+ Απάντηση στο Θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 8 από σύνολο 8

Θέμα: Στριφτάρι στο shore jigging

Φήμη
    georgezante's Avatar
    Αναρτ.
    5
    ..Like!!
    3
    Time Online
    4 Hours 14 Minutes 52 Seconds
    Avg. Time Online
    N/A
    Ισχύς Φήμης
    0

Στριφτάρι στο shore jigging

θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με την χρησιμοποίηση στριφταριού στο shore jigging. Είναι ένα θέμα που με προβληματίζει και να σας πω το γιατί. Στις μάχες με τα ψάρια (που δεν είναι και λίγη η αντίσταση που προβάλουν) το παράμαλο πρώτα και στην συνέχεια το νήμα δέχονται μεγάλες πιέσεις και στροβιλισμούς με συνέπεια πολλές φθορές στα συγκεκριμένα, ακόμα και στον κόμπο. Σε όλες τις τεχνικές το στριφτάρι ή η στριφταροπαραμάνα είναι απαραίτητο εξάρτημα. Τι εμποδίζει να τα χρησιμοποιήσουμε και στο shore? Υπάρχουν αρκετά αξιόπιστα προιόντα που οι εταιρίες δίνουν και την δύναμη που αντέχουν. Εντάξει οι παραμάνες μπορεί να έχουν ένα θέμα με τα ψάρια του shore. Αλλά λέω εγώ μήπως μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε στριφτάρι με split ring και να κρεμάμε από εκεί τον πλάνο. Περιμένω τις γνώμες σας.

Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Pri's Avatar
    Αναρτ.
    406
    ..Like!!
    392
    Όνομα:
    Zacharis Basilis
    Time Online
    2 Weeks 1 Day 15 Hours 33 Minutes 17 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 15 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    56
    Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με στρίψιμο του νήματος. Άλλωστε κανενα ψάρι δεν στροβιλίζεται κατα την μάχη εκτός από τα μουγκριά, τις σπάθες και τις σμέρνες. Πόσα απο αυτά πιάνεις;

Γενικά θεωρείται αδυναμία στην αρματωσιά το στριφτάρι. Θα σου πρότεινα να μην χρησιμοποιήσεις. Αλλά στην τελική ίσως πρέπει να το δοκιμάσεις και μόνος σου και να βγάλεις τα συμπεράσματά σου. Παλιά είχα διαβάσει και ενα σχετικό άρθρο από τον Δ.Σιώζο, αλλά δεν μπορώ να το βρω τώρα.

Φήμη
    george mar's Avatar
    Αναρτ.
    77
    ..Like!!
    89
    Όνομα:
    Γιώργος
    Time Online
    2 Days 2 Hours 10 Minutes 31 Seconds
    Avg. Time Online
    10 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    9

Exclamation

Όποιος λέει ότι στο ψάρεμα υπάρχουν κανόνες απαράβατοι, για να μην χαρακτηρισθεί παντελώς άσχετος, θα είναι μάλλον, υπερβολικά αφελής! Πάντως αγαπητέ Γιώργο, υποπτεύομαι ότι για τα στριψίματα που γράφεις πιθανότεροι ένοχοι -κατά την άποψή μου-, είναι 1ον η ποιότητα του μηχανισμού σου και 2ον αυτή του νήματος. (Προσωπικά, ανάλογα και με τα ψάρια που υπάρχουν, χρησιμοποιώ -κάποιες φορές- και μικρά, πολύ ανθεκτικά στριφταράκια αλλά και ό,τι άλλο μου κατέβει. Και όχι μόνο στο τεχνητό που γράφεις αλλά ακόμα και στην ένωση μάνας - παράμαλου!! (με μια σιλικονούχα χαντρούλα πριν, για να προφυλάξω το δαχτυλίδι). Στο ψάρεμα που κάνεις μάλιστα, μπορεί και να επιβάλεται, υπό την έννοια πως πολλά τεχνητά έχουν κυρτές ή κοίλες επιφάνειες αλλά και πολλά ακόμη ιδιόμορφα σχήματα με τάση στριφογυρίσματος. Ψάξου ο ίδιος καλύτερα και μην γυρεύεις απαντήσεις από άλλους, ιδίως όταν αγνοούν εντελώς τον εξοπλισμό σου.
    (Παιδιά, είναι απαραίτητο να αναφέρετε τουλάχιστον τον εξοπλισμό σας πριν το ερώτημα που θέτετε. Αυτό ισχύει για όλους!...).
    ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΕ ΤΡΩΕΙ ΝΑ ΧΟΡΤΑΣΕΙ

4. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον george mar για αυτό το post.:

Pri

Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Pri's Avatar
    Αναρτ.
    406
    ..Like!!
    392
    Όνομα:
    Zacharis Basilis
    Time Online
    2 Weeks 1 Day 15 Hours 33 Minutes 17 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 15 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    56
    Συμφωνώ με το ότι στο ψάρεμα δεν υπάρχουν σταθερές και ότι ΠΡΕΠΕΙ να δοκιμάζουμε διάφορα για να έχουμε και ιδία άποψη. Το έγραψα ήδη κιόλας.

Όσον αφορά το στριφτάρι, έγραψα ήδη ότι δεν το χρησιμοποιώ. Ποτέ δεν είχα θέματα με στριψίματα και γενικά κάνω αρκετά έντονο τζιγκάρισμα (εκτός και χρειάζεται κάτι άλλο) και οι πλάνοι που χρησιμοποιώ συνήθως είναι από 60-100 με συνηθέστερο τον 80γρ. Δεν είδα λοιπόν ποτέ τον λόγο να το χρησιμοποιήσω. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι το μόνο σωστό αυτό που κάνω εγώ. Απλά αυτό κάνω, αυτό λέω.

Σε ότι εξοπλισμό και να μου έλεγε ότι χρησιμοποιεί, την ίδια απάντηση θα του έδινα στο συγκεκριμένο ερώτημα. Εγώ αυτή την στιγμή ψαρεύω με Majorcaft Triple cross 60-100gr, Shimano Shperos 6000HG, νήμα Majorcraft Dankan PE2,5 και παράμαλο ανάλογα τον βυθό και το είδος που στοχεύω. Πριν το καλάμι μου ήταν το Skyroad 80-120. Πάλι το ίδια έκανα. Δεν βλέπω πως ο εξοπλισμός στο συγκεκριμένο θέμα μπορεί να επηρεάσει κάπως...

Πρέπει να συμπληρώσω ότι δεν είναι μόνο δική μου πρακτική. Κι εγώ από άλλους την έμαθα. Όχι ότι δεν δοκίμασα και στριφτάρια. (είχα κι εγώ αμφιβολίες)

Μ.Βιδάλης: http://imanangler.com/uniting-the-le...e-assist-hook/

Δ.Σιώζος:http://seaspinning.blogspot.com/2011...gging-rig.html

Γράφει στο τελείωμα του άρθρου του: "Δεν μπορώ να ισχυριστώ οτι είναι η καλύτερη λύση που υπάρχει αλλά είναι σίγουρα η καλύτερη για μένα."

http://bluedreamsfishing.blogspot.co...e-jigging.html

Αυτός πάλι προτείνει το στριφτάρι εναλλακτικά "...η ένωση του με το νήμα μπορεί να γίνει με διάφορους κόμπους ή αν δεν είμαστε εξοικειωμένοι με αυτούς με ένα καλό στριφτάρι."

http://lurebites.com/2015/03/%CE%B5%...E%BF-spinning/

Κι ένα τελευταίο του Γ.Φενερλή: "Ας ασχοληθούμε τώρα με ένα άλλο ψαρευτικό μύθο που λέει ότι αν βάλουμε στριφτάρι δεν θα στρίβει το νήμα μας. Την εποχή που σταμάτησα να χρησιμοποιώ στριφτάρι ήταν και η εποχή που ξεκίνησα να βάζω νήμα στους μηχανισμούς μου. Σας διαβεβαιώ ότι ούτε εγώ, ούτε κανένας spinner στον κόσμο είχε πρόβλημα στριψίματος επειδή δεν έβαζε στριφτάρι πριν την παραμάνα. Πιο πολύ παίζει ρόλο στο στρίψιμο το σωστό νήμα και ο σωστός μηχανισμός ή ακόμα και το λειτουργικό roller από οτιδήποτε άλλο."

Μιλάει για spinning φυσικά αλλά στο προκείμενο θέμα, νομίζω ότι ισχύουν τα ίδια.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Pri : 29-09-2018 στις 19:57 Αιτία: Συγχώνευση πολλαπλών post

6. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον Pri για αυτό το post.:

Φήμη
    george mar's Avatar
    Αναρτ.
    77
    ..Like!!
    89
    Όνομα:
    Γιώργος
    Time Online
    Avg. Time Online
    10 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    9

Exclamation

Βασίλη μου καλέ, η απάντηση μου πρωτίστως απευθυνόταν στον φίλο από τη Ζάκυνθο και το "αυτό ισχύει για όλους", πρωτίστως σε όλους όσους γυρεύουν έτοιμες απαντήσεις και λύσεις και δεν ψάχνονται μόνοι τους όσο πρέπει. Σε κάθε περίπτωση όμως, το τελευταίο που θα ήθελα θα ήταν να φανώ αγενής, να το παίξω ξερόλας και να αποθαρρύνω οποιονδήποτε φίλο από το να θέσει τα ερωτήματά του και να βοηθηθεί από κάθε συνάδελφο που όπως εσύ, έχει την καλή και αγαθή πρόθεση να βοηθήσει πάντα στο μέτρο του δυνατού.
    Όμως, επειδή όσα έγραψα στην απάντησή μου ήταν η δική μου γνώμη που δεν σημαίνει διόλου πως αντικειμενικά είναι ορθή, θα υποστηρίξω και εδώ ότι θεωρώ αυτονοήτως απαραίτητη τη γνώση του εξοπλισμού διότι σε αντίθεση με τη δική σου άποψη, πιστεύω ακράδαντα (από προσωπικά βιώματα και εμπειρίες) πως όταν ένας εξοπλισμός είναι αποδεδειγμένα σωστός και αποδεκτός, (ακόμα και βάσει του μέσου όρου, όπως ο δικός σου αλλά και πολλών άλλων από εμάς), είναι σχεδόν βέβαιο ότι σπανίως θα σου δημιουργήσει προβλήματα που εγείρουν ερωτήματα, καλή ώρα σαν αυτά που κατέθεσε ο φίλος Γιώργος. Αν λοιπόν φανταστείς αγαπημένε μου, ένα νήμα κακό από μόνο του με τάση να στρίβεται εύκολα, ή ακόμα και να σπάει μετά από δέκα βολές, τι θα σκεφτείς;; Αν κατόπιν το φανταστείς ταιριασμένο με έναν κακό μηχανισμό όπου το ρουλεμάν του κατανεμητή δεν έχει τη δυνατότητα να στρώνει σωστά το νήμα, ή συχνά κολλάει, ή απλά δεν έχει ικανή ταχύτητα περιστροφής, αντίστοιχη των απαιτήσεων του συγκεκριμένου ψαρέματος, τι θα σκεφτείς;; Πως είναι κακός ο ψαράς, ή πως φταίει επειδή είναι φτωχός και δεν μπορεί να βελτιώσει τον εξοπλισμό του, ή πως είναι τσιγκούνης, ή απλά πως είναι άπειρος ο άνθρωπος;;
    Αν ερμήνευσα σωστά τα αίτια που οδήγησαν τον Γιώργο στους προβληματισμούς που κατέθεσε στο φόρουμ μας, θα επιμείνω στην άποψή μου περί πρωτεύοντος ρόλου του εξοπλισμού. Αν επικεντρωθώ αποκλειστικά στο εάν επιτρέπεται η χρήση στριφταριού, στριφταροπαραμάνας, ή στριφταριού περασμένου σε split ring, όπως εύλογα διερωτάται ο Γιώργος αλλά και κάθε ανήσυχος ψαράς στον πλανήτη, -ιδιαίτερα όταν κάτι δεν του πάει καλά- (εξοπλισμός;;...), ή ψάχνεται αενάως προκειμένου να βελτιωθεί, τότε και πάλι θα του επαναλάβω το ίδιο: Όλα επιτρέπονται!!!...
    ΥΣ: Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε σε όλα αστέρι μου. Φτάνει να υπάρχει συμπάθεια και απουσία ανταγωνισμού ή άλλων αρνητικών συναισθημάτων ή κινήτρων, κλπ. που στην περίπτωσή μας, οι δυο προϋποθέσεις ισχύουν απολύτως!!

8. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον george mar για αυτό το post.:

Φήμη
    georgezante's Avatar
    Αναρτ.
    5
    ..Like!!
    3
    Time Online
    4 Hours 14 Minutes 52 Seconds
    Avg. Time Online
    N/A
    Ισχύς Φήμης
    0
    Λοιπόν ο εξοπλισμός μου για όσους ρωτούν είναι καλάμι shimano coltsniper 40-80, μηχανισμός shimano stradic 5000, νήμα majorcraft pe 2,5 και παράμαλο berckley 0,45. Δέν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα όσον αφορά το σεταρισμα που έχω κάνει νήμα - πράμαλο, solid ring. Απλά έκανα ένα ερώτημα, γιατί ενώ σε όλες τις τεχνικές χρησιμοποιούμε στριφτάρι, γιατί όχι και στο shore. Καλό είναι να ψάχνεις να βελτιώσεις κάτι, και γι αυτό ρώτησα εδώ εάν κάποιος χρησιμοποιεί ή γιατί δεν χρησιμοποιεί.

Φήμη
    george mar's Avatar
    Αναρτ.
    77
    ..Like!!
    89
    Όνομα:
    Γιώργος
    Time Online
    Avg. Time Online
    10 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    9
    Έτσι μάλιστα!!
    Λοιπόν φίλε Γιώργο, με δυο λόγια σου λέω τη γνώμη μου:
    α) Οι φθορές στο shore είναι αναπόφευκτες!! και συχνές.
    β) Τα εργαλεία σου είναι δοκιμασμένα και καλά. Το ίδιο παράμαλο
    χρησιμοποιώ επί 10 χρόνια τουλάχιστον και δεν το αλλάζω, είναι
    εξαιρετικό.
    Τέλος, στη σύνδεση με τον πλάνο χρησιμοποιώ στριφτάρι με σπλιτ,
    ή σόλιντ πάντα!! Τα τελευταία δυο χρόνια μάλιστα, άρχισα να
    βάζω το μαύρο στιφταράκι της berckley, (πολύ ανθεκτικό και χωρίς να
    επηρεάζει την πλεύση) και στο spinning, συνδέοντάς το με την
    παραμανίτσα των τεχνητών μου και ψαρεύω πιο άνετα και ευχάριστα.
    Αυτά από μένα τον γέρο που δεν ακούει τι λέει ο καθένας αλλά ψάχνεται
    και κάνει του κεφαλιού του...
    Υγεία και καλές ψαριές!

11. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον george mar για αυτό το post.:

Φήμη
    ergotelis's Avatar
    Περιοχή
    Crete
    Αναρτ.
    63
    ..Like!!
    3
    Όνομα:
    Stergiopoulos George
    Time Online
    6 Days 12 Hours 55 Minutes 37 Seconds
    Avg. Time Online
    31 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    26
    Στριφταρι δε θα σας πρότεινα ποτέ να βάλετε. Είναι μεταλλικήκατασκευή, δε προορίζεται για τόση έντονη καταπόνηση όπως το jigging Και σίγουρα τη φθορά θα τη καταλάβουμε δυστυχώς μάλλον σε ψάρι πάνω. Τα κιλά αντοχής δε λένε κάτι, είναι μέταλλο που υφίσταται συνέχεια μικροπιεσεις και αυτό είναι ότι χειρότερο για κάτι μεταλλικό. Δε λέω, μπορεί να αντέχουν αλλά δε το ρισκάρω. Από κει και πέρα στρίψιμο στο shore προκύπτει σπάνια με ψάρι, ενα καλο τονακι μπορεί να κάνει αρκετές σβουρες από κάτω, αλλά προκύπτει κυρίως από το πλάνο και το πώς τον δουλεύουμε. Κάποιοι πλάνοι λόγω σχεδίασης στο τζιγκαρισμα κανουν μια εντονη επαναλαμβανόμενη κίνηση που μπορεί να στρουφιζει το νήμα μας. Ο λοιπός εξοπλισμός δεν επηρρεαζει κάπου εφόσον πάντα είναι καλοσυντηρημενος και δουλευει σωστα.

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας