+ Απάντηση στο Θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 4 από σύνολο 4

Θέμα: Με μπομπάρδα ή χωρίς

Φήμη
    Dimitrios's Avatar
    Αναρτ.
    1
    ..Like!!
    0
    Time Online
    41 Minutes 6 Seconds
    Avg. Time Online
    N/A
    Ισχύς Φήμης
    0

Με μπομπάρδα ή χωρίς

Καλή σας ημέρα! θα ήθελα την άποψή σας σχετικά με τα αποτελέσματα στο spinning με μπομπάρδα ή χωρίς αυτή. νομίζω ότι οι επιτυχίες με τη χρήση αυτής είναι λιγότερες...

Φήμη
    guest1234's Avatar
    Αναρτ.
    38
    ..Like!!
    27
    Time Online
    2 Days 20 Hours 21 Minutes 17 Seconds
    Avg. Time Online
    14 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Οι απόψεις διίστανται φίλε. Υπάρχουν οι υπέρμαχοι της μπομπάρδας που ψαρεύουν αποκλειστικά με αυτή με πολύ καλά αποτελέσματα.
    Εγώ ανήκω σε αυτούς που δεν θέλω ούτε καν να βλέπω μπομπάρδα, δεν μου αρέσει καθόλου.
    Πάντως σε μερικά ψάρια είναι πάρα πολύ αποδοτική. Στα κοκάλια είναι νομίζω ότι καλύτερο για παράδειγμα.
    Υπάρχει και ομάδα στο φέισμπουκ που λέγεται Μπομπάρδα Λόβερς.

Super Moderator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Nick13's Avatar
    Περιοχή
    Παλληνη/Αθηνα
    Αναρτ.
    219
    ..Like!!
    403
    Όνομα:
    Νίκος Κοκκίνης
    Time Online
    1 Week 1 Day 19 Hours 40 Minutes 45 Seconds
    Avg. Time Online
    43 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    48
    Αυτο το ψαρεμα γινοταν πριν 10-15 χρονια που δεν ηταν τοσο διαδεδομενο και ευρεως γνωστο το ψαρεμα με την τεχνικη του spinning. Υπαρχουν στην αγορα τεραστια γκαμα απο καλαμια και τεχνητα εξειδικευμενα για αυτη τη τεχνικη και μονο τα οποια ψαρευουν σε οποιοδηποτε βαθος απο την επιφανεια εως τον πατο οπου η χρηση της μπομπαρδας ειναι πλεον περιττη,ασε που δεν δινει και σωστη πλευση στο τεχνητο.Επισης η ''τεχνικη'' της μπομπαρδας δεν εχει καμια σχεση με το spinning.Απο οσο ξερω γινεται με καλαμια casting στα οποια προσαρμοζουν ειτε μπομπαρδα ή καποιο buldo με αποτελεσμα να χαλαει η πλευση τους.Με αυτα τα εξαρτηματα δεν μπορεις να δωσεις ''ζωη'' στο τεχνητο παρα μονο να κανεις καποιου ειδους συρτη σαν να ησουν σε βαρκα.Επισης το ψαρεμα των κοκκαλιων που γραφει ο φιλος παραπανω ειναι πολυ πιο αποδοτικο και διασκεδαστικο με καλαμι LRF ή spinning.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Nick13 : 27-03-2017 στις 21:09

4. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Nick13 για αυτό το post.:

Φήμη
    antonisfa's Avatar
    Αναρτ.
    20
    ..Like!!
    45
    Time Online
    11 Hours 56 Minutes 53 Seconds
    Avg. Time Online
    2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Να πω και γω τη γνώμη μου για τη χρήση της μπομπάρδας.
    Να πω επίσης πως είμαι νέος στο spinning και στο ελαφρύ shore jigging. Δεν μετράω πολλά ψαράκια αντίθετα έχω λίγες επιτυχίες. Παρόλα αυτά η τεχνική με έχει κερδίσει. Έναυσμα σε αυτό ήταν η πρώτη φορά που χρησιμοποίησα μπομπάρδα (δεν ήξερα πως υπήρχε κάτι άλλο εκτός του puldo)
    Ο καιρός ήταν από πίσω μου και έτσι η βολές ήταν απίθανες, και με την μπομπάρδα καλύτερες. Χρησιμοποίησα χελάκι raglou λευκού χρώματος όταν ήδη έπεφτε το πρώτο σκοτάδι.
    Την τέταρτη φορά που έριξα και πολύ κοντά μου έπεσε πάνω μου μια λίτσα αρκετά μεγάλη με μάχη γύρω στα 8 με 10 λεπτά. Είχε πιαστεί καλά και το αγκίστρι αποδείχτηκε υπεράντοχο.
    Έκτοτε την έχω αφήσει στο περιθώριο , δεν πήρα τίποτα άλλο και δεν δοκίμασα άλλο παρόλο που πήρα αρκετές μπομπάρδες στη συλλογή μου.

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας