+ Απάντηση στο Θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 3 από σύνολο 3

Θέμα: λάθη ή έλλειψη εμπειρίας?

Φήμη
    loytos's Avatar
    Αναρτ.
    3
    ..Like!!
    1
    Time Online
    3 Hours 15 Minutes 38 Seconds
    Avg. Time Online
    N/A
    Ισχύς Φήμης
    0

λάθη ή έλλειψη εμπειρίας?

καλησπέρα.ενα χρόνο τώρα ψαρεύω ξεκίνησα με ένα σετ mitchell φτηνό και πήρα και ένα shimano beast master telesurf και ένα ryobi proskyer Κάι τα δύο καλάμια τα χρησιμοποιώ.εχω ψαρέψει τον τελευταίο χρόνο Λουτράκι( και από όπου ξεκίνησα)αγίους Θεοδώρους,αναβυσσο, Τζιά, Σούνιο, Ηραίο Λουτρακίου,πάχη,αγία Μαρίνα,άγιο Δημήτριο Εύβοιας κοντά στα Στύρα και όσες φορές έχω πάει το μόνο αποτέλεσμα είναι ένα κοκκαλι και μια γερή τσιμπια
    και τράβηγμα πιθανόν (τσιπούρα),με εξαίρεση την πρώτη εβδομάδα που προτο ασχολήθηκα που επιανα κάθε μέρα 2-3 ψαράκια,λυθρινακια,μουσμουλιά,δρακαινες,μελανουρια .
    από δολώματα:ακροβάτη,Φαραώ,σουπιά,καλαμαρι,μονοδολι, σαρδέλα.
    στα σημεία που έχω δοκιμάσει δεν έχω κάποιο αποτέλεσμα καλο π.χ τσιπούρα,ψάρι καλό σε μέγεθος,παρά τσιμπίες,φαγωμένα δολώματα,και μικρά ψάρακια που επιστρέφουν στη θάλασσα κυρίως χάνους,πέρκες,σπαρακια.μανα 35αρα παράμαλλο γύρω στο 1 μέτρο Σίσσυ και μόνο αγκίστρι.κανω κάποιο λάθος?δεν υπάρχουν ψάρια?δεν ψαρεύω σωστό καιρό?π.χ βοριά κόντρα θάλασσα και μποφορ?δεν έχω σωστά εργαλεία?δεν πάω σε σωστούς τοπους?η όλα μαζί?κάποιος ποιο έμπειρος ας μου δώσει συμβουλές-απαντησεις.ευχαριστω!

2. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον loytos για αυτό το post.:

Φήμη Φήμη
    Chris_Ncm's Avatar
    Αναρτ.
    311
    ..Like!!
    1.431
    Time Online
    2 Weeks 5 Days 32 Minutes 13 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 33 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    39
    Αδερφέ καλημέρα και καλή εβδομάδα.
    Από την περιγραφή που κάνεις δεν φαίνεται κάποιο λάθος, αλλά συνήθως ρόλο παίζουν οι λεπτομέρειες αλλά και η τύχη.
    Ας δούμε μερικές λεπτομέρειες μήπως δεις εσύ αν κάνεις κάπου λάθη, λες παράμαλλο μια οργιά ναι αλλά εκεί τι πετονιά χρησιμοποιείς? Προτείνω πετονιά fluorocarbon και μόνο (αόρατη) με διάμετρο 0,22-0.30.
    Λες αγκίστρι μονό ωραία τι αγκίστρι χρησιμοποιείς και αν αυτό καλύπτεται εντελώς από το δόλωμά σου.
    Τέλος όταν ρίχνεις μετά αφήνεις κάποια μπόσικα να μπορεί το ψάρι να πάρει μέτρα?
    Αυτά για αρχή !

4. Τα παρακάτω μέλη 4 έκαναν Like!! στον Chris_Ncm για αυτό το post.:

Φήμη
    loytos's Avatar
    Αναρτ.
    3
    ..Like!!
    1
    Time Online
    3 Hours 15 Minutes 38 Seconds
    Avg. Time Online
    N/A
    Ισχύς Φήμης
    0
    καλημέρα.μανα χρησιμοποιώ 30αρα fluorocarbon.
    στο αγκίστρι αφήνω μόνο την μύτη του Αγκιστρίου από έξω από το δόλωμα και νούμερο 2-3 και στα τελευταία ψαρέματα 3-4 φορές αφήνω πλέον μποσικα.και ίσως πρέπει να βελτιώσω τεχνική ρίψης...
    το γνωρίζω ότι θέλει σίγουρα τύχη και άλλες παραμέτρους
    όπως καλή τοποθεσία,να πεινάνε τα ψάρια,καιρός και σίγουρα πολλές επισκέψεις σε κάποιο ψαρότοπο. ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

6. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον loytos για αυτό το post.:

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας