+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 61 έως 81 από σύνολο 81

Θέμα: Ψάρεμα στην Σαλαμίνα

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη
    rqd's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    275
    ..Like!!
    85
    Όνομα:
    Ηλίας
    Time Online
    2 Weeks 5 Days 8 Hours 36 Minutes 49 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 34 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    47
    Δημήτρη χαρά στο κουράγιο σου ! Η περιοχή αυτή φίλε είναι σκαμμένη και όπως είδες μόνο μια μικρή λίγδα που ξέφυγε από τις βάρκες έκατσε. Έχω δει πολλές φορές εκεί πολλές καταστροφές. Επίσης πρόσεχε τη νύχτα στα μέρη αυτά γιατί έχουν παιχτεί διάφορα κατά καιρούς σε θέμα ασφάλειας. Γενικά δεν πιστεύω στη νύχτα πλέον χειμώνα.
    Υ.Γ. off topic Σπύρο με όλη την καλή μου διάθεση, δοκίμασε να τα περνάς από ένα word τα κείμενα σου πριν τα ανεβάσεις.

2. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον rqd για αυτό το post.:

Moderator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.804
    ..Like!!
    2.086
    Thanked 2.611 Times in 1.026 Posts
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    2 Months 2 Weeks 3 Days 17 Hours 42 Minutes 55 Seconds
    Avg. Time Online
    6 Minutes 19 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    201
    Σωστότατος παιδιά ο Ηλίας και πρέπει να τα τονίζουμε αυτά τα πράγματα. Ειδικά στη σαλαμίνα απο τη πλευρά που απέναντι έχει το μεγάλο πεύκο παίζονται πολλά...και ξέρεις είναι αυτό που λένε "ο λάθος άνθρωπος στη λάθος στιγμή".

4. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    jim4510's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    64
    ..Like!!
    121
    Όνομα:
    Δημήτρης Νιζάμης
    Time Online
    1 Week 2 Days 23 Hours 42 Minutes 28 Seconds
    Avg. Time Online
    48 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    32
    ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά και σίγουρα όχι μόνο για τις ##ψαρευτικές## γιατί το μόνο που δεν ψάχνουμε είναι προβλήματα........το χόμπι μας κάνουμε και αδειάζουμε το κεφάλι μας στην πλανεύτρα, τίποτα παραπάνω, τώρα βέβαια και μια δίκιλη ευπρόσδεκτη είναι χαχαχαχα.........

zargana
    Επισκέπτης zargana's Avatar
    Γεια σας

Το σ/κ σκέφτομαι να κάνω μια εξορμήσει στη Σαλαμίνα για την ώρα δεν έχω αποφασίσει που να πάω και να στήσω τα καλάμια. Πιο πιθανή τόποι που σκέφτομαι είναι το Αιάντιο ή τα Περιστέρια.
    Και επίσης θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν λεωφορεία.
    Ευχαριστώ.

zargana
    Τελικό αποτέλεσμα από την Σαλαμίνα.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη zargana : 05-06-2015 στις 03:39 Αιτία: Φότο.

8. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον zargana για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.804
    ..Like!!
    2.086
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    6 Minutes 19 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    201
    Αψογος ο φίλος. Πάντα τέτοια σου εύχομαι! Αν θέλεις πες μας δολώματα. Τελικά μόνο εγω δε πιάνω ψάρια στη Σαλαμίνα
    Χοχοχο.

Φήμη
    path's Avatar
    Περιοχή
    Πειραιάς, Χαλκίδα
    Αναρτ.
    80
    ..Like!!
    100
    Time Online
    2 Weeks 3 Days 1 Hour 45 Minutes 43 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 23 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    30
    Αφού έχουν κεφάλι και ουρά ε?...

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.804
    ..Like!!
    2.086
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    6 Minutes 19 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    201
    Αν θες ανάλυσε το λίγο αδερφέ γιατι είναι λίγο περίεργος ο γραπτός λόγος.

Φήμη
    path's Avatar
    Περιοχή
    Πειραιάς, Χαλκίδα
    Αναρτ.
    80
    ..Like!!
    100
    Time Online
    2 Weeks 3 Days 1 Hour 45 Minutes 43 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 23 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    30
    Αν και το post μου πήγαινε προς το μέλος που ανάρτησε τη φώτο να στο αναλύσω. Ζητώ συγνώμη αν ενόχλησε κάποιους το ειρωνικό μου ύφος, αλλά δεν μπορώ παρά να συνεχίσω στο ίδιο μοτίβο, όταν βλέπω εικόνες που με προκαλούν. Όταν λοιπόν ανεβάζεις μια φώτο με το ταψί του μπακλαβά που χωράει ένα κοπάδι ψάρια αυτού του μεγέθους, πρέπει να είσαι έτοιμος να δεχθείς και τις ανάλογες κριτικές. Δεν στο πάω καν στα επιτρεπόμενου βάρους αλιεύματα, ας χρησιμοποιήσει ο καθένας τη δική του λογική και ας σκεφτεί για πόσο ακόμη καιρό θέλει να ασχολείται με το ψάρεμα και αν θέλει να ασχοληθούν κάποτε και τα παιδιά του με αυτό το τόσο όμορφο χόμπι. Λέει μετά κάποιος...με τα πέντε ψαράκια που έβγαλα εγώ μωρέ θα αδειάσουν οι θάλασσες? Λέει και κάποιος άλλος... με τα δυο δέντρα που έκοψα εγώ μωρέ για τα ξύλα του χειμώνα θα καταστραφούν τα δάση? Είμαστε 10.000.000 Έλληνες και 3-4 αλλοδαποί. Ε, ας κόψουμε όλοι από κανα δυο δέντρα να δούμε τι θα μείνει... τι άλλο να γράψω φίλε μου? Κουράστηκα πια...

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.804
    ..Like!!
    2.086
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    6 Minutes 19 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    201
    Δεν έχεις άδικο. Αλλά σκέψου οτι θα μπορούσε να αφήσει τα 2 και τα υπόλοιπα να τα βάλει πίσω απο τη φωτογραφική να μη φαίνονται. Και να πει κιόλας έπιασα αυτα τα δυο και κάτι μικρά που τα επέστρεψα. Μόνο για τη ντομπροσύνη του ας του πούμε ένα μπράβο. Τα ψάρια επιπλέον μπορει να ήταν τέζα οταν τα φερε έξω. Ας κοιτάξουμε φίλε μου ο καθένας χώρια τι καλό μπορεί να κάνει για το γενικότερο συμφέρον.

zargana
    1. Όλα τα ψάρια πού πιάστηκαν είχαν καταπιεί το αγκίστρι οποτε δεν μπορούσα να τα αφήσω.

2. Για δόλωμα είχα φαραώ και μάνα αλλά ολά πιάστηκαν με την μανα.

Συνήθως στο ψάρεμα χρησιμοποιώ την τεχνική κάστινγκ.

Καλή ψαριά σε όλους.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Φήμη
    Dimitris 1978's Avatar
    Περιοχή
    Κερατσίνι - Πειραιάς
    Αναρτ.
    94
    ..Like!!
    261
    Όνομα:
    Δημήτρης Ψαρρός
    Time Online
    1 Week 1 Day 5 Hours 29 Minutes 57 Seconds
    Avg. Time Online
    40 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    20
    Είναι καταπληκτικό πάντως! Η Σαλαμίνα το 2011 ξεκίνησε καλά ......... μετά κάπου στη μέση πήγε μέτρια μπορώ να πω και το 2015 ....... Πάτοσε ...... και όλα αυτά στην ανάγνωση εδώ και σκεφτόμουν τώρα ποια το 2016 να πάω και εγώ αλλά δεν ξέρω .......... Ψάρεψε κανείς εκεί φέτος ρε παιδιά ??? Ψέματα είχα πάει και εγώ πέρσι έκανα εγγλέζικο στην Κούλουρη στο λιμάνι και δεν πείρα ούτε γύλο, παρασυρμένος από την προηγούμενη που είχα δει ενώ έπινα καφέ στην περιοχή εκεί, χιλιάδες κεφαλόπουλα και την επόμενη που πήγα με το καλάμι μου........ ούτε λέπι
    Για τα κεφαλόπουλα αλήθεια λέω παιδιά, είχα πάθει πλάκα από τα κοπάδια και την επόμενη ούτε ένα !!!
    Από τότε κουβαλάω ένα καλάμι μαζί όταν μπορώ, μην ξανά κάτσει τέτοια τύχη και δεν έχω εργαλείο να ψαρέψω.

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.804
    ..Like!!
    2.086
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    6 Minutes 19 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    201
    Φίλε Δημήτρη η Σαλαμίνα πάντα θαναι απο τους καλύτερους ψαροτοπους της Ελλάδας.Απλα η καθε περιοχή της εχει την εποχή της και τα ψαρια της. Ωραία κοματια ειδικά τσιπούρες παντα έβγαιναν και θα βγαίνουν.

Στάλθηκε από το HUAWEI SCL-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

17. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Φήμη Φήμη Φήμη
    Nikos KL's Avatar
    Περιοχή
    Κορυδαλλος
    Αναρτ.
    112
    ..Like!!
    16
    Όνομα:
    Νικος Κλημεντιδης
    Time Online
    3 Days 9 Hours 2 Minutes 8 Seconds
    Avg. Time Online
    16 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    27
    Πραγματι τα κεφαλοπουλα ειναι πολλες δεκαδες μεσα σε αυτο το λιμανι, παρολα αυτα θα σου προτεινα να μην τα κρατησεις. Το γιατι θα το καταλαβεις οταν κρατησεις ενα και το ανοιξεις....

Φήμη
    Dimitris 1978's Avatar
    Περιοχή
    Κερατσίνι - Πειραιάς
    Αναρτ.
    94
    ..Like!!
    261
    Όνομα:
    Δημήτρης Ψαρρός
    Time Online
    Avg. Time Online
    40 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    20
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Nikos KL Προβολή Ανάρτησης
    Πραγματι τα κεφαλοπουλα ειναι πολλες δεκαδες μεσα σε αυτο το λιμανι, παρολα αυτα θα σου προτεινα να μην τα κρατησεις. Το γιατι θα το καταλαβεις οταν κρατησεις ενα και το ανοιξεις....
    Δεν έχω πάρει ψάρια ποτέ από εκεί, μία φορά μόνο ψάρεψα όπως προείπα φίλε μου και μου έκοψες τώρα τα φτερά. Από την πλευρά του Πειραιά άντε να δεχθώ κάποιο ποσοστό μόλυνσης, αλλά πιστεύω ότι με την παύση των εργασιών στην Ναυπηγοεπισκευαστική και την λειτουργία της Ψυτάλλεια έχουν βελτιωθεί τα πράματα, αφού έχει και σαργούς ! Είναι μολυσμένος ο κόλπος του Αιαντείου ή στο λιμάνι παίζει μόνο το πρόβλημα και ποιο ακριβώς είναι αυτό ?

Φήμη Φήμη Φήμη
    Nikos KL's Avatar
    Περιοχή
    Κορυδαλλος
    Αναρτ.
    112
    ..Like!!
    16
    Όνομα:
    Νικος Κλημεντιδης
    Time Online
    3 Days 9 Hours 2 Minutes 8 Seconds
    Avg. Time Online
    16 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    27
    Απο τη μεσα μερια αν ψαρεψεις σου ερχεται μια ανυποφορη μποχα απο τις αποχετευσεις που πεφτουν μεσα στο λιμανι. Αν τυχει ποτε και βρεθουμε θα σε παω να δεις κιολας δεκαδες κεφαλους που περιμενουν με ανοιχτο το στομα για να φανε οτι λογης φευγει απο κει μεσα... Γενικα ο κολπος του αιαντειου ειναι καθαρος, βεβαια ειναι λιγο υποκειμενικο μιας και υπαρχουν ιχθυοκαλλιεργειες με οτι αυτο σημαινει. Προσωπικα εγω που ασχολουμαι με το spinning και οσα ψαρια επιασα σε αυτο το σημειο δεν υπηρχε θεμα, κυριως με τα λαβρακια αφου ειναι μονιμοι κατοικοι σε αυτο το λιμανι και συνηθως αυτα που ισως θα ειχαν ενα ποσοστο μολυνσης.

Φήμη
    Thomasbfk83's Avatar
    Περιοχή
    Αθηνα
    Αναρτ.
    25
    ..Like!!
    96
    Όνομα:
    θωμάς
    Time Online
    5 Days 21 Hours 13 Minutes 4 Seconds
    Avg. Time Online
    28 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Αν δεν εχεις φαει ψαρι απο το βουρκαρι οταν ησουν μικρος,τοτε αστο γιατι δε θα χεις αντισωματα...CNR και πετσετα μη περασει η μολυνση μεσω του δερματος στον οργανισμο!

22. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Thomasbfk83 για αυτό το post.:

Φήμη
    Dimitris 1978's Avatar
    Περιοχή
    Κερατσίνι - Πειραιάς
    Αναρτ.
    94
    ..Like!!
    261
    Όνομα:
    Δημήτρης Ψαρρός
    Time Online
    Avg. Time Online
    40 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    20
    Καλημέρα φίλοι μου, πήγα μετά από καιρό για ημερήσιο ψάρεμα σε καλό, αλλά δύσκολα προσβάσιμο τόπο, φτάνοντας απογοητευτικά καθυστερημένα. Αφού για να καταλάβετε ξεκινήσαμε στις 5:30 το πρωί από Κερατσίνι και αρχίσαμε το ψάρεμα στης 9:30. Και παρ' όλα αυτά βγάλαμε λίγα ψάρια! Ένα μεγάλο σαργό του κιλού, 6 γόπες μεγάλες και χοντρές και έναν καλό σκάρο. Φυσικά και διάφορα μικρόψαρα περκούλες, γύλους, γοβιούς που επιστρέφονταν. Η τοποθεσία είναι στη Σαλαμίνα, το νταμάρι δίπλα στα Σελίνια. Εκεί μαζεύονται πολλά βαρκάκια για ψάρεμα, εμείς πήγαμε οδικός πάνω από το βουνό. Ο δρόμος είναι πολύ σαθρός, κακοτράχαλος και σε μερικά σημεία και επικίνδυνος, ακόμα και τζιπ θα πήγαινε με εξαιρετική δυσκολία... Εμείς την καταδρομική επιχείριση την κάναμε με δύο παπάκια !!! Γιατί περιμέναμε - νομίζαμε για έναν βατό χωματόδρομο, αλλά δεν ήταν καθόλου έτσι. Κούραση μεγάλη ειδικά στην επιστροφή και αφού γυρίσαμε αλώβητοι και εμείς και τα μηχανάκια !!! Η τεχνική που κάναμε ήταν η εγγλέζικη. Αν πάτε ! μόνο με καλό τζιπ που να διαθέτει μπλοκέ διαφορικά γιατί απλή τετρακίνηση από τζιπάκια Κολωνακίου δεν κάνει, χρειάζεστε εργαλείο και εμπειρία για αυτόν τον δρόμο. Και για να πω την αλήθεια, δεν ξανακάνω κάτι τέτοιο και μάλιστα με τα παπάκια !!! Το ψάρεμα το βλέπω σαν ξεκούραση και εγώ πήγα και ταλαιπωρήθηκα... Η περιπέτεια θέλει και τον ανάλογο εξοπλισμό και σε εμάς απλά μας έκατσε από κακό υπολογισμό. Και για 8 ψαράκια

24. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Dimitris 1978 για αυτό το post.:

Φήμη
    Polys's Avatar
    Αναρτ.
    1
    ..Like!!
    5
    Time Online
    3 Hours 15 Minutes 7 Seconds
    Avg. Time Online
    N/A
    Ισχύς Φήμης
    0
    Πήγα πριν 10 ημέρες. Δυστυχώς είχα τον αέρα κόντρα και τον φόβο με το μέρος μου καθότι μόνος μου, οπότε σκέφτηκα πως άμα έτρωγα καμιά τούμπα εκεί δεν θα με έβρισκε κανείς και θα με έτρωγα οι γλάροι. :-) Πήγα Σελίνια δίπλα στο θεατράκι όπου δεν έκανα τίποτα μόνο ενα δυο μικρά σπαράκια τα οποία επέστρεψα στην θάλασσα. Το σημείο είναι καλό αν δεν έχεις σπουδαίες απαιτήσεις και το συνδυάσεις με βόλτα.

26. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Polys για αυτό το post.:

Φήμη
    MAKRILOS's Avatar
    Αναρτ.
    7
    ..Like!!
    0
    Time Online
    9 Hours 25 Minutes 55 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    λεω να παω σαλαμινα για εγγλεζικο στην περιοχη ντουλαπι (ειναι παραλλια) και δεξια και αριστερα εχει βραχια.εχει ψαρεψει εκει κανεις?το θεμα ειναι οτι δεινει 5 μποφορ βορια και μπορει να τον εχω κοντρα τον αερα.

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.804
    ..Like!!
    2.086
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    6 Minutes 19 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    201
    Και γιατί δε πας κάπου να τον έχεις πλάτη? 5 μποφόρ κόντρα αγγίζει τα όρια του μαρτυρίου.

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας