Υποβάλετε εδώ την προσφορά σας. Στόχος προσφορών: 30 EUR, Προσφέρθηκαν: 0 EUR (0%)
Υποστηρίξτε την λειτουργία της ιστοσελίδας μας. Σας ευχαριστούμε!

+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 30 από σύνολο 113

Θέμα: Sock Leader

  1. #1
    Administrator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Vasilis.Vasilaropoulos's Avatar
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Αναρτ.
    1.856
    ..Like!!
    2.057
    Thanked 5.180 Times in 981 Posts
    Όνομα:
    Βασίλης Βασιλαρόπουλος
    Time Online
    2 Months 3 Days 23 Hours 20 Minutes 17 Seconds
    Avg. Time Online
    4 Minutes 39 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10

    Sock Leader

    Ανοίγω το παρακάτω θέμα για να συζητήσουμε το μεγάλο κεφάλαιο που λέγεται Sock Leader (SL). Θα ήθελα τη γνώμη σας γύρω από το sock leader, πχ, ποια είναι η κατάλληλη διάμετρος SL, πότε το χρησιμοποιείτε το SL, ποιο πρέπει να είναι το μήκος του sock leader κατά τη γνώμη σας κτλ.
    Ψαρεύω για να ζω.... ζω για να ψαρεύω!!

  2. #2
    kostas-beginner
    Επισκέπτης kostas-beginner's Avatar
    με βαση αυτα που ισχυουν σε αγωνιστικο εππιπεδο ειναι 100γρ 0.26 πετονια 0.60 sl
    125γρ 0.28 πετονια 0.70 sl
    150γρ 0.31 πετονια 0.80 sl
    175γρ 0.35 πετονια 0.80 sl
    τωρα σε γενικες γραμμες ενα sl 0.60 ειναι οτι καλυτερο για τους περισοτερους
    το μηκος πρεπει να ειναι περιπου 12 σπειρες στο μηχανισμο fix και το μηκος του καλαμιου συν το drop στο πρωτο δαχτυλιδι
    σε multi μηχανισμο 8 σπειρες το μηκος του καλαμιου συν το drop στο πρωτο δαχτυλιδι
    για την χρηση περισοτερο ειναι θεμα ασφαλειας και για εμας και για τους γυρω μας
    μετα ειναι θεμα καθαρα σε ποιο μερος θα ψαρεψουμε και της τεχνικης πχ casting ,long casting ,surf casting η rock κατασταση
    και ο σημαντικοτερος παραγων ο χειριστης και το εππιπεδο γνωσεις που εχει πανω στο πως θα χειριστη των εξοπλισμο του
    και για το οικονομικο μην φοβαστε να βαλετε για sl τσιλε !!!!!!!!!!
    αυτα τα λιγα !!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον kostas-beginner για αυτό το post.:


  4. #3
    Fanis Zampos
    Επισκέπτης Fanis Zampos's Avatar
    Προσωπικά χρησιμοποιώ στα καλαμια μεχρι 150 action 0.50 σλ και στα καλαμια με μεγαλυτερο action 0.55-0.60.Παλιοτερα αγοραζα shock leader πετονια αλλα πλεον χρησιμοποιω απλη λόγω κόστους.Απλα διαλεγω πετονια που να μην κατσαρωνει γρηγορα.Το γρηγορα ειναι σχετικο γιατι με το κοψε δεσε μπορει σε 3-4 ψαρεματα να αλλαχτει το shock leader.

  5. #4
    Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    spiros(125gr)'s Avatar
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Αναρτ.
    276
    ..Like!!
    34
    Thanked 262 Times in 109 Posts
    Time Online
    3 Days 3 Hours 42 Minutes 17 Seconds
    Avg. Time Online
    13 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    76
    Να πω και εγω απο την σειρα μου οτι ειναι ενα βασικό κεφαλαίο.
    1)στο ψαρεμα σε αποσταση(120+) ,2)στο ψαρεμα στον καιρο(στο καθαρόαιμο surf casting) και φυσικα σε ολους τους αγωνες long casting,σαν πρωτο κριτήριο για να διαλέξουμε shok leader ειναι το καλαμι μας,δηλαδη τη δραση εχει (παραβολικό,ημιπαραβολικό,η δραση κορυφής) μπορει να χουμε ενα καλαμι που να ριχνουμε μολυβια τον 125gr με 45 s/l και σε ενα αλλο με το ιδιο action να θελουμε 55,αλα βασικος παραγοντας ειναι η μορφολογια βυθου,δηλαδη...σε ενα μετριο βυθο με μετρια σκαλωματα (σε αγριους δεν βαζουμε shok leader,αλα φορτωνουμε τα μηχανακια μας με μαλακη πετονια ν38-ν40) δεν θα βαλουμε μανα 28 με 55 s/l γιατι στο πρωτο ντεμα θα σπασει στον κομπο,σε ενα καθαρο βυθο ομως μπορουμε να βαλουμε συνδιασμους 0,25-0,40(0,45) η28 0,45(0,50) η ακομα και 0,30 -0,50(0,55) αλλος παλι παραγοντας ειναι η ποιότητα του,δεν πρεπει να εχει καθολου ελαστικοτιτα,να ειναι αχρωμο,κ κατι που κανω εγω σαν μικρο μυστικο ειναι να χρησιμοπιοω s/l flurocoated ,οταν ψαρευω με κοντρα καιρο ,μιας που δεν με ενδιαφερει η αποσταση,χρησιμοπιοω 0,35 μανα με 0,70 s/l εντονο πορτοκαλι...........Στο μηχανακι μας πρεπει να εχουμε τουλαχιστον 3 σπιρες s/l και ο κομπος να ειναι παντα απο την κατω πλευρα..........!!

  6. #5
    kostas-beginner
    Επισκέπτης kostas-beginner's Avatar
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από spiros(125gr) Προβολή Ανάρτησης
    Να πω και εγω απο την σειρα μου οτι ειναι ενα βασικό κεφαλαίο.
    1)στο ψαρεμα σε αποσταση(120+) ,2)στο ψαρεμα στον καιρο(στο καθαρόαιμο surf casting) και φυσικα σε ολους τους αγωνες long casting,σαν πρωτο κριτήριο για να διαλέξουμε shok leader ειναι το καλαμι μας,δηλαδη τη δραση εχει (παραβολικό,ημιπαραβολικό,η δραση κορυφής) μπορει να χουμε ενα καλαμι που να ριχνουμε μολυβια τον 125gr με 45 s/l και σε ενα αλλο με το ιδιο action να θελουμε 55,αλα βασικος παραγοντας ειναι η μορφολογια βυθου,δηλαδη...σε ενα μετριο βυθο με μετρια σκαλωματα (σε αγριους δεν βαζουμε shok leader,αλα φορτωνουμε τα μηχανακια μας με μαλακη πετονια ν38-ν40) δεν θα βαλουμε μανα 28 με 55 s/l γιατι στο πρωτο ντεμα θα σπασει στον κομπο,σε ενα καθαρο βυθο ομως μπορουμε να βαλουμε συνδιασμους 0,25-0,40(0,45) η28 0,45(0,50) η ακομα και 0,30 -0,50(0,55) αλλος παλι παραγοντας ειναι η ποιότητα του,δεν πρεπει να εχει καθολου ελαστικοτιτα,να ειναι αχρωμο,κ κατι που κανω εγω σαν μικρο μυστικο ειναι να χρησιμοπιοω s/l flurocoated ,οταν ψαρευω με κοντρα καιρο ,μιας που δεν με ενδιαφερει η αποσταση,χρησιμοπιοω 0,35 μανα με 0,70 s/l εντονο πορτοκαλι...........Στο μηχανακι μας πρεπει να εχουμε τουλαχιστον 3 σπιρες s/l και ο κομπος να ειναι παντα απο την κατω πλευρα..........!!!
    αφου βαζεις εντονο πορτοκαλι χρωμα δοκιμασε τοτε και καποιον τσιλε ειτε πολυχρωμο η κοκκινο

  7. #6
    Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    spiros(125gr)'s Avatar
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Αναρτ.
    276
    ..Like!!
    34
    Thanked 262 Times in 109 Posts
    Time Online
    3 Days 3 Hours 42 Minutes 17 Seconds
    Avg. Time Online
    13 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    76
    τσιλε τη εννοείς??εντονο χρώμα βαζω μονο οταν ψαρευω στον καιρο ,κ μονο τοτε...!!

  8. #7
    kostas-beginner
    Επισκέπτης kostas-beginner's Avatar
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από spiros(125gr) Προβολή Ανάρτησης
    τσιλε τη ενοης??εντονο χρομα βαζω μονο οταν ψαρευω στον καιρο ,κ μονο τοτε...!!
    τσιλε ειναι η πετονια για τα παραγαδια αλλα και καποια χρωματα ειναι καλυτερα ανεξαρτητα και καιρου λογω διαθλασης!!!!!!!!!!

  9. #8
    Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    spiros(125gr)'s Avatar
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Αναρτ.
    276
    ..Like!!
    34
    Thanked 262 Times in 109 Posts
    Time Online
    3 Days 3 Hours 42 Minutes 17 Seconds
    Avg. Time Online
    13 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    76
    παραγαδιού πετονιά ,δεν θα εβαζα ποτε...............!!βασικα προτιμώ τα διαφανα η τα γαλαζια shok leader στην απνια,και τα εντονα πορτοκαλι στον καιρο.........!!

  10. #9
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Επισκέπτης ΓΙΑΝΝΗΣ's Avatar
    Καλησπερα εχω ακουση και εχω διαβαση οτι αναλογα το βαρος του βαριδιου βαζεις και το αναλογο sock leader οπως λεει ο φιλος κωστας παραπανω.Εγω ψαρευω μανα 0.28 και sock leader 0.45 για 125γρ μολυβι με βολες παρα πολυ καλες για μενα χωρις να εχω κανενα προβλημα εδω και χρονια.Απλως το βαριδι βρισκεται απο την μυτη του καλαμιου 3-4 μετρα ξαπλωμενο στην αμμο.

  11. #10
    Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    spiros(125gr)'s Avatar
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Αναρτ.
    276
    ..Like!!
    34
    Thanked 262 Times in 109 Posts
    Time Online
    3 Days 3 Hours 42 Minutes 17 Seconds
    Avg. Time Online
    13 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    76
    Με 4 μετρα αποσταση,ειναι λογικω να δουλευη αυτος ο συνδιασμος μανας και s/l....να ξερεις γενικα οτι οσο πιο πολυ Drop αφινης,τοσο πιο μαλακο γινεται το καλαμη σου,εγω δουλευω 28-30μανα με 60 s/l με of the ground κ αρκετα ικανοπιιτικες ψαρευτικες αποστασης, με τ αυτην την μανα κ αυτο το s/l μπορης ανετα να ριχνης μολιβια τον 125 γρ,αποκι και περα αν αποζιτας το κατι παραπανο πας σε μανα 30-33 και s/l 0,65.........!!Απλα εχω βγαλη τα εξης σιμπερασματα και θελω να τα μιραστω μαζι σου,το s/l δεν ειναι παντα απαρετιτο,διλαδι σε ενα λιμανη η σε μια βαθια παραλια η σε ενα μερος με πολλα βραχια .δεν χριαζεται s/l.Για τις παραπανω περιπτοσης χρισιμοπιο μανα 38,δεν θαχις προβλημα,οτη αλλο θελεις στειλε μου.........!!!

  12. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον spiros(125gr) για αυτό το post.:


  13. #11
    Fanis Zampos
    Επισκέπτης Fanis Zampos's Avatar
    Ένα σχεδιάκι για όσους δεν ξέρουνε τι ακριβώς είναι το shock leader και που ακριβως μπαίνει.fishing_rod_1.gif

  14. Τα παρακάτω μέλη 4 έκαναν Like!! στον Fanis Zampos για αυτό το post.:


  15. #12

    Φήμη
    isidoros's Avatar
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    καλλιθέα
    Αναρτ.
    60
    ..Like!!
    25
    Thanked 48 Times in 14 Posts
    Όνομα:
    ισίδωρος
    Time Online
    2 Days 17 Hours 13 Minutes 1 Second
    Avg. Time Online
    11 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    46
    παιδιά καλησπέρα.Εγώ σε μάνα 0,35 τι sl να τοποθετήσω.Σε αρματωσιά με sissy βάζουμε sl και που?

  16. #13

    Φήμη
    isidoros's Avatar
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    καλλιθέα
    Αναρτ.
    60
    ..Like!!
    25
    Thanked 48 Times in 14 Posts
    Όνομα:
    ισίδωρος
    Time Online
    2 Days 17 Hours 13 Minutes 1 Second
    Avg. Time Online
    11 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    46
    παιδιά καλησπέρα.Εγώ σε μάνα 0,35 τι sl να τοποθετήσω.Σε αρματωσιά με sissy βάζουμε sl και που?

  17. #14
    kostas-beginner
    Επισκέπτης kostas-beginner's Avatar
    Ενα σοκ ληντερ 0.60 ειναι αρκετο !θα φτιαξεις την αρματωσια σου απο το ιδιο το σοκ ληντερ οπως την φτιαχνεις κανονικα !το μηκος του θα ειναι τετοιο που να κανεις το λιγοτερο 8 περιελιξεις στο μηχανακι σου και το μηκος του θα συνεχιζει οσο το μηκος του καλαμιου σου και να κατεβαινει στο μηκος που αφηνεις να κρεμετε απο την μυτη και μετα γιανα κανεις την βολη σου !
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη kostas-beginner : 18-09-2013 στις 03:53

  18. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον kostas-beginner για αυτό το post.:


  19. #15

    Φήμη
    isidoros's Avatar
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    καλλιθέα
    Αναρτ.
    60
    ..Like!!
    25
    Thanked 48 Times in 14 Posts
    Όνομα:
    ισίδωρος
    Time Online
    2 Days 17 Hours 13 Minutes 1 Second
    Avg. Time Online
    11 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    46
    κωστα σε ευχαριστώ

  20. #16
    Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    thanasis.oe's Avatar
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Αναρτ.
    13
    ..Like!!
    20
    Thanked 32 Times in 4 Posts
    Όνομα:
    Θανάσης
    Time Online
    3 Days 12 Hours 29 Minutes 29 Seconds
    Avg. Time Online
    15 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    καλησπερα παιδια.να πω κ εγω την απορια μου.σε καλαμι 200αρι με 25αρι νημα,αν δεσω με στριφταρι 2 οργιες πετονια καλη 70αρα με βαριδι 125 8α υπαρχει προβλημα;αντι για sock leader

  21. #17

    Φήμη
    path's Avatar
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Πειραιάς, Χαλκίδα
    Αναρτ.
    80
    ..Like!!
    100
    Thanked 97 Times in 42 Posts
    Time Online
    2 Weeks 3 Days 2 Hours 4 Minutes 21 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 14 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    51
    Εφόσον το στριφτάρι θα περνάει μέσα απ'τους οδηγούς του καλαμιού σου, ναι θα έχεις πρόβλημα.

  22. #18
    Administrator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Vasilis.Vasilaropoulos's Avatar
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Αναρτ.
    1.856
    ..Like!!
    2.057
    Thanked 5.180 Times in 981 Posts
    Όνομα:
    Βασίλης Βασιλαρόπουλος
    Time Online
    2 Months 3 Days 23 Hours 20 Minutes 17 Seconds
    Avg. Time Online
    4 Minutes 39 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Φίλε Θανάση, το sock leader όπως μάλιστα το λέει και η λέξη, το χρησιμοποιούμε για αποφύγουμε το σπάσιμο του νήματος η ακόμα και του καλαμιού λόγο έλλειψης ελαστικότητας τους. Οπότε 2 οργιές (3 μέτρα περίπου) δεν είναι αρκετό για να αποροφήσει το shock της βολής, 70άρι σε 25άρι νήμα είναι απαγορευτικό, (max 50άρι και τουλάχιστον δύο φορές το μήκος του καλαμιού) και δεν νοείτε δέσιμο του shock leader με στριφτάρι.
    Ψαρεύω για να ζω.... ζω για να ψαρεύω!!

  23. Τα παρακάτω μέλη 3 έκαναν Like!! στον Vasilis.Vasilaropoulos για αυτό το post.:


  24. #19
    elias37
    Επισκέπτης elias37's Avatar
    Αναλογα τους τοπους της βολες που κανει ο καθενας βαζει και της αναλογες μισινεζες οι νηματα.
    Σοκ για βολες πανω απο το κεφαλιπου κανουν το 90% των ψαραδων με σχετικα χοντρες μισινεζες πανω απο 35 νομιζω πως δεν χρειαζετε και με τα 80αρια,εως και 100αρια βαριδια που βαζουν.
    Αν οι απετισεις του ειναι αγωνιστικες,τοτε ειναι απαρετιτο.
    Το θεμα ειναι το πως,το γιατι,και τι θελει να κανει στο ψαρεμα του.

  25. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον elias37 για αυτό το post.:


  26. #20

    Φήμη
    isidoros's Avatar
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    καλλιθέα
    Αναρτ.
    60
    ..Like!!
    25
    Thanked 48 Times in 14 Posts
    Όνομα:
    ισίδωρος
    Time Online
    2 Days 17 Hours 13 Minutes 1 Second
    Avg. Time Online
    11 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    46
    Παιδιά μπερδεύτηκα λίγο.Η αρματωσιά με sl δεν είναι μανα-sl-στριφτάρι-παράμαλο?Κάνω κάτι λάθος?

  27. #21
    kostas-beginner
    Επισκέπτης kostas-beginner's Avatar
    ετσι ακριβως !

  28. #22
    newfish....
    Φήμη
    nitro2550's Avatar
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    Μενιδι
    Αναρτ.
    13
    ..Like!!
    13
    Thanked 9 Times in 2 Posts
    Όνομα:
    Akis Nikas
    Time Online
    3 Days 8 Hours 35 Minutes 22 Seconds
    Avg. Time Online
    14 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    μια απορια κι απο μενα...προσφατα ανεβηκα γραμμαρια αγοραζοντας ενα καλαμι 150γρ ετσι ωστε να χρησιμοποιησω 100αρι βαριδι...εχω σε ενα προσκυερ νοζ περασμενη 37αρα μπετονια με αντοχη περιπου 9+κιλα....θεωρειται πως χρειαζεται η χρηση σοκ λιντερ σε αυτο το σεταρισμα? και αν ναι ο κομπος της μανας με το σοκ λιντερ δεν βρισκει στα δακτυλιδια προκαλωντας διαφορα προβληματα απο τη βολη μεχρι και την ''υγεια'' των οδηγων και του καλαμιου??

  29. #23
    Alex5
    Επισκέπτης Alex5's Avatar
    Καλησπέρα

    Για να τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή και να βάλουμε κάποιες βάσεις.
    Το SL το βάζουμε για ασφάλεια ..της βολής, του εξοπλισμού μας και φυσικά των γύρω μας αν μιλάμε για τεχνικές βολές (OTG, Pendulum κλπ)
    Με λίγα λόγια να μην έχουμε σπασίματα της μάνας κατά την βολή και χάνουμε μέτρα πετονιάς, βαρίδια, δολώματα ..και τα νεύρα μας.
    Αν μιλάμε για overhead τότε προφανώς οι γύρω μας δεν κινδυνεύουν αφού η βολή έχει συγκεκριμένη κατεύθυνση.
    Το SL λόγω του ότι βάζουμε περίπου 2 φορές το μήκος του καλαμιού μας ..δηλ. περίπου 8 μέτρα .. δεν μας ενοχλεί σε τίποτα η διάμετρος του.
    Δηλ. είτε βάλουμε 0,50, είτε 0,60 κλπ.. δεν επηρεάζει την βολή μας ιδιαίτερα.. ούτε μέτρα θα χάσουμε ούτε τίποτα..οπότε μην φοβάστε και μη βάζετε μικρές διαμέτρους με ρίσκο κάποιο σπάσιμο.
    Το κόστος του SL όπως είπε και ο Κώστας παραπάνω είναι πολύ μικρό καθώς δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ποιότητα. Άρα μπορείτε εύκολα να βρείτε κάποια καρούλια με 100 μέτρα τέτοιας απλή πετονιάς με 3-4 ευρώ ή να πάτε και σε τσιλέ.
    Επίσης σκεφτείτε και τον εξής παράγοντα.. να φέρνετε κάποιο μεγάλο ψάρι και στα τελευταία 3-4 μέτρα να κάνει τα "χαζά" του.. εμένα μου δίνει τεράστια αυτοπεποίθηση όταν μπουν στο μηχανάκι 1-2 σπείρες από το SL ..τότε αισθάνομαι σιγουριά ότι το ψάρι δεν μπορεί να με κόψει ..σε συνδυασμό φυσικά και με το χοντρό σχετικά παράμαλλο.
    Σε ότι αφορά χρωματισμούς είναι πολύ σχετικό αφού τον κύριο ρόλο παίζει το παράμαλλο μας και όχι το SL ή μάνα του μηχανισμού..πάντως αν θέλετε καλού κακού χρησιμοποιήστε διάφανο.
    Τέλος μιας και ξεκίνησα ...μην χρησιμοποιήτε sissy απευθείας πάνω στο SL ελεύθερο. Το sissy πρέπει κάπου να βρίσκει αντίσταση και να σταματάει έτσι ώστε να καρφώσει το ψάρι..άρα ή βάζετε κάποιο Stoper ή στο τέλος του SL προσθέτετε ένα ακόμα κομμάτι από SL μήκους 1-1,5μ ενωμένο με καλής ποιότητας στριφτάρι και από κάτω κανονικά το παράμαλλο σας.

    Φιλικά
    Αλέξης

  30. Τα παρακάτω μέλη 5 έκαναν Like!! στον Alex5 για αυτό το post.:


  31. #24

    Φήμη
    path's Avatar
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Πειραιάς, Χαλκίδα
    Αναρτ.
    80
    ..Like!!
    100
    Thanked 97 Times in 42 Posts
    Time Online
    2 Weeks 3 Days 2 Hours 4 Minutes 21 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 14 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    51
    Όποιος χρησιμοποιεί νήμα για μάνα κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να χρησιμοποιεί και shock leader όπως ειπώθηκε για την ασφάλεια των άλλων, μιας και δε μας φταίνε σε τίποτα, την ασφάλεια του εξοπλισμού του, αλλά και τη δική του, γιατί το νήμα κόβει δάχτυλα σε μια απρόσεκτη ενέργεια. Ο καθένας από κει και πέρα γνωρίζει τον τρόπο που ρίχνει, την αντοχή του εξοπλισμού του και αν ενδείκνυται για διάφορα στυλ βολών και κρίνει ανάλογα αν το χρειάζεται όταν χρησιμοποιεί συμβατική πετονιά. Είναι λογικό,ότι ένα πολύ χοντρό shock leader θα βάλει σε δοκιμασία τα δαχτυλίδια των καλαμιών μας...
    Οσον αφορά το sissy και τη χρήση του, πιστεύω ότι δεν πρέπει να παρεμβάλλεται τίποτα ώστε να κοντράρει σε κάποια στιγμή το αγκίστρι, πόσο μάλλον κάτι που θα περνάει επίσης μέσα απ´τα δαχτυλίδια των καλαμιών μας εκτός του κόμπου του shock leader (συγνώμη αν το κατάλαβα λάθος) και το κάρφωμα το αναλαμβάνει ο ψαράς όταν το ψάρι πάρει κάποια μπόσικα, ή σιγουρεύει με κάρφωμα ένα ψάρι που μη βρίσκοντας κάπου αντίσταση κατάπιε το δόλωμα...αλλιώς υπάρχουν άλλου τύπου αρματωσιές ώστε το ψάρι να έχει περισσότερες πιθανότητες να καρφωθεί από μόνο του.

  32. #25
    Alex5
    Επισκέπτης Alex5's Avatar
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από path Προβολή Ανάρτησης
    Όποιος χρησιμοποιεί νήμα για μάνα κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να χρησιμοποιεί και shock leader όπως ειπώθηκε για την ασφάλεια των άλλων, μιας και δε μας φταίνε σε τίποτα, την ασφάλεια του εξοπλισμού του, αλλά και τη δική του, γιατί το νήμα κόβει δάχτυλα σε μια απρόσεκτη ενέργεια. Ο καθένας από κει και πέρα γνωρίζει τον τρόπο που ρίχνει, την αντοχή του εξοπλισμού του και αν ενδείκνυται για διάφορα στυλ βολών και κρίνει ανάλογα αν το χρειάζεται όταν χρησιμοποιεί συμβατική πετονιά. Είναι λογικό,ότι ένα πολύ χοντρό shock leader θα βάλει σε δοκιμασία τα δαχτυλίδια των καλαμιών μας...
    Οσον αφορά το sissy και τη χρήση του, πιστεύω ότι δεν πρέπει να παρεμβάλλεται τίποτα ώστε να κοντράρει σε κάποια στιγμή το αγκίστρι, πόσο μάλλον κάτι που θα περνάει επίσης μέσα απ´τα δαχτυλίδια των καλαμιών μας εκτός του κόμπου του shock leader (συγνώμη αν το κατάλαβα λάθος) και το κάρφωμα το αναλαμβάνει ο ψαράς όταν το ψάρι πάρει κάποια μπόσικα, ή σιγουρεύει με κάρφωμα ένα ψάρι που μη βρίσκοντας κάπου αντίσταση κατάπιε το δόλωμα...αλλιώς υπάρχουν άλλου τύπου αρματωσιές ώστε το ψάρι να έχει περισσότερες πιθανότητες να καρφωθεί από μόνο του.
    Φίλε μου ο κάθε ένας έχει τις απόψεις του και είναι όλες σεβαστές.
    Σε αυτό που είπα εγώ δεν περνάει τίποτα μέσα από τα δαχτυλίδια..απλά εκεί που τελειώνεις το SL σου βάλε ένα στριφτάρι και μετά άλλο ένα μέτρο ή και παραπάνω SL. Πέρνα το sissy, χάντρα, στριφτάρι, παράμαλλο...
    Έχω ακούσει πρόσφατα από φίλο...να του πάρει το ψάρι φρένα όπως λέμε και επειδή πήγε κόλλησε το sissy στον κόμπο του SL με την μάνα να του τα κόψει.. Επίσης ουκ ολίγες φορές να τραβάει ψάρι και επειδή δεν βρήκε κάπου αντίσταση να καρφωθεί ..να φτύσει το δόλωμα μετά από λίγο..
    Πρότεινα αυτό γιατί είναι το πιο εύκολο και το πιο κοντινό σε αυτό που κάνουνε οι περισσότεροι ψαράδες..

    Φιλικά
    Αλέξης

  33. #26

    Φήμη
    path's Avatar
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Πειραιάς, Χαλκίδα
    Αναρτ.
    80
    ..Like!!
    100
    Thanked 97 Times in 42 Posts
    Time Online
    2 Weeks 3 Days 2 Hours 4 Minutes 21 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 14 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    51
    Εννοείται φίλε μου ότι απόψεις ανταλλάσουμε και κανείς δεν ξέρει (ή δε θα έπρεπε να νομίζει ότι ξέρει) το τι γίνεται στα σίγουρα. Από τη δική μου εμπειρία πάντως ένα ψάρι έχει περισσότερες πιθανότητες να φτύσει το δόλωμα όταν βρει κάποια κόντρα, δηλαδή όταν καταλάβει ότι κάτι δεν πάει καλά.Αλλά ποτέ μη λες ποτέ..

  34. #27
    Administrator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Vasilis.Vasilaropoulos's Avatar
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Αναρτ.
    1.856
    ..Like!!
    2.057
    Thanked 5.180 Times in 981 Posts
    Όνομα:
    Βασίλης Βασιλαρόπουλος
    Time Online
    2 Months 3 Days 23 Hours 20 Minutes 17 Seconds
    Avg. Time Online
    4 Minutes 39 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Στην παρακάτω εικόνα μπορείτε να δείτε την σωστή διάταξη του shock leader.



    Και σε αυτή την εικόνα μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα όταν δεν χρησιμοποιούμε shock leader στο νήμα!




    Αντοχές του shock leader
    Ψαρεύω για να ζω.... ζω για να ψαρεύω!!

  35. #28
    kostas-beginner
    Επισκέπτης kostas-beginner's Avatar
    http://www.breakawayusa.com/products...sories/cannon/
    για ολα υπαρχουν λυσεις !

  36. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον kostas-beginner για αυτό το post.:


  37. #29
    Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    GiannisP's Avatar
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    236
    ..Like!!
    412
    Thanked 256 Times in 84 Posts
    Όνομα:
    Γιάννης
    Time Online
    1 Week 5 Days 23 Hours 43 Minutes 26 Seconds
    Avg. Time Online
    56 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    63
    Παιδιά αυτό με το δάχτυλο και το Shock Leader δεν το έχω καταλάβει.

    Ποιος ακριβώς είναι ο κίνδυνος αν δεν χρησιμοποιεί κανείς shock leader και έχει νήμα;

    Για δώστε τα φώτα σας!

  38. #30

    Φήμη
    inglese.fishing's Avatar
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Αναρτ.
    40
    ..Like!!
    15
    Thanked 50 Times in 18 Posts
    Time Online
    4 Days 7 Hours 34 Minutes 17 Seconds
    Avg. Time Online
    18 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Το δάκτυλο μας κρατά το βάρος του βαριδιού, κατά τη διάρκεια τις βολής ασκούνται μεγάλες δυνάμεις, το νήμα θα μας κόψει το δάκτυλο, ok;
    Στη φωτογραφία είναι ο αντίχειρας και θα πρόκυψε από βολές με μηχανή multiplier

  39. Τα παρακάτω μέλη 5 έκαναν Like!! στον inglese.fishing για αυτό το post.:


+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας