+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 158 από 159 ΠρώτηΠρώτη ... 58 108 148 156 157 158 159 ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 4.711 έως 4.740 από σύνολο 4748

Θέμα: Ψάρο...καφενές.

Φήμη
    SCORPIOK21's Avatar
    Περιοχή
    Αθηνα
    Αναρτ.
    308
    ..Like!!
    318
    Όνομα:
    Κώστας
    Time Online
    2 Weeks 21 Hours 45 Minutes 56 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 8 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    51
    Λοιπον παλικαρια θελω να σας πω λιγο την αποψη μου μετα τα ολα τα οσα συμβαινουν και καποιες ιδεες τις οποιες θελω να τις πω μπας και βγει κατι καλο απο ολη αυτη την ιστορια.
    Πιστευω οτι με το να καθομαστε και να περιμενουμε μπας και λυθουν καποια θεματα που εχουμε ολοι οι παρακτιοι ψαραδες με το hobby μας ακρη δεν βγαινει.
    Δυστηχως το FB ειναι η καταστροφη των FORUM οπου παντα οργανωμενα γινοντουσαν κινησεις.
    Καποτε ειχα ξεκινησει ενα Site-forum απο την αγαπη μου για ενα συγκεκριμενο μοντελο αυτοκινητου.Το αποτελεσμα ηταν μετα απο 2-3 χρονιανα μαζευτουμε και 500 μελη να φτοιαξουμε συλλογο αναγνωρισμενο απο το κρατος να κανουμε οργανωμενες εκδρομες να φτασουμε μεχρι και την ΙΤΑΛΙΑ σε μια ανεπαναλυπτη εκδρομη και πολλα πολλα αλλα.
    Δυστηχως περασαν τα χρονια ηρθε η μοδα του FB με την αμεσοτητα που προσφερει και καπου ατονισαν ολα.Εκλεισε το site φτοιαχτηκε μια σελιδα στο fb και εκει τελειωσαν ολα.
    Αυτο το οποιο σκεφτηκα ειναι οτι με τοσες σελιδες για το ψαρεμα στο FB ακρη δεν προκειτε να βγει.Ο καθενας λεει το μακρυ του και το κοντο του και αποτελεσμα 0.
    Η προταση μου ειναι να γινει διαφημιση σε ολες τις σελιδες του FB για το ψαρεμα to www.paraktiopsarema.gr να ανοιχτει ενοτητα εδω να ακουστουν γνωμες και να οργανωθει επιτελους μια σωστη κινηση-συλλογος για να ακουγεται και η γνωμη μας και να λυθουν πολλα απο τα προβληματα που μπορει να εχουμε.
    Δεν ειναι δυνατον να υπαρχουν χιλιαδες παρακτιοι ερασιτεχνες ψαραδες και να μην εχουν φωνη.Δοξα το θεο υπαρχουν νομιζω ατομα στο χωρο του ψαρεματος που και γνωση εχουν και πιστευω και το αναστημα να ηγηθουν μιας τετοιας κινησης.
    Στο φιναλε απο αυτη την κινηση θα ευνοηθει και πολυς κοσμος.Κατασκευαστες,μαγαζια με ειδη αλιειας και πανω απ ολα ολοι εμεις που αγαπαμε το ψαρεμα.
    Νομιζω η σπιθα χρειαζεται για να αναψει η φλογα.
    Γιατι δηλαδη να υπαρχουν τοσοι συλλογοι Κυνηγων που να διεκδικουν?
    Γιατι να υπαρχουν οι επαγγελματιες ψαραδες που να θεωρουν οτι η θαλασσα ειναι δικη τους?
    Μηπως τελικα εχουμε μεγαλη δυναμη και δεν το χουμε παρει χαμπαρι?
    Μηπως το μονο που λειπει τελικα ειναι να ειμαστε ολοι μαζι καπου και οχι σκορπια για να βγει κατι καλο?
    Αυτη ειναι η αποψη μου και ειμαστε νομιζω πολλοι αλλα ανοργανωτοι.
    Η προταση μου λοιπον ειναι θελουμε να σπασουμε αυγα?
    Αν συμφωνυν οι διαχειρηστες προτεινω να φτοιαχτει ενα κειμενο(διαφημησh)να την βαλουμε ολοι στις σελιδες του FB και να ξεκινησει μια οργανωμενη κινηση εδω.
    Η δυναμη των Forum ειναι πολυ δυνατη και πολλα μπορουν να γινουν.
    Σιγουρα καποιοι μπορει να διαφωνουν με αυτη την προταση γιατι μπορει να θιγινται συμφεροντα.
    Νομιζω ομως οτι η πλειοψηφεια εδω μεσα ειναι οι παρακτιοι που εχουν δυναμη αλλα δεν την ξερουν.
    Αυτα και ΚΑΛΗΜΕΡΑ σε ΟΛΟΥΣ.

Υγ. Σημερα μπορει το προβλημα μπορει να ειναι ο covid αυριο ομως μπορει να ειναι κατι αλλο.

2. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον SCORPIOK21 για αυτό το post.:

Moderator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    2.354
    ..Like!!
    2.916
    Thanked 3.810 Times in 1.424 Posts
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    4 Months 5 Days 7 Hours 47 Minutes 43 Seconds
    Avg. Time Online
    9 Minutes 39 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    268
    Καλημέρα Κώστα. Όχι φίλε μου δε θέλουμε να γίνει. Όσοι είνσι παράκτιοι ερασιτέχνες και το αγαπούν πραγματικά μας ξέρουν. Και όσοι δε μας ξέρουν αλλα είναι παράκτιοι πραγματικοί δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα απο τα μέτρα. Για τους υπόλοιπους "ερασιτέχνες" δεν τους θέλουμε στη παρέα μας, ούτε διάλογο μαζί τους.

4. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Φήμη
    SCORPIOK21's Avatar
    Περιοχή
    Αθηνα
    Αναρτ.
    308
    ..Like!!
    318
    Όνομα:
    Κώστας
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 8 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    51
    Δηλαδη ΣΠΥΡΟ θεωρεις λαθος να υπαρχει ενας συλλογος και να ειμαστε πιο οργανωμενοι και να ακουγεται η φωνη μας ?

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    2.354
    ..Like!!
    2.916
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    9 Minutes 39 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    268
    Κώστα βλέπεις στο fb τι γίνεται? Υπάρχουν άνθρωποι με αντικρουόμενα συμφέροντα. Δεν έχουν αγνά συναισθήματα απέναντι στο χόμπι. Δεν έχουμε σχέση μ αυτούς φίλε. Βλέπεις οτι κάνουν live sto youtube και μιλάνε 2 ώρες χωρίς να βγαίνει νόημα.

7. Τα παρακάτω μέλη 4 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Pri's Avatar
    Αναρτ.
    683
    ..Like!!
    738
    Thanked 1.361 Times in 430 Posts
    Όνομα:
    Zacharis Basilis
    Time Online
    3 Weeks 4 Days 4 Hours 41 Minutes 55 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 56 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    93
    Το κακό με το facebook είναι ότι μπορεί να έχει αμεσότητα, αλλά δεν έχει μνήμη. Όχι για τον απλό κόσμο τουλάχιστον. Γράφεται κάτι και μετά για να το βρεις πρέπει να κάνεις αίτηση στον Άγ.Φανούριο και πάλι παίζει να μη το βρεις.

Νομίζω καλό είναι που έχει ανοίξει μια τέτοια συζήτηση για μια καινούργια μαζική συλλογικότητα, αν κι οι άνθρωποι που βγαίνουν μπροστά είναι είτε λίγοι (αντικειμενικά-δεν μπορούν να μιλήσουν σωστά ελληνικά και δεν μπορούν να συντάξουν 2-3 προτάσεις χωρίς ορθογραφικά λάθη), είτε ιδιοτελείς, είτε ακατάλληλοι οι ίδιοι για τον σκοπό αυτό. Και είμαι κατάλληλος εγώ ας πούμε; Ασφαλώς όχι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κι αυτοί.

Επίσης δεν έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου αν είναι καλό ή όχι η συγχώνευση κυνηγών και ψαράδων σε μία κοινή συλλογικότητα. Δεν είναι δικαιολογία οι περισσότεροι ψαράδες είναι και κυνηγοί. Ή τουλάχιστον δεν είναι επαρκής λόγος για εμένα. Αλλά ξαναλέω δεν έχω γνώμη ακόμα, αν και μάλλον κλίνω προς το ότι ίσως καλό θα ήταν να μην είναι κοινή.

Είμαι υπέρμαχος της επαναφοράς της ερασιτεχνικής άδεια αλιείας, αλλά υπό την προϋπόθεση ότι τα χρήματα θα ήταν ανταποδοτικό τέλος όπως π.χ για μελέτες ιχθυοαποθεμάτων, επιτήρησης της ερασιτεχνικής παράκτιας αλιείας (για τήρηση των κανόνων της), εκπαίδευσης των υποψηφίων ερασιτεχνών ψαράδων κ.α. Αν είναι να την επαναφέρουν απλά για ένα επιπλέον χαράτσι, να λείπει.

Και τέλος και πολύ σημαντικό, πρέπει επιτέλους να μπουν κοινοί κανόνες για το ελάχιστο επιτρεπόμενο μέγεθος αλίευσης και σε ερασιτέχνες ΚΑΙ ΣΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ, όσο κι αν δεν το θέλουν αυτοί. Δεν μπορεί ένα είδος να επιτρέπεται για τους ερασιτέχνες να ψαρεύται σε χ μέγεθος και για τους επαγγελματίες να μην ισχύει. Πόσες φορές έχω δει σε ψαροταβέρνες στειράκια του κιλού! Δηλαδή αυτοί από που τα προμηθεύονται;;;;

9. Τα παρακάτω μέλη 6 έκαναν Like!! στον Pri για αυτό το post.:

Φήμη
    SCORPIOK21's Avatar
    Περιοχή
    Αθηνα
    Αναρτ.
    308
    ..Like!!
    318
    Όνομα:
    Κώστας
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 8 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    51
    Σπυρο σε ολες τις κοινωνικες ομαδες υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι.Αυτο δεν σημαινει οτι ολοι θα συμφωνουμε με ολους.Αλλωστε δημοκρατια εχουμε.Το να βγουν καποιοι μπροστα οι οποιοι θα εκπροσωπουν μια τοσο μεγαλη ομαδα θα ειναι για το συμφερον ολων μας.Καποια πραγματα ειναι παραλογα για παραδειγμα γιατι να πρεπει να φοβαμαι να παω για ψαρεμα και να φοβαμαι το λιμενικο επειδη εχω σκαφακι η drone?Γιατι θα πρεπει να εχω κανει χιλιομετρα εξοδα για ψαρεμα να εχω ριξει τα καλαμια μου και να ερχεται ο αλλος στα 50 100 μετρα και να μου ριχνει διχτυα.Θα μου πεις ειναι επαγγελματιας απο αυτο ζει.Ωραια και απο τη στιγμη που με βλεπει δεν μπορει να παει στα 200 μετρα Τοση θαλασα εχουμε στο φιναλε.Ασε που μπορει να μην ειναι καν επαγγελματιας.Αυτος μπορει να ζει απο αυτο αλλα και για μενα ειναι η ψυχοθεραπεια μου αυτο μετα απο μια βδομαδα δουλειας.Σε ολα αυτα μπορουν να μπουν κανονες αλλα για να μπουν θα πρεπει καποιος να τα διεκδηκησει να ακουστει η φωνη του.Στην τωρινη κατασταση αν υπηρχε ενας δυνατος συλλογος που θα ακουγοταν πολλα θα ηταν διαφορετικα.Δεν ειναι δυνατον να βλεπω κοσμο στον Αλιμο να βολταρει να παιζει ρακετες και να τους δημιουργει προβλημα το ψαρεμα.Ολα αυτα μεσω Fb δεν μπορουν να λυθουν.Μονο με καποια κινηση.Τελος παντων εγω την προταση μου-προβληματισμο μου ειπα .

11. Τα παρακάτω μέλη 5 έκαναν Like!! στον SCORPIOK21 για αυτό το post.:

Φήμη
    NIKOLAOSA's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    116
    ..Like!!
    453
    Όνομα:
    Νικόλαος Αλεξανδρόπουλος
    Time Online
    6 Months 4 Weeks 1 Day 21 Hours 25 Minutes 23 Seconds
    Avg. Time Online
    16 Minutes 10 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    36
    Η αρχή έπρεπε να είχε γίνει. Ένα σύλλογος ερασιτεχνικής αλιείας θα έπρεπε να υπάρχει χρόνια.
    Αλλά μάλλον εδώ επαληθεύεται ή άποψη ότι όλα γίνονται για το χρήμα και εδώ χρήμα δεν υπάρχει.
    Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα.

13. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον NIKOLAOSA για αυτό το post.:

jveriopoulos's Avatar
    Περιοχή
    Κυψελη/Αθηνα
    Αναρτ.
    611
    ..Like!!
    902
    Όνομα:
    Γιαννης Βερριοπουλος
    Time Online
    2 Weeks 3 Days 7 Hours 24 Minutes 25 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 20 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    93
    Ειλικρινά δεν ξέρω εάν υπάρχει λύση αλλά νομίζω ότι εάν δεν κάνουμε κάτι δραστικό εδώ θα είμαστε τα επόμενα χρόνια να λέμε μεταξύ μας τα ίδια και τα ίδια.

Πρέπει να υπάρχουνε (σοβαροί) κανόνες για όλους για να ξέρουμε και τα όρια μας γιατί αυτό που συμβαίνει τώρα είναι ο ορισμός της αυθαιρεσίας/παρανομίας.

Το μόνο που θέλω είναι να κάνω το χόμπι μου ήρεμα με τους φίλους μου και από την στιγμή που δεν ενοχλώ να μην με ενοχλούνε.

15. Τα παρακάτω μέλη 6 έκαναν Like!! στον jveriopoulos για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    2.354
    ..Like!!
    2.916
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    9 Minutes 39 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    268
    Στη τελευταία παράγραφο του φίλου Γιάννη είναι όλο το ζουμί. Είναι αυτό που μας διέπει, μας χαρακτηρίζει, μας ενώνει, μας τονώνει τη ψυχολογία. Αυτό δεν θα μας το στερήσει κανένας ποτέ.

17. Τα παρακάτω μέλη 7 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Moderator
    filosofos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα.
    Αναρτ.
    336
    ..Like!!
    1.089
    Όνομα:
    Βασίλης
    Time Online
    1 Month 3 Weeks 4 Days 16 Hours 26 Minutes 9 Seconds
    Avg. Time Online
    4 Minutes 17 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    57
    Καλησπέρα και από εμένα.
    ΟΛΟΙ σας έχετε δίκαιο, συντάσσομαι με τις απόψεις του Βασίλη (Pri), αλλά το μόνο που θέλω να πω, καλός κακός αυτή η κίνηση έπρεπε να ξεκινήσει από κάποιους εδώ και καιρό. Τωρα αν είναι κατάλληλοι ή όχι σίγουρα όταν με το καλό οριστεί σαν σύλλογος πρέπει να γίνουν και οι ανάλογες εκλογές για να υπάρξει και επίσημα μια ομάδα εκπρωσοποντας το σύνολο.
    Από κει και μετά στο θέμα άδειας θεωρώ λίγοι είναι κατά αλλά αν υπάρχει άδεια πρέπει να υπάρχουν και τα ανάλογα δικαιώματα σε όσους την κατέχουν ή πιο σωστά άσχετα αν είσαι ερασιτέχνης ή επαγγελματίας οι ελεγκτικοί μηχανισμοί να αντιμετωπίζουν και τους δύο το ίδιο. Όπως και πάρα πολλά άλλα που θα πρέπει να υπάρχουν.
    Ή κουβέντα είναι πολύ μεγάλη και σε αυτό το φορτισμένο κλίμα δεν μπορεί να γίνει, θέλει καθαρό μυαλό και προπάντων ηρεμία για να γίνει και σωστή δουλειά σε όλους τους τομείς.
    Ας φύγουν λίγο όλα αυτά που μας ταλαιπωρούν και τεντωνουν τα νεύρα μας και μετά εδώ είμαστε να τα δούμε όλα αυτά.

Πάντος όπως είπε και ο Σπύρος σχετικά με την ανακοίνωση από ένα σύλλογο επαγγελματιών θα υπάρχει από εδώ και πέρα μεγάλη κόντρα στη θάλασσα που πλέον (θα το πω) το λιμεναρχείο πρέπει να κάνει σωστά τη δουλειά του και όχι τα στραβά μάτια σε όλους αυτούς.
    Το λόγο τον καταλαβαίνουμε όλοι μας.

19. Τα παρακάτω μέλη 6 έκαναν Like!! στον filosofos για αυτό το post.:

Administrator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Vasilis.Vasilaropoulos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Αναρτ.
    1.854
    ..Like!!
    2.055
    Thanked 5.169 Times in 979 Posts
    Όνομα:
    Βασίλης Βασιλαρόπουλος
    Time Online
    2 Months 3 Days 20 Hours 37 Minutes 33 Seconds
    Avg. Time Online
    4 Minutes 55 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10

10 Χρόνια paraktipsarema.gr

Πριν 10 χρόνια ακριβώς, 'ένα κρύο απόγευμα σαν τον σημερινό και μιας και το ψάρεμα δεν ήταν και πολύ εύκολο, τότε, λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων αποφάσισα να κατασκευάσω μια ιστοσελίδα για το ψάρεμα όπου εκεί θα μπορούσαμε να ανταλλάσσουμε απόψεις, πληροφορίες και μυστικά για το αγαπημένο μας χόμπι.
    Το facebook είχε αρχίσει να κάνει τα πρώτα του βήματα και δεν είχε καμία σχέση με το σημερινό!
    Οι ιστοσελίδες - forums που αφορούσαν το ψάρεμα στην Ελλάδα ήταν μετρημένα στα δάχτυλα και δεν πίστευα ποτέ ότι η ιστοσελίδα που κατασκεύαζα θα είχε ανταπόκριση.
    Μέσα σε ένα χρόνο το www.paraktiopsarema.gr είχε σχεδόν 600 μέλη με τα ενεργά να φτάνουν τα 150! Φανταστικό νούμερο για την εποχή αφού τα ενεργά μέλη ήταν σχεδόν καθημερινά μέσα στο φόρουμ και έφτασαν να κάνουν το paraktiopsarema.gr ένα από τα μεγαλύτερα φόρουμ της εποχής. Οι διαχειριστές πλέον είχαν γίνει τρεις και μαζί με τον Dimos Dkapo και τον Κωνσταντίνος Παλιβάκης και σχεδόν καθημερινό "τρέξιμο" και αγάπη για το ψάρεμα καταφέραμε να κάνουμε το www.paraktiopsarema.gr ένα από τα καλύτερα ψαρευτικά φόρουμ στην Ελλάδα
    Μετά από ένα χρόνο πραγματοποιήσαμε την πρώτη μας ψαρευτική συνάντηση στο Αλιβέρι και παρόλο που η θερμοκρασία ήταν λίγο πάνω από το 0 μαζευτήκαμε 40 άτομα περίπου και πραγματοποιήσαμε και την 1η κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας με πολλά δώρα από χορηγίες πολλών καταστημάτων αφού τότε τα καταστήματα έδιναν χορηγίες με μεγάλη ευκολία μιας και δεν υπήρχε το "μπαχαλο" του fb με τις χιλιάδες ομάδες να προσπαθούν να πάρουν κάποιο δώρο!
    Με τα χρόνια να περνούν οι συναντήσεις έφτασαν τις 16 και το www.paraktiopsarema.gr έφτασε να κάνει συνδιοργανώσεις με άλλα μεγάλα φόρουμ, συλλόγους κτλ όπως και το sportfishingclub.gr του Antonis Lagoutarellis
    Φτάσαμε να πραγματοποιήσουμε μία από τις μεγαλύτερες ψαρευτικές συναντήσεις στην παραλία της Μουρτερής στην Κύμη όπου έλαβαν μέρος 186 ψαράδες από όλη την Ελλάδα.
    Θυμάμαι χαρακτηριστικά να μας τιμά με την παρουσία τους ο George Syriopoulos o Xristos-vicky Kadaris-karabetsou και ο Thanos Paraskeuopoulos το από το Πύργο Ηλείας (!!!) , και άλλους φίλους από την Κατερίνη και την Θεσσαλονίκη!!!
    Μέσα από το www.paraktiopsarema.gr γεννήθηκαν δυνατές φιλίες οι οποίες κρατάνε μέχρι σήμερα, με μερικές από αυτές έφτασαν και στις κουμπαριές!!
    Σήμερα το www.paraktiopsarema.gr συνεχίζει να υπάρχει ακόμη και μετά από 10 χρόνια λειτουργίας αριθμεί 3680 μέλη, με 32.872 αναρτήσεις , με 2.627 θέματα με μια τεράστια θεματολογία γύρω από όλες της τεχνικές παράκτιας αλιείας που είναι στη διάθεση οποιουδήποτε ερασιτέχνη ψαρά εντελώς δωρεάν και πολύ εύκολα!
    Βέβαια σήμερα τα ενεργά μέλη είναι μόνο 90 αφού το fb έχει πάρει τα πρωτεία από πολλά φόρουμ αλλά ακόμη και σε αυτές τις συνθήκες υπάρχουν κάποιοι φίλοι, λάτρεις του παλιού, όπως ο πολύ καλός φίλος Σπύρος που είναι σχεδόν καθημερινά μέσα στο φόρουμ του www.paraktiopsarema.gr και το κρατάνε ζωντανό και θέλω να τους ευχαριστήσω γι΄ αυτό μιας και η αλήθεια είναι ότι πλέον δεν έχω τον χρόνο να ασχοληθώ αρκετά με την λειτουργία του.
    Ελπίζω και εύχομαι κάποια στιγμή όλα αυτά τα ψαρευτικά forums να πάρουν πίσω την χαμένη τους αίγλη και να μπορεί ο κόσμος να ενημερώνεται σωστά, χωρίς τσακωμούς, μπλοκαρίσματα, χυδαιολογίες, ίντριγκες, ψαρευτικά στρατόπαιδα και γενικά όλα αυτά που, δυστυχώς, προσφέρει στον ψαρά σήμερα το φατσοβιβλίο!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ www.paraktiopsarema.gr
    Ψαρεύω για να ζω.... ζω για να ψαρεύω!!

21. Τα παρακάτω μέλη 17 έκαναν Like!! στον Vasilis.Vasilaropoulos για αυτό το post.:

Φήμη
    Alexsuzuki's Avatar
    Περιοχή
    Αθηνα-κυψελη
    Αναρτ.
    499
    ..Like!!
    297
    Όνομα:
    Αλεξανδρος
    Time Online
    3 Weeks 1 Day 12 Hours 47 Minutes 28 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 44 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    63
    καλημερα σε ολους. πολλες ευχες για υγεια και ευτυχια . ελειψα καιρο . ειχα φυγει για την καραντινα στην ευβοια μακρυα απο ιντερνετ και τηλεοραση . μια χαρα περασα ειναι η αληθεια. ελπιζω να ειστε ολοι καλα.
    λιγες μερες ακομα υπομονη παιδια και θα μας ανοιξουν ...

23. Τα παρακάτω μέλη 5 έκαναν Like!! στον Alexsuzuki για αυτό το post.:

Φήμη
    Elinaki's Avatar
    Αναρτ.
    1
    ..Like!!
    0
    Time Online
    54 Minutes 47 Seconds
    Avg. Time Online
    N/A
    Ισχύς Φήμης
    0
    Καλησπέρα και καλώς σας βρίσκω! Όλη την καραντίνα στην πόλη, ελπίζω μέχρι το καλοκαίρι να έχουν καλυτερέψει τα πράγματα με υγεία όλοι μας. Επιτρέψτε μου να βάλω κάτι ένα τραγούδι που μου μυρίζει θάλασσα[/URL], διακοπές και χαρά.

25. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον Elinaki για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    2.354
    ..Like!!
    2.916
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    9 Minutes 39 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    268
    Καλησπέρα φίλοι μου. Η παράνοια συνεχίζεται. Ελπίζουμε στο τελος της κυνηγετικής περιόδου το Φλεβάρη, γιατι μέχρι τότε δεν πρόκειται. Οι άνθρωποι δεν θελουν το κυνήγι απλά, τα υπόλοιπα χαζομάρες ειναι. Καλό Σ/Κ με υγεία.

27. Τα παρακάτω μέλη 4 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Φήμη
    Alexsuzuki's Avatar
    Περιοχή
    Αθηνα-κυψελη
    Αναρτ.
    499
    ..Like!!
    297
    Όνομα:
    Αλεξανδρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 44 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    63
    καλησπερα σε ολους
    καλο σκ να εχουμε
    και κατι για να γελασουμε με την παρανοια που ζουμε ...

https://www.boatfishing.gr/3-imeres-...kai-to-kynigi/

29. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Alexsuzuki για αυτό το post.:

Φήμη
    antonisfa's Avatar
    Αναρτ.
    38
    ..Like!!
    110
    Time Online
    1 Day 46 Minutes 10 Seconds
    Avg. Time Online
    4 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Καλημέρα και υπομονή!
    Το κλειδί άποψή μου είναι στην ερασιτεχνική άδεια αλιείας όπως τόνισαν πριν ο Βασίλης κ.α.
    Όσο δεν έχουμε καταχώρηση δε φαινόμαστε πουθενά , αυτό μας το ξεκλειδώνει η άδεια.
    Φυσικά μια γενική ομοσπονδία ερασιτεχνών θα μετέφερε τη φωνή όλων μας προς όλους εκείνους που μας κατηγορούν ενίοτε για οτιδήποτε αλλά και προς τις εκάστοτε κυβερνήσεις.
    Σύλλογοι ανά περιοχή / νομό υπάρχουν αλλά δεν είναι δραστήριοι και ενδιαφέρονται μόνο για τα τοπικά προβλήματα. Χρειάζονται συναντήσεις/επικοινωνία μεταξύ των συλλόγων ώστε να φαίνονται τα θέματα και να προτείνονται λύσεις συλλογικά και με τη σύμφωνη γνώμη όλων.
    Δεν ξέρω αν ακούγομαι ρομαντικός αλλά η πραγματικότητα είναι μπροστά μας.

31. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον antonisfa για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    2.354
    ..Like!!
    2.916
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    9 Minutes 39 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    268
    Καλημέρα σε όλους τους φίλους. Όσοι έχουμε μπει σε βάρκα ξέρουμε καλά τι σημαίνει να περνά απο δίπλα σου μεγαλύτερο σκάφος ενω εισαι σταματημένος. Πόσο μάλλον να κάνει κύκλους γύρω σου. Αυτά για την υπόθεση του συγχωρεμένου Σήφη Βαλυράκη.

33. Τα παρακάτω μέλη 4 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

jveriopoulos's Avatar
    Περιοχή
    Κυψελη/Αθηνα
    Αναρτ.
    611
    ..Like!!
    902
    Όνομα:
    Γιαννης Βερριοπουλος
    Time Online
    2 Weeks 3 Days 7 Hours 24 Minutes 25 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 20 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    93
    Καλημέρα σε όλους τους καλούς μου φίλους και υπομονή
    Εάν τελικά αποδειχτεί ότι για τον θάνατο του Σήφη Βαλυράκη έφταιγε ‘επαγγελματίας ψαράς’
    να του πάρουν την άδεια και να βλέπει την θάλασσα με τα κιάλια, όχι να το κουκουλώσουν

35. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον jveriopoulos για αυτό το post.:

Φήμη
    Alexsuzuki's Avatar
    Περιοχή
    Αθηνα-κυψελη
    Αναρτ.
    499
    ..Like!!
    297
    Όνομα:
    Αλεξανδρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 44 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    63
    κριμα που πεθανε ενας ανθρωπος αλλα ρε παιδια ελεος, αισχος και ντροπη πια.
    και το ψαρεμα γνωριζε οτι απαγορευεται , και η βολτα με την βαρκα ... και αυτος ο ανθρωπος πηγε να κανει ψαρεντουφεκο αντι να δειχνει μια σωστη εικονα στους αλλους και να σεβαστει τους νομους που ψηφισαν οι συναδελφοι του.
    ισα ισα εγραψε τους νομους στα @@ του και εκανε αυτο που παντα εκανε... ο,τι γουσταρε να κανει γιατι ηταν υπουργος και εξουσια με ασυλια

37. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Alexsuzuki για αυτό το post.:

Moderator
    filosofos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα.
    Αναρτ.
    336
    ..Like!!
    1.089
    Όνομα:
    Βασίλης
    Time Online
    Avg. Time Online
    4 Minutes 17 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    57
    Αλέξανδρε έχεις δίκιο αλλά και από την άλλη παρά το αξίωμα του είναι ένας από εμάς.Καλου κακού βγήκε όπως έχω κάνει και γω αλλά και πολλοί άλλοι,είτε είναι σαν και μας είτε ακόμα και αν κατέχουν θέσεις,γιατί ακόμα και οι πέτρες ξέρουν πως τα μέτρα αυτά είναι παράλογα.
    Όλα αυτά είναι ένα άλλο κεφάλαιο για το τι μπορεί ή όχι να κάνει κάποιος και συγχωραμε ας μην σταθούμε σε αυτό.
    Το άσχημο είναι πως έγινε η ζημιά με τον πιο άσχημο τρόπο που παρουσιάζει γεγονότα και καταστάσεις που βιώνουμε εδώ και πάρα πολύ καιρό,μην πω χρόνια.Απλα τώρα τους τελευταίους μήνες διογκώθηκε με διάφορους τρόπους όπως και ανακοινώσεις από διάφορες μεριές,ήταν κάτι που θα το περιμέναμε να συμβεί αλλά όχι έτσι δυστυχώς.😢

39. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον filosofos για αυτό το post.:

Φήμη
    Alexsuzuki's Avatar
    Περιοχή
    Αθηνα-κυψελη
    Αναρτ.
    499
    ..Like!!
    297
    Όνομα:
    Αλεξανδρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 44 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    63
    βασιλη φυσικα και ειναι παραλογα αυτα που ακουμε αλλα εγω αναφερομαι στο ηθικο κομματι της υποθεσης
    και για τον σεβασμο προς τους νομους που εδειξε ενα πρωην κυβερνητικο στελεχος

41. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Alexsuzuki για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    2.354
    ..Like!!
    2.916
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    9 Minutes 39 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    268
    Δεν υπάρχει κανένας σεβασμός σ αυτούς τους νόμους Αλέξανδρε. Ο σεβασμός υπήρξε πέρσυ στη πρώτη καραντίνα όπου απαγορεύτηκε κάθε θαλάσσια δραστηριότητα, ούτε μπάνια, ούτε σανίδες σερφ ούτε τίποτα. Φέτος η θάλασσα έχει δωθεί δωρεαν ως αγαθό σε όλους, εκτός απο όσους ασχολούνται με την ερασιτεχνική αλιεία. Το γεγονό1 δε οτι πάει πακέτο με το κυνήγι είναι ακόμα πιο εξοργιστικό. Τι σεβασμό να δείξεις σε παρανοικές αποφάσεις που απο πίσω έχουν δόλο και το γεγονός της προστασίας της δημόσιας υγείας το χρησιμοποιούν σαν πρόσχημα. Το ευχαριστο είναι πως οι περισσότεροι φίλοι στην επαρχία ψαρεύουν κανονικά και προσωπικά και γω άρχισα τα καλαμάρια και στην Αθήνα. Τέλειωσε η υπομονή φίλε μου.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Lethrinis : 30-01-2021 στις 16:40

43. Τα παρακάτω μέλη 4 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Pri's Avatar
    Αναρτ.
    683
    ..Like!!
    738
    Thanked 1.361 Times in 430 Posts
    Όνομα:
    Zacharis Basilis
    Time Online
    3 Weeks 4 Days 4 Hours 41 Minutes 55 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 56 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    93
    Κι εγώ ψαρεύω όποτε μπορώ εν μέσω καραντίνας με πολύ ρίσκο βέβαια, δεδομένου του ότι μένω μακριά από τη θάλασσα. Φυσικά φροντίζω να μην προκαλώ με αναρτήσεις οπουδήποτε στο διαδίκτυο ή παίρνοντας μαζί μου και την ψαρευτική μου παρέα. Πάω πάντα μόνος. Αυτό ενέχει και ένα παραπάνω ρίσκο μιας και shore jigging τα μέρη που πηγαίνουμε είναι αρκετά απομονωμένα και απόκρημνα. Αλλά δεν θα τρελαθούμε εμείς γιατί αυτοί είναι ανισόρροποι!

45. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον Pri για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    2.354
    ..Like!!
    2.916
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    9 Minutes 39 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    268
    Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους τους φίλους. Φίλε Βασίλη σωστά και γω μόνος μου πηγαίνω, αλλα φυσικά και θα προκαλέσω με αναρτήσεις σε προσωπική μου σελίδα γιατί μόνο έτσι θα δείξω την αντίδραση μου σε παρανοικές αποφάσεις, εγωιστικές θα λεγα για να μη πω φασιστικές, οι οποίες απορρέουν απο τη προσωπική εμπάθεια κάποιου ή κάποιων για τα συγκεκριμένα σπορ (περισσότερο για το κυνήγι) και χρησιμοποιώντας σαν πρόσχημα την πανδημία βγάζει τα απωθημένα του. Ε όχι βέβαια. Φυσικά και θα γεμίσω με πόστ και αναρτήσεις και φωτογραφίες τη προσωπική μου σελίδα, κατι το οποίο υπο φυσιολογικές συνθήκες δεν έκανα σχεδόν ποτέ.

Και πλέον μπορώ να σας πω μετα βεβαιότητας οτι πλέον τουλάχιστον οι λιμενικές αρχές δεν ενοχλούν κανένα παράκτιο ψαρά. Το είδα με τα ίδια μου τα μάτια σε μεγαλη παραλία της Αττικής, ο οποίος ψάρευε 100 μέτρα απο το λιμεναρχείο. και οι ίδιοι έχουν σηκώσει τα χέρια ψηλά και δεν ασχολούνται με παρανοικές εντολές.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Lethrinis : 01-02-2021 στις 12:36

47. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    2.354
    ..Like!!
    2.916
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    9 Minutes 39 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    268
    Παρακαλώ όλους τους φίλους να είναι συντονισμένοι με το forum όλες αυτες τις ημέρες. Είμαστε σε συνεννόηση με μεγαλες ομάδες του fb ώστε να πραγματοποιηθεί το προσεχές Σάββατο 6 Φεβρουαρίου κινητοποίηση διαμαρτυρίας. Θα ακολουθήσει μέχρι τη Τετάρτη σχετική ανακοίνωση στο forum μας.

49. Τα παρακάτω μέλη 8 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Φήμη
    eftixios's Avatar
    Αναρτ.
    1
    ..Like!!
    0
    Time Online
    1 Hour 34 Minutes 25 Seconds
    Avg. Time Online
    N/A
    Ισχύς Φήμης
    0
    ευχαριστώ πολύ που μου επιτρέψατε ξανά να μπορώ να συνδέομε με το Forum, προσπαθώ να αντλήσω πληροφορίες (για εξοπλισμό) για το ψάρεμα "kasting" σαν νέος ερασιτέχνης παράκτιος ψαράς, θέλω να πιστεύω ότι κάτι σωστό και χρήσιμο θα αντλήσω για να πάρω τον απαραίτητο εξοπλισμό που θα χρειαστεί, ευχαριστώ πολύ και πάλι εκ τον προτέρων για την βοήθεια που θα αντλήσω μέσα από άρθρα που έχετε αναρτήσει ...!

51. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον eftixios για αυτό το post.:

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    gp106's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    122
    ..Like!!
    121
    Όνομα:
    Γεράσιμος
    Time Online
    1 Week 3 Days 8 Hours 17 Minutes 15 Seconds
    Avg. Time Online
    47 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    41
    Μπορώ να επιβεβαιώσω κι εγώ τα λεγόμενά σου ότι δεν ασχολούνται πλέον, αν και προσωπικά δεν πάω γιατί σε περίπτωση επιβολής το ποσό είναι τσουχτερό. Από την άλλη καλό είναι να έχουμε κατά νου μας όλοι ότι σε περίπτωση καταγγελίας από κάποιον πολίτη που έτυχε να μας δει ή χειρότερα επαγγελματία που μας έχουν και άχτι, το 500αράκι είναι δεδομένο.

53. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον gp106 για αυτό το post.:

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    2.354
    ..Like!!
    2.916
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    9 Minutes 39 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    268
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από gp106 Προβολή Ανάρτησης
    Μπορώ να επιβεβαιώσω κι εγώ τα λεγόμενά σου ότι δεν ασχολούνται πλέον, αν και προσωπικά δεν πάω γιατί σε περίπτωση επιβολής το ποσό είναι τσουχτερό. Από την άλλη καλό είναι να έχουμε κατά νου μας όλοι ότι σε περίπτωση καταγγελίας από κάποιον πολίτη που έτυχε να μας δει ή χειρότερα επαγγελματία που μας έχουν και άχτι, το 500αράκι είναι δεδομένο.
    Ναι σε καταγγελια επώνυμη σε γράφουν.

Στάλθηκε από το SM-A105FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

55. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Lethrinis για αυτό το post.:

Moderator
    filosofos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα.
    Αναρτ.
    336
    ..Like!!
    1.089
    Όνομα:
    Βασίλης
    Time Online
    Avg. Time Online
    4 Minutes 17 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    57
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Lethrinis Προβολή Ανάρτησης
    Ναι σε καταγγελια επώνυμη σε γράφουν.

Στάλθηκε από το SM-A105FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Και μετά θα τον φάω αυτόν που με έδωσε 😂😂.
    Καλησπέρα σας.απο πολίτες δεν υπάρχει θέμα ,εγώ όσες φορές πήγα με βλέπουν πιάνουμε κουβέντα και τέλος πριν πω πολλά γελάνε, πραγματικά και οι ίδιοι απορούν.
    Τέλος πάντων όσο και να θέλουν να μας απομακρύνουν από ότι αγαπάμε μάλλον το αντίθετο καταφέρνουν.
    Δεν θελω να συνεχίσω για αυτό γιατί η κουβέντα δεν έχει ούτε τέλος αλλά ούτε και λογική.

57. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον filosofos για αυτό το post.:

Φήμη
    Alexsuzuki's Avatar
    Περιοχή
    Αθηνα-κυψελη
    Αναρτ.
    499
    ..Like!!
    297
    Όνομα:
    Αλεξανδρος
    Time Online
    Avg. Time Online
    1 Minute 44 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    63
    καλησπερα και καλο μηνα παιδια.
    εγω ειναι η αληθεια δεν παω στην αττικη οσο απαγορευεται
    χορτασα ψαρεμα τον νοεμβρη-δεκεμβρη στην ευβοια, και τις λιγες μερες στις γιορτες που το ανοιξαν
    εσεις που πατε τουλαχιστον κανετε τιποτα ρε ή πατε και απλα κανετε ψυχοθεραπεια?

59. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Alexsuzuki για αυτό το post.:

+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 158 από 159 ΠρώτηΠρώτη ... 58 108 148 156 157 158 159 ΤελευταίοΤελευταίο

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας