+ Απάντηση στο Θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 9 από σύνολο 9

Θέμα: Καλάμι - μηχανισμός για ζωντανά δολώματα.

Φήμη
    OUTDOORMAN's Avatar
    Αναρτ.
    15
    ..Like!!
    1
    Όνομα:
    Αρης
    Time Online
    4 Days 14 Hours 13 Minutes 30 Seconds
    Avg. Time Online
    22 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0

Καλάμι - μηχανισμός για ζωντανά δολώματα.

Στην αναζήτηση για καλάμι - μηχανισμό , που θα είναι κατάλληλο για δυο εργασίες.
    1. Σύλληψη ζωντανών δολωμάτων (Zαργάνες- Καλαμάρια - Σουπιές - Κεφαλόπουλα - Γυλους κλπ ) για το Heavy Casting.
    2. Ελαφρό Spinning + ψαρεμα με διαφορες τεχνικές - Ζωντανών ελαφρών βαρων- Γαριδας κ Μικρόψαρων - Χελιων- Καβουριών.

Διαθέσιμο ποσό εως 200 ευρώ.

* Καλάμι μαλλον κάτι σαν το Οkuma Dead Ringer 6 - 21 αλλά θα ηθελα την απόψη κ προτάσεις από τους γνώστες - για οτι πιο ποιοτικό σε αυτά τα χρηματα.

Φήμη
    gapost's Avatar
    Περιοχή
    Χανιά
    Αναρτ.
    46
    ..Like!!
    37
    Όνομα:
    Γιώργος Αποστολάκης
    Time Online
    4 Days 18 Hours 59 Minutes 53 Seconds
    Avg. Time Online
    23 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Θεωρώ φίλε outdoorman ότι αυτό που ψάχνεις δε θα το βρεις. Δεν υπάρχει καλάμι που να κάνει την εργασία 1, πόσο μάλλον την 1 και 2 ταυτόχρονα.
    Το ψάρεμα ζαργάνας απαιτεί μακρινές βολές με μπούλντο, δηλ. μήκος 2,90m+ και c.w. 10-40gr περίπου. Εγώ έχω ένα 3μετρο 10-45gr της balzer μόνο για ζαργάνες, οι οποίες συχνά είναι στα βαθειά και η παραπάνω βολή μετράει. Πιθανόν και με καλάμι εγγλέζικου που να μπορεί να πετάξει μπούλντο να γίνεται δουλειά.
    Τα κεφαλόποδα απαιτούν είτε egi καλάμι, είτε κοντό σπινοκάλαμο με c.w. 5-20gr περίπου. Εγώ έχω το mpp lure 3-16gr 2,51m για καλαμάρια, το οποίο κάνει και για light spin.
    Τα κεφαλόπουλα ψαρεύονται συνήθως με εγγλέζικο καλάμι, αλλά και με απίκο, οι δε γύλοι σχεδόν αποκλειστικά με την τεχνική του απίκου.
    Το lrf που αναφέρεις στην εργασία 2 είναι εντελώς εξειδικευμένη τεχνική, δεν έχω ασχοληθεί με αυτήν, μπορείς π.χ. να πιάσεις ένα γύλο ή μια μουρμούρα, αλλά δεν είναι το ιδανικό για ζαργάνες που θες να δολώσεις και δεν τις θες τραυματισμένες από τις σαλαγκιές, ούτε φυσικά για καλαμάρια, αφού το πολύ μικρό c.w. των καλαμιών του lrf σε περιορίζει σε μικρές μόνο καλαμαριέρες.
    Γενικά: Εάν βρεις ένα καλάμι για μια δουλειά που να σου ταιριάζει και να σε βολεύει, να είσαι πολύ ευχαριστημένος και μη ζητάς με ένα καλάμι να τα κάνεις όλα τα ψαρέματά σου...

3. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον gapost για αυτό το post.:

Φήμη
    OUTDOORMAN's Avatar
    Αναρτ.
    15
    ..Like!!
    1
    Όνομα:
    Αρης
    Time Online
    Avg. Time Online
    22 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Αυτό που ψάχνω το εχω βρεί εδώ κ 20+ χρόνια - θα παραμείνει σαν ταξιδιωτικό με μια αναβάθμιση , περασμα νεων οδηγών.
    Είναι ενα Silstar React Telescopic Graphite - Fast - CW 10-40 - 1.80 M - 130 gram . Exει λεπτή κ πολυ ευαίσθητη μύτη κ με προμηθεύει ολα τα χρόνια ζωντανά δολώματα ( Ζαργάνες με μπομπάρδες 20-25 gr κ Ματασίνες - Καλαμάρια- κεφαλοπουλα κλπ) Το εχω πάντα μαζί μου ( 50 εκατοστά μήκος κλειστο ) οπου κ να πηγαίνω μαζι με διαφορων τυπων τεχνητα για σπίνινγκ η για να δολώνω ζωντανη Γαρίδα η οτι βρώ+ παρελκόμενα + Δυο Ροδες αρματωμένες για Medium k Heavy casting .
    Εργαλεία εξειδικευμένα διαθέτω μερικά.... Τον αντικαταστάτη του καλαμιού τον θέλω να κάνει απλά καλά τις παραπάνω εργασίες οχι να είναι αρκετα - πολυ καλό η αριστο για μια συγκεκριμένη.
    Για μηχανισμό εχω καταλήξει (μάλλον) σε Daiwa Legalis LT - στο καλάμι εξετάζω διάφορες υποψηφιότητες .
    Ευχαριστώ για την απάντηση - καθε προταση θα βοηθούσε.

Φήμη
    Alexsuzuki's Avatar
    Περιοχή
    Αθηνα-κυψελη
    Αναρτ.
    172
    ..Like!!
    67
    Όνομα:
    Αλεξανδρος
    Time Online
    2 Weeks 1 Day 14 Hours 43 Minutes 53 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 15 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    22
    σε γενικες γραμμες ενα καλαμι για σπινινγκ 2.70m 10-50 γρ θα σε καλυψει σε συμπαθτικο βαθμο
    στις περισσοτερες περιπτωσεις γιαυτα που ζητας

αλλα μην μιλαμε για medium-heavy casting γιατι θα γελανε και οι ακροβατες εαν το ακουσουν

6. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον Alexsuzuki για αυτό το post.:

Φήμη
    OUTDOORMAN's Avatar
    Αναρτ.
    15
    ..Like!!
    1
    Όνομα:
    Αρης
    Time Online
    Avg. Time Online
    22 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Μιλάμε για δόλωση των ζωντανων στις ρόδες η σε κατάλληλα καλάμια - με 40 ρες κ 80 αρες πετονιές. Μονη της φεύγει μέσα η Ζαργάνα , παράδειγμα , οπως είναι γνωστό και ανοίγεται ευκολα σε σημεία - οπως τα λιμάνια με βάθος. Εκτός αν μεσαίο και βαρύ casting απο ακτή είναι μόνο αυτό που γινεται με βαρκάκια η σε λίγο με διαδεδομένη χρήση Drones .

Καλάμια στα 2.74 με Cw 10-50 εχω δυο της Penn.Για κάτι σε ελαφρύ σπίνινγκ στην κατηγορια μεταξυ 5-25 cw που θα είναι και προμηθευτής δολωμάτων είναι η αναζητησή μου και θα υπηρετήσει για χρόνια .

Φήμη
    Alexsuzuki's Avatar
    Περιοχή
    Αθηνα-κυψελη
    Αναρτ.
    172
    ..Like!!
    67
    Όνομα:
    Αλεξανδρος
    Time Online
    2 Weeks 1 Day 14 Hours 43 Minutes 53 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 15 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    22
    καλο θα ηταν να γραψεις το ονομα σου στο προφιλ σου για να ξερουμε με ποιον μιλαμε και να σε αποκαλουμε με το ονομα σου

οταν μιλαμε για χεβι καστινγκ μιλαμε για ... χεβι καταστασεις
    πχ συναγριδες, στειρες κτλ μεγαλα- βαρια και δυνατα ψαρια
    δεν υπαρχει καμια μα καμια περιπτωση να βγαλεις εξω τετοιο ψαρι με τα σπινοκαλαμα των 5-25

απο εκει και περα ενα καλαμι για λαιτ σπινινγκ με 5-25γρ δεν πιστευω οτι θα σου κανει τοσο καλα την δουλεια οσο τα 10-50 που εχεις
    πως τις πιανεις τις ζαργανες δλδ? με μπομπαρδα δεν τις πιανεις?
    τι μπομπαρδα θα βαλεις πανω στο 5-25 ? υπαρχει περιπτωση να βαλεις κατω απο 10 γρ που ειναι τα καλαμια που ηδη εχεις?
    και ποσα μετρα βολη θα σου βγαλει η τοσο ελαφρια μπομπαρδα?
    αρα λοιπον λογικα θα βαλεις μπομπαρδα ανω των 10 γρ . αρα το καλαμι που εχεις σου κανει
    εκτος εαν κατι δεν εχω καταλαβει σωστα σε αυτα που γραφεις

9. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Alexsuzuki για αυτό το post.:

Φήμη
    OUTDOORMAN's Avatar
    Αναρτ.
    15
    ..Like!!
    1
    Όνομα:
    Αρης
    Time Online
    Avg. Time Online
    22 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Alexsuzuki Προβολή Ανάρτησης
    καλο θα ηταν να γραψεις το ονομα σου στο προφιλ σου για να ξερουμε με ποιον μιλαμε και να σε αποκαλουμε με το ονομα σου

οταν μιλαμε για χεβι καστινγκ μιλαμε για ... χεβι καταστασεις
    πχ συναγριδες, στειρες κτλ μεγαλα- βαρια και δυνατα ψαρια
    δεν υπαρχει καμια μα καμια περιπτωση να βγαλεις εξω τετοιο ψαρι με τα σπινοκαλαμα των 5-25

απο εκει και περα ενα καλαμι για λαιτ σπινινγκ με 5-25γρ δεν πιστευω οτι θα σου κανει τοσο καλα την δουλεια οσο τα 10-50 που εχεις
    πως τις πιανεις τις ζαργανες δλδ? με μπομπαρδα δεν τις πιανεις?
    τι μπομπαρδα θα βαλεις πανω στο 5-25 ? υπαρχει περιπτωση να βαλεις κατω απο 10 γρ που ειναι τα καλαμια που ηδη εχεις?
    και ποσα μετρα βολη θα σου βγαλει η τοσο ελαφρια μπομπαρδα?
    αρα λοιπον λογικα θα βαλεις μπομπαρδα ανω των 10 γρ . αρα το καλαμι που εχεις σου κανει
    εκτος εαν κατι δεν εχω καταλαβει σωστα σε αυτα που γραφεις
    Διευκρινίζω - αν και το έχω γράψει .
    Kαλάμια + μηχανισμούς + Ροδες για Heavy Casting διαθέτω.
    Θέλω να αποσύρω το Silstar - θα το έχω για ταξιδιωτικό και αναζητώ καλάμι για να με προμηθεύει ζωντανά δολώματα (Ζαργάνες - Καλαμάρια παραδειγμα) για τα βαριά εργαλεία + να μπορώ να το χρησιμοποιώ για ελαφρο σπίννινγκ με διάφορα τεχνητά + να το δουλεύω με ζωντανά δολώματα οπως Γαριδες .
    Τα καλάμια 10-50 δεν τα χρησιμοποιώ για αυτή την δουλειά.
    Το Οkuma το είδα - δεν μου αρεσε - ταίριαξε ιδιως η λαβή - αισθηση - θα κοιτάξω σε 7-23 τα Major Craft Solpara Seabass k Savage Gear MPP που μου πρότειναν.

Αρης.

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη
    rqd's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    276
    ..Like!!
    85
    Όνομα:
    Ηλίας
    Time Online
    2 Weeks 5 Days 12 Hours 49 Minutes 23 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 34 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    48
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από OUTDOORMAN Προβολή Ανάρτησης
    θα κοιτάξω σε 7-23 τα Major Craft Solpara Seabass

Αρης.
    Πολύ τίμιο καλάμι. Με προσοχή ρίχνεις και ως 30 γρ. Νήμα pe 0,8 ή 1. Πιστεύω θα σε καλύψει.
    Υ.Γ. Έχει βγάλει με πολύ τύχη και συναγριδα 4 κιλά κάποτε.

Φήμη
    OUTDOORMAN's Avatar
    Αναρτ.
    15
    ..Like!!
    1
    Όνομα:
    Αρης
    Time Online
    Avg. Time Online
    22 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από rqd Προβολή Ανάρτησης
    Πολύ τίμιο καλάμι. Με προσοχή ρίχνεις και ως 30 γρ. Νήμα pe 0,8 ή 1. Πιστεύω θα σε καλύψει.
    Υ.Γ. Έχει βγάλει με πολύ τύχη και συναγριδα 4 κιλά κάποτε.
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες - είναι αυτές που αξίζουν - τα τεχνικά χαρακτηριστικά βοηθάνε μόνο στο αρχικό ξεσκαρτάρισμα.

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας