+ Απάντηση στο Θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 17 από σύνολο 17

Θέμα: Επισκευή σπασμένου στέλεχος κορυφής

Moderator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    filosofos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα.
    Αναρτ.
    298
    ..Like!!
    972
    Όνομα:
    Βασίλης
    Time Online
    1 Month 3 Weeks 2 Days 11 Hours 8 Minutes 47 Seconds
    Avg. Time Online
    4 Minutes 10 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    50

Επισκευή σπασμένου στέλεχος κορυφής

Όλο αυτό το καιρό σχετικά κλεισμένος σπίτι,αν και η δουλειά συνεχιζόταν κανονικά έως και τώρα, υπήρχε αρκετός χρόνος να ασχοληθώ με διάφορα,όμως η καλύτερη και πιο σημαντική εργασία που έγινε με απόλυτη επιτυχία ήταν η επισκευή σπασμένου στέλεχος κορυφής σε 2σπαστο με υψηλό cw μεγάλης αξίας του φίλου μου Lethrinis (Σπύρου) εδώ στην κοινότητα.
    IMG_20200501_012331.jpg
    Το συμβάν έγινε περίπου 2 μήνες πριν που με κάλεσε να μου εξηγήσει το τι είχε γίνει και αν υπάρχει δυνατότητα να σωθεί το καλάμι μια και η αγορά νέου ανταλλακτικου ήταν δύσκολο να βρεθεί αλλά και απαγορευτική λόγο αξίας.
    Δεν θα σταθώ στο πως έφτασε να γίνει αυτό αλλά μεγάλη εντύπωση μου έκαναν στην αρχή οι φωτογραφίες που έλαβα οπως και μετά όταν το πήρα στα χέρια μου το στεγνό κόψιμο που είχε το blank,ενώ το καλάμι είχε κάνει πολύ λίγα ψαρέματα.
    Όπως και να έχει είχα ένα σοβαρό πρόβλημα να λύσω και το στοίχημα ήταν μεγάλο,γιατί είναι άλλο να αλλάζεις δαχτυλίδια σε ένα λειτουργικό καλάμι και άλλο να επαναφέρεις ένα σπασμένο σε ενεργή δράση.Εδω έπρεπε να λάβω υπόψη μου κάποιους σοβαρούς παράγοντες που πρέπει να διατηρηθούν.
    1.Να υπάρχει η ανάλογη αντοχή, πόσο μάλλον όταν το cw είναι πολύ υψηλό.
    2.Να μην χαθεί η παραβολή του στο σημείο που έγινε η επέμβαση.
    3.Αισθητικο αποτέλεσμα,να είναι όσο το δυνατόν μικρότερο το σημείο της ένωσης χωρίς όμως να χαθούν ούτε λίγο οι 2 παραπάνω παράγοντες.
    Και οι 3 παραπάνω παράγοντες μαζί αυξάνουν κατά πολύ το βαθμό δυσκολίας όπως και να δωθουν ανάλογες προτεραιότητες σε κάθε τομέα ξεχωριστά με τελευταίο πάντα το αισθητικό σημείο.
    Έχοντας δει αρκετά βίντεο ανάλογων επισκευών έπρεπε να αποφασίσω ποιες θα είναι οι κινήσεις μου για να φτάσω στο επιθυμητό αποτέλεσμα.
    Ένα θετικό μέσα στην ατυχία του καλαμιού ότι το κόψιμο στο blank ήταν τόσο στεγνό που δεν χάθηκαν παρά μόνο 1.5cm max και το καλάμι διατηρούσε σχετικά το μήκος του.
    Αυτό γιατί έπρεπε να καθαριστεί γύρω από το σπάσιμο,τα ξεφτια που δημιουργήθηκαν και αυτό γιατί εάν παραμείνουν έστω και λίγο με τις ταλαντώσεις θα υπάρξει σχίσιμο μετά από αυτά που θα γίνει κάθετα.
    IMG_20200501_012747.jpg
    Αφου έγινε η ανάλογη επεξεργασία στις δύο άκρες και τα τμήματα εφάρμοζαν αρμονικά έπρεπε μετά να αποφασίσω ποίο θα ήταν το κομμάτι που θα έμπαινε ανάμεσα τους για τα τα κρατά σταθερά.Η καλύτερα θεωρητικά επιλογή ήταν ένα άλλο κομμάτι carbon,να ταιριάζει σωστά μέσα στα δύο τμήματα με τέλεια εφαρμογή,να έχει αντοχή αλλά και κάποια ελαστικότητα σύμφωνα πάντα με την δύναμη που θα ασκείται στο στέλεχος.
    Σίγουρα δεν θα ήταν σωστό να τοποθετήσω ένα άκαμπτο κομμάτι, άσχετα αν αυτό θα μου έδινε μια σιγουριά αντοχής,για τους εξής λόγους.Θα είχαμε δημιουργήσει ένα νεκρό σημείο σε μία κορυφή που δέχεται συχνά κλίση με αποτέλεσμα να χάναμε μέρος της παραβολής της.
    Παράλληλα σε αυτές τις ταλαντώσεις θα ήταν αδύνατο το σημείο αυτό να κάνει απόσβεση της κλίσης* με πιθανό αποτέλεσμα να σπάσει ξανά λίγο πριν ή μετά την ένωση.Ενα παράδειγμα είναι στα σημεία που ενώνονται τα στελέχη σε 3σπαστα ή 2σπαστα καλάμια όπου εκεί είναι τα νεκρά τους μέρη που πολλές φορές έχουμε συχνά σπασίματα.
    IMG_20200501_013557.jpg
    IMG_20200501_014506.jpg
    Ετσι πολλές εταιρείες έχουν βελτιώσει τα μέρη αυτά με έξτρα ενισχύσεις αλλά και πλέξη στο carbon που κάνουν τα σημεία αυτά ενεργά για ακολουθούν και να μεταφέρουν την κλίση που δημιουργεί το καλάμι.
    Με όλες αυτές τις σκέψεις βρήκα ένα κομμάτι στέλεχος κορυφής με μεγάλο cw που είχα από τις τελευταίες μου επισκευές σε τηλεσκοπικά καλάμια.
    Η τοποθέτηση μετά του τμήματος αυτού όσο και το μήκος ήταν ένα άλλο μέρος που ήθελε ιδιαίτερη προσοχή.Το να μπει από το σημείο που έγινε το σπάσιμο αριστερά δεξιά ήταν εύκολο αλλά θα υπήρχε μεγάλο κενό εσωτερικά κυρίως στο κάτω μέρος που ίσως η κόλλα να μην ήταν αρκετά ικανή να καλύψει όλα αυτά τα κενά ώστε να δώσει την εικόνα ενός ενιαίου σώματος μεταξύ των δύο διαφορετικών τμημάτων carbon.
    Θεωριτικα πάντα υπήρχε ο φόβος αυτά τα κενά να δημιουργήσουν ρήγματα ενδιάμεσα και να σπάσουν με τις κλίσεις και δυνάμεις που θα δεχόταν.
    Με αυτή τη λογική προτίμησα το κομμάτι αυτό να μπει από το κάτω μέρος στο στέλεχος και να βγεί τόσο όσο χρειάζεται πάνω από το κομμένο σημείο ώστε να εφαρμόσει μετα και το επόμενο μέρος από το στέλεχος με σκοπό να δένουν αρμονικά σαν να έχουμε ένα ακόμα στέλεχος κορυφής.Με αυτό το τρόπο η κόλλα θα είναι πολύ λιγότερη και η κάλυψη της θα είναι ομοιόμορφη σε όλη την εσωτερική επιφάνεια,έτσι όλο μαζί πολύ πιο εύκολα θα γινόταν ένα σώμα.Ακομα με αυτό το τρόπο εξασφαλίσα ότι το τμήμα που θα χρειαζόταν θα ήταν κατά πολύ μικρότερο κερδίζοντας και την αντοχή που ήθελα αλλά και την παραβολή λόγο τού μήκους εσωτερικά που θα είχε προστεθεί.
    Αφού έγιναν αρκετές δοκιμές ώστε το κομμάτι να εφαρμόζει ιδανικά και να έχει την ανάλογη απόσταση,δεν ξεπέρασε τα 10-12cm, τόσο όση για να μπορεί να δεχτεί με ασφάλεια τα δύο τμήματα ήταν έτοιμο για τοποθέτηση και συγκόλληση.Το κομμάτι αυτό στις άκρες είχα σπάσει την γωνία που έγινε στο τελείωμα από το τεμαχισμό του λόγο μην τυχών πληγώνει εσωτερικά το στέλεχος από τις κλίσεις που θα δημιουργηθούν από τις έντονες δυνάμεις αλλά και να τις αποβάλουν πιο εύκολα πάνω κάτω μια και θα έμπαινε εφαρμοστά χωρίς πολλά κενά.
    Η κόλλα που επέλεξα ήταν μια εποξικη δύο συστατικών,αρκετά ισχυρή όταν στεγνώσει αλλά και ελαφρά ελαστική χωρίς να σπάει παρόλα αυτά.
    Αφού μονωσα τις άκρες στο στέλεχος ώστε και αν θα βγει λίγη κόλλα να μην λερώσει,έβαλα την κόλλα εσωτερικά στο κάτω στέλεχος έως το σημείο που είχα υπολογίσει όπως θα έφτανε το κομμάτι και εν συνεχεία το πέρασα από κάτω προς τα πάνω μέχρι εκεί που εφάρμοζε ακριβώς.Αντιστοιχα κόλλα στο πάνω στέλεχος και εισαγωγή κατόπιν στο κομμάτι μέχρι τα δύο τους να έρθουν πρόσωπο όπου έγινε καί η ευθυγράμμιση των οδηγών.Καθαρισα την υπερβολική κόλλα που βγήκε εκτός αυτών τόση όσο να αφήνει λίγη που να διαγράψει ένα μικρό εξόγκωμα ομοιόμορφα χωρίς ατέλειες πορους,να καλύπτει ιδανικά την ρωγμή και να πιάνει λίγο εκτός τα στελέχη 0.5cm αριστερά δεξιά, όπου και το ξεχνάμε μετά για μια δύο μέρες μέχρι να σφίξουν καλά όλα μαζί.
    IMG_20200501_015826.jpg
    Κατόπιν αφού η κόλλα στέγνωσε σειρά είχε το ρετουσαρισμα της επιφάνειας,ετριψα με προσοχή την περισσευουμενη κόλλα ώστε να κατέβει τόσο όσο να μην υπάρχει "σκαλοπάτι' και στο χέρι να ακολουθεί λεία την επιφάνεια στο στέλεχος χωρίς καν να καταλαβαίνεις ότι εκεί υπάρχει ένωση.
    Ήταν και ο λόγος που δεν πείραξα την νωπή κόλλα από την αρχή μια και έχει την ιδιότητα να μαζεύει όσο σφίγγει και ίσως μετά να εμφανιζε ατέλειες.
    Έτσι αφού είχε φτάσει το σύνολο εκεί που ακριβώς ήθελα το επόμενο βήμα ήταν η εξωτερική εμφάνιση και ενίσχυση της ένωσης με δέσιμο από νήμα οδηγών και επιπλέον κόλλα ρητίνης που χρησιμοποιώ σε ανάλογες εργασίες οδηγών.Η σκέψη μου πέρα της εμφάνισης που θα ειχε,σαν ένα σημείο που θα έβλεπε μετά ο καθένας ήταν όσο αυτό ήταν δυνατόν να δεχτεί μια επιπλέον ενίσχυση χωρίς όμως α υπάρχει και ο φόβος να έχω ρωγμές κατά την μετά χρήση από τις κινήσεις του καλαμιού.Ετσι με αυτή τη λογική προτίμησα ένα διπλό δέσιμο.Το πρώτο και σε μικρότερο μήκος ήταν σε χιαστη μορφή μια και ήθελα όσο μπορούσα το νήμα να ακολουθεί τη φορά των ταλαντώσεων και από πάνω το δεύτερο πέρασμα με νήμα με απλή πλέξη όπου να καλύψει όλες τις ατέλειες του πρώτου.
    IMG_20200501_020425.jpg
    Οπως ήταν λογικό θα ήταν λίγο πιο εμφανές αλλά επίσης και πιο ισχυρό.Ετσι αφού ολοκληρώθηκε και το δέσιμο πέρασα και τη κόλλα από ειδικές ρητίνες που χρησιμοποιώ για τους οδηγούς όπου το άφησα αρκετές μέρες να σφίξει καλά.
    IMG_20200501_021241.jpg
    IMG_20200501_021149.jpg
    Αφού οι μέρες πέρασαν και ήμουν σίγουρος ότι όλα τα υλικά είχαν στεγνώσει καλά ήρθε η ώρα της κρίσης,αν όλη η εργασία είχε επιτυχία ή ο χρόνος πήγε χαμένος παρά την προσπάθεια.Σαν πρώτη σκέψη ήταν η δοκιμή με βάρος, ανάρτηση,όπου σαν αυξημένο cw που διαθέτει έπρεπε και αυτό να είναι σχετικά λίγο αρκετό...Με αυτήν την εικόνα γύρω στα 1.5kg - 2kg θα ήταν αρκετό να δείξει όλα εκείνα που θα ήθελα να έχει, αντοχή αλλά και καλή παραβολή.
    Τοποθέτησα ένα μηχανισμό και πέρασα την μάνα όπου στη άκρη του έδεσα μια σακούλα για να βάζω τα βάρη των δοκιμών,δούλεψα μπουκάλια νερού που προσθέτοντας σιγά σιγά έφτασα στο στόχο να σηκώσει τα δύο κιλά χωρίς παράπονο και με ιδανική παραβολή,το κυριότερο είναι παρά το λίγο εμφανές δέσιμο που υπάρχει στο στέλεχος δεν παρουσιάζει καμία άλλη ένδειξη πως εκεί έχει γίνει κάποια επέμβαση.
    IMG_20200501_022503.jpg
    Σιγουρα η χαρά μου εκείνη την στιγμή ήταν πολύ μεγάλη, ένιωσα υπέροχα, πραγματικά αξιζε η προσπάθεια η επιμονή μου!
    Λίγες μέρες μετά βρήκα την ευκαιρία να το δοκιμάσω και σε παραλία με βολές έχοντας 125γρ βάρος με εκπληκτικά αποτελέσματα.
    IMG_20200501_023109.jpg
    IMG_20200501_023209.jpg
    Είχα πλέον ξανα ένα ζωντανό καλάμι στα χέρια μου έτοιμο να συνεχίζει να παρουσιάζει την πραγματική του ταυτότητα στην θάλασσα.

Πολλές φορές αγαπημένα εργαλεία παρά τις ατυχίες τους που μπορεί να έχουν καλό είναι να κάνουμε μια προσπάθεια και να τους δώσουμε μια ευκαιρία ακόμα και αυτά σίγουρα θα έρθει η στιγμή να μας ανταμείψουν,εκεί η χαρά μας θα είναι διπλή!!😉
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη filosofos : 01-05-2020 στις 02:59

2. Τα παρακάτω μέλη 4 έκαναν Like!! στον filosofos για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    2.255
    ..Like!!
    2.801
    Thanked 3.566 Times in 1.356 Posts
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    3 Months 2 Weeks 7 Hours 59 Minutes 58 Seconds
    Avg. Time Online
    8 Minutes 9 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    255
    Είχα να περηφανεύομαι οτι δεν είχα σπάσει ποτέ μου καλάμι στο ψάρεμα. Και όμως έσπασε το δίσπαστο και μάλιστα σε ανάκτηση πάνω σε σκάλωμα. Εύκολα όμως. Επειδη είχε 3 ψαρέματα το πανάκριβο ιταλικό καλάμι θεωρώ πως ήταν εργοστασιακό πρόβλημα. Δυστυχώς ένας κακός "επαγγελματίας" στην Ελλάδα δε με κάλυψε με εγγύηση. Το στέλεχος να φανταστείτε μου ζήτησε η εταιρεία 170 ευρώ με έκπτωση. Δεν είναι εποχές για τέτοια.
    Τώρα όμως περηφανεύομαι για το φίλο μου το Βασίλη, ο οποίος έχει χέρια που κάνουν θαύματα και καλλιτεχνίες. Φίλε μου συγχαρητήρια, περιμένω την άρση κυκλοφορίας στους νομούς να ρθω να το πάρω στα χέρια μου.

4. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Pri's Avatar
    Αναρτ.
    644
    ..Like!!
    655
    Thanked 1.285 Times in 404 Posts
    Όνομα:
    Zacharis Basilis
    Time Online
    3 Weeks 3 Days 26 Minutes 17 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 52 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    87
    Βασίλη είσαι καλλιτέχνης!

6. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον Pri για αυτό το post.:

Φήμη
    EΡΕΒΟΣ's Avatar
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Αναρτ.
    97
    ..Like!!
    399
    Όνομα:
    Σπυρος
    Time Online
    1 Week 1 Day 6 Hours 11 Minutes 20 Seconds
    Avg. Time Online
    38 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    21
    Μια διαβαζω για βαρκακι,την αλλη διαβαζω για δισπαστο ακριβο καλαμι!!!
    Μας κρυβεις κατι Σπυρο;;;
    Χριστος Ανεστη!!!!

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    2.255
    ..Like!!
    2.801
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    8 Minutes 9 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    255
    Αληθώς Ανέστη! Θα τα πούμε απο κοντά Σπύρο να δεις οτι τα φαινόμενα απατούν.

Επίσης το πανάκριβο ιταλικό το ανέφερα για να δώσω έμφαση στη ποιότητα του καλαμιού που έπαθε τη ζημιά, προστατεύοντας ταυτόχρονα την εταιρεία παραγωγής γιατί όπως ανέφερα δεν έφταιγε η εταιρεία που το έφτιαξε αλλα ο τραγικός έμπορος που μου του πούλησε.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Lethrinis : 02-05-2020 στις 10:41

Φήμη
    EΡΕΒΟΣ's Avatar
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Αναρτ.
    97
    ..Like!!
    399
    Όνομα:
    Σπυρος
    Time Online
    1 Week 1 Day 6 Hours 11 Minutes 20 Seconds
    Avg. Time Online
    38 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    21
    Kαλημερα,προς Θεου με την λεξη ακριβο υπονοουσα οτι καποιο καλο αρα και ακριβο heavy casting καλαμι αποκτησες και βαδιζεις στο δρομο της αποστασιας απο το casting χαχαχα.http://www.paraktiopsarema.gr/forum2...ilies/grin.gif
    Να εισαι γερος και να σε αφησουν τα μετρα να το χαρεις.http://www.paraktiopsarema.gr/forum2...not_worthy.gif
    μου μυριζει trabucco athena η κανω λαθοςhttp://www.paraktiopsarema.gr/forum2...ilies/grin.gif

10. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον EΡΕΒΟΣ για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    2.255
    ..Like!!
    2.801
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    8 Minutes 9 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    255
    Όχι Σπύρο δεν υπάρχει λόγος να μπούμε δημόσια στη διαδικασία της αποκάλυψης της εταιρείας παραγωγής. Αν κάποιος για κάποιο λόγο ενδιαφέρεται μπορω να του στείλω προσωπικό μήνυμα.

12. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Φήμη
    Alexsuzuki's Avatar
    Περιοχή
    Αθηνα-κυψελη
    Αναρτ.
    469
    ..Like!!
    281
    Όνομα:
    Αλεξανδρος
    Time Online
    3 Weeks 1 Day 5 Hours 28 Minutes 38 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 44 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    57
    αντε ρε φιλε μου εδωσες ελπιδες να ασχοληθω με το βερετ μου που εσπασα το μεσαιο κομματι πανω στην βολη
    ουτε σκαλωμα ουτε μπλεξιμο ουτε τπτ. δυνατη βολη με 80 γρ και ξαφνικα ακουω το κραουκ και αρχιζω να βριζω αφου αμεσως καταλαβα τι εγινε
    φυσικα και ξενερωσα και μαζεψα τα υπολοιπα καλαμια και εφυγα

Moderator
    filosofos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα.
    Αναρτ.
    298
    ..Like!!
    972
    Όνομα:
    Βασίλης
    Time Online
    Avg. Time Online
    4 Minutes 10 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    50
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Alexsuzuki Προβολή Ανάρτησης
    αντε ρε φιλε μου εδωσες ελπιδες να ασχοληθω με το βερετ μου που εσπασα το μεσαιο κομματι πανω στην βολη
    ουτε σκαλωμα ουτε μπλεξιμο ουτε τπτ. δυνατη βολη με 80 γρ και ξαφνικα ακουω το κραουκ και αρχιζω να βριζω αφου αμεσως καταλαβα τι εγινε
    φυσικα και ξενερωσα και μαζεψα τα υπολοιπα καλαμια και εφυγα
    Καλημέρα Αλέξανδρε, μιλάς για δεύτερο στέλεχος?
    Αν θες στείλε μου φωτός να το δω ή αν σε βολεύει με την πρώτη ευκαιρία που περνάς από εδώ παρτο μαζί σου να το δω από κοντά.
    Δεν είναι κόπος αλλά πιο πολύ χαρά μου να μπορέσω να βοηθήσω.

Φήμη
    Alexsuzuki's Avatar
    Περιοχή
    Αθηνα-κυψελη
    Αναρτ.
    469
    ..Like!!
    281
    Όνομα:
    Αλεξανδρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 44 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    57
    καλησπερα βασιλη
    ναι το δευτερο στελεχος απο οποια μερια και εαν μετρας :P
    δεν το εφερα αθηνα τωρα που επεστρεψα γιατι δεν ειχα χωρο στο μηχανακι
    θα μιλησουμε τελος του μηνα αρχες του επομενου που θα ανεβω ξανα
    να εισαι καλα ευχαριστω

Moderator
    filosofos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα.
    Αναρτ.
    298
    ..Like!!
    972
    Όνομα:
    Βασίλης
    Time Online
    Avg. Time Online
    4 Minutes 10 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    50
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Alexsuzuki Προβολή Ανάρτησης
    καλησπερα βασιλη
    ναι το δευτερο στελεχος απο οποια μερια και εαν μετρας :P
    δεν το εφερα αθηνα τωρα που επεστρεψα γιατι δεν ειχα χωρο στο μηχανακι
    θα μιλησουμε τελος του μηνα αρχες του επομενου που θα ανεβω ξανα
    να εισαι καλα ευχαριστω
    Άσε κατάλαβα...
    Θα γίνει εύκολα 😉.
    Μα την πρώτη ευκαιρία ενόχλησε με!

17. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον filosofos για αυτό το post.:

Φήμη
    vagosrigos's Avatar
    Περιοχή
    Περιστερι-Αττικης
    Αναρτ.
    126
    ..Like!!
    145
    Όνομα:
    Βαγγέλης
    Time Online
    2 Weeks 2 Days 5 Hours 7 Minutes 13 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 16 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    37
    Αλεξ,νομιζω σε τηλεσκοπικο καλαμι,τα πραγματα ειναι πιο ευκολα.

19. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον vagosrigos για αυτό το post.:

Moderator
    filosofos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα.
    Αναρτ.
    298
    ..Like!!
    972
    Όνομα:
    Βασίλης
    Time Online
    Avg. Time Online
    4 Minutes 10 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    50
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από vagosrigos Προβολή Ανάρτησης
    Αλεξ,νομιζω σε τηλεσκοπικο καλαμι,τα πραγματα ειναι πιο ευκολα.
    Καλημέρα, σε τηλεσκοπικο το εύκολο σχετικά είναι να αλλάξεις το σπασμένο στέλεχος αν είναι ψηλά, δύσκολο να φτιάξεις το ίδιο μια και πρέπει μετά να μπει το ένα μέσα στο άλλο και με τοποθέτηση κομματιού μέσα ή δέσιμο έξω είναι οριακό αν μπει το ένα μέσα στο άλλο για να κλείσει σωστά μετά.

21. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον filosofos για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    2.255
    ..Like!!
    2.801
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    8 Minutes 9 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    255
    Ποιο veret ειναι Αλέξανδρε?

Φήμη
    Alexsuzuki's Avatar
    Περιοχή
    Αθηνα-κυψελη
    Αναρτ.
    469
    ..Like!!
    281
    Όνομα:
    Αλεξανδρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 44 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    57
    αυτο που ειχε ο βαγγος
    Veret V442 - 4,00μ - cw 70-130

πολυ ψαρευτικο καλαμι, αρκετα ευαισθητη μυτη, καταλαβαινα και την μικρη τσιμπια .

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    2.255
    ..Like!!
    2.801
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    8 Minutes 9 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    255
    Περίεργο φίλε μου. Απο τα πιο επιτυχημένα τηλεσκοπικά της εταιρείας. Εγω το είχα σε 20-100 και το μετάνοιωσα που το πούλησα.

Φήμη
    Alexsuzuki's Avatar
    Περιοχή
    Αθηνα-κυψελη
    Αναρτ.
    469
    ..Like!!
    281
    Όνομα:
    Αλεξανδρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 44 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    57
    σπυρο πολυ ωραιο το καλαμι, το ιδιο λεω και εγω. παρα πολυ ευχαριστημενος και ικανοποιημενος απο αυτο οσες φορες το ψαρεψα με τα λιγα μικρα ψαρια που εβγαλε. αλλα ακομα και στα μικρα την τσιμπια την εβλεπες καθαρα.
    απλα πανω σε βολη μου εσπασε . ετυχε-πετυχε δεν ξερω τι να πω, ουτε γιατι εγινε αυτο. δεν κανω τεχνικες βολες, ουτε πιστευω κανω τοσο δυνατες βολες, ουτε ειχα μεγαλο βαριδι ( 80γρ) . και δεν εσπασε το πανω στελεχος (μυτη) αλλα το μεσαιο

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας