+ Απάντηση στο Θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 2 από σύνολο 2

Θέμα: Δολώματα και βυθός

Φήμη
    Nocture's Avatar
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Αναρτ.
    16
    ..Like!!
    9
    Όνομα:
    Petros
    Time Online
    20 Hours 7 Minutes 1 Second
    Avg. Time Online
    4 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0

Δολώματα και βυθός

Καλησπέρα παιδιά,

Θα ήθελα τα φώτα σας !! Τώρα το καλοκαίρι θα ψαρέψω σε ένα μέρος που ο βυθός του έχει μικρά πετραδάκια, καθόλου βράχους (άρα και σκαλώματα) δεν έχει φύκια καθόλου και βαθαίνει απότομα (δεν ξέρω την ορολογία αυτού του βυθού). Δηλαδή μπαίνεις και μετά απο 5 βήματα δεν πατάς. Τα ψάρια που έχω πιάσει ειναι πολλούς κακαρέλους και τσιπουρίτσες, συνήθως το βράδυ. έχω βρει και πορφύρα μεσα στην θάλασσα. Παραδίπλα έχει και μαρίνα. Θα ήθελα να ρωτήσω με αύτα τα δεδομένα ποια δολώματα θα κάνουν καλυτερη δουλεια??

Εγώ όταν είχα πάει και έβγαλα κομμάτια ηταν με ακροβάτη μόνο. άλλο καλό δόλωμα φαντάζομαι ειναι μανα-τσουτσούνι και πορφύρα. Καραβιδάκι, φαραώ, μαύρο θα έκανε δουλεία? Επίσης υπάρχει περίπτωση με τέτοιο βυθό να έχει καμια σουπία να ψαρέψω? Τέλος, καμιά φορά το απόγευμα σε αυτή την παραλία βλέπω μικρά ψαράκια να πετάνε έξω απο το νερό? Σημαίνει αυτό οτι τα κυνηγάει τίποτα μεγάλο πχ τόνος? Να ρίξω και κανένα τεχνητό η δύσκολα για τέτοια ψάρια να υπάρχουν εκει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και όποιος θέλει να δώσει πληροφορίες και για άλλους βυθούς πχ αμμουδα κλπ και δολωματα θα ηταν τέλεια για όλους μας!!!

Φήμη
    Alexsuzuki's Avatar
    Περιοχή
    Αθηνα-κυψελη
    Αναρτ.
    237
    ..Like!!
    109
    Όνομα:
    Αλεξανδρος
    Time Online
    2 Weeks 5 Days 3 Hours 29 Minutes 42 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 32 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    29
    χωρις να ειμαι ειδικος αυτο που ξερω να σου πω ειναι οτι το καλυτερο δολωμα ειναι αυτο που εχει το τοπος που θα ψαρεψεις .
    εγω πχ δουλευω πολυ ακροβατη, καραβιδακι πρασινο, σαρδελα, γαριδα και καλαμαρι. Και στην καθετη και στο καστινγκ
    αναλογα με την ημερα τους τσιμπανε σε ολα
    εχω δουλεψει και με φαραω μερικες φορες αλλα τον ειχε φερει φιλος . δεν παω να δωσω τοσα λεφτα για τα χαζοψαρεματα που κανω.

τα απογευματα οταν βλεπεις τα μικρα ψαρακια να πηδανε εξω απο το νερο τοτε παρατα το καλαμι του καστινγκ και πιασε το καλαμι του σπινινγκ και πετα τα τεχνητα ψαρακια προς το μερος τους
    ειναι οπως το εγραψες: μεγαλο ψαρι κυνηγαει τα μικρα

αν δεν εχεις καλαμι για σπινινγκ μπορεις να κανεις καπως την ιδια δουλεια με το καλαμι του καστινγκ με μπομπαρδα και μικρο τεχνητο ψαρακι πανω σε αυτην
    θα βρεις περισσοτερες πληροφοριες γιαυτη την τεχνικη στο φορουμ

+ Απάντηση στο Θέμα

Ετικέτες Θέματος

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας