας ένα καλό αριθμό ψαριών ή κάποιο μεγάλο η μικρό κομμάτι, και θα πω ψέματα αν θα υποστηρίξω ότι δεν θέλαμε να καμαρώσουμε μπροστά τους βγάζοντας μια φωτογραφία και δείχνοντας την στους φίλους μας. Επομένως δεν μπορώ να κατηγορήσω τον νέο ψαρά που έβγαλε μία λίγδα πρώτη φορά στη ζωή του και καμαρώνει για αυτό....και μπράβο του. Ούτε τον φίλο που μπήκε πρώτη φορά σε βάρκα και έμαθε τι σημαίνει "καθετή" ξεκληριζοντας όλους τους σπάρους της ξέρας, και εγώ το έχω κάνει. Δεν μπορώ να κατηγορήσω τον φίλο ψαρά που ξέρει τι σημασία της λέξης "hobby" και φωτογραφίζεται με το τρίκυκλο λαβράκι που του έκανε την τιμή να πιαστεί μια φορά στο αγκίστρι του!
    Κατηγορώ όμως και θα συνεχίσω να το κάνω, αυτό το άτομο το οποίο ενώ γνωρίζει τι καταστροφή που προκαλεί (και δεν μπορεί να πει το αντίθετο διότι αν το πει, αυτομάτως είναι και βλαμμένος οπότε θα πρέπει να κόψει το ψάρεμα διότι είναι, αν μην τι άλλο, επικίνδυνος) συνεχίζει να το κάνει και να το δημοσιεύει ΚΑΘΕ φορά.

Δεν είμαι σε θέση αλλά ούτε και κανένας άλλος, εκτός από τον νόμο, να απαγορεύσουμε σε κανέναν να ψαρεύει όσα ψάρια θέλει, μικρά και μεγάλα, πολλά ή λίγα, ειδικά αν αυτός είναι ο λόγος για να βγάλει τα προς το ζην, ο καθένας μας είναι υπεύθυνος των πράξεων του, απέναντι στη φύση αλλά κυρίως στα παιδιά του και την κληρονομιά που θα τους αφήσει.

Σας "φτιάχνει" να είστε βιαστές της γαλανής, πρόβλημα σας και μεγάλο μάλιστα, αλλά κρατήστε το για την πάρτη σας και μην δίνετε το ηλίθιο παράδειγμα στους άλλους μόνο και μόνο για την μια "πρέζα" αυτοπροβολής και έναν "LIKE".
    Ψαρεύω για να ζω.... ζω για να ψαρεύω!!

2. Τα παρακάτω μέλη 33 έκαναν Like!! στον Vasilis.Vasilaropoulos για αυτό το post.:

Stray Dog
    Επισκέπτης Stray Dog's Avatar
    Πολλά μπράβο Βασίλη. Πάνω στην ώρα που ξεκίνησα μια αντι-ομάδα στο facebook. Κάτι διαφορετικό από τις αηδίες που βλέπουμε συνήθως και μας γυρίζουν τα έντερα. Έχει παραγίνει το κακό με το facebook. Παλιότερα υπήρχανε 2-3 forum και πολλές φορές έπαιζε το σχετικό κράξιμο. Τώρα με το facebook ξέφυγε η κατάσταση τελείως και δείχνει ότι - όσο και να μην μας αρέσει - ότι οι ψαράδες δεν διαθέτουμε επίπεδο. Ζώα και μισά είμαστε.

Και ΔΥΣΤΥΧΩΣ σιγοντάρουν άγρια μερικά μεγάλα "ονόματα" του χόμπι μας καθώς και περιοδικά...

Δεν μου αρέσει να "μπραβάρω" ούτε να με "μπραβάρουν" αλλά αυτή τη φορά στο έριξα δαγκωτό...

4. Τα παρακάτω μέλη 6 έκαναν Like!! στον Stray Dog για αυτό το post.:

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    mitsos.'s Avatar
    Περιοχή
    κως
    Αναρτ.
    212
    ..Like!!
    232
    Όνομα:
    Δημητρης
    Time Online
    1 Week 4 Days 19 Hours 2 Minutes
    Avg. Time Online
    56 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    46
    Πολυ σωστα τα λεει ο βασιλης.Αν και δεν εχω facebook γιατι ειμαι πολυ κατα γενικα,φανταζομαι απο το γεματο αγανακτιση και αληθειες κειμενο του,το τι θα επικρατει.Βασιλη θελω να πιστευω οτι σαν υπευθυνος του parakio που εισαι,η γνωμη σου ταυτιζεται με τις δικες μας και η αγανακτιση,και η ντροπη που νιωθεις αντιπροσωπευει και εμας.

6. Τα παρακάτω μέλη 4 έκαναν Like!! στον mitsos. για αυτό το post.:

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    koxcygr's Avatar
    Περιοχή
    Κυπρος
    Αναρτ.
    190
    ..Like!!
    148
    Όνομα:
    Γιωργος Πολυκαρπου
    Time Online
    2 Weeks 4 Days 11 Hours 18 Minutes 22 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 27 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    43
    Ο ανθρωπος γενικα ειναι το ποιο κομπλεξικο ζωο στο πλανητη ( Μονο αυτο το ζωο εχει φυσικα αναπτηξει τετοιο συναισθημα ).
    Αντι να θαυμαζει την εξυπναδα του ψαριου που δεν πιαστηκε στο ανγκιστρι ( μετα απο χιλια δυο κολπα,τεχνικες, κτλ ) θαυμαζει την δικια του εξυπναδα σε εκεινο που επιασε.
    Βασιλη σου προτεινω να δημιουργησεις και μια ενοτητα για το "catch and release" στο φορουμ.

8. Τα παρακάτω μέλη 4 έκαναν Like!! στον koxcygr για αυτό το post.:

Stray Dog
    Επισκέπτης Stray Dog's Avatar
    Συμφωνώ κι εγώ. Μάλιστα εάν δεν κάνω λάθος είμαι ο πρώτος που δημοσίευσε εκτενές άρθρο πριν κάποια χρόνια στο περιοδικό Casting αναφορικά με το Catch & Release και το θέτω στη διάθεση του forum. Μόλις δημιουργηθεί η ενότητα θα το ανεβάσω αμέσως. Δυστυχώς όμως δεν διαθέτω το ανάλογο φωτογραφικό υλικό αλλά μικρό το κακό....

10. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον Stray Dog για αυτό το post.:

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    jim's Avatar
    Περιοχή
    χαιδαρι
    Αναρτ.
    29
    ..Like!!
    103
    Όνομα:
    Δημητρης
    Time Online
    1 Week 3 Days 14 Hours 8 Minutes 21 Seconds
    Avg. Time Online
    50 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    φτιαξτε καινουργιο θεμα με catch & release video μηπως γινει συνηθεια μετα. αμολαμε και καμια 30 video στο youtube μηπως και ευαισθητοποιηθει κανεις.

12. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον jim για αυτό το post.:

Administrator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Vasilis.Vasilaropoulos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Αναρτ.
    1.850
    ..Like!!
    2.048
    Thanked 5.114 Times in 974 Posts
    Όνομα:
    Βασίλης Βασιλαρόπουλος
    Time Online
    2 Months 3 Days 4 Hours 47 Minutes 42 Seconds
    Avg. Time Online
    5 Minutes
    Ισχύς Φήμης
    10
    Φίλοι μου , το θέμα c&r υπάρχει ήδη από το 2012 αλλά μάλλον έχει ξεχαστεί!
    Καιρός να το "ζωντανέψουμε" λιγάκι!!

Το θέμα βρίσκεται ΕΔΩ
    Ψαρεύω για να ζω.... ζω για να ψαρεύω!!

Φήμη Φήμη Φήμη
    gziakkas's Avatar
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Αναρτ.
    226
    ..Like!!
    447
    Όνομα:
    Γεώργιος Ζιάκκας
    Time Online
    3 Weeks 3 Days 18 Hours 38 Minutes 43 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 57 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    46
    Μόλις κατάλαβα τι "παίζει" Βασίλη, και θέλω να καταθέσω τι γνώμη μου πάνω στο θέμα! Είναι καθαρά βιαστές της φύσης!!! Είναι νάρκισσοι και θρασύδειλα ανθρωπάρια που θεωρούν τους εαυτούς τους ψαράδες! Έχουν καβαλήσει το καλάμι που ψαρεύουν και τρέφουν τον εγωισμό τους μέσω των ιστότοπων κοινωνικής δικτύωσης. Βλέπω σε αυτούς μια μανία για αυτοπροβολή και με τουπέ 1000 καρχαρίων να δηλώνουν "καθηγητές", παραβιάζοντας ταυτόχρονα καθημερινά το επιτρεπόμενο βάρος αλιευμάτων. Ειλικρινά αηδιάζω...! Ελπίζω μόνο, η ίδια η φύση κάποια στιγμή να τους τιμωρήσει...! Ευχαριστώ για το βήμα.

15. Τα παρακάτω μέλη 5 έκαναν Like!! στον gziakkas για αυτό το post.:

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    koxcygr's Avatar
    Περιοχή
    Κυπρος
    Αναρτ.
    190
    ..Like!!
    148
    Όνομα:
    Γιωργος Πολυκαρπου
    Time Online
    2 Weeks 4 Days 11 Hours 18 Minutes 22 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 27 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    43
    Ας κανω και γω μια "αυτοπροβολη" με την καλη ενοια

https://www.youtube.com/watch?v=ApEs...ature=youtu.be

17. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον koxcygr για αυτό το post.:

Φήμη
    Platon's Avatar
    Αναρτ.
    22
    ..Like!!
    30
    Time Online
    23 Hours 23 Minutes 33 Seconds
    Avg. Time Online
    4 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Ομολογώ πως μου άρεσε πολύ η ¨αγανάκτηση ¨ του Βασίλη ! Όμως η ρίζα του κακού βρήσκεται αλλού κατα την γνώμη μου, στην έλλειψη ψαρευτικής παιδείας! Σ' αυτή τη χώρα επικρατεί η φιλοσοφία ότι 5 μικρά ψάρια μας κάνουν ένα μεγάλο και η φιλοσοφία της ¨τηγανιάς¨. Έτσι για πλάκα, πηγαίνετε σ' ένα λιμάνι όπου ψαρεύουν 10 άτομα και ρωτήστε τους για τα επιτρεπτά όρια των ψαριών. ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ δεν θα σας δώσει έστω και μιά σωστή απάντηση. Επίσης κάντε αυτή την ερώτηση στον ίδιο σας τον εαυτό, κάντε το τεστ και θα εκπλαγείτε από τα αποτελέσματα. Πριν αρχίσουμε να πυροβολούμε αριστερά και δεξιά, πρέπει να συνειδητοποιήσουμε γιατί ψαρεύει ο Έλληνας. Για χόμπυ; Ποσώς! Πολύ λίγοι είναι αυτοί που ψαρεύουν για χόμπυ και είναι αυτοί που επιστρέφουν τα μικρά στην θάλασσα, είναι αυτοί που δεν κάθονται πάνω σε μιά στίβα καλαμιές με 7-8 και 10 καλάμια απλωμένα, είναι αυτοί που δεν ρίχνουν ανεμοπαράγαδα και κάθε είδους ερασιτεχνικά παραγάδια, είναι αυτοί που δεν ρίχνουν τηλεκατευθυνόμενα βαρκάκια. Όλοι αυτοί αγαπητοί μου,που εξασκούν αυτές τις τεχνικές, δεν ψαρεύουν από χόμπυ, ψαρεύουν για το τηγάνι! Εγώ δεν κατηγορώ αυτούς, εξοργίζομαι αλλά δεν κατηγορώ αυτούς. Κατηγορώ την πολιτεία που επιτρέπει τα ερασιτεχνικά δίχτυα, παραγάδια, τηλεκατευθυνόμενα, τα 10 καλάμια κλπ. Την κατηγορώ που επιτρέπει σε κάθε άσχετο να πάρει 5 καλάμια στα χέρια του και να το παίζει ψαράς!
    Εγώ ξεκίνησα την ψαρευτική μου σταδιοδρομία στη Γερμανία και πριν βρέξω αγκίστρι στο νερό, έκανα 2 βδομάδες καθημερινό σεμινάριο, με εντατική εξάσκηση τεχνικών κλπ στο σπίτι, με βιβλία ερωτήσεων και μετά έδωσα εξετάσεις με 30 ερωτήσεις από είδη ψαριών κλπ μέχρι ερωτήσεις προστασίας του περιβάλλοντος, με περιθώριο 2 λαθών! Και όλα αυτά για να πάρω την άδεια ψαρέματος. Για να μην πω πως και μετά μπαίνεις αναγκαστικά σε σύλλογο όπου υπάρχουν περιορισμοί με αυστηρές κυρώσεις σε περίπτωση παραπτώματος, με ελεγκτές, αναφορές κλπ. Δεν λέω να το κάνουμε και εδώ έτσι, γιατί ομολογουμένως είναι και κάπως υπερβολικό, αλλά τουλάχιστον τα υποχρεωτικά σεμινάρια θα μας εξόπλιζαν με μιά κάποια ψαρευτική παιδεία !
    Τώρα αν κάποιος έχει πιάσει κάποιο αξιόλογο για τα συνήθως δεδομένα ψάρι και θέλει να μοιραστεί την επιτυχία του στο FB με πέντε φίλους, ε γιατί να μην το κάνει ρε παιδιά; Κακό είναι να δείξη κανείς μιά ασυνήθιστη επιτυχία; Σόρρυ, αλλά εγώ δεν βλέπω κάτι κακό σ' αυτό...άλλα κακά βλέπω...!

19. Τα παρακάτω μέλη 4 έκαναν Like!! στον Platon για αυτό το post.:

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας