+ Απάντηση στο Θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 2 από σύνολο 2

Θέμα: Μέρη στην Σάμο

Φήμη
    Baggos's Avatar
    Αναρτ.
    6
    ..Like!!
    0
    Time Online
    4 Hours 2 Minutes 59 Seconds
    Avg. Time Online
    N/A
    Ισχύς Φήμης
    0

Μέρη στην Σάμο

Καλησπέρα σε όλους τους ψαράδες..υπαρχει κάποιος από την Σάμο που ασχολείται με το heavy casting? Αν θέλει να πει κάποιο μέρος και αν θέλει να ψαρέψουμε και μαζί..

Φήμη
    Michail's Avatar
    Αναρτ.
    60
    ..Like!!
    64
    Time Online
    5 Days 1 Hour 7 Minutes 56 Seconds
    Avg. Time Online
    24 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    19
    Καλημέρα Βάγγο.
    Από Σάμο δεν έχω ιδέα, αλλά μέχρι να βρεθεί κάποιος που ξέρει, θα πω τι κάνω εγώ σε μέρη που δεν έχω ξαναπάει, και με έχει βοηθήσει αρκετά.
    Αφού μιλάμε για Heavy, φαντάζομαι έχεις τρόπο να μεταφέρεις το δόλωμά σου (βαρκάκι, drone, κ.λπ). Αν είναι έτσι, ψάχνεις για μέρη που στα 200-300 μέτρα από την ακτή κάνουν βάθη από 30-60 μέτρα (όχι ότι πιο ριχά ή πιο βαθιά δεν παίζουν ψάρια, αλλά αυτό είναι το σύνηθες).
    Εγώ λοιπόν θα έριχνα μια ματιά στο navionics και ταυτόχρονα στο google maps. Το navionics θα σου δώσει τα βάθη και την απόσταση από την ακτή, ενώ στο google maps θα δεις την μορφολογία της περιοχής (προσβασιμότητα, ευκολία να ψαρέψεις, ίσως μια ιδέα για την μορφολογία του βυθού, κ.λπ.).
    Από μια γρήγορη ματιά που έριξα στην Σάμο, όλη η Βόρεια πλευρά (εκτός από ένα κομμάτι γύρω από το Καρλόβασι) και μεγάλο μέρος της Ανατολικής έχει κατάλληλα βάθη για Heavy στα 200 (και λιγότερο) μέτρα από την ακτή. Μιλάμε για Βόρεια και Ανατολική ακτογραμμή πάνω από 80 χιλιόμετρα!
    Το θέμα είναι να δεις που μπορείς να πας (προσβασιμότητα και ασφάλεια) και να έχεις στο νου σου και τον καιρό (φαντάζομαι ότι και ένα μικρό Βοριαδάκι, αν το τρως στα μούτρα, θα δυσκολεύει την κατάσταση).

Αυτά βέβαια είναι απλά υποθέσεις και εργαλεία που μπορεί να βοηθήσουν αν δεν έχεις άκρες. Το καλύτερο είναι να βρεις κάποιον που να ξέρει και φυσικά και καλή παρέα, απαραίτητο για ένα ευχάριστο ψάρεμα.

Καλή τύχη και καλά να περάσεις

3. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Michail για αυτό το post.:

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας