+ Απάντηση στο Θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 13 από σύνολο 13

Θέμα: ψαρεμα στον μαλιακο κολπο για spinning

Φήμη
    δημητρης's Avatar
    Αναρτ.
    25
    ..Like!!
    5
    Time Online
    16 Hours 39 Minutes 59 Seconds
    Avg. Time Online
    3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0

Post ψαρεμα στον μαλιακο κολπο για spinning

καλησπερα στην ομαδα!..λεω να κανω μια τετραημερη εκδρομη απο αθηνα με προωρησμο τον μαλιακο θα ψαρεψω spinning και wading κυριος για λαυρακια και γοφαρια απο οσο εχει πληροφορηθει αυτα κραταει η περιοχη θελω να με βοηθησε με το να μου δοσετε καπιο τοπο για να ψαρεψω γτ θα ειναι η πρωτη φορα που θα ψαρεψω στην περιοχη και δεν γνωρηζω τιποτα..ευχαριστω πολυ!!!

Φήμη
    vsls's Avatar
    Περιοχή
    παλαιο φαληρο
    Αναρτ.
    30
    ..Like!!
    9
    Όνομα:
    Βασιλης
    Time Online
    3 Days 7 Hours 4 Minutes 26 Seconds
    Avg. Time Online
    16 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Καλημέρα, το ίδιο ταξίδι ετοιμάζω κι εγω σε λίγες μέρες με διαμονή στα Καμμένα Βούρλα. Θα δοκιμάσω spinning και casting απο Αγ.Κωσταντίνο εως τις εκβολές του Σπερχειού, γενικά η περιοχή έχει πολλές πηγές και ποτάμια που εκβάλουν στο κόλπο , ψάξε για αυτές δοκίμασε εκεί κοντά spinning, δοκίμασε Αγ.Μαρίνα,Καραβόμυλο,Στυλίδα,Μώλο επίσης. Περισσότερες λεπτομέριες ελπίζω να μοιραστώ μαζί σας όταν γυρίσω. Και που ξέρεις ίσως σε πετύχω κάπου εκεί τριγύρω...

3. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον vsls για αυτό το post.:

Φήμη
    δημητρης's Avatar
    Αναρτ.
    25
    ..Like!!
    5
    Time Online
    Avg. Time Online
    3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    εκει λεω να κηνηθω και εγω αμμα τα καταφερω στον σπερχιο (εκει που εκβαλει) στον μωλο αγια μαρηνα και στυληδα και ισως αχλαδι!!! καραβομυλο φιλε δεν θα σου προτηνα εχει ψαρια το μερος αλλα ειναι ολλο βαρκες και σκυνια..που ξερει μπορει να σηναντηθοθμε

5. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον δημητρης για αυτό το post.:

Φήμη
    δημητρης's Avatar
    Αναρτ.
    25
    ..Like!!
    5
    Time Online
    Avg. Time Online
    3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    επυσης ξερει κανα παιδι απο την ομαδα τι ψαρια κρατει αυτο τον καιρο???

Administrator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Dimos Kapogiannis's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    1.519
    ..Like!!
    1.773
    Thanked 2.925 Times in 700 Posts
    Όνομα:
    Δήμος Καπόγιαννης
    Time Online
    1 Year 2 Months 2 Weeks 6 Days 23 Hours 32 Minutes 51 Seconds
    Avg. Time Online
    36 Minutes 42 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Παιδιά προσοχή στις εκβολές του Σπερχειού.
    1) Πότε μόνοι είναι πάρα πολύ επικύνδυνο το σημείο και βουλιάζει τρομερά και απότομα.
    2)Εχω την εντύπωση πως πλέον απαγορεύεται πολύ αυστηρά το ψαρεμα εκει

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

"A bad day of fishing is better than a good day of work.."

8. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Dimos Kapogiannis για αυτό το post.:

Φήμη
    δημητρης's Avatar
    Αναρτ.
    25
    ..Like!!
    5
    Time Online
    Avg. Time Online
    3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    καλησπερα στης εκβολες δεν μπορεισ να ψαρεψεις καθος ειναι ολλο βουρκος και ειπαρχουνε πελαργοι φλαμηγκο και πελεκανοι!! λογηκο μου φενετε να απογορευετε στο σηγκεκρημενο σημειο

Φήμη
    vsls's Avatar
    Περιοχή
    παλαιο φαληρο
    Αναρτ.
    30
    ..Like!!
    9
    Όνομα:
    Βασιλης
    Time Online
    Avg. Time Online
    16 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Καλησπέρα και πάλι, μόλις γύρισα απο ένα ταξίδι σε ένα απο τα ωραιότερα μέρη της Ελλαδας, γεμάτο περιπέτεια... Φιλε Δημήτρη σου έχω στείλει pm.

Φήμη Φήμη Φήμη
    maistrosanemos's Avatar
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Αναρτ.
    86
    ..Like!!
    227
    Όνομα:
    Δημήτρης Λάππας
    Time Online
    2 Days 9 Hours 11 Minutes 34 Seconds
    Avg. Time Online
    11 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    31
    Φίλε Βασίλη αν θες μοιράσου μαζί μας τις ψαρευτικές σου εμπειρίες. Κι εγώ προς τα εκείνα τα μέρη ψαρεύω, με εγγλέζικο κυρίως, αλλά και το συρτοκάλαμο πάντα το έχω μαζί μου για να σπινάρω.

12. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον maistrosanemos για αυτό το post.:

Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    ANTONISGHK's Avatar
    Αναρτ.
    367
    ..Like!!
    706
    Όνομα:
    Αντωνης
    Time Online
    1 Week 6 Days 9 Hours 15 Minutes 27 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 6 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    45
    Οντως φιλε Βασιλη αν θελεις να το μοιραστεις θα ταν ομορφο.Οχι ψαροτοπους αλλα την ολη εμπειρια

14. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον ANTONISGHK για αυτό το post.:

Φήμη
    vsls's Avatar
    Περιοχή
    παλαιο φαληρο
    Αναρτ.
    30
    ..Like!!
    9
    Όνομα:
    Βασιλης
    Time Online
    Avg. Time Online
    16 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Καλησπέρα σε όλους. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας καθώς και τα μέρη που ψάρεψα. H θάλασσα υπάρχει εκεί έξω για να την απολαμβάνουν όλοι. Θα είναι χαρά μου την επόμενη φορά να συναντήσω σε αυτά κάποιον απο εσάς. Θα ξεκινήσω αναφέροντας πόσο όμορφα πράγματα μπορεί να συναντήσει κανείς μόλις δύο ώρες μακρυά απο τη φασαρία και τα καυσαέρια της πρωτεύουσας. Πράγματα τα οποία είναι δώρο της φύσης για τον άνθρωπο. Πράγματα που μας έχουν κάνει να είμαστε περήφανοι ως Έλληνες και να ξεχωρίζουμε απο τους υπόλοιπους λαούς. Δεν ξέρω απο πού να πρωτοξεκινήσω. Απο το καυτό νερό που αναβλίζει απο τις Θερμοπύλες και κάνει θαύματα σε κάθε ταλαιπωρημένο απο την καθημερινότητα σώμα; Απο το δέος που σε πίανει μόλις στέκεσαι κάτω απο το άγαλμα του Λεωνίδα διαβάζοντας χαραγμένες τις λέξεις ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ; Απο τον τρόπο που το βουνό συναντά τη θάλασσα σε ενα υπέροχο τοπίο; Απο τα αστέρια που ξεκινάνε να εμφανίζονται στον νυχτερινό ουρανό καθως εχεις ξεχάσει πόσα υπάρχουν εκεί πάνω αφού δεν μπορείς να τα δείς πλέον απο την φωτορύπανση της Αθήνας;
    Εχει πέσει λοιπον η άδεια απο τη δουλειά και κανονίζουμε να φύγουμε για λίγες μέρες μετά τις γιορτές του Πάσχα για να γλιτώσουμε την πολύ βαβούρα. Ξυπνάμε λοιπόν το πρωί, ρίχνω τα πίσω καθίσματα απο το αμάξι και ξεκινάω να το φορτώνω. Σακίδια, καλαμια casting, καλαμια spinning,καρεκλάκια, βαλίτσες, ψαροντούφεκα, στολές, αυτη τη φορά λέω θα τα πάρω ολα. Ξεκινάμε λοιπόν απο τα νότια προάστια να πιάσουμε την εθνική για Λαμία. Ψήνω το φίλο μου να κάνουμε μια μικρή στάση πρώτα Δραπετσώνα να φορτώσω δολώματα. Τι το ήθελα που στο γυρισμό για να μπούμε εθνική εχει πέσει καποιος με το αμάξι του μέσα στα έργα για τις γραμμες του τράμ και έχουν κολλήσει τα πάντα..Μετά απο καμιά ωρα που φάγαμε μέχρι να τον απεγκλωβίσει ο γερανός μπαίνουμε εθνική. Σε περίπου μιάμιση ώρα βλέπω πινακίδα Αταλάντη. Πρώτη στάση μας εδώ καθως έχω πληροφορίες για μια παραλία που βγαίνουν νερά απο ένα ποταμάκι και κρατάει λαβράκια. Η παραλία ονομάζεται Τραγάνας. Μετά τις απαραίτητες φωτογραφίες πιάνω το σπινοκάλαμο και του βάζω πάνω το logsurf. Το νερό πολύ θολό και ταυτόχρονα ήρεμο. Μετά απο μερικές βολές και περιμένοντας τα φρένα μου να πιάσουν φωτιά σκάει μύτη ένα καικάκι και γεμίζουν δύχτια όλη την παραλία. Εκεί ήταν που μπήκαμε πάλι στο αμάξι με κατεβασμένο το κεφάλι και ξεκινήσαμε πάλι με τελικό προορισμό τα Καμμένα Βουρλα. Μερικά χιλιόμετρα πρίν φτάσουμε και καθώς ήμασταν ακόμα στην εθνική οδό ανοίγουν οι ουρανοί και ξεκινάει να βρέχει καταρρακτωδώς. Δεν έχουμε ορατότητα στα δέκα μέτρα! Τελοσπάντον μόλις φτάνουμε στα Καμμένα ξεφορτώνουμε το αμάξι και πάμε κατευθείαν στο γυαλό για το προβλεπόμενο καλαμαράκι μας που το συνοδέψαμε με ένα ουζάκι. Μετά σπίτι ξεκούραση. Αργότερα και λίγο πρίν νυχτώσει, αφου έχει ξεκινήσει να ρίχνει τα πρώτα ροχαλιτά ο φίλος απο το δίπλα δωμάτιο φορτώνω βασεις και καλάμια μέσα στο αμάξι. Επόμενος προορισμός παραλία ασπρονέρι.Το περίμενα πως και πως. Δολώματα μάνες, μονοδόλια ντοπια, ακροβάτης και αμερικάνος. Αφού τα έχω στείλει όλα μέσα στη θάλασσα και έχω απλωθεί στο άνετο καρεκλάκι μου νιώθω τις πρώτες σταγόνες.Τι να κάνω κι εγώ μπαίνω μέσα στο αμάξι, ξεκινάει πάλι να βρέχει. Αφου σταματησε η βροχη και έχω ήδη κάνει μερικές αλλαγές στα δολώματα μου δίχως κάποια επιτυχία, εκτος απο ένα μικρό λυθρινάκι που απελευθερώθηκε πιάνω το σπινοκάλαμο και πάω προς τα ρεύματα λίγο πιο κάτω. Ξεκινάω να σπινάρω λοιπόν. Μετά απο λίγες ρίψεις κάνει την εμφάνιση της μια φώκια (ναι σε αυτο το σημείο με λέτε γκαντέμη). Είναι μπροστά μου στα δέκα με δεκαπέντε μέτρα και κάνει βουτιές χαρούμενη...Τα μαζευω λοιπόν και πάω κι εγώ για ύπνο.
    Την επόμενη μέρα φεύγουμε πρωί πρωι για θερμοπύλες. Αφού επισκεφτούμε το μνημείο του Λεωνίδα με τους 300 ξεκινάμε για τα ιαματικά λουτρά. Το νερό θαυματουργό. Βγαίνει απο το βουνό και σχηματίζεται καταρράκτης. Μυρίζει θειάφι. Εχει 40 βαθμούς κελσιου! Μόλις βγείς απο αυτό νιώθεις δέκα κιλά ελαφρύτερος. Σαν να πετάς. Κατα τη μυθολογία ο Ηρακλής ξεπλένονταν εδω μετά τους άθλους του. Εδώ η φύση μας προσφέρει απλόχερα τα ιαματικά νερά της. Μετά το απολαυστικό μπανάκι μας στα ιαματικά λουτρά ξεκινάμε για ενα λιμανάκι που έχω σταμπάρει εδω κοντα στο google earth. Περιοχή Μώλος. Εδω οι καλοί κύριοι που εργάζονται στις οστρακοκαλλιέργιες απέναντη, μας χάρισαν φρέσκα μύδια. Το σημείο τέλειο, το νερό κι εδώ θολό και εχει βγάλει και λίγο κυματάκι. Ημουν σίγουρος οτι εκεί θα χτυπήσει το τεχνητό μου κάποιο λαβράκι, μετα απο μερικές ριψεις με το αγαπημένο μου logsurf άλλαξα σε rapala μετά άλλαξα σε επιφανίας αλλα δυστυχώς τίποτα. Ήρθε η στιγμή που πεινάσαμε. Πηγαμε λοιπόν να φάμε το αγαπημένο μας μπιφτεκάκι με μπόλικο τζατζίκι και παγωμένες μπύρες.
    Την επόμενη μέρα αφού ήπιαμε το καφεδάκι μας στο μπαλκόνι με θέα τον μαλιακό και την Ευβοια ξεκινήσαμε να πάμε περπατώντας σε ένα μοναστήρι εκει κοντά πάνω στο βουνό. Καθώς έχουμε σταματήσει σε ένα σημείο να βγαλουμε φωτογραφίες την απεριόριστη θέα που έχουμε απο κάτω μας παρατηρώ μια μικρη πινακίδα πιο κάτω με το νούμερο 4 πανω. Εχει ενα μονοπάτι εδώ. Πάμε να το ακολουθήσουμε του λέω. Ξεκινάμε λοιπόν και μπαινουμε μέσα στο δάσος. Καταλήξαμε λοιπόν να κάνουμε πεζοπορία για 5 ώρες! Υπήρχαν πινακίδες κάθε λίγα μέτρα που σου έδειχναν το μονοπάτι. Τόσο πολύ βαθειά σε ένα δάσος δέν εχω ξαναβρεθεί. Μεχρι και ένα ρυάκι βρήκαμε όπου γεμίσαμε τα μπουκάλια μας νερό. Είχαμε ξεμείνει τελείως ήμασταν έτοιμοι να τα παρατήσουμε και να γυρίσουμε πίσω ώσπου ακούσαμε το νερό να τρέχει. Συναντήσαμε και άλλα μονοπάτια. Σε οδηγούσαν σε κατι σπηλιές, εμείς ακολουθησαμε ένα που σε βγάζει σε ενα πολύ παλιο εκκλησάκι μέσα στο δάσος. Αφού τελειώσαμε την πεζοπορία και βγήκαμε πάλι στον πολιτισμό πήραμε το αμάξι και πήγαμε σε κατι άλλες ιαματικές πηγες εκεί κοντά. Φοβερή ανακούφιση μετά το πολύωρο περπατημα. Φοβερό ήταν και το μπιφτεκάκι που ακολούθησε μετά το μπανάκι μας συνοδευόμενο απο μπυρίτσες.
    Η επόμενη μέρα ήταν αφιερωμένη στη θάλασσα. Θέλαμε να κολυμπήσουμε επιτέλους στη θάλασσα. Είχα δει μια παραλία μετα το ασπρονέρι που ήθελα να την εξερευνησω και εκεί πήγαμε. Ο καιρός όμως δεν βοήθησε, φυσούσε, και το νερο παγωμενο ακομα. Πάλι καλά όμως που εγώ είχα πεταμένη στο αμάξι την στολή απο το ψαροντούφεκο και έτσι μπόρεσα να κάνω μια βουτιά.
    Τελευταία μέρα και αφού φάγαμε μια υπέροχη καρμπονάρα ξεκινήσαμε για το δρόμο της επιστροφής. Εγώ όμως είχα όρεξη για ενα τελευταίο σπιναρισματάκι. Μόλις φτάναμε λοιπόν στο λιμάνι του Αγ.Κωσταντίνου το κόβω αριστερά και μπαίνω μέσα. Ήταν άλλη μια παρέα εδώ και σπινάρανε δίπλα στο φάρο. Κυνηγιάρικα δεν είχε αλλά οι τσιπούρες αλωνίζανε κάτω απο τα πόδια μας!! Και μελάνια παντού, πρέπει να κρατάει και καλαμάρια το σημείο αυτο! Δέν είχαμε όμως πολύ χρόνο στη διάθεση μας και έπρεπε να φύγουμε για Αθήνα.
    Κλείνω λέγοντας πως μπορεί να μην έπιασα κάποιο αξιόλογο ψαράκι αλλα έπιασα εικόνες και εμπειρίες που θα μου μείνουνε για πάντα. Τόσο ωραία μέρη. Γέμισα τις μπαταρίες μου. Είδα πράγματα και έννοιωσα πιο κοντά στη φύση και στη θάλασσα και αυτο με κάνει ευτυχισμένο και μου αρκεί.

16. Τα παρακάτω μέλη 14 έκαναν Like!! στον vsls για αυτό το post.:

Φήμη
    nickzick's Avatar
    Αναρτ.
    98
    ..Like!!
    251
    Time Online
    1 Week 23 Hours 35 Minutes 35 Seconds
    Avg. Time Online
    39 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    22
    ΦΟΒΕΡΗ εμπειρία! Πάντα τέτοια και εννοείται και με ψάρια!

Φήμη
    δημητρης's Avatar
    Αναρτ.
    25
    ..Like!!
    5
    Time Online
    Avg. Time Online
    3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Αν σου πω οτι και εμας μας δοσαν μυδια στο μωλο (γηναν μυδοπηλαφο) και εκανα ακριβος την ιδια διαδρομη με εσενα απλος πηγα και αχλαδι και λιγο στυληδα...Πολλυ ωραιοι οι καταραχτες οπως προαναφερθηκες αν στην φοτογραφια με το ψαροντουφεκο εισαι στο ασπρονηρη 15 απρηλιου συναντηθηκαμε!!!!!

Φήμη
    vagtnt13's Avatar
    Αναρτ.
    24
    ..Like!!
    72
    Time Online
    1 Day 2 Hours 40 Minutes 2 Seconds
    Avg. Time Online
    5 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Ούτε για spinning ούτε για τίποτα τα έχουν ρημάξει όλα οι τράτες ...ο ορισμός της υπεραλίευσης...

20. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον vagtnt13 για αυτό το post.:

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας