+ Απάντηση στο Θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 3 από σύνολο 3

Θέμα: προβλημα με το νημα

Φήμη
    geo79's Avatar
    Αναρτ.
    2
    ..Like!!
    0
    Time Online
    18 Hours 59 Minutes 54 Seconds
    Avg. Time Online
    3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0

προβλημα με το νημα

για σας παιδια ειμαι νεος στο spinning και εχω προβλημα με το νημα μου κανει πολλες και μικρες τουφες και αλλες φορες σκαλωνει σε εναν απο τους οδηγους και κοβετε. Νημα εχω το spiderwire stelth 0,17 καλαμι το catana 10-30 2σπαστο 2,70 και μηχανισμο τον catana 2500 και τεχνιτα απο 12γρ μεχρι25.Το νημα το περασε ο καταστηματαρχης οποτε ειναι καλα περασμενο ειναι και ο ιδιος σπιναδορος πολλα χρονια...τι μπορει να φταιει μηπως κανω καπου εγω λαθος

Φήμη
    gapost's Avatar
    Περιοχή
    Χανιά
    Αναρτ.
    46
    ..Like!!
    37
    Όνομα:
    Γιώργος Αποστολάκης
    Time Online
    4 Days 20 Hours 13 Minutes 45 Seconds
    Avg. Time Online
    23 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Φίλε geo79 αυτό το πρόβλημα το αντιμετωπίζουμε όλοι μας, συχνά η βιασύνη/απροσεξία μας, αρκούν για να μας χαλάσει η ψυχολογία και η ψαρευτική μας ημέρα. Θα σου πρότεινα (χωρίς να σημαίνει ότι αυτά που γράφω είναι οι καλύτερς συμβουλές) να αποφεύγεις τα μικρότερα τεχνητά 12-16γρ. Με το συγκεκριμένο νήμα δουλεύω τεχνητά 18-23γρ. Μετά τη βολή, θα τυλίγεις πιο σφιχτά τα μπόσικα χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα του χεριού που κρατάς το καλάμι, μη μαζεύεις το νήμα έτσι ελεύθερα χωρίς αντίσταση. Ο τρόπος ανάκτησης πρέπει να είναι τέτοιος ώστε να υπάρχει καλή συνεργασία του τεχνητού με το καλάμι και το μηχανισμό, αυτό δεν περιγράφεται με λόγια, είναι κάτι που μαθαίνεται με ώρες στη θάλασσα και σίγουρα δεν μπορεί να γίνει όταν με τα ίδια εργαλεία πετάς τεχνητά μεγάλου εύρους, π.χ. το slim minnow των 12γρ έχει τεράστια διαφορά στη βολή και στην ανάκτηση με τη σιλικόνη ή τον πλάνο των 25γρ. Τέλος, ο άνεμος, ειδικά εάν είναι κόντρα, αρκεί να μας δυσκολέψει και να μας τα κάνει όλα μαλλιά-κουβάρια, και τα νεύρα μας επίσης. Ελπίζω να σε βοήθησα, καλές ψαριές...

3. Τα παρακάτω μέλη 5 έκαναν Like!! στον gapost για αυτό το post.:

Φήμη
    geo79's Avatar
    Αναρτ.
    2
    ..Like!!
    0
    Time Online
    18 Hours 59 Minutes 54 Seconds
    Avg. Time Online
    3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    οποτε πρεπει να αρχησω την προπονηση.Σε ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση σου.Ελπιζω να στρωση η κατασταση και να παρω και γω κανα ψαρακι γιατι μεχρι τωρα εχω παρει μονο 2 σαφριδια και αυτα πριν αρκετους μηνες....

5. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον geo79 για αυτό το post.:

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας