+ Απάντηση στο Θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 10 από σύνολο 10

Θέμα: Λίγα λόγια για εμένα και οι απορίες μου.

Φήμη
    sotirisstef's Avatar
    Αναρτ.
    12
    ..Like!!
    60
    Time Online
    1 Day 16 Hours 50 Minutes 19 Seconds
    Avg. Time Online
    8 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0

Λίγα λόγια για εμένα και οι απορίες μου.

Καλησπέρα, είμαι 17 και ασχολούμε καμιά 10ριά χρόνια με το ψάρεμα με πολύ αγάπη και υπομονή.Είμαι κατά τον πατέρα μου (ο οποίος κάνει μόνο συρτή από σκάφος) ένας απο τους καημένους όπως μας αποκαλεί παράκτιους ψαράδες που πάνε από φάρους σε λιμάνια και σε βράχια για να ασκήσουν το χόμπι τους χωρίς βέβαια να έχει ο ίδιος ιδιαίτερες επιτυχίες στο ψάρεμα.Έχω ασχοληθεί αρκέτα τον καιρό που έχω ψαρέψει με το spinning όπου και έχω ξοδέψει τα περισσότερα λεφτά μου χωρίς καμία επιτυχία(!), με το shore jigging που έχω ψαρέψει μόλις 6 ώρες οι οποίες ήταν αρκετές για να με κάνουν να αγαπήσω την τεχνική αλλά και για να πιάσω μια παλαμίδα του κιλού(!) και φυσικά με πολυάγκυστρα και απίκο σε λιμάνια με αρκετά αλλά όχι τόσο αξιόλογα ψάρια.
    Σχετικά με τις απορίες μου, λίγα χιλιόμετρα έξω από το χωριό μου σε σημείο με βράχια και αρκετά δύσκολα προσβάσιμο έχω πάει 2 φορές.Την 1η για μπάνιο και άραγμα, πήρα όμως και ένα σπινοκάλαμο με ένα μονάγκιστρο στο τέλος της μπετονιάς και τεμαχιασμένη σαρδέλα (ούτε βαρίδι δεν είχα βάλει σοβαρά χαχα).Με πολύ άνεμο λοιπόν, 6,7 μποφορ να χτυπάει από τα πλάγια, το μονάγκιστρο πήγαινε μόλις μερικά μέτρα στη θάλασσα.Στο 20λεπτο, όταν και αποφάσησα να τα μαζέψω και με το καλάμι παρατημένο με ανοιχτά τα φρένα το μαζεύω με μια μισόκιλη ούγενα να κρέμεται απο το αγκίστρι, κι όμως! Την επόμενη φορά, ψαρεύοντας με μπόμπα από ιχθυοτροφή φεύγω πάλι στο 20λεπτο με έναν σαργό 650 γρ.Το ερώτημά μου, ποια θεωρείται την καταλληλότερη τεχνική να ασχοληθώ για το σημείο αυτό; (λάβετε υπ'όψιν επίσης ότι το σημείο έχει πολλά σκαλώματα και ότι το καλοκαίρι που ψαρεύω κυρίως το χτυπάει έντονα ο βοριάς).
    2η και τελευταία μου απορία (προς το παρών χαχα) είναι μια μάλλον άτοπη σύγκριση που έκανα μεταξύ spinning-shore jigging με αφορμή μια κουβέντα που έκανα με έναν σπινερά ενω εγώ έκανα shore όταν με ρώτησε πως και ψαρεύω με πλάνο και του απάντησα ότι το προτιμάω γιατί μπορώ να ψάχνω όλα τα επίπεδα του βυθού και μου απάντησε λέγοντας ''Δεν έχεις κι άδικο''.Έπειτα από όλη την απογοήτευση που έχω ζήσει λοιπον στο spinning έρχομαι και ρωτώ.Γιατί κάποιος να προτιμήσει τεχνιτό από πλάνο όταν ο πλάνος προσφέρει καλύτερη βολή μεγαλήτερο εύρος ψαριών και ψάρεμα σε όλα τα βάθη;
    Ήρωας όποιος διαβάσει μέχρι τέλους και ευχαριστώ πάρα πολύ.

2. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον sotirisstef για αυτό το post.:

Φήμη Φήμη Φήμη
    gziakkas's Avatar
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Αναρτ.
    220
    ..Like!!
    445
    Όνομα:
    Γεώργιος Ζιάκκας
    Time Online
    3 Weeks 3 Days 6 Hours 36 Minutes 11 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 58 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    42
    Σχετικά με το ερώτημα πλάνος ή τεχνητό θα σου απαντήσω από την εμπειρία μου ότι τα αρπακτικά όσο πλησιάζουμε προς το καλοκαίρι, προτιμάνε τα τεχνητά ενώ όσο απομακρυνόμαστε από το καλοκαίρι και οδεύουμε προς τον χειμώνα (μετά τον Οκτώβριο) προτιμάνε πλάνους. Όλα αυτά χωρίς να υπάρχει κάποιος γενικός κανόνας. Προσωπικά όταν πηγαίνω για Shore Jigging έχω μαζί και το σπινοκάλαμο. Εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και από το βάθος στην περιοχή που ψαρεύεις και από τα μικρόψαρα που κυκλοφορούν ακόμα και από τις καιρικές συνθήκες(ηλιοφάνεια-συννεφιά θερμοκρασία-θερμοκρασία νερού- μέση ατμοσφαιρική πίεση κτλ.. Συνήθως προσπαθούμε το δόλωμα μας να εξομοιώσει στο μέγεθος και το χρώμα τα μικρόψαρα του ψαρότοπου.

4. Τα παρακάτω μέλη 4 έκαναν Like!! στον gziakkas για αυτό το post.:

Φήμη
    sotirisstef's Avatar
    Αναρτ.
    12
    ..Like!!
    60
    Time Online
    Avg. Time Online
    8 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Καλοκαίρι έχω ψαρέψει ώρες ατελείωτες spinning και το μόνο που έχω δει είναι τα αρπακτικά να κυνηγούν τα τεχνιτά μέχρι το 1 μέτρο όπου και αναγκάζομαι να τα σηκώνω.Μπορείς να διακρίνεις κάποιο δικό μου σφάλμα ή είναι κάποιο είδος ευφυίας που έχουν μόνο τα ψάρια στο μέρος μου;

Moderator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.786
    ..Like!!
    2.050
    Thanked 2.572 Times in 1.013 Posts
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    2 Months 2 Weeks 3 Days 50 Minutes 37 Seconds
    Avg. Time Online
    6 Minutes 16 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    199
    17 χρονών με τέτοια ροή σύνταξης λόγου και ορθογραφία...πολλά μπράβο απο εμένα. Για τα του spinning θα μιλήσουν οι ειδικοί.

7. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Φήμη
    sotirisstef's Avatar
    Αναρτ.
    12
    ..Like!!
    60
    Time Online
    Avg. Time Online
    8 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, προσπαθώ μιας και δίνω πανελλήνιες φέτος.

9. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον sotirisstef για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.786
    ..Like!!
    2.050
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    2 Months 2 Weeks 3 Days 50 Minutes 37 Seconds
    Avg. Time Online
    6 Minutes 16 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    199
    Καλή επιτυχία εύχομαι, τις βάσεις τις έχεις για τα καλά πάντως.

11. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Pri's Avatar
    Αναρτ.
    270
    ..Like!!
    273
    Time Online
    1 Week 4 Days 7 Hours 59 Minutes 40 Seconds
    Avg. Time Online
    55 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    41
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από sotirisstef Προβολή Ανάρτησης
    Καλησπέρα, είμαι 17 και ασχολούμε καμιά 10ριά χρόνια με το ψάρεμα με πολύ αγάπη και υπομονή.Είμαι κατά τον πατέρα μου (ο οποίος κάνει μόνο συρτή από σκάφος)
    Αν υπάρχει σκάφος δοκίμασε να κάνεις spinning (και shore jigging) από το σκάφος. Θα εκπλαγείς!

Έχω ασχοληθεί αρκέτα τον καιρό που έχω ψαρέψει με το spinning όπου και έχω ξοδέψει τα περισσότερα λεφτά μου χωρίς καμία επιτυχία(!), με το shore jigging που έχω ψαρέψει μόλις 6 ώρες οι οποίες ήταν αρκετές για να με κάνουν να αγαπήσω την τεχνική αλλά και για να πιάσω μια παλαμίδα του κιλού(!) και φυσικά με πολυάγκυστρα και απίκο σε λιμάνια με αρκετά αλλά όχι τόσο αξιόλογα ψάρια.
    Παράξενο να μην έχεις επιτυχίες (καμία λες) στο spinning και να έχεις στο shore. Συνήθως ανάποδα πάει αυτό. Και η παλαμίδα είναι από τα κατ' εξοχήν ψάρια που χτυπάνε στο spinning και κάποιες φορές χτυπάνε και στο shore. (αν παίξεις λίγο ψηλότερα απ' ότι συνήθως)

Να σε ρωτήσω κατ' αρχάς πως μαζεύεις στο spinning; Κάνεις κάποιο χτύπημα; Ή απλή ανάκτηση;

Πες μας και στο περίπου (δεν χρειάζεται το ακριβώς-θα σου πρότεινα μάλιστα να το αποφύγεις το ακριβώς...) που ψαρεύεις.
    Το ερώτημά μου, ποια θεωρείται την καταλληλότερη τεχνική να ασχοληθώ για το σημείο αυτό; (λάβετε υπ'όψιν επίσης ότι το σημείο έχει πολλά σκαλώματα και ότι το καλοκαίρι που ψαρεύω κυρίως το χτυπάει έντονα ο βοριάς).
    Για τις τεχνικές που μπορείς να ψαρέψεις το μέρος, μόνο για κάποιες από την οικογένεια της τεχνικής του spinning μπορώ να μιλήσω. Σίγουρα spinning και LRF μπορείς να κάνεις, ανεξαρτήτως βάθους. Το shore jigging θέλει κάποιο βάθος. Τι βάθος έχει το σημείο;

Τα πολλά σκαλώματα θετικό-θετικότατο είναι και ένδειξη καλού μέρους. Όσες περισσότερες κρυψώνες έχει για τα ψάρια τόσο πιο πιθανό είναι να είναι κι εκεί. Ψάξε το λιγάκι, όλο και κάτι θα έχει. Βούτα και με καμιά μάσκα να το κοιτάξεις.

2η και τελευταία μου απορία (προς το παρών χαχα) είναι μια μάλλον άτοπη σύγκριση που έκανα μεταξύ spinning-shore jigging με αφορμή μια κουβέντα που έκανα με έναν σπινερά ενω εγώ έκανα shore όταν με ρώτησε πως και ψαρεύω με πλάνο και του απάντησα ότι το προτιμάω γιατί μπορώ να ψάχνω όλα τα επίπεδα του βυθού και μου απάντησε λέγοντας ''Δεν έχεις κι άδικο''.Έπειτα από όλη την απογοήτευση που έχω ζήσει λοιπον στο spinning έρχομαι και ρωτώ.Γιατί κάποιος να προτιμήσει τεχνιτό από πλάνο όταν ο πλάνος προσφέρει καλύτερη βολή μεγαλήτερο εύρος ψαριών και ψάρεμα σε όλα τα βάθη;
    Όχι δεν έχεις δίκιο.

Ο πλάνος είναι σκέτο μέταλλο, και θέλει διπλή προσπάθεια για να γίνει αληθοφανής (...και τριπλή μαστοριά). Τα ψαράκια που spinning και οι σιλικόνες αυτό το κάνουν κι από μόνα τους. Ακόμα και με απλή ανάκτηση ψάρια θα πάρεις. Άντε κάνε απλή ανάκτηση στο shore κι αν πιάσεις κάτι να το πας γρήγορα σε οφθαλμίατρο, γιατί πρέπει να έπιασες το τυφλόψαρο...

Άσε που δεν μπορείς τόσο καλά να ψάξεις την επιφάνεια με το shore. Όσο γρήγορα και να το φέρεις.

Ο πλάνος δεν είναι "δια πάσαν νόσον" (όπως άλλωστε ούτε κι οι σιλικόνες ή τα popper ή τα minnow) αλλά το καθένα είδος τεχνητού έχει την δική του χρήση.

Παράθεση Αρχική ανάρτηση από gziakkas Προβολή Ανάρτησης
    Σχετικά με το ερώτημα πλάνος ή τεχνητό θα σου απαντήσω από την εμπειρία μου ότι τα αρπακτικά όσο πλησιάζουμε προς το καλοκαίρι, προτιμάνε τα τεχνητά ενώ όσο απομακρυνόμαστε από το καλοκαίρι και οδεύουμε προς τον χειμώνα (μετά τον Οκτώβριο) προτιμάνε πλάνους. Όλα αυτά χωρίς να υπάρχει κάποιος γενικός κανόνας. Προσωπικά όταν πηγαίνω για Shore Jigging έχω μαζί και το σπινοκάλαμο. Εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και από το βάθος στην περιοχή που ψαρεύεις και από τα μικρόψαρα που κυκλοφορούν ακόμα και από τις καιρικές συνθήκες(ηλιοφάνεια-συννεφιά θερμοκρασία-θερμοκρασία νερού- μέση ατμοσφαιρική πίεση κτλ.. Συνήθως προσπαθούμε το δόλωμα μας να εξομοιώσει στο μέγεθος και το χρώμα τα μικρόψαρα του ψαρότοπου.
    Θα συμφωνήσω γενικά (μικρές διαφοροποιήσεις) και θα γράψω και την δική μου εμπειρία. (που από χρονιά σε χρονιά μπορεί και να αλλάζει)

Θα ξεκινήσω από Δεκέμβρη. Από Δεκέμβρη μέχρι και μέσα Μάρτη στην περιοχή μου (ανατολική Πελοπόννησος) παίζουν καλύτερα τα τεχνητά. Στο ψάρεμα παίρνω μαζί καλάμι του spinning αλλά και του shore. Ψαρεύω 70% spinning 30% shore.

Από μέσα Μάρτη μέχρι και Ιούνιο καλύτερα μου δουλεύουν οι πλάνοι αλλά τα τεχνητά ακόμα δίνουν. Στο ψάρεμα παίρνω μαζί καλάμι του shore αλλά και του spinning. Ψαρεύω 50% spinning 50% shore.

Από Ιούνιο μέχρι Σεπτέμβριο αρχές κυρίως LRF. Εδώ όμως δουλεύουν και οι τρεις τεχνικές. Παίρνω όλα τα καλάμια μαζί και κάνω 50% LRF 40% Shore 10% spinning. (εντάξει προσωπική προτίμηση)

Από Σεπτέμβρη μέχρι και Δεκέμβρη κυρίως shore. Όσο είναι πιο ζεστά ακόμα θα κάνω και LRF μετά το γυρνάω στο spinning. Παίρνω όλα τα καλάμια μαζί (στην αρχή τουλάχιστον) και κάνω 70% Shore 30% spinning & LRF.

Eging δεν κάνω ακόμα και δεν έχω γνώση, κυρίως επειδή δεν έτυχε, ίσως του χρόνου να το δοκιμάσω.

Αυτή είναι σήμερα η προσωπική μου εμπειρία. Το κάθε είδος έχει την ώρα του και τον χρόνο του. Επιμονή και υπομονή χρειάζεται. Γενικά το spinning θα σου δώσει πιο πολλά ψάρια και πιο συχνά. Το shore θα σου δώσει όμως τα πιο καλά και τα πιο μεγάλα (συνήθως).

Υ.Γ.
    ...για φέτος άστο λιγάκι το ψάρεμα, προέχουν οι πανελλήνιες. Μιλάω και ως καθηγητής τώρα.

13. Τα παρακάτω μέλη 4 έκαναν Like!! στον Pri για αυτό το post.:

Φήμη
    sotirisstef's Avatar
    Αναρτ.
    12
    ..Like!!
    60
    Time Online
    Avg. Time Online
    8 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Pri, να σου πω την αλήθεια μου έχει περάσει από το μυαλό να κάνω shore και spinning από το σκάφος αλλά είχα διστάσει σκεφτόμενος ότι το ψάρεμα από σκάφος και από ακτή είναι τελείως διαφορετικά σε θέμα καλαμιών, μηχανισμών σχεδόν τα πάντα και απλά δεν το επιχείρησα ποτέ.Τώρα μου το είπες και εσύ θα το δοκιμάσω.
    Spinning κάνω πολύ σπάνια με απλή ανάκτηση συνήθως κάνω απαλά χτυπήματα με μεταβαλλόμενο ρυθμό και ταυτόχρονα παίζω και με την ταχύτητα (γρήγορη, κανονική και αργή ανάκτηση).Δεν πιστεύω ότι φτέει αυτό ίσως να είναι η ατυχία και να πρέπει να επιμείνω απλώς ακόμα περισσότερο.
    LRF φαίνεται ιδανικό για το μέρος και όταν τελειώσω θα ξεκινήσω το ψάξιμο (να πάρω τις γνώσεις που χρειάζομαι γιατί ξέρω ελάχιστα πράγματα για αυτήν την τεχνική, εξοπλισμό και τέλος να ξεκινήσω).Σκευτόμουν ακόμα και κάποιο είδος casting αλλά πάλι δεν έχω ιδέα από casting.
    Δεν συνηθίζω να είμαι απόλυτος σε τίποτα απλά διακρίνω και υποστηρίζω ορισμένα πλεονεκτήματα που έχει το βάρος ενός μεταλικού πλάνου σε σύγκριση με ένα τεχνιτό.Φυσικά και υπάρχουν πράγματα που ένας πλάνος δεν μπορεί να κάνει όπως π.χ. να ψαρέψει αποκλειστικά αφρό γι'αυτό και εκεί γίνεται ανούσια η συζήτηση, χωρίς όμως να σταματώ να πιστεύω ότι σε γενική εικόνα ένας πλάνος υπερέχει του τεχνιτού.
    Ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες να γράψεις όλα αυτά.

15. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον sotirisstef για αυτό το post.:

Pri's Avatar
    Αναρτ.
    270
    ..Like!!
    273
    Time Online
    1 Week 4 Days 7 Hours 59 Minutes 40 Seconds
    Avg. Time Online
    55 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    41
    Ναι να το δοκιμάσεις από σκάφος με τον εξοπλισμό που έχεις ήδη. Θα με θυμηθείς.

Όσο για τον τρόπο ανάκτησης στο spinning. Αν έχεις υπομονή ακόμα και με απλή ανάκτηση, ψάρια θα πάρεις. Απλά καλό είναι να είσαι πιο "τεχνικός" και με μεγαλύτερη ποικιλία χτυπημάτων, ώστε να μπορείς να ελκύεις όλα τα είδη ψαριών. Και μην ξεχνάς τις παύσεις. Είναι πολύ παρεξηγημένες οι παύσεις μεταξύ των χτυπημάτων, αλλά αν μάθεις να τις δουλεύεις σωστά θα δεις ότι τα ψάρια (όχι όλα-τα περισσότερα όμως!) προσελκύονται περισσότερο, ακόμα και στο shore όπως έχω παρατηρήσει.

Το παραπάνω βάρος και το πιο συμπαγές του πλάνου είναι το πλεονέκτημα και το μειονέκτημά του ταυτόχρονα. Ξαναγράφω πως διαφορετική χρήση έχει ένας πλάνος και διαφορετική ένα sinking minnow (για να μιλήσουμε για κοντινά πράγματα) που αναλόγως που απευθύνεσαι και τις συνθήκες το ένα από τα δύο να κάνει την διαφορά. Δεν είναι κάτι καλύτερο από το άλλο, άλλωστε αν ήταν όλοι αυτό θα είχαμε και μόνο. Αυτή είναι η γνώμη μου, μπορεί φυσικά να κάνω και λάθος.

Καλή αρχή αύριο στα σχολεία μας. ()

17. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον Pri για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.786
    ..Like!!
    2.050
    Όνομα:
    Σπύρος