+ Απάντηση στο Θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 11 από σύνολο 11

Θέμα: πλανος και χταποδακι σιλικονης

Φήμη
    giorgos's Avatar
    Αναρτ.
    5
    ..Like!!
    0
    Όνομα:
    γιωργος
    Time Online
    5 Hours 44 Minutes 16 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0

πλανος και χταποδακι σιλικονης

τι μεγεθος χταποδιου σιλικονης χρεισιμοποιηται στους πλανους?παει αναλογα το μεγεθος του πλανου?

Φήμη
    gapost's Avatar
    Περιοχή
    Χανιά
    Αναρτ.
    46
    ..Like!!
    37
    Όνομα:
    Γιώργος Αποστολάκης
    Time Online
    4 Days 18 Hours 7 Minutes 27 Seconds
    Avg. Time Online
    23 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Φίλε γιώργο, για πλανάκια από 40 έως και 65 γρ. που ψαρεύω, βάζω καμιά φορά χταποδάκι 60 χιλ. και νομίζω ότι είναι εντάξει. Για μεγαλύτερους πλάνους δεν μπορώ να σου πω σίγουρα, δοκίμασε και δες πως σου φαίνεται στο μάτι...

Φήμη
    giorgos's Avatar
    Αναρτ.
    5
    ..Like!!
    0
    Όνομα:
    γιωργος
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    κι εγω στα ιδια γραμμαρια πλανους εχω και δουλευω και μου φαινονται αρκατα καλο το μηκος.ευχαριστω

Φήμη
    ergotelis's Avatar
    Περιοχή
    Crete
    Αναρτ.
    61
    ..Like!!
    3
    Όνομα:
    Stergiopoulos George
    Time Online
    6 Days 12 Hours 40 Minutes 13 Seconds
    Avg. Time Online
    31 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    25
    Και μικρότερα 4-5 εκατοστά χταποδάκια για 40-60γρ πλάνους είναι μια χαρά!

Φήμη
    giorgos's Avatar
    Αναρτ.
    5
    ..Like!!
    0
    Όνομα:
    γιωργος
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    4-5 εκατοστα χταποδακια εχω βαλει σε μερικους πλανους αλλα μου φαινονται αρκετα μικρα σε σχεση με το αγγιστρι.μηπως να τους εβαζα πιο μικρο αγγιστρι 4-5 εκ χταποδι?

Φήμη
    ergotelis's Avatar
    Περιοχή
    Crete
    Αναρτ.
    61
    ..Like!!
    3
    Όνομα:
    Stergiopoulos George
    Time Online
    6 Days 12 Hours 40 Minutes 13 Seconds
    Avg. Time Online
    31 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    25
    Στα 3/0 αγγίστρια κ μερικά 4/0 βάζω 5 εκ χταποδάκια. Μια χαρά είναι!

Φήμη
    Giannis Giak.'s Avatar
    Αναρτ.
    5
    ..Like!!
    6
    Time Online
    12 Hours 5 Minutes 47 Seconds
    Avg. Time Online
    2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Καλησπέρα παιδιά! λοιπόν είμαι καινούριος στο shore jigging και γενικά παρότι ψαρεύω από μικρός σποραδικά βέβαια τον τελευταίο καιρό ασχολούμαι αρκετά. Αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάποιους έμπειρους γενικά για τους πλάνους τι παίζει? Ανάλογα με τα ψάρια που έχει η περιοχή τι πλάνους να χρησιμοποιώ? χρώματα και τέτοια πράγματα εννοώ ή δεν έχει σημασία... και μετά αν μπορείτε να προτείνετε κάποιους καλούς πλάνους τώρα που έρχεται και η έκθεση το Σαβ/κο μπας και πάρουμε κανένα και πάμε για μία νέα εξόρμηση με καλύτερα αποτελέσματα αυτήν την φορά!

Φήμη Φήμη Φήμη
    gziakkas's Avatar
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Αναρτ.
    220
    ..Like!!
    445
    Όνομα:
    Γεώργιος Ζιάκκας
    Time Online
    3 Weeks 3 Days 7 Hours 44 Minutes 16 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 58 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    42
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Giannis Giak. Προβολή Ανάρτησης
    Καλησπέρα παιδιά! λοιπόν είμαι καινούριος στο shore jigging και γενικά παρότι ψαρεύω από μικρός σποραδικά βέβαια τον τελευταίο καιρό ασχολούμαι αρκετά. Αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάποιους έμπειρους γενικά για τους πλάνους τι παίζει? Ανάλογα με τα ψάρια που έχει η περιοχή τι πλάνους να χρησιμοποιώ? χρώματα και τέτοια πράγματα εννοώ ή δεν έχει σημασία... και μετά αν μπορείτε να προτείνετε κάποιους καλούς πλάνους τώρα που έρχεται και η έκθεση το Σαβ/κο μπας και πάρουμε κανένα και πάμε για μία νέα εξόρμηση με καλύτερα αποτελέσματα αυτήν την φορά!
    Ρίξε μια ματιά εδώ φίλε...http://www.paraktiopsarema.gr/forum2...57-Πλάνοι-Jigs

9. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον gziakkas για αυτό το post.:

Φήμη
    Giannis Giak.'s Avatar
    Αναρτ.
    5
    ..Like!!
    6
    Time Online
    12 Hours 5 Minutes 47 Seconds
    Avg. Time Online
    2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Σε ευχαριστώ φίλε μου... Να σε καλά!

Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Pri's Avatar
    Αναρτ.
    342
    ..Like!!
    331
    Time Online
    1 Week 6 Days 9 Hours 14 Minutes 25 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 5 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    49
    Χτες που πήγα για shore στην απελπισιά μου δούλεψα και με χταποδάκια, αφού είδα κι απόειδα και ψάρι δεν έβλεπα.

Παρατηρήσεις: Σε 80αρι πλανάκι από την βολή δεν κατάλαβα να κόβει μέτρα. Σε 60άρι όμως σίγουρα στην βολή είδα διαφορά. Αισθητά κοντύτερη.
    Είδα όμως τρελή διαφορά στην πλεύση του πλάνου. Σε κάθε περίπτωση (σε όλα τα σχήματα μεσόβαρους-οπισθόβαρους-εμπροσθόβαρους) παρατήρησα χειρότερη πλεύση του πλάνου με το χταποδάκι.

Μέχρι στιγμής ότι έχω πάρει από ψάρια είναι χωρίς χταποδάκι. Αλλά έχω δει και πολλούς που βγάζουν με χταποδάκι στο shore.

Εμένα η λογική μου είναι: ξεκινάω με σκέτους πλάνους, αλλάζω χρώματα και σχήματα ανάλογα και που στοχεύω-τι φωτισμό έχω-τι ώρα είναι-τι βάθος παίζω κι αν τίποτα δεν δουλέψει τότε βάζω και το χταποδάκι επάνω. Αλλά ακόμα δεν μου έχει δώσει κάτι.

Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Pri's Avatar
    Αναρτ.
    342
    ..Like!!
    331
    Time Online
    1 Week 6 Days 9 Hours 14 Minutes 25 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 5 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    49
    Το περασμένο Σαββάτο πήρα ένα καλό ψάρι, πρώτη φορά με χταποδάκι σιλικόνης πάνω στο assist. Μέχρι τώρα δεν είχα πάρει ποτέ τίποτα με χταποδάκι, αλλά δεν το πολυ-προτιμούσα κιόλας, οπότε δεν το χρησιμοποιούσα και συχνά. (κάπου-κάπου το χρησιμοποιούσα όμως)

Παρατηρήσεις:

1. Μου δούλεψε καλύτερα σε μεγάλους πλάνους. Από 100γρ κι απάνω. Στους μικρότερους ένιωθα περισσότερη αντίσταση στο νερό και στην βολή αν και δεν είδα αισθητή διαφορά (είχα όμως καλές συνθήκες στον αέρα), σίγουρα όμως πρέπει να κόβει μέτρα.

2. Στοχεύοντας τα μαύρα νομίζω από δω και πέρα θα το χρησιμοποιώ πιο συχνά. Επειδή όταν ψάχνω τα μαύρα δεν κάνω πολύ έντονο τζιγκάρισμα, αλλά ουσιαστικά "σκανάρω" το ανάγλυφο του βυθού, δεν είναι κουραστικό το χταποδάκι. Αν όμως στόχευα π.χ. τονοειδή νομίζω δεν θα το έβαζα. Εκεί το τζιγκάρισμα είναι πολύ πιο έντονο και η καταπόνηση από την επιπλέον αντίσταση που βάζει το χταποδάκι θα είναι αισθητή. (φαντάζομαι-δεν το έχω δοκιμάσει όμως)

3. Σίγουρα αλλάζει η πλεύση. Δεν είναι όπως ήταν οι πλάνοι κι αυτό είναι αναμενόμενο. Δεν μπορώ να πω αν αλλάζει θετικά ή αρνητικά, από έξω που το έβλεπα μάλλον αρνητικά θα έλεγα, αλλά δεν ξέρω τι γνώμη έχουν τα...ψάρια. Σίγουρα δίνει διαφορετική πλεύση και ίσως αυτό να προκαλεί κάποια είδη.

4. Πολύ διαφωτιστικό είναι το άρθρο του Μ.Βιδάλη (στα αγγλικά όμως) σχετικά με το χταποδάκι ή όχι στο assist: http://imanangler.com/silicon-octopu...ight-or-wrong/ Πολλά από αυτά που περιγράφει τα διαπίστωσα και ο ίδιος.

13. Τα παρακάτω μέλη 4 έκαναν Like!! στον Pri για αυτό το post.:

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας