+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 61 έως 90 από σύνολο 93

Θέμα: Επιλογή καλαμιού Σερφ Καστινγκ μεταξύ 80-120 ευρώ!

Φήμη Φήμη
    Chris_Ncm's Avatar
    Αναρτ.
    340
    ..Like!!
    1.766
    Time Online
    2 Weeks 6 Days 15 Hours 35 Minutes 36 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 40 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    44
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από EΡΕΒΟΣ Προβολή Ανάρτησης
    Kαλημερα εχω μια απορια και ηθελα να ρωτησω.Ψαρευω με maver winner pro τηλεοσκοπικα cw 150 και μηχανισμους naxo και yellow ryobi,μια χαρα θα ελεγα.Το θεμα μου ειναι πως στο μερος συνηθως που ψαρευω εχω συναντηθει παλιοτερα,οταν εκανα ψαροντουφεκο,ακομα και φετος με μαγιατικα,λιτσες,λαβρακια,συναγριδες.Τα μεγεθη κατα προσεγγιση με την μασκα μεχρι 5-6 κιλα πραγματικα.Υπαρχει περιπτωση να βρω ενα τρισπαστο η δισπαστο καλαμι να εχει διπλο ρολο,δλδ για το συνηθες ψαρεμα τσιπουρας και καμμια φορα να αποπειραθω να ψαρεψω τα παραπανω με νωπο;Δεν ενδιαφερομαι για βολες πανω απο 60-70 μετρα ουτε για βαρκακι,αλλα με ενδιαφερει η αντιληψη της τσιμπιας [τσιπουρα γαρ]και η πιθανη αντοχη σε ενα κτυπημα απο τα πιο πανω.Σκεφτομουν κατι σε red energy,snapper,η penn rampage,skakespeare agility η Vercelli Enygma Unabomber.Υπαρχει περιπτωση να βρω ακρη η ολο το σκεπτικο μου ειναι λαθος και ανευ ουσιας;
    Προσοχη οποιος απαντησει δεσμευεται να βοηθησει και σε μηχανακι γιατι με το naxo μαλλον δεν θα γινεται δουλεια χαχα.
    Ευχαριστω παιδια!!
    Αδερφέ μου καλημέρα,

Λόγω του ότι ήθελα ένα καλάμι που να σηκώνει μεγάλα θηράματα σε περίπτωση νοπού όπως κι εσύ αλλά και την ίδια στιγμή μιας και τα οικονομικά μου δεν μου έδιναν άλλες επιλογές (για δύο καλάμιατης προκοπής) να μπορώ να πάω για ένα ψαρεματάκι κλασικό κατέληξα στο Pregio Heavy Casting 400. Το CW του είναι 150-350 πολύ δυνατό αλλά ταυτόχρονα η μύτη του πάρα πολύ ψαρευτική, επίσης οι οδηγοί του είναι Fuji Algonite. Επίσης το δοκίμασε κι ο Σπύρος σε βολές και το καλάμι πραγματιικά φορτίζει με 100άρι μολύβι και το στέλνει πάνω από 100 μέτρα για πλάκα. Δες και το βιντεάκι https://www.youtube.com/watch?v=XNZA3SzapDY .
    Το συγκεκριμμένο καλάμι το έχω σετάρει επίσης με το μηχανισμό της Pregio Monster 10000. Δυο μπομπίνες μία με 0,35 πετονιά για κλασικό ψάρεμα και την άλλη με 0,60 για νοπό. Το συνολάκι καλάμι-μηχανισμός δεν ξεπερνάει τα 220 ευρώ κι έχεις 2 σε 1. Για ότι άλλη πληροφορία σχετικά με το σετάκι εδώ είμαστε.

2. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Chris_Ncm για αυτό το post.:

Moderator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.948
    ..Like!!
    2.285
    Thanked 2.847 Times in 1.117 Posts
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    2 Months 3 Weeks 4 Days 14 Hours 20 Minutes 18 Seconds
    Avg. Time Online
    6 Minutes 54 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    216
    Συμφωνώ και επαυξάνω με το Χρήστο. Στο τελευταίο ψάρεμα που κάναμε παρέα το δοκίμασα και μπορώ να πω οτι είναι ένα καταπληκτικό καλάμι με πολυ ψαρευτική κορυφή (δεδομένου του μεγάλου c.w που έχει) και πολυ πολυ δυνατό.

4. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Φήμη
    EΡΕΒΟΣ's Avatar
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Αναρτ.
    54
    ..Like!!
    212
    Όνομα:
    Σπυρος
    Time Online
    6 Days 7 Hours 46 Minutes 22 Seconds
    Avg. Time Online
    30 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    11
    Παιδια ευχαριστω πολυ,φανταζομαι θα ειναι στην εκθεση να το δω απο κοντα,αν εχει και καποια προσφορα ,ταμαμ.Τωρα το μηχανακι δεν ξερω ποσο βοηθα στις βολες λογω μπομπινας βαθιας αλλα για να ριχνετε ετσι εσεις,φανταζομαι εγω τα μισα μετρα θα τα εχω.
    εγω παλι σκεφτομουν αυτα ,αλλα μαλλον περισσοτερο surf ειναι και ξεφευγω οικονομικα στο πρωτο
    https://prnt.sc/iknabp
    και κυριως αυτο
    https://prnt.sc/ikncgc
    συν 22 μεταφορικα.
    Πολυ καλη η προταση σας

6. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον EΡΕΒΟΣ για αυτό το post.:

filosofos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα.
    Αναρτ.
    199
    ..Like!!
    550
    Όνομα:
    Βασίλης
    Time Online
    1 Month 1 Week 1 Day 13 Hours 52 Minutes 51 Seconds
    Avg. Time Online
    3 Minutes 6 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    34
    Καλημέρα, αν θες αυτό το μηχανάκι χτυπά το απο κει που το πήρε ο Χρηστος ,πιο φθηνά απο οτι το βλέπεις τώρα και χωρίς έξοδα αποστολής.
    Ψωνιζω αρκετο καιρό απο αυτους χωρίς το παραμικρό θέμα,προχθες έλαβα μια τελευταία που μου είχαν βάλει μαζί μέσα ενα t-shirt της dawia δώρο!
    Οτι θες με ρωτας.

8. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον filosofos για αυτό το post.:

Φήμη Φήμη
    Chris_Ncm's Avatar
    Αναρτ.
    340
    ..Like!!
    1.766
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 40 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    44
    Παιδια ευχαριστω πολυ,φανταζομαι θα ειναι στην εκθεση να το δω απο κοντα,αν εχει και καποια προσφορα ,ταμαμ.Τωρα το μηχανακι δεν ξερω ποσο βοηθα στις βολες λογω μπομπινας βαθιας αλλα για να ριχνετε ετσι εσεις,φανταζομαι εγω τα μισα μετρα θα τα εχω.
    εγω παλι σκεφτομουν αυτα ,αλλα μαλλον περισσοτερο surf ειναι και ξεφευγω οικονομικα στο πρωτο
    https://prnt.sc/iknabp
    και κυριως αυτο
    https://prnt.sc/ikncgc
    συν 22 μεταφορικα.
    Πολυ καλη η προταση σας
    Το σετάκι φαίνεται καλή και φθηνή λύση αλλά δεν ξέρω αν κάνει το συγκεκριμένο καλάμι γι αυτό που θέλεις δεν το έχω δει καθόλου. Το μηχανάκι ίγουρα σε καλύπτει και στη μία και στην άλλη περίπτωση μιλάμε για 15(Penn) και 20(Shimano) κιλά φρένα ανίιστοιχα.
    Βασίλη δεν ξέρω πόσο έχει το Surfblaster ΙΙ γιατί αν είναι το 2017 η τιμή που δίνει το Site του φίλου σκοτώνει!!! Αν όμως είναι το Surfblaster II 2017 είναι 800gr δεν είναι κι ελαφρύ και από όσο το είδα γιατί μόλις το πήρα και δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

10. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Chris_Ncm για αυτό το post.:

filosofos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα.
    Αναρτ.
    199
    ..Like!!
    550
    Όνομα:
    Βασίλης
    Time Online
    Avg. Time Online
    3 Minutes 6 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    34
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Chris_Ncm Προβολή Ανάρτησης
    Το σετάκι φαίνεται καλή και φθηνή λύση αλλά δεν ξέρω αν κάνει το συγκεκριμένο καλάμι γι αυτό που θέλεις δεν το έχω δει καθόλου. Το μηχανάκι ίγουρα σε καλύπτει και στη μία και στην άλλη περίπτωση μιλάμε για 15(Penn) και 20(Shimano) κιλά φρένα ανίιστοιχα.
    Βασίλη δεν ξέρω πόσο έχει το Surfblaster ΙΙ γιατί αν είναι το 2017 η τιμή που δίνει το Site του φίλου σκοτώνει!!! Αν όμως είναι το Surfblaster II 2017 είναι 800gr δεν είναι κι ελαφρύ και από όσο το είδα γιατί μόλις το πήρα και δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

Για το Penn δε το πρόσεξα καν ,εχεις δίκαιο, αυτή η τιμή δεν παιζει πουθενά.
    Απλα μιλησα για το shimano.

Φήμη Φήμη
    Chris_Ncm's Avatar
    Αναρτ.
    340
    ..Like!!
    1.766
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 40 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    44
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από filosofos Προβολή Ανάρτησης
    Για το Penn δε το πρόσεξα καν ,εχεις δίκαιο, αυτή η τιμή δεν παιζει πουθενά.
    Απλα μιλησα για το shimano.
    Και στο Shimano πάντως παραπλήσια είναι η τιμή με μόνη διαφορά τα μεταφορικά βέβαια, αλλά αν το δεις σαν σετάκι έρχεται μία η άλλη συμπεριλαμβανομένων και των μεταφορικών στην περίπτωση επιλογής του Shimano , σε περίπτωση επιλογής τους Penn εκει συμφέρει με τα 1000 από εκεί που το βρήκε ο φίλος.

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.948
    ..Like!!
    2.285
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    6 Minutes 54 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    216
    Το rampage ειναι τρομερό τρίσπαστο. Καθαρόαιμο σερφαδικο πολυ ποιοτικό.

14. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Φήμη
    EΡΕΒΟΣ's Avatar
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Αναρτ.
    54
    ..Like!!
    212
    Όνομα:
    Σπυρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    30 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    11
    Παιδια εδω τα βρηκα
    https://www.anglingdirect.co.uk/sea-...ing-reels/penn
    https://www.anglingdirect.co.uk/sea-...bo?_pclass=960
    Eδω παλι τι γινεται;;;;;
    https://prnt.sc/il4n73

Σπυρο λες ΄΄Το rampage ειναι τρομερό τρίσπαστο. Καθαρόαιμο σερφαδικο πολυ ποιοτικό΄΄
    κατα την γνωμη σου για ''ελαφρυ'' ,ας μου επιτραπει ο ορος heavy casting,5-6 αντε 7 κιλων[λεμε τωρα] ψαρια ,δεν κανει;

Φήμη
    EΡΕΒΟΣ's Avatar
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Αναρτ.
    54
    ..Like!!
    212
    Όνομα:
    Σπυρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    30 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    11
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από filosofos Προβολή Ανάρτησης
    Καλημέρα, αν θες αυτό το μηχανάκι χτυπά το απο κει που το πήρε ο Χρηστος ,πιο φθηνά απο οτι το βλέπεις τώρα και χωρίς έξοδα αποστολής.
    Ψωνιζω αρκετο καιρό απο αυτους χωρίς το παραμικρό θέμα,προχθες έλαβα μια τελευταία που μου είχαν βάλει μαζί μέσα ενα t-shirt της dawia δώρο!
    Οτι θες με ρωτας.
    ποιο καταστημα φιλε μου;

17. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον EΡΕΒΟΣ για αυτό το post.:

filosofos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα.
    Αναρτ.
    199
    ..Like!!
    550
    Όνομα:
    Βασίλης
    Time Online
    Avg. Time Online
    3 Minutes 6 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    34
    Καλημέρα,το καταστημα που αναφέρω μια και κοιτάς για αγορα απο εξωτερικό είναι το piscor.com.
    Ρίξε μια μάτια που ίσως να βρεις κάτι που σε ενδιαφέρει, παντός είδα οτι το rampage δεν υπάρχει διαθέσιμο.

19. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον filosofos για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.948
    ..Like!!
    2.285
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    6 Minutes 54 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    216
    Παιδια εδω τα βρηκα
    https://www.anglingdirect.co.uk/sea-...ing-reels/penn
    https://www.anglingdirect.co.uk/sea-...bo?_pclass=960
    Eδω παλι τι γινεται;;;;;
    https://prnt.sc/il4n73

Σπυρο λες ΄΄Το rampage ειναι τρομερό τρίσπαστο. Καθαρόαιμο σερφαδικο πολυ ποιοτικό΄΄
    κατα την γνωμη σου για ''ελαφρυ'' ,ας μου επιτραπει ο ορος heavy casting,5-6 αντε 7 κιλων[λεμε τωρα] ψαρια ,δεν κανει;
    Απο τις απαιτούμενες αποστάσεις που λαμβάνει ο όρος heavy casting στην Ελλάδα όχι δεν κάνει. Για μια φορά στο τόσο όπως λες δε μασάει το καλάμι και κάτι καλό να του κάτσει.

21. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Φήμη
    EΡΕΒΟΣ's Avatar
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Αναρτ.
    54
    ..Like!!
    212
    Όνομα:
    Σπυρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    30 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    11
    Kαλησπερα παιδια,ελπιζω να μην εκμεταλλευομαι την διαθεση σας για βοηθεια.Δυστυχως δεν προσεξα καλα και στην προσφορα που ανηρτησα για το penn, ειναι των 15ft,πολυ μακρυ.Βεβαια το 13 ft το πουλανε 105 ευρω,συν 22 μεταφορικα,δεν ειναι ασχημα.Απο την αλλη διαβαζοντας συνεχως θεματα που εχετε γραψει εδω μεσα,μου εκανε εντυπωση που ο Σπυρος αναφερθηκε πως το penn ειναι καλαμαρα ,αλλα σαν εγγλεζικο ειναι σκληρο και στο Okuma Distance Salt Surf 4.20m,γραφοντας οτι εχει βγει καλαμι αντοχης για θηραματα.Με αυτο το σκεπτικο και διαβαζοντας σχολια σε μαγαζια ,μου προξενησαν εντυπωση 2 καλαμια,και αλλα δυο με βαζουν σε αποριες.Τα 2 πρωτα ειναι τα
    http://fishingplanet.gr/index.php?ro...roduct_id=4108
    http://fishingplanet.gr/index.php?ro...roduct_id=5479
    και τα 2 με ερωτηματα ειναι τα marvin & red energy της oceanic που τα παρουσιαζει σαν πολυ ευαισθητα αλλα που μπορουν να κανουν και serf και ''heavy'' ψαρεματα.Βεβαια στο δευτερο ξεφευγω οικονομικα αλλα αν οντως ειναι οπως το διαβαζω αξιζει να περιμενω και να μαζεψω τα χρηματα.Η παραμενω στο penn.
    Καθε βοηθεια δεκτη και πολυ πολυ χρησιμη,θυμιζω τον αποτερο σκοπο,ψαρεμα τσιπουρας και ψαρεμα με νωπο για μεγαλουτσικα θηραματα,4-7 το πολυ κιλα,οχι τερατακια.
    Ευχαριστω για την φιλοξενια και καλη εβδομαδα!

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.948
    ..Like!!
    2.285
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    6 Minutes 54 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    216
    Καταρχήν μια διευκρίνηση, η penn είναι αμερικάνικη εταιρεία όχι εγγλέζικη. Αν έχει αναφερθεί κάπου σαν εγγλέζικη είναι λάθος. Τα 13ft είναι περιπου 4 μέτρα. Αν το θες για μεγάλα ψάρια να ξέρεις οτι θα παλέψεις πολυ καλύτερα με πιο κοντό καλάμι. Δεν είναι τυχαίο οτι τα περισσότερα heavy δίσπαστα της αγοράς είναι 4μετρα. Το 15 ft στο μόνο που συμφέρει είναι σε καθαρά συνθήκες surf ώστε με μια ψιλή βάση παραλίας να στέκεται ψηλότερα απο το κύμα και δεύτερον στη διαχείριση πολυ μακρυών αρματωσιών με παράμαλα 2 μέτρα και άνω. Τα καλάμια όλα όσα αναφέρεις είναι σχετικά σκληρά όπως πρέπει να είναι τα τρίσπαστα αυτού του c.w και για το σκοπό που προορίζονται. Δεν γνωρίζω καθόλου το daiwa. Για το red energy ισχύει οτι έχει ειπωθεί στο παρελθόν.

24. Τα παρακάτω μέλη 4 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Φήμη
    EΡΕΒΟΣ's Avatar
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Αναρτ.
    54
    ..Like!!
    212
    Όνομα:
    Σπυρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    30 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    11
    :respectΕυχαριστω πολυ που εισαι και εσυ και τα αλλα παιδια παροντες να βοηθατε τους νεους!
    Και ενα συγγνωμη που σας εχω ζαλισει.

26. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον EΡΕΒΟΣ για αυτό το post.:

Φήμη
    EΡΕΒΟΣ's Avatar
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Αναρτ.
    54
    ..Like!!
    212
    Όνομα:
    Σπυρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    30 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    11
    Kαλησπερα,εχω παλαβωσει στο διαβασμα ,ψαξιμο.
    http://www.penn-fishing.co.uk/catalo...catalog,1.html
    Βρηκα τα ανω αλλα χωρις πολλες εξηγησεις και θα ηθελα αν ξερει καποιος φιλος να μου πει αν τα Squadron θεωρουνται υποδεεστερα απο τα Rampage,και αν ναι, αυτο οφειλεται στους πιθανον ''χειροτερους'' δακτυλους ;Δεν βρηκα της penn αναλυτικο καταλογο.Τα πρωτα μονο τα αναφερει action fast και το Rampage action MH.
    Τελος σε αυτο το μαγαζι βρηκα πολυ καλες τιμες,εξηγει 2-3 πραγματα αν πατησετε πανω στο τυπο καλαμιου,δεν ξερω βεβαια ποσο εμπιστοσυνης μαγαζι ειναι ,αλλα σχεδον ξεπουλαει ο ανθρωπος!Τα εβαλα συγκεντρωμενα σε μια λιστα αγορων για να διευκολυνω.
    http://www.garryevans.co.uk/index.asp?function=CART

Τελικα κατι βρηκα
    https://superyachttendersandtoys.com...ng_cat16-2.pdf

https://issuu.com/maciek_respondek/d...n_2017_catalog

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.948
    ..Like!!
    2.285
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    6 Minutes 54 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    216
    Το rampage είναι πολυ πιο ψαρευτικό και πιο ποιοτικό σα καλάμι απο το άλλο γι αυτό και ακριβότερο. Το squadron είναι πολυ σκληρό, όταν λέω πολυ εννοώ πολύ με οτι συνεπάγεται αυτό. Τωρα αν το θες για μεγάλα ψάρια απο κοντά και αυτό θα σε βολέψει, αλλα μεταξυ των δυο δε τίθεται σύγκριση.

29. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Φήμη
    jerono21's Avatar
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    13
    ..Like!!
    2
    Time Online
    18 Hours 36 Minutes 59 Seconds
    Avg. Time Online
    3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Γι αυτό τι έχεται να πείτε? http://fishingplanet.gr/index.php?ro...roduct_id=5317

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.948
    ..Like!!
    2.285
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    6 Minutes 54 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    216
    Μπα όχι φίλε μου δεν είναι κατι ιδιαίτερο σε σχέση με τον ανταγωνισμό.Σ αυτά τα χρήματα το colmic mezcal είναι πολυ πιο ψαρευτικό και καλό σαν τρίσπαστο.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Lethrinis : 15-03-2018 στις 21:43

32. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Administrator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Vasilis.Vasilaropoulos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Αναρτ.
    1.842
    ..Like!!
    2.042
    Thanked 5.053 Times in 966 Posts
    Όνομα:
    Βασίλης Βασιλαρόπουλος
    Time Online
    2 Months 2 Days 14 Hours 45 Minutes 10 Seconds
    Avg. Time Online
    5 Minutes 3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Εγώ πάλι, το vercelli το θεωρώ την καλύτερη επιλογή σε σχέση τιμής - ποιότητας!!
    Ψαρεύω για να ζω.... ζω για να ψαρεύω!!

34. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Vasilis.Vasilaropoulos για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.948
    ..Like!!
    2.285
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    6 Minutes 54 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    216
    Χεχε. Θα νομίζουν οτι τους αβαντάρουμε. Φίλε Βασίλη μπορεί να είναι καλή η σχέση ποιότητας τιμής αλλα ψαρευτικά είναι οτι είναι τα περισσότερα σε αυτη τη κατηγορία, εννοώ απο πλευράς δράσης, συμπεριφοράς, σκληρότητας. Βασικά το διόρθωσα γιατί το χα γράψει κάπως χοντροκομένα. Το colmic πραγματικά είναι πολυ ξεχωριστό και πολυ ποιοτικό επίσης. Τη Κυριακή λογικά θα τα πούμε στην έκθεση☺

*** Βασικά είναι μάλλον γούστα αυτά και τα κριτήρια κάποιες φορές είναι υποκειμενικά. Εχω μια τάση υπερ των ιταλικών γενικά καλαμιών γιατι το χω ξαναπει οτι είναι μελετημένα για ψαρέματα παρόμοια με τα δικά μας και έχουν και ωραία φινέτσα- design. Πριν απο 2 χρόνια περίπου είμασταν στην Αρτάκη πολλοι απο δω μέσα και φυσικά και ο Βασίλης με 2 καλάμια δίσπαστα. Το daiwa tournament και το bad bass top energy νομίζω δεν είμαι σίγουρος. Είχα πάει απο πάνω και χαζευα το ένα απο τα δυο. Μου λέει απο μακρυά ο Βασίλης " ξέρω χαζεύεις το daiwa"....δεν του πα την αλήθεια " χαζευα το bad bass ". Μπορεί το daiwa να ήταν υπερεργαλείο όμως τα μάτια τα δικά μου τα τράβαγε το bad bass.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Lethrinis : 15-03-2018 στις 22:05

36. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

filosofos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα.
    Αναρτ.
    199
    ..Like!!
    550
    Όνομα:
    Βασίλης
    Time Online
    Avg. Time Online
    3 Minutes 6 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    34
    Πανω κάτω και γω αυτής της άποψης είμαι περί Ιταλικών, μπορεί κάπου να υστερούν,όχι όλα, σε φινίρισμα (μιλάω για ευκολα προσβάσιμα προϊόντα) αλλά σαν ψάρεμα τα πάνε υπέροχα και κυρίως με τα δικά μας νερά.

Απλα περιμένω να δω ποτε θα βγουν ενα δυο που έχω βάλει στο μάτι για να κατάληξω σε μια ακόμα αγορά.

38. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον filosofos για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.948
    ..Like!!
    2.285
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    6 Minutes 54 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    216
    Πάντως Βασίλη (filosofos) και η shimano μη νομίζεις, στα καλάμια που φέρνει εδω είναι ευρωπαικών προδιαγραφών, δηλαδή και αυτά σχεδιασμένα για ψαρέματα στα μεσογειακά κυρίως νερά είναι. Ψάξε όσο θες vengeance, beastmaster, speedmaster, ultegra κτλ δε πρόκειται να βρείς στην ιαπωνική αγορά.

40. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

filosofos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα.
    Αναρτ.
    199
    ..Like!!
    550
    Όνομα:
    Βασίλης
    Time Online
    Avg. Time Online
    3 Minutes 6 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    34
    Τα ειχαμε ξαναπει πιο παλιά τι φέρνει η shimano για Ευρώπη και τι παιζει Ασία.
    Δεν ξέρω όμως αλλά πως είναι τα ιταλικά και πως τα έχω δει να δουλεύουν,μου κάθετε πιο σωστα.

Προσωπική άποψη παντα.

42. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον filosofos για αυτό το post.:

Φήμη
    EΡΕΒΟΣ's Avatar
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Αναρτ.
    54
    ..Like!!
    212
    Όνομα:
    Σπυρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    30 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    11
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Lethrinis Προβολή Ανάρτησης
    Χεχε. Θα νομίζουν οτι τους αβαντάρουμε. Φίλε Βασίλη μπορεί να είναι καλή η σχέση ποιότητας τιμής αλλα ψαρευτικά είναι οτι είναι τα περισσότερα σε αυτη τη κατηγορία, εννοώ απο πλευράς δράσης, συμπεριφοράς, σκληρότητας. Βασικά το διόρθωσα γιατί το χα γράψει κάπως χοντροκομένα. Το colmic πραγματικά είναι πολυ ξεχωριστό και πολυ ποιοτικό επίσης. Τη Κυριακή λογικά θα τα πούμε στην έκθεση☺

*** Βασικά είναι μάλλον γούστα αυτά και τα κριτήρια κάποιες φορές είναι υποκειμενικά. Εχω μια τάση υπερ των ιταλικών γενικά καλαμιών γιατι το χω ξαναπει οτι είναι μελετημένα για ψαρέματα παρόμοια με τα δικά μας και έχουν και ωραία φινέτσα- design. Πριν απο 2 χρόνια περίπου είμασταν στην Αρτάκη πολλοι απο δω μέσα και φυσικά και ο Βασίλης με 2 καλάμια δίσπαστα. Το daiwa tournament και το bad bass top energy νομίζω δεν είμαι σίγουρος. Είχα πάει απο πάνω και χαζευα το ένα απο τα δυο. Μου λέει απο μακρυά ο Βασίλης " ξέρω χαζεύεις το daiwa"....δεν του πα την αλήθεια " χαζευα το bad bass ". Μπορεί το daiwa να ήταν υπερεργαλείο όμως τα μάτια τα δικά μου τα τράβαγε το bad bass.
    Χμμμ κατι ξερεις για να το λες,χαχα
    Αν στην εκθεση ειναι και η ΣΙΜ ευκαιρια να δω το Μezcal που ανεφερεις και το Thriller που μου εχει κινησει την περιεργεια.Κυριακη κοντη γιορτη,θα ανηφορισω να δω.
    Ευχαριστω για τις γνωμες παιδια
    Ολους σας!

44. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον EΡΕΒΟΣ για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.948
    ..Like!!
    2.285
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    6 Minutes 54 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    216
    Και για να μη παρεξηγούμαστε ή φαίνεται οτι κατευθύνουμε την αγορά. Εχω πεί πολλές φορές και το ξαναλέω μια και κολάει οτι τα καλάμια της pregio και της oceanic όπως τα βλέπω είναι τα πιο τέλεια μελετημένα για τα ελληνικά ψαρέματα. Απο τα πιο φτηνά μοντέλα τους πολυ πολυ αξιόλογα.

Πριν απο κανα μήνα που χα πάει στο νησί, βγήκαμε με 2 φίλους για καθετή και ο ένας είχε μόλις πάρει ενα καλάμι βάρκας της pregio στα 25 ευρώ....εντάξει έπαθα πλάκα!!!
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Lethrinis : 16-03-2018 στις 18:12

46. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Φήμη
    EΡΕΒΟΣ's Avatar
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Αναρτ.
    54
    ..Like!!
    212
    Όνομα:
    Σπυρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    30 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    11
    Eννοειται βρε Σπυρο,δεν ειμαστε προβατα να μας κατευθυνουν,ουτε εχεις δωσει τετοια αφορμη.Συμβουλευεις λεγοντας την γνωμη σου απο την εμπειρια σου,απο εκει και περα,βλεπουμε συγκρινουμε και αποφασιζουμε.Κατα την γνωμη μου ,οι αποψεις σου οπως και των αλλων παιδιων,για εμας τους νεοτερους και απειρους ειναι πολυτιμες,για αυτο και σας ευχαριστω.

48. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον EΡΕΒΟΣ για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.948
    ..Like!!
    2.285
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    6 Minutes 54 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    216
    Έχεις δίκιο απλά περισσότερο δεν θέλω να αδικώ κάποιες εταιρείες οι οποίες υποστηρίζονται απο εμπόρους σε σχέση με κάποιες άλλες. Βασικά επειδή ένα μέσο καλάμι της αγοράς ίσως να είναι ίδιο σε 10 εταιρείες απλά να έχει διαφορετικό χρώμα και άλλο όνομα, αντε και άλλους οδηγούς καλό θα είναι να προσέχουμε τις συγκρίσεις. Αυτό που εγω έχω παρατηρήσει είναι οτι σχεδόν όλες οι εταιρείες έχουν κάποια πολυ καλά καλάμια και κάποια πραγματικές πατάτες. Εκεί είναι που πρέπει να προσέχουμε τη κριτική χωρίς η γνώμη να αμαυρώνει τη γενικότερη εικόνα μιας εταιρείας.

50. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Φήμη
    EΡΕΒΟΣ's Avatar
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Αναρτ.
    54
    ..Like!!
    212
    Όνομα:
    Σπυρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    30 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    11
    Καλησπερα ΚΑΛΑΜΙ PREGIO HEAVY CASTING τρισπαστο πλην φπα 108,63 ευρω.Δεν εχω καμμια επιθυμια για διαφημιση,ερωτηση θελω να κανω στους γνωριζοντες,θεωρειται ευκαιρια,με οσα εχουν γραφτει παραπανω;

52. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον EΡΕΒΟΣ για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.948
    ..Like!!
    2.285
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    6 Minutes 54 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    216
    Καλό πολυ καλό. Εμένα με εντυπωσίασε. Το χει ο Χρήστος ( chris_ncm). Το ωραίο είναι οτι παρα το μεγάλο c.w και τη δύναμη του είναι αρκετά ψαρευτικό, δείχνει τσιμπήματα και πετάει πολυ μακρυά τα δολώματα, εννοώ οτι φορτίζει εύκολα με μια σχετική τεχνική.

54. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίοΤελευταίο

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας