+ Απάντηση στο Θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 29 από σύνολο 29

Θέμα: Για spinning.

Administrator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Vasilis.Vasilaropoulos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Αναρτ.
    1.854
    ..Like!!
    2.055
    Thanked 5.169 Times in 979 Posts
    Όνομα:
    Βασίλης Βασιλαρόπουλος
    Time Online
    2 Months 3 Days 20 Hours 37 Minutes 33 Seconds
    Avg. Time Online
    4 Minutes 55 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10

Για spinning.

Ο spinner έχει αρχίσει από καιρό να επιθεωρεί τον εξοπλισμό του και είναι έτοιμος.
    Μου το είχαν πει..
    «Έτσι και πιάσεις ψάρι με το spinning θα ξεχάσεις όλα τα άλλα ψαρέματα». Πραγματικά, λίγο η αίσθηση του να «ξεγελάς» τον αντίπαλο με ένα κομμάτι πλαστικό, λίγο η δύναμη των «κυνηγάρικων» θηραμάτων που στοχεύεις, κάνει το συγκεκριμένο ψάρεμα κάτι το ξεχωριστό.

Δύο φωτογραφίες του φίλου Βασίλη από το http://www.paraktiopsarema.gr/ ήταν αρκετές για να με ξεσηκώσουν.
    Τα καλάμια του εγγλέζικου και οι μαλάγρες, αν και μου είχαν προσφέρει αρκετές συγκινήσεις όλο το προηγούμενο διάστημα, μπήκαν στην άκρη και τα τεχνητά βγήκαν από τα κουτιά τους για την απαραίτητη συντήρηση.

Μια ζυγαριά ακρίβειας και το ειδικό πενσάκι, απαραίτητα εργαλεία για την αντικατάσταση των σκουριασμένων σαλαγκιών.
    Η ημέρα που τα τεχνητά μου θα έπεφταν στη μάχη, έφτασε και η πρώτη εξόρμηση ήταν γεγονός. Το μέρος άγνωστο και κρατά καλά τα μυστικά του. Με γρήγορες κινήσεις ετοιμάζω τον εξοπλισμό μου και τα "πλαστικά" πέφτουν με τα μόυτρα στη δουλειά. Η εναλλαγή των τεχνητών κάθε 10 με 15 βολές σε χρώματα και μεγέθη, για να ανακαλύψω που «τρώνε» τα ψάρια. Λίγο όμως ο λαμπερός ήλιος, λίγο η άπνοια και τα καθαρά νερά, είχαν κάνει τα «πελαγίσια» που αναζητούσα άφαντα..

Ο χρόνος πέρναγε, τίποτα δεν είχε ενδιαφερθεί για τα τεχνητά μου και η ώρα ήταν περασμένες 12:00. Είναι εκείνες οι στιγμές που η κούραση σε έχει καταβάλει για τα καλά, τα πόδια σου είναι βαριά και η απογοήτευση παίρνει την θέση του αρχικού ενθουσιασμού.
    Μόνο ένα πράγμα μπορεί να τα «γιατρέψει» όλα και ο ψαράς το ξέρει καλά και συνεχίζει να ελπίζει.Σε μια από τις τελευταίες μου βολές, με το που πέφτει το τεχνητό μου στο νερό και παίρνω τα απαραίτητα «μπόσικα» στο πρώτο κιόλας τέντωμα της μύτης του καλαμιού μου, ξαφνικά τα φρένα παίρνουν φωτιά και ένα Λαβράκι, το πρώτο καλό του φετινού Χειμώνα, βρίσκετε μετά από μια σύντομη μάχη, στην απόχη μου. Τα πελαγίσια δεν εμφανίστηκαν εκείνη την ημέρα, αλλά το ραντεβού είχε ανανεωθεί για λίγες μέρες μετά.

Σε κάποιο αφιέρωμα περιοδικού του χώρου, είχε πολύ σωστά αναφερθεί, πως τα τονοειδή όταν επικρατεί συννεφιά, ενδέχεται να κυνηγάνε όλη μέρα και αυτή η συννεφιασμένη μέρα είχε έρθει!! Οι συνθήκες ήταν ιδανικές, βόρειος άνεμος 4-5 μποφόρ, και ο ουρανός, σκοτεινός από το Mελανόστρωμα.Άφιξη στο γνωστό σημείο και με την δεύτερη κιόλας βολή το πρώτο ψάρι είναι γεγονός, ενθαρρυντικό σημάδι για την συνέχεια.Τα πελαγίσια πέφτανε σαν λυσσασμένα στα τεχνητά μου, αφήνοντας ανεξίτηλα τα σημάδια από τα δόντια τους. Χαρακτηριστικό είναι ότι βγήκε ψάρι και από το στόμα του κρεμόταν η ουρά από μια Αθερίνα που δεν μπόρεσε να καταπιεί, πράγμα που όπως φαίνεται όμως, δεν το ενόχλησε καθόλου, να επιτεθεί ξανά!
    Τα μεγάλα κοπάδια με τα τονοειδή, πλησιάζουν τις ακτές μας από το μήνα Οκτώβριο, ακολουθώντας το «ψιλό».
    Σύμφωνα με τις απόψεις διαφόρων ψαράδων η παλαμίδα βρίσκεται σε μεγάλα κοπάδια από τον Αύγουστο μέχρι τον Νοέμβριο στα ανοιχτά της Χαλκιδικής και στο Θερμαΐκό. Τον Γενάρη και τον Φλεβάρη τη συναντάμε μεταξύ Σκιάθου και Σκοπέλου, στον Μαλιακό και τον Παγασητικό. Τον Μάρτη έως και τον Μάη την συναντάμε στην Σκύρο , στην Λέσβο και σε άλλα νησιά. Κάποιοι υποστηρίζουν πως και τον Ιούνιο βρίσκονται σε διάφορες περιοχές του Αιγαίου.
    Δεν ήταν λίγες οι φορές που σε κάποιο κάρφωμα του καλαμιού μου στα ψαρέματα που έγιναν, πιάστηκαν Φρίσες πάνω στα τεχνητά μου, πράγμα που αποδεικνύει πως τα κοπάδια του «ψιλού» ήταν εκεί και σε μεγάλους αριθμούς .

Η τρίτη και τέταρτη εξόρμηση, μαζί και με τον φίλο Βασίλη και Στρατή, μας χάρισε ακόμα μερικά όμορφα ψάρια, και ήρθε να σφραγίσει ένα μήνα με έντονες συγκινήσεις, που ελπίζουμε να έχει και συνέχεια, στον δύσκολο Χειμώνα που έρχεται για όλους μας, αυτούς τους περίεργους καιρούς που ζούμε.

Του Δήμου Καπογιάννη.
    Ψαρεύω για να ζω.... ζω για να ψαρεύω!!

2. Τα παρακάτω μέλη 8 έκαναν Like!! στον Vasilis.Vasilaropoulos για αυτό το post.:

Φήμη
    georgecasting's Avatar
    Περιοχή
    Χαϊδαρι
    Αναρτ.
    143
    ..Like!!
    66
    Όνομα:
    Γιώργος
    Time Online
    6 Days 7 Hours 46 Minutes 46 Seconds
    Avg. Time Online
    29 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    35
    Αγαπητέ Δήμο και όλοι φίλοι μια βοήθεια στην πρώτη μου απορία που μου έχει φάει τα μυαλά
    Το spinning αξίζει από παραλία σε άγριες συνθήκες των 3 - 5 bofor με κύμα δυνατό και με κοντινές βολές ας πούμε 20 μέτρα (παραπάνω θεωρώ χλωμό λόγο αέρα) ή εκεί που σκάει το κύμα,πλησιάζουν τόσο κοντά τα κυνηγοψαρα???
    Η απλά θα ήταν γελοίο να το δοκιμάσω?
    Ξέρετε τι γίνεται απλά?Λόγο κρυας εποχής που έρχεται σιγά σιγά και λόγο τόσα που ακούω και διάβαζω για το είδος αυτό, έχω πειστεί ειλικρινά για κάτι νέο εντελώς που πιστεύω πολύ δεν θα με απογοητεύσει.... Γιαυτό και Θα κάνω προσεχώς αγορά για ένα δυνατό "εξοπλισμό"πραγματικά δεν θα λυπηθω λεφτά (τον οποίο θα το συζητήσουμε για συμβουλές πριν κάνω την τελική κίνηση αγοράς ),,και θα αρχίσω το spinning πρώτη φορά, αν δει κανείς χαζή ερώτηση είναι επειδή δεν γνωρίζω πολλά στο είδος αυτό ψαρεματος, θέλω πολύ να το ξεκινήσω δυνατά, και στο μυαλό μου τριγυρνανε διάφορες απορίες και φαντασιες χάχαχαχα ... .. Και ίσως σας ζαλισω πάλι με καμιά χαζό απορία μου,μη με βρισετε χάχα.

Ευχαριστώ!

4. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον georgecasting για αυτό το post.:

Φήμη
    georgecasting's Avatar
    Περιοχή
    Χαϊδαρι
    Αναρτ.
    143
    ..Like!!
    66
    Όνομα:
    Γιώργος
    Time Online
    Avg. Time Online
    29 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    35
    Θα εκτιμησω την κάθε βοήθεια και συμβουλή.

Super Moderator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Nick13's Avatar
    Περιοχή
    Παλληνη/Αθηνα
    Αναρτ.
    219
    ..Like!!
    403
    Όνομα:
    Νίκος Κοκκίνης
    Time Online
    1 Week 1 Day 19 Hours 40 Minutes 57 Seconds
    Avg. Time Online
    40 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    59
    Φιλε Γιωργο το spinning αξιζει πραγματικα αν εχεις ορεξη για περπατημα σε παραλιες και βραχια και γενικος να αλαζεις τοποθεσιες μεχρι να τα πετυχεις.
    Απο εκει και περα ειναι θεμα τυχης οπως σε ολα τα ειδη ψαρεματος,οσο για τον εξοπλισμο καλα θα κανεις να παρεις απο την αρχη κατι σωστο,ωστε να γλιτωσεις εξοδα για αγορα καλυτερου σε περιπτωση που παρεις κατι φθηνο.
    Ο Δημος θα σε κατατοπησει πληρως οσο αφορα την τεχνικη και οποια απορεια εχεις μιας και ειναι ''μετρ'' στο συγκεκριμενο ειδος !!

7. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Nick13 για αυτό το post.:

Administrator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Dimos Kapogiannis's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    1.556
    ..Like!!
    1.823
    Thanked 3.107 Times in 732 Posts
    Όνομα:
    Δήμος Καπόγιαννης
    Time Online
    1 Year 3 Months 2 Weeks 6 Days 17 Hours 36 Minutes 12 Seconds
    Avg. Time Online
    36 Minutes 39 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από georgecasting Προβολή Ανάρτησης
    Αγαπητέ Δήμο και όλοι φίλοι μια βοήθεια στην πρώτη μου απορία που μου έχει φάει τα μυαλά
    Το spinning αξίζει από παραλία σε άγριες συνθήκες των 3 - 5 bofor με κύμα δυνατό και με κοντινές βολές ας πούμε 20 μέτρα (παραπάνω θεωρώ χλωμό λόγο αέρα) ή εκεί που σκάει το κύμα,πλησιάζουν τόσο κοντά τα κυνηγοψαρα???
    Η απλά θα ήταν γελοίο να το δοκιμάσω?
    Ξέρετε τι γίνεται απλά?Λόγο κρυας εποχής που έρχεται σιγά σιγά και λόγο τόσα που ακούω και διάβαζω για το είδος αυτό, έχω πειστεί ειλικρινά για κάτι νέο εντελώς που πιστεύω πολύ δεν θα με απογοητεύσει.... Γιαυτό και Θα κάνω προσεχώς αγορά για ένα δυνατό "εξοπλισμό"πραγματικά δεν θα λυπηθω λεφτά (τον οποίο θα το συζητήσουμε για συμβουλές πριν κάνω την τελική κίνηση αγοράς ),,και θα αρχίσω το spinning πρώτη φορά, αν δει κανείς χαζή ερώτηση είναι επειδή δεν γνωρίζω πολλά στο είδος αυτό ψαρεματος, θέλω πολύ να το ξεκινήσω δυνατά, και στο μυαλό μου τριγυρνανε διάφορες απορίες και φαντασιες χάχαχαχα ... .. Και ίσως σας ζαλισω πάλι με καμιά χαζό απορία μου,μη με βρισετε χάχα.

Ευχαριστώ!
    Φίλε Γιώργο οι συνθήκες που αναφέρει είναι οι καλύτερες για το ψαρεμα του Λαυρακιου.
    Αμα ο τόπος κρατάει τέτοια ψάρια θα τα βρεις τότε και σε απόσταση 1-5 μέτρα το πολύ από την ακτή.
    Σε συμβουλεύω αν ο τόπος κρατάει Λαυράκια να δοκιμάσεις βολές παράλληλες με την ακτή και να μαζεύεις μέχρι κυριολεκτικά τα 10cm νερό.
    Τα Λαυράκια επιτίθενται ακριβώς εκεί!

"A bad day of fishing is better than a good day of work.."

Φήμη
    georgecasting's Avatar
    Περιοχή
    Χαϊδαρι
    Αναρτ.
    143
    ..Like!!
    66
    Όνομα:
    Γιώργος
    Time Online
    Avg. Time Online
    29 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    35
    Νίκο μου, όντως γουστάρω τρελα το περπάτημα και την έρευνα παρέα με το spinnoκαλαμο, ξαφνικά κόλλησα το μικρόβιο βλέποντας αποτελέσματα με το είδος αυτό,διαβάζοντας άρθρα όλων των φίλων εδώ στο φόρουμ, και φυσικά διαβάζοντας άρθρα του πραγματικά δασκαλου Δήμου Καπογιαννη, και το έβαλα απόφαση!!!! Και φυσικά είμαι της γνώμης ""αγόρασε το μια φορά"",είχα σκοπό με αυτά τα λεφτά να πάρω ένα δυνατό ""casting όπλο""και με μεράκι μαζέψα κάποια λεφτά,αλλά με τα παραπάνω που ανέφερα έχω κυριολεκτικά χαζεψει με το spinning!!!Είμαι casting τόσα χρόνια, το αγαπάω κυρίως η γυναίκα μου (χε χε)όπως καταλαβαινετε έχω και την κυριοτερη παρέα μου την γυναίκα μου και το μικρό σκυλάκι μου και βαραμε και δημερα καμία φορά.

Φίλε μου Δήμο, σε ευχαριστώ για την απάντηση και πραγματικά γουστάρω τις άγριες συνθήκες με τα κύματα και αέρα, οπότε μόλις θα είναι έτοιμο το ταμείο μου προσεχώς , θα συζητήσουμε όπως και δηποτε να με καθοδηγησεις για την αγορά, βασικά για να είμαι ξεκάθαρος για καλαμι+μηχανισμό έχω σκοπό να δώσω 350ευρω, και συν με κάποια άλλα λεφτά θα τα δώσω για να φτιάξω μια κασετινα με τεχνητα.
    Και φυσικά θα συζητήσουμε και για αρματωσια.
    Θέλω κυριολεκτικά να μπω δυναμικά στο παιχνίδι που ακούει στο όνομα spinning!!!!!
    Και είμαι πραγματικά χαρούμενος που σας βρήκα και μπήκα στην παρέα σας!!!

Με εκτίμηση μεγάλη.

10. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον georgecasting για αυτό το post.:

Administrator
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    1.556
    ..Like!!
    1.823
    Όνομα:
    Δήμος Καπόγιαννης
    Time Online
    Avg. Time Online
    36 Minutes 39 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Τα χρήματα που έχεις είναι υπέραρκετά για μια πολύ καλή αρχή!

Ελπίζω να κολλήσεις για τα καλά!
    Ότι χρειαστείς χαρά μας να βοηθήσουμε!

Φήμη
    georgecasting's Avatar
    Περιοχή
    Χαϊδαρι
    Αναρτ.
    143
    ..Like!!
    66
    Όνομα:
    Γιώργος
    Time Online
    Avg. Time Online
    29 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    35
    Σ' ευχαριστώ Δήμο, πίστεψε με έχω την αίσθηση ότι δύσκολα να ξανακάνω casting, αρρωστησα άσχημα, το μυαλό μου τριγυρναει στα τεχνητα,στα βραχια, σε παραλίες με κύματα χάχα,ακόμα και στην δουλειά θα τους κάνω spinnerades όλους.

Σευχαριστω φίλε πραγματικά.

Φήμη
    Χρηστάρας's Avatar
    Αναρτ.
    39
    ..Like!!
    5
    Time Online
    2 Days 13 Hours 34 Minutes 45 Seconds
    Avg. Time Online
    11 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    γειά σας φίλοι μου.όταν λέτε να αλλάζουμε τοποθεσίες μέχρι να τα βρούμε τι ενοείτε?
    κάθε πόση ώρα πρέπει να μετακινούμαστε σε άλλη θέση?
    πόση ώρα είναι αρκετή για να ψάξουμε έναν τόπο?
    επίσης απο μεριά σε μεριά πόση απόσταση θα πρέπει να έχει διαφορά?

Super Moderator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Nick13's Avatar
    Περιοχή
    Παλληνη/Αθηνα
    Αναρτ.
    219
    ..Like!!
    403
    Όνομα:
    Νίκος Κοκκίνης
    Time Online
    1 Week 1 Day 19 Hours 40 Minutes 57 Seconds
    Avg. Time Online
    40 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    59
    Φιλε Χρηστο καλο ειναι μετα απο καποια λεπτα σε ενα σημειο και αλαζοντας τεχνητα και βλεποντας οτι δεν υπαρχει κινηση καλο ειναι να αλαζουμε μερος και να πηγαινουμε μερικα μετρα παρακατω,η φιλοσοφια της συγκεκριμενης τεχνικης ειναι οτι εσυ ψανχεις να βρεις τα ψαρια,ακομα και να δεις να ακολουθησει καποιο ψαρι το τεχνητο σου δεν επιμενεις για πολυ ωρα στο ιδιο σημειο γιατι προφανως σε εχει παρει χαμπαρι.Αλαζεις μερος και επιστρεφεις αργοτερα.Ριξε μια ματια και ΕΔΩ αν θες και θα σου λυθουν αρκετες αποριες

Φήμη
    georgecasting's Avatar
    Περιοχή
    Χαϊδαρι
    Αναρτ.
    143
    ..Like!!
    66
    Όνομα:
    Γιώργος
    Time Online
    Avg. Time Online
    29 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    35
    Κάνοντας casting μια μέρα στην όμορφη Χαλκίδα χάζευα έναν τύπο που έκανε spinning, δεν άλλαζε μέρος αλλά μετά από 4 -5 βολές έμπαινε στο αμάξι του, ανάβε τσιγάρο μετά από κανένα τέταρτο ξανά, το αποτέλεσμα του ήταν λαυρακια 2 η 3 αν θυμάμαι καλά σεβαστων διαστάσεων,σίγουρα ξεπερνουσαν 3 κιλά το καθένα.Συνολικά κάνα διωρο έκατσε πάνω κάτω από ότι θυμάμαι.

Φήμη
    georgecasting's Avatar
    Περιοχή
    Χαϊδαρι
    Αναρτ.
    143
    ..Like!!
    66
    Όνομα:
    Γιώργος
    Time Online
    Avg. Time Online
    29 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    35
    Αγαπητέ φίλε Δήμο και λοιποί φίλοι μου καλησπέρα σας!
    Να μαστε πάλι στο θέμα μας.
    Μόλις πληροφορηθηκα ότι μπορώ να κάνω αγορά από εξωτερικό με PayPal, διότι μέχρι τώρα όπως μου είπαν πριν 2 βδομάδες στην τράπεζα ότι δεν γίνεται από εξωτερικό λόγω των capital.
    Οπότε θέλω σιγά σιγά να μπω στην διαδικασία αγοράς εξοπλισμού.
    Θέλω να κάνω medium spinning προς hard spinning(είναι εφικτό το medium προς hard με ένα σετακι?)

Οπότε λοιπόν η πρώτη χαζή ερώτηση του αρχάριου...
    Τα καλαμι που θα μου προτείνετε, θα μπορώ με αυτό να κάνω που και που και κάνα eging?Η απαιτείται οπωσδήποτε άλλο πιο light καλαμι?όπως και μηχανάκι.

Επίσης ένα από τα πιο σημαντικά που με ενδιαφέρει είναι και η βολή...μακρινή... Πραγματικά αγχωνομαι για το συγκεκριμένο θέμα βολής....μη πάρω κάτι λάθος.
    Βλέπω spinnerades να βαρανε βολές μιλάμε 70 μέτρα και χαζεύω.

Δεύτερον, Ειναι καλύτερα η χρήση νήματος η πετονιας για καλές βολές?και γενικά το νήμα για spinning όπως έμαθα εδώ, είναι το κορυφαίο για να αισθάνεσαι το τεχνητο και γενικά είναι άμεσο, σωστά?
    Ισχύει ότι υπάρχουν μοτερακια που δεν δουλεύουν σωστά με το νήμα?
    Από μηχανάκι τι μου προτείνετε, θέλω να βοηθήσει για τις βολές....

Για να είμαι οκ, φυσικά θα αναφέρω οπωσδήποτε τι διαθέτει το ταμείο.

Για καλαμι είμαι στα 100Ε.
    Για μηχανάκι στα 250Ε.

Εκτός αν σ'αυτα τα 350Ε μπορούμε να κάνουμε διαφορετικό συνδυασμό. (π.χ.πιο λίγα στο καλαμι, πιο πολλά στο μηχανάκι)

Φίλε Δήμο, Μόλις κάνω την αγορά,και έρθουν στα χέρια μου το καλάμι και το μηχανάκι, προχωράμε να φτιάξουμε κασετινα με τεχνητα διάφορα , αρματωσιες νήματα κ.λ.π.

Τα μέρη που θέλω να ψαρεψω είναι παραλίες, βραχια.
    Στα θηραματα που θέλω να απευθυνθώ είναι, τα μεγάλα λαυρακια, γοφαρια, παλαμιδες... Τώρα αν πέσει κάτι άλλο, καλοδεχουμενο.

Οπότε για τα παραπάνω, τι συνδυασμό καλαμι+μοτέρ θα φτιάξουμε αρχικά?

Ευχαριστώ πάρα πολύ

Εκτιμώ πραγματικά την κάθε βοήθεια
    ώστε επιτέλους να γίνω ένας ΣΩΣΤΟΣ spinner.

Administrator
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    1.556
    ..Like!!
    1.823
    Όνομα:
    Δήμος Καπόγιαννης
    Time Online
    Avg. Time Online
    36 Minutes 39 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Γιώργο καλημέρα.

Όσον αφορά το πρώτο σου ερώτημα λοιπόν.
    Αν πάρεις medium προς heavy καλάμι, μπορείς να ψαρέψεις egi, οχι τέλεια όμως.
    Μπορεί δηλαδή να έχεις μερικά χασίματα από καλαμάρια γιατί θα σκίζονται από το σκληρό καλάμι και δεν θα δουλεύει σε χτυπήματα η καλαμαριέρα απόλυτα σωστά.
    Οπότε προχώρα το και με λίγα παραπάνω φρένα θα είσαι νομίζω ΟΚ.

Στο δεύτερο τώρα.
    Το νήμα για μακρυνες βολές είναι μονόδρομος νομίζω, όσο μικρότερο PE τόσο καλύτερες βολές.
    Λανθασμένα στο spinning έχει δημιουργηθεί η εικόνα πως με μεγάλες βολές έχεις μεγάλες πιθανότητες για να πιάσεις ψάρια.
    Θα καταλάβεις με τον καιρό και όταν έχεις τις πρώτες σου επιτυχίες πως το 80% των συλλήψεων είναι στα 20 το πολύ μέτρα από την ακτή, στο Λούτσο στα 5-10 μέτρα και στο Λαυράκι στα 1-5 μέτρα.
    Καλύτερα λοιπόν να κόψεις σε μήκος από ένα καλάμι, με αποτέλεσμα μικρότερη βολή, ώστε να έχεις καλύτερο χειρισμό και έλεγχο, παρά το ανάποδο.

Με 250€ που διαθέτεις για μηχανάκι ότι και να πάρεις θα μπορεί άριστα να δουλέψει νήμα σωστά, οπότε μην σε ανησυχεί.
    Στο θέμα καλάμι η δυνατότητα χρήσης νήματος ή μη, εξαρτάται από του οδηγούς.
    Δες μερικά βασικά πράγματα ΕΔΩ

Καλάμι και μηχανάκι δεν θα σου προτείνω γιατί δεν το κάνω ποτέ.
    Είναι σαν να σου λέω εχω 15.000€ τι αυτοκίνητο να πάρω ?

Για τεχνητά ρίξε μια ματιά ΕΔΩ

Οτι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε

18. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Dimos Kapogiannis για αυτό το post.:

Φήμη
    georgecasting's Avatar
    Περιοχή
    Χαϊδαρι
    Αναρτ.
    143
    ..Like!!
    66
    Όνομα:
    Γιώργος
    Time Online
    Avg. Time Online
    29 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    35
    Φίλε Δήμο, πολύ αναλυτικά όλα τα παραπάνω που μου είπες, και κατανοητά.....
    Οπότε θα κάνω τώρα μια έρευνα στο τι θα μου ταιριαξει, θα κοιτάξω με προσοχή μάρκες μηχανακιων,να πάρω όσο καλύτερο γίνεται στα 250Ε.

Όσο αφορά το καλάμι, για πες μου αρχηγε μου, τι πρέπει να προσέξω στο καλαμι?Για τους οδηγούς όπως μου είπες θα φροντίσω να είναι για νήμα, εκτός αυτού όμως, δηλαδή τι διάμετρο καλαμι να πάρω?,και πρέπει να είναι τρισπαστο?η δισπαστο?

Administrator
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    1.556
    ..Like!!
    1.823
    Όνομα:
    Δήμος Καπόγιαννης
    Time Online
    Avg. Time Online
    36 Minutes 39 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Δεν μετράμε με κάποιον τρόπο διάμετρο σε καλάμι.
    Από μήκος νομίζω για τα ψαρέματά σου από 2.7-2.9 είναι καλά.

Φήμη
    STAVROS SPIN's Avatar
    Αναρτ.
    13
    ..Like!!
    2
    Time Online
    9 Hours 11 Minutes 55 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Παιδια σήμερα εκανα σπινιγκ σε μια μερια. Τσιμπαει ενα λαυράκι τεράστιο πανω απο 4 κιλα μαλλον, το κουραζα με φρένα κλπ, το είχα φερει κοντα. Με βλεπει ενας μπαρπας που ψαρευε παραδίπλα και ήρθε τρέχοντας στο μέρος μου και φώναζε σαν τρελός δίνοντας μου συμβουλές, σε καποια φαση παει να πιασει τη πετονια μπροστα απο το καλαμι να βγαλει αυτος το ψάρι. Εγω εδινα μαχες και τον φωναζα ταυτόχρονα. Μετα πέταγε το καλαμι με τη μπομπάρδα πάνω απο το μέρος που έφερνα το ψάρι. Το ψαρι το έχασα φυσικα.....Εχει χαζέψει ο κόσμος!!!!!!!!! Απ τα χειρότερα ψαρεματα, εφυγα συγχυσμένος όχι επειδη εχασα το ψάρι , αλλα με το σκηνικό αυτό. Δεν παμε καλα...

Φήμη
    georgecasting's Avatar
    Περιοχή
    Χαϊδαρι
    Αναρτ.
    143
    ..Like!!
    66
    Όνομα:
    Γιώργος
    Time Online
    Avg. Time Online
    29 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    35
    Δυστυχώς φίλε είναι τραγική η κατάσταση.
    Αφού είναι τόσο αναισθητοι τελικά, γίνε και εσύ... Οπότε την άλλη φορά όπως πετάξει την μπομπαρδα πάνω στο σημείο που παλεύει το ψάρι σου, ρίξε τον μπάρμπα μαζί με το καλάμι του μέσα στο νερό.....εεεε τι άλλο να πω, έλεος δηλαδή έχω ακούσει διάφορα, έχω πάθει διάφορα άλλα αυτό παραπαει, ότι χειρότερο άκουσα.

Τώρα με τα κρύα όταν θα έχω χρόνο, θα ψάχνομαι για τις πιο ερημικες παραλίες πραγματικά... Μακριά από λιμάνια και ντοκους που μαζεύουν κόσμο, γιατί εκεί εκτός από υπομονή αναμονής για το πολυπόθητο τσιμπιμα, πρέπει να έχεις επιπλέον πενταπλασια υπομονή από μερικούς που περνάνε σε κοιτάνε λες και είσαι στο ιδιωτικό του πάρκινγκ, και το χειρότερο σε ρωτάνε κάτι απαντάς με τρόπο διακριτικό για να του δώσεις να καταλάβει ότι δεν θες συζήτηση, και αυτός εκεί.... Μέχρι και τα οικογενειακά του θα σου πει.

Φήμη
    STAVROS SPIN's Avatar
    Αναρτ.
    13
    ..Like!!
    2
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Πραγματικά ξενέρωσα απίστευτα. Να ψαρευεις ένα μεγάλο ψάρι και πίσω απ τα αυτιά σου να ουρλιάζει ο μπάρπας δίνοντας διαταγές, πετόντας μπομπάρδες κλπ. Αντε με τι υπομονή, συγκέντρωση, ευχαρίστηση να βγαλεις αυτο το ψάρι.....Μου έριχνε καμια σαρανταριά χρόνια και τον σεβάστηκα, αλλα την επόμενη που θα τύχει κατι τέτοιο θα τον πετάξω στη θαλασσα χωρίς σκεψη, όποιος και να ναι....Και έτσι για το χαβαλέ, αφού έχασα το μεγάλο ψάρι, μετα απο ένα τεταρτο πήρα άλλο ένα λαυράκι 700άρι. Απο τα νεύρα μου και για να τρολάρω τον μπάρπα το έριξα μέσα, λεγοντας του ¨αυτά τα πετάω μεσα". Τα χασε ο μπάρπας... Μπορεί να μη πήρα το ψάρι αλλα τον έστειλα.....

Moderator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    2.357
    ..Like!!
    2.917
    Thanked 3.811 Times in 1.425 Posts
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    4 Months 5 Days 10 Hours 8 Minutes 38 Seconds
    Avg. Time Online
    9 Minutes 39 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    268
    Φίλε πριν κανα μηνα και βάλε έβγαλα μια τσιπούρα, κράταγα το ψάρι στο χέρι και σκάει ο παππούς "θα ρθω να ψαρέψω εκει που είσαι", του λέω " εδω δε χωράω εγω θα ρθετε και σεις;" μου λέει " δε μ ενδιαφέρει λέγε οτι θέλεις εγω ψαρεύω εδω 20 χρόνια". Τελικά ήρθε, έχουν περάσει σχεδόν 2 μήνες όχι τσιπούρα σχεδόν ούτε τσιμπιά δεν έχω ξαναπάρει. Έχουνε και κακό μάτι μερικοί τελικά. Το πιστεύω χωρίς πλάκα

25. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Φήμη
    georgecasting's Avatar
    Περιοχή
    Χαϊδαρι
    Αναρτ.
    143
    ..Like!!
    66
    Όνομα:
    Γιώργος
    Time Online
    Avg. Time Online
    29 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    35
    Σπύρο, και γω το πιστεύω πολύ,το έχω πάθει και το πιστεύω, λες και τρώει κατάρα το μέρος που ψαρεψες....
    Φίλε Σταυρό όσο για την δικιά σου φάση άστα να πάνε, φαντάζομαι πως εβρασες μέσα σου φίλε..... Τι να πω, αυτό είναι το χειρότερο που έχω ακούσει.
    Την άλλη φορά όμως ξέρεις, εκεί που θα ρίξει μπομπαρδα στειλτον παρέα!!!
    Όσο για το λαβρακι φίλε μου,έχει ο θεουλης,θα έρθει ξανά.

27. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον georgecasting για αυτό το post.:

Φήμη Φήμη
    LBG48's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα-Αργυρούπολη
    Αναρτ.
    72
    ..Like!!
    166
    Όνομα:
    Γιάννης
    Time Online
    3 Days 21 Hours 42 Minutes 54 Seconds
    Avg. Time Online
    18 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    34
    Μου έχουν συμβεί αρκετά περιστατικά με ενοχλητικούς ψαράδες στα χρόνια που ψαρεύω.
    Έχω καταλήξει στο εξής, αν έρθει δίπλα μου κάποιος "ταλιμπάν" και δω ότι πάει να μου χαλάσει την μέρα, τα μαζεύω και πάω 50 μέτρα παραπέρα.
    Στην θάλασσα πάω για να περάσω καλά,αν είναι να χαλαστω και να μου ανέβει η πίεση στο κόκκινο καλύτερα να κάθομαι σπίτι μου.
    Τυχαίνει όμως να συναντήσω και ανθρώπους καλούς και σωστούς,με κάποιους από αυτούς έχουμε γίνει φίλοι,κάνουμε μαζί ψαρέματα,ανταλλάσσουμε πληροφορίες κτλ.

29. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον LBG48 για αυτό το post.:

Moderator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    2.357
    ..Like!!
    2.917
    Thanked 3.811 Times in 1.425 Posts
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    4 Months 5 Days 10 Hours 8 Minutes 38 Seconds
    Avg. Time Online
    9 Minutes 39 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    268
    Σωστός το ίδιο ισχύει για όλους μας πιστεύω.

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη
    rqd's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    293
    ..Like!!
    85
    Όνομα:
    Ηλίας
    Time Online
    2 Weeks 6 Days 10 Hours 51 Minutes 33 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 34 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    59
    Ο καθένας μας έχει τουλάχιστον μια αντίστοιχη ιστορία. Το θέμα είναι να είμαστε ψυχραιμοι γιατί μπορεί πολύ εύκολα να γίνει το κακό εν θερμω. Και πολύ παρατήρηση και στρατηγική. Συνήθως υπάρχει τρόπος.

Φήμη
    STAVROS SPIN's Avatar
    Αναρτ.
    13
    ..Like!!
    2
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Είχα και συνέχεια με τον μπάρμπα σήμερα. Πάω για ψάρεμα το σούρουπο και στη μεριά που είχε γίνει το σκηνικό με το μεγάλο ψάρι
    τις προηγούμενες ημέρες και πάλι ο μπάρμπας εκει, να πετάει μπομπάρδα. Επίσης ένα καϊκι να ρίχνει διχτυ στα 40 μετρα απ την ακτη. Οποτε είπα να ρίξω κανα δεκάλεπτο και να φύγω. Ο μπαρμπας μολις με ειδε άρχισε τη πάρλα....λεγοτας πως έρχεται πλέον καθε απογευμα αλλα δεν παίρνει τίποτα κλπ.. Μετα απο καμια δεκαριά ρίψεις, μου τραβάει ψάρι και πέρνει φρένα φούλ. Βλέπω ξανα το μπάρμπα να λέει τα δικα του και να ρχεται προς τα εμένα. Τον πλάκωσα στις φωνές να μην με πλησιάσει καν! Σε λίγο είχα ενα δίκιλο λαυράκι έξω. Το πήρα κι έφυγα με το αμαξι για άλλη μεριά.....δεν ψαρεψα αλλο εκει.

Φήμη
    georgecasting's Avatar
    Περιοχή
    Χαϊδαρι
    Αναρτ.
    143
    ..Like!!
    66
    Όνομα:
    Γιώργος
    Time Online
    Avg. Time Online
    29 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    35
    Μπράβο φίλε Σταύρο, συγχαρητήρια για το ψάρι φίλε, καλά εξηγηθηκες με τέτοιο τρόπο, έπρεπε αφού ο άνθρωπος δεν καταλαβαίνει,όσο είσαι καλός και ψυχραιμος με κάποιον τόσο πιο πολύ χειροτερευει(φυσικά υπάρχουν και εξερεσεις,υπάρχουν και πολύ καλά άτομα που μπορείς να γνωρίσεις.

Πάντως στην θέση σου δεν θα άφηνα το μέρος που δίνει τόσο καλά θηραματα που λες για κάποιον που σου χάλασε την ψυχολογία επειδή αυτός είναι αψαρος κάθε φορά, να πηγαίνεις φίλε εκεί,δεν αξίζει να εγκαταλειψεις το μέρος διότι σου χαρίζει καλά ψάρια.

Μπράβο φίλε εύγε για το θηραμα που έβγαλες.

Φήμη
    STAVROS SPIN's Avatar
    Αναρτ.
    13
    ..Like!!
    2
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Η αληθεια είναι πως αυτη η μεριά είναι καλή και δεν ψαρευεται συχνά. Απλα ετυχε αυτος εκει και παει καθε μερα, μιας και είναι απο το κοντινότερο χωριο. Εγω παω για ψαρεμα συνήθως μια στις 15 μέρες και θα συνεχίζω να πηγαίνω εκει. Απλα αν τον πετυχαίνω θα ψαρευω λίγη ώρα και θα φευγω, μιας και στο σπίνιγκ αλλαζω μεριές και περπατάω αρκετά στις παραλίες. Εχω γνωρίσει πολύ καλά άτομα στο ψάρεμα , ειδικά τα νέα παιδιά που δεν έχουν τετοια κολλήματα! Τυχαινουν και τέτοιοι όμως. Τον Οκτωβρη ήταν μια μύτη που πέσαν κοπάδια παλαμίδες και τα μπαρπάδια να πλακώνονται μεταξυ τους με τα καλάμια.....ουτε που πηγα προς τα κει. Καλή συνέχεια και καλο χειμώνα να εχουμε!

Φήμη
    georgecasting's Avatar
    Περιοχή
    Χαϊδαρι
    Αναρτ.
    143
    ..Like!!
    66
    Όνομα:
    Γιώργος
    Time Online
    Avg. Time Online
    29 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    35
    Καλημέρα στον φιλο και δάσκαλο Δήμο και σε όλους τους φίλους της παρέας!!
    Έρχονται τα πιο όμορφα Χριστούγεννα της ζωής μου με συνδυασμό της αγοράς μου.
    Μετά την συζήτηση μας με τον Δήμο, άρχισα την δύσκολη μελέτη χωρίς βιασύνη διότι με τόσα χιλιάδες εξελιγμένα πράγματα που επιπλεουν στην αγορά,ήθελα να καταλήξω σε αυτό που μου ταιριάζει και να είναι στα μέτρα μου πριν ακουμπησω λεφτά που μαζέψα με κόπο και υπομονή (η πιο δύσκολη διαδικασία)και φυσικά μια φορά θέλω να τον πάρω τον εξοπλισμό, γιατί φοβάμαι τον εαυτό μου διότι είναι απαιτητικός κάπως...και δεν θέλω να αλλάζω εξοπλισμό.

Λοιπόν καταληξα(και δεν κρατήθηκα άλλο)
    Στην πολύ δυνατή Daiwa.
    Ο μηχανισμός που περιμένω να φτάσει στα χέρια μου είναι το μοντέλο της Daiwa Caldia3000A, πανελαφρο και με τεχνικά χαρακτηριστικά που με κέρδισαν, μαζί με συνδυασμό ένα καλαμι της ίδιας εταιρείας φυσικά το R'nessa seabas 2,74 μήκους...

Θέλω να πιστεύω έκανα πολύ καλή επιλογή.
    Για τεχνητα αρματωσιες ούτε εκεί θα λυπηθω λεφτά όταν έρθει η ώρα,με υπομονή μικρή θα τελειώσω και με αυτά,αφού μαζέψω κάποια λεφτά... κυρίως με τα τεχνητα έχω άγχος,ένα ατελείωτο βιβλίο τα τεχνητα.

Τα νέα μου πολυβολα θα τα έχω την παρ'αλλη βδομάδα.
    Έχω να μάθω ακόμα πολλά με την τεχνική του spinning, μιας και είμαι άσχετος και πρώτη φορά θα μπω δυναμικά στο παιχνίδι των spinners!

Αυτό που θέλω πολύ να ρωτήσω, τον έχει δουλέψει κανένας φίλος τον συγκεκριμένο μηχανισμό?Η ακόμα και με συνδυασμό ίδιου καλαμιου που αγόρασα, θα χαρώ πολύ να ακούσω....
    Ο σεβασμός είναι αμοιβαίος,σεβασου την θάλασσα κάθε φορά που την επισκεπτεσαι,και να'σαι σίγουρος θα σεβαστει και αυτή την κάθε σου επίσκεψη!!!

36. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον georgecasting για αυτό το post.:

Administrator
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    1.556
    ..Like!!
    1.823
    Όνομα:
    Δήμος Καπόγιαννης
    Time Online
    Avg. Time Online
    36 Minutes 39 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Φίλε Γιώργο έκανες πολύ καλή επένδυση για αρχή και μπράβο σου!
    Θα δεις όταν θα έρθει η ώρα που θα θες την πιο μακρινή βολή, ή που θα καρφώσεις το μεγάλο ψάρι πως τα παραπάνω χρήματά δεν πήγαν στράφι.

Το μηχανάκι μόλις το δεις θα εντυπωσιαστείς τόσο πολύ που δεν θα θέλεις να το ψαρέψεις!

Το καλάμι δεν έχει τύχει να πέσει στα χέρια μου αλλά απ ότι διαβάζω είναι αρκετά fast και θα σου δώσει την δυνατότητα να δουλέψεις και από μεγάλες αποστάσεις τεχνητά αφρού ακόμα και με εξειδικευμένες κινήσεις.

Σου εύχομαι καλοψάρευτα και περιμένουμε φώτος με τα πρώτα σου ψάρια!

Φήμη
    georgecasting's Avatar
    Περιοχή
    Χαϊδαρι
    Αναρτ.
    143
    ..Like!!
    66
    Όνομα:
    Γιώργος
    Time Online
    Avg. Time Online
    29 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    35
    Αγαπητέ φίλε Δήμο, σ'ευχαριστώ πολύ φίλε... Νιώθω απίστευτη ανακούφιση, μόνο που μου είπες τα παραπάνω φίλε, δεν υπάρχει πιο ευχάριστο πράγμα όταν άκους από έναν άνθρωπο που έχει βαριά ιστορία και εμπειρία στον χώρο του spinning να είναι θετικός με την επιλογή σου, ειλικρινά είμαι συγκινημενος.......

Έκανα τόσο κόπο, τόσο υπομονή να μαζέψω χρήματα για να πάρω νέο εντελώς άλλου είδους εξοπλισμό(αν θυμάσαι είχα πει στο παλιό πιο πάνω σχόλιο ότι είχα σκοπό να πάρω casting εξοπλισμό.... αλλά αρωστησα με την τεχνική του spinning... Θέλω αυτό το περπάτημα, να τα βρίσκω εγώ τα θηραματα και να τα ξεγελαω...

Με λίγο υπομονή (λόγo χρημάτων)θα μπω και στην τελική ευθεία για τεχνητα και αρματωσια διότι και εκεί θέλω ποιοτικά πράγματα,και φυσικά θα ανεβάσω φώτο με το καλό μόλις τιμήσει το πρώτο θηραμα το τεχνητο μου...

Τα βασικά επιτέλους τα αγόρασα(καλαμι-μηχανησμο)και τα περιμένω με αγωνία να φτάσουν στα χέρια μου.
    Ο σεβασμός είναι αμοιβαίος,σεβασου την θάλασσα κάθε φορά που την επισκεπτεσαι,και να'σαι σίγουρος θα σεβαστει και αυτή την κάθε σου επίσκεψη!!!

39. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον georgecasting για αυτό το post.:

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας