+ Απάντηση στο Θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 9 από σύνολο 9

Θέμα: Τη βοήθεια του κοινού παρακαλω!!!

Φήμη
    Cocovios's Avatar
    Περιοχή
    Πρεβεζα
    Αναρτ.
    5
    ..Like!!
    0
    Όνομα:
    Σωτήρης...
    Time Online
    17 Hours 19 Minutes 40 Seconds
    Avg. Time Online
    3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0

Τη βοήθεια του κοινού παρακαλω!!!

Γειά σας φιλοι...
    Καταρχήν να πω ένα τεράστιο ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές και πληροφορίες που βρίσκουμε εδώ μέσα όλοι εμείς οι αρχαριοι.Σκέφτομαι να ξεκινήσω το spinning και είμαι στη φάση της έρευνας.Έχω καταλήξει σε καποια καλαμια αλλά λόγο απειρίας θα ήθελα την γνώμη σας.
    1.balzer edition im 12 spin 45 2.75
    2.daiwa r nessa sea bass 2.74
    3.oceanic spider II 2.70
    και από μηχανάκι το okuma trio high speed 30s ή 40s
    Ποια είναι η γνώμη σας για αυτό το μηχανάκι και αν είναι οκ, με ποιο καλαμι θα είχε καλύτερο συνδυασμο;
    Καλοδεχουμενες και αλλες προτασεις, αρκει να είναι απο τα χρηματα αυτα και κατω.
    Ευχαριστώ πολυ...

Φήμη
    Cocovios's Avatar
    Περιοχή
    Πρεβεζα
    Αναρτ.
    5
    ..Like!!
    0
    Όνομα:
    Σωτήρης...
    Time Online
    Avg. Time Online
    3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Ξέρω είναι χιλιοειπωμενο το θέμα και ίσως να έχει κουράσει λίγο τα παιδιά που γνωρίζουν και απαντούν, όμως όπως λένε η αρχή είναι το ήμισυ του πάντως και επειδή απ' ότι κατάλαβα τα ψάρια που βγαινουν στο spinning είναι λίγα, με το λάθος εξοπλισμό ίσως γίνουν τιποτα και για τους πιο πολλους η συνεχεια ειναι γνωστη...ξενερωμα, απογοητευση και μετα μια ακομη αγγελια πωλειται καλαμι (όσον αφορα εμενα η υπομονη μου ειναι τεράστια οταν θελω να πετυχω κατι) γιαυτό η εμπειρία όσων γνωρίζουν είναι πολυτιμη.Τέλος πάντων, λέω τελικά να πάρω το oceanic και να το συνδυάσω με το 30s...

3. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Cocovios για αυτό το post.:

Φήμη
    Taskano's Avatar
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    68
    ..Like!!
    65
    Όνομα:
    ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΪΛΑΣ
    Time Online
    3 Days 10 Hours 17 Minutes 45 Seconds
    Avg. Time Online
    16 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    12
    Εγω εχω το oceanic avaron φίλε μου εδώ κ 1 χρόνο. Μια χαρά τη κάνει τη δουλειά του. Είναι βέβαια για heavy spinning. Καλό μου έχει βγει,αν και άλλο μοντέλο από αυτό που ενδιαφέρεσαι να πάρεις. Καλό πλυσιματάκι του κάνω με ένα μωρομάντηλο μετά από ψάρεμα. Οι οδηγοί του είναι σα καινούριοι και το νήμα το δέχονται χωρίς να το φθείρουν. 30s μηχανισμός κ είσαι ότι πρέπει για να ξεκινήσεις.

Φήμη
    Taskano's Avatar
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    68
    ..Like!!
    65
    Όνομα:
    ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΪΛΑΣ
    Time Online
    Avg. Time Online
    16 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    12
    Όλο το χειμώνα πέρσι ψάρευα στην Αττική και δεν είχα πιάσει λέπι. Το είχα ρίξει το φταίξιμο στο καλάμι,στο μηχανισμό, στο χρώμα του νήματος, στα κινέζικα και φθηνά τεχνητά. Μέχρι που ήρθε το καλοκαίρι και ψάρεψα σε νησί. Εκεί έγινα ξαφνικά φανταστικός ψαράς και αποθέωσα το φθηνό μου καλαμάκι που τελικά ήξερε να βγάζει ψάρια άνω του κιλού χωρίς κόπο. Το γράφω όλο αυτό για να σε καθυσηχάσω λίγο όσον αφορά το κυνήγι για το καλύτερο καλάμι και μηχανισμό εκεί έξω. Ο βασικός κανόνας σίγουρα είναι ότι όσο πιο ακριβό,τόσο το καλύτερο. Αλλά με καλαμάκι της εν λόγω εταιρίας που ακούγεται εδώ μέσα και με σωστό μέγεθος μηχανισμού στα 30s, θα ξεκινήσεις μια χαρά. Ο δικός μου μηχανισμός είναι της okuma,κι αυτος για τα λεφτα του εδώ και ένα χρόνο, με έχει υπερκαλύψει. Το βασικό είναι να ζυγίσει σωστά το καλάμι με το μηχανισμό. Δύσκολο εδώ μέσα να βρεις κάποιον που έχει το ίδιο καλάμι και μηχανισμό με αυτά που θες να πάρεις για να σου εκφέρει άποψη ότι το oceanic spider 2 δένει σα σύνολο τέλεια με το μηχανισμό ocuma 30s που θες να αγοράσεις. Πρέπει να αγοράσεις πρώτα το καλάμι και μετά να δοκιμάσεις επάνω αν κάθεται και αν ζυγίζει όπως λέμε το καλάμι σωστά. Είσαι σε καλό δρόμο πάντως με το 30s νούμερο για medium σπινοκάλαμο. Επίσης θεωρώ ότι το medium spinning που θα κινηθείς, είναι ότι καλύτερο για τις θάλασσές μας. Άμα βρεις και τον ψαρότοπό σου, θα το αγαπήσεις.

6. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Taskano για αυτό το post.:

Φήμη
    Taskano's Avatar
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    68
    ..Like!!
    65
    Όνομα:
    ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΪΛΑΣ
    Time Online
    Avg. Time Online
    16 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    12

Unhappy

Το super fast action μόνο να προσέξεις στο καλάμι αν πάρεις το oceanic spider 2. Που σημαίνει ότι πάντα να τηρείς το βάρος των τεχνητών που θα βάλεις επάνω(το πολύ μέχρι 50γραμμάρια δηλαδή), τις μεταφορές του καλαμιού μέσα στο αμάξι(η μύτη του καλαμιού να μη πιέζεται), να έχεις σωστά φρένα στο ψάρεμα και νήμα επάνω αντοχής σε κιλά όσα αντέχει. Επιπλέον προσοχή στα βράχια, όχι χτυπήματα της μύτης του καλαμιού στα βράχια. Μη σε προβληματίζουν όλα τα παραπάνω. Αν τα τηρείς, θα το χαρείς το καλάμι για πολύ πολύ καιρό. Δεν είμαι κ ο πιο έμπειρος που θα μπορουσε να σου απαντήσει, προσπάθησα όμως με τα όσα έχω διαβάσει εδώ κ 1 χρόνο που ασχολούμαι με το σπινινγκ που έχει γινει ο κόσμος μου όλος.

8. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Taskano για αυτό το post.:

Φήμη
    Cocovios's Avatar
    Περιοχή
    Πρεβεζα
    Αναρτ.
    5
    ..Like!!
    0
    Όνομα:
    Σωτήρης...
    Time Online
    Avg. Time Online
    3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Ευχαριστώ πολύ φίλε taskano για τις συμβουλες σου και τον κόπο σου.Από ψαρότοπους συνήθως θα κινουμε γύρω από την περιοχή μου (Πρεβεζα).Από ότι άκουγα από παλιά, από φίλους και γνωστούς έχει όλα τα είδη που στοχεύει το spinning...

Φήμη
    Cocovios's Avatar
    Περιοχή
    Πρεβεζα
    Αναρτ.
    5
    ..Like!!
    0
    Όνομα:
    Σωτήρης...
    Time Online
    Avg. Time Online
    3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Έχει πέσει πολύ διάβασμα τελευταια,
    καιρός και για πολύ περπάτημα...

Φήμη
    Taskano's Avatar
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    68
    ..Like!!
    65
    Όνομα:
    ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΪΛΑΣ
    Time Online
    Avg. Time Online
    16 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    12
    Πρέβεζα....είσαι στη φωλιά. Ζήλεψα. Καλά ψαρέματα φίλε μου.

Φήμη
    Cocovios's Avatar
    Περιοχή
    Πρεβεζα
    Αναρτ.
    5
    ..Like!!
    0
    Όνομα:
    Σωτήρης...
    Time Online
    Avg. Time Online
    3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Να σαι καλά φίλε, καλά ψαρέματα σε ολους.Εδώ θα μαστε και θα τα λεμε...

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας