+ Απάντηση στο Θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 20 από σύνολο 20

Θέμα: Float και η χρήση τους

kapo
    Επισκέπτης kapo's Avatar

Float και η χρήση τους

Καλημερα παιδια, ειπα να ξεκινησω αυτο το θεματακι μιας και με προβληματιζει λιγο ως προς την πραξη. Συγκεκριμενα ποτε δεν εχω παρει ψαρι με float...θα μου πειτε ετυχε αλλα ενω απο τη μια θεωρω οτι μια αρματωσια πρεπει να ειναι οσο το δυνατον πιο διακρητικη, απο την αλλη βλεπω πολλους να τα χρησιμοποιουν με πολυ καλα αποτελεσματα ακομα και σε δυστροπα ψαρια οπως οι τσιπουρες. Σε συνθηκες surf casting δηλ σε συνθηκες με εντονο κυματισμο και θολουρα δεν το συζητω δουλευουν αλλα σε ολλες τις αλλες περιπτωσεις δεν μου εχουν δωσει ψαρι ποτε. Για δωστε τα φωτα σας!!!

2. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον kapo για αυτό το post.:

thanman
    Επισκέπτης thanman's Avatar
    Καλημέρα φίλε kapo. Εγώ χρησημοποιώ float σε περίπτωση θολού βυθού ή οταν ξέρω οτι το μέρος έχει κάποια φύκια.
    Εχω ακούσει οτι κάποια ψάρια (ποιο βλαμμένα από την τσιπούρα φυσικά) τραβάει την προσοχή τους και έτσι έρχονται ποιό κοντα στο δόλωμα σου και γρηγορότερα. Προσωπικά δεν το πολυδουλεύω αλλά στο παρελθόν είχα επιτυχίες και σχετικά καλές.!! Φιλικά Θάνος..

4. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον thanman για αυτό το post.:

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    spiros(125gr)'s Avatar
    Αναρτ.
    276
    ..Like!!
    34
    Time Online
    3 Days 3 Hours 42 Minutes 17 Seconds
    Avg. Time Online
    15 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    53
    εγω δουλευω φλοατ οταν εχει κυμα,οταν ψαρευω σε βραχια και οταν εχει φυκια,αλλα παντα στα δυπλαρια μου στο πανο αγκιστι ,ελπιζοντας για καπιο μελανουρι,σαφριδι κλπ(καπιες φωτο απο το πρωσοπικο μου αρχειο,για να δεις ενα δολομα μου με φλοατ) [img=http://s9.postimage.org/r4bv447u7/18112010444.jpg]
    image hosting sites [img=http://s17.postimage.org/n1suwoken/18112010446.jpg]
    photo hosting sites [img=http://s18.postimage.org/hafmb3rmx/18112010446.jpg]
    picture sharing
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη spiros(125gr) : 04-10-2012 στις 01:55

kostas-beginner
    Επισκέπτης kostas-beginner's Avatar
    ολοι μας λιγο πολυ τα φλοατ τα χρησιμοποιουμε σε σερφ καταστασεις ειτε σε βραχοτοπια ειτε ψαρευοντας σε φυκιαδες και θελουμε να σηκωσουμε τον δολο μας!
    ενα φλοατ ομως μπορει να μας δουλεψει ακομα και σε μια μερα με καλμα θαλασσα !αν βαλουμε ενα φλοατ μικρης διαμετρου διπλα στον δολο μας θα του δωσει καποια
    κινηση που θα ερεθιση τα ψαρια και σιγουρα θα θελουν να δοκιμασουν το δολομα μας !η επιλογη ακομα και του χρωματισμου μπορει να κανει την διαφορα οταν επιλεξουμε
    να χρησιμοποιησουμε φλοατ στο ψαρεμα μας και φυσικα το μεγεθος του φλοατ για να εχουμε καλυτερη παρουσιαση του δολου !σε μια αρκετα σκοτεινη νυχτα το φλοατ
    που σιγουρα θα κανει την διαφορα ειναι το φωσφοριζων !προσωπικα στην διαρκεια του ψαρεματος μου θα δοκιμασω διαφορα χρωματα φλοατ σε ολες τις αρματωσιες
    που εχω ριξει ειτε μοναγκιστρα ειτε διπλαρια !αυτα τα λιγα και αλλα πολλα στην συνεχεια τις συζητησης που θα εχουμε !απο τα αγαπημενα μου θεματα το φλοατ !
    ωραιο θεμα kapo !

7. Τα παρακάτω μέλη 4 έκαναν Like!! στον kostas-beginner για αυτό το post.:

kapo
    Επισκέπτης kapo's Avatar
    ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας!!!! οταν βαζουμε φλοτερ στο παραμαλλο αυτο θα σηκωσει το δολωμα απο τον βυθο οσο ειναι το μηκος του παραμαλλου? Επισης τα φλοατ λειτουργουν το ιδιο ολες τις εποχες του χρονου?

mike20
    Επισκέπτης mike20's Avatar

floater..

μας λες οτι δεν εχει πιασει ψαρι με float λογικο αφου δεν ξερεις....χχαχαχα φιλεεεεε. το float εγω προσωπικα εχω παρει ψαρια και με λαδια... το χρησιμοποιυμε αναλογα το βυθο..οχι βεβεα οτι δν μπορεις να το χρησιμοποιησεις και σε αμουδια για να κανει πιο αιστιτη την εμφανιση του δολοματο σου... υπαρχουν ψαρια τα οποια ερεθιζονται απο αυτα τα μπιχλιμπιδια και καμια φορα το τρωνε μαζι με το δολομα....αν θες κατι διακριτικο υπαρχουν στο εμποριο πολλα ειδη σε μεγεθη και χρωματα που θα ειναι διακτριτικα και δεν ενοχλησουν το ψαρι να δοκιμασει το δολομα σου...

ολα τα float δεν κανουν για ολα τα δολοματα γιαυτο υπαρχουν και μεγεθη δλδ ενα float που ειναι σαν χαντρα δεν θα σ σηκωσει ενα καλο και πεντανωστιμο κομματι φαραω για τον σαργο που θες, αντιθετα θα σ σηκωση ενα ακροβατι μια χαρα....

float φοσφορου μπορει να σ κανουν και την διαφορα γτ το βλεπει το ψαρι και του τραβαει την περιεργια και καλο ειναι αν θεσ να τα φωτισεις καλα να εχεις ενα φακο flashlight-blacklight το οποιο θα σ δωσει 40% παραπανω διαρκεια φως στο φλοτερ σου

μερικα φλοατ που χρισημοπιοω εγω και εχουν δουλεψει με καλα αποτελεσματα
    Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη mike20 : 19-10-2012 στις 10:27

10. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον mike20 για αυτό το post.:

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    jimmys's Avatar
    Αναρτ.
    421
    ..Like!!
    479
    Time Online
    3 Days 18 Minutes 10 Seconds
    Avg. Time Online
    14 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    63
    Μεχρι προσφατα πισω απο τα φλοατ εβαζα ενα στοπερακι, τελευταια σε ενα περιοδικο ειδα να προτεινουν τη χρηση χωρις στοπερ και χωρις τη βελονα του φελλου αλλα σκέτο το φλοτεράκι πίσω από το δόλωμα...

Θα κάνω δοκιμή και με τους δύο τρόπους και αν βγει κάποιο συμπερασμα ασφαλές θα το αναφέρω...

Fanis Zampos
    Επισκέπτης Fanis Zampos's Avatar
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από jimmys Προβολή Ανάρτησης
    Μεχρι προσφατα πισω απο τα φλοατ εβαζα ενα στοπερακι, τελευταια σε ενα περιοδικο ειδα να προτεινουν τη χρηση χωρις στοπερ και χωρις τη βελονα του φελλου αλλα σκέτο το φλοτεράκι πίσω από το δόλωμα...

Θα κάνω δοκιμή και με τους δύο τρόπους και αν βγει κάποιο συμπερασμα ασφαλές θα το αναφέρω...
    Χωρις στοπερακι και χωρις τη βελονα πως καθεται στη θεση του το φλοτερακι?

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    jimmys's Avatar
    Αναρτ.
    421
    ..Like!!
    479
    Time Online
    3 Days 18 Minutes 10 Seconds
    Avg. Time Online
    14 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    63
    Το φλοτεράκι επιπλέει... και παει προς τα πάνω με την άνωση... άρα πέρνει όλη την πετονιά που υπάρχει διαθέσιμη από το παράμαλλο έως εκεί που αρχίζει το δόλωμα... χρειάζεται βέβαια αντιστοιχία φλοτερ με δόλωμα... μικρο δόλωμα μικρό φλοτερακι μεγάλο δόλωμα μεγάλο φλοτέρ...

Χρειάζεται δοκιμή για να δούμε αν δουλεύει και πώς...

kapo
    Επισκέπτης kapo's Avatar
    λογικα αν ειναι μικρο το δολωμα θα γινεται το ιδιο οσον αφορα την ανωση αλλα γιατι να μην βαλεις απ την αρχη ενα μικρο διαφανο στοπερακι? δοκιμασε το παντως ετσι σκετο και πες μας!!!

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη
    koxcygr's Avatar
    Περιοχή
    Κυπρος
    Αναρτ.
    190
    ..Like!!
    148
    Όνομα:
    Γιωργος Πολυκαρπου
    Time Online
    2 Weeks 4 Days 11 Hours 18 Minutes 22 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 31 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    37
    Τα φλοτερακια στην 2η φωτογραφια του Mike20 εχω ακουσει οτι μπορει και να μαλλαγροσουν με την χρηση καποιον σπρει αφου ειναι σαν σφουγγαρακια και αποροφουν το υγρο
    Επισης τα Floater λογικα δεν θα βοηθησουν σε ψαρια οπως λιτσες , μαγιατικα ?

jimint
    Επισκέπτης jimint's Avatar
    Καλημέρα στους φίλους αν και το θέμα είναι λίγο παλιό. Να κάνω μια ερώτηση? Στις αρματωσιές με τα float εκτός από παράμαλλο με το αγκίστρι και το float έχουμε και sissy με συρόμενο βαρίδι? Το ρωτάω διότι σκέτο το παράμαλλο με ένα στριφτάρι δεν θα έχει το ανάλογο βάρος για μακρινές βολές.

Moderator
    Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη Φήμη
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.627
    ..Like!!
    1.774
    Thanked 2.089 Times in 868 Posts
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    2 Months 6 Days 11 Hours 10 Minutes 2 Seconds
    Avg. Time Online
    5 Minutes 27 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    181
    Το φλοτερακι δεν έχει σχέση φίλε μου με το βαρίδι. Το χρησιμοποιείς σε οποιαδήποτε αρματωσιά. Είτε σε διπλάρια είτε μονάγκιστρο. Εγω χρησιμοποιώ τα πολυ μικρά πριν το αγκιστρι σε βραδυνά ψαρέματα, με σκοπό να προσελκύσουν λόγο χρώματος τα ψάρια στο δόλωμα. Μη μπερδεύεσαι, τα βαρίδια σου κανονικά.

jimint
    Επισκέπτης jimint's Avatar
    Τα πολύ μικρά κάνουν τη δουλειά που ανέφερες, τα ποιο μεγάλα ανασηκώνουν το δόλωμα από το βυθό. Στην περίπτωση βυθού με πέτρες και σκαλώματα γίνεται να χρησιμοποιήσουμε σκέτη την αρματωσιά με floeter χωρίς βαρίδι?

Moderator
    Lethrinis's Avatar
    Αναρτ.
    1.627
    ..Like!!
    1.774
    Thanked 2.089 Times in 868 Posts
    Όνομα:
    Σπύρος
    Time Online
    2 Months 6 Days 11 Hours 10 Minutes 2 Seconds
    Avg. Time Online
    5 Minutes 27 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    181
    Αν καταλαβαίνω καλά το πρόβλημα είναι τα κοψίματα της αρματωσιάς λόγο μολυβιού. Αυτό που λές γίνεται απλά δεν θα ρίχνεις μακρυα. Η άλλη λύση είναι το μολύβι χορευτής, προσωπικά δεν το συμπαθω αν έχει τόσα σκαλώματα τίποτα δε σε σώζει.

Μέλος της ομάδας μας
    Φήμη Φήμη
    tasos pot's Avatar
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    115
    ..Like!!
    339
    Όνομα:
    Τάσος Ποτούδης
    Time Online
    2 Weeks 2 Hours 5 Minutes 21 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 9 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    29
    Αδελφε jimint πως θα ριξεις την αρματωσια σου αν δεν εχει καθολου βαρος?
    Και αν το καταφερεις με καποιο τροπο , αυτη θα παρασυρετε απο το ρευμα η το κυμα κ θα σου ερθει πισω.
    Αν το θεμα σου ειναι τα μαγκωματα ανοιξε ενα καινουργιο θεμα.
    Επισης υπαρχει κ τεχνικες που ψαρευεις με βολες κ φελλο οπου εκει ρυθμιζεις που θα ειναι το αγκιστρι σου.

21. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον tasos pot για αυτό το post.:

Φήμη
    tayri's Avatar
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Αναρτ.
    41
    ..Like!!
    36
    Όνομα:
    Χάρης
    Time Online
    5 Days 10 Hours 34 Minutes 8 Seconds
    Avg. Time Online
    26 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Είδα μια φωτό με δύο αμαρτωσιές με φλοτερ..... η μια είναι: μανα-στριφταρι-φλοτερ με στοπ-δυπλαρι-βαριδι. και η δευτερη μανα-στριφταρι-δυπλαρι-στοπ φλοτερ στοπ-βαριδι!! καλή για να φαίνονται τα δολώματα μας όσο ψηλά θέλουμε απο τον βυθο!!!

Φήμη
    vagtnt13's Avatar
    Αναρτ.
    27
    ..Like!!
    84
    Time Online
    1 Day 3 Hours 46 Minutes 41 Seconds
    Avg. Time Online
    5 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Καλησπέρα μία απορία επειδή εκεί που ψαρεύω έχει πολλά φύκια αν και με τις βολές τα ξεπερνάω συνήθως στο τράβηγμα της αρματωσιας για να την βγάλω μου τραβάει πολλά φύκια και σκαλωνει η λύση του float θα έλυνε το πρόβλημα καθώς θεωρώ ότι το δόλωμα πολλές φορές χαλάει μέσα στα φύκια είτε κρύβεται και δεν γίνεται αντιληπτό ..
    Και αν ναι τι να διαλέξω από αυτά που παίζουν στο εμπόριο??
    Συνήθως δολωνο ακροβάτη -γαριδα- η κανένα μικρό ψαροδολι

jveriopoulos's Avatar
    Περιοχή
    Κυψελη/Αθηνα
    Αναρτ.
    517
    ..Like!!
    499
    Όνομα:
    Γιαννης Βερριοπουλος
    Time Online
    2 Weeks 1 Day 15 Hours 55 Minutes 47 Seconds
    Avg. Time Online
    1 Minute 17 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    68
    Καλησπέρα

Σε βυθούς με φύκια νομίζω το float επιβάλλεται
    Εγώ χρησιμοποιώ τα κίτρινα φωσφορούχα και με λίγο φως από φακό UV το κάνει πιο ευδιάκριτο, βέβαια θα πρέπει να βάλεις
    το ανάλογο μέγεθος float για το ανάλογο δόλωμα ώστε να το ‘’σηκώσει’’ ψηλά.

Σε ότι αφορά τα ψαροδόλια (σαρδέλα, καλαμάρι) το float το βάζω μέσα στο σώμα ώστε να μην φαίνεται
    Σε αυτή την περίπτωση δεν αγοράζω float άλλα έχω πάρει κομμάτι αφρολέξ και κόβω το ανάλογο μέγεθος.

25. Το παρακάτω μέλος έκανε Like!! στον jveriopoulos για αυτό το post.:

Φήμη
    vagtnt13's Avatar
    Αναρτ.
    27
    ..Like!!
    84
    Time Online
    1 Day 3 Hours 46 Minutes 41 Seconds
    Avg. Time Online
    5 Seconds
    Ισχύς Φήμης
    0
    Γιάννη όντως δοκίμασα σήμερα με.float αρματωσιά μονοαγκιστρο με Σίσσυ και έμεινα πολύ ικανοποιημένος βέβαια έχασα ένα ψάρι μεγάλο αλλα το.τηγανι γεμισε οσο ζεις μαθαινεις ... ευχαριστώ πολυ να περνάμε καλά και να ζούμε ευχάριστα..

27. Τα παρακάτω μέλη 2 έκαναν Like!! στον vagtnt13 για αυτό το post.:

+ Απάντηση στο Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας