+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 30 από σύνολο 52

Θέμα: Πετονιές για μάνα και shock leader

nikdemian
    Επισκέπτης nikdemian's Avatar

Πετονιές για μάνα και shock leader

Επειδή έχω διαβάσει διάφορα για μέγεθος και τα υλικά κατασκευής της πετονιάς για τη μάνα και το shock leader για την τεχνική για surf casting, μπορείτε οι πιο έμπειροι να προτείνετε ακριβώς ποια πετονιά (μάρκα, μέγεθος, κτλ) χρησιμοποιείτε? Νομίζω θα βοηθήσει αρκετά πολλούς.

Administrator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Vasilis.Vasilaropoulos's Avatar
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Αναρτ.
    1.819
    ..Like!!
    2.006
    Thanked 4.897 Times in 947 Posts
    Όνομα:
    Βασίλης Βασιλαρόπουλος
    Time Online
    2 Months 1 Day 7 Hours 28 Minutes 40 Seconds
    Avg. Time Online
    5 Minutes 2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Φίλε nikdemian καλώς ήρθες στη παρέα μας! Στις μπομπίνες που έχω γεμισμένες με πετονιά, εγώ προσωπικά, δεν χρησιμοποιώ sock leader διότι νομίζω ότι είναι υπερβολή. Και αυτό γιατί, η πετονιές που χρησιμοποιώ για μάνες είναι διαμέτρου 0,40 και "δουλευουν" και σαν sock leader. Η πετονιά που χρησιμοποιώ είναι ή ION POWER AERO SURF και η S-FORCE DUAL POWER
    Στους μηχανισμούς που έχω γεμισμένους με νήμα, χρησιμοποιώ shock leader Lemax US LEADER 0,35-0,55 και το T-Force Taper Leader της Trabucco το οποίο είναι πολύ καλό!
    Ψαρεύω για να ζω.... ζω για να ψαρεύω!!

3. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Vasilis.Vasilaropoulos για αυτό το post.:

nikdemian
    ευχαριστώ πολύ Βασίλη..εγώ βάζω 0.28-0.30 μάνα και για shock leader 0.60 (νήμα μου έχουν πει καλύτερα να μην βάζω γιατί κόβεται εύκολα και ίσως να μην αντέξει το shimano nexave που έχω)..οπότε είμαι ανοιχτός σε περισσότερες προτάσεις απο εσένα Βασίλη αλλα και τους υπόλοιπους. (Βασίλη αυτές που πρότεινες τις κρατάω στα υπόψιν για 0.30 μάνα)

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    spiros(125gr)'s Avatar
    Αναρτ.
    276
    ..Like!!
    34
    Time Online
    3 Days 3 Hours 42 Minutes 17 Seconds
    Avg. Time Online
    15 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    53
    Λιπων εγω χρησημοπιω για μανα TO χιλομετρο τις trabucco XP LINE BLUE SEA 1000M σε μπλε χρωμα και το χιλομετρο τις penn σε πορτοκαλη χρωμα και για σοκ λιντερ χρισιμοπιω την 0,61 τις μπερκλει,που ειναι για big game την πορτοκαλη με αντοχη η 0,61 τα 27 κηλα ,για μανα χρισιμοπιο παντα 0,30 κ οταν ψαρευω σε βραχια η με ζοντανο 0,40

nikdemian
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από spiros(125gr) Προβολή Ανάρτησης
    Λιπων εγω χρησημοπιω για μανα TO χιλομετρο τις trabucco XP LINE BLUE SEA 1000M σε μπλε χρωμα και το χιλομετρο τις penn σε πορτοκαλη χρωμα και για σοκ λιντερ χρισιμοπιω την 0,61 τις μπερκλει,που ειναι για big game την πορτοκαλη με αντοχη η 0,61 τα 27 κηλα ,για μανα χρισιμοπιο παντα 0,30 κ οταν ψαρευω σε βραχια η με ζοντανο 0,40
    ποια μπερκλει ακριβώς λες? και επίσης δεν είναι καλύτερα να βάζεις flurocarbon?

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    spiros(125gr)'s Avatar
    Αναρτ.
    276
    ..Like!!
    34
    Time Online
    Avg. Time Online
    15 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    53
    Η μπερκλει βγαζι μια 0,61 για big game ετσι θα την ζιτησης,ειναι τρομερη και δεν με εχει προδοση ποτε!!,(βεβεα υπαρχουν και καλυτερεςhttp://www.zafiropoulos.gr/shop/inde...mart&Itemid=53 αλλα προσοπικα ,ειμαι πολη ευχαρηστιμενος με την βερκλει)τωρα οσω για το αν πρεπει να ειναι f/c δεν συμφωνο,μιας που το παραμαλο μας ξεκηναει απο τα 2 μετρα κ μπορη να φταση τα 4 μ αρα ειναι αρκετη η αποσταση απο το σοκ λιντερ για να πονηρεψη το ψαρι

nikdemian
    ενας φιλος εχει παρει την http://www.thalassashop.com/products...cast-300m.aspx (για μάνα).. τι γνωμη έχετε γι αυτην?

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    spiros(125gr)'s Avatar
    Αναρτ.
    276
    ..Like!!
    34
    Time Online
    Avg. Time Online
    15 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    53
    φηλε μου δεν συμφερει,γιατη δινης 10 ευρο για 300 μ ενω με 20-22 παιρνης 1000-1200μετρα

nikdemian
    ποια εννοεις σπυρο? και πειτε και αλλες προτασεις (ακριβως ονομα, μαρκα κτλ κτλ) να τα χουμε ολα μαζεμενα να τα βλεπουμε.

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    spiros(125gr)'s Avatar
    Αναρτ.
    276
    ..Like!!
    34
    Time Online
    Avg. Time Online
    15 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    53
    Σου γραφω κ πιο πανω,η μια ειναι της penn και η αλλη της trabucco

nikdemian
    αν διαθετει καποιος τα εξτρα χρηματα δεν αξιζει ομως καλυτερα να παρεις flurocarbon μανα για το surf casting?

kostas-beginner
    Επισκέπτης kostas-beginner's Avatar
    φιλε νικ και τα χρηματα να διαθετεις και να περασεις f/c θα δεις στη πορεια οτι ειναι περιτο !το βασικο ειναι τα υλικα που θα χρισημοποιης ειτε ειναι φθηνα ειτε ακριβα να εχουν σωστη συμπεριφορα !με λιγα λογια πχ μπορει να χρησιμποιης μια φθηνη φλορ αλλα να εχει πολυ μικρη μηνμη και καποια αρκετα ακριβη μετα απο 3 4 βολες να σου εχει κατσαρωσει !τωρα το θεμα οσον αφορα να ειμαστε πιο διακριτικοι ειναι μεγαλο θεμα προς συζητηση το βασικοτερο και ειναι προσωπικη εκτιμηση ειναι η σωστη παρουσιαση του δολου μας !τωρα η δικες μου επιλογες για την τεχνικη του σερφ καστινγκ ειναι μανα 0.28 η 0.30 τις gardner σοκ ληντερ 0.60 η 0.80 τσιλε ειτε σε διαφανο ειτε σε πολυχρωμο ειτε σε κοκκινο και παραμαλα anesia 15lb διαμετρο εχει 0.38 με καθολου μνημη αυτα σε συνθηκες σερφ !για καστινγκ η μανες κατεβαινουν σε 0.26 και σοκ ληντερ 0.60 τσιλες και παραμαλο amnesia 15lb ειδικα για τα μεγαλα παραμαλα πανω απομια οργια και παραμαλο σε φλορ 0.28 η 0.24 τις sakana !

14. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον kostas-beginner για αυτό το post.:

nikdemian
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από kostas-beginner Προβολή Ανάρτησης
    φιλε νικ και τα χρηματα να διαθετεις και να περασεις f/c θα δεις στη πορεια οτι ειναι περιτο !το βασικο ειναι τα υλικα που θα χρισημοποιης ειτε ειναι φθηνα ειτε ακριβα να εχουν σωστη συμπεριφορα !με λιγα λογια πχ μπορει να χρησιμποιης μια φθηνη φλορ αλλα να εχει πολυ μικρη μηνμη και καποια αρκετα ακριβη μετα απο 3 4 βολες να σου εχει κατσαρωσει !τωρα το θεμα οσον αφορα να ειμαστε πιο διακριτικοι ειναι μεγαλο θεμα προς συζητηση το βασικοτερο και ειναι προσωπικη εκτιμηση ειναι η σωστη παρουσιαση του δολου μας !τωρα η δικες μου επιλογες για την τεχνικη του σερφ καστινγκ ειναι μανα 0.28 η 0.30 τις gardner σοκ ληντερ 0.60 η 0.80 τσιλε ειτε σε διαφανο ειτε σε πολυχρωμο ειτε σε κοκκινο και παραμαλα anesia 15lb διαμετρο εχει 0.38 με καθολου μνημη αυτα σε συνθηκες σερφ !για καστινγκ η μανες κατεβαινουν σε 0.26 και σοκ ληντερ 0.60 τσιλες και παραμαλο amnesia 15lb ειδικα για τα μεγαλα παραμαλα πανω απομια οργια και παραμαλο σε φλορ 0.28 η 0.24 τις sakana !
    αν μπορουσες να βαλεις και κανα link θα μου ηταν πιο ευκολο :P

17. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον kostas-beginner για αυτό το post.:

Fanis Zampos
    Επισκέπτης Fanis Zampos's Avatar
    ειδικά η sakana gold που χρησημοποιείς για παράμαλλο είναι μακράν η καλύτερη.Δυστυχώς ειναι και η ακριβότερη...

l.a
    Επισκέπτης l.a's Avatar
    η μνημη που αναφερεται στις πετονιες τι ρολο παιζουν?

kostas-beginner
    Επισκέπτης kostas-beginner's Avatar
    με πιο απλα λογια για να περιγραψουμε οτι μια πετονια εχει μικρη η μνημη ειναι το γεγονος οτι μια πετονια εχει μικρη μνημη οταν μετα απο καποιες ανακτησεις τις αρματωσιας μας η πετονιας τα οποιαδηποτε στριψηματα η τσακισματα θα αργηση να τα εμφανισει και οποιαδηποτε στιγμη θελουμε εμεις με ενα απλο τεντωμα θα μπορει ευκολα να κρατηθει ντουρα χωρις να φαινονται τα σημαδια απο τα στριψιματα η τσακισματα που δεν θελουμε να εχουμε !

giorgosth
    Επισκέπτης giorgosth's Avatar
    file mporeis na mou pis tims gia tis petonies pou perigrafeis?

Administrator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Dimos Kapogiannis's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    1.519
    ..Like!!
    1.773
    Thanked 2.924 Times in 699 Posts
    Όνομα:
    Δήμος Καπόγιαννης
    Time Online
    1 Year 2 Months 2 Weeks 6 Days 23 Hours 32 Minutes 51 Seconds
    Avg. Time Online
    36 Minutes 42 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από giorgosth Προβολή Ανάρτησης
    file mporeis na mou pis tims gia tis petonies pou perigrafeis?
    Γιώργο καλησπέρα, θα σε παρακαλούσα να γράφεις στα ελληνικά γιατί υπάρχουν μέλη που δεν μπορούν να διαβάσουν τα greeklish.

Φιλικά,
    Δήμος

23. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον Dimos Kapogiannis για αυτό το post.:

Νέο μέλος
    Φήμη
    neki's Avatar
    Αναρτ.
    6
    ..Like!!
    10
    Time Online
    25 Minutes 50 Seconds
    Avg. Time Online
    N/A
    Ισχύς Φήμης
    0
    παιδια επειδή είμαι νέος τι είναι το shock leader και σε τι μας χρησιμέυει;

Constantine Palivakis
    Επισκέπτης Constantine Palivakis's Avatar
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από neki Προβολή Ανάρτησης
    παιδια επειδή είμαι νέος τι είναι το shock leader και σε τι μας χρησιμέυει;
    neki κοίταξε εδώ http://www.paraktiopsarema.gr/forum2...t=shock+leader

26. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Constantine Palivakis για αυτό το post.:

Administrator
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Αναρτ.
    1.819
    ..Like!!
    2.006
    Όνομα:
    Βασίλης Βασιλαρόπουλος
    Time Online
    Avg. Time Online
    5 Minutes 2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    φίλε neki το sock leader είναι ένα κομμάτι πετονιάς το οποίο συνδέει το νήμα του μηχανισμού με την αρματωσιά μας και η δουλειά του είναι, αφενός, να απορροφά την δύναμη της βολής μας έτσι ώστε να μην σπάσει το νήμα, αφετέρου προστατεύει το νήμα από τα γδαρσίματα διότι το sock leader είναι αυτό που έρχεται σε επαφή με τον βυθό της θάλασσας, βράχια, αποχές κτλ. Περισσότερες αναλυτικές πληροφορίες μπορείς να δεις στο λινκ που σου πρότεινε ο φίλος Κωνσταντίνος.

28. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον Vasilis.Vasilaropoulos για αυτό το post.:

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη
    christos_ka's Avatar
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    57
    ..Like!!
    82
    Όνομα:
    Χρήστος
    Time Online
    1 Week 2 Days 19 Hours 24 Minutes 22 Seconds
    Avg. Time Online
    48 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    23

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    st4s's Avatar
    Αναρτ.
    71
    ..Like!!
    119
    Time Online
    1 Week 19 Hours 12 Minutes 31 Seconds
    Avg. Time Online
    38 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    26
    καλημέρα πήγα προχτές σε ένα καινούριο ψαρότοπο και αντιμετώπισα ένα πρόβλημα εκεί που πήγα λοιπόν στα πρώτα 50-60 μετρα είναι πολύ ρηχά τα νερά περίπου μισό metro και μετά κάνει ένα σκαλί γύρο στο 1,5 μετρα μου τράβηξε ψάρι με αρκετή δύναμη και το αποτέλεσμα ήταν να κοπή η μάνα εκεί που κάνει το σκαλί προφανώς επειδή την ώρα που τράβαγε την έγδαρε στο σημείο εκείνο και δεν ξέρω τι να κάνω μια λύση είναι να περάσω ένα φελλό ελεύθερο στην μάνα για να έχει άνοση η πετονιά την ώρα που θα τραβάει το ψάρι και μια άλλη λύση είναι να χρησιμοποιήσω άλλη μάνα κάτι σαν την ION POWER AERO SURF που έχει αέρα μέσα και δεν βουλιάζει δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο

Φήμη
    path's Avatar
    Περιοχή
    Πειραιάς, Χαλκίδα
    Αναρτ.
    80
    ..Like!!
    100
    Time Online
    2 Weeks 3 Days 1 Hour 40 Minutes 10 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 24 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    28
    Δε νομίζω ότι υπάρχουν και πολλά που μπορείς να κάνεις.Ακόμα και με το φελλό ή την πετονιά που λες το πρόβλημα δε θα λυθεί, γιατί η μάνα έρχεται σε επαφή με εκείνο το σημείο την ώρα που τραβάει το ψάρι ή εσύ κάνεις την ανάκτηση του μολυβιού σου και αναγκαστικά τεντώνει.Το μπούλντο ίσως να ήταν μια λύση αλλά πιθανόν θα σου χαλάσει το ψάρεμα αντί να σε βοηθήσει.Φρόντισε τουλάχιστον να έχεις το καλάμι σου σε όσο πιο όρθια θέση μπορείς και στη θέση αναμονής αλλά και όποτε το χειρίζεσαι και κάνε τακτικό έλεγχο στη μάνα του μηχανισμού σου για να μπορείς να κόβεις κάποια κομμάτια όποτε χρειάζεται.Θα καταλάβεις ότι αρχίζει και φθείρεται και από τον ήχο που θα κάνει στα δαχτυλίδια του καλαμιού σου και μετά θα την τσεκάρεις εκτενέστερα.Επίσης κάποιο μολύβι με φτερά και γρήγορη ανάκτηση στην αρχή ώστε να έρθει το μολύβι γρήγορα ψηλά ίσως να μειώσουν την ώρα τριβής.
    Φαντάζομαι ότι η μάνα θα ήταν σε κάποιο βαθμό ήδη φθαρμένη γι'αυτό θα έγινε και αυτό που αναφέρεις. Αν το σημείο που ψάρεψες πραγματικά αξίζει επέμεινε παρ'όλες τι απώλειες και χρησιμοποίησε μάνα όσο είναι δυνατόν πιο μεγάλης διατομής (όσο σε παίρνει). Αν και θα μπορούσα να σου πω να πάρεις μια μάνα με όσο πιο μεγάλη αντοχή σε γδαρσίματα μπορείς, θα έλεγα ότι είναι καλύτερα να πάρεις σε κουλούρα του χιλιόμετρου που να είναι φτηνή για να μπορείς να την αλλάζεις όσο τακτικά θες χωρίς να σου κοστίζει πολλά.

32. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον path για αυτό το post.:

Administrator
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Αναρτ.
    1.819
    ..Like!!
    2.006
    Όνομα:
    Βασίλης Βασιλαρόπουλος
    Time Online
    Avg. Time Online
    5 Minutes 2 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    10
    Φίλε st4s μπορείς να μας πεις τι μάνα χρησιμοποιείς?

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    st4s's Avatar
    Αναρτ.
    71
    ..Like!!
    119
    Time Online
    Avg. Time Online
    38 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    26
    η μάνα που έκοψε ήταν τις trabucco 0,35 αυτή με τον σαργό και ήταν περασμένη καινούρια πρώτη φορα την έριχνα και μια ακόμα πάλι τις trabucco πάλι καινούρια 0,30 χρ-line παρεπιπτόντως αντώνη με λένε ο τρίποδας είναι στο 1.80 ανοιχτός και δεν είχε κοιλια ήταν ελαχιστη το τράβηγμα ήττα παρα πολύ βίαιο το καμπανάκι είχε περίπου 4 μετρα μπόσικα τα πήρε όλα και άρχισε να παίρνδεν θα το κάνω με bouldo αλλα με απλό "φελακι" και στόπερ στις 30 μετρα
    ει από φρένα και μετά έκοψε
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη st4s : 31-08-2013 στις 17:35

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    st4s's Avatar
    Αναρτ.
    71
    ..Like!!
    119
    Time Online
    Avg. Time Online
    38 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    26
    η πετονιές ήταν και η 2 τις τραμπούκο η 0,35 με τον σαργό 15 μέρες πάνω στο μηχανάκι και η άλλη 0,30 χρ-lines πρώτη φορα στο νερό ο τρίποδας έχει ύψος 1,80 και δεν είχε κοιλια ελαχιστη μονο τα μπόσικα που πήρε και τις 2 φορες ήταν περίπου 4 μετρα και μετά φρένα συνεχόμενα όπου και έκοψε δεν θα βάλω boulto αλλα "φελακι" με στόπερ στα 30 μετρα περίπου μήπως και καθίσει πίσω και σηκώνεται η πετονιά. παρεπιπτόντως με λένε αντώνη

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη
    mpampists's Avatar
    Αναρτ.
    117
    ..Like!!
    47
    Time Online
    2 Weeks 3 Days 10 Hours 57 Minutes 50 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 26 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    30
    χωρις να ξερω και πολλα ....μηπως δεν θα επρεπε να αφηνεις καθολου μποσικα γιατι μπορει να σου τριβεται η πετονια απο τα ρευματα πριν ακομα τσιμπησει το ψαρι με αποτελεσμα την ωρα εκεινη να την βρισκει φθαρμενη;
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη mpampists : 31-08-2013 στις 18:35

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    st4s's Avatar
    Αναρτ.
    71
    ..Like!!
    119
    Time Online
    Avg. Time Online
    38 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    26
    σε αυτό δεν έχεις άδικο αλλα η μεγάλες κυριες δεν ψαρεύονται με άλλο τρόπο θέλουν μπόσικα αλλιώς η πιθανότητες είναι μικρές σύνφωνα με τις δικες μου εμπειρίες τουλάχιστον και είναι μονόδρομος να έχεις μπόσικα απλά φροντίζεις να κοιτάς συχνά τα καλαμια να έχει κοιλια η μάνα

38. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον st4s για αυτό το post.:

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας