+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 61 έως 75 από σύνολο 75

Θέμα: Beach Ledgering

Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    filosofos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα.
    Αναρτ.
    213
    ..Like!!
    588
    Όνομα:
    Βασίλης
    Time Online
    1 Month 1 Week 3 Days 8 Hours 33 Minutes 28 Seconds
    Avg. Time Online
    3 Minutes 15 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    36
    Καλό θα ηταν αλλά ξέρεις πως είναι δύσκολο.
    Απλα βλέπω το speed που είναι στα ίδια γραμμάρια περιπου με το AERLEX να είναι μια χαρά.
    Απο την αλλη για αλλη δουλεια είναι αυτό και για αλλη η μελλοντική αγορά που θέλω ή ακόμα πόση σημασία έχει το "ζύγισμα" σε αυτήν την κατηγορία ψαρέματος.

Όσο για το μηχανάκι που ανεφερα οι διάφορες που βρήκα κάτι φωτός στην πομπινα είναι μονο στο βάθος σε σχέση με το 4000,δεν έχει μεγαλύτερη διάμετρο ,μονο οτι μπορεί να σου δώσει περισότερο βάρος απο τα παραπάνω μετρα πετονιας που δέχεται.

Μια και έχω χρονο μέχρι την αγορα θα μείνω λίγο στα όσα έχουμε πει εδώ και πιο παλαιά που όταν ερθει η ωρα θα αναφερθω παλι.
    Ευχαριστώ φιλέ για τις συμβουλες.

Administrator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Vasilis.Vasilaropoulos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Αναρτ.
    1.844
    ..Like!!
    2.044
    Thanked 5.062 Times in 968 Posts
    Όνομα:
    Βασίλης Βασιλαρόπουλος
    Time Online
    2 Months 2 Days 15 Hours 37 Minutes 53 Seconds
    Avg. Time Online
    5 Minutes 3 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Beach Ledgering = μηχ 8000-14000, καλαμί τρίσπαστο ή τηλεσκοπικό με low ή extra low action!
    Ψαρεύω για να ζω.... ζω για να ψαρεύω!!

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.971
    ..Like!!
    2.329
    Thanked 2.897 Times in 1.138 Posts
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    2 Months 3 Weeks 5 Days 22 Hours 5 Minutes 54 Seconds
    Avg. Time Online
    7 Minutes
    Ισχύς Φήμης
    220
    Φίλε Βασίλη είναι μεγάλο θεμα και το ξέρεις καλά αυτο. Δηλαδη το ultegra π.χ ( το αναφέρω γιατι είναι πασίγνωστο) με 20kg φρένα προορίζεται για ledgering?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Lethrinis : 12-01-2018 στις 01:38

4. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

filosofos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα.
    Αναρτ.
    213
    ..Like!!
    588
    Όνομα:
    Βασίλης
    Time Online
    Avg. Time Online
    3 Minutes 15 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    36
    Δεν νομιζω οτι ειπώθηκε για τα φρένα,μια και η πετονιες μας είναι ψιλες αλλά λογο μεγέθους πομπινας όσο αφορα τις βολές.

Γνώμη μου πάντα.

6. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον filosofos για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.971
    ..Like!!
    2.329
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    7 Minutes
    Ισχύς Φήμης
    220
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από filosofos Προβολή Ανάρτησης
    Δεν νομιζω οτι ειπώθηκε για τα φρένα,μια και η πετονιες μας είναι ψιλες αλλά λογο μεγέθους πομπινας όσο αφορα τις βολές.

Γνώμη μου πάντα.
    Βασίλη αν συναντηθούμε κάποια στιγμή θα σου δείξω το ενα σετάκι ledgering που έχω με καλάμι καθαρόαιμο ledgering 20-100 cw της veret και μηχανισμό tica 4500 και θα καταλάβεις τι λέω. Αρματωμένο με μανα 0,25 και σοκ 0,33 να ρίχνει με τη παραβολικότητα του τα 40ρια και 50ρια μολύβια 80 μέτρα εύκολα. Το κρατάς στα χέρια σου και είναι σα να σπινάρεις. Έχει σπάσει ρεκόρ στις μουρμούρες το συγκεκριμένο.

8. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

filosofos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα.
    Αναρτ.
    213
    ..Like!!
    588
    Όνομα:
    Βασίλης
    Time Online
    Avg. Time Online
    3 Minutes 15 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    36
    Καλημέρα.
    Το σετακι αν θυμάμαι το είχες αναφέρει πιο παλαιά σε συζήτησεις με αλλά παιδια ή εστο το καλάμι.(Βλέπεις προσπαθώ να διαβάζω πολλά θέμα-ενοτητες εδώ μέσα)
    Μηχανακι θα βρεθεί..
    Αν θες ρίξε μια ματια για το νεο nexave beach 3σπαστο και μιλάμε το απόγευμα, μια και ήμουν νύχτα.
    Απλα το βλέπω ιδανικό για πολλές συνθήκες αλλά και για λιγες μέρες το βρίσκω τιμή λίγο πιο πανω απο αυτό που έλεγα στα προηγούμενα ποστ.
    Αν ναι στελνω σήμα για αγορά.

10. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον filosofos για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.971
    ..Like!!
    2.329
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    7 Minutes
    Ισχύς Φήμης
    220
    Το σετ που σου ανέφερα είναι παμπάλαιο. Εχουν εξελιχθεί πολυ τα πράγματα απο τοτε, ωστόσο κάνει τη δουλειά του τέλεια. Για ledgering αποκλειστικά δες ιταλικές εταιρείες, είναι πολυ μπροστά απο τον υπόλοιπο κόσμο στον εξοπλισμό του συγκεκριμένου ψαρέματος. Αν θές κοίτα το colmic gun 991 με λίγα χρήματα, εκπληκτικό καλάμι για αυτη τη δουλειά.

12. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Φήμη Φήμη
    Chris_Ncm's Avatar
    Αναρτ.
    348
    ..Like!!
    1.822
    Time Online
    2 Weeks 6 Days 18 Hours 22 Minutes 48 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 40 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    44
    Εγώ θέλω να κάνω μια χαζή ερώτηση απλά για να καταλάβω κάτι.

Αυτό που σήμερα ονομάζουμε Beach Ledgering δεν είναι αυτό που λέγαμε παλιά Casting ή Light Casting? Αν όχι σας παρακαλώ μπορεί κάποιος να μου αναφέρει διαφορές?

Αν είναι αυτό τότε δεν μιλάμε για ελαφριά εργαλεία και αρματωσιές? Ελαφριά εργαλεία σε καλάμι δεν είναι καλάμια με casting weight το πολύ μέχρι 120-150γρ. και παραβολικά?
    Ρωτάω γιατί σε αυτή την κατηγορία από όσο είχα δει τουλάχιστον πρν ένα χρόνο έπαιζαν και καλάμια μικτά ειδικά σε τρίσπαστα. Όταν λέω μικτά εννοώ καλάμια με 2 μύτες μία πιο μαλακή με χαμηλότερο Action και μία σκληρότερη και με μεγαλύτερο Action.
    Εγώ προσωπικά θα πήγαινα σε τέτοια επιλογή γιατί όταν κανονίζεις να πας για ψάρεμα ποτέ δεν ξέρεις τι καιρό θα συναντήσεις και εφόσον πας και σε άγνωστο μέρος δεν γνωρίζεις ούτε τι είδους βυθό θα συναντήσεις. Οπότε με ένα καλάμι έχεις ουσιαστικά 2 επιλογές, μία Light Casting/Casting και μία Casting/Surfcasting και παίζεις ανάλογα.
    Όσον αφορά το μηχανισμό επίσης θα πήγαινα σε μια πιο βαριά κατάσταση που να είναι ουσιαστικά Surfcasting ώστε να έχω τη δυνατότητα να παίξω ανάλογα.
    Το μόνο που λογικά θέλει αλλαγή είναι οι αρματωσιές και οι μπομπίνες που χρησιμοποιείς στη μία και στην άλλη περίπτωση.
    Βασίλη όσον αφορά το βάρος που αναφέρεις όταν μιλάμε για Light Casting και λόγω της παραβολικότητας των καλαμιών αυτών δεν ξέρω πόσο μακρινές βολές μπορείς να κάνεις. Πιστεύω ότι οι βολές θα κυμαίνονται μεταξύ 40-70 μέτρων οπότε δεν νομίζω ότι το σωστό ζύγισμα σε αυτή την περίπτωση είναι το ζητούμενο.

14. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Chris_Ncm για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.971
    ..Like!!
    2.329
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    7 Minutes
    Ισχύς Φήμης
    220
    Χρηστο μιλάω για beach ledgering. Δηλαδη τη θαλασσα γιαούρτι. Γι αυτο κοιτάμε το καιρο πριν φύγουμε. Οποιαδήποτε άλλη καιρική συνθήκη δεν είναι ledgering
    Στο άλλο θεμα που αναφέρεις με τα ελαφρια παραβολικά καλάμια θα στείλεις τα δολώματα σε πολυ καλή απόσταση, σε άψογη κατάσταση. Με καλάμια surf μπορει να πανε πιο μακρυα αλλα δεν θα χει καμια σχεση η καταπόνηση του δολώματος στη βολή.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Lethrinis : 12-01-2018 στις 13:43

16. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Φήμη Φήμη
    Chris_Ncm's Avatar
    Αναρτ.
    348
    ..Like!!
    1.822
    Time Online
    2 Weeks 6 Days 18 Hours 22 Minutes 48 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 40 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    44
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Lethrinis Προβολή Ανάρτησης
    Χρηστο μιλάω για beach ledgering. Δηλαδη τη θαλασσα γιαούρτι. Γι αυτο κοιτάμε το καιρο πριν φύγουμε. Οποιαδήποτε άλλη καιρική συνθήκη δεν είναι ledgering
    Στο άλλο θεμα που αναφέρεις με τα ελαφρια παραβολικά καλάμια θα στείλεις τα δολώματα σε πολυ καλή απόσταση, σε άψογη κατάσταση. Με καλάμια surf μπορει να πανε πιο μακρυα αλλα δεν θα χει καμια σχεση η καταπόνηση του δολώματος στη βολή.
    Αυτό ακριβώς δεν είπα ρε Σπύρο? Αρα μιλάμε για Light Casting σε συνθήκες μπονάτσας, σωστά?
    Που υπάρχει διαφωνία με αυτά που ανέφερα?

18. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Chris_Ncm για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.971
    ..Like!!
    2.329
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    7 Minutes
    Ισχύς Φήμης
    220
    Δεν υπάρχει διαφωνία, ο καθένας οτι θέλει αγοράζει, δοξα Τον Κύριο η αγορά μπούχτησε.

20. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

filosofos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα.
    Αναρτ.
    213
    ..Like!!
    588
    Όνομα:
    Βασίλης
    Time Online
    Avg. Time Online
    3 Minutes 15 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    36
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Lethrinis Προβολή Ανάρτησης
    Το σετ που σου ανέφερα είναι παμπάλαιο. Εχουν εξελιχθεί πολυ τα πράγματα απο τοτε, ωστόσο κάνει τη δουλειά του τέλεια. Για ledgering αποκλειστικά δες ιταλικές εταιρείες, είναι πολυ μπροστά απο τον υπόλοιπο κόσμο στον εξοπλισμό του συγκεκριμένου ψαρέματος. Αν θές κοίτα το colmic gun 991 με λίγα χρήματα, εκπληκτικό καλάμι για αυτη τη δουλειά.
    Οι ιταλοί μπορω να φανταστώ οτι πιο πολλοί το ψάρεμα τους είναι αυτό,ίσως και για αυτό το έχουν εξελίξει τόσο.Όχι μονο σε καλάμια αλλά και σε αλλά,ακόμα και μηχανισμούς που είναι για αυτή τη δουλειά. Είπαμε και κάτι σε καλη τιμή θα βολεψει.
    Για μένα ναι θα προτιμούσα να πάρω ενα Ιταλικό,αλλά . . . .σίγουρα θα ξεφυγω σε τιμή για κάτι καλό.
    Το gun το ειχεις πει και το κοιτουσα αλλά δεν το έχει διαθέσιμο σε κάνα δυο site που ψωνιζω.Παίζουν όμως αλλά λίγο πιο πανω.
    Ένας σοβαρός λογος που ανέφερα το Shimano Nexave Ax Beach είναι κάτι που είπε σωστα ο Χρηστος,δηλαδή μπορείς να παίξεις με τις κορυφές. Το έχουν κανει οι Ιταλοί πολύ πιο πριν βέβαια. Ακόμα βγαίνει χαμηλά σε τιμή, αν δεν είχα θέμα θα γουσταρα με 1000 ενα Tubertini η ενα άλλο ιταλικό αντίστοιχης κατασκευής.
    Να σκεφτείς έχω το Trabucco Seatalisman Xtreme Surf σε 180gr και η κορυφή του σχεδόν παίρνει τα παντα!

Θα ξαναψαξω το gun που μου ειπες αλλά θα δω και τι άλλο θα βγει απο την εκεί αγορά.

Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Chris_Ncm Προβολή Ανάρτησης
    Εγώ θέλω να κάνω μια χαζή ερώτηση απλά για να καταλάβω κάτι.

Αυτό που σήμερα ονομάζουμε Beach Ledgering δεν είναι αυτό που λέγαμε παλιά Casting ή Light Casting? Αν όχι σας παρακαλώ μπορεί κάποιος να μου αναφέρει διαφορές?

Αν είναι αυτό τότε δεν μιλάμε για ελαφριά εργαλεία και αρματωσιές? Ελαφριά εργαλεία σε καλάμι δεν είναι καλάμια με casting weight το πολύ μέχρι 120-150γρ. και παραβολικά?
    Ρωτάω γιατί σε αυτή την κατηγορία από όσο είχα δει τουλάχιστον πρν ένα χρόνο έπαιζαν και καλάμια μικτά ειδικά σε τρίσπαστα. Όταν λέω μικτά εννοώ καλάμια με 2 μύτες μία πιο μαλακή με χαμηλότερο Action και μία σκληρότερη και με μεγαλύτερο Action.
    Εγώ προσωπικά θα πήγαινα σε τέτοια επιλογή γιατί όταν κανονίζεις να πας για ψάρεμα ποτέ δεν ξέρεις τι καιρό θα συναντήσεις και εφόσον πας και σε άγνωστο μέρος δεν γνωρίζεις ούτε τι είδους βυθό θα συναντήσεις. Οπότε με ένα καλάμι έχεις ουσιαστικά 2 επιλογές, μία Light Casting/Casting και μία Casting/Surfcasting και παίζεις ανάλογα.
    Όσον αφορά το μηχανισμό επίσης θα πήγαινα σε μια πιο βαριά κατάσταση που να είναι ουσιαστικά Surfcasting ώστε να έχω τη δυνατότητα να παίξω ανάλογα.
    Το μόνο που λογικά θέλει αλλαγή είναι οι αρματωσιές και οι μπομπίνες που χρησιμοποιείς στη μία και στην άλλη περίπτωση.
    Βασίλη όσον αφορά το βάρος που αναφέρεις όταν μιλάμε για Light Casting και λόγω της παραβολικότητας των καλαμιών αυτών δεν ξέρω πόσο μακρινές βολές μπορείς να κάνεις. Πιστεύω ότι οι βολές θα κυμαίνονται μεταξύ 40-70 μέτρων οπότε δεν νομίζω ότι το σωστό ζύγισμα σε αυτή την περίπτωση είναι το ζητούμενο.
    Χρήστο απο αυτά που λες είναι ίσως και ενα λογος που κοιτάζω λίγο και αυτό το ειδος καλαμιών που λίγο πολύ δε σε δεσμεύουν, είναι σαν να εχεις δυο και για αυτό είπα για το shimano.Ακόμα λογο τιμής.Αλλά αν ίσως φτάσω σε αυτά τα επίπεδα θα δω πιο σοβαρά και τα Ιταλικά.
    Όσο τώρα για το ζύγισμα, την ίδια εικόνα είχα και γω χθες αλλά ίσως και να μπορεί ένας μηχανισμός με μεγάλη μπομπίνα να βοηθήσει στο πέταγμα,που όπως και πριν είπα οτι οι 'γείτονες' έχουν κάνει ανάλογα μηχανάκια με ρίχες μπομπίνες χαμηλού βάρους σχετικα.

22. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον filosofos για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.971
    ..Like!!
    2.329
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    7 Minutes
    Ισχύς Φήμης
    220
    Το gun υπάρχει στην Ελλάδα φίλε Βασίλη γιατι ντε και καλά απ έξω? Επιπλέον στα ιταλικά καλάμια είμαστε στις ίδιες τιμές με τους ιταλούς πάνω κάτω, σε κάποια δε και φτηνότεροι.

24. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

filosofos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα.
    Αναρτ.
    213
    ..Like!!
    588
    Όνομα:
    Βασίλης
    Time Online
    Avg. Time Online
    3 Minutes 15 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    36
    Ναι το βρήκα λίγο πριν και με βόλευε για την παραλαβή.
    Απλα λογο δουλειας δεν σε προλαβα.
    Δηλαδή λες για αυτό?Μετα ανεβαινουμε πολύ έτσι?
    Αυτό που είπα δεν . . κανει?
    Παντος διότι έχει αναφερθεί και πάλι το καλάμι,μια και είναι στα πλαίσια που θέλω βλέπω να το χτυπώ.
    Για βάρη αυτά που είχες προαναφερει?40~60?

Για τις τιμες ξέρεις καλύτερα απο μένα,αλλά μερικές φορες γίνεται χαμός και εδώ και εξω.

26. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον filosofos για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.971
    ..Like!!
    2.329
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    7 Minutes
    Ισχύς Φήμης
    220
    Ειναι πολυ ποιοτικο για τη τιμή του. Ναι μια χαρά 50-60 γρ μολύβι.

28. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας