+ Απάντηση στο Θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 25 από σύνολο 25

Θέμα: Αρχάριος στον όμορφο κόσμο του ψαρέματος

Φήμη
    thanmarkou's Avatar
    Περιοχή
    Βουλιαγμένη
    Αναρτ.
    11
    ..Like!!
    46
    Time Online
    14 Hours 13 Minutes 3 Seconds
    Avg. Time Online
    2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0

Post Αρχάριος στον όμορφο κόσμο του ψαρέματος

Καλημερα στην όμορφη παρέα του παράκτιου ψαρέματος και καλώς σας βρήκα. Μετά από πολλές μέρες που χάζευα το φόρουμ και διάβαζα ότι έπεφτε στα χέρια μου, είπα να δημιουργήσω λογαριασμό και να σας γνωρίσω. Από οτι βλέπω, είστε πολύ δεμένη κοινότητα και θα χαρώ πολύ να με βοηθήσετε στα πρώτα βηματά μου

Ονομάζομαι Θάνος και διαμένω στην Βουλιαγμένη. Πάντα μου άρεσε το ψάρεμα με καλάμι σαν ιδέα αλλά δεν το είχα βάλει ποτέ σκοπό να ασχολειθώ εντατικά. Αυτό όπως κατάλαβατε αλλαξε πρόσφατα και μαζί με τον πατέρα μου(εντέλως αρχάριος και αυτός στο ψάρεμα / 30 χρόνια κυνηγός) τον οποίον έψησα να με ακολουθήσει, είπαμε να ασχοληθούμε εντατικά με το όμορφο αυτό hobby.

Από αυτά που διάβασα, έχω καταλήξει ότι με ενδιαφέρουν τρια είδη παράκτιου ψαρέματος:
    • Απίκο
    • Casting
    • Εγγλέζικο
    Η σειρά είναι τυχαία.

Μπορείτε επιγραμματικά να με διαφωτίσετε ποιο από τα τρία είδη είναι πιο welcoming σε αρχάριους ψαράδες? Επίσης, αν είναι εύκολο κάποιος φίλος να μου δώσει τους ορισμούς μερικών βασικών εκφράσεων στο ψάρεμα, όπως μαλάγρα, παράμαλλό κλπ.

Το budget αρχικά είναι γύρω στα 120-150€, για ένα καλάμι και μηχανισμό, μόνο για εμένα. Αν δούμε ότι αρέσει και στον πατέρα μου και το πάρει ζεστά, θα εφοδιαστούμε τα ίδια και για τον πατέρα.

Σας ευχαριστώ όλους για την βοηθειά σας προκαταβολικά και είμαι σίγουρος ότι θα τα λέμε πολύ συχνά.

Καλή σας μέρα φιλαράκια!

2. Τα παρακάτω μέλη 4 έκαναν Like!! στον thanmarkou για αυτό το post.:

Φήμη Φήμη
    LBG48's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα-Αργυρούπολη
    Αναρτ.
    72
    ..Like!!
    165
    Όνομα:
    Γιάννης
    Time Online
    3 Days 21 Hours 30 Minutes 1 Second
    Avg. Time Online
    18 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    28
    Το απίκο θα έλεγα ότι είναι η πιο απλή τεχνική χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχει τις ιδιαιτερότητες και τα "μυστικά" του.
    Παρόλα αυτά θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με την τεχνική του εγγλέζικου.
    Είναι λίγο πιο σύνθετη τεχνική χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι κάτι το δύσκολο, αλλά θα σου δώσει περισσότερες συγκινήσεις πιστεύω.
    Στα μείον του το μεγαλύτερο κόστος ανά εξόρμηση λόγω δολωμάτων(μπιγκατινι)
    Κάποιοι ψαρεύουν και με ζυμάρι , προσωπικά δεν το κατάφερα ποτέ και το μόνο που πετύχαινα ήταν να γεμίζω όλος ζυμάρια και αλεύρια :-)
    Μια συμβουλή που θα ήθελα να σου δώσω είναι μην κολλήσεις με μια μόνο τεχνική.
    Μελλοντικά δοκίμασε και άλλες τεχνικές, για καλαμάρια, κυνηγόψαρα με ζωντανό,Casting,Spinning κτλ.
    Land Based Game Fishing Fan

4. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον LBG48 για αυτό το post.:

Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    jveriopoulos's Avatar
    Περιοχή
    Κυψελη/Αθηνα
    Αναρτ.
    583
    ..Like!!
    847
    Όνομα:
    Γιαννης Βερριοπουλος
    Time Online
    2 Weeks 2 Days 21 Hours 17 Minutes 47 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 20 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    84
    Καλημέρα Θάνο
    Καλώς ήρθες στην παρέα μας

Όπως πιθανόν να γνωρίζεις κάθε τεχνική έχει τα μυστικά της, τον εξοπλισμό της και φυσικά το κόστος της.
    Σαν λάτρης του Casting θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις με την τεχνική αυτή και σίγουρα δεν θα απογοητευτείς.

Ότι τελικά και να διαλέξεις τα παιδιά του φόρουμ θα σε βοηθήσουν.

6. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον jveriopoulos για αυτό το post.:

Φήμη
    thanmarkou's Avatar
    Περιοχή
    Βουλιαγμένη
    Αναρτ.
    11
    ..Like!!
    46
    Time Online
    Avg. Time Online
    2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από LBG48 Προβολή Ανάρτησης
    Το απίκο θα έλεγα ότι είναι η πιο απλή τεχνική χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχει τις ιδιαιτερότητες και τα "μυστικά" του.
    Παρόλα αυτά θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με την τεχνική του εγγλέζικου.
    Είναι λίγο πιο σύνθετη τεχνική χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι κάτι το δύσκολο, αλλά θα σου δώσει περισσότερες συγκινήσεις πιστεύω.
    Στα μείον του το μεγαλύτερο κόστος ανά εξόρμηση λόγω δολωμάτων(μπιγκατινι)
    Κάποιοι ψαρεύουν και με ζυμάρι , προσωπικά δεν το κατάφερα ποτέ και το μόνο που πετύχαινα ήταν να γεμίζω όλος ζυμάρια και αλεύρια :-)
    Μια συμβουλή που θα ήθελα να σου δώσω είναι μην κολλήσεις με μια μόνο τεχνική.
    Μελλοντικά δοκίμασε και άλλες τεχνικές, για καλαμάρια, κυνηγόψαρα με ζωντανό,Casting,Spinning κτλ.
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από jveriopoulos Προβολή Ανάρτησης
    Καλημέρα Θάνο
    Καλώς ήρθες στην παρέα μας

Όπως πιθανόν να γνωρίζεις κάθε τεχνική έχει τα μυστικά της, τον εξοπλισμό της και φυσικά το κόστος της.
    Σαν λάτρης του Casting θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις με την τεχνική αυτή και σίγουρα δεν θα απογοητευτείς.

Ότι τελικά και να διαλέξεις τα παιδιά του φόρουμ θα σε βοηθήσουν.
    Καλημέρα παιδιά και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

@LBG48, κι εγώ για Εγγλέζικο είχα ψηθεί από αυτά που διάβαζα αλλά αρκετοί ανέφεραν ότι επειδή είναι αρκετά λεπτά τα εργαλεία που χρησιμοποιείς δεν συνιστάται σε αρχάριους καθώς σε μια λάθος κίνηση μπορείς να σπάσεις καλάμι κ.λ.π.

@jveriopoulos Μπορείς με ένα δύο επιχειρήματα να μου δικαιολογήσεις γιατί να ξεκινήσω με Casting?

Pri's Avatar
    Αναρτ.
    579
    ..Like!!
    540
    Thanked 1.137 Times in 359 Posts
    Όνομα:
    Zacharis Basilis
    Time Online
    3 Weeks 18 Hours 28 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 43 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    76
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από thanmarkou Προβολή Ανάρτησης
    Επίσης, αν είναι εύκολο κάποιος φίλος να μου δώσει τους ορισμούς μερικών βασικών εκφράσεων στο ψάρεμα, όπως μαλάγρα, παράμαλλό κλπ.
    https://el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%...B3%CF%81%CE%B1

Το παράμαλλο είναι το τελευταίο κομμάτι του συνόλου σου πάνω στο οποίο δένουν τα αγγιστρια. Δεν είναι υποχρεωτικό να υπάρχει σε όλα τα είδη ψαρέματος. Αλλού είναι λεπτότερο από την κύρια γραμμή (που λέγεται και μάνα), αλλού πάλι χοντροτερο (όπως στο shore jigging).

Υ.Γ.
    Δεν μπορώ να σου πω τι τεχνική πρέπει να διαλέξεις. Ούτε πρέπει να το αποφασίσεις επειδή διάβασες κάτι που σου άρεσε. Πήγαινε να δεις τις τεχνικές που νομίζεις ότι θα σε ενδιαφέρουν από κοντά. Και κοίτα στον τόπο που μπορείς να πηγαίνεις πιο εύκολα τι δουλεύουν οι ντόπιοι.(χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και κάτι άλλο δεν θα δουλέψει)

9. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Pri για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    2.142
    ..Like!!
    2.636
    Thanked 3.287 Times in 1.271 Posts
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    3 Months 1 Week 6 Hours 27 Minutes 19 Seconds
    Avg. Time Online
    7 Minutes 42 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    242
    Προσωπικά συμφωνώ με το Γιάννη (lbg48) για τη τεχνική του εγγλέζικου. Αποδεδειγμένα δίνει πολυ περισσότερα σε ποσότητα ψάρια λόγο των ψιλών εργαλείων και των μικρών αγκιστριων που χρησιμοποιούνται. Το casting απο την άλλη είναι αρρώστια, αλλά απαιτεί τεχνική βολών ώστε να μπορείς να καλύπτεις καλές αποστάσεις απο την ακτή πράγμα που είναι πολυ δύσκολο για κάποιον που ξεκινάει τώρα.
    Να ξέρεις πως το απίκο, το bolognese και το εγγλέζικο συγγενεύουν, καθώς το ένα αποτελεί εξέλιξη του άλλου κατα κάποιο τρόπο. Ξεκίνα λοιπόν με απίκο τωρα που είναι καλοκαίρι σε κάποιο λιμανάκι και σιγά σιγά προχωράς σε εξέλιξη. Μη ξεχνάς οτι απαιτείται και εξοπλισμός που κοστίζει για όλες τις τεχνικές. Φαντάζομαι όπως ισχύει για τους περισσότερους απο εμάς δεν είναι καιροί για πεταμένα λεφτά. Στο λέω αυτό γιατί οτι ξοδεψεις για αγορά εξοπλισμού, αν δε σου κάνει μετά πραγματικά το "σκοτώνεις".

11. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Φήμη
    thanmarkou's Avatar
    Περιοχή
    Βουλιαγμένη
    Αναρτ.
    11
    ..Like!!
    46
    Time Online
    Avg. Time Online
    2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Lethrinis Προβολή Ανάρτησης
    Προσωπικά συμφωνώ με το Γιάννη (lbg48) για τη τεχνική του εγγλέζικου. Αποδεδειγμένα δίνει πολυ περισσότερα σε ποσότητα ψάρια λόγο των ψιλών εργαλείων και των μικρών αγκιστριων που χρησιμοποιούνται. Το casting απο την άλλη είναι αρρώστια, αλλά απαιτεί τεχνική βολών ώστε να μπορείς να καλύπτεις καλές αποστάσεις απο την ακτή πράγμα που είναι πολυ δύσκολο για κάποιον που ξεκινάει τώρα.
    Να ξέρεις πως το απίκο, το bolognese και το εγγλέζικο συγγενεύουν, καθώς το ένα αποτελεί εξέλιξη του άλλου κατα κάποιο τρόπο. Ξεκίνα λοιπόν με απίκο τωρα που είναι καλοκαίρι σε κάποιο λιμανάκι και σιγά σιγά προχωράς σε εξέλιξη. Μη ξεχνάς οτι απαιτείται και εξοπλισμός που κοστίζει για όλες τις τεχνικές. Φαντάζομαι όπως ισχύει για τους περισσότερους απο εμάς δεν είναι καιροί για πεταμένα λεφτά. Στο λέω αυτό γιατί οτι ξοδεψεις για αγορά εξοπλισμού, αν δε σου κάνει μετά πραγματικά το "σκοτώνεις".
    Το Απίκο δουλεύεται μόνο σε λιμάνια ή μπορώ να πάω και σε παραλίες-βράχια?

Φήμη Φήμη
    LBG48's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα-Αργυρούπολη
    Αναρτ.
    72
    ..Like!!
    165
    Όνομα:
    Γιάννης
    Time Online
    3 Days 21 Hours 30 Minutes 1 Second
    Avg. Time Online
    18 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    28
    Εννοείται ότι μπορείς να πας σε βράχια
    Ειδικά με κόντρα καιρό και ανακατωσούρα μπορείς να έχεις τρομερά αποτελέσματα!
    κι εγώ για Εγγλέζικο είχα ψηθεί από αυτά που διάβαζα αλλά αρκετοί ανέφεραν ότι επειδή είναι αρκετά λεπτά τα εργαλεία που χρησιμοποιείς δεν συνιστάται σε αρχάριους καθώς σε μια λάθος κίνηση μπορείς να σπάσεις καλάμι κ.λ.π.
    Από λάθος χειρισμό και απροσεξια έχω σπάσει καλάμια σχεδόν όλων των τεχνικών και ας είχα και καποια εμπειρια.
    Το μόνο που μου έχει ξεφύγει μέχρι τώρα είναι ένα τονοκάλαμο.
    Land Based Game Fishing Fan

14. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον LBG48 για αυτό το post.:

Φήμη
    thanmarkou's Avatar
    Περιοχή
    Βουλιαγμένη
    Αναρτ.
    11
    ..Like!!
    46
    Time Online
    Avg. Time Online
    2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Μάλλον καταλήγω σε απίκο, με βάση αυτά που αναφέρετε. Έχετε κάποια αξιόπιστη πρόταση για καλάμι απίκο, μέχρι 50-60€ μαζί με κάποιο μαγαζί στα Νότια Προάστια που να εχει λογικές τιμές για να πάρω απόχες, δολώματα κλπ?

Pri's Avatar
    Αναρτ.
    579
    ..Like!!
    540
    Thanked 1.137 Times in 359 Posts
    Όνομα:
    Zacharis Basilis
    Time Online
    3 Weeks 18 Hours 28 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 43 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    76
    Μοντέλα, όποιος ασχολείται με το είδος, θα σου προτείνει. Όμως δεν θα σου προτείνει κάποιος εύκολα μαγαζί, για το φόβο της διαφήμισης. Κάνε και καμιά αναζήτηση στο google για μαγαζιά στην περιοχή σου.

Γενικά κοίτα κι αυτό:https://www.skroutz.gr/c/1295/fishin...B9%CE%BA%CE%BF

17. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Pri για αυτό το post.:

jveriopoulos's Avatar
    Περιοχή
    Κυψελη/Αθηνα
    Αναρτ.
    583
    ..Like!!
    847
    Όνομα:
    Γιαννης Βερριοπουλος
    Time Online
    2 Weeks 2 Days 21 Hours 17 Minutes 47 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 20 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    84
    Καλημέρα Θάνο

Όπως προανέφεραν και τα παιδιά οι τεχνικές Απίκο, Bolognese και εγγλέζικο ‘’ συγγενεύουν’’ και ως επί το πλείστον έχουν εφαρμογή
    σε λιμάνια και σε βράχια με συχνά αποτελέσματα.
    Σε ότι με αφορά και πριν από χρόνια σαν αρχάριος ξεκίνησα με Απίκο και λίγο Εγγλέζικο αλλά μόλις ανακάλυψα το Casting τα παράτησα όλα
    και ασχολήθηκα αποκλειστικά με αυτή την τεχνική.

Τώρα για να απαντήσω στην ερώτηση σου , γιατί να ξεκινήσεις με Casting, πρώτον έχει να κάνει με τις διαφορετικές τεχνικές σε ότι αφορά της βολές
    που προσωπικά τις ανακαλύπτω ακόμα με την βοήθεια του καλού μου φίλου Σπύρου/Lethrini.
    Δεύτερον με τις τεχνικές Απίκο, Bolognese και Εγγλέζικο ουσιαστικά ψαρεύεις με ένα καλάμι και σε κοντινή απόσταση, στο Casting είναι άλλη αίσθηση να
    ψαρεύεις σε παραλίες με τρία καλάμια (maximum) και να περιμένεις το αναπάντεχο τσίμπημα (μικρό η μεγάλο δεν έχει σημασία) και να τρέχεις
    σαν τρελαμένος πάνω κάτω νομίζοντας ότι έχει ‘’καρφωθεί’’ το απόλυτο ψάρι.
    Τρίτον έχει να κάνει με τα εργαλεία που χρησιμοποιούμε (καλάμια και μηχανισμούς), τα διαφορετικά παράμαλλα που πρέπει κάθε φορά να προσαρμόζεις
    και βέβαια να εξελίσσεις ανάλογα με το βυθό στον οποίο και ψαρεύεις.
    Τέταρτον έχει να κάνει με τους τόπους στους οποίους η τεχνική εφαρμόζεται, βαρέθηκα και είναι πλέον λίγο επικίνδυνο να τρέχω στα βράχια (πολλές φορές και μόνος μου),
    για τα λιμάνια δεν το συζητώ, προτιμώ την ομορφιά της παραλίας (είτε για πρωινό ή για βραδινό ψάρεμα, με το Casting κάνεις και βραδινό ψάρεμα).

Για το τέλος άφησα το σπουδαιότερο από όλα και φυσικά αναφέρομαι στη παρέα.
    Το βασικό συστατικό για ένα επιτυχημένο ψάρεμα (ανεξαρτήτως τεχνικής) δεν έχει να κάνει με πόσα ψάρια θα πιάσουμε (μετράει βέβαια να πιάσουμε και κανένα ψάρι)
    αλλά έχει να κάνει με την παρέα με την οποία ψαρεύουμε μαζί και αυτά τα οποία σου προσφέρει και πίστεψε με στο φόρουμ έχει πολύ καλά παιδιά με τα οποία έχω
    γίνει φίλος και μου έχουν προσφέρει (και ελπίζω να συνεχίσουν) μοναδικές στιγμές.

Η κάθε τεχνική όπως καταλαβαίνεις έχει τα εργαλεία της, τα δολώματα της, τους τόπους της, τα ψάρια της και φυσικά το κόστος της και είναι αποκλειστικά στο καθένα να ψάξει και να επιλέξει
    μια η και παραπάνω τεχνικές που θα ασχοληθεί αρκεί να του προσφέρει αυτό που αναζητά.

Δεν ξέρω εάν σε έπεισα να ξεκινήσεις με το Casting, πολλοί και λογικά θα διαφωνήσουν μαζί μου (ο καθένας φυσιολογικά και λογικά έχει τα επιχειρήματα του για την τεχνική που χρησιμοποιεί)
    αλλά είμαι σίγουρος ότι σου έδωσα αρκετά ερεθίσματα για να ασχοληθείς με το ψάρεμα.

Το ψάρεμα είναι το ταξίδι οι εικόνες, η γαλήνη και η παρέα, τα ψάρια έρχονται τελευταία για αυτό όταν πιάσουμε κανένα κάνουμε σαν μικρά παιδιά.

19. Τα παρακάτω μέλη 5 έκαναν Like!! στον jveriopoulos για αυτό το post.:

Φήμη
    thanmarkou's Avatar
    Περιοχή
    Βουλιαγμένη
    Αναρτ.
    11
    ..Like!!
    46
    Time Online
    Avg. Time Online
    2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Σ ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερή απάντηση σου Γιάννη. Ακόμα αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα σε casting & απίκο και δεν μπορώ να καταλήξω κάπου.

Έχουν και τα δύο τα θετικά τους και τα αρνητικά τους με βάση αυτά που μου λέτε.

Το Εγγλέζικο το έβγαλα εκτός γιατί διαβάζω ότι παρότι είναι αρκετά διασκεδαστικό είναι σχετικά δύσκολο για αρχάριο.

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    2.142
    ..Like!!
    2.636
    Thanked 3.287 Times in 1.271 Posts
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    3 Months 1 Week 6 Hours 27 Minutes 19 Seconds
    Avg. Time Online
    7 Minutes 42 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    242
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από jveriopoulos Προβολή Ανάρτησης
    προτιμώ την ομορφιά της παραλίας (είτε για πρωινό ή για βραδινό ψάρεμα, με το Casting κάνεις και βραδινό ψάρεμα).

Για το τέλος άφησα το σπουδαιότερο από όλα και φυσικά αναφέρομαι στη παρέα.
    Το βασικό συστατικό για ένα επιτυχημένο ψάρεμα (ανεξαρτήτως τεχνικής) δεν έχει να κάνει με πόσα ψάρια θα πιάσουμε (μετράει βέβαια να πιάσουμε και κανένα ψάρι)
    αλλά έχει να κάνει με την παρέα με την οποία ψαρεύουμε μαζί και αυτά τα οποία σου προσφέρει και πίστεψε με στο φόρουμ έχει πολύ καλά παιδιά με τα οποία έχω
    γίνει φίλος και μου έχουν προσφέρει (και ελπίζω να συνεχίσουν) μοναδικές στιγμές.

Θυμάσαι εκείνο το ολονύκτιο στο Πόρο που δε πήραμε ούτε τσιμπιά? Και όμως γεμίσαμε εικόνες και συναισθήματα. Το φεγγάρι σχεδόν γεμάτο, η απόλυτη μπουνάτσα, ησυχία και τα φώτα του Γαλατά απέναντι. Καρεκλίτσα, κρασάκι άφθονο και τα ρέστα μας!

22. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

filosofos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα.
    Αναρτ.
    269
    ..Like!!
    822
    Όνομα:
    Βασίλης
    Time Online
    1 Month 2 Weeks 5 Days 17 Hours 12 Minutes 34 Seconds
    Avg. Time Online
    3 Minutes 56 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    44
    Σ ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερή απάντηση σου Γιάννη. Ακόμα αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα σε casting & απίκο και δεν μπορώ να καταλήξω κάπου.

Έχουν και τα δύο τα θετικά τους και τα αρνητικά τους με βάση αυτά που μου λέτε.

Το Εγγλέζικο το έβγαλα εκτός γιατί διαβάζω ότι παρότι είναι αρκετά διασκεδαστικό είναι σχετικά δύσκολο για αρχάριο.
    Αν βρίσκεσαι σε τόπο που μπορείς να συνδιάζεις και τις δυο τεχνικές είσαι μια χαρά.
    Στην περίπτωση μου είναι κάποιες φορες που το κάνω ώστε να περνά η ωρα όσο το casting μου το επιτρέπει. Τώρα μάλιστα θα έχω και υποστήριξη απο τον γιο μου με το απικο.

Φήμη
    thanmarkou's Avatar
    Περιοχή
    Βουλιαγμένη
    Αναρτ.
    11
    ..Like!!
    46
    Time Online
    Avg. Time Online
    2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από filosofos Προβολή Ανάρτησης
    Αν βρίσκεσαι σε τόπο που μπορείς να συνδιάζεις και τις δυο τεχνικές είσαι μια χαρά.
    Στην περίπτωση μου είναι κάποιες φορες που το κάνω ώστε να περνά η ωρα όσο το casting μου το επιτρέπει. Τώρα μάλιστα θα έχω και υποστήριξη απο τον γιο μου με το απικο.
    Λόγω περιορισμένου budget-χρόνου αυτόν τον καιρό, δύσκολα θα μπορέσω να ασχοληθώ και με τις δύο τεχνικές. Οι περιοχές που θα πηγαίνω θα είναι από Βουλιαγμένη μέχρι και Σούνιο.

Φήμη
    Platon's Avatar
    Αναρτ.
    22
    ..Like!!
    30
    Time Online
    23 Hours 23 Minutes 33 Seconds
    Avg. Time Online
    4 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Φίλε Θάνο καλώς ήλθες στην παρέα!
    Ίσως να έχεις μπερδευτεί από τις διαφορετικές προτάσεις των φίλων εδώ μέσα που ναι μεν είναι σωστά όλα τα επιχειρήματα τους, αλλά δεν είναι το ζητούμενο γιατί αντιπροσωπεύουν τις αγαπημένες τεχνικές του καθενός τους!
    Η γνώμη μου είναι να γίνει μια πρόταση που θα βοηθήσει έναν αρχάριο στο ξεκίνημα, με όχι και τόσο πολλά έξοδα, διότι πίστεψέ με, για να απόκτήσεις εργαλεία για όλες τις τεχνικές ταυτόχρονα, πρέπει να πουλήσεις την ψυχή σου στον διάβολο... Επίσης, πρέπει να ξέρεις πως οι περισσότεροι από εμάς ξεκίνησαν τα πρώτα ψαρευτικά βήματα τους σε κάποιο λιμάνι, πιάνοντας στην αρχή σπάρους πέρκες και γύλους, και σιγά - σιγά βελτιωνόμασταν σε τεχνικές και εργαλεία, αλλά και ψάρια!
    Θα αναφερθώ στις τεχνικές που προανέφερες με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα τους.
    ΑΠΙΚΟ. Μιά διαχρονική τεχνική που εξασκήται κυρίως σε λιμάνια και βράχια. Απαραίτητη προυπόθεση είναι ο μπασμός για να φέρεις και να κρατήσεις τα ψάρια στο σημείο που ψαρεύει το αγκίστρι σου. Ψαρεύεις με λεπτά παράμαλλα, πράγμα που σημαίνει περισσότερα ψάρια αλλά μικρότερα συνήθως. Το μεγαλύτερο μειονέκτημα για έναν αρχάριο στο απίκο είναι πως αν πιαστεί κάποιο αξιόλογο ψάρι πιθανότατα να το χάσει λόγω ανεπάρκειας εμπειρίας χειρισμού του καλαμιού. Επείσης υπάρχουν λεπτομέριες σ' αυτό το είδος ψαρέματος όπως πχ λαστιχάκι κλπ, που πρέπει να σου το δείξει κάποιος έμπειρος στην πράξη. Ένα άλλο μειονέκτημα είναι το περιορισμένο βάθος που σου επιτρέπει να ψαρέψεις αυτή η τεχνική, που είναι όσο τη μήκος του καλαμιού σου. Αν δλδ το καλάμι σου έχει 5 μέτρα μήκος, τόσο είναι και το μάξιμουμ βάθος που μπορείς να ψαρέψεις. Υπάρχουν βέβαια καλάμια απίκο μέχρι και 13 μέτρα, αλλά η τιμή τους είναι αστρονομική. Με τα λεφτά που διαθέτεις εσύ, θα μπορέσεις να πάρεις καλάμι 5 με 6 μέτρα. Στο απίκο επίσης θα χρειαστείς και κάποια βάση για να ακουμπάς το καλάμι σου γιατί αν το κρατάς όλη την ώρα στα χέρια σου, κάποια στιγμή θα μπορείς να ξύνεις τις φτέρνες σου χωρίς να χρειαστεί να σκύψεις... Τα καλά καλάμια είναι βέβαια και πολύ ελαφριά, αλλά όπως είπαμε και πολύ ακριβά!
    Το πλεονέκτημα είναι πως τα έξοδα γενικά είναι περιορισμένα. Ένα καλάμι, μερικούς φελούς, δαγκωτά μολυβάκια ( φακές ), και μερικά νούμερα αγκίστρια. Επίσης και τα δολώματα είναι οικονομικά. Συνήθως ζυμάρι, σαρδέλα, μπιγκατίνι ( 2,5 € το κουτάκι ), ή όλα τα σκουλήκια αλλά σε μικρά κομμάτια λόγω των μικρών αγκιστριών.
    ΜΠΟΛΟΝΕΖ. Είναι η εξέλιξη του απίκο, όπου χρησιμοποιείς και μηχανάκι μικρό σχετικά, ( 2000 ή 2500 ) που σου δίνει την δυνατότητα να δίνεις φρένα σ' ένα μεγάλο ψάρι και να το παλεύεις, να ψαρεύεις σε βάθος μεγαλύτερο του καλαμιού με την βοήθεια συρρόμενου φελού, όπως και σε μεγαλύτερη απόσταση από το σημείο που στέκεσαι κάνοντας μια σχετικά μικρή βολή. Κατά τα άλλα ισχύουν όλα όσα ισχύουν στο απίκο.
    ΕΓΓΛΕΖΙΚΟ. Τεχνική όπως και οι ανωτέρω αναφερόμενες, με μικρές παραλλαγές και εξειδίκευση, με κυριότερο χαρακτηριστικό πως μπορείς με ερματισμένους φελούς να καλύψεις σχετικά μεγάλύτερη απόσταση από τις άλλες τεχνικές. Επίσης με συρρώμενους φελούς μπορείς να ψαρέψεις σε όποιο βάθος θέλεις. Τα καλάμια της είναι γενικά πιό μικρά διότι δεν είναι αναγκαίο να είναι πολύ μεγάλα και συνεπώς πιό ελαφριά και πιό ξεκούραστα στο ψάρεμα.
    Τα κοινά χαρακτηριστικά και στις τρεις τεχνικές είναι τα πολύ λεπτά εργαλεία που ξεγελούν εύκολα τα πονηρά ψάρια, η ποσότητα των θηραμάτων που είναι πολύ ικανοποιητική ειδικά σ' έναν αρχάριο, η μικρή σχετικά αρχική επένδυση χρημάτων, και τα οικονομικά δολώματα.
    Το κυριότερο μειονέκτημα είναι τα μικρά σχετικά θηράματα και ο υπερπλυθησμός στα λιμάνια, και κυρίως πως δεν θα ακούσεις καν Ελληνικά εκεί, χωρίς να είμαι ρατσιστής. Για τις διάφορες τεχνικές μπορείς να πληροφορηθείς στο φόρουμ και στο YouTube.
    ΚΑΣΤΙΝΓΚ. Μιά πολύ ενδιαφέρουσα τεχνική, πολύ αποδοτική σε ότι αφορά την ποσότητα αλλά και το μέγεθος των θηραμάτων, αλλά ακόμη και για τον πρώτο εξοπλισμό θα πρέπει να χώσεις πολύ βαθειά το χέρι στην τσέπη, γιατί θα χρειαστείς τουλάχιστον 3 κομπλέ σετ για να αρχίσεις. Αν είναι λιγο, - πρόσεξε -, λίγο αξιόλογα, μπορείς να υπολογίσεις μια κατοστάρα για κάθε σετ καλάμι και μηχανάκι. Και δεν έχεις πάρει ακόμη τίποτε άλλο! Εκτός τούτου, πρέπει στις αρχές να πας όπωσδήποτε με κάποιον έμπειρο της τεχνικής για να σου δείξει τα βασικώτερα. Η συμπλήρωση του εξοπλισμού θα ολοκληρωθεί σιγά σιγά με τον καιρό, αφού διαπιστώσεις πως σου αρέσει αυτή η τεχνική.
    Μειονεκτήματα. Σχετικά ακριβός πρώτος εξοπλισμός, έλειψη ειμπειρίας της τεχνικής, έλειψη εμπειρίας των ψαρότοπων, σχετικά ακριβά δολώματα
    Πλεονεκτήματα. Πιό αξιόλογα ψάρια, πολλοί και εναλλακτικοί ψαρότοποι, ήσυχία στο ψάρεμα, σχετικά στατικό ψάρεμα πολλές φορές με τα ωραία του, πχ ψησταριά, τσιπουράκι με καλή παρέα κλπ.
    Τώρα τι ακριβώς θα επιλέξεις, είναι δικό σου καπέλο. Σίγουρα όμως θα καταλήξεις αργότερα σ' αυτό που σε γεμίζει περισσότερο. Ελπίζω να σου έλυσα μερικές απορρίες!

Βασίλης

26. Τα παρακάτω μέλη 4 έκαναν Like!! στον Platon για αυτό το post.:

Φήμη
    thanmarkou's Avatar
    Περιοχή
    Βουλιαγμένη
    Αναρτ.
    11
    ..Like!!
    46
    Time Online
    Avg. Time Online
    2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Σ ευχαριστώ πολύ Βασίλη, εκτενέστατος!

Σχετικά με το Casting, είναι απαραίτητο να έχω τρία σετ για να είμαι αποδοτικός?

Αρχικά δεν μπορώ να πάω με ένα?

Φήμη Φήμη Φήμη
    maistrosanemos's Avatar
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Αναρτ.
    86
    ..Like!!
    233
    Όνομα:
    Δημήτρης Λάππας
    Time Online
    3 Days 6 Hours 29 Minutes 50 Seconds
    Avg. Time Online
    15 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    38
    Το απάντησες και μόνος σου, για να είσαι πιο αποδοτικός και για να αυξήσεις τις πιθανότητες σου και μόνο. Επίσης, μπορείς με ένα καλάμι να κάνεις μια αρματωσιά με 2 ή και με 3 αγκίστρια και έτσι πάλι αυξάνεις τις πιθανότητες σου. Συμπερασματικά και επιπρόσθετα με όσα σου έχουνε γράψει όλα τα παιδιά πιο πάνω, θα σου έλεγα πως με όποια τεχνική και να ξεκινήσεις, να μη φορτωθείς με πολύ εξοπλισμό και ξοδέψεις αρκετά χρήματα στην αρχή. Πάρε τα απαραίτητα, ψάρεψε, δες τι σου αρέσει και πόσο και μετά σιγά, σιγά εξοπλίζεσαι περισσότερο. Πάντως το απίκο σαν τρόπος ψαρέματος είναι σίγουρα πιο οικονομικός τόσο απο άποψη εξοπλισμού, όσο και απο άποψη δολωμάτων σε σχέση με το κάστινγκ. Κλείνοντας, να σου πω, πως προσωπικά αν και ξεκίνησα με κάστινγκ με κέρδισε το εγγλέζικο γιατί είναι το πιο ξεκούραστο, οικονομικό και αποδοτικό ψάρεμα, και μου κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον.

29. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον maistrosanemos για αυτό το post.:

Φήμη
    thanmarkou's Avatar
    Περιοχή
    Βουλιαγμένη
    Αναρτ.
    11
    ..Like!!
    46
    Time Online
    Avg. Time Online
    2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από maistrosanemos Προβολή Ανάρτησης
    Το απάντησες και μόνος σου, για να είσαι πιο αποδοτικός και για να αυξήσεις τις πιθανότητες σου και μόνο. Επίσης, μπορείς με ένα καλάμι να κάνεις μια αρματωσιά με 2 ή και με 3 αγκίστρια και έτσι πάλι αυξάνεις τις πιθανότητες σου. Συμπερασματικά και επιπρόσθετα με όσα σου έχουνε γράψει όλα τα παιδιά πιο πάνω, θα σου έλεγα πως με όποια τεχνική και να ξεκινήσεις, να μη φορτωθείς με πολύ εξοπλισμό και ξοδέψεις αρκετά χρήματα στην αρχή. Πάρε τα απαραίτητα, ψάρεψε, δες τι σου αρέσει και πόσο και μετά σιγά, σιγά εξοπλίζεσαι περισσότερο. Πάντως το απίκο σαν τρόπος ψαρέματος είναι σίγουρα πιο οικονομικός τόσο απο άποψη εξοπλισμού, όσο και απο άποψη δολωμάτων σε σχέση με το κάστινγκ. Κλείνοντας, να σου πω, πως προσωπικά αν και ξεκίνησα με κάστινγκ με κέρδισε το εγγλέζικο γιατί είναι το πιο ξεκούραστο, οικονομικό και αποδοτικό ψάρεμα, και μου κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον.
    Σ ευχαριστώ και εσένα Δημήτρη. Αν ξεκίναγες τώρα σαν εντελώς αρχάριος στο παράκτιο ψάρεμα, θα επέλεγες εγγλέζικο ή θεωρείς ότι θα πελάγωνες?

Φήμη Φήμη Φήμη
    maistrosanemos's Avatar
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Αναρτ.
    86
    ..Like!!
    233
    Όνομα:
    Δημήτρης Λάππας
    Time Online
    3 Days 6 Hours 29 Minutes 50 Seconds
    Avg. Time Online
    15 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    38
    Σίγουρα θα επέλεγα το εγγλέζικο για να ξεκινήσω. ειδικά στις μέρες μας που μετράμε και το κάθε ευρώ, είναι σίγουρα το πιο οικονομικό και το πιο αποδοτικό ψάρεμα. Για παράδειγμα, με 3 ευρω αγοράζεις ένα κεσεδάκι μπιγκαντίνι (που με το ίδιο μπορείς και να μαλαγρώσεις) και πας για ψάρεμα. Επίσης, υπάρχει ποικιλία οικονομικών και αποδοτικών δολωμάτων που θα μπορέσεις να δεις στη γενική θεματική ενότητα για το εγγλέζικο. Επιπρόσθετα, πλέον υπάρχει αρκετή ποικιλία εξοπλισμού και σε αρκετά προσιτές τιμές, απ ότι συνέβαινε τα προηγούμενα χρόνια. Τώρα για το αν είναι δύσκολο, με λίγη μελέτη θα μπορέσεις να δεις μέσα απο άρθρα ή και απο το youtube πως στήνεται μια αρματωσιά (κοίτα για αρχή κάποια απλή και βασική και με τον καιρό, τις συνθήκες ή τις απαιτήσεις σου την τροποποιείς)Επίσης, μπορείς να ζητήσεις και απο το μαγαζί που θα αγοράσεις τα εργαλεία σου, να σου φτιάξουν την αρματωσιά και να σου δείξουν τα βασικά. Ακόμα πιο εύκολο είναι το απίκο, που είναι πιο οικονομική λύση. Το βασικότερο είναι πως θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου αν σου αρέσει το ψάρεμα με φελό γενικότερα και αν σου αρέσει και δε σε κουράζει να τον παρακολουθείς. Τέλος, θα ήθελα να σου πω, πως με το συγκεκριμένο είδος ψαρέματος θα πρέπει να οπλιστείς με αρκετή υπομονή γιατί θα έχεις να κάνεις με ψιλά εργαλεία, ψιλές πετονιές, μικρά αγκίστρια που θέλουν υπομονή στο χειρισμό τους, οι συγκινήσεις όμως που θα σου δώσει το συγκεκριμένο ψάρεμα θα είναι πολλές και αξέχαστες.

32. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον maistrosanemos για αυτό το post.:

Φήμη
    Platon's Avatar
    Αναρτ.
    22
    ..Like!!
    30
    Time Online
    Avg. Time Online
    4 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Σ ευχαριστώ πολύ Βασίλη, εκτενέστατος!

Σχετικά με το Casting, είναι απαραίτητο να έχω τρία σετ για να είμαι αποδοτικός?

Αρχικά δεν μπορώ να πάω με ένα?
    Το Casting Θάνο, όπως σου ανάφερα και πιό πάνω είναι στατικό ψάρεμα, δλδ ρίχνεις μέσα και περιμένεις να περάσει το ψάρι και να το πάρει. Όσο πιο πολλά καλάμια έχεις απλωμένα, τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες έχεις να βρεί κάποιο ψάρι ένα από τα δολώματα σου. Γι' αυτό βλέπεις μερικούς φίλους ψαράδες να έχουν απλωμένα και 5 και 6 καλάμια, ή ακόμη και περισσότερα. Μπορείς ασφαλώς να φανταστείς και την ποσότητα των δολωμάτων που καταναλώνουν σ' ένα τους ψάρεμα έτσι? Και αυτό σημαίνει γιούρο, πολλά γιούρο!
    Ο φίλος Δημήτρης παραπάνω σου ανέλυσε επίσης μερικά πράγματα, κατα την γνώμη μου πολύ σωστά. Το μόνο που θα είχα να προσθέσω είναι πως αν καταλήξεις στο απίκο, επέλεξε καλύτερα Bolognese που είναι η εξέληξη του απίκο.
    Φιλικά Βασίλης

34. Τα παρακάτω μέλη 4 έκαναν Like!! στον Platon για αυτό το post.:

Φήμη
    thanmarkou's Avatar
    Περιοχή
    Βουλιαγμένη
    Αναρτ.
    11
    ..Like!!
    46
    Time Online
    Avg. Time Online
    2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Βασίλη το τελευταίο ποστ σου ήταν καθοριστικό για τη επιλογή μου. Αποφάσισα να ασχοληθώ με Bolognese. Το μόνο που με τρομάζει και με τρόμαζε από την στιγμή που είπα να ξεκινήσω το ψάρεμα, είναι ότι είμαι εντελώς αρχάριος από κόμπους-αρματωσιες-μαλάγρες και θα είμαι μόνος μου λογικα(άντε να έρθει και ο πατέρας μου ο οποίος είναι και αυτός αρχάριος). Για αυτό και προσπάθησα να βρω τύπο ψαρέματος που δεν είναι πολύ απαιτητικός.

Αλλά αν δεν φάω τα μούτρα μου δεν πρόκειται να μάθω.

Επειδή δεν θέλω να σας κουράζω, θα ήθελα μια τελευταία ερώτηση να κάνω σχετικά με τον εξοπλισμο. Έχετε να προτείνεται low-cost καλάμι και μηχανισμό για Bolognese?

Σας ευχαριστώ όλους!

Φήμη
    Platon's Avatar
    Αναρτ.
    22
    ..Like!!
    30
    Time Online
    Avg. Time Online
    4 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Με μιά σήντομη ματιά που έριξα έχοντας πάντα υπ' όψιν την οικονομική επιλογή, κατέληξα σ' ένα σετ αρκετά αξιόλογο κατ' εμέ, αλλά και προσιτό στην τιμή.

ΚΑΛΑΜΙ. DAM Bolo Γερμανικής προελεύσεως, Action 5 - 25gr, Μήκος κλειστό 110 εκατ., Μήκος ανοιχτό 6,00 μέτρα, 6 στελέχη, βάρος 525gr. Τιμή=30 €
    Υπάρχουν βέβαια και ελαφρότερα καλάμια, γύρω στα 250 - 300 γραμμάρια, αλλά όπως καταλαβαίνεις είναι πιό ακριβά. Η επιλογή είναι δική σου, εγώ σου δίνω έναν μπούσουλα τώρα.
    ΜΗΧΑΝΑΚΙ. Daiwa Crossfire A , Μοντέλο 2500 , Ρουλεμάν 3+1 , Ταχύτητα έλξης 5,1/ 1 , Βάρος 240 γραμ. , Χωρητικότητα πετονιάς 155 μέτρα / 0,28 που σημαίνει πως αν βάλεις 18άρα ή 16άρα παίρνει άνετα 200 μέτρα. Τιμή=35-40 €Το καλό σ' αυτό το μηχανάκι είναι πως κάνει και για Spinning, με άλλο καλάμι φυσικά.
    Όλα αυτά για μπούσουλα είπαμε έτσι? Μην παρεξηγηθώ, δεν κάνω καμία διαφήμηση, ούτε έχω κάποιο όφελος, απλά τυχαία τα επέλεξα.
    Όσο για την την τεχνική μπορείς , μπορείς να μάθεις τα πάντα στο Internet.
    Φιλικά Βασίλης

37. Τα παρακάτω μέλη 5 έκαναν Like!! στον Platon για αυτό το post.:

Φήμη
    thanmarkou's Avatar
    Περιοχή
    Βουλιαγμένη
    Αναρτ.
    11
    ..Like!!
    46
    Time Online
    Avg. Time Online
    2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Σ ευχαριστώ Βασίλη για τις κατευθυντήριες οδηγίες. Θα τα μελετήσω.

Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    athanassios's Avatar
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Αναρτ.
    62
    ..Like!!
    106
    Όνομα:
    Τσομακιαν Θανασης
    Time Online
    3 Days 6 Hours 59 Minutes 25 Seconds
    Avg. Time Online
    15 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    21
    Θανο καλα σου τα λεει ο Βασιλης για το μπολονεζ.Και κατα την δικη μου γνωμη ειναι καλο να ξεκινισεις απο αυτο.Να μαθεις πεντε βασικα πραγματα γιαυτο το ειδος ψαρεματος και μετα αν θελεις πας και στο απικο(αν και δεν νομιζω).Καλα ειναι ομως πρωτα να εξικοιωθεις με το καλαμι και με τον τροπο που κανεις τις βολες σου (μπροστα σου η και μακρυτερα) με την βυθομετρηση και καποιες αλες λεπτομεριες που σου κανουν την ζωη σου πιο ευκολη.Αυτο ομως για να γινει καλο ειναι να ξεκινισεις απο ευκολες επιφανειες και οχι κακοτραχαλες(εξωτερικα).Απο λιμανια πρωτα η απο ακτες που εχουν επιπεδους βραχους για να πηγενοερχεσε απο την μια ακρη του καλαμιου στην αλη.Φαντασου νασε σε κανενα κατσαβραχο και να σου τηλιχτει η μανα η το παραμαλο στην μυτη του καλαμιου.Θα πηδας σαν το κατσικι απο βραχο σε βραχο χωρια την κακοποιηση του καλαμιου.Η προταση του βασιλη για ενα οικονομικο καλαμι ειναι πολυ καλη.Αν το μαθεις και το αγαπησεις οι συνγκινισεις εινα τεραστιες.Και πιστεψεμε θα σου φανουν μετα λιγα τα λεφτα για ενα καλο καλμι.Κατα την ταπεινη μου αποψη τα καλαμια μπολονεζ ειναι απο τους μεγαλυτερους φονιαδες.Χρονια το ψαρευω και ειναι καποιοι μηνες του χρονου που δεν ακουμπαω αλλο καλαμι.Μαλαγρωνε, ξεκινα με τα ψιλα και θα ερθουν και τα χοντρα.Να εχεις ορεξη για σκαρφαλωμα και για πολυ ψαξημο και θα ανταμιβεσαι πολυ συχνα.
    ΥΓ.Και το καλυτερο.. στα βραχια δεν γινετε αυτο ο κακος χαμος που γινετε στις παραλιες με αμουδα,καθε πεντε μετρα και καλαμι και μπερδεματα νευρα και πολα αλλα.

40. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον athanassios για αυτό το post.:

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας