+ Απάντηση στο Θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 16 από σύνολο 16

Θέμα: Επιλογη τρισπαστου για Surf C. με ευαισθησια

Φήμη
    Leferius's Avatar
    Αναρτ.
    13
    ..Like!!
    3
    Time Online
    1 Day 20 Hours 31 Minutes 26 Seconds
    Avg. Time Online
    9 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0

Επιλογη τρισπαστου για Surf C. με ευαισθησια

Χαιρετώ την παρέα!
    Πριν κανα τριμηνο ειχα αγορασει το Oceanic Ophelia 400 . Ντουρο καλαμι κ με καλες βολες!! Αλλα δεν ηταν αυτο που εψαχνα για τον μοναδικο λογο οτι εχει σκληρη μύτη-καπως ακαμπτη να πω στο τσιμπιμα..
    το τελευταιο στελεχος λυγιζει ολο μαζι κ τα λυτα φρενα ξεκινουσαν χωρις προειδοποιηση..
    Επειδη με ενδιαφερει κ θα προτιμουσα να μου δειχνει η μυτη ψηλα του καλαμιου το τσιμπιμα (τσιπουρας ευχομαι) να εχει μια καλη ευαισθησια δλδ να ειναι νευρικη-παιχνιδιαρα κ Να λυγιζει ομορφα!!!
    Αλλα χωρις να θυσιασουμε σε ικανοτητα δυναμης του καλαμιου γτ μπορει να τσιμπισει κ "θεριο" τσιπουρα ωστε να μην εχω προβλημα να την βγαλω.
    Οπως επισης να εχει μακρυνες βολες..
    Εδω θα ηθελα τα γουστα σας η τις γνωσεις σας στην επιλογη του καλαμιου.

Διαβαζοντας προσεκτικα το φορουμ μας τα συγκεντρωσα (σχεδον ολα ) απο τις γνωμες σας κ κατεληξα στα παρακατω τρισπαστα καλαμια:
    1.Grauvell Mc Surf Evolution III
    2.Oceanic Aquila 4.20m
    3.Vercelli Oxygen Compass
    4.Okuma Distance Salt Surf 4.20m
    5.http://sifisfishing.gr/shop/vercelli-iridium-africa/Vercelli Iridium Africa Surf
    6.Oceanic Maistros III
    7.PENN SLAMMER Surf Casting 4.20 M
    8.Diamond Pro Surf 3 Τεμαχίων 4,2m 170gr
    9.http://www.lucky-fishing.gr/kalamia-...xi-surf-detail Shimano Vengeance BXI-BXJ Surf

Επελεξα τα τρισπαστα εναντι των τηλεσκοπικων λογω οτι ειναι πιο δυνατα απο οσο κατανοησα με την μελετη στο φορουμ,
    Προτιμω δυνατο καλαμι κ ισως ημουν υπερβολικος με τα Aquila ή το Vercelli Africa για SurfC-HeavyC, αλλα το πρωτο εχει υβριδικη κορυφη (οπως διαβασα απο τον Σπυρο οτι δινει ευαισθησια η συγκεκριμενη)
    αλλα δεν ξερω αν κανει αυτο που ζηταω ή ισως βεβαια με καλυψει καποιο απο τα αλλα. Παντα με την βοηθεια σας..

Επισης απο οτι καταλαβα στα χαρακτηριστικα που ψαχνω βεβαια ισως μου εκαναν κ τα παρακατω τηλεσκοπικα:
    http://www.tsourosmarine.gr/products_gr.asp?prodid=297
    https://www.hobbi.gr/kalami-surf-alc...rf-p-4232.html
    http://fishingplanet.gr/index.php?ro...roduct_id=5403

Αν ειναι καλυτερα τα τρισπαστα ας μεινουμε στα πρωτα εννοειται..κ επειδη δεν ξερω απολυτα τα υπερ κ τα κατα ελπιζω να με διαφωτισετε..
    Εμεινα οσο μπορεσα κοντα στις τιμες, δεν ξερω αν εχουν αναλογες διαφορες κ πανω στο καλαμι..
    Παιδες αν γινεται δωστε μου κ 2-3 επιλογες ας μπει κ το γουστο μεσα!!

2. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Leferius για αυτό το post.:

Super Moderator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Nick13's Avatar
    Περιοχή
    Παλληνη/Αθηνα
    Αναρτ.
    219
    ..Like!!
    403
    Όνομα:
    Νίκος Κοκκίνης
    Time Online
    1 Week 1 Day 19 Hours 35 Minutes 32 Seconds
    Avg. Time Online
    43 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    47
    Χωρις να θελω να αναφερθω σε εταιρειες καλυτερα να κοιταξεις μονο σε τρισπαστα καλαμια για το ψαρεμα που κανεις και τιποτε αλλο

4. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Nick13 για αυτό το post.:

Φήμη Φήμη
    Chris_Ncm's Avatar
    Αναρτ.
    255
    ..Like!!
    1.048
    Time Online
    2 Weeks 2 Days 19 Hours 18 Minutes 38 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 22 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    32
    Αδερφέ πολλά και καλά καλάμια οι επιλογές σου . Σε γενικές γραμμές από όσα έχω διαβάσει-δει τα vercelli γενικά και το oxygen ειδικά είναι πιο κοντά στις ανάγκες που θέλεις να εξυπηρετήσεις καθώς οι Ιταλοί είναι πιο κοντά από τον καθέναν ψαρευτικά με εμάς και ειδικά για ψαρέματα τσιπούρας σαργού και μουρμούρας. Από την άλλη έχεις σαν επιλογή και ένα υπέροχο καλάμι όπως το oceanic maistros III το οποίο είναι 100% ψαρευτικό αν δεν κάνω λάθος έχει ημιπαραβολική μύτη που έχει αυτό ακριβώς που ψάχνεις δλδ και ενημέρωση για το τι συμβαίνει αλλά και δύναμη όταν απαιτείται ειδικά στις κυρίες και βέβαια οδηγούς fuji που για μένα είναι εκ των ουκ άνευ. Μπορείς να δεις επίσης και σε yuki καλάμια που είναι ημιπαραβολικά αλλά και πολύ δυνατά και πολύ κοντά ψαρευτικά στις ελληνικές συνθήκες (ισπανικά γαρ) .
    Σε κάθε περίπτωση ο καθένας μας θα σου πει την προσωπική του άποψη οπότε η απόφαση θα είναι στο τέλος η δική σου. Δες από κοντά όσα περισσότερα μπορείς και θα βρεις αυτό που ταιριάζει καλύτερα στο στυλ σου και στο χέρι σου.

6. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Chris_Ncm για αυτό το post.:

Φήμη
    Leferius's Avatar
    Αναρτ.
    13
    ..Like!!
    3
    Time Online
    Avg. Time Online
    9 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Ναι εννοειται NICK πως συμφωνα με οσα εχω διαβασει καταληγω σε τρισπαστο, εχοντας βεβαια κ το τηλεσκοπικο για οτι αλλο..
    Chris σιγουρα πρεπει να παω σε μαγαζια που να εχει καποια απο τα παραπανο να τα πιασω στα χερια μου..
    Οσο για τα yuki δεν τολμω να τα κοιταξω απο αποψη τιμης..
    Ο κολητος εχει το aston one YUKI κ εχω παθει πλακα πως κινειται το καλαμι κ η κορυφη του οταν ψαρευει.
    Ειναι υβριδικη ψηλα κ ειναι απειρως ευαισθητη, λυγιζει ενα κομματι αυτης κ μετα οσο χρειαζεται...βολες εξαφανιζονται..αλλα κοστιζουν νομιζω πολυ τα ατιμα..
    κατι παρομοιο αν εβρισκα θα ημουν ευχαριστημενος.
    το μονο που αναφερα απο τα παραπανω κ συμφωνα με τα χαρακτηριστικα που το ακολουθουν ειναι το Oceanic Aquila 4.20m που εχει υβριδικη μυτη.
    Με προβληματιζει ομως η τιμη του, μου φαινεται χαμηλη ενω τα αλλα που εχω βαλει ειναι 30-40 ευρω παραπανο κ ανησυχω μηπως εχει καποιο λακο η φαβα...

8. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Leferius για αυτό το post.:

Φήμη Φήμη
    Chris_Ncm's Avatar
    Αναρτ.
    255
    ..Like!!
    1.048
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 22 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    32
    Φίλε μου όσοι είναι από το παράκτιο έχουν μια έκπτωση 10% στα yuki από τον επίσημο αντιπρόσωπο της yuki στην Κύπρο www.knfishing. com ακόμα και τα 3σπαστα των 100-150 ευρώ είναι καταπληκτικά καλάμια με πολύ καλά χαρακτηριστικά που βρίσκεις σε καλάμια πολύ ακριβότερα. Ρίξε μια ματιά γιατί έχει τύχει να δουλέψω διάφορα καλάμια τους και πραγματικά νομίζω ότι ανταποκρίνονται ακριβώς σε αυτό που ψάχνεις.

Φήμη
    Leferius's Avatar
    Αναρτ.
    13
    ..Like!!
    3
    Time Online
    Avg. Time Online
    9 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    http://www.knfishing.com/products.ph...27&itemID=1989
    Σαν αυτο εννοεις?
    λεει υβριδικη κορυφη

11. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Leferius για αυτό το post.:

Φήμη Φήμη
    Chris_Ncm's Avatar
    Αναρτ.
    255
    ..Like!!
    1.048
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 22 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    32
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Leferius Προβολή Ανάρτησης
    http://www.knfishing.com/products.ph...27&itemID=1989
    Σαν αυτο εννοεις?
    λεει υβριδικη κορυφη
    Το συγκεκριμένο το έχει δικός μου άνθρωπος και είναι ένα καλάμι πολύ κοντά σε αυτό που ζητάς. Το μόνο μειονέκτημα κατ'εμένα είναι οι οδηγοί του οι οποίοι ναι μεν δεν είναι κακοί αλλά εγώ προσωπικά έχω ένα κόλλημα αν θέλεις με τους οδηγούς της fuji .

13. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Chris_Ncm για αυτό το post.:

Φήμη
    Leferius's Avatar
    Αναρτ.
    13
    ..Like!!
    3
    Time Online
    Avg. Time Online
    9 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Παρολο που ειναι και αυτοι SIC οπως κ της FUji?
    Το πρωτο καλαμι μου ετυχε-,πετυχε μαλλον, να εχει Fuji KW και δεν ξερω οι απλοι πως ειναι για να εχω γνωμη σε καλαμι με μη Fuji οδηγους..
    Συγκριτικα στο "περιπου βεβαια" εφοσον κ στην τιμη ειναι κοντα,το YUKI ''SLAM'' SURFCASTING ROD 4.20m ή το Oceanic Maistros III που εχει κ Fuji, στα χαρακτηριστικα που ψαχνω πιο θα ειναι πιο κοντα?
    Αν κ το σωστο ειναι να τα πιασω κ στα χερια μου βεβαια..
    Ο φιλος σου ειναι ευχαριστημενος?

Φήμη Φήμη
    Chris_Ncm's Avatar
    Αναρτ.
    255
    ..Like!!
    1.048
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 22 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    32
    Κοίτα να δεις, σου είπα δεν είναι κακοί οδηγοί αυτοί που φοράει αλλά από όσα καλάμια έχω πιάσει στα χέρια μου έχω παρατηρήσει ότι οι οδηγοί της fuji έχουν κάποια χαρακτηριστικά που τους κάνουν αξεπέραστους, έχουν φοβερή αντοχή σε όλες τις καταστάσεις είτε με νήμα ή με πετονιά, φοβερή θερμοαπαγωγή σε δύσκολα θηράματα, πολύ καλή σχεδίαση με αποτέλεσμα να μην έχεις ποτέ μπλεξίματα στις βολές σου, αντοχή στο χρόνο ακόμα και με ελάχιστη η καθόλου περιποίηση (δεν σκουριάζουν) κι ένα σωρό άλλα που τα καταλαβαίνεις με τον καιρό συγκριτικά με τους άλλους οδηγούς.
    Ο φίλος μου έχει 2 καλάμια Yuki το ένα είναι αυτό που σου είπα και το άλλο είναι πολύ ακριβότερο 4,5μ δεν θυμαμαι το μοντελο αλλα είχε κάπου στα 300-350 ευρώ, η ψαρευτική συμπεριφορά και των δύο καλαμιών είναι πολύ παραπλήσια με εκείνη βέβαια του ακριβού να ξεχωρίζει ειδικά στις βολές αλλά και στη δύναμη ανάκτισης έχοντας αρκετά πιο ενισχυμένο και το 1ο (όχι ψηλά στη μύτη αλλά καμιά 40αριά εκτοστά πιο κάτω) αλλά και το 2ο στέλεχος χωρίς να χάνει το παραμικρό στην εικόνα που σου μεταφέρει από την άλλη άκρη της πετονιάς σου.

Φήμη
    Leferius's Avatar
    Αναρτ.
    13
    ..Like!!
    3
    Time Online
    Avg. Time Online
    9 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Σε καταλαβα, οτι κανει ακριβως κ το Yuki astonOne του κολητου. Αν ειχα μεγαλυτερη εμπειρια απο καλαμια θα το εκτιμουσα σιγουρα περισσοτερο.
    Παντως για μενα ειναι αυτοι οι οδηγοι που δεν ειμαι κ υπερβολικος με την περιποιηση..χαχαχαχα
    Chris βοηθησες υπερ αρκετα!
    Μενει να τα δω καπου για να παρω εν τελει την αποφαση!

17. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Leferius για αυτό το post.:

Φήμη Φήμη
    Chris_Ncm's Avatar
    Αναρτ.
    255
    ..Like!!
    1.048
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 22 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    32
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Leferius Προβολή Ανάρτησης
    Σε καταλαβα, οτι κανει ακριβως κ το Yuki astonOne του κολητου. Αν ειχα μεγαλυτερη εμπειρια απο καλαμια θα το εκτιμουσα σιγουρα περισσοτερο.
    Παντως για μενα ειναι αυτοι οι οδηγοι που δεν ειμαι κ υπερβολικος με την περιποιηση..χαχαχαχα
    Chris βοηθησες υπερ αρκετα!
    Μενει να τα δω καπου για να παρω εν τελει την αποφαση!
    Το εύχομαι φίλε μου και σου εύχομαι καλές επιλογές.

19. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Chris_Ncm για αυτό το post.:

Φήμη
    tsipourakias's Avatar
    Αναρτ.
    64
    ..Like!!
    14
    Time Online
    2 Days 16 Hours 37 Minutes 58 Seconds
    Avg. Time Online
    13 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    12
    καλημερα και χρονια πολλα το
    Diamond Pro Surf
    εχει KW FUJI οδηγούς?

Φήμη Φήμη
    Chris_Ncm's Avatar
    Αναρτ.
    255
    ..Like!!
    1.048
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 22 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    32
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από tsipourakias Προβολή Ανάρτησης
    καλημερα και χρονια πολλα το
    Diamond Pro Surf
    εχει KW FUJI οδηγούς?
    Φίλε δεν νομίζω 1ον είναι πολύ φθηνό για να έχει τέτοιους οδηγούς μιας και το σετακι των οδηγών μόνο κοστίζει περίπου όσο και το καλάμι και 2ον θα το ανέφερε στα χαρακτηριστικά του μιας και με την τιμή που έχει θα έπαιζε μόνο του !

22. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Chris_Ncm για αυτό το post.:

Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    ANTONISGHK's Avatar
    Αναρτ.
    367
    ..Like!!
    717
    Όνομα:
    Αντωνης
    Time Online
    1 Week 6 Days 9 Hours 29 Minutes 44 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 6 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    45
    Συμφωνω φιλε Χρηστο.Αν και προς τον φιλο που ρωτησε εχω να πω οτι και να μην εχει fuji οδηγους δεν παυει να ειναι ενα αξιολογο καλαμι στα λεφτα του

24. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον ANTONISGHK για αυτό το post.:

Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    athanassios's Avatar
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Αναρτ.
    49
    ..Like!!
    85
    Όνομα:
    Τσομακιαν Θανασης
    Time Online
    2 Days 22 Hours 37 Minutes 40 Seconds
    Avg. Time Online
    14 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα σε ολους.Εδω στην αλεξανδρουπολη δυστιχως τα νερα ειναι ακομη στους 12 με13 βαθμους.Μονο κατι σπαροι καναν την εμφανιση τους.Βεβαια που και που περνω κανενα μουρμουρι.Λιγες λιγδες φανηκανε αλλα μεσα στο λιμανι κυριως.Αυτα οσον αφορα το καστινγκ.Οσον αφορα το θεμα των οδηγων που λετε πιο πανω εγω θα ελεγα ψεκαζεις τους οδηγους πριν περασεις την πετονια η το νημα με σπρει σιλικονης.και οι βολες σου θα ειναι μια χαρα και δεν θα σου κανει τουφες και δεν θα ανεβαζουν θερμοκρασια στην ανακτηση και δεν θα σου σκουριασουν ποτε.Και ας ειναι της πλακας.Δοκιμασε το,προσοχη ομως ψεκασμα οχι λουσημο.

26. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον athanassios για αυτό το post.:

Moderator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.592
    ..Like!!
    1.702
    Thanked 1.993 Times in 835 Posts
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    2 Months 4 Days 20 Hours 58 Minutes 20 Seconds
    Avg. Time Online
    5 Minutes 20 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    178
    Οχι δεν έχει Κ, αλλα είναι πολυ καλό καλάμι. Αν πάρεις αυτό, δάλεξε το 130 σε cw. Είναι όπως πρέπει να είναι για ένα σύνηθες ψάρεμα σε ελληνικές ακτές. Το 150 μου φάνηκε αρκετά σκληρό. Το θέμα με τους Κ οδηγούς είναι οτι δεν στριβει η πετονιά γυρω απο τον οδηγό, κυρίως σε συνθήκες πολυ μακρινών βολών ή με αέρα στην επιφάνεια, εκει δηλαδή που παρατηρείται έντονα το φαινόμενο. Δεν έχει να κάνει με τη τριβή. Μπορει ο οδηγός να είναι απλός στο σχήμα, αλλα η πορσελάνη να είναι alconite ή ακόμα καλύτερα sic και να μην έχεις θέματα τριβών ή γρήγορων φθορών. Το ξανα λέω οι οδηγοί Κ ωφελούν μόνο σε πολυ μακρινές τεχνικές βολές όπου η πετονιά ξετυλίγεται για πολλά μέτρα και αναγκαστικά κάποια στιγμή τυλίγεται γυρω απο τον οδηγό ή σε συνθήκες surf με έντονο αέρα όπου έχουμε το ίδιο φαινόμενο.

28. Τα παρακάτω μέλη 6 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας