+ Απάντηση στο Θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 24 από σύνολο 24

Θέμα: Τζιγκάρισμα στο shore

Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Pri's Avatar
    Αναρτ.
    327
    ..Like!!
    314
    Time Online
    1 Week 6 Days 8 Minutes 35 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    47

Τζιγκάρισμα στο shore

Μια από τις πιο σημαντικές παραμέτρους νομίζω. Πέρα από το καλάμι και τον πλάνο και τον μηχανισμό τα νήματα και τα παράμαλλα, όλη η δουλειά στην πραγματικότητα είναι η κίνηση του πλάνου. Αυτό είναι που κάνει την διαφορά.

Και βλέποντας τους Ιάπωνες βλέπω πολύ-πολύ έντονο τζιγκάρισμα: https://youtu.be/ZUIcU86hekU (δεν ξέρω βέβαια με άνω των 80-90γρ πλάνους για πόση ώρα μπορεί να κάνει κανείς τέτοιο τζιγκάρισμα-εκτός και το όνομά σου είναι Αrnold Schwarzenegger)

Κι οι δικοί μας έχουν έντονο τζιγκάρισμα, αλλά όχι τόσο έντονο: https://youtu.be/uwfglORLJlQ

https://youtu.be/Od8Sy5n9Qzo (από την μέση και μετά το τζιγκάρισμα)

https://youtu.be/AzmbgMjPSwo (επίσης από την μέση και μετά το τζιγκάρισμα)

https://youtu.be/QrdyetPja3E

Θα βάλω μερικά ακόμα βίντεο και από άλλους μόλις μπορέσω. Αν έχετε βρει κι εσείς κάνα βίντεο με καλή λήψη στο τζιγκάρισμα, βάλτε το σ' αυτό το θέμα.

Φήμη
    Artemis's Avatar
    Αναρτ.
    66
    ..Like!!
    191
    Time Online
    1 Week 7 Hours 47 Minutes 31 Seconds
    Avg. Time Online
    35 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    22
    Καλημέρα θεωρώ ότι το shore jigging είναι το ποιο δύσκολο από τεχνικής πλευράς είδος ψαρέματος, και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Pri ότι πέρα από τα εξειδικευμένα εργαλεία που πρέπει να έχεις καλάμια μηχανάκια κλπ και μια καλή φυσική κατάσταση η δυσκολία είναι στο τζιγκάρισμα θέλει πολλά μαθήματα στην πράξη για να μάθεις να δίνεις κίνηση στο πλάνο.
    Έχω ασχοληθεί λίγο τα τελευταία δύο χρόνια μάλλον άργησα και λόγω ηλικίας και τα βρίσκω "σκούρα", αυτό που είδα τελευταία νέα τεχνική και είναι τουλάχιστον ποιο ξεκούραστο είναι Shore Slow Jigging που βεβαία απαιτεί άλλα εργαλεία, άλλη τεχνική και προς τα εκεί με βλέπω να πηγαίνω "ψήνομαι" που λένε να ένα βιίντεο για την νέα τεχνική
    https://www.youtube.com/watch?v=ftZ9S3oQq3w

3. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Artemis για αυτό το post.:

Pri

Φήμη
    ergotelis's Avatar
    Περιοχή
    Crete
    Αναρτ.
    61
    ..Like!!
    3
    Όνομα:
    Stergiopoulos George
    Time Online
    6 Days 12 Hours 40 Minutes 7 Seconds
    Avg. Time Online
    31 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    25
    Ο πλάνος για να αποδώσει βασίζεται καθαρά στις γρήγορες και κοφτές κινήσεις λόγω βάρους. Επομένως τουλάχιστον στα κυνηγόψαρα το γρήγορο χτύπημα τους δείχνει μια κίνηση πανικού και αδυναμίας ταυτόχρονα που προκαλεί το ενστικτό τους. Τo shore slow είναι κάτι καινούργιο και παλίο ταυτόχρονα, σε πιο τεμπέλικα ψάρια ανέκαθεν ψαρεύαμε με πιο αργή ανάκτηση, απλά τώρα κατά κάποιο τρόπο εξελίσσεται παραπάνω ώστε να αποδίδει τα μέγιστα και να παραμένει ο πλάνος πιο πολύ ώρα με φυσική κίνηση μέσα στο νερό. Τώρα αν αποδίδει ή όχι, εξαρτάται πιστεύω από το αν στα μέρη σας έχει ακόμη μαύρα και συναγρίδες σε ρηχά(μέχρι 30μ μαξ) βάθη.

5. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον ergotelis για αυτό το post.:

Pri's Avatar
    Αναρτ.
    327
    ..Like!!
    314
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    47
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Artemis Προβολή Ανάρτησης
    Καλημέρα θεωρώ ότι το shore jigging είναι το ποιο δύσκολο από τεχνικής πλευράς είδος ψαρέματος, και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Pri ότι πέρα από τα εξειδικευμένα εργαλεία που πρέπει να έχεις καλάμια μηχανάκια κλπ και μια καλή φυσική κατάσταση η δυσκολία είναι στο τζιγκάρισμα θέλει πολλά μαθήματα στην πράξη για να μάθεις να δίνεις κίνηση στο πλάνο.
    Ναι οπωσδήποτε! Χωρίς μια στοιχειώδη φυσική κατάσταση, ούτε στα βράχια που πάμε μπορεί να πάει κάποιος, ούτε να τζιγκάρει σωστά.
    Μια μέρα που πήγα για ψάρεμα με ελαφρύ τράβηγμα στον αντίθετο ώμο από αυτόν που τζιγκάρω, το μετέτρεψα σε κανονική θλάση κι ας ήταν το άλλο χέρι!!!
    Είναι κοπιαστικό δεν λέω.

Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Artemis Προβολή Ανάρτησης
    Έχω ασχοληθεί λίγο τα τελευταία δύο χρόνια μάλλον άργησα και λόγω ηλικίας και τα βρίσκω "σκούρα", αυτό που είδα τελευταία νέα τεχνική και είναι τουλάχιστον ποιο ξεκούραστο είναι Shore Slow Jigging που βεβαία απαιτεί άλλα εργαλεία, άλλη τεχνική και προς τα εκεί με βλέπω να πηγαίνω "ψήνομαι" που λένε να ένα βιίντεο για την νέα τεχνική
    https://www.youtube.com/watch?v=ftZ9S3oQq3w
    Έχω δει αρκετά βιντεάκια, αλλά στην πράξη όποτε δοκίμασα (χωρίς τον ειδικό εξοπλισμό) είτε μπλέχτηκα στα βράχια είτε δεν μπλέχτηκα αλλά ψάρι τίποτα!
    Εκεί με κόβει αρκετά κι ο εξοπλισμός που έχω.

7. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Pri για αυτό το post.:

Φήμη
    Artemis's Avatar
    Αναρτ.
    66
    ..Like!!
    191
    Time Online
    Avg. Time Online
    35 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    22
    Να πω δυο κουβέντες για το Shore Slow Jigging πάντα θεωρητικά απ' αυτά που διαβάζω έχεις δίκιο ergoteli ότι το ψάρεμα αυτό είναι για μικρότερα βάθη 30-40 μέτρα το πολύ και ανάλογα τις καιρικές συνθήκες και τα θαλάσσια ρεύματα, τα καλάμια το μεγαλύτερο σε lure 30-60 γρ. αλλά εγώ βλέπω από τα βιντεάκια ότι δεν απευθύνονται μόνο μαύρα ή συναγρίδες αλλά και σε γρήγορα ψάρια όπως τα μαγιάτικα , παλαμίδες τονάκια θα μου πεις στην Ιαπωνία εντάξει αλλά από κει ξεκίνησαν πολλά είδη ψαρέματος που εφαρμόζουμε και εδώ με επιτυχία.
    Τώρα Pri χωρίς τον ειδικό εξοπλισμό και πρώτα απ' όλα τα καλάμια τα οποία στο Shore Slow Jigging είναι προς την κορυφή ποιο μαλακά ενώ όλα έχουν action- δράση: fast σε αντίθεση με τα shore jigging που είναι regular ή regular fast πιστεύω ότι δεν θα δουλεύουν σωστά οι πλάνοι για Shore Slow Jigging ,οπότε δεν βγαίνει συμπέρασμα για την αποτελεσματικότητα αυτού του είδους ψαρέματος.
    Τέλος πάντων αυτά είναι λόγια βέβαια δεν μένει να το δούμε και στην πράξη. https://www.youtube.com/watch?v=fBOJnko2IBE

9. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Artemis για αυτό το post.:

Pri

Φήμη
    Artemis's Avatar
    Αναρτ.
    66
    ..Like!!
    191
    Time Online
    Avg. Time Online
    35 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    22
    Ένα ωραίο βίντεο της Palms για το Shore Jigging https://www.youtube.com/watch?v=1vNg2FYwmog

11. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Artemis για αυτό το post.:

Pri

Φήμη
    manos83's Avatar
    Αναρτ.
    12
    ..Like!!
    0
    Time Online
    19 Hours 15 Minutes 19 Seconds
    Avg. Time Online
    3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Καθε ψαρι οπως εχω παρατηρησει θελει αλλο τροπο τζιγκαρισματος πχ απο μεσονερα και πανω γρηγορο για μεσονερα και κατω πιο αργο.Αμα πας για μαγιατικα οι τονοειδη θελει γρηγορο ενω για μαυρα πιο αργο και ισως και αλλου ειδους πλανους butterfly κτλ.Λουτσοι παρολο που ειναι απο μεσονερα και πανω θελει ενα μεσαιας ταχυτητας τζιγκαρησμα.Οσο αφορα το shore slow δεν εχω αποψη αλλα πρεπει να λαβουμε υποψην οτι απευθεινεται σε πατοψαρα φαγκρια μαυρα και ισως τις συναγριδες τα οποια βγαινουν και με απλο shore κατα δικη μου εμπειρια δλδ τα ψαρια που εχω βγαλει εγω η οι φιλοι μου.Το slow ειναι μια τεχνικη που τουλαχιστον στα μερη μου που δεν υπαρχουν πολλα μαυρα θα εχει μικρη αποδοση.

13. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον manos83 για αυτό το post.:

Pri's Avatar
    Αναρτ.
    327
    ..Like!!
    314
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    47
    Ένα βιντεάκι που βρήκα έχει για λίγο ένα καλό τζιγκάρισμα (από 0:49-1:10).
    Κι εγώ έτσι περίπου τζιγκάρω και με αυτή τη φορά. Κρατάω το καλάμι με το δεξί (είμαι δεξιόχειρας και είναι το δυνατό μου χέρι) και τζιγκάρω είτε από κάτω δεξιά προς τα πάνω δεξιά, είτε από κάτω δεξιά προς τα πάνω αριστερά όπως τζιγκάρει στο βίντεο.

Υ.Γ.
    Βλέπω σιλικόνες στο shore. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Έχει κανείς εμπειρία;

Pri's Avatar
    Αναρτ.
    327
    ..Like!!
    314
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    47
    Στο πολύ καλό αυτό βίντεο ο κ.Βιδάλης δίνει ένα δείγμα τζιγκαρίσματος που χρησιμοποιεί ο ίδιος για μαύρα και συναγρίδες (δείτε από εδώ και μετά) και μια καλή πληροφορία ότι ετοιμάζει σειρά βίντεο στο κανάλι του με διαφόρους τύπους τζιγκαρίσματος.

Το βίντεο ξεκίνησα να το δω για κανα 5λεπτό και τελικά κατέληξα να το είδα ολόκληρο. Εάν καταλαβαίνεται αγγλικά και έχετε την υπομονή, λέει σημαντικά πράγματα και δεν διαφημίζει προϊόντα σε αυτό το βίντεο.

Υ.Γ.
    Δεν είμαστε όλοι τυχεροί να έχουμε κάποιον να μας δείξει και να διορθώσει τα λάθη μας, οπότε μαθαίνουμε όπως μπορούμε.

Pri's Avatar
    Αναρτ.
    327
    ..Like!!
    314
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    47
    Εδώ έχει ένα ενδιαφέρον κομμάτι που νομίζω εξηγεί πολλά. Δείτε το σχετικό απόσπασμα (από 01:53:07 - 01:55:25)
    Ήταν και δική μου απορία, αν και το είχα υποπτευθεί, απλά αυτό ήταν η επιβεβαίωση.

Pri's Avatar
    Αναρτ.
    327
    ..Like!!
    314
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    47
    https://youtu.be/-3qwrFetPfg

Αν και η λήψη δεν είναι πολύ καλή (λέει θα το ξανακάνει με καλύτερη γωνία λήψης) μπορεί κάποιος να καταλάβει κάποια πράγματα.

Pri's Avatar
    Αναρτ.
    327
    ..Like!!
    314
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    47
    https://www.youtube.com/watch?v=KxPPI5S_U5o

Ένα βίντεο με καλή γωνία λήψης στο τζιγκάρισμα. Φαίνεται ότι απευθύνεται στα γρήγορα τονοειδή αυτό το τζιγκάρισμα.

Φήμη
    sotirisstef's Avatar
    Αναρτ.
    15
    ..Like!!
    83
    Time Online
    2 Days 1 Hour 33 Minutes 31 Seconds
    Avg. Time Online
    10 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Μία ερώτηση σχετικά με το shore jigging.Όταν ανεβάζουμε στο shore jigging τον πλάνο ανοίγουμε το pick up.Μέχρι να το κλείσουμε αν πάρουμε χτύπημα στον πλάνο πως θα το καταλάβουμε αφού δεν έχουμε επαφή με αυτόν;Σε ένα μου ψάρεμα ενώ είχα ανεβάσει τον πλάνο στην επιφάνεια ανοίγω το πικ απ και ο πλάνος δεν έπερνε καθόλου βάθος.Εκεί υποθέτω από θέμα πείρας πρέπει να κλείσεις γρήγορα το πικ απ και να καρφώσεις το ψάρι;Ο πλάνος(ολοκαίνουργιος) χτυπήθηκε σίγουρα γιατί είχε χάσει χρώμα στην ουρά του.

20. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον sotirisstef για αυτό το post.:

Pri

Pri's Avatar
    Αναρτ.
    327
    ..Like!!
    314
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    47
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από sotirisstef Προβολή Ανάρτησης
    Μία ερώτηση σχετικά με το shore jigging.Όταν ανεβάζουμε στο shore jigging τον πλάνο ανοίγουμε το pick up.
    Ναι αφού πάρει κάποιο ύψος από τον πάτο μετά τον ξαναφήνουμε να πέσει.
    Μέχρι να το κλείσουμε αν πάρουμε χτύπημα στον πλάνο πως θα το καταλάβουμε αφού δεν έχουμε επαφή με αυτόν;
    Πολύ καλή ερώτηση κι ίσως πρέπει να γίνει καινούργιο θέμα. Το χτύπημα στο κατέβασμα με ανοιχτό πικ-απ είναι δύσκολο να το καταλάβεις. Εγώ τουλάχιστον αν είχα ποτέ κάτι τέτοιο δεν το κατάλαβα ποτέ.

Συνήθως μεταξύ των παύσεων στο τζιγκάρισμα αλλά με κλειστό το πικ-απ εκεί έπαιρνα κάποια χτυπήματα και μόλις ξανάρχιζα το τζιγκάρισμα ένιωθα βάρος και ή το έπαιρνα το ψάρι ή απλά χάνονταν.

Στο κατέβασμα ποτέ μέχρι τώρα δεν είχα χτύπημα. Εκτός και είχα ανεπιτυχές χτύπημα και δεν καρφώθηκε το ψάρι.

Πάντως σε καμία από τις περιπτώσεις δεν το καταλάβαινα το χτύπημα είτε με ανοιχτό είτε με κλειστό πικ-απ. Με το που σήκωνα το καλάμι με κλειστό το πικ-απ εκεί ένιωθα κάτι.

Όμως...

https://youtu.be/OdimtduQjsc

Κοίτα το βίντεο από το 0:45 και έπειτα. Δεν καταλαβαίνω αν το πικ-απ του είναι ανοιχτό ή κλειστό εδώ αλλά σίγουρα είναι σε πτώση ο πλάνος. Στο καλάμι του δεν φαίνεται το χτύπημα. Εγώ τουλάχιστον δεν το βλέπω. Το κατάλαβε από το νήμα; Από κάτι άλλο; Άγνωστο. Αλλά μιλάμε για έναν από τους πιο έμπειρους angler σε παγκόσμιο επίπεδο.

Ξέρω από το vertical jigging ότι πολλά από τα χτυπήματα τα παίρνουν στην κάθοδο. Τώρα πως το καταλαβαίνουν δεν το γνωρίζω.

Εκεί υποθέτω από θέμα πείρας πρέπει να κλείσεις γρήγορα το πικ απ και να καρφώσεις το ψάρι;
    Λογικά ναι αυτό βλέπω και στο βίντεο που σου έβαλα. Αυτό λέει κι ο Βιδάλης σ' ένα άρθρο του στα αγγλικά: http://imanangler.com/shore-jigging-...e-assist-hook/ (σύντομη μετάφραση: αν δεις λέει στην πτώση του πλάνου ν΄αλλάζει η ταχύτητα που φεύγει το νήμα πιο αργά ή πιο γρήγορα, τότε κλείσε και κάρφωσε.)

Επίσης: http://imanangler.com/shore-jigging-...-assist-hooks/
    Εδώ λέει ότι σ' ένα σημείο ότι κάποια αγκίστρια μπορούν να κάνουν το κάρφωμα κι από μόνα τους-στην πτώση του πλάνου-μόνο με το βάρος του πλάνου (φαντάζομαι σε πιο βαριούς πλάνους τουλάχιστον).

Ελπίζω να βοήθησα.
    Υ.Γ.
    Μήπως θα ήταν καλό αυτά τα δύο μηνύματα να γίνουν καινούργιο θέμα; Είναι ενδιαφέρον θέμα.

22. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Pri για αυτό το post.:

Φήμη Φήμη Φήμη
    gziakkas's Avatar
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Αναρτ.
    220
    ..Like!!
    445
    Όνομα:
    Γεώργιος Ζιάκκας
    Time Online
    3 Weeks 3 Days 6 Hours 39 Minutes 46 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 58 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    42
    Πιάνουμε με διακριτικότητα το νήμα μπροστά από την πομπίνα, με τον αντίχειρα και το δείκτη του χεριού μας, καθώς αυτό ξετυλίγεται από το μηχανισμό. Με αυτόν το τρόπο μπορούμε να καταλάβουμε χτύπημα από ψάρι και πρέπει να κλείσουμε το πικ απ και να καρφώσουμε. Αν επίσης το νήμα σταματήσει να φεύγει από το μηχανισμό ή να φεύγει με διαφορετική ταχύτητα, επίσης πρέπει να καρφώσουμε!

24. Τα παρακάτω μέλη 4 έκαναν Like!! στον gziakkas για αυτό το post.:

Pri's Avatar
    Αναρτ.
    327
    ..Like!!
    314
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    47
    Ναι αυτό κάνω κι εγώ (με το δάχτυλο στο νήμα-βοηθάει και στον αέρα να προλάβεις να μην σου φύγει πολύ προς την κατεύθυνση που φυσάει), αλλά ουδέποτε έχω καταλάβει (ακόμα) χτύπημα στην κάθοδο . Φυσικά μπορεί και να μην είχα όμως.

Φήμη
    sotirisstef's Avatar
    Αναρτ.
    15
    ..Like!!
    83
    Time Online
    Avg. Time Online
    10 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Άμα μπορείτε μάγκες να κάνετε μια καινούργια ανάρτηση για το θέμα αυτό γιατί δεν ξέρω αν μπορώ να βρω προσωπικά τον χρόνο για να ασχοληθώ.Έπειτα από το χτύπημα που είχα στον πλάνο ενώ βυθιζόταν και εγώ άρχισα να κρατάω τεντωμένη την πετονιά με μια μικρή επαφή όπως και εσείς και μου φαίνεται καλή τακτική.Είδα το βίντεο που έστειλες του Βιδάλη.Καλά ποιος κάνει shore jigging και δεν τον γνωρίζει.Μιλάμε για έναν θεό.Πιστεύω ότι είχε ανοιχτό το πικ απ γιατί τον είδα να προσπάθει να το κλείσει και μετά να καρφώσει.Αυτό που έχω να σχολιάσω είναι ότι στον μηχανισμό μου (και λογικά σε όλους) δεν είναι απαραίτητο να πας στο πικ απ για να το κλείσεις.Μπορείς απευθείας να πιάσεις την μανιβέλα και να μαζέψεις.Ταυτόχρονα κλείνει και το πικ απ.Αυτό κάνω προσωπικά και πιστεύω ότι είναι πολύ πιο γρήγορο σε καρφώματα αλλά προσδίδει και πιο αρμονική κίνηση στον πλάνο αποφεύγοντας τον χρόνο που κάνεις να κλείσεις πρώτα το πικ απ και μετά να πιάσεις τη μανιβέλα.

Φήμη
    Alexsuzuki's Avatar
    Περιοχή
    Αθηνα-κυψελη
    Αναρτ.
    125
    ..Like!!
    50
    Όνομα:
    Αλεξανδρος
    Time Online
    1 Week 3 Days 7 Hours 47 Minutes 2 Seconds
    Avg. Time Online
    50 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    16
    κερδιζεις λιγο σε χρονο ( σιγα την διαφορα μιλαμε για 1 δευτερολεπτο διαφορα? )
    αλλα λενε οτι κανεις ζημια στο μοτερ σου ετσι
    καπου ειχα διαβασει και την αναλυση (που κανεις ζημια και γιατι) αλλα δεν μπορω να θυμηθω που το ειχα διαβασει ωστε να το ανεβασω

Φήμη
    sotirisstef's Avatar
    Αναρτ.
    15
    ..Like!!
    83
    Time Online
    Avg. Time Online
    10 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Έχεις δίκιο Άλεξ.Κοίταξα διάφορα βίντεο στο youtube και αυτό που έλεγαν οι περισσότεροι είναι ότι υπάρχει κίνδυνος να μπλεχτεί η μπετονιά και να κάνεις ζημιά στον μηχανισμό.Άλλοι βέβαια έλεγαν ότι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος.Στη πραγματικότητα, στο shore jigging η μπετονιά δεν θα μπλεχτεί ποτέ γιατί μόλις κλείνει ο μηχανισμός η μπετονιά και μόνο από το βάρος του πλάνου τεντώνει αμέσως αλλά και μόνο για κάποια πιθανή ζημιά δεν θα το ξαναέκανα.Θα ήθελα να μάθω πάντως τη ακριβώς συμβαίνει στον μηχανισμό.

Φήμη
    Alexsuzuki's Avatar
    Περιοχή
    Αθηνα-κυψελη
    Αναρτ.
    125
    ..Like!!
    50
    Όνομα:
    Αλεξανδρος
    Time Online
    1 Week 3 Days 7 Hours 47 Minutes 2 Seconds
    Avg. Time Online
    50 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    16
    δεν ειχε να κανει με το μπλεξιμο της πετονιας ή του νηματος .
    εξαλου φανταζομαι οσο και να μπλεξεις την πετονια θα ειναι εξωτερικα και μπορεις να βγαλεις με καποιο τροπο την πομπινα και να κοψεις την πετονια , να την πεταξεις και στο τελος να ξεμπλεξεις.
    η ζημια οπως το εχω καταλαβει θα μπορει να γινει μεσα, εσωτερικα στο μηχανισμο στο- στα γραναζια. σιγουρα καποιο γραναζακι , καποιο δοντακι θα υπαρχει που οπως πας να περιστρεψεις την μανιβελα χτυπαει και κλεινει το πικ απ καια φηνει τον ροτορα να περιστραφει . Δεν εχω ανοιξει ποτε μου μηχανισμο να δω πως δουλευει μεσα αλλα φανταζομαι οτι ετσι θα ειναι .
    τωρα να σου πω την αληθεια εαν εισαι για ψαρεμα και ξαφνικα χτυπησει κανα μεγαλο κομματι μεσα στην τρελα σου τι να σκεφτεις για το πικ απ κτλ ... ξεκινας κατευθειαν και βαρας μανιβελιες

30. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Alexsuzuki για αυτό το post.:

Administrator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Dimos Kapogiannis's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    1.549
    ..Like!!
    1.808
    Thanked 3.027 Times in 724 Posts
    Όνομα:
    Δήμος Καπόγιαννης
    Time Online
    1 Year 3 Months 2 Weeks 2 Days 13 Hours 9 Minutes 44 Seconds
    Avg. Time Online
    38 Minutes 17 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Άμα μπορείτε μάγκες να κάνετε μια καινούργια ανάρτηση για το θέμα αυτό γιατί δεν ξέρω αν μπορώ να βρω προσωπικά τον χρόνο για να ασχοληθώ.Έπειτα από το χτύπημα που είχα στον πλάνο ενώ βυθιζόταν και εγώ άρχισα να κρατάω τεντωμένη την πετονιά με μια μικρή επαφή όπως και εσείς και μου φαίνεται καλή τακτική.Είδα το βίντεο που έστειλες του Βιδάλη.Καλά ποιος κάνει shore jigging και δεν τον γνωρίζει.Μιλάμε για έναν θεό.Πιστεύω ότι είχε ανοιχτό το πικ απ γιατί τον είδα να προσπάθει να το κλείσει και μετά να καρφώσει.Αυτό που έχω να σχολιάσω είναι ότι στον μηχανισμό μου (και λογικά σε όλους) δεν είναι απαραίτητο να πας στο πικ απ για να το κλείσεις.Μπορείς απευθείας να πιάσεις την μανιβέλα και να μαζέψεις.Ταυτόχρονα κλείνει και το πικ απ.Αυτό κάνω προσωπικά και πιστεύω ότι είναι πολύ πιο γρήγορο σε καρφώματα αλλά προσδίδει και πιο αρμονική κίνηση στον πλάνο αποφεύγοντας τον χρόνο που κάνεις να κλείσεις πρώτα το πικ απ και μετά να πιάσεις τη μανιβέλα.
    Παιδιά να κλείνετε το pickup με το χέρι και όχι με τη μανιβέλα.
    Δεν είναι τυχαίο το οτι όλοι οι καλοί μηχανισμοί δεν έχουν αυτόματο κλείσιμο pickup με τη μανιβέλα.

Παράθεση Αρχική ανάρτηση από gziakkas Προβολή Ανάρτησης
    Πιάνουμε με διακριτικότητα το νήμα μπροστά από την πομπίνα, με τον αντίχειρα και το δείκτη του χεριού μας, καθώς αυτό ξετυλίγεται από το μηχανισμό. Με αυτόν το τρόπο μπορούμε να καταλάβουμε χτύπημα από ψάρι και πρέπει να κλείσουμε το πικ απ και να καρφώσουμε. Αν επίσης το νήμα σταματήσει να φεύγει από το μηχανισμό ή να φεύγει με διαφορετική ταχύτητα, επίσης πρέπει να καρφώσουμε!
    Όπως είπε σωστά και ο Γιώργος η λύση είναι αυτή.
    Είναι πολύ έυκολο να καταλάβεις το τσίμπημα.
    Δεν μου έχει τύχει προσωπικά στο shore, αλλά το εφαρμόζω με επιτυχία στο ajing και ακόμα και εκεί φαίνονται τα χτυπήματα.

"A bad day of fishing is better than a good day of work.."

32. Τα παρακάτω μέλη 4 έκαναν Like!! στον Dimos Kapogiannis για αυτό το post.:

Pri's Avatar
    Αναρτ.
    327
    ..Like!!
    314
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    47
    https://youtu.be/UBBnKxsNSHg

Πολύ καλό βίντεο για τζιγκάρισμα σε τονοειδή. Λέει ότι θα βγάλει κι άλλα τέτοια βίντεο.

Υ.Γ.
    Επιτέλους!

34. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον Pri για αυτό το post.:

Pri's Avatar
    Αναρτ.
    327
    ..Like!!
    314
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    47
    Μία ερώτηση σχετικά με το shore jigging.Όταν ανεβάζουμε στο shore jigging τον πλάνο ανοίγουμε το pick up.Μέχρι να το κλείσουμε αν πάρουμε χτύπημα στον πλάνο πως θα το καταλάβουμε αφού δεν έχουμε επαφή με αυτόν;
    Σε χτεσινό ψάρεμα που έκανα πήρα και το πρώτο μου χτύπημα στην πτώση. Σε σιλικόνη ήταν όχι σε πλάνο, αλλά το κατάλαβα αμέσως. Ένιωσα το νήμα να κάνει ένα απότομο τράβηγμα εκεί που κατέβαινε κανονικά και μετά σαν να σταμάτησε. Αμέσως έκλεισα το pick-up και κάρφωσα και ένιωσα το βάρος του ψαριού.

Είναι αρκετά ξεκάθαρο όταν συμβαίνει, δεν μου είχε μέχρι τώρα τύχει, αλλά νομίζω σε όποιον τύχει θα το καταλάβει αμέσως, είναι εύκολο νομίζω.

36. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Pri για αυτό το post.:

Pri's Avatar
    Αναρτ.
    327
    ..Like!!
    314
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    47
    https://youtu.be/sLelQ1m-F5Q

Τζιγκάρισμα για συναγρίδες. Κάπως έτσι εγώ ψάχνω τα μαύρα. Αλλά ο άνθρωπος έχει την εμπειρία και σίγουρα πολλά περισσότερα πιασμένα ψάρια.

38. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Pri για αυτό το post.:

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας