+ Απάντηση στο Θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 19 από σύνολο 19

Θέμα: Ο σωστος χρονος που παιρνουμε απο την βαση μας (τριποδα κτλ) το καλαμι στα χερια μας και το καρφωμα

Φήμη
    JohnOerasitexnis's Avatar
    Αναρτ.
    59
    ..Like!!
    0
    Time Online
    1 Day 19 Hours 40 Minutes 26 Seconds
    Avg. Time Online
    8 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    14

Ο σωστος χρονος που παιρνουμε απο την βαση μας (τριποδα κτλ) το καλαμι στα χερια μας και το καρφωμα

Εδω και λιγο καιρο που ασχολουμαι με το ψαρεμα εχω βγαλει ψαρακια , αλλα εχω φαει και πικρες ... Σαν πολυ αρχαριος ψαρευα με ενα καλαμι 2.70μ , ελαφρυ σαν παιχνιδι ... Το ψαρευα παντα κρατωντας το στα χερια μου και με τον καιρο ψιλοκαταλαβα ποτε να καρφωνω κτλ... Ελα ομως που τωρα που με εχει βαλει απο μεσα το ψαρεμα πηρα και 2ο καλαμι και βαση τριποδα και βαζω κουδουνακι.. Σημερα ηταν γονιμη μερα , τσιμπαγαν συχνα και δυνατα τσιμπηματα ... και πηρα μονο 2 λιγδες , καρφωνα και τιποτα... αγκυστρια ισια κανονικα νουμερο 6 και 7 με δολωμα καραβιδακι... αργω να παρω το καλαμι στα χερια και να καρφωσω η κατι αλλο κανω λαθος? ευχαριστω

Moderator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.946
    ..Like!!
    2.282
    Thanked 2.836 Times in 1.114 Posts
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    2 Months 3 Weeks 4 Days 12 Hours 3 Minutes 11 Seconds
    Avg. Time Online
    6 Minutes 54 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    216
    Το 6 7 αν ειναι σε κλασικό νουμερο ειναι μικρό. Τα νουμερα που ψαρευουμε ειναι απο 1 για τσιπουρες εως 4-5 αν ψαχνουμε μουρμουρες. Προσωπικα βαζω 1/0 σε τσιπουρες. Το ψαρι το καρφωνουμε απλα για να το σιγουρεψουμε, με κινδυνο παντα σε ενα απότομο καρφωμα που κανουν πολλοί να το ξεκαρφωσουμε τελικά. Το timing βασίζεται 70% στη τυχη και 30% στην εμπειρια. Σιγουρα δεν θελει βιασυνη σε καμια περίπτωση. Απο την αλλη παλι αν εισαι κοντα στο καλαμι μπορεις με το που στο γονατίσει να καρφωσεις αποτομα αφου τοτε μαλλον το χει στο στομα, εκτος και αν το χτυπαει με την ουρά. Και στο στομα να το χει.εξαρταται απο τη θεση που χει το αγκίστρι, αρα παμε στη τύχη. Πολλοί αφηνουν τη φυσικη εξέλιξη που λεει, αφηνω το ψαρι να το φαει, δηλαδη να μην αντιλειφθει.ποτε παγιδα και να καταπιεί το δολωμα. Αν εχεις τετοια υπομονη κανε το.

Στάλθηκε από το HUAWEI SCL-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

3. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Φήμη
    Αναρτ.
    59
    ..Like!!
    0
    Time Online
    Avg. Time Online
    8 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    14
    Αρα ατυχια+απειρια που εχω=2 λιγδες ηταν καλα Σκεφτομαι οταν ξαναπαω για ψαρεμα να δουλεψω για 1η φορα μοναγκυστρο με βαριδι ελια , παραμαλο 40-50cm , 30mm διατομη παραμαλου και αγκυστρι νο2 trabucco akura με δολωμα μονοδολι η ακροβατη ... Εχει τσιπουρες σχεδον αποκλειστικα ο τοπος που ψαρευω για αυτο λεω να δοκιμασω μοναγκυστρο... Πιστευεις αν ειναι γονιμη μερα θα αποδωσει? ευχαριστω πολυ και παλι για τις αμεσες πληροφοριες που μου δινεις !!

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.946
    ..Like!!
    2.282
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    6 Minutes 54 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    216
    Καταρχήν εχω ξαναπεί, αυτα περι γόνιμης μέρας ισχυουν μονο στις γυναίκες. Κατα δευτερον, το μοναγκιστρο ειναι σχεδον μονόδρομος, ειτε σταθερο ειτε συρομενο με ελια οπως λες. Το 0.30 ειναι μια χαρα, αν μπορεις καντο και πιο μακρυ γυρω στους 80 ποντους καλο θα ναι.

6. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Φήμη
    SCORPIOK21's Avatar
    Περιοχή
    Αθηνα
    Αναρτ.
    286
    ..Like!!
    300
    Όνομα:
    Κώστας
    Time Online
    2 Weeks 44 Minutes 41 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 8 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    41
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από JohnOerasitexnis Προβολή Ανάρτησης
    Αρα ατυχια+απειρια που εχω=2 λιγδες ηταν καλα Σκεφτομαι οταν ξαναπαω για ψαρεμα να δουλεψω για 1η φορα μοναγκυστρο με βαριδι ελια , παραμαλο 40-50cm , 30mm διατομη παραμαλου και αγκυστρι νο2 trabucco akura με δολωμα μονοδολι η ακροβατη ... Εχει τσιπουρες σχεδον αποκλειστικα ο τοπος που ψαρευω για αυτο λεω να δοκιμασω μοναγκυστρο... Πιστευεις αν ειναι γονιμη μερα θα αποδωσει? ευχαριστω πολυ και παλι για τις αμεσες πληροφοριες που μου δινεις !!
    Στα πε ολα ο Σπυρος αποκλειστικα μοναγκιστρο και μακρυ παραμαλλο και δολωμα αστο τον ακροβατη μονοδολι ,μανα,μανακια

8. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον SCORPIOK21 για αυτό το post.:

Φήμη Φήμη
    Chris_Ncm's Avatar
    Αναρτ.
    340
    ..Like!!
    1.763
    Time Online
    2 Weeks 6 Days 15 Hours 35 Minutes 20 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 40 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    44
    Όπως ανέφεραν και τα παιδιά από πάνω, μονάγκιστρο=μονόδρομος για τσιπούρες, πολύ καλά αγκίστρια που προσωπικά αυτά δουλεύω γιατί πολύ απλά ξυρίζουν είναι τα Owner Cut Chinu σε νούμερα 1/0, 1, 2 για τσιπούρες δες τα http://kalaitzis.gr/owner-cut-chinu-50339.html ,στα δολώματα δεν μου αρέσει ο ακροβάτης αν κι έχει δώσει καλά κομμάτια αλλά λόγω του ότι είναι πολύ μαλακός με κάνει να βαριέμαι να δολώνω συνέχεια κι έχουμε και μια κάποια ηλικία, οπότε πέρα από τα μονοδόλια και τις μάνες να προσθέσω και το φαραώ το οποίο όμως είναι αρκετά ακριβό όπως επίσης και τον αμερικάνο αν σε ενδιαφέρουν μουρμούρες σαργοί κλπ.

10. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Chris_Ncm για αυτό το post.:

Φήμη
    Αναρτ.
    59
    ..Like!!
    0
    Time Online
    Avg. Time Online
    8 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    14
    εννοω γονιμη μερα , να τρωνε τα ψαρια... εσυ θες να πεις πως ολες οι μερες ειναι καλες αρκει να ξερεις δολωματα , παραμαλα , τεχνικες κτλ?
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Lethrinis Προβολή Ανάρτησης
    Καταρχήν εχω ξαναπεί, αυτα περι γόνιμης μέρας ισχυουν μονο στις γυναίκες. Κατα δευτερον, το μοναγκιστρο ειναι σχεδον μονόδρομος, ειτε σταθερο ειτε συρομενο με ελια οπως λες. Το 0.30 ειναι μια χαρα, αν μπορεις καντο και πιο μακρυ γυρω στους 80 ποντους καλο θα ναι.

Φήμη
    Αναρτ.
    59
    ..Like!!
    0
    Time Online
    Avg. Time Online
    8 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    14
    Με μακρυ παραμαλο ομως δεν θα εχω μπερδεματα? ευχαριστω!
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από SCORPIOK21 Προβολή Ανάρτησης
    Στα πε ολα ο Σπυρος αποκλειστικα μοναγκιστρο και μακρυ παραμαλλο και δολωμα αστο τον ακροβατη μονοδολι ,μανα,μανακια

Φήμη
    Αναρτ.
    59
    ..Like!!
    0
    Time Online
    Avg. Time Online
    8 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    14
    Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες , αλλα εγω τωρα που ειμαι φρεσκος στο ψαρεμα στοχευω λιγο πολυ οτι τιμισει το αγκυστρι μου , πλειν μικρων ψαριων που τα ριχνω στο νερο παλι οσο για τα αγκυστρια που μου προτεινες θα τα δοκιμασω , αλλα οχι ακομα γιατι εχω γεμισει ενα καρο ψαρευτικα παρελκομενα :P
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Chris_Ncm Προβολή Ανάρτησης
    Όπως ανέφεραν και τα παιδιά από πάνω, μονάγκιστρο=μονόδρομος για τσιπούρες, πολύ καλά αγκίστρια που προσωπικά αυτά δουλεύω γιατί πολύ απλά ξυρίζουν είναι τα Owner Cut Chinu σε νούμερα 1/0, 1, 2 για τσιπούρες δες τα http://kalaitzis.gr/owner-cut-chinu-50339.html ,στα δολώματα δεν μου αρέσει ο ακροβάτης αν κι έχει δώσει καλά κομμάτια αλλά λόγω του ότι είναι πολύ μαλακός με κάνει να βαριέμαι να δολώνω συνέχεια κι έχουμε και μια κάποια ηλικία, οπότε πέρα από τα μονοδόλια και τις μάνες να προσθέσω και το φαραώ το οποίο όμως είναι αρκετά ακριβό όπως επίσης και τον αμερικάνο αν σε ενδιαφέρουν μουρμούρες σαργοί κλπ.

14. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον JohnOerasitexnis για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.946
    ..Like!!
    2.282
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    6 Minutes 54 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    216
    Αν ειναι ποιοτικό το παραμαλο δεν μπερδεύει. Απο κει και περα αν εχεις ρευματα αναγκαστικά το κονταινεις ή ανεβαζεις διαμετρο. Σε νετο βυθο ομως ενα καλο μακρυ παραμαλο δεν μπερδεύει.

16. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.946
    ..Like!!
    2.282
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    6 Minutes 54 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    216
    εννοω γονιμη μερα , να τρωνε τα ψαρια... εσυ θες να πεις πως ολες οι μερες ειναι καλες αρκει να ξερεις δολωματα , παραμαλα , τεχνικες κτλ?
    Οχι δεν είναι όλες οι μέρες καλές, αντιθέτως λίγες είναι οι καλές, γι αυτό και υπάρχουν ψάρια ακόμα. Απλά η λέξη γόνιμη δε μου κάθεται καλά, αυτο είναι όλο.

18. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Φήμη
    Αναρτ.
    59
    ..Like!!
    0
    Time Online
    Avg. Time Online
    8 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    14
    Ωραια , αυριο μαλλον θα παω μεσολογγι και θα δοκιμασω , σας ευχαριστω πολυ!

20. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον JohnOerasitexnis για αυτό το post.:

Φήμη
    EΡΕΒΟΣ's Avatar
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Αναρτ.
    54
    ..Like!!
    211
    Όνομα:
    Σπυρος
    Time Online
    6 Days 7 Hours 36 Minutes 41 Seconds
    Avg. Time Online
    30 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    11
    Καλησπερα οπως και απο πανω φιλος ,αυτο το ΣΚ αλλο ενα ψαρεμα στο Μεσολογγι που λογω εποχης φερνει πολλα και μεγαλα κομματια η γαλανη.Στηνω τριποδα,ριχνω τα 2 νεα μου τρισπαστα καλαμια[maver winner 4.20 και vega protek cast 3.90] με μηχανισμους proskyer,στο ενα 30 και στο αλλο 35 μανα,παραμαλλα 25 και 28 διαφανα ,80-110 μηκος, δολωμα μανα και....... αρχιζω την ψυχοθεραπεια μου.[Η αναφορα στον εξοπλισμο,για να σας δωσω εικονα μονο]
    Τελικα τα νευρα λιγο κροσια.Τσιμπηματα πολλα,αποτελεσμα φτωχο,2 λιγδες.Τσιμπαγαν ,σηκωνοταν το μαιμουδακι καρφωνα τιποτε.Αλλαζω τακτικη ,τσιμπαγαν αφηνα χρονο μπας και παρουν και αλλο πετονια,επερναν,καρφωνα....τιποτε.Ξανα αλλαζω τακτικη,καλαμια σχεδον ξαπλα,παντα λυτα φρενα,μποσικα μπολικα ,σηκωμα μαιμουδακι ,δευτερο σηκωμα,καρφωνα ....τιποτε.Αλλαζω τα αγκιστρια[νο 1]απο τσιπουρισια σε αμπερντιν,ξανα ολες οι πιθανες εναλλαγες.....τιποτε.Ξαναλλαζω αγκιστρια,βαζω κυκλικα με 45 μοιρες τα καλαμια και σφιχτα φρενα,τσιμπαγαν .....τιποτε.Επισης δοκιμασα κομματι μανα,καθετα κομμενη,μανα σε λωριδες,το μεσα εξω,οτι μπορουσα να φανταστω.Για δωστε βρε παιδια οι εμπειροι τα φωτα σας.Με αυτα τα καλαμια και εξοπλισμο,σε τι γωνια να τα βαζω και ποτε τραβαω,στο πρωτο σηκωμα,στο δευτερο,στο τριτο,λυτα φρενα.δεμενα....
    τι στο καλο κανω τοσο λαθος
    η οι κυριες ειναι Μεσολογγιτισες και λολες;;;;

22. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον EΡΕΒΟΣ για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.946
    ..Like!!
    2.282
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    6 Minutes 54 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    216
    Λοιπόν φίλε μην απελπίζεσαι δεν έκανες τίποτα λάθος. Μάλιστα ήμουν έτοιμος να γράψω ακριβώς τα ίδια. Είχα πάει Σ/Κ οικογενειακό σε καλό μου ψαροτόπι και όσον αφορά τα μεγάλα κομάτια είχα ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα. Πήρα τουλάχιστον 6 χτυπήματα απο μεγάλες τσιπούρες που με ανάγκασαν να χρησιμοποιήσω διάφορες τεχνικές για να τις αποκωδικοποιήσω αλλά δεν... Εκανα οτι ακριβώς έκανες, τζίφος, μου έκαναν μήνυση κανονικά. Μάλιστα στη τελευταία όταν πήρα το πρώτο χτύπημα πήγα και έστησα τη κάμερα να γράφει και είπα δεν θα πειράξω καθόλου το καλάμι να δω τι θα γίνει. Εκτίναξε τον ειδοποιητή 2-3 φορές, λύγισε το καλάμι άλλες τόσες, σφύριξαν τα φρένα, εγώ εκεί ατάραχος το κοίταζα. Αφού πριν είχα κάνει τα πάντα λέω άστη να το φάει με την ησυχία της...τελικά δεν ξανασχολιόταν ποτέ. Αλλά αφού λες και συ έτσι το συμπέρασμα είναι οτι τους είχε γυρίσει η ράχη και ήταν στραβωμένες αυτό το σκ. Μπορεί τη Δευτέρα ή αύριο ξέρω γω να τρώνε σούπερ. Αλλά είναι αυτό που έχω πεί τόσες και τόσες φορές...αμα δε θέλει δε πιάνεται. Για την ιστορία πήρα 2 500ρες , 1 χταπόδι και 2 μουρμούρες.

ΥΓ. Βάζω στοίχημα οτι τα χτυπήματα τα πήρες Κυριακή πρωί 8-9¨30 η ώρα και Σάββατο μεσημέρι. Τουλάχιστον σε μένα τοτε χτύπησαν.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Lethrinis : 28-11-2017 στις 20:51

24. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Φήμη
    EΡΕΒΟΣ's Avatar
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Αναρτ.
    54
    ..Like!!
    211
    Όνομα:
    Σπυρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    30 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    11
    ''ΥΓ. Βάζω στοίχημα οτι τα χτυπήματα τα πήρες Κυριακή πρωί 8-9¨30 η ώρα και Σάββατο μεσημέρι. Τουλάχιστον σε μένα τοτε χτύπησαν.''
    συνονοματε ΠΑΙΞΕ λοττο.....
    οπως τα ειπες ειναι
    οι ρουφιανες μονο χειρονομια δεν μου εκαναν
    τελικα που καταληγεις σαν αντιδραση μας
    ποτε καρφωνουμε η ειναι ουτοπια να βαζουμε κανονες και οπως κατσει;

26. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον EΡΕΒΟΣ για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.946
    ..Like!!
    2.282
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    6 Minutes 54 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    216
    Τις πιο πολλές πιθανότητες τις έχεις με την υπομονή. Δηλαδή αστην να παρει και μια και δυο και τρεις μεχρι να καταλάβει πως δεν υπάρχει παγιδα. Τωρα αν το παρατήσει πραγμα πολυ πιθανό τι να πω, συμβαίνει. Βλέπω πολλά βιντεο στο youtube με τα καλαμια ψηλά ή σε 45 μοιρες. Εκεί ποντάρεις στο κάρφωμα του καλαμιού και συ απλά το σιγουρεύεις. Τωρα το ποτε αυτό θα σε οδηγήσει το ένστικτο της στιγμής καθαρά. Υπάρχουν βίντεο ενος Ιταλού του Orata fra στο youtube ο οποίος αν τα προσέξεις με το που δει κατέβασμα καλό πιάνει αστραπιαία το καλάμι και καρφώνει. Βέβαια υπάρχουν και πολλά βιντεο του που εχει καρφώσει αέρα κοπανιστό και άλλα που έχει πάρει καλά ψαρια. Ειναι θέμα τύχης σε συνδυασμό με εμπειρία και γνώση του εξοπλισμού.

28. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Φήμη
    EΡΕΒΟΣ's Avatar
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Αναρτ.
    54
    ..Like!!
    211
    Όνομα:
    Σπυρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    30 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    11
    Το youtube το ψαχνω συνεχως για να δω πως αντιδρουν,τουλαχιστον στα ελληνικα δειχνουν το πολυ το ανεβασμα του ειδοποιητη και μετα το μαζεμα.Θα ψαξω τον Ιταλο που μου λες φιλε μου.Σε ευχαριστω πολυ!

30. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον EΡΕΒΟΣ για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.946
    ..Like!!
    2.282
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    6 Minutes 54 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    216
    Και κάτι βασικό αφού λες οτι βλέπεις βίντεο. Να προσέχεις πολυ σε τι μερη ψαρεύουν. Σε λιμάνια και βραχότοπους είναι πιο εύκολες ειδικά στο κάρφωμα γιατι αλλάζει η γωνία του καλαμιού, στην ουσία σχεδόν πάντα τις καρφώνει το καλάμι. Στις παραλίες είναι δύσκολες πολύ. Πρώτον γιατί είναι σε πολυ φυσικό περιβάλλον και όχι εγκλωβισμένες σε ντόκους αρα έχουν προσανατολισμό και δεύτερον η γωνία του καλαμιού αλλάζει ειδικά αν είναι ρηχά. Αυτά σε συνδυασμό με άμμο τις συνθήκες δηλαδή που εγω ψαρεύω τη κάνουν τέρμα δύσκολη και πονηρή. Αλλά εμένα εκεί μου αρέσει!

32. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Φήμη
    stranos's Avatar
    Αναρτ.
    9
    ..Like!!
    0
    Time Online
    2 Hours 13 Minutes 14 Seconds
    Avg. Time Online
    N/A
    Ισχύς Φήμης