+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 30 από σύνολο 75

Θέμα: Heavy Spinning, Ultra Heavy Spinning: εξοπλισμός, βάρος και κούραση.

Φήμη
    george mar's Avatar
    Αναρτ.
    80
    ..Like!!
    99
    Όνομα:
    Γιώργος
    Time Online
    2 Days 7 Hours 27 Minutes 53 Seconds
    Avg. Time Online
    11 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10

Heavy Spinning, Ultra Heavy Spinning: εξοπλισμός, βάρος και κούραση.

Όταν προσπαθείς να ψαρέψεις πραγματικά μεγάλα, δυσκολοκατάβλητα και δυνατά ψάρια (λίτσες, μαγιάτικα κ.λ.π.), ξέρεις τα περάσματά τους, είσαι στον τόπο την κατάλληλη εποχή, αλλά κάτι σε κουράζει ακόμα και στη διαδικασία βολής και ανάκτησης των μεγάλων τεχνητών σου, αντιλαμβάνεσαι ότι αυτό το "κάτι" -κατά πάσα πιθανότητα-, είναι το βάρος του εξοπλισμού σου. Όποιος έχει τη διάθεση, ας γράψει την πρότασή του, τόσο αναφορικά με το καλάμι, όσο και με τον μηχανισμό, με βασικό ζητούμενο -λιγότερο βαριά εργαλεία σε προσιτές τιμές.

Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Pri's Avatar
    Αναρτ.
    413
    ..Like!!
    406
    Όνομα:
    Zacharis Basilis
    Time Online
    2 Weeks 2 Days 6 Hours 25 Minutes 56 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 18 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    57
    Όταν λες heavy-ultra heavy μιλάς με άλλα λόγια για shore jigging καταστάσεις. Δυστυχώς το βάρος είναι θέμα. Όσο ισχυρότερος ο εξοπλισμός, τόσο βαρύτερος είναι. Μόνο σε πολύ ακριβά σετ μπορεί να βρεθεί κάτι που να είναι και ελαφρύ και ισχυρό. Αλλά μιλάμε για ΑΚΡΙΒΑ σετ...

Και όσο και ελαφρύ να σου βγει το σετ, ελαφρύ τεχνητό και εύκολο στην ανάκτηση, που να απευθύνεται σε μεγάλα κυνηγόψαρα, δύσκολα θα βρεις.

3. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Pri για αυτό το post.:

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    gp106's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    110
    ..Like!!
    48
    Όνομα:
    Γεράσιμος
    Time Online
    1 Week 2 Days 19 Hours 58 Minutes 33 Seconds
    Avg. Time Online
    47 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    32
    Όταν θες να συνδυάσεις μεγάλα τεχνητά (heavy spinning) και πλάνους για τα ψάρια που αναφέρεις η καλύτερη λύση είναι ένα plugging καλάμι σεταρισμένο με τον ανάλογο μηχανισμό. Από επιλογές υπάρχουν αρκετές αλλά με το ανάλογο κόστος...…...

5. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον gp106 για αυτό το post.:

Pri

Φήμη
    george mar's Avatar
    Αναρτ.
    80
    ..Like!!
    99
    Όνομα:
    Γιώργος
    Time Online
    Avg. Time Online
    11 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Αγαπητέ Βασίλη, ίσως δεν διατύπωσα σωστά τη σκέψη μου. Και όμως, δεν εννοούσα shore jigging καταστάσεις. Για παράδειγμα, σκεφτόμουν το ψάρεμα από παραλία, (δες αυτό που κάνουν λόγου χάρη, στην περιοχή της Πρέβεζας με τις μεγάλες λίτσες).
    Σ' ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη george mar : 05-09-2018 στις 23:21 Αιτία: διατύπωση

Φήμη
    george mar's Avatar
    Αναρτ.
    80
    ..Like!!
    99
    Όνομα:
    Γιώργος
    Time Online
    Avg. Time Online
    11 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Αγαπητέ Γεράσιμε, ελπίζω να δεις και την απάντησή μου στον φίλο Βασίλη και να επανέλθεις. Με την ευκαιρία, μου εξηγείς λίγο τι εννοείς με τον χαρακτηρισμό "plugging";;

Φήμη
    george mar's Avatar
    Αναρτ.
    80
    ..Like!!
    99
    Όνομα:
    Γιώργος
    Time Online
    Avg. Time Online
    11 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Επίσης, μήπως έχετε υπ' όψη σας κάποια κατηγορία καλαμιών με τον χαρακτηρισμό "offshore spinning";; Ψάχνοντας στο διαδίκτυο, σήμερα κάποια στιγμή, είδα ένα, δύο τέτοια. Τα έχει δοκιμάσει κανείς;;

Φήμη
    Μιχάλης's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα Ζωγράφου
    Αναρτ.
    142
    ..Like!!
    139
    Time Online
    4 Days 14 Hours 13 Minutes 23 Seconds
    Avg. Time Online
    22 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    20
    Τον όρο "offshore spinning" έτσι όπως τον διατυπώνεις πρώτη φορά τον ακούω, προφανώς είναι αμερικάνικος όρος μιας και οι Αμερικανοί όταν λένε ψάρεμα με όποια τεχνική εννοείται ότι την κάνουν από σκάφος ειδικά στην δυτική ακτή. Πρώτη φορά ακούω και τον όρο Ultra Heavy παρ΄ ότι ασχολούμαι με το spinning. Στην Ελλάδα τουλάχιστον οι κατηγορίες είναι τρεις, ελαφρύ, μεσαίο, βαρύ. Όσο για τα ψάρια που ανέφερες έχουν πιαστεί και με καλάμια μεσαίου spinning με action μέχρι 60, εξαρτάται βέβαια κι από την δεξιοτεχνία του ψαρά. Μιλάμε για ψάρια μέχρι 15 κιλά δεν φαντάζομαι να εννοείς μεγαλύτερα. Όσο για καλάμια heavy Spinning συνήθως το action τους τελειώνει στο 80 δεν κυκλοφορούν πάρα πολλά στην αγορά γιατί στην ουσία κάποιος που ψαρεύει απ' έξω δεν έχει λόγους να πάρει τέτοια καλάμια. Σε προσιτές τιμές πάντως αν σε ενδιαφέρει έχει η Quantum (γύρω στα 100 ευρώ) πράγμα που δεν θα στο πρότεινα γιατί μιλάμε για σκουπόξυλα. Σε καλύτερη ποιότητα έχει και η Oceanic συμπαθητικά θα τα έλεγα αλλά στα 300 ευρώ!!! Δεν το έχω ψάξει και πολύ το θέμα απλά αυτά έχω δει και τα έχω πιάσει στα χέρια μου. Όσο για ξεκούραστο και heavy δεν νομίζω ότι κολλάνε, άσχετα με το βάρος του εξοπλισμού ένα τεχνητό να ρίχνεις για παράδειγμα των 50 γρ. όπως το saira σε λίγη ώρα θα βγείς off, έτσι κι αλλιώς χρειάζεσαι πολύ καλή φυσική κατάσταση για τέτοια ψαρέματα, ειδικά αν έχεις την τύχη ή και ατυχία να χτυπήσει ένα τέτοιο μεγάλο ψάρι ας πούμε μετά την πρώτη ώρα ψαρέματος.

10. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Μιχάλης για αυτό το post.:

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    gp106's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    110
    ..Like!!
    48
    Όνομα:
    Γεράσιμος
    Time Online
    1 Week 2 Days 19 Hours 58 Minutes 33 Seconds
    Avg. Time Online
    47 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    32
    Φίλε Γιώργο, για αρχή θα συμφωνήσω με τον Βασίλη ότι δεν υπάρχουν πολλές επιλογές σε ποιοτικά heavy spinning καλάμια. Τα μόνα που έχω υπόψιν μου είναι τα speedmaster game type & powergame της shimano των οποίων υπήρξα κάτοχος (το powergame το έχω ακόμα). Δεν ξέρω όμως αν θα σε βόλευαν σε αυτό που έχεις στο μυαλό σου. Ίσως το heavy spinning δεν έχει τόση ζήτηση στο χώρα μας γιατί δεν υπάρχουν τόσο μεγάλα μεγέθη θηρευτών στις παραλίες μας που να απαιτούν τέτοιο βαρύ εξοπλισμό. Στο ερώτημά σου plugging είναι μια κατηγορία καλαμιών που δουλεύουν το ίδιο καλά τεχνητά τύπου pencils, minnows, poppers αλλά και πλάνους στα αντίστοιχα γραμμάρια. Δεν θα βρεις μεγάλη ποικιλία αλλά υπάρχουν σε αρκετά όμως υψηλές τιμές.

12. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον gp106 για αυτό το post.:

Pri's Avatar
    Αναρτ.
    413
    ..Like!!
    406
    Όνομα:
    Zacharis Basilis
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 18 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    57
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Μιχάλης Προβολή Ανάρτησης
    ...ειδικά αν έχεις την τύχη ή και ατυχία να χτυπήσει ένα τέτοιο μεγάλο ψάρι ας πούμε μετά την πρώτη ώρα ψαρέματος.
    Και που να δεις να σου χτυπάει μετά από 6-7 ώρες, να έχουν κοπεί τα χέρια σου από το τζιγκάρισμα και να πρέπει να παλέψεις με κάνα 7-8 κιλά ψάρι. Βοηθάει η αδρεναλίνη βέβαια, αλλά μέχρι ενός σημείου....

14. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον Pri για αυτό το post.:

Pri's Avatar
    Αναρτ.
    413
    ..Like!!
    406
    Όνομα:
    Zacharis Basilis
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 18 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    57
    Όσον αφορά το ultra heavy spinning ίσως να σε βόλευε πραγματικά ένα σκληρό καλάμι του shore jigging, με action ξέρω 'γω 60-150 με το οποίο μπορείς να κάνεις αυτό που θες. Κοίτα λίγο προς zenaq, πάρε και κάνα υπογλωσσιο πριν δεις τις τιμές, φυσικά έχει και ακριβότερα.

Ελαφρύ σύνολο όμως δύσκολα....

16. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Pri για αυτό το post.:

Φήμη
    Μιχάλης's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα Ζωγράφου
    Αναρτ.
    142
    ..Like!!
    139
    Time Online
    Avg. Time Online
    22 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    20
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Pri Προβολή Ανάρτησης
    Όσον αφορά το ultra heavy spinning ίσως να σε βόλευε πραγματικά ένα σκληρό καλάμι του shore jigging, με action ξέρω 'γω 60-150 με το οποίο μπορείς να κάνεις αυτό που θες. Κοίτα λίγο προς zenaq, πάρε και κάνα υπογλωσσιο πριν δεις τις τιμές, φυσικά έχει και ακριβότερα.

Ελαφρύ σύνολο όμως δύσκολα....
    Δύο υπογλώσσια γιατί θα πρέπει να δει μετά και την τιμή του saltiga... πως θα το ψαρέψει σκέτο;

18. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον Μιχάλης για αυτό το post.:

Pri's Avatar
    Αναρτ.
    413
    ..Like!!
    406
    Όνομα:
    Zacharis Basilis
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 18 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    57
    Ας δει το πρώτο και μετά βλέπουμε αν θα έχει κουράγιο να δει και το δεύτερο...

20. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Pri για αυτό το post.:

Φήμη
    george mar's Avatar
    Αναρτ.
    80
    ..Like!!
    99
    Όνομα:
    Γιώργος
    Time Online
    Avg. Time Online
    11 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Αγαπητοί φίλοι, Μιχάλη, Γεράσιμε και Βασίλη, σας οφείλω πολλές ευχαριστίες τόσο για τις υψηλού επιπέδου γνώσης, ευγένειας και χιούμορ απαντήσεις σας, όσο και γενικότερα για την ζεστή, φιλική σας ανταπόκριση, ειδικά μάλιστα για ένα θέμα περιορισμένου ίσως ενδιαφέροντος. Ξεκίνησα αυτή την συζήτηση επειδή έχοντας συγκεντρώσει μια σχετικά επαρκή εμπειρία ψαρέματος και έχοντας, (λόγω της κοινής αρρώστιας των ψαράδων), αποκτήσει αρκετούς μεσαίου κόστους διαφορετικούς εξοπλισμούς, -ασχέτως συχνότητας χρήσης τους-, αυτός που με κουράζει περισσότερο είναι ασφαλώς ο heavy!! Τα υπογλώσσια ευτυχώς δεν θα μου χρειαστούν για την ώρα, γιατί γνωρίζω τα κόστη των πραγματικά καλών και δοκιμασμένων στο χρόνο καλαμιών και μηχανισμών αλλά και επειδή το heavy σύνολο που διαθέτω, όπως συνειδητοποίησα από τις δικές σας απαντήσεις αλλά και την διαδικτυακή μου έρευνα, ουσιαστικά τοποθετείται, (από άποψη βάρους τουλάχιστον), σε ένα αρκετά καλό επίπεδο, ακόμα και συγκρινόμενο με πολύ ακριβότερα σετ. (πχ: το καλάμι μου είναι 285cm, 60-125, 278gr και ο μηχανισμός, αν και 5500/ρης, κάτω από 500gr). Η συζήτηση επίσης γίνεται επειδή -όπως κάθε σπίννερ που ψάχνεται και δεν είναι εγωιστής-, εξετάζω συχνά κατά πόσο μπορώ να βελτιώσω οτιδήποτε, είτε στην τεχνική είτε στον εξοπλισμό μου, έτσι ώστε να ψαρεύω πιο ευχάριστα και αν γίνεται, πιο ξεκούραστα. Θεωρώντας ακόμη ότι ο μέσος σπίννερ δεν είναι στην θεμιτή για τον ίδιο σωματική και οργανική κατάσταση, (ιδιαίτερα όταν η δουλειά ή ο γενικότερος τρόπος ζωής του δεν βοηθά), ασφαλώς και θα ενδιαφέρεται για αυτού τους είδους τις συζητήσεις. Ακόμη και στην περίπτωση που δεν το είχε συνειδητοποιήσει πρωτύτερα και βρέθηκε τυχαία σ' αυτήν, μόνο θετικά θα επιδράσει επάνω του. Ειδικά -ξαναλέω- όταν αυτή, πραγματοποιείται από ανθρώπους όπως ό Βασίλης, ο Γεράσιμος, ο Μιχάλης και ποιος ξέρει, σήμερα - αύριο ίσως και άλλους, εξίσου αξιόλογους φίλους!...

22. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον george mar για αυτό το post.:

Φήμη
    george mar's Avatar
    Αναρτ.
    80
    ..Like!!
    99
    Όνομα:
    Γιώργος
    Time Online
    Avg. Time Online
    11 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Γεια σου Μιχάλη. Δεν έχεις άδικο που εκπλήσσεσαι με τους όρους "offshore spinning" και "Ultra Heavy" και όντως προέρχονται από την Αμερική με την οποία πάντως δεν έχω καμία σχέση. Έπεσα πάνω τους σε αναζήτηση στο ελληνικό διαδίκτυο, βάζοντας τον όρο "offshore spinning" που τον είδα σε ένα σχετικό άρθρο. Αν έχεις διάθεση δες και ο ίδιος. Προσωπικά, μου κίνησε το ενδιαφέρον -λόγω βάρους- και αναρωτιέμαι για την ποιότητά του το εξής: https://www.e-keramidaris.gr/%CE%BA%..._id=325&page=2
    Σ' ευχαριστώ πολύ για τη ουσιαστικότατη συνεισφορά σου στην συζήτηση.

Φήμη
    Μιχάλης's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα Ζωγράφου
    Αναρτ.
    142
    ..Like!!
    139
    Time Online
    Avg. Time Online
    22 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    20
    Γιώργο το είδα αλλά κατά την γνώμη μου αν δεν το πιάσει κανείς στα χέρια του καλό είναι να μην εκφέρει γνώμη. Δεύτερον η επιλογή καλαμιού είναι αρκετά υποκειμενική γιατί ο καθένας ψαρεύει διαφορετικά, έχει τα δικά του χούγια και απαιτήσεις. Εμένα για παράδειγμα μου αρέσουν τα γρήγορα και λίγο σκληρά καλάμια (αναβάθμισα πρόσφατα τον εξοπλισμό μου με 2 extra fast Gamakatsu Akilas 15-60 και 5-30 τα οποία προτιμώ από άλλα πολύ ακριβότερα που είδα) εσύ μπορεί να θέλεις πιο μαλακά όπως το συγκεκριμένο που είναι πολύ μαλακό το οποίο βέβαια πιθανόν για μεγάλα ψάρια να είναι καλύτερο γιατί αν πιαστεί το ψάρι το κουράζει πολύ πιο εύκολα. Η δική μου εμπειρία που μπορεί να μην είναι πολύ μεγάλη, λέει ότι το μαλακό καλάμι μπορεί να κουράζει το ψάρι όταν πιαστεί αλλά κουράζει πάρα πολύ και τον ψαρά κατά την διάρκεια του ψαρέματος που κάνει πολύ πιο έντονες κινήσεις και σε πολύ μεγαλύτερη έκταση για να δώσει κίνηση στο τεχνητό. Ειδικά στα μεγάλα τεχνητά, πλάνους, σιλικόνες που οι κινήσεις είναι πολύ πιο έντονες (για να μην πω για τα poppers που καταβάλεις πολύ μεγαλύτερη προσπάθεια) η διαφορά είναι εμφανής μετά από κάποιες ώρες ψαρέματος. Με ένα extra fast καλάμι δίνεις περισσότερο βάρος στην τεχνική της κίνησης του τεχνητού, γιατί είναι πιο ευαίσθητο στα χτυπήματα, έχει πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια (νεύρο) και κάνεις το τεχνητό σου να χορεύει, σου δίνει την δυνατότητα να αυτοσχεδιάζεις πολύ περισσότερο για να προκαλέσεις το ψάρι και φυσικά το γρήγορο κάρφωμα. Αν πάλι έχει συνηθίσει κάποιος να ψαρεύει με απλή ανάκτηση, πιθανόν όλα τα παραπάνω μάλλον δεν τον ενδιαφέρουν. O λόγος που εμένα μου αρέσει το spinning είναι ότι ο καθένας μπορεί να αναπτύξει πολύ περισσότερο από τις άλλες τεχνικές το προσωπικό του ύφος σ' αυτό που κάνει.

Υ.Γ. Όσο για την ηλικία για να μην νοιώθεις μόνος σου εδώ, σου λέω ότι σου ρίχνω ένα χρόνο.

25. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον Μιχάλης για αυτό το post.:

Φήμη
    george mar's Avatar
    Αναρτ.
    80
    ..Like!!
    99
    Όνομα:
    Γιώργος
    Time Online
    Avg. Time Online
    11 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Μιχάλη, χωρίς υπερβολή, η φιλοσοφία σου για το spinning με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Το βασικό μου καλάμι, αυτό που χρησιμοποιώ κατά 90+% στα ψαρέματά μου, είναι extra fast, ακριβώς για τους λόγους που αναφέρεις. Όσο για τα καλάμια που απέκτησες, έχω ακούσει και έχω διαβάσει εξαιρετικά πράγματα. Εύχομαι από καρδιάς να τα ευχαριστηθείς και να σε συντροφεύουν για πολύ καιρό χαρίζοντάς σου όμορφες στιγμές και πολλές θαλασσινές αναμνήσεις. Με την ευκαιρία, δεν θυμάμαι αν πρόκειται για το ίδιο Gamakatsu, αλλά πριν δυο με τρία χρόνια, είχα λιγουρευτεί ένα που τότε το είχαν γύρω στα 400 ευρώ και δεν με έπαιρνε με τίποτα. Αναρωτιέμαι αν είναι το ίδιο. Πάντως -αν δεν βαριέσαι-, θα σε παρακαλέσω να γράψεις τις μέχρι τώρα εντυπώσεις σου, ειδικά για το 15-60 καθώς και πως το έχεις σετάρει. (Αν δε θες να γράψεις μάρκες, γράψε μεγέθη και βάρη). Συνέβη αυτό που λένε "με πάτησες στον κάλο"!...
    Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για το υστερόγραφο.

ΥΣ: Στο μυαλό μου είσαι. Βλέποντας τόσα νέα παιδιά στα περισσότερα φόρουμ, (χωρίς ίχνος υποτίμησης στις ανάγκες και τα ενδιαφέροντά τους), αισθανόμουν μέσα στα χρόνια ότι δεν έχει νόημα να γίνω μέλος σε κάποιο. Εκτός των άλλων, όσο μεγαλώνει ο άνθρωπος, αρχίζει σταδιακά να βιώνει αυτό το παράξενο είδος ρατσισμού (αμφισβήτησης, -πράγμα θετικό-, αλλά και εκ προοιμίου απόρριψης, -απολύτως αρνητικό!) από τους νεώτερους που δεν έχει διάθεση να αντιμετωπίζει...

Φήμη
    Μιχάλης's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα Ζωγράφου
    Αναρτ.
    142
    ..Like!!
    139
    Time Online
    Avg. Time Online
    22 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    20
    Τα Gamakatsu δεν είναι φτηνά Γιώργο αλλά όχι και 400 ευρώ (μήπως λες τα Yamaga), γύρω στο 200άρι να υπολογίζεις το 15-60. Του έχω βάλει saltist Daiwa 3000 με Duel PE 1.5, 40άρι παράμαλλο seguar. Στο 5-30 έχω ένα Fuego 3000 και νήμα ΡΕ 1.2 YGΚ Gsoul upgrade, επειδή είναι πρόσφατα και σχεδόν καθόλου ψαρεμένα (μόνο δοκιμές έχω κάνει) επιφυλάσσομαι για αργότερα τις κριτικές. Η πρώτη εικόνα πάντως είναι εντυπωσιακή μιας και τα τεχνητά μου έχουν τελείως διαφορετική αξία αποκτήσει λες και δεν τα είχα ξαναψαρέψει τα περισσότερα ακόμα και τεχνητά που δεν τα είχα σε υπόληψη απέκτησαν χαρακτήρα όπως για παράδειγμα εκείνη η φτηνή ζαργάνα της Savage Gear που με είχε απογοητεύσει, κάνει πράγματα που δεν μπορούσα να κάνω με τα άλλα καλάμια μου. Α ναι και οι βολές πάρα πολύ καλές, μακρινές και ξεκούραστες.

Φήμη
    george mar's Avatar
    Αναρτ.
    80
    ..Like!!
    99
    Όνομα:
    Γιώργος
    Time Online
    Avg. Time Online
    11 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Και όμως Μιχάλη, το Gamakatsu όταν πρωτοβγήκε το είχαν 400! Νομίζω ήταν το 2015 ή 2016. Πολύ μου αρέσουν τα ταιριάσματα που έχεις κάνει, εξαιρετικά. Το τεχνητό της Savage Gear που γράφεις, είναι η απομίμηση του stilo, αυτό δεν εννοείς; Δεν ξέρω γιατί σε δυσκόλευε όπως γράφεις. Στην wtd, κι εγώ δεν το δουλεύω καλά (το stilo). Το παίρνω με το καλάμι ψηλά, με γρήγορη ανάκτηση και μικρά τινάγματα, όχι συνεχόμενα όμως και δουλεύει καλά. Πάντως τα σύνολα σου είναι αξιοζήλευτα και από σήμερα, ειδικά το πρώτο, μπαίνει στο στόχαστρό μου. Εν όψει μάλιστα της μετάβασης μου για 15 μέρες (ίσως και μόνιμης μετακόμισης, αν μου αρέσει το μέρος ψαρευτικά...), την ερχόμενη Παρασκευή σε χωριό του Ιονίου, θα βάλω στο πρόγραμμα την μελλοντική απόκτησή του γιατί οι άμεσες προτεραιότητες απαιτούν αρκετά έξοδα διαμονής κλπ. Να είσαι καλά και να βρεις χρόνο να τα ψαρέψεις εύχομαι. Τα λέμε.

29. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον george mar για αυτό το post.:

Φήμη
    Alexsuzuki's Avatar
    Περιοχή
    Αθηνα-κυψελη
    Αναρτ.
    234
    ..Like!!
    108
    Όνομα:
    Αλεξανδρος
    Time Online
    2 Weeks 4 Days 13 Hours 41 Minutes 59 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 29 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    28
    ε οχι και οτι βιωνετε ρατσισμο και απορριψη απο τους νεωτερους

μιχαλη μιλα

31. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Alexsuzuki για αυτό το post.:

Pri

Pri's Avatar
    Αναρτ.
    413
    ..Like!!
    406
    Όνομα:
    Zacharis Basilis
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 18 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    57
    ... παλιόγεροι...
    😀😀😀

33. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Pri για αυτό το post.:

Φήμη
    Alexsuzuki's Avatar
    Περιοχή
    Αθηνα-κυψελη
    Αναρτ.
    234
    ..Like!!
    108
    Όνομα:
    Αλεξανδρος
    Time Online
    2 Weeks 4 Days 13 Hours 41 Minutes 59 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 29 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    28
    μα ξερεις τι καλο που ειναι να εχεις γερους στην παρεα στο ψαρεμα ?
    δεν σου πινουν τις μπυρες ρε φιλε ενω οι νεοι ... τς τς τς

35. Τα παρακάτω μέλη 4 έκαναν Like!! στον Alexsuzuki για αυτό το post.:

Φήμη
    Μιχάλης's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα Ζωγράφου
    Αναρτ.
    142
    ..Like!!
    139
    Time Online
    Avg. Time Online
    22 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    20

Φήμη
    vagosrigos's Avatar
    Περιοχή
    Περιστερι-Αττικης
    Αναρτ.
    90
    ..Like!!
    104
    Όνομα:
    Βαγγέλης
    Time Online
    1 Week 6 Days 19 Hours 32 Minutes 4 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 6 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    29
    Για τον Μιχάλη το ριπές αυτό?

Στάλθηκε από το VF-895N μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φήμη
    vagosrigos's Avatar
    Περιοχή
    Περιστερι-Αττικης
    Αναρτ.
    90
    ..Like!!
    104
    Όνομα:
    Βαγγέλης
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 6 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    29
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από vagosrigos Προβολή Ανάρτησης
    Για τον Μιχάλη το ειπες αυτό?

Φήμη
    george mar's Avatar
    Αναρτ.
    80
    ..Like!!
    99
    Όνομα:
    Γιώργος
    Time Online
    Avg. Time Online
    11 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Alexsuzuki Προβολή Ανάρτησης
    ε οχι και οτι βιωνετε ρατσισμο και απορριψη απο τους νεωτερους

μιχαλη μιλα
    Αλέξανδρε παιδί μου, δείξε λίγη κατανόηση, μη μας τη λες στους καημένους τους γέρους... Αλήθεια νεαρέ, ποιο suzuki έχεις;; Εγώ πάντως, όταν αφήνω τη μαγκούρα μου, ανεβαίνω στην "ξεβράκωτη" την Bandit 1250cc. Την έχω όμως σε μαύρο χρώμα για να ταιριάζει με την σοβαρότητα της ηλικίας μου. Προσπαθώ να μην την τερματίζω στην Κορίνθου - Τριπόλεως αλλά δεν υπακούει το χέρι μου. Ξέρεις, ...λόγω ρευματισμών!...
    ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΕ ΤΡΩΕΙ ΝΑ ΧΟΡΤΑΣΕΙ

40. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον george mar για αυτό το post.:

Φήμη
    george mar's Avatar
    Αναρτ.
    80
    ..Like!!
    99
    Όνομα:
    Γιώργος
    Time Online
    Avg. Time Online
    11 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Pri Προβολή Ανάρτησης
    ... παλιόγεροι...
    😀😀😀
    Χα, χα.. Α πα πα πα. Δεν υπάρχει σέβας!!! Λοιπόν, πιτσιρικάδες αφήστε το δούλεμα γιατί θα συνεννοηθούμε με τον Μιχάλη και θα σας καλέσουμε σε μονομαχία!!

Φήμη
    george mar's Avatar
    Αναρτ.
    80
    ..Like!!
    99
    Όνομα:
    Γιώργος
    Time Online
    Avg. Time Online
    11 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    [QUOTE=vagosrigos;32916]Στάλθηκε από το VF-895N μου χρησιμοποιώντας Tapatalk[/QUOT

Όχι Βαγγέλη μου, δεν το είπε για τον Μιχάλη, (παρότι είναι μεγαλύτερος...). Για μένα το είπε, αλλά καλοπροαίρετα το παιδί...

Φήμη
    george mar's Avatar
    Αναρτ.
    80
    ..Like!!
    99
    Όνομα:
    Γιώργος
    Time Online
    Avg. Time Online
    11 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Μιχάλης Προβολή Ανάρτησης
    Ωραία υποστήριξη κι εσύ!! Παριστάνεις τον αρχάγγελο Μιχαήλ βλέπω. Παλιόγερε!....

44. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον george mar για αυτό το post.:

Φήμη
    vagosrigos's Avatar
    Περιοχή
    Περιστερι-Αττικης
    Αναρτ.
    90
    ..Like!!
    104
    Όνομα:
    Βαγγέλης
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 6 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    29
    Αρα τον χειμωνα για να είμαστε όλοι ικανοποιημένοι να φέρουμε κάνα κρασακι.Σίγουρα το πινουνε αυτοι που είναι λιγάκι πιο μεγάλοι απο εμάς. Χαχα.Καλημέρα σε όλους.

46. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον vagosrigos για αυτό το post.:

Pri's Avatar
    Αναρτ.
    413
    ..Like!!
    406
    Όνομα:
    Zacharis Basilis
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 18 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    57
    ...και τσιπουράκι ρε παιδιά! Και τσιπουράκι!!!!

+ Απάντηση στο Θέμα

Ετικέτες Θέματος

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας